Bezuiniging f 20 miljoen op ziekenfondsrecepten Verdienstelijk werk van Westelijk selectie-team Rusland zal satelliet van Fransen lanceren Vietcong aanvaarden; 18-jarigen kiesrecht REUMATISCHE- EN SPIERPIJNEN Afnemende orders' is niet 't echte motief Holland-België WOENSDAG IJ OKTOBER »6« „CANADEZEN ZIJN ONSCHULDIG AAN EXECUTIE" (Van onze correspondent) OTTAWA De Canadese mi nister van defensie, Hellyer, heeft de beschuldiging, dat hoge Cana dese officieren, onder wie een ge neraal, betrokken zouden zijn ge weest bij de berechting voor eenj krijgsraad en de executie van twee Duitse deserteurs kort na de Duitse capitulatie in Amster dam, ongegrond genoemd. Het incident is pas vorige week in de openbaarheid gekomen, toen professor Edward McWhinney, de directeur van een gerechtelijk instituut, verbonden aan de McGill Universiteit in Montreal, de minister van defensie van Canada verzocht de waarheid van genoemde jeschuldiging na te gaan. Hij deed dit ïadat hij in het Westduitse weekblad )er Spiegel het artikel over deze affai re gelezen had. Volgens berichten, die vanuit [Vest-Duitsland Canada bereikt heb- ien, hebben de nabestaanden van de ;eëxecu teer den, die door een crijgsraad kort voor het einde van de lorlog aan desertie schuldig bevonden i, een klacht ingediend tegen Wil- lelm Köhn, die thans rechter in Keu en is. Köhn zou de krijgsraad in een ?anadees interneringskamp op 13 mei r45 hebben voorgezeten. Een woordvoerder van de Canadese mbassade in Bonn heeft naar verluidt oegegeven, dat het bewuste incident leeft plaats gehad. Hij ontkende ech- er, dat de Canadese autoriteiten hier- an op enigerlei wijze schuld gehad lebben. Volgens hem bevonden zich in iet interneringskamp alleen militairen, lie zich hadden overgegeven en geen rijgsgevangenen. De Canadese autori- eiten hadden over deze Duitsers geen urisdictie, aldus de Canadese woord- oerder. NEW YORK Israël heeft een be- oep gedaan op secretaris-generaal Oe hant en op de Veiligheidsraad tegen de reigingen van Syrische kant. Geen bijbetaling patiënten nodig PvdA in Amsterdam: Alle optochten oedkeuren HILVERSUM De verplichte ziekenfondsverzekering moet in haar huidige vorm behouden blij ven. Dat is in het belang van de patiënt, de volksgezondheid en de economie. Het is mogelijk twintig miljoen gulden voor de verplichte verzekering te bespa ren en dat is met een bijbetaling, van vijftig cent per recept nauwe lijks te bereiken. Dit is het standpunt van de Konink lijke Nederlandse maatschappij ter be vordering van de pharmacie, die van daag in Hilversum haar jaarvergade ring heeft gehouden. Wanneer bekwame artsen in staat zijn een verantwoorde therapie vo schrijven, beduidend goedkoper dan de kosten van het huidige ziekenfonds pakket, kan dat gemakkelijk op korte termijn leiden tot een bezuiniging van twintig miljoen gulden, zei de heer J. I. Cohen uit Rotterdam, vertegen woordiger van de KNMP in de zieken fondsraad in een toelichting op de rede van voorzitter drs. H. A. A. J. Martens. Door coördinatie tussen medewer kers en toezichthoudende organen kan zonder „eigen risico" veel worden bereikt, aldus de heer Cohen. Hij pleit te dan ook voor intensief overleg over een verantwoorde kostenbewaking. Onjuist is het echter uitsluitend te denken aan de financiële dekking de kosten. Vóór alles moet worden na- BASISPROGRAM PvdA: (van onze parlementsredactie) DEN HAAG De PvdA heeft andaag haar bassisprogram oor de verkiezingen van 1967 be- end gemaakt. „Socialistisch be- tek 1967" wil onder meer: sane- ng van de pbo; verhoging van e successiebelasting; verlaging iesgerechtigde leeftijd tot 18 lar; geleidelijke dienstplichtver- ündering tot 12 maanden; af- chaffing van de Karei Doorman 'in de kruiser; aanvaarding van Ie Vietcong als onderhandelings- lartner in Vietnam; en verwijde- ing van Portugal uit de Navo. Het basisprogram zal ter discussie [esteld worden op het buitengewoon ongres van de PvdA dat op 11 en 12 lovember in Rotterdam wordt ge- ouden. Hierna zal in maart van het ,0$fblgend jaar, op het gewone congres, et verkiezingsprogramma worden op- esteld. Democratisering [et basisprogram schenkt grote .dacht aan de rechten en vrijheden m de burgers. Men bepleit wettelijke D geling van het stakingsrecht en aarborgen voor het houden van be gingen. Er zal een herziening van ft kiesstelsel moeten plaats hebben. opkomstplicht dient te worden geschaft, aldus „Socialistisch bestek", .jj^ok de Eerste Kamer acht men over- idig al wil men de mogelijkheid houden een wetsontwerp in tweede sing te behandelen. De PvdA is irnemens een studie te maken over wenselijkheid van burgemeesters- rkiezingen. De bevoegdheden van ondernemersraad moeten volgens PvdA worden uitgebreid. Op economisch terrein wordt van de erheid een positieve arbeidsmarkt- 'itiek verlangd, voorts een hoog ni- tq^au van overheidsinvestering en na- nalisatie van het levensverzekerings- Bij het energiebeleid vraagt het estek" medezeggenschap van de over- "j id bij opsporing en winning en een ximale opbrengst voor de gemeen- lap. Voorts wil men een diepgaand ierzoek naar de gevolgen van de j tomatisering. Ontwikkelingshulp De ontwikkelingshulp moet volgens rapport, in 1970 een procent van 1 nationaal inkomen bedragen en arna geleidelijk worden opgevoerd. Ineinde inkomensverdeling te ver leren somt het program een samcn- ligend geheel van maatregelen op karonder een verhoging van de suc- ie- en schenkingsbelasting, invoe- vermogenswinstbelasting en be cking van de vermogensopbrengsten, f sociale verzekeringen wil men zo-I nig vereenvoudigen dat ze in ruime' jte aan de laagst betaalden ten goe- komen. De overheidsuitgaven zullen vooral gefinancierd moeten worden uit auto matische belastingstijging, voortvloei end uit de stijging van het nationaal inkomen, verhoging van belastingen in de vermogenssfeer en de mogelijke baten uit de winning van bodemschat ten. Het hoofddoel van het buitenlands beleid acht het basisprogram ontspan ning in de internationale verhoudin gen in het algemeen en de Oost-West verhouding in het bijzonder. Het bestek wil geen medebezit van kernwapens door kernwapenloze lan den in de NAVO, wel inspraak van de ze landen in het kernwapenbeleid. Het bouwen van atoom-onderzeeërs voor de Nederlandse vloot wordt afgew zen. Men wil een vloot van kleinere eenheden, na afschaffing van de Ka- rel Doorman en de grote kruisers. West-Duitsland moet verzekeren dat het bij een Duits vredesverdrag de Oder-Neisse-Linie zal erkennen. Men bepleit vorming van een zo breed mo gelijke burgerlijke regering in Viet nam, het inzetten van een vredes offensief door de V.S., te beginnen met stopzetting van de bombardementen en erkenning van het nationaal be vrijdingsfront als onderhandelings partner. Meer openheid van artsen hij bestraling" GRONINGEN Patiënten, die be straald worden, maken zich dikwijls zorgen, dat de ziekte, waaraan zij lijden, onbehandelbaar is en alleen maar slechte vooruitzichten biedt. Zij verbinden er dan de term „kanker" aan. Een uitleg aan de patiënten over de aard van hun aandoening en de toekomstverwachtingen is dan ook gewenst. Aldus dr. H. C. Stafti in de openba re les, waarmee hij gistermiddag het lectoraat in de stralentherapie aan de Groningse universiteit aan vaardde. Hij wilde het gebruik van het woord „kanker" zoveel mogelijk ver mijden, omdat hier teveel ongunsti ge associaties aan verbonden zijn. Dit wordt in de hand gewerkt, door dat artsen te dikwijls het woord „kanker" gebruiken als verontschul diging voor een slechte afloop, ter- 'ijl zeer terecht deze term wordt ver zwegen bij gunstiger gevallen. Zo komt het, dat het publiek de uit spraak, dat sommige beginnende vormen van kanker voor tachtig tot negentig procent te genezen zijn, be schouwt als een reclamezin voor kan kerbestrijding zonder reële waarde. (Advertentie) Onmiddellijke verlichting van ISocialistisch bestek" vraagt op kor- ftermijn een wettelijk structuurplan or het onderwijs. Men wil sexuele riichting in de leerprogramma's op en. Financiële belemmeringen voor volgen van onderwijs acht menj Deumatische pijnen, spit, zenuwpijnen, ■ddbaar. Het bestaande beurzen- verstuikingen, stijve nek en ledematen 'Doorstraalt" verlichtend weefsels en spieren tot in de gewrichten Isel moet worden uitgebouwd tot 1 systeem van integrale studiekos- jvergoeding met toezicht op de re- itaten. pet rapport bepleit prioriteit voor t openbaar vervoer. De maatschap- [ijke kosten van het autoverkeer i opgebracht te worden door de Jobezitters. Spoed is gewenst niet ftrstellen voor de water- en lucht- ïiniging. Een actief, stlmule- jpd cultuurbeleid is gewenst. Com- JMiële exploitatie van radio en tv xit ver worpen. niets werkt sneller, niets werkt aangenamer ter verlichting van pijn dan Algesai-balscm. Onmiddellijk in de huid doordringend, werkt Algesal diep op dc weefsels in tot aan de haard van de pijn (zonder oppervlakkige warmtesensatic of irritatie van de huid te veroorzaken) en doorstraaltverlichtend weefsels en spieren tot in de gewrichten. Reumatische pijnen en stijfheid maken spoedig plaats voor een durend gevoel van verlichting en welbehagen. Wacht niet tot de pijn uitbreekt 1 Zorgt dat U thuis altijd een tube Algesal bij de hand hebt om zodra het nodig is de pijn te verlichten. ALGESAL bij alle apoth. en drog. Verzekering in huidige vorm behouden gegaan wat de oorzaken van de stij gende premielast zijn; daarna of die stjjging te voorkomen is zonder scha de voor de volksgezondheid. Het eigen risico zal dat volgens de heer Cohen niet of nauwelijks doen. Drs. Martens sprak in zijn openings rede ook nog over de reclame voor ge neesmiddelen via de televisie. Hij acht dat een gevaar voor de volksgezond heid. Hij betreurde het dat reclame op de televisie voor niet-UA geneesmid AFCENT1 APRIL IN NEDERLAND DEN HAAG Minister Luns (buiten landse zaken) heeft gisteren in een nota aan de Tweede Kamer meegedeeld dat alle NAVO-landen met uitzondering van Frankrijk akkoord zyn gegaan met de vestiging van het hoofdkwartier van de strijdkrachten in de sector Cen- traal-Europa in Zuid-Limburg. Op de vergadering van de NAVO- partners is vrijdag bepaald dat het hoofd kwartier (Afcent) met ingang van 1 april zijn werkzaamheden op de nieuwe plaats zal aanvangen. In het thans aanvaarde aanbod zijn het complex van de staatsmijn Hendrik, dat binnenkort wordt gesloten, en de Tapijn- kazerne in Maastricht als definitieve vestigingsplaatsen aangewezen. De Nederlandse regering had om prak tische redenen liever onderkomen ver leend aan het Amerikaanse hoofdkwar tier voor Europa, gezien de kleinere staf van de Amerikanen. Bovendien had Aken de Afcent accommodatie aangeboden. Uit bezuiniging betrokken de Amerika nen hun eigen gebouwen in de Bonds republiek, zodat het Nederlandse aanbod toch maar aan de Afcent is gedaan. delen toegelaten worden. (UA-midde- len zijn die welke uitsluitend in de apotheek worden verstrekte. En dat terwijl tv-reclame voor drank en ta bak voorlopig niet mag. De komende maanden worden twaalf tv-spots vertoond, één over het veilig opbergen van geneesmiddelen, een an der over het gevaar van het gebruik van bepaalde geneesmiddelen voor het gedrag in het verkeer. WETHOUDER IN EINDHOVEN TREEDT AF EINDHOVEN Mr. F. A. van Kemenade, wethouder voor ag glomeratiezaken in de lichtstad, heeft zijn functie neergelegd. Hij deed dit eigener beweging, nadat bekend was geworden, dat hij commissaris van een Eindhovens makelaarskantoor is. Dit kantoor is betrokken bij de verkoop van een groot gebouw aan de gemeen te. Hoewel de wethouder met deze trans actie niets uitstaande had, achtte hij zijn in opspraak komen voldoende om heen te gaan. Reeds eerder, in 1960, was hij commissaris van een plaatselijke bouw onderneming. Deze functie legde hij des tijds neer op advies van burgemeester ir. H. B. J. Witte. Vóór een onderhoud met de fractie voorzitter van de KVP, P. Timmers, waarin laats genoemde hem zou gaan ad viseren zijn 'portefeuille ter beschikking te stellen, had de wethouder al voor de functie bedankt. Twintig jaar is de heer Van kemenade wethouder geweest. PARIJS De schatrijke Franse ba ron James de Rothschild (70) zal na zijn huwelijk, later deze maand in Pa rijs met de 27-jarige ex-ouvreuse Yvet- te Choquet zijn hele kunstverzameling verkopen. AMSTERDAM De PvdA-fractie in de Amsterdamse raad wil verbetering} MOSKOU Rusland zal tegen 1970 in dc verhouding politic-burgerij door een Franse onbemande satelliet in een een door haar voorbereide wijziging baan om de maan brengen. De Franse van de politieverordening. minister voor wetenschappelijk onder- De voorgestelde wijziging beoogt, dat zoek, Peyrefitte, zei dit gisteren aan voortaan in beginsel alle optochten zijn het slot van een dertiendaags bezoek toegestaan mits de openbare orde niet j Rusland dat leidde tot onderteke- in gevaar wordt gebracht. De vergun-"Ing van een overeenkomst inzake we- ningsplicht wordt een meldingsplicht.1 tenschappelijk onderzoek. Ook zullen Vergunning wordt verleend tenzij b.v. 'n de toekomst Franse experimenten plaats of tijd duidelijk onjuist zijn ge-' J kozen. Gegeven vergunning houdt me dewerking van de politie in. Onder aantasting van de openbare orde wil de wijziging voortaan verstaan: belemmeren van de normale afwik keling van het verkeer; schade berokkenen aan personen of zaken; dingen doen in strijd met de in een democratie algemeen aanvaarde rech ten en vrijheden. Ook wil de wijziging de preventieve censuur op leuzen en spandoeken op heffen met behoud van ieders verant woordelijkheid voor de wet, te beoorde len dus door de onafhankelijke rechter. De twee landen zullen voorts nauw samenwerken bij atoomonderzoekingen en kleurentelevisie. Het wordt de eerste samenwerking op atoomgebied tussen de Sowjetunie en een westelijk land. Wat de kleurentelevisie betreft, vol gend najaar beginnen beide landen ver vaardiging van ontvangsttoestellen op basis van het Franse systeem Secam-3. Het telecommunicatie-centrum te Pleu- meur-Boudou (Frankrijk) zal geschikt worden gemaakt voor geregelde uitwis seling van programma's via een Russische verbindingssatelliet J. H. Mellegers directeur OS AMSTERDAM D' heer J. H. Mel legers uit Rotterdam -s door de algeme ne vergidering van aandeelhouders be noemd tot directeur van het Olympisch Stadion als opvolger van de heer D. J. Bessem, die op 1 april 1967 zijn functie zal neer'eggen. Het staat nog niet vaste wanneer de heer Mellegers. die thans deel uitmaakt van de staf van de koninklijke mare chaussee in Den Haa?. zijn functie zal aanvaarden. Het wo.-dt waarschijnlijk 1 februari of 1 maart van het volgende jaar. LONDEN Bij boringen in de Noordzee is al genoeg aardgas gevon den om Engeland dertig jaar lang te kunnen voorzien. Dit is gisteren door voorzitter sir Henry Jones van de Britse Gasraad gezegd. Het iverd 2-2 tegen Zwart Wit thuisclub omdat er te weinig variatie en diepte zat in de Zwart Wit-aanval- len. Daarbij kon nieuweling v. d. Heu vel (ex-semi-prof) bij zijn debuut naast een begaafde techniek nauwe lijks iets opvallends doen in dit in hoog tempo gespeelde, zeer aantrekke lijke en door arbiter v. Merkensteijn goed geleide duel. Er waren 1500 toeschouwers. WEST: d: Vlaanderen (Zuidvogels), a: Gouman (Heerjansdam), Roos Rqs- oord), v. d. Herberg (CJVV) en Kralt (Rijnsb. Boys), m: Schipper (SHO) en Van Kempen (Zuid'and), v: Van Biezen (Ter Leede), De Ronde (DOTO), Kalden (PPSC) en J. Huizer (RWH). ZW. WIT: d: v.d. Laan, a: Schoenraa- iker, v. d. Giesen, Helleman en Vcrlin- Joop Huizer van RWH ook al kon hij zelfs in het selectie-milieu de m; j en c Nieuwstraten. v: Den- (Van een onzer sportredacteuren) ROTTERDAM Even verdienstelijk als de 22 uitslag tegen een volledig Zwart Wit mocht worden genoemd, was het frisse, levendige spel van het Westelijke selectie-elftal dat dinsdagavond ter voorbereiding op de komende districtswedstrijd een lichtwed- strijd speelde op het sportcomplex De Vaan. Verdienstelijk niet alleen, maar ook verheugend en nuttig. Van de spelers die voor het eerst in een geselecteerd elftal uitkwamen, waren er diversen die hun kans dankbaar grepen. Daar waren in de achterhoede de Rijsoord-stopper Jaap Roos, die overigens nog wat zorg moet be steden aan de opbouw, de jonge, maar solide spelende rechtsback Jan Gouman van Heerjansdam die ook van tijd tot tijd meeging in de aanval, rechtshalf Jaap Schipper van SHO de enkele uit stekende acties soms afwisselde met wat slordigheidjes en voorts de PPSC-er Lodi Kalden die er steeds beter inkwam en linksbuiten Vakbonden over ontslagen Werkspoor UTRECHT De metaalvak-jschoonmaak onder bet ^personeel. Van bonden (zie pagina 1) menen dat Werkspoor een grote morele plicht heeft omdat het bij de ont slagenen gaat om grote aantallen oudere werknemers, die reeds lange dienstverbanden achter de rug hebben en moeilijk elders aan de slag kunnen komen. Onder de ontslagenen Is zelfs een werk- :mer die twee maanden na het verstrü- :n van dc ontslagtermijn reeds met pen sioen gaat. Ook dit ontslag acht de dlrec- van Werkspoor noodzakelijk. Zelfs Is er onder de ontslagenen werknemer die nog tijdens het verstrijken van de ontslagtermijn de pensioengerech tigde leeftijd bereikt. VEERTIG JAAR Niet minder dan 134 van de ontslagenen is langer dan tien jaar in dienst geweest "Werkspoor; 19 man zelfs meer dan 40 jaar. De gemiddelde leeftijd van de ont slagenen is 55 jaar en de gemiddelde diensttijd 224 jaar. t belangrijkste voorstel van de werk- rs hield in dat degenen die in 1966 55 jaar of ouder worden en in 1966 tien of meer dienstjaren bij Werkspoor heb ben. een salarisgarantie van 100 procent krijgen tot op de datum waarop zij met pensioen gaan. Behalve de 197 man worden ook nog ontslagen; 90 buitenlanders na afloop van hun contract (uiterlijk 1 juli 1967). 32 werknemers met een medische indicatie, die op het ogenblik ziek zijn en dus nog niet ontslagen mogen worden en nog 5 andere hogere beambten die wellicht ook overgeplaatst kunnen worden. VOORWENDSEL Bji dc vakbonden bestaat de indruk dat dc afnemende orders van dc Neder landse Spoorwegen slechts zijn aange grepen als aanleiding om een selectief ontslag door te voeren, een sanering en mand rechtstreeks betrokken bjj de wa- gonbouw. De ontslagenen zijn voorna melijk afdelingsbazen. constructeurs, tekenaars, calculators en controleurs. „Van een zo groot concern als VMF, dat zich laat voor staan op een sociaal beleid, hadden wij dit niet verwacht". De vakbonden hebben de directie meegedeeld geen vertrouwen meer te hebben in haar beleid. De werknemers worden gewaarschuwd voor dit be drijf. omdat men bij het bereiken van de 55-jarige leeftijd ernstig het risico loopt ontslagen te worden. Het perso neel bij Werkspoor zou zich vandaag nader bezinnen op het eventueel tref fen van interne maatregelen. In het bedrijf is het onrustig en de kans op acties werd gisteravond niet uitgeslo ten geacht. aan de 2400 uitgereikt waarin het standpunt vakbonden wordt uiteengezet. Opmerke lijk werd het genoemd dat van de ont slagenen niet minder dan 70 procent ge organiseerd is. Ook de directie was dit opgevallen. Alle ontslagen werknemers zullen het Gewestelijk Arbeidsbureau la ten weten niet akkoord te gaan met het ontslag. Bij de bestedingsbeperking van 1958 vielen er ook bij Werkspoor Utrecht niet minder dan 1200 ontslagen. Drie Turken over de grens gezet ENSCHEDE De vreemdelingenpoli tie heeft hier drie Turken over de grens gezet. Ze hadden geprobeerd werk te vinden en veranderingen in hun paspoort aangebracht. De laatste tijd komen vaak Turken met valse pa pieren naar ons land. zijn te ver doorgevoerde individuele acties niet loslaten. Er waren ook wat tegenvallers, want de in Zuidland altijd opvallende Van Kempen kwam er tegen Zwart Wit niet aan te pas door onvoldoende condi tie en lichaamsbeheersing alsmede ge brek aan snelheid. Dick van Biezen van Ter Leede, invaller voor de gebles seerde Ooms viel uit de toon ook al stond hij op een voor hem vreemde plaats. En dan Joop de Ronde van DOTO, gevaarlijk bij elke aanval, maar toch wel wat te zelfzuchtig en te weinig spelverdeler. Zijn kwaliteiten kwamen er ondanks heel veel ijver toch niet helemaal uit. Het geheel werd gecompleteerd door de uitstekend spe lende v. d. Herberg (CJVV) alsmede Kralt (Rijnsb. Boys) en keeper Vlaande ren van Zuidvogels die de nodige rug gesteun gaven aan de achterhoede. Dit drietal vormde samen met de de fensief (vooral kopwerk) sterk spelende Roos en Gouman een verdedigingsblok dat Zwart Wit in feite bij verrassing alleen in de laatste vijf minuten van de eerste helft wist te doorbreken. De in de combinatie als vanzelfsprekend beter ingespeelde Rotterdammers na men na een scrimmage door de naai 'j binnengekomen Baan een voorsprong NA RUST GELIJK Het selectieteam kwam na rust te rug, want na acht minuten kogelde De; Ronde na een pass van Huizer via Laan tegen de paal, waarna Kalden kon scoren (21) en hoewel Zwart Wit door het terugvallen van v. Kempen op het middenveld steeds sterker werd, kwam in de 22ste minuut toch de ge lijkmaker. De Ronde verraste na een pass van Schipper Van der Laan met een laag schot (22). Lodi Kalden knal de nog een keer tegen de paal en Biezen miste voor open goal, terwijl d. Laan nog een doorbraak van Schip per moest onderbreken om 2=^-3 te komen. Dat winnende doelpunt kwam er mede dankzij de in de Zw. Wit-de- fensie uitstekend spelende v. d. Giesen niet, evenmin als de winst vooi Andermaal maakt De Ronde (rechts ziet Van Biezen toehet de Zwart Wit-defensie moeilijk, maar Helleman kan met een sli ding nog redden. Schakende dames staan op winst OBERHAUSEN Bij de wereldkampioen schappen schaken voor dames landenteams in Oberhausen heeft Roemenië de leiding behouden door Joegoslavië met 2—* verelaan. Het wordt op de voet gevolgd Rusland, dat Polen versloeg en slechts gen halve punt achterstaat. De ontmoeting Ne derland Bulgarije eindigde in 10 eer afgebroken partij. De uitslagen van dc twee afgebroken partijen uit de zevende ronde zijn: Engeland Staten 14—4. Bulgarije Sïowakiie De uitslagen van de achtste ronde zijr Roemenië Joegoslavië 2—0, Rusland - Polen 2—0. Oost - Duitsland Ver. Staten 2—0, Engeland Oostenrijk 14—4. TsJ. - Slowakije Bulgarije 1— Hongarije 4- Stand na d 2. Rusland 134. 3. Joegoslavië 114. 4. Oost 5. Tsj. - Slowaklj. ichtste ronde: 1. Roemenie 14, afg 8. 10. Ver. Arbiters naar buitenland DEN HAAG Dp heer W. J. Schalks uit Leiden zal op 26 oktober in Kopenhagen als sch Visrechter funge ren in de vriendschappelijke wedstrijd Denemarken-Israël. De wedstrijd Span- je-Ierse Republiek, 7 december in Va lencia <r het tornooi om de Europese beker voor landenteams, wordt geleid door de heer P. Roomer (Rotterdam). Als grensrechters treden op heren A. Aalbrecht (Hoek van Holland) en A. van Gemert (Dubbeldam). De op 27 no vember ir. Luxemburg te spelen wedstrijd in het tornooi om de Euro pese beker voor landenteams tussen Luxemburg en Frarkrijk komt voor rekening van de oee. L. van Ravens uit Schiedam, bijgestaan door grens rechters J. F. Dorpman (Arnhem), en C. M. Voerman (Roosendaal). Anton Ebben ook bij jumning Amsterdam AMSTERDAM Het is niet uitgeslo ten dat jumping Amsterdam, het jaar lijkse indoor concours hippique, onder zijn deelnemers een wereldkampioen zal tellen. Morgen zal deze vraag ech ter pas beantwoord kunnen worden, wanneer de wereldtitelstrijd in Buenos Aires beëindigd zal zijn. Het staat in elk geval vast dat Anton Ebben met Kariouan in Amsterdam zal uitkomen. Maar jumping Amsterdam heeft meer ijzers in het vuur, want ook de Italiaanse ex-kampioen van Europa, Graciano Mancinelli, staat voor Amster dam ingeschreven alsmede de Brazili- m Nelson Pessoa, die nog kansvol is >or de wereldtitel. Verder zullen in dit internationale springconcours de Nederlanders uitko men nl. de nationale kampioene Josje Ernst, Harry Wouterse van den Ouden- wijer, Hans Brugman, Lance Huet, Jan Maathuis, en Gruppelaar. Nijd am won sluitingsprijs PUTTEN Nijdam heeft dinsdag ln het Noordbrabantse Putten een interna tionale rofwedstrijd over 150 kilome ter om de „sluitingsprijs" gewonnen. Nijdam, die de sprin- van het peloton won, legde het zowe' door Nederland als België voerende oarcours af in 3 uur 25 minuten en 16 sec. De uitslag luidt: i. Nijdam (Zundert) 150 km in 3.15.26.- 2. Desmet (Belg), 3. De Wilde (Belg), 4. Van de Neste (Belg) 5. Huysmans (Belg), Zoet (Sassenheim) allen zt tro, v. d. Heuvel, Oorebeek en Baan. Ebben niet in f finale WK 1 BUENOS AIRES De Nederlandse ruiter Anton Ebben heeft zich dinsdag avond niet kunnen plaatsen voor de finale van het wereldkampioenschap springen, dat in Buenos Aires wordt gehouden. In de derde en laatste kwali-- ficatiewedstrijd reikte Ebben niet hoog genoeg om zijn derde plaats in het algemeen klassement te behouden: hij werd voorbijgestreefd door de Italiaan d'Inzco cn dc Braziliaan Pessoa, dié zich met de Fransman d'Oriola en de Spanjaard de Bohorquez voor de finale wisten te plaatsen. De uitslag van de derde kwalificatie wedstrijd was: 1. Raimondo d'Inzeo (It); 2. Rafael Paullier (Uruguay); 3. Jonqueres d'Oriola (Fr). Het algemeen klassement luidt: 1. Jonqueres d'Oriola, 41 pnt; 2. De Bohorquez (Sp), 38 1/4 pnt; 3. d'Inzeo, 36'/i pnt; 4. Pessoa (Braz), 35'/t pnt DEN HAAG „We hebben junioren nodig willen we het scniorentcam in de toekomst kunnen handhaven. Alle Jon gens van tien tot twaalf jaar kunnen lid worden van H.IJ.S. „Hokij". De eni ge voorwaarde is dat ze moeten kun nen schaatsen", zo zei gistermiddag de voorzitter van de Haagse ijshoc- keystichting, E. Hopman. Het gaat ove rigens in Nederland redelijk goed met het ijshockey. 's-Hcrtogenbosch heeft een nieuwe overdekte ijsbaan. De vereniging ter plaatse heeft voor dit seizoen zes Cana dezen aangetrokken. In Eindhoven ia een miljoen gulden beschikbaar gesteld voor een nieuwe overdekte baan. Dit jaar zal Heerenveen ook een baan krij- Om het ijshockey nog meer te stimu leren is er voor het eerst in de speciale competitie de „coupe international" ingesteld. Dit is een dubbele competitie tussen Luik, Antwerpen, Tilburg, Den Bosch en Den Haag. Elke woensdag vanaf 26 oktober tot en met 8 maart zullen in de Hout- rusthallen wedstrijden worden ge- gespeeld. De Zwitserse club La Chaux de Fonds zal de rij van bezoekers ope nen. Dan volgen Toolon Vesa (Finland), Grenoble en Krefeld. Het eerste team heeft in wezen geen verandering onder gaan. Vier Canadezen spelen mee waar van er twee al het vorige seizoen voor H.IJ.S. „Hokij" zijn uitgekomen: Bruno Forlin (doelverdediger) en Bob Brook- er. die als trainer de leiding heeft van alle teams van de Haagse Vereniging. Nieuw zijn Michael John Mclellan (24 jaar) en Ernest John Sever (23 jaar). De Nederlandse samenstelling is onge wijzigd gebleven. „We verwachten een heel goed seizoen. Onze grote concur rent in de Houtrusthallen, de Weense ijsrevue, zal dit jaar niet naar Den Haag komen, voor veel mensen jam mer maar voor ons niet", aldus de voor zitter van de Hokij. Dinsdag speelt DWS in het Olym pisch Stadion te Amsterdam de thuis wedstrijd tegen het Engelse Leeds United in de tweede ronde van het tor nooi om de beker voor Jaarbeursste den. MOSKOU De Russische regering heeft Amerika een terrein in het cen trum aangeboden voor een nieuw ambas sadegebouw, maar dc Amerikanen zien nog naar andere mogelijkheden uit. Het huidige gebouw is te klein. Ook de Russische ambassade te Washington wil ruimere behuizing, waarbij de Amerika nen medewerken.

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 11