Toevloed van studenten baart veel zorgen" Defensief sterk Inter schakelde Torpedo uit Glansrol v. d. Kuylen in militaire winst Sinaasappelen 40 procent te duur Gerechtelijke dwalino v> Tering naar de nering zetten Strijd tegen inflatie beneden de maat PvdA: Hogere o.b. niet aan datum binden NIEUWE LEIDSE COURANT 13 DONDERD\G 13 OKTOBER 1966 Kleine 01. Spelen begonnen MEXICO CITY In Mexico City zijn zonder officiële manifestaties de kleine Olympische Spelen geopend, die tot 20 oktober zullen duren. De wedstrijden dragen grotendeels een wetenschappelijk karakter en de bevindingen die de sportmensen nu opdoen zullen straks bij de voorbereiding van de echte Spelen van het grootste belang zijn. De Verenigde Staten zonden om redenen slechts veertien zwemmers negen atleten. Cuba daarentegen stuurde 32 sportleiden en 50 medische adviseurs Japan kwam met zestien sportlieden, maar dezen reisden reeds af voordat d» wedstrijden waren begonnen. Allen waren zij gekomen om de invloed van het leven op grote hoogten (2300 meter» te bestuderen. Het wielerpro- gramma begon gisteren met de ploegen- strijd op de weg. De uitslag was: 1. Spanje (1.11.46.6.2), 2. Mexico (1.12.10.7,3) 1. Rusland (1.12.28.2,4), Nederland werd zesde in een tijd van 1.13.14.4. Real verloor van Penarol (2-0) MONTEVIDEO Het Spaanse Real Madrid heeft woensdag in Montevideo de eerste wedstrijd tegen Penarol Montevi deo om de intercontinentale voctbalbeker, het officieuze wereldkampioenschap voor clubs, met 20 verloren. Bij de rust was de stand 10 in het voordeel van de Uru- Beide doelpunten werden gescoord door Spencer in de 39e en 82e minuut. Penarol had bijna gedurende de gehele wedstrijd, die werd bijgewoond door 60.000 toe schouwers, een licht veldoverwicht ge had. In de 67e minuut stuurde de Chi leense scheidsrechter Claudio Vicuna de Spaanse achterspeler Pachin wegens een overtreding tegen Spencer van het veld. De return wordt op 26 oktober in Madrid gespeeld. West-Du itsl and naar 2-0 tegen Turkije ANKARA Het Westduitse voetbal elftal heeft woensdagmiddag in Ankara met 2—0 van Turkije gewonnen. Bij de rust hadden de Duitsers, die in hun eerste officiële interland na het wereld kampioenschap in Engeland te nerveus ispeelden om de 40.000 toeschouwers te 'kunnen overtuigen, een 10 voorsprong dank zij een doelpunt van Küpers. Gebrek aan schutters van de Turken enerzijds en het goede werk van doel man Maier anderzijds behoedde de Duit sers na rust voor een achterstand. Kort voor tijd scoorde Rupp het tweede Duitse doelpunt. Europees behervoetbal MOSKOU Door een 0—0 gelijkspel tegen Torpedo Moskou heeft Internazio- nale Milaan zich woensdag weten plaatsen voor de tweede ronde van tornooi om de Europese voetbalbeker voor landskampioen. De Italianen, die de eerste wedstrijd in Milaan met 10 hadden gewonnen, toonden de 103.000 toeschouwers in het Moskouse Lenin-stadion over een hechte en onpas- seerbare defensie te beschikken, die de Russische aanvallers, tot grote teleur stelling van het publiek, geen enkele ■aal uit balans wisten te spelen. MADRID Atletico Madrid heeft Madrid voor 40.000 toeschouw de Zweedse kampioen Malmoe met 3 verslagen. Omdat de eerste wedstrijd, Malmoe gespeeld, ook een Spaanse zege (20) opleverde, plaatste Atletico zich voor de volgende ronde. Vorwaerts BerlinGronik Zabrze (Po len) 21. De eerste wedstrijd was eveneens in een 21 overwinning voor de Poolse kampioen geëindigd zodat een beslissingswedstrijd noodzakelijk is. Deze zal op 26 oktober in Boedapest plaats vinden. PLOESTI—LIVERPOOL 3—1. Eer ste wedstrijd tussen beide ploegen was in 20 overwinning voor Liverpool ge ëindigd. zodat eveneens een beslissings wedstrijd noodzakelijk is. Deze wordt waarschijnlijk woensdag 19 oktober in Amsterdam gespeeld. Bekerwinnaars BOEKAREST Dankzij een 1—1 ge lijkspel tegen de Roemeense bekerwin naar Steaua Boekarest heeft het Franse Racing Strasbourg zich woensdag ge plaatst voor de tweede ronde om de EuroDese voe eerste wedstrijd. Franse judo-ploeg tegen Nederland PARIJS Voor de judo-Iandenwed- strijd NederlandFrankrijk zaterdag in Schiedam is de Franse ploeg als volgt samengesteld: Licht: Hecquet. Mondeu; lichtmidden: Armand Bourreau. Hatchikian; midden: Noris, Thierry; halfzwaar: Allari, Coche; r: Kazuro, Barthes. Fransen zorgden voor twee tientallen (Van een onzer sportredacteuren) DEN HAAG Een eerst in de tweede helft produktief Nederlands militair elf tal heeft gisteravond op het ADO-terrein een 20 overwinning op Frankrijk be vochten. Inderdaad bevochten, want de Fransen waren nu niet bepaald zachte jongens en moesten dan ook menige vrije trap tegen zich aanvaarden. het oude opschuifsysteem waardoor de Nederlandse voorhoede regelmatig in de buitenspelval liep. Van beide zijden werd er slecht geplaatst on behoudens een enkele gevaarlijke Nederlandse aanval bleef het een middenveldgevecht. In het laatste kwartier van de eerste helft kreeg de wedstrijd een wat on vriendelijk karakter door het wel zeer ruwe spel van de Fransen. In de 39ste minuut stuurde de goed leidende West- iuitse scheidsrechter Tschenscher de Franse kanthalf Lemee er uit. Dit bete kende niet dat Nederland de wedstrijd met. een man meer zou uitspelen, want kort na de hervatting werd De Vroet dusdanig geblesseerd dat hij niet meer mee kon spelen al probeerde hij het tien minuten. De tweede helft bood een ander spel- beeld. Van der Kuylen (met Suurbier de grote uitblinker) ging op de linksbuiten plaats opereren en Houwaart nam de rechtervleugel voor zijn rekening. Velej gevaarlijke aanvallen golfden op het Franse doel af. Het plaatsen ging ook veel beter dan voor dc rust. Frankrijk werd in de verdediging gedrongen en wist stand te houden/ Toen het spel van dc Nederlandse voor hoede wat afzwakte, kwam rlaar als red der in de nood Suurbier in de zeventien de minuut vanuit dc achterhoede aan- sprinten. Hij bracht de bal op tot aan het strafschopgebied, switchte naar rechts, kreeg de bal terug en schoot uit een moeilijke hoek schuin langs doelman Iche in (1—0). Nederland was in de winning-mood. Van der Kuylen scoorde in de 26ste mi nuut een prachtig doelpunt. Hij kreeg dc bal op rechts van Houwaart toegespeeld (Van der Kuylen stond in de laatste 20 minuten werkelijk overal), passeerde drie Franse verdedigers en schoot met zijn linkervoet de bal langs de toestor mende Franse doelman (2—0). Een stand waar geen verandering in kwam ondank,s het zwoegen van Houwaart en Jansen. Voor Nederland een verdiende over winning omdat het Oranje-team produk- tiever was, wat het nagenoeg de gehele wedstrijd een veldmeerderheid opleverde. In de pauze werden de 6000 toeschou wers vergast op een goede show van de Limburgse Jagers. EEG de schuld DEN HAAG Veel sinaasappelen zijn in de periode november '65mei '66 ge heel onnodig 30 tot 40 procent te duur geweest. De Nederlandse vereniging voor de fruit- en groentenimporthandel zegt dit in een telegram aan zes ministers. De prijsverhoging van de sinaasappels van de tweede kwaliteit is het gevolg geweest van het EEG-referentieprijzen- stelsel, ten behoeve van de Italiaanse sinaasappelproduccnten. Ondanks dit stelsel hebben zij geen wagon naar Ne derland kupnen exporteren. Behalve deze onnodige prijsverhoging heeft de EEG-maatregel Nederland tien tallen miljoenen guldens aan het buiten land laten betalen ten laste van de toch al niet rooskleurige betalingsbalans. Het EEG-stelsel houdt in dat de Euro pese commissie een heffing kan opleggen j Wereldrecord voor Jazy op 2000 m. PARIJS De Fransman Michel Ja- zy heeft gisteravond een nieuw wereld-1 op~~de aanvoer van sinaasappelen uit record op de 2.000 meter gevestigd met derde landen, als de markt binnen de een tijd van vier minuten en 56,2 secon- gemeenschap beneden de referentieprijs den is gedaald. De fnutimporteurs dringen 1 er bij de ministers met kracht op aan dit Jazy leverde deze prestatie op een j stelsel af te schaffen, sportfestijn in Saint Maur dat ter ere van hem gehouden werd. Kort geleden I I! Oil maakte de atleet bekend dat hij de lIlIO"dliv"ll,dI "IJ baan vaarwel zal zeggen. Het vorige record stond met 4.57,8 op naam van de Duitser Norpoth, die het op 10 sept, in Hagen vestigde. Vier jaar geleden vestigde Jazy op 14 j' het record van 5.01.6. etenswaren SARAGOSSA Door een 31 zege op het Noorse Skeid Oslo heeft de Spaanse bekerhouder Real Saragossa zich woensdagavond geplaatst voor de tweede ronde. Bij de rust leidden de Spanjaarden met 10. De eerste in Oslo gespeelde wedstrijd eindigde n een 3--2 overwinning voor Skeid. WARSCHAU Het Oostduitse Che mie Leipzig heeft zich woensdag dankzü een 2—2 gelijkspel tegen Legia War schau geplaatst voor de tweede ronde. Bij de rust hadden de Polen nog een een 12 achterstand. De eerste wed strijd was in een 30-overwinning voor Chemie Leipzig geëindigd. LISSABON Sporting Lissabon heeft ook de tweede wedstrijd van Vasas in de eerste ronde om de Europa-Cup voor landskampioenen niet kunnen winnen. De Portugezen verloren uit met 50 en trachtten wanhopig aanvallend deze ach terstand ongedaan te maken. Niettemin on Vasas met 20. WASHINGTON Een nieuw experi ment waarbij de omstandigheden op de maan zijn nagebootst heeft de weg ver der geopend voor verder gebruik van atoombatterijen in de ruimtevaart. Een generator is namelijk drie maan den met succes beproefd op 23 graden Fahrenheit boven en 235 graden onder Nederlandse dames op de zesde plaats OBERHAUSEN Het Roemeense da mesteam leed in de negende ronde van het wereldkampioenschap schaken voor landenteams in Oberhausen een verras sende 0—2 nederlaag tegen het team van de Verenigde Staten. Door deze sensa tionele nederlaag konden de Rusinnen, die met 20 van Zuid-Slavië wonnen, naar de eerste plaats oprukken. Het Ne derlandse team schoof door overwinnin gen op Bulgarije (achtste ronde) en De nemarken een plaatsje op en staat nu met tien punten zesde. De afgebroken partijen uit de achtste ronde, die woensdag werden uitgespeeld, leverden zowel voor Honga,rije als Neder land winst op. Nederland versloeg Bul garije met 20 en Hongarije zegevierde et 1 '.-2over West-Duitsland. De uitslagen van de partijen van de negende ronde luiden: Rusland—Zuid- slavië 20. Verenigde StatenRoemenië 20, Oost DuitslandOostenrijk 20. Engeland—West Duitsland 1%—'-j. Ne derland—Denemarken 1%—Bulgarije —Polen 11, HongarijeTsjechoslowa- De stand na negen ronden: 1. Rusland 15pnt.. 2. Roemenië 14, 3. Oost-Duits- land 12. 4. Zuidslavië 11%, 5. Tsjecho Slo wakije lO'i, 6. Nederland 10. 7. Honga rije 9%. o LONDEN Evans is zestien jaar geleden opgehangen na ten onrechte tc zijn beschuldigd van moord op zijn dochtertje Geraldinc. Rechter Brabin heeft thans officieel geconcludeerd, dat Geraldine is gedood door Christie, buur de Evans'. Rechter Brabin acht Evans wel schuldig aan de moord op diens vrouw, waarvoor hij overi gens niet is berecht. Evans had aanvankelijk gezegd, ouw en dochtertje te hebben ge wurgd. Later trok hij zijn bekentenis in en schoof hij beide moorden op Christie die drie jaar later zou wor den opgehangen wegens moord op zes vrouwen, onder wie de vrouw van De zaak Evans is destijds reeds door tegenstanders van de doodstraf aange grepen in hun campagne. Vorig jaar hadden zij succes en werd de doodstraf bij wijze van proef afgeschaft. Uitgevers: boek tot vijf gulden vrij AMSTERDAM De Koninklijke Ne derlandse Uitgeversbond heeft besloten dat alle zaken, ingeschreven in het Handelsregister, boeken tot ƒ5 mogen verkopen. Als de Nederlandse Boekver kopersbond, die morgen bijeenkomt met dit voorstel akkoord gaat, zal de nieuwe regeling 1 november in wer king treden. Het is de bedoeling dat per 1 oktober 1968 boeken tot ƒ6,50 vrij verkocht kunnen worden. De voorzitter van de KNUB, de heer L. Stenfert Kroese, toonde zich dinsdag op de algemene vergadering van de bond uiterst bezorgd over de uitgeversactiviteiten van de overheid door middel van de Staatsdrukkerij, die een bedreiging vormen voor het werk van de Nederlandse uitgevers. Ook het prijsbeleid van de overheid inzake het boek kon zijn goedkeuring niet wegdragen. Nederlandse Fransman d'Oriola wereldkampioen DEN HAAG Op bepaalde produk 1962 j ten, allereerst op kunststofartikelen die met etenswaren in aanraking komen, maar daarna vermoedelijk ook op koel kasten, elektrische dekens en centrifu ges, zal men binnenkort zogenaamde Info-etikcttcn kunnen aantreffen. de Het betreft hier een initiatief Nederlandse Huisraadraad, die daartoe twee jaar geleden een stichting voor üman informatieve etikettering in het leven het riep (voorzitter: prof. mr. J. M. Polak paard Pomone het wereldkampioenschap van Wageningen; bureaudirecteur: voor springruiters gewonnen. Beck in Den Haag). D'Oriola die ook al Olympisch kam-In de stichting werken vrijwillig pioen werd. bereikte het kampioenschapmen organisaties van fabrikanten, nel doordat hij zo uitstekend overweg kongrootwinkelbedrijf, detailhandel en parcours met tien hindernissen. Bijna 10.000 personen woonden de finale bij, onder wie prins Philip uit Engeland en de Argentijnse president Juan Carlos Ongania. De SpaHaard Jose Alvarez de Bohor- quez werd tweede. De einduitslag was: 1. d'Oriola: 2. Jo.se Alvarez de Bohor- quez; 3. Raimondo d'Inzeo (It.) en 4. Nelson Pcssoa (Braz.). Lokomotiv Leipzig heeft woensdag in de eerste wedstrijd voor de tweede ronde van het voetbaltornooi om de Jaarbeurs- stedenbeker met 00 gelijkgespeeld te gen FC Luik. De ret i wedstrijd wordt (1 november in Luik gespeeld. consumenten. Het ministerie van mische zaken, het Nederlands normali satie-instituut en de commissie consu mentenaangelegenheden van de SER hebben waarnemers in het bestuur. De informatieve etikettering wil andere vorm van consumentenvoorlich ting zijn dan de bestaande. Het etiket gaat de gebruikseigenschappen van de produkten vermelden, zoveel mogelijk in voor de normale gebruiker begrijpe lijke woorden en cijfers. De stichting zal toezicht houden op de juistheid van het etiket, dat geen kwaliteitsmerk zal zaak-Dominas DORTMUND Ondanks tegenwer king van dc verdediging zijn gisteren hier commissaris Landman en insm-c- teur Valken van dc Amsterdamse re cherche als getuigen gehoord in het proees-Dominas. Beiden hebben in '64 Dominas en handlangster Marianne Kreuzer ver hoord in verband met een roofoverval de Kalverstraat. Met beslistheid spraken Landman en Valken de bewering van mevrouw Kreuzer tegen, als zou haar verzekerd zijn dat haar in Nederland afgelegde verklaringen nimmer in Duitsland zou den worden gebruikt. Mevrouw Kreuzer heeft te Amster dam toegegeven dat zij Dominas de zaag toesmokkelde waardoor hij uit de gevangenis te Essen wist te ontsnap pen. Ook Dominas had dit toegege- De dagboeknotities van Dominas. die een beschrijving geven van een aantal overvallen, kwamen op het proces even eens ter sprake. Pas na maandenlang zoeken was het een deskundige gelukt 1' de code te ontcijferen. Dominas zei dat deze notities aante keningen waren voor een roman die hij wilde schrijven. Minister bij opening nieuwbouw VU: (Van onze onderwijsredactic) AMSTERDAM Met een magistrale rede heeft een zoon der universi teit en tevens minister van Onderwys en Wetenschappen, prof. mr. I. A. Diepenhorst, gisteren het derde gedeelte van de nieuwbouw van de Vrije Universiteit in gebruik gesteld. Na zyn betoog werden in het Con grescentrum van de RAI >p groot scherm kleurendia's getoond van wat in Buitenveldert reeds is verrezen. De minister werd ingeleid door prof. dr. G. J. Sizoo, voorzitter van het college van directeuren. Ieder jaar melden zich grotere aan tallen novieten aan de academische poort, merkte de minister op. Naar de aard der liefde ben ik bereid tc ver» onderstellen, dat iedere hoogleraar deze drommen met vreugde ziet verschijnen, zich over zijn zorg met betrekking tot veel af te nemen tentamens en examens heenzettend in de hoop op wonderen van de computer, die verlichting kan bren gen. Binnen het departement van Onder wijs echter fronsten enkelen het hoofd, wetend dat het technisch en financieel niet doenlijk is jaarlijks een toevloed in duizenden studenten te verwerken. Onmogelijk De grootte van de universiteit laat zich of men wil of niet gevoelen. Straffe studiebegeleiding valt moeilijk te bieden. Bestaande grote vrijheid tc studeren naar verkiezing kan nauwelijks of in het geheel niet meer worden gelaten. Universiteiten en hogescholen zijn uiterst kostbaar. Wat Nederland voor 65.000 studenten bezwaarlijk betalen kan, vermag straks voor dubbele, nader voor driedubbele getallen, met behoud van de tot dusver gebruikelijke acade mische methoden en voorzieningen niet te financieren zijn. Geheel redelijk wordt er aangedrongen op grotere doeltreffendheid van het wetenschappelijk onderricht. Dwaasheid is het volgens de minister, dat de overheid op wetenschappelijk gebied niet de tering naar di nering zou mogen zetten. Dat het op deug delijke gronden (gebrek aan geid, ruimteschaarste, afwezige maatschap pelijke behoefte) afkondigen van een numerus clausus veroorloofd is voor een bepaalde studie, lijdt niet de minste twijfel. denonderricht. Deze oplossing wordt door het bezwaar gedrukt van een reeds ge bleken moeilijkheid bij de selectie. Ook wekt zij de indruk van een zekere aan matiging. De voorkeur verdient een gelede op leiding in de faculteiten of studierichtin gen, waarbij eerst geboden wordt wat voor de uitoefening der verschillende be roepen naar redelijke maatstaven nodig Daarna kunnen zij, bij wie uitgespro ken wetenschappelijke aard en blijvende wetenschappelijke belangstelling open baar worden, gelegenheid krijgen verder af te studeren. Korporaals Terugkerend naar de doeltreffendheid van het wetenschappelijk onderwijs in verband met de grote aantallen zei de minister: ,,Is de klacht gerechtvaardigd, dat men in het slop geraakt door uitslui tend maarschalken te willen opleiden, terwijl er aan korporaals grote behoefte bestaat? Theoretisch is het denkbaar: een vakopleiding en een dusgenaamd geleer- leder voorstel tot verandering in het academisch bestel lokt echter stormen verontwaardiging uit. Maar de 90- tot 94.000 studenten van 1970, de 130.000 tot 150.000 van 1980 dienen een geestelijk en een materieel academisch onderdak te vinden. Kineteren Een universiteit zal ook bü grote leer- lingenscharen drijven op dc hoogleraren. Helaas gedragen dezen zich soms als ver wende kinderen. Zij vergelijken de positie van hun fa culteit met de best toegeruste overeen- komstig in Nederland of met de modernst opgezette in het buitenland. Maar de universiteit is met wondermiddelen niet geholpen. Het merendeel van wat ik betoogde, zo besloot de minister, raakte niet de Vrije Universiteit in het bijzonder. Toch zij verkeerd doen, juist nu zij een van nieuwe bloei doormaakt, niet met de huidige op haar aanstormende vragen te worstelen. DRS. D. F. VAN DER MEI (C.H.): (Van onze parlementsrcdactie) DEN HAAG Dc begroting van dit kabinet levert evenals vorig jaar geen bijdrage aan het evenwichtsherstel. Dc onevenwichtigheid in onze economie duurt voort. Dit alles overziende kan mijn conclusie geen andere zijn dan dat het financieel economisch beleid van dit kabinet heeft gefaald. Dit zei drs. D. F. van dc'r Mei, woensdag tij dens de voortzetting van de algemene beschouwingen in de Tweede Kaïner. De heer Van der Mei behandelde voor de CHU de financiële aspecten van de begroting van het kabinet Cals. De c. h.- woordvoerder noemde de bestedingsaf remming onevenwichtig terwijl het dek kingsplan zijns inziens aanvechtbaar is. De spreker wees er op dat het onmoge lijk moet worden geacht dat de rege ring de loonstijging voor 1967 binnen de gestelde 3,5 pet houdt. Ieder weet, be toogde hij, dat die loonstijging meer zal bedragen. Tengevolge hiervan zal de particuliere consumptie eveneens sterk stijgen. De heer Van der Mei verwachtte tevens een verslechtering van onze con currentiepositie, en bovendien zal de verwachte prijsverhoging van 4,5 pet in verband met al de genoemde ontwikke lingen ook verder uitlopen. De strijd tegen de inflatie noemde drs. Van der Mei op deze begroting beneden de maat. De uitgavenontwikkeling komt ieder jaar boven de verwachtingen uit. De regering vertrouwt er tc veel op dat het dit jaar wel zal lukken de uitgaven binnen de perken te houden. Dc c. h.- woordvoerder noemde het onjuist om d« particuliere investeringen af te remmen en de overheidsinvesteringen met 3 pet te laten stijgen. Voorts plaatste hij een aantal kritische kanttekeningen bij de berekeningswijze die in de begroting 1967 is toegepast. Versnelde inning van belastingen noemde hij geen behoorlijk dekkingsmiddel. Bovendien zullen aldus deze spreker veel bedrijven hierdoor in financiële moeilijkheden komen. Drs. Bluyssen opvolger mgr. Bekkers DEN BOSCH Tot opvolger van bisschop Bekkers heeft paus Paulus drs. J. Bluyssen benoemd tot bisschop van Den Bosch. Drs. Bluyssen was kapittel vicaris van Den Bosch. Momenteel verblijft hij in Rome voor de vergadering van de Liturgische Raad. Hij wordt 25 ok tober in ons land terug verwacht. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG De PvdA-fractie in de Tweede Kamer heeft er niets tegen als in het wetsontwerp tot verhoging van de omzetbelasting geen datum wordt ge noemd, Dit zei de financiële expert van de fractie, drs. Peschar, gisteren bij dc voortzetting van het Kamerdebat over de begroting-1967, Hij wees erop, dat over jaar de situatie best zo kan zijn, dat eerder verlichting dan verhoging van de omzetbelasting nodig is. Om die reden het beter de hogere omzetbelasting niet in ean datum te binden, maar wel uit drukkelijk te bepalen, dat de verhoging niet vóór 1 januari 1968 mag ingaan. Zoals bekend heeft AR-fractieleider Roolvink er gisteren voor gepleit de ver hoging van de o.b. gedeeltelijk al in 1967 in te voeren, om dc dekking over dat jaar te vergroten. Pech in Coeiitunnel gaal geld kosten AMSTERDAM Peoh in de Coen- tunnel in Amserdam gaat geld kosten. Wie met zijn auto in de tunnel pech krijgt, zal tegen betaling van f 30 wor den weggesleept, op de afrit voor f 25. Molvlxleenfabriek in Europoort ROTTERDAM Mr. V. G. M. Ma- rijnen. voorzitter van Rijnmind. hc-eft 12 oktober in Europoort een fabriek geopend van Amax (American Metal Climax), dochter van Climax Molybde num Company te New York. de groot ste leverancier van molybdeen ter we reld. De fabriek kan jaarlijks 5,5 mil joen kg. molybdeen verwerken, voor namelijk tot molybdeen oxydc. Dc grondstof komt uit 's werelds grootste molybdeen mijn van Climax in de Ver enigde Staten en is haar eerste fabriek in Europa. Dc produktie gaat groten deels naar dc Europese staalindustrie. Molybdeen in hoeveelheden van 0.1 tot 9 pet beoverdert sterkte, trekvastheid. bestendigheid tegen roest en hitte en molybdeenoxyde wordt geleverd aan de Europese chemische industrie voor verf stoffen en als catalysator. Het terrein is 5 ha en kan flink worden uitgebreid. Waarschijnlijk zal men later ook an dere molybdeenprodukten vervaardigen De schoorsteen is 134 meter hoog Meer dan 15 pet van de totale kosten is be stemd voor stofvang en gaszulvering. Het stof bevat 60 pet molybdeen ter waarde van f7 per pond. Dit wordt te ruggewonnen. Directeur is ir. G. Wit kamp. De fabriek eeft 40 werkkrach ten. kantoorpersoneel en staf inbegre pen. Er werken onafgebroken 5 man in de fabriek. Blaauwhoed overlekend AMSTERDAM De toewijzing op da inschrijving op 8 miljoen 20-jarige 7'A obligaties Blaauwhoed N.V. a 99 zal zeer gering zün.

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 13