Nieuwe leidse Courant k™'z KANS OP CRISIS Ernstig beroep op Elspeet Begroting is bij elkaar geharkt Jongen (17) doodt man die hem lastig valt Commentaren rrrrrr; rUKIVIMM I KVP zeer kritisch Financiële kuil Vakbeweging breekt met Werkspoor Mist verlamt verkeer Wonudag 12 oktober 1966 47stc jaargang CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Kantoren Leide Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 3144 1 - Giro 58936 Abonnementsprijzen p.w. 0,93, p.m. 3,97, p.kw. 11,90 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur Croot was de publieke belang stelling bij de voor opslag ge bruikte oude vrachtwagen waar in dinsdagmorgen het lijk van ten man werd gevonden met een Jiolk in het hoofd. De politie deed jeer omzichtig. Men wilde het lichaam in de wagen laten om fief op een andere plaats beter (e kunnen onderzoeken. Toch leerd het lichaam later uit de vrachtwagen gehaald en in een jijkauto van de politie overge bracht. Politiemannen met de kens onttrokken daarbij het ge beurde aan het oog. NEDERHORST SCHMELZER Dader geeft zichzelf aan hij politie Drama in auto snel opgelost (Van onze parlements-redactie) DEN HAAG - Premier Cals en minister Vondeling staan morgen voor de zware opgave om met kracht van argumenten aan te tonen, dat het begrotingsbeleid van dit kabinet niet ondegelijk in elkaar zit, zoals een groot deel van de Tweede Kamer meent. Tot dit deel behoren niet alleen de VVD en CHU, die gisteren het aftreden van de regeringsploeg eisten, maar ook de KVP, die dreigend de vinger legde bij ernstige lacunes in de begrotingsopzet. De KVP beet zich zo vast in haar kritiek, dat ze moeilijk meer terug kan. Als minister Vondeling er niet in slaagt de grote bezwaren van de heer Schmelzer c.s. te weerleggen, kan de KVP twee dingen doen: haar kritiek inslikken (maar dan moet ze wel een heel grote draai maken) óf aansturen op een conflict, dat onherroepelijk met een kabinetscrisis eindigt. Al met al ontstond door de zeer kri- tisehe houding van de KVP politieke spanning tijdens deze eerste dag van de algemene politieke en financiële I beschouwingen. 1 PvdA-fractieleider drs. Nederhorst droeg daaraan zijn steentje bij door de KVP uit te dagen zich nu heel duide- lijk uit te spreken over de vraag of Ize de huidige politieke samenwerking jnog wil voortzetten. Drs. Nederhorst zei dit niet met zoveel woorden, maar jdaar kwam zijn uitdaging toch op Twee meisjes een dag spoorloos HARDERWIJK Twee meisje» s acht en elf jaar zijn gisteren gev< den. nadat zij meer dan een dag spoorloos zijn geweest. De kinderen hadden maandagmiddag gespijbeld en waren gaan zwerven. Gisternacht om één uur zijn de meisjes nog gesignaleerd in een cafetaria in Ermelo. Toen de bezoekers zich met de kinderen gingen bemoeien verdwe nen zij schielijk in de richting van Putten. De politie van Harderwijk, die vreesde dat de meisjes een onge luk was overkomen, zocht de hele nacht in de bossen rondom Harder wijk. Ook de leegstaande huizen in de stad werden uitgekamd. Een automobilist, die op dc hoogte was van de verdwijning van dc kinderen, trof hen langs een buitenweg aan. Op het politiebureau bleek dat de meisjes zich goed op hun tocht had den voorbereid. Zij beschikten over een huisapotheek en ren komfoortje, dat zij in een tas hadden meegeno- Re Chinese affaire: Ir. Hsu rent in paniek terug - pag. 9 T each -in groeide uit tot eenDageraad- debat- pagina Kernmerk misdragen. P. S. heeft tenslotte het mes, dat hij altijd bij zich droeg, ge pakt en er de schedel van zijn slachtof fer mee doorboord. De man moet op slag dood zijn geweest. Identiteit (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM De zeventien- j slachtoffer gekomen. Pas laat kon zijn jarige P. S. uit Rotterdam pa.am worden vrijgegeven omdat het Groot gat Het grote bezw'aar van Ziekenfonds pakket kan goedkoper - pagina 11 aangegeven bij de politie als moordenaar van de 52-jarige Ha genaar Nicolaas v. d. Harst. De moord die dinsdagmiddag werd ontdekt en die een mysterie leek te zullen worden, is daarmee snel opgelost. Als motief voor zijn gru welijke daad heeft de jongen ge zegd dat de man hem had lastig gevallen. Beiden staan bekend als zwervers. De jongen verkeert nog niet zolang in j dat milieu. Moeilijkheden thuis hebben hem kennelijk aan het zwerven ge- j bracht. Midden in het omvangrijke on derzoek, waarvoor het publiek de poli tie talrijke tips heeft gegeven, belde de jongen om tien voor zes op. Hij noemde zijn naam. zei dat hij zeventien jaar was en gaf zijn adres. Verder deelde hij mee dat hij om zeven uur bij de Pieter de Hooch- brug zou zijn. Hij zei: „Eerst moet ik nog een paar dingen doen." Toen de politie om zeven uur naar de aange geven plaats ging, stond daar inder daad de jongen te wachten. Hij was bijzonder nerveus en erg onder de indruk van zijn daad. j Tijdens de rit in de politiewagen naar het Haagseveer legde P. S. een volledige bekentenis af. Hij zei dat hij i in de oude rode vrachtwagen was gaan slapen. Die plaats was hem niet onbe- vaste woon- of verblijfplaats. Hij was een uit de vrij grote groep havenclo chards die Rotterdam kent. Na zijn daad heeft S. de wagen verla ten en is hij door de stad gaan z ven. Toen hij merkte dat hij een zak boekje met talrijke gegevens over hem zelf in de vrachtwagen had laten lig gen en hij bovendien in de kranten uitgebreide verslagen over de doodslag had gelezen, besloot hij zichzelf aa geven in de vaste overtuiging dal de politic hem toch wei zou grijpen. Voor vervolg zie pag. 7. Mr. Van Vollenhoven krijgt verlof DEN HAAG Mr. Pieter van Vollenhoven krijgt eind november drie maanden verlof van militaire dienst in verband met zijn huwelijk (op 10 januari) met prinses Margriet en de daarna volgende vakantie. Teruggekeerd in ons land zal hij die drie maanden moeten nadienen. Dat betekent, dat hij na zijn huwelijk nog anderhalf jaar in dienst blijft. Prinses Margriet is druk bezig met de inrichting van de rechtervleugel in paleis 't Loo. waar het jonge paar vijf kamers ter beschikking krijgt. MOSKOU Ruslands president Als de heer Van Vollenhoven uitiPodgorny zal eind deze maand Oosten-! kend. Later kwam ook de oudere man: dienst komt. zullen de Prinses en hijrijk bezoeken. Zoals bekend was zijn, binnen. Deze zou zich tegenover de jon- naar een definitieve huisvesting uit-i bezoek wegens ziekte uitgesteld. Zijni gen in de loop van de nacht hebben! zien. toestand gaat vooruit. KVP tegen het begrotingsbeleid is, dat het kabinet voor 1967 een bedrag van rond 350 min. en voor 1968 een bedrag van bijna 700 min. niet heeft gedekt. Dit laatste zou betekenen, dat voor 1968 niet alleen de omzetbelasting met 680 min. moet worden verhoogd, maar dat nog eens voor eenzelfde be drag andere, nieuwe belastingen zou den moeten worden opgelegd. Minister Vondeling kan dan wel zeggen, dat dit kabinet geen kuil voor zijn opvolger wil graven, maar de KVP ziet die financiële kuil levens groot opdoemen, ook al is er een ma tras overgelegd, aldus fractieleider Schmelzer. Hij en de financiële expert van zijn fractie drs. Notenboom waarschuwden.! dat als minister Vondeling de be- cijferingen van de KVP niet overtui-j gend kan weerleggen, niet zal zijn te: ontkomen aan een verlaging Gehark Ook AR-fractieleider Roolvink liet kritiek horen, zjj het minder indrin gend dan die van KVP-zijde. Over het dekkingsplan zei hij: „Alles maakt te veel de indruk, dat er wat bij elkaar is geharkt". Zijn ernstigste bezwaar was, dat de regering met haar maat regelen de kabinetsformatie van 1967 te zwaar belast. Het zou beter zijn ge weest volgend jaar al een bescheiden verhoging van de omzetbelasting door te voeren. De AR-fractie behoudt zich het recht voor de wetsontwerpen be treffende de dekking te amenderen, zowel voor 1967 als '68. „Vast staat echter, dat door deze amendering de dekking solider dient te worden." Zie voorts pagina 7 Xoordkoreaans schip tot zinken gebracht SEOEL Een torpedoboot van Zuidkoreaanse marine heeft gisteren de oostkust van Korea een Noordkoreaans scheepje tot zinken gebracht dat op spionage zou zjjn uit geweest. LEEUWEN NAMEN DE BENEN Bij een botsing tussen een vrachtauto en een tankwagen in Rijssel in Frankrijk kregen zes leeuwen, die met'de vrachtwa gen vervoerd werdenonver wacht de vrijheid. Met grote moeite konden de 250 ingescha kelde politiemannen de koningen der wildernis weer in verzekerde bewaring stellen. Computer als rechercheur AMSTERDAM Sinds gisteren maakt de politie hier gebruik van een computer, en wel die van de spaarbank van de stad Amsterdam, wat zeggen wil dat zij over afzienbare tijd over een unieke „herkenningsdienst" zal beschikken. 50.000 namen van mensen die wel ns met de politie in aanraking zijn geweest worden overgebracht op ponsbanden en opgeborgen in het ge- heugen van de computer. Daarna zal de machine in razend snel tempo aan iedere vraag om gegevens kunnen vol doen. In dit verband dient te worden bedacht, dat 75 pet. van alle delin quenten recidivist is. (Van onze soc.-econ. redactie) ;gerd deze regeling te accepteren, orn aat het concern van de Verenigde UTRECHT Tussen dc direc-i Machinefabrieken, waartoe Werkspoor Open brief van redactie „Zie" Eerste a.r. vrouw levroutv Tonkens in Prov. Staten IRLEM Vandaag heeft voor het »n vrouwelijk lid van de Anti-Re- onaire Partij zitting genomen in de iciale Staten. In de vergadering e PS van Noordholland is mevrouw Tonkens-Kaajan uit Amsterdam ddag als zodanig beëdigd. 'rouw Tonkens neemt al tien jaar A 1! en vooraanstaande plaats in de A.R. in. ook landelijk. Ze is gedele- e in het Centraal Comité en lid e redactie van Nederlandse Gedach tevrouw Tonkens volgt prof. Vcr- <minister van binnenlandse zaken) ELSPEET In een „Open Brief" heeft de redactie van Zie. het refor matorisch maandblad voor christe lijker samenleving een dringend beroep gedaan op alle tegenstanders van poliobestrijding in Elspeet, zich van hun liefdeloze en zondige weg te bekeren". De brief is gisteravond huis-aan-huis in Elspeet verspreid. Is het u nimmer opgevallen, dat uw geestelijke leider in hun af wijzing van deze middelen: 1. nim mer een Bijbeltekst aanwijzen, waarin het gebruik ervan werkelijk wordt verboden (Zij kunnen dat ook niet, want zo'n tekst bestaat niet), 2. zich dus beperken tot het uit bepaalde teksten afleiden van de mening, dat het gebruik van middelen ter voorkoming van ziekte niet goed zou zijn, 3. halen, wat Jezus Christus, Gods Zoon. zélf heeft gedaan, gezegd en geboden Nooit wordt het liefdesgebod van de Here uit Mattheus 22 aange haald. aldus de Open Brief. Als men dit heeft overdacht dan moet men wel tot de conclusie komen, dat u uw naaste onmogelijk heeft kunnen liefhebben door hem ol haar welbewust bloot te blijven stellen aan een medisch aantoon baar besmettingsgevaar van een vreselijke ziekte. Integendeel u hebt er door uw afwijzing van be strijdingsmiddelen aan meegewerkt dat deze besmetting zich ongehin derd verder kan uitbreiden en daarmee hebt u onbewust blijk ge geven van een ontzettende liefde loosheid jegens uw naaste. Beseft u wel, wat de werkelijke consequentie is van uw afwijzing van het voorkomen van ziekte Deze: dat niets meer ten behoeve van de naaste-in-nood mag worden gedaan, omdat God wel eens zou willen, dat enz." Dat alles maar op z'n beloop moet worden gelaten. Maar besef dan ook, dat er dan om u heen een wereld van ondergang en dood. chaos en liefdeloosheid /jou ontstaan. En dat. terwijl Jezus uist in deze wereld is gekomen om verlossing van leven, orde en lief fe te brengen Straks zullen er door uw houding misschien nog meer kinderen als hulpeloze stakkers door het leven moeten. Kunt u dat verantwoor den tie van Werkspoor Utrecht en de ;drie metaalvakbonden is geen overeenstemming bereikt over leen afvloeiingsregeling voor de 197 man die het bedrijf moeten verlaten. Dc directie zou vandaag officieel dc ontslagvergunning bij het Gewestelijk,1 Arbeidsbureau aanvragen. Het gaat om J102 man in de leeftijd van 60 tot 64 ijaar en nog bijna 60 man boven de 50 jaar. Slechts ruim 35 man van de J ontslagenen zijn jonger dan 50 jaar. De directie is bereid voor degenen :die ouder zijn dan 60 jaar het eerste halfjaar het wachtgeld aan te vullen tot 100 procent van het laatstgenoten •salaris en twee jaar daarna de werk loosheidsuitkering tot 75 procent. Heb- ben zij daarna nog geen werk gevon- j den. dan zal vervroegd pensioen wor- I den toegekend op basis van het laatst genoten salaris. Voor de grootste groep ontslagenen beneden 60 jaar geldt de eerste 2Vè jaar dezelfde regeling. Wanneer men werk vindt met een lager loon. zal Voor vervolg zie pagina 5. hierop maximaal achttien maanden ten hoogste 25 procent van het sala ris als toeslag worden betaald. Volgens dc directie heeft de minis ter van sociale zaken deze regeling normaal genoemd. Ook bij andere be drijven zou een dergelijke regeling zijn toegepast. De vakbonden hebben echter gewei- richting juist over ons land. Een rustige en koude nacht was er een gevolg van De temperatuur daalde plaatselijk tot ongeveer 4 graden. Tevens ontstond er op tal van plaatsen misL Boven de Middellandse Zee ligt een la gedrukgebied. dat zowel in Italië als in het zuiden van Frankrijk belangrijke hoeveelheden regen brengt. Het lage drukgebied breidt zich iets naar het noorden uit maar het erbij behorende regengebied zal ons land vermoedelijk niet kunnen bereiken, evenmin als het neerslaggebied van een tamelijk diepe depressie ten zuidwesten van Ierland. Wel zal de zuidoostelijke wind iets 'n kracht toenemen, zodat de mistkansen weer kleiner worden. De komende nacht wordt minder koud als de afgelopen nacht, morgen overdag bereikt de tem peratuur ongeveer dezelfde waarde als vandaag. i op 7.00. onder 17.81; Duidelijkheid niet groot meer. Zeker niet hij de parlementaire oppositie, die daar overigens nooit een geheim van heeft gemaakt, maar evenmin bij de grootste regeringspartij, de KVP, die zich gisteren in de Kamer zeer kritisch tegenover minister Vondeling heeft opgesteld. Dat ver oorzaakte politieke spanning, die zich misschien in een ernstig con flict zal ontladen als de regering er niet in slaagt de grote bezwa ren van de heer Schmelzer c.s. te ontzenuwen. Met andere woorden: als de KVP de zaak op de spits gaat drijven, zou een kabinetscrisis weieens on vermijdelijk kunnen zijn. Wij be geren zo'n crisis niet, maar als ze er tóch moet komen, dan maar deze week. Uitstel van executie tot de behandeling van de wetsontwer pen, die de regering heeft inge diend om haar plannen te verwe zenlijken, zou zinloos zijn en be tekent tijdverlies. Een beslissing nü over het lot van dit kabinet komt de politieke duidelijkheid ten goede. In zoverre had P.v.d.A.-fractielet- der gelijk, toen hij de KVP uit daagde zich duidelijk uit te spre ken over de vraag of zij de huidi ge samenwerking nog wil voortzet ten. Daar kwam het verhaal van de socialistische woordvoerder ten minste op neer. Ons bezwaar tegen deze socialistische uitdaging is echter, dat ze de zaken omdraait. De regering behoort in de éérste plaats duidelijk te zijn. Waar zc dat niet is, hebben de regeringspar tijen het volste recht, ja de plicht om duidelijkheid te verlangen. Dat deed gisteren -- op goede gronden de KVP. Het verwijt van dc heer Nederhorst, dat het kabinet niet weet waar het met de KVP aan toe is. ging niet op. De regerings partijen moeten eerst weten waar ze met dit kabinet aan toe zijn. Pas daarna kunnen zij het beleid goed beoordelen. Het klakkeloos volgen van het kabinet in welke richting dan ook is een eis, die met ons dualistisch staatsbestel en trouwens met een gezonde demo cratie in het algemeen op zeer ge spannen voet staat. Inkomen Kroon '"TERECHT is gisteren in dc Ka mer bezwaar gemaakt tegen het besluit van de regering 0111 over een eventuele wijziging van het wetsontwerp tot verhoging vin het inkomen van de Kroon advies te vragen aan de Raad van State. Dit besluit is genomen nog voor dat de Kamer de gelegenheid heeft gehad zich in een voorlopig ver slag over dit ontwerp uit te spie ken. Een onelegante gang van zaken. De regering heeft nu de indruk gewekt al half te zfjn gezwicht voor de buitenparlementaire oppositie tegen de inkomensverhoging, /e doet alsof de mening van Jan Pu bliek haar meer zegt dan het oor deel van de volksvertegenwoordi ging. Nog daargelaten het beden kelijke feit, dat dit kabinet nu voor dc zoveelste maal impliciet erkent een bepaalde maatregel tl te licht vaardig te hebben voorgesteld. Gelukwens Y'ANDAAG heeft minister Diepen horst het nieuwe en imposante gebouwencomplex van de Vrije Universiteit in Amsterdam-Buitcn- veldert en Amstelveen officieel in gebruik gesteld. Dat dit mogelijk was is een gelukwens waard, die we dan ook gaarne op deze plaats onder woorden willen brengen. Onze samenleving is aan snelle ver anderingen onderhevig. Daaraan ontkomt ook de wetenschappelijke wereld niet. Deze tijd vraagt moder ne aanpak en technische voorzienin gen. Het mag tot voldoening schenken, dat een bijzondere onderwijsinstel ling symbool is geworden van de vernieuwing in hel wetenschappelijk onderwijs. Tc meer is er voldoening, waar de Vrije Universiteit niet veranderde wat betreft de beleving van de bood schap van het Evangelie. zeer l»nd hing. heeft het verkeer* mnel- lijkheden bezorgd Op Schiphol wu het luchtverkeer enkele uren stilgelegd. De twee toestellen die tiiuen zeven en negen uur uit New York kwamen, moesten naar b-nnon uitwijken. Op tal van plaatsen deden zich tijden» de spitsuren verkeersongelukken voor. Zo ontstonden op riiksweg 13 (Den Haag- Rotterdam) enkele kettingbotsingen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 1