Deel van voor de loonstijging besparingen Beurs ziet uit naar met spanning Kamerdebat De krakende rode wagen id H. Diemer tijd ver vooruit Nog geen standpunt over spaarloon Nl SOWJETUNIE WIJST CHINEZEN UIT Jan Hein Donner boog pas in laatste ronde 7 ZATERDAG 8 OKTOBER 1966 Herdenkingsartikel AMSTERDAM Man van de vrede, ■o typeert prof. mr. P .Bosrtde heer H. Diemer in het jongste nummer var Het Drukkersweekblad van de Federa tie van Werkgeversorganisaties in het Drukkers bed rijf. Probeert elkander te begrijpen; weg met de klassenstrijd, I was het aambeeld waarop deze voor- I trekker altijd hamerde. Zijn daden, aldus het artikel naar aanleiding van het overlijden van deze pionier in de bedrijfsorganisatie, spre ken nog duidelijker taal. Vierendertig jaar lang was hij voorzitter van de Centrale Commissie; in duizenden rechtsgevallen heeft hij vrede gesticht. Vaak kon hij onderhandelingen tot een goed einde brengen en aldus vrede voor duizenden stichten. Wat Diemer tot een zeer groot man heeft gemaakt, aldus het artikel, was de geniale blik waarmee hij vooruitzag en de moed waarmee hij de consequen tie van zijn vredesboodschap durfde trekken: in 1919 verscheen zijn werk: „De ontwikkeling tot bedrijfsorganisa tie", dat onmiddellijk drie drukken beleefde. Hij durfde de consequentie van zijn ideaal aan. Heel duidelijk komt dit tot uiting in een van zijn uitspraken over bedrijfsorganisatie, die tot op de dag van vandaag nog actualiteit bezit: „Wie het recht wil zien heersen moet daar van de cosequenties aanvaarden. Over eengekomen moet dus, dat in onze bedrijfsgemeenschap een instantie be hoort te bestaan, welke een bindende uitspraak heeft te doen, indien de onderhandelingen vast zouden zijn ge lopen. Dan zal de bedrijfsorganisatie waarlijk een rechtsgemeenschap zijn geworden. Elke schijn van nederlaag l en overwinning is dan uitgesloten." Het artikel verwijst naar de geble ven actualiteit van veel zijner uitspra ken om dan te concluderen: Een grote figuur die zijn tijd ver vooruit is geweest. !eMaatschappijen ebroll boorspecialisten moeten terug ,i; AMSTERDAM Een aantal olie- 1 maatschappijen heeft zijn boorspecia- an W l.sten uit ons land teruggehaald, omdat Kleit winning van olie en gas op de Noord zee niet meer zo interessant is door de 'ijk li scherpe voorwaarden van minister drs. >k 1-1 j. M. den Uyl voor staatsdeelneming. I Inmiddels heeft de bewindsman de M concessievoorwaarden enigszins ver zacht, maar de oliemaatschappijen Hwl v^n<^en> ^at hij no6 °iet ver genoeg is d gegaan. Zij hebben hem schriftelijk ;n verzocht, een toelichting te geven op /eenl de n*euwe voorwaarden. w Eind augustus hebben de maatschap- j pijen ook een brief aan minister Den Uyl geschreven. Tot nu toe heb- I ben zij daar geen antwoord op ontvan- DEN HAAG Een bevredigen de ontwikkeling tot 1970 is alleen bestaanbaar als de investeringen sneller toenemen dan het natio nale inkomen. Daarom zal vol gens de spaarnota (zie ook pagina 1) de komende jaren de spaar quote moeten worden opgevoerd en wel van 19 procent in 1965 tot 22% of 23 procent in 1970. Op vier terreienen acht de regering een gunstige beïnvloeding van de besparingen mogelijk: 1. door het benadrukken van de mo gelijkheden van de bestaande bezitsvor mingsmaatregelen en het benutten van nieuwe mogelijkheden 4. door gerichte activiteiten met be trekking tot de financiering van de wo ningbouw en het bevorderen van het eigen woningbezit. De deelneming aan de bestaande re gelingen acht de regering verheugend groot. Het aantal reeds tot stand geko- n spaar- en winstdelingsregelingen het particuliere bedrijfsleven is niet onbelangrijk, maar voor uitbreiding vatbaar. Verbetering van deze regelin gen acht zij een middel om een deel de toekomstige loonstijging voor besparingen aan te wenden. Immers, mede uit een oogpunt van werkgelegen heid zal de loonstijging moeten achter blijven bij het tempo van de laatste jaren, hetgeen gedeeltelijk kan worden gecompenseerd door bevordering van het sparen op het terrein van de loon vorming. Een ander belangrijk middel hiertoe is de verbetering van het toekomstige peil van bedrijfs- en ondernemingspen- len. De regering noemt in dit ver band ook de eventuele invoering var een spaarloon, maar daarover heeft zij haar standpunt nog niet bepaald. Voorname stimulansen tot verhoging van de besparingen acht de regering gelegen in de maatregelen die minister Bogaers heeft aangekondigd, zoals de bevordering van de overdracht van ningwetwoningen aan de bewoners, het /er betrekken van de bewoner bij de financiering van zijn huis en de wijziging van de regeling voor de be vordering van het eigen woningbezit. ph MOSKOU Russische autori teiten hebben gisteren bekendge maakt, dat de opleiding van Chi nese studenten in de Sowjetunie is opgeschort en dat de betrokken studenten voor het eind van deze :N; Weer arrestaties voor diefstallen uit automaten DELFT De Delftse politie heeft weer vier Haagse krakers van sigaret tenautomaten aangehouden. Het zijn 40 de 18-jarige betonhakker P. H., de 19- lg> I jarige stratenmaker E. N. en zijn 21- jarige collega C. B. en een 19-jarige ma- -1 gazijnbediende A. S. Enige dagen gele den heeft de politie al twee Haagse kel- 1 ners gearresteerd die in 20 plaatsen in Zuid-Holland sigaretten en geld uit au tomaten hadden gestolen. Uitslaande brand in provo-oord AMSTERDAM Een uitslaande brand heeft gisteren in korte tijd eèn deel van een leegstaand dubbelpand aan het Museumplein in Amsterdam verwoest. De brand was uitgebroken op de hoofdverdieping en is doorgesla gen naar het dak. Er was voor deze brand vooral van politiezijde grote be langstelling, omdat het bekend staat als een toevluchtsoord voor provo's en ook wel voor zwervende buitenlanders. Al enige malen heeft de Amsterdamse politie groepen Jongens en meisjes 's avonds laat uit het pand verwijderd. Meer aankoop effecten door hoge rentestand AMSTERDAM De afgelopen twee jaar is de aankoop van effecten door gezinnen en bedrijven verveelvoudigd ten opzichte van de daaraan vooraf gaande periode. Dit constateert de Rijkspostspaarbank in het jaarverslag over 1965. De RPS-directie acht het aanneme lijk dat, evenals in 1957, de sterk opge lopen rentestand op de kapitaalmarkt Volgens Tass is de maatregel een presaille voor een soortgelijke maatre gel van de Chinese communisten tegen de Russische studerenden in China. De Russische studenten moeten 10 oktober uit China vertrekken. De onderwijskrachten hebben het te druk met de grote culturele revolutie tegen bourgeois-invloeden, zo luidde het Chi nese argument. Schending Volgens Tass heeft Chisaa daardoor eenzijdig het beginsel van wederkerig heid bij de uitwisseling van studenten geschonden. Rusland zou echter bereid zijn hervatting van de uitwisseling te overwegen, als China hiertoe genegen is. Terwijl de betrekkingen tussen Moskou en Peking steeds verder verslechteren, gaan de Sowjetleiders voort met het raadplegen van andere communistische partijen over de ten aanzien van China te voeren politiek. Van het beleggen van een internatio nale communistische conferentie om een uitsprqak over het ideologische geschil te krijgen, zou het Kremlin voorlopig afzien, ook al omdat vele par tijen niet voelen voor een openlijke breuk. Meer nieuws over bezitsvorming (Van onze parlementsredactie) Met de instelling van het Bezitsvor mingsfonds wordt uitvoering gegeven aan een reeds door het kablnet-Marij- nen genomen beslissing om 100 mil joen van de netto-opbrengst van d< Breedband-transactie in de vorm var een fonds af te zonderen. Daarmee zal steun worden geboden aan bijzondere, op de vorming van duurzaam bezit gerichte initiatieven. De regeling stelt financiële en fiscale tegemoetkomingen en garanties in het vooruitzicht aan kopers van (1.) waar depapieren met een lange looptijd, bijv. rentespaarbrieven en bouwspaar- brieven. (2.) spaareffecten. Voor de faci liteiten gelden echter bepaalde voor waarden (zoals leeftijdsgrenzen va en 59 jaar en een inkomensgrens die ligt bij een belastbaar inkomen van ten hoogste 15.000 per jaar.) Verder opent het wetsontwerp de gelijkheid tot het verlenen van bijdra gen ter bevordering van andere, nader aan te geven bezitsvormingsacti viteiten, eveneens voor kleine spaar- Instellingen door de minister aan t< wijzen zullen waardepapieren kunnen verkopen met een nominale waarde van 250. Deze zullen een looptijd heb ben van 10 tot 15 jaar. Gedurende deze periode moet de koper bij de instelling elk jaar een besparing verrichten 20 pet. van de koopsom. GARANTIE minimumrente van 5 pet. per jaar over de jaarlijkse besparingen; in dien deze rente (die door de instelling wordt vergoed) minder dan 5 pet. per jaar zou bedragen, wordt ze ten laste van het fonds aangevuld. een belasting- Bonus en rente worden aan het eind van de looptijd uitgekeerd. Heeft de koper gedurende de looptijd elk jaar 50 per waardepapier bij gespaard, ontvangt hij over elk jaar een bonus van 2 pet. over koopsom en jaarlijkse besparingen. Het bo nuspercentage wordt nog met 5 ver- Met Inbegrip van deze toeslag komt de bonus neer op 35 pet. bij looptijd van 15 jaar, en op 25 pet. bij een looptijd van 10 jaar. Bij onder breking van de jaarlijkse besparin gen wordt de bonus verminderd en vervalt de toeslag van 5 pet. Voorgesteld wordt ook aan de koper van een spaareffect een bonus toe te kennen als hij het stuk een bepaalde tijd heeft aangehouden. De bonus be draagt 5, 10 of 15 pet. van de koopprijs bij een termijn van 5, 10 of 15 jaar. Voor deze effecten geldt geen fiscale faciliteit. De bonus op waardepapier of spaaref fect wordt alleen uitbetaald indien de spaarder het betrokken stuk onbe zwaard heeft aangehouden. Bij overlij den, faillissement of emigratie van de spaarder voor het verstrijken van de looptijd van het waardepapier wordt eveneens een bonus uitbetaald. Voor de bonus en eventuele andere bijdragen geldt een maximum van 700 per persoon, (voor echtparen 1400 indien beide echtenoten deelne men.) Dit bedrag is vrijgesteld van fiscale en sociale lasten. Redders van Rus na 21 jaar uitgenodigd AMSTERDAM Twee Nederland se echtparen uit Groenendaal bij Arn hem ontmoeten vandaag aan de Zwar te Zee de Rus Skriptsjenko, die zij van 12 september tot de bevrijding voor de Duitse bezetters hebben ver stopt Verleden jaar vernamen beide echt paren, dat de Rus in de stad Simero- fol woont en dat zij voor hun moedige daad zjjn onderscheiden met het kruis van het Russische legioen oud-strijders. Kort daarop volgde de uitnodiging, naar Rusland te komen. In 1944 vluchtte de Russische sol daat tijdens een luchtaanval uit het Duitse krijgsgevangenkamp op het vliegveld Deelen. Dagenlang zwierf hij door de bossen. Daar werd hij in een schuilhut gevonden door de heer G. Methorst, die met de hulp van zijn broer de Rus tot het einde van de oorlog onderdak gaf. Zout het beste voor brandwonden NEW YORK Een oplossing van gewoon zout is niet alleen goedkoper maar heeft ook meer effect dan bloed transfusies bij de behandeling van ernstige brandwonden. Dit zei dr. Merkeley van het Natio naal gezondheidsinstituut in Maryland (VS) op een conferentie. Bij observaties van 308 gevallen in Peru gedurende vijftien jaar had hij geconstateerd, dat bloedtransfusies geen voordelen vertonen. Dr. Charles Fox, voorzitter van de conferentie, zei dat blijkens proeven een oplossing van keukenzout even veel resultaten heeft als plasma. De Amerikaanse showman Sammy Davis, gezeten in een rolstoel met aan zijn zijde zijn echtgenote, actrice Mai Britt, na het verlaten van het zieken huis. Hij deed dit tegen het uitdrukkelijke advies van de artsen, die ver klaarden dat hij weliswaar herstellende is van een longontsteking, maar aan een leveraandoening lijdt. Sammy is niet af te brengen van een optreden in twee liefdadigheidsvoorstellingen. Financieel weekoverzicht AMSTERDAM Terwijl de New Yorkse beurs door het toe nemend onbehagen over de oor log in Vietnam en de vrees voor een economische achteruitgang een verdere koersdaling heeft ondergaan, wist de Amsterdamse effectenmarkt zich vrij behoor lijk te handhaven, al was de han del wel bijzonder stil deze week. grotingsdebat in Zal het kabinet de parlementaire strijd doorkomen. Tweede Kamer, de loon- en prijsstijging in de hand te Cals ongeschonden houden of komt er weer een door- I braak? Als men er niet in slaagt vraagt men zich af. Het voorgestelde j deze centrale kwestie bevredigend op dekkingsplan wordt op onderscheiden te lossen, dan zou het inderdaad fiunten gecritiseerd, gewogen icht bevonden. Verder ziet n een toenemende bezorgdheid de a.s. loononderhandelingen tegemoet, welke bijzonder moeilijk lijken te worden. In de beschouwingen van een aantal economen in de E.S.B., waarvan wij eerder een samenvatting gaven, komt duidelijk naar voren, hoe dominerend de loonpolitiek voor het volgend jaar wordt geacht. Zal men In staat zijn om NIET VERDER DAN VIERDE PLAATS: (Van onze sportredactie) DEN HAAG Jan Hein Donner heeft het niet gehaald. In de laatste fase moest hij ondanks een vrij ge makkelijke zege op de Belg Boey toch drie concurrenten voor laten gaan. Gligoric, Bilek en Kavalek bleven hem Juist voor. Kavalek heeft Donner van plaatsing in het interzonale tornooi afgehouden. In de laatste ronde heeft de Tsjech bepaald geluk gehad tegen de jonge Westduitser Pfleger, die minstens re mise had kunnen spelen, maar een eenvoudige voortzetting over het hoofd n toenemende mate zmgkraeht uitoe-„g Nu Meek wcl h„, ,Md w„ tent op ge den. die wellicht anders bij k„stbaar punt Do„„„ h«f, verspeeld spaannsteHingen zouden worden aarge- in 7ij„ parlij,n tc„„ Conr.dy houden. HonfL WENEN Enkele honderden de monstranten hebben gistermiddag ge protesteerd tegen de vrijspraak van Franz Novak, vroeger medewerker van de Jodenmoordenaar Adolf Eichmarm. Het verkeer in het centrum was enkele uren verlamd. Diverse Oostenrijkse kranten hebben hun misnoegen geuit over de vrijspraak van de voormalige SS-kapitein. De laatste ronde leek nog even sensationeel te worden en hiervoor was de Ier Littleton verantwoordelijk. Hij speelde met wit tegen Gligoric een theoretisch goed gefundeerd spel, dat er kansrijk uitzag. Niettemin won de Joegoslaaf dankzij een eenvoudige zet, die zijn Ierse tegenstander volmaakt kansloos liet. De derde geplaatste is de Hongaar Bilek, die zich ietwat verras send toch eigenlijk vrij gemakkelijk op de tweede plaats klasseerde. De Franse dokter Mazooni maakte het hem in de laatste partij niet al te moeilijk. Toen deze partijen eenmaal waren beëindigd, was de spanning verdwenen, want immers ook Velimirovic, die halverwege het tornooi zo voortreffe lijk speelde, maar later terugviel, had de verdediging van de Spanjaard Diez del Corral niet kunnen doorbreken. Het zag er zelfs naar uit dat de Joegoslaaf het zou verliezen, want hij moest zijn dame offeren tegen drie lichte stukken. Toch zag hij nog kans om een remise te behalen, hoewel ook deze uitslag hem kansloos maakte voor een goede plaats. At Teleurstellend Teleurstellend is de lage klassering van de Bulgaarse grootmeester Trin- gov, die feitelijk geen rol van beteke nis heeft gespeeld. Ondanks zijn zege op de Hongaar Honfl kwam hij niet verder dan een zevende plaats. Garcia en Lee hielden hun partij op remise, evena,s Roth en Durao. Gligoric mag terugzien op een goed tornooi. Vanaf de eerste ronden leidde hij, zonder dat deze plaats eigenlijk in gevaar kwam. Duidelijk was hij de sterkste, bovendien sp-eidde hij zijn krachten, door af en toe een rootmeesterlijke remise te spelen te gen mindere goden. Bijna even goed is het resultaat van Bilek, die wat onge- kunnen zijn, dat ons land door de met I looninflatie in een moeilijke periode terecht komt, met nare gevolgen vooi alle deelnemers aan het economisch pro- In Engeland is het nu zo ver geko men, dat de regering daar een loonstop kan gaan afdwingen, een maatregel, welke nodig bleek, omdat de werkge vers en de arbeiders niet wilden mee doen in voldoende mate aan de vrijwil lige loon- en prijsstop. Het zou jammer zijn, als Nederland dezelfde weg zou moeten opgaan als Engeland. Grote aandacht had de effecten beurs deze week voor de verdere verslechtering van het klimaat in Wallstraat Het Dow Jones - gemid delde van industriële aandelen, dat dit jaar nog bijna 1000 bedroeg, is hogj Wassering heeft be-; inmiddels teruggelopen tot beneden reikt. Verrassend was evnwel de plaat- - - sing van Kavalek, die na de nederlaag tegen Donner naar het tweede plan leek te verdwijnen, maar zich niette min keurig herstelde. Donner heeft het dus juist niet kunnen halen. Na zijn slechte start, sprong hij doo reen lange tussensprlnt naar de kopgroep, waar hij in het verdere verloop van het tornooi telkens tegenaan zat, maar evenwe lniet hoger kon komen. Enkele minder sterke partijen hielden hem van een plaatsing af, die wij eigenlijk wel van hem hadden verwacht. EINDSTAND Diez del Corral-Velimirovic Va, Garvia Orus-Lee V*—1/», Donner— Boey 1—0, Tringov-Honfi 1—0, Bilek— Mazzoni 10, KavalekPfleger 10, Roth—Durao Vt—Littleton—Gligo ric 0—1, Conrady was vrij. Eindstand: Gligoric 12*/». Bilek 12, Kavalek 11»/», Donner 1, Velimiroviv 11, Pfleger 10, Tringov 9'/», Diez del Corral 9, Lee Garcia Orus 7V», Honfi en Boey 6'/i, Roth 5'/i, Durao en Mazzoni 5, Conrady 3 en Littleton 2. KEY WEST Een boot, die met 46 Cubaanse vluchtelingen op weg was naar Amerika, is gezonken. Slechts twee van hen konden worden gered. Je 750, zodat er een kwart van de koersen af ging. De oorzaak van deze voortgaande koersdaling is gecompli ceerd te noemen. Telkens duikt in het Amerikaans beursverslag de oor log in Vietnam op als de boeman, die de sfeer in Wallstreet bederft. Verscherping Enerzijds staat het vast, dat de econo mie der Ver. Staten steun ontvangt uit het feit, dat de oorlog overzee aan de industrie grote opdrachten bezorgt, dus de werkgelegenheid stimuleert. Toch ziet men de New Yorkse beurs zakken, als een verscherping van de situatie in Vietnam optreedt, zoals b.v. deze week, toen de Sovjets het bericht lanceerden, dat zij de hulp aan Noord - Vietnam zouden vergroten. Men zou zeggen, dat een voortzetting van de oorlog de de fensieopdrachten zal continueren voor de Amerikaanse industrie. Als het con flict in het Verre Oosten plotseling door vredesonderhandelingen zou wor den beëindigd, dan zou de invloed daar van op de Amerikaanse industrie niet gering zijn. Dan zou moeten worden De heer Han Lammers, redac teur van De Groene Amsterdam mer, is een van die figuren zonder wiens regelmatige tv-op- treden als forumlid en -leider ons volk aan een volslagen gees telijke stuurloosheid zou zijn uitgeleverd. Al sedert de Staten verkiezingen mag de Partij van de Arbeid hem in haar (rumoeri ge) midden weten, wat een veilig gevoel moet zijn, want mensen als Lammers heeft de partij broodnodig om uit de nacht van de verkiezingsnederlaag weer naar het morgenrood van de overwinning te worden geleid. Lang, tergend lang, heeft de al lesbehalve groene Amsterdam mer zich in zijn nieuwe politieke huis koest gehouden, en terecht; als pas-bekeerde katholiek ga je ook niet meteen encyclieken rondsturen, tenzij je aan groot heidswaanzin lijdt. Maar begin deze week verbrak Lammers dan toch eindelijk het haast griezelige stilzwijgen, tot grote opluch ting van de partijleiding, die al bang was een kat in de zak te hebben gekocht. Met de apostolaire gedreven heid waaraan hij zijn roem dankt, presenteerde hij maandag het credo acht jonge PvdA-reformatoren „Tien over rood, een uitdaging var Nieuw Links aan de PvdA". Het acht tal werd onmiddellijk aangeduid als de groep-Lam mors. maar daar maak te Lammers zelf uitdrukkelijk be ar tegen. Hij was vertelde hij De Volkskrant weliswaar opge treden als woordvoerder van di groep, maar alleen omdat hij bekend met het „fenomeen persconferen tie". Onder geen beding wenste hij tot leider van de tieners-over-rood te worden gebombardeerd. Dat getuigt van bescheidenheid. Minder bescheiden is de inhoud tn „Tien over rood". Het bevat een doeltreffend program om de PvdA de eerstkomende tien tot twintig jaar buiten de regering te houden. Als dat de bedoeling van Lammers c.s. is, had den ze het maar beter ineens kunnen zeggen. Want zelfs als zouden KVP ARP (over WD en CHU praten niet eens) iets meer naar links gaan koersen, het is volstrekt ondenk baar dat ze bereid zouden zijn een coalitie aan te gaan met een partij, die „Tien over rood" als basispro gram bij de kabinetsformatie han teert, zoals Nieuw Links wil. Punten als de erkenning van Oost-Duitsland de Vietcong, uittreding uit de NAVO als Portugal erin blijft en Spanje lid wordt, vorming van 'n re publiek zodra de regering van konin gin Juliana eindigt, verhoging van di belasting op erfenissen van boven de ton tot 99 pet. enz. zijn natuurlijk bijzonder verhelderend en bevorder lijk voor de „politieke duidelijkheid", waaraan het in dit land zo schijnt te schorten, maar het is tamelijk naief te denken dat ze als praktische uitgangspunten kunnen dienen voor Nederlandse regeringspolitiek, die eenmaal van compromissen aan elkaar hangt en moet hangen zolang geen radicale hervorming van ons partijbestel komt. En tot dit laatste levert „Tien over rood" nu juist geen enkele bijdrage. Absolutistisch en dog matisch als het is manoeuvreert het de partij die het zegt door uitdaging te willen dienen, in een onvruchtbaar isolement. Doordat het gespeend is elke politieke realiteit en met deerniswekkend overhoop ligt met het oude, versleten, maar nog altijd juist adagium dat de politiek de kunst van het mogelijke is, schiet progressieve doel hopeloos Neem de voorkeur voor de repu bliek boven het koningschap. „Over heid en openbaar gezag", zegt het pamflet, „behoren grootheden te zijn, die i met bevoegdheden bekleed; met dit beginsel is het erfelijk koningschap, als restant uit de tijd waarin van bovenaf werd geregeerd, onverenig baar". De aftreksom lijkt te kloppen, maar de schrijvers vergeten één ding, nl. dat ook het koningschap met de tijd is meegegroeid en dat in, een constitutionele monarchie de burger niet minder dan in een republiek de gelegenheid heeft zijn land van onder af te besturen. Dat van die gelegen heid nog niet voldoende gebruik wordt gemaakt is iets, waar de monar chie buiten staat VERWARD BEELD Al met al biedt de PvdA van van daag een verward beeld. Het davert in deze partij van linkse oprispingen, die niet beperkt blijven tot de club van Lammers. Lees de adhesiebetui gingen van oud-premier Schermer- horn en de Eerste-Kamerleden De Rijk en Cammelbeeck met „Tien over rood". Lees vooral ook de open brief van de 48 verontruste socialisten in „Opinie", die van de partij eisen dat ze zich meer dan tot dusver het lot van de economisch zwakkeren aan trekt en zich sterker identificeert met het linkse denken. Neem verder ken nis van de merkwaardige rol van par tijsecretaris Eibert Meester (nlemands knecht), die titre personnel uittre ding van de PvdA uit de regering propageerde en met aftreden dreigde toen hij door het partijbeesuur van wege zijn soloactie op de vingers werd getikt. Oude en nieuwe linksen vinden elkaar in de overtuiging, dat de partij „om" moet in min of meer neo-marxistische richting en dat dit voor de Kamerverkiezingen van vol gend jaar duidelijk uit de verf moet komen. Maar er zijn binnen de PvdA ook „rechtse" stromingen, die zich van al die stoere links-doenerij duidelijk distanciëren uit vrees dat daardoor alleen nog maar meer kiezers van het socialisme zullen vervreemden. Er is een groep die zich goed rea liseert, dat de PvdA in maart en juni niet in de eerste plaats aan CPN en PSP, maar vooral aan de rechtse Boe renpartij en ook wel aan de CHU heeft verloren. Er is verder een groep die het nieuwe-linkse geflirt met de communisten, de aartsvijanden van het democratisch %ocialisme, zwaar beu is en op het punt staat de partij te verlaten uit woede over de mede werking van de Amsterdamse PvdA-federatie aan de verkiezing een communistische wethouder. De kern van deze groep wordt ge vormd door een aantal NW-bestuur- ders, die zich nog heel goed herinne ren met welke criminele middelen de voormalige EVC hen destijds het le ven zuur trachtte te maken. Teke nend is ook tegenstand van een groot deel van de socialistische Tweede-Ka merfractie tegen de toelating van com munisten tot de Kamercommissies van Buitenlandse Zaken en Defensie. Met dit alles staat de door de tie ners-van-rood bepleite erkenning van de DDR op zeer gespannen voet, om het maar heel zachtjes te zeggen. De PvdA dreigt door al die stromin gen en tegenstromingen stuurloos te worden. En vooral onduidelijk, 't Is natuurlijk leuk als binnen een partij „de discussie op gang komt", zoals dat heet, maar als dit resulteert in een volslagen verwarring is de lol er gauw af. De PvdA heeft de confessio nele partijen altijd onduidelijkheid verweten en onmacht om uit de wir war van tegenstrijdige belangen een consequente beleidslijn te distilleren. Dit (zeker niet altijd onjuiste) verwijt begint nu als een boemerang te wer ken, want vergeleken bij de PvdA van is b.v. de CHU (indertijd door mr. Burger gekenschetst als een koppel patrijzen, die bij het eerste schot in alle richtingen vliegen) een uiterst ge disciplineerd gezelschap. Bij KVP en AR ligt het iets anders, maar daar heerst toch een zekere solidariteit, die de club te elfder ure bij mekaar houdt. De confessie blijkt ondanks al les toch wel een bindend element De - w/vn wei een oinaenu eiemenu va onderaf worden gecreeerd en moeilijkheid bij de PvdA ls niet zo_ zeer dat ze een confessionele onder grond mist, maar dat iedere socialist er zo langzamerhand z'n eigen opvat ting over het begrip socialisme op na begint te houden. En dat betekent ruzie. Aan de nieuwe leider en lijsttrek ker drs. Den Uyl de twijfelachtige eer om weer wat orde op zaken te stellen. Waaraan hij zijn uitverkiezing dankt, is niet helemaal duidelijk. Mogelijk hierin, dat hij zich eigenlijk nooit he lemaal heeft bloot gegeven, zoals Von deling. Niemand in de partij weet nu precies wat hij aan hem heeft en daarom is hij voor iedereen aanvaard baar. Nieuw Links accepteert hem om de negatieve reden, dat hij zich van alle socialistische ministers „het minst heeft gecompromitteerd met de maatregelen die ons tegen de haren in hebben gestreken" (Hans Van den Doel in Het Parool). Een merkwaardi ge uitspraak, want in feite is niet Vondeling, maar Den Uyl de grote man achter de socialistische inbreng in het beleid van het kabinet-Cals. Den Uyl was degene, die in 1962 met rooie oortjes „The affluent Society" van de Amerikaanse econoom John Galbraith las en de inhoud daarvan toen meteen omzette in „De kwaliteit van het bestaan", het veelbesproken verkiezingsmanifest van de PvdA, door prof. Zijlstra als een „onrijp pamflet" gediskwalificeerd, omdat het Amerikaanse toestanden klakkeloos als uitgangspunten voor een Neder lands beleid hanteerde. riode zou pijnlijk kunnen zijn, al zal niemand ontkennen, dat dan hulpbron nen vrijkomen, die kunnen worden gewend voor betere doeleinden dan de vernietiging van vijandelijke doelen en wat daarvoor doorgaat. Vermoedelijk houdt de reactie van Wallstreet op een verscherping van de strijd in Vietnam verband met psycho logische factoren. De Amerikanen voe len zich niet gelukkig met die strijd, waarin ze al meer gewikkeld worden en die haast uitzichtloos lijkt Voor de koersdaling in Amerika zijn echter ook aansprakelijk de toenemende vrees voor werkstakingen (b.v. General Elec tric Cy en Chrysler), de hoge rente, de prijsstijging en een omslag in de con junctuur. Demasqué Expl. Mij „Scheveningen" gaat aan het einde van deze maand de jaarverga dering houden, waarnaar de aandeel houders zo lang met smart hebben uit gezien. Eindelijk zal dan het „démasqué" plaats hebben en zullen Zwolsman en zijn Groep met cijfers de dag moeten komen. Het blijft overigens merkwaardig stil rond het conversie - aanbod van aand. E.M.S. in 6 pet. conv. obligaties. Nieuwsgierig is de beurs ook naar het dividend van de E.M.S. en op welke wijze dat betaald zal worden. Newyorkse koersen verder gedaald NEW YORK —De koerswaarde va*i de aandelen, die gisteren op de New- yorkse effectenbeurs zijn verhandeld is overgeschakeld van een oorloga- naar opnieuw gedaald en wel met naar scliat. een vredeseconomie. Die aanpasslngspe-1 ting ruim vijf miljard dollar. Vondeling heeft de afgelopen ander half Jaar op Financiën een poging gedaan om Iets van dat program te verwezenlijken. Hij verloor er op een raadselachtige manier zijn populari teit mee, ook in de eigen partij, ter wijl de ster van Den Uyl steeg. De architect klom naar boven met dezelf de snelheid waarmee de aannemer van de steigers viel. De politiek Is aar bedrijf.

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 7