Nieuwe leidse Courant NATIONALE SPAARACTIE Commentaren Bemiddelt in Vietnam? Soekarno betrokken coupe JAMIN Adams trekt zich eindeliik terug WRAK AKTI AANGEPAKT Burgerzin-leningen op komst Vooral voor lagere inkomens 9 Johnson doet beroep op Russen: troepen inkrimpen in Europa Meer rijkssteun voor de eigen woning Trein sleurt bus mee, 19 tieners gedood Zaterdag 8 oktober 1966 47>te jaargang CHRISTEUJK-NATIONAAl DAGBLAD „Stantvattich I» gheblavt KOOT Orgel- en P hi no handel Kerkstraat 2—28 - Bodegraven. Tel. 017262541. Vraagt Brochure. KEUZE UIT VELE MERKEN. Kantoren Leiden Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Giro 58936 Abonnementsprijzen p.w. 0,93, p.m. 3,97, p.kw.11,90 KlachtendiensT bezorgirig 18.00—19.00 i ROTTERDAM Een Duitse bergingsploeg met de drijvende bok Magnus II is begonnen met de berging van het Griekse vrachtschip Akti, dat enige maanden geleden in de monding van Europoort is gezonken. De Akti ligt op haar zijkant en komt met het getij regelmatig boven water. De berging wordt een in gewikkeld karwei: eerst moet de lading worden verwijderd, pas daarna kan het schip rechtop worden gezet en gelicht. Besparingen in de particuliere sector acht de regering blijkens een nota van groot belang o.a. om de inflatie tegen te gaan. Er komt ook tekening in de plannen om meer aan bezits vorming te doen. Bonussen tot 35 procent stelt de regering in het vooruitzicht voor hen die hun geld gedurende een flink aantal jaren wil len laten staan. Artsen (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Wegen waarlangs de regering de aangekondigde nationale spaaractie wil voeren, worden uitgestippeld in een gisteren bij de Tweede Kamer ingediende nota. Een wetsontwerp voor een bezitsvormingsfonds, gericht op be sparingen op langere termijn, is bijgevoegd. Het fonds zal zich vooral richten op de kleine spaarders (inkomensgrens 15.000). De regering is van plan ge-1 aankweken. Meer sparen is een belang- richte ,,burgerzin"-leningen aan riik® bijdrage tot het bestrijden van - - - verdere inflatie en een beteugeling van de bestedingen. Dat zou weer een gunstige invloed op de belastingdruk kunnen hebben. Ook zouden dan extra voorzieningen kunnen worden verwe zenlijkt Meer bijzonderheden op pagina 9 te gaan. De bevolking zal (via krant, radio en tv) worden ge vraagd op die manier mee te hel pen aan het financieren van over heidstaken. De opbrengst is voor al voor de lagere overheid be stemd. Do rentevergoeding wordt aangepast aan de marktrente. De stukken zullen op de beurs verhandelbaar zijn. Ook kleine coupures zullen worden aangebo- j den, dit om een ruime deelneming te bevorderen. Zelfs wie niet in één keer i kan betalen, zal mee kunnen doen, j want men overweegt de storting op één of meer leningen in termijnen te laten geschieden. Meer sparen is nodig, vindt de rege- I ring, en wel om in de naaste toekomst de woningbouw en de investeringen van overheid en particulieren te kun- i nen betalen. Bovendien kan men zo een overschot op de betalingsbalans „BENADERD DOOR BEIDE PARTIJEN" Aidit stuurde president brief Zacht weer DJAKARTA President Soekarno heeft destijds een brief geaccepteerd van de chef van de Indonesische com munistische partij. D. N. Aidit, waarin hem werd meegedeeld hoe een plan voor een pro-communistische staats greep uitgevoerd zou moeten worden. Dit heeft Kartono Kadri. voormalige derde man bij de Indonesische centrale inlichtingendienst die door Soebandrio het bestaan van deze briej (die overi- modernisering van de Navo naast Eens later werd verbrand) lijkt eron te "«terk.ng van de andere Atlantische wijzen dat Soekarno inderdaad betrok NEW YORK President John son heeft gisteren een beroep ge daan op de Sowjetunie haar troe pensterkte in Midden-Europa te verminderen en zo een gelijk waardige inkrimping van di NAVO-troepen mogelijk te ma ken. Dit zou bijdragen tot ver betering van het politieke kli maat in Europa en tot verzoe ning tussen Oost- en West- Europa. Johnson, die sprak voor het Carnegie Endowment Institute in New York, noemde de verbetering der betrekkin gen tussen Oost en West één van de drie essentiële voorwaarden voor de „grote Europese verzoening". De twee geweest bij het machtsspel van vorig jaar toen de communistische par- vooraans taande rechts geo riënteerde generaals vermoordde. Deze generaals hadden zich tegen de pro-communistische politiek van Soe karno verzet. De communistische partij heeft altijd beweerd dat de raad van generaals heeft getracht Soekarno af te zetten en dat de partij de president wilde beschermen. Direct na de verklaring van Kadri hield het openbaar ministerie op met het stellen van vragen over Soekarno. Ook werd niet ingegaan op het ver band dat zou kunnen bestaan tussen de brief en de mate, waarin Soekarno bij de staatsgreep betrokken kan zijn ge- 6. De beperkingen ten aanzien van reizen naar communistische landen in Europa en Azië worden verzacht en 7. Rusland en Amerika zijn begon nen met de uitwisseling van foto's van wolkenformaties, genomen door weersa- tellieten. AMSTERDAM Tijdens de af scheidsreceptie van prof. mr. M. G. Levenbach als hoogleraar in het ar beidsrecht heeft minister Veldkamp vanmiddag de scheidende hoogleraar de legpenning van de minister van sociale zaken en volksgezondheid in brons aangeboden. TOKIO Adam Malik, de Indonesische minister van buiten landse zaken, heeft verklaard dat Indonesië door beide bij de oorlog in Vietnam betrokken partijen is gevraagd te bemiddelen. Malik weigerde echter de staten, die In donesië verzochten om een bijdrage tot beëindiging van het conflict, met name te noemen. DE BILT Dankzij het feit dat front ons niet bereikte, konden gisteren nog van mooi herfstweer ge-j nieten. De temperaturen liepen in het zuiden en het oosten-van ons land zelfs MaIik kwam vrijdagavond vanuit tot 22 graden op. Ondertussen vult de N,.w Yprk hij de ,iul van de storing, die boven de Ierse Zee 15 Al8em„, Vergadering van de Vere gelegen. op en ligt het Iront nu vrijwel dp NaI|r, h(.e„ bijR„voond, ip To- stationair over ons land en de Noord- kio aan 0p pe„c0„[erentie iel hij: zef- 1 „Verschillende partijen hebben ons ge- Voor het weekeinde verwachten wejvraagd een actieve roi te spelcn om le aanhoudend zacht weer. al zullen de helpen bij de oplossing van het lloog stijgen als vietnamese vraagstuk". Toen hem ver- bewolkmg zocht werd iets meer te vertellen. zijn en blijft de kans op een plaatselijk buitje bestaan. De wind zal slechts zwak zijn uit overwegend zuidelijke richtingen. I. onder 17.04. op 6.3. onder 18.00; 10. i op 655. onder 17.58; ma lolly's instellingen, en integratie Westeuropese gemeenschap. Is er eenmaal een steviger basis ge vestigd van wederzijds vertrouwen tus sen Oost en West, aldus het staats hoofd, dan zal ook aan de verdeling van Duitsland langs vreedzame weg een einde worden gemaakt. Hij zei dat de VS er naar zullen streven om de betrekkingen met Rusland en zijn satellieten te verbete- Johnson maakte de volgende stappen bekend. 1. De regering zal de uitvoerbeper- king in de handel met de Oostbloklan den verzachten met betrekking tut bon- derden róetstrategische produkten. huïsvestink" en "ritoteUjke '.Trteping. Het L D?., drs. P. C. W. M. Bosaers, heeft de subsidieregering voor de bouw van eigen woningen aanmerkelijk gunsti- Subsiedie met een derde volgende negen bijdragen zijn tel ken - jare 1/10 gedeelte lager. Bij de vast stelling van de hoogte van de jaarlijkse bijdrage is er rekening mee gehouden, dat daarover inkomstenbelasting moet worden betaald. verhoogd Subsidie DN HAAG Dc minister van volks- niet duur wel heerlijk bank zal garanties verzekeren handelskredieten aan nog vier Oosteu- Bu^r,;eMSeïSJSo-Si:°wahnè.IOnSari,C «•-«*-**»« 3. De minister van buitenlandse za ken, Rusk, gaat de mogelijkheid na van verlichting van de Poolse schulden last jegens Amerika. 4. De Amerikaanse import-export- bank is bereid tot financiering van de j uitvoer van Amerikaanse goederen voor de te bouwen Russisch-Italiaanse Fiat-autofabriek. hypothecaire leningen tot 90 netto-stichtingskosten eigen woning blijft Negentien tieners zijn gisteravond om het leven De mi9'ste?' beeit de genoemde De verhoging van het subsidie houdt in, dat de bijdrage ineens voor een woning in de categorie A gemiddeld van ruim 3000 op ruim 14000 is gebracht. B" :t iagerc subsidie voor woningen de categorie B is in dezelfde verhou ding als dat voor de categorie A- woningen verhoogd. De verhoging geldt voor de bouw van eigen woningen, waar voor na 1 oktober 1966 van rijkswege de volgende wijzigingen: -- J* -*J-* J De mogelijkheid is geopend, dat de eerste eigenaar-bewoner het rijkssubsidie naar verkiezing als bijdrage ineens ontvangt dan wel in de vorm van tien jaarlijkse bijdragen. In het laatste geval zullen de lasten, die op een nieu we woning drukken de eerste tijd aanmerkelijk lichter zijn; het subsidie is tijdelijk met 1/3 verhoogd; veutm u c*n eveinucJf vena lil ia» De basisbedragen voor de stich- j uiteraard eenmaal toegekende bijdragei tingskostengrenzen, die voor dei onverlet. toekenning van subsidie gelden, I zijn verhoogd met ƒ3000, De mogelijkheid tot het verkrijgen p f gemeentelijke aarimtie voor KOU III111 II ('(la I IIIVI. antwoordde Malik: „Als men iets goeds wil doen is het maar beter niet al te duidelijk te zijn." Vermoedelijk is de rol van Indonesië bij pogingen om het Vietnamese con flict te beëindigen, besproken tijdens conferenties, die Malik te Washington heeft gehad met president Johnson en andere Amerikaanse functionarissen. Indonesië onderhoudt diplomatieke be trekkingen met de regeringen in Hanoi en Saigon. De Britse en Russische ministers van buitenlandse zaken, George Brown en Andrei A. Gromyko. zullen als voorzit ters van de Geneefse conferentie over Indochina in New York bijeenkomen. Zij waren tezamen voorzitter van de Geneefse conferenties van 1954 tot 1962 en zullen een sleutelpositie innemen bij het bijeenroepen van mogelijke nieuwe conferenties over de kwestie-Vietnam. Minister Brown heeft donderdag te Brighton op het congres van de La- bourpartij verklaard dat hij Gromyko zou verzoeken gezamenlijk de confe rentie bijeen te roepen ter besprekeing van een regeling voor Vietnam. Wat de advertenties u ook mogen beloven, er is GEEN pilletje voor de lijn. U zult het zelf moeten doen: weinig eten, veel beweging. Dat is het strenge oordeel van de me dische wetenschap Lees het verhaal in ons Zondagsblad. Id het boekje „Tien over rood" hebben jonge socialisten radi cale denkbeelden naar voren gebracht. Op onze ruimte-pagina in bet Zondagsblad rea geert jeugd van A.R. en C.H. afwijzend op de in bet boekje ge poneerde stellingen. .pelen?" Er voltrekken ziclt in Zuid-Afrika grote veranderingen. Tot de- ze conclusie is dr. R. II. Bremmer gekomen na een studiereis van acht ueken door dat land. Hij ziet bovendien een voortgaande ontwikke ling in de theologie en een verandering in het apartheidsbeleid. Een interview met dr. Bremmer op de pagina Geestelijk Leven tuin ons Zondagsblad. T)E HUISARTSEN hebben de eis gesteld ziekenfondshonoraria met bijna honderd procent te verhogen. Het is hun „basis" voor onderhande ling in een periode van matigheid over de gehele linie. Er is wel het een en ander aan te merken op het rekensommetje van de geneesheren. In de eerste plaaLs: de particuliere praktijk en. in veel gevallen, de apotheek bleken buiten beschouwing. In werkelijkheid is de verhouding ziekenfondspatiënten- particuliere patiënten 75-25. In geld uitgedrukt kon het laatste cijfer wel eens hoger worden. Want waarvan hebben de artsen de afgelopen jaren geleefd als het huidige ziekenfonds honorarium grotendeels aan kosten en belastingen opgaat? Dat moet dan toch van de opbrengst van de parti culiere praktijk zijn. waarover nu niet wordt gesproken. Deze komt dan nog eens bovenop de dertig mille „schoon", die de artsen denken nodig te hebben voor hun verteringen. Vijfentwintig honderd gulden per maand Ls toch al een re delijke beloning voor het vele en on getwijfeld verantwoordelijke werk van de medici. In de tweede plaats zijn zij in hun voorstellen uitgegaan van de sala riëring van een hoofd geneeskundi ge A, bij de overheid een topfunctie in de medische sector. Gemakshalve is het maximumsalaris van deze functionaris genoemd. De Landelijke Huisartsen Vereni ging is een jonge organisatie. De wijze waarop onderhandelingen ge voerd worden, duidt er op. Als het de LHV er alleen om te doen is geweest zo hoog mogelijk te gaan om een impasse te forceren de artsen er kennen zelf dat hun voorstellen niet haalbaar zijntoont zij weinig be grip te hebben voor de moeilijke positie van andere groepen. Positief element in hun voorstellen had kun nen zijn een pleidooi voor de invoe ring van beperkt eigen risico voor fondspatiënten. Gibraltar een verklaring wordt afgegev. woningen in beginsel voor si aanmerking komen. Aangezien dc verhoging met grondslag vindt in de huidige hoge rentestand, zal zij in beginsel slechts gelden tot 1 april 1967. Indien in de komende tijd de rente daalt, zal dan ook alleen reeds uit dien hoofde moeten wor den bezien, in hoever de bijdrage ineens en dienovereenkomstig de jaarlijkse bij drage na die datum dienen te worden verlaagd. Een eventuele verlaging laat dc ■VP- ijzi- .li gingen in de subsidieregeling aange- gekomen toen hun bus, waarmee zij op weg waren naar een dans- bracht met het oog op de verbetering! DEN HAAG DORION (Can.) avond, op een overweg door een goederentrein doormidden werd ge reden. Minstens 21 passagiers zijn gewond, van wie enkelen ernstig. Het ongeluk gebeurde ten westen van Montreal, bij Dorion. De bus had staan wachten tot een trein voorbij was en reed de overweg op toen van de andere kant de tweede trein naderde. De bus vloog bij de botsing in brand en de vlammende wrakstukken lagen een kilometer langs de rails verspreid. nverkort bestaan, j herdenking op 3 mei genoemde wijzi- 1 de kwaliteit van de nieuwbouw de gestegen rentevoet. Indien een eerste eigenaar-bewoner bij toekenning van het subsidie het thans ingevoerde systeem van jaarlijkse bij dragen kiest, dan bedraagt de eerste jaarlijkse bijdrage voor een woning in de A-categorie gemiddeld 1450. Dit be drag wordt een jaar na het betrekken van de nieuwe woning uitgekeerd. Daar de verjaardag pN'GELAND doei er goed aan da kwestie Gibraltar voor te leg gen aan het Internationale Gerechts hof te Den Haag. Een andere uitweg Spanje saboteert besprekingen, die op aandringen van de V.N. worden gevoerd. Het tracht Engeland te intimideren door ernstige belemme ring van het grensverkeer. De soevereiniteit van de kroonkolo nie is inzet van de strijd. Spanje eist die op, maar Engeland weigert af stand te doen. Met een tussen-oplos- sing neemt Madrid geen genoegen. Engeland weet de bevolking van Gi braltar, die niets van aansluiting bij Spanje wil weten, achter zich. De vraag is dan ook, of Spanje iets voelt voor inschakeling van het Hof. Of de besprekingen (maandag te Londen) hervat zullen worden hangt af van dc Spaanse houding. Middenoosten JJOE groot dc Britse belangen in het Middenoosten nog zijn, blijkt uit de levering van luchtdoel raketten en vliegtuigen aan Saoedi- Arabië. Deze levering houdt verband met de strijd in Jemen. Egypte blijkt niet van plan te zijn, een politieke oplossing in Jemen mo gelijk te maken. Integendeel: het neemt nu ook tegenover Saoedi- Arabië een dreigende houding aan. Het leveren van wapens aan landen in het Middenoosten is een moeilijke zaak, omdat dc situatie daar vaak onverwachts explosief wordt. I Daar staat echter tegenover dat lan den. die zich bedreigd weten, gele- i genheid moeten krijgen de wapens te kopen die zij voor hun verdediging nodig hebben. In overleg met de VS heeft Enge land wat Saoedi-Arablë betreft deze taak op zieh genomen ondanks felle kritiek, ook in eigen kring. (Van onze parlcmentsredaktie) ASSEN/DEN HAAG Boeren partijleider Koekoek heeft gister avond op een openbare vergade ring van zijn partij in Assen mee gedeeld, dat ir. Adams heeft be dankt als lid van de Eerste Ka mer. De heer Koekoek kwam in zijn toespraak langs vele omwe gen tot deze mededeling die door de aanwezigen met applaus werd begroet. „Na rijp beraad van het hoofdbe stuur van de Boerenpartij en van Ir. van koningin Juliana volgend jaar op \dams zelf is de laatste tot de overtui- een zondag valt heeft de ministerraad ging gekomen dat hij na de ontvangst die hem in de Eerste Kamer is ten deel gevallen, niet langer lid van dit college besloten dat de viering ervan zal plaatsvinden op maandag 1 mei. Te vens werd besloten de nationale her denking van de gevallenen volgend jaar te houden op woensdag 3 mei, omdat de vierde mei op hemel vaartsdag valt kan zijn." aldus de heer Koekoek. Hij loeide verder mee dat de Boe- renpartii zichzelf zal zuiveren van alle leden met een besmet politiek verle den. Het hoofdbestuur heeft derhalve o.a. de heer Gerkens, gemeenteraadslid voor de Boerenpartij 'n Bussum. ver zocht als zodanig onts'ar; te nemen. „Van .laten vallen" door de partij was in het geval Adams geen sprake," zo onthulde do heer Koekoek gisteren in Assen, „want de Boerenpartij laat niemand vallen, integendeel, zal iemand die gaat val'er nog overeind houden Het feit dat de heer Adams door zijn mede-Kamcleden niet werd geaccepteerd en uit de commissies zou worden geweerd, is de aanleiding tot zijn bedanken. Zo kan hij niets voor dc boerenpartij doen en dus gaat hit uit eigen bewe ging heen. Het is zijn eigen beslissing." aldus de heer Koekoek. Overigens is er naar zijn mening door ir. Baas. degene die de rel tegen Adams heeft opgezet, niets bewezen. De heer Adams is geen oud-NSB-er. al is dat allerwege in de pers geschreven. „Zr hebben dat later allemaal moeten introkken," zo zei de heer Koekoek. „De VARA zou alles uitzoeken," zo vervolgde hij, „en dat was gemakke lijk, want dan hoefden wij het zelf niet te doen, maar we horen nu niets meer van de VARA. De PvdA moet eerst maar eens naar zichzelf kijken, want in Apeldoorn kampen ze met precies dezelfde moeilijkheden. Daar zit een onderwijzer in de rand en die is wel een oud-NSB-er." Voor de pers had de heer Koekoek in zijn Assense rede weer geen goed woord over. ..De pers liegt, overdirjft en verdraait de feiten In de geheime vergadering van het hoofdbestuur van de Boerenpartij is uitvoerig over de kwestie Adams ge sproken. De heer Ndams heeft een verklaring uitgegeven waarin hij zijn heengaan uit de Kamer ..motiveert". Na vele Interruptie* bij dc beantwoor ding van vragen werd de heer II. de Roos. gemeenteraadslid van Assen en landelijk jongeren voorzitter van de PvdA. op verzoek van de heer Koekoek door twee rechercheurs gevraagd de ver gadering te verlaten. De heer De Roo* gaf hieraan ge volg. Met hem verlieten velen de zaal. Een dreigend handgemeen kon wordeq voorkomen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 1