Oliesheiks maken de markt kapot tffef .v.v ■ViV u fi Liederenopname Carmen Prietto ZATERDAG 8 OKTOBER 1966 Van de twaalf zegels die u afgebeeld vindt in deze rubriek is er maar één serieus te achten en voor normaal postaal gebruik bedoeld. Dat is afbeelding 5 van Uruguay, met de afbeelding van een Friese stamboekstier. HOLANDA staat er dan ook onder de kop van de Nederlandse „bul" die er wezen mag. En links verticaal staat de opwekking tot de Uru- guayse boeren: verrijk uw veestapel door invoer van stamboekstieren. Een prachtige en kosteloze reklame voor Nederlands vee! Overigens is het een serie van vier stuks, waarop ook stieren van het Jersey-, Here ford- en Charolais-ras voorkomen. Reclame uit Uruguay voor Friese stier Alle overige zegels noem Ik kwalijke oliegrapjes. Het zijn de oliesheiks langs de Perzische golf. die. opgejut door hun buitenlandse agentschappen, de postzegel markt vergiftigen met een eindeloze stroom van volko men overbodige zegelemissies, met voorstellingen die niets met het land zelf te maken hebben, waar de weinige Bedoeinen die schrijven kunnen en postzegels nodig hebben, ook niets van snap pen zullen, maar die geld in het laatje brengen, dank zij de kri tiekloze verzamelaars, die belust op hun verzamelmotief. ruimte vaart bijvoorbeeld en zonder on derscheiding?, vermogen hun har de dollars uitgeven. ..voor het geen geen (filatelistisch) brood ia!" Want vooral op Amerikaanse verzamelaars hebben deze roofstaten hun hoop gevestigd. Zo hebben ze al driemaal de dood van Kennedy herdacht, tel kens op de sterfdag. Ze blijven Churchill herdenken. Deze Mo hammedanen volgen de paus op zijn reis naar de VN en zo memo reren ze ook elk Amerikaans ruimevaart-succes. Kapersnesten Vroeger, onder Engels bestuur, hadden deze sheikdommen, on der de verzamelnaam Trucial Sta tes verdragsstaten) in twin tig jaar één enkele serie postze gels nodig. Sinds de sheik zelf bestuur kregen geven ze elk af zonderlijk een serie of tien per jaar uit! De Sheikdommen. vroeger be ruchte kapersnesten, doen nu op moderne wijze hun oude bijnaam eer aan. Het zijn Umm al Qi- wain, Abu Dhabi. Dubai, Qatar, Ras al Khaima, Ajman. Sharja en Fujeira. U moet een héél goe de atlas hebben wilt u ze vinden! Van Qatar zijn de acht zegels in strips afgebeeld 1/3 Alle Ameri kaanse astronauten: Glenn, Car penter, Schirra, Grissom, Cooper, Lovel, Stafford en Shepard. Ge raffineerd zijn 1 en 2. vijf keer op een vel aaneengedrukt, even als 3, om de verzamelaars ook nog in de verleiding te brengen het hele velletje te kopen, dus vijf keer de hele serie! Grapje Afbeelding 4 geeft het tweede voorbeeld van een kwalijk olie grapje. Eind september werd in München het FIP-congres gehou den, de internationale federatie van filatelisten en van de AIJP (vereniging van filatelistische journalisten). Mijn kop eraf als de Sheik van Sharja daar ooit van gehoord heeft, laat staan zijn onderdanen. Maar dat hin dert niet De buitenlandse agent heeft hem ingefluisterd: een mooie gelegenheid om weer een nieuwe serie uit te geven. En dan in de vorm van een drieluik! Dat is origineel. Dat kopen ze allemaal: religieuze motieven, ar chitectuur, wapens, zegels op ze gels, noem maar op! Links de 80 np. waarde: het wapen van München (een Madonna!) de oudste Beierse zegels en de em blemen van FIP en AIJP. In het midden, de 2 Roep., de Gedachtnishalle en het stand beeld van Bavaria en rechts (1.20 R) de Lieve Vrouwekerk in Mün chen! En of u nu maar even 4.40 voor deze strip wilt neertellen! We zijn wel Mohammedanen, maar het geld dat deze Madonna opbrengt stinkt niet! Om misver stand te voorkomen: onze illus traties zijn nog verkleind! Deze misbruiken, die de filatelie in discrediet brengen, bedoelde ik toen ik sprak over kwalijke olie grapjes! PUZZEL VAN DE WEEK S»CS<3<»<^öWKSa(<»CScKSC8c*c»<^.c»c8<S<*0S<S<8CScK80S<3<«<a3cK8CS<3<tCSöi<^C§<^^ ONZE BRIEVENBUS Hoe maken jullie het allemaal? Verschil lende meisjes en jongens schreven dat ze vol gende week al herfstvakantie krijgen. Dat is gauw hoor. Gelukkig is het nog helemaal geen herfstweer en eigenlijk nog wel een klein beetje zomer. We zullen hopen dat de zon volgende week niet achter de wolken blijft maar jullie heerlijk van de warme zonne stralen kunnen genieten. Dan genieten wij ook hoor! Hebben we een mooie kaart naar Martin gestuurd? Toch niet vergeten? Wat hebben veel van jullie kastanjes ge zocht, eikels en bladeren. Prachtig! Jullie schrijven natuurlijk de volgende keer wat je er allemaal van hebt gemaakt. Tante Jos is benieuwd hoor! Op school hebben jullie ook mooie herfst- stukjes gemaakt begrijp ik wel uit de brie ven. Leuk hoor! Hebben we voor mamma ook al een mooi stukje gemaakt? Geloof maar dat ze er blij mee is. Hartelijk bedankt voor de versjes die tante Jos van jullie toegestuurd kreeg. Als er plaats is en ze zijn geschikt voor de brievenbus dan komen ze in ons hoekje hoor! Nu nog iets voor de nieuwelingen. Vergeten jullie niet je geboortedatum in de brief te schrijven? Tante Jos wil graag weten wanneer jullie jarig zijn en hoe oud je bent. Niet ver geten hoor! Kruiswoord puzzel Horizontaal: 1. statiekoets. 6. hekwerk. 11. jongensnaam. 12. dering. 14. hijswerktuig. 16. telwoord, 18 plaats in België. 20. roep. 21. vaartuig, 22. schaaldier. 23. landbouwwerktuig. 24. voorna woord, 26. scheik. element (afk.), 27. voorzetsel, 28. twaalf gros. van knopen. 30. mandje. 32. spoedig, 34. uitroep. 35. water in N. Brabant. 37. water in Friesland, 38. stapelmeter (afk.), 40. openbare wandel plaats. 41. geestelijke. 42. kurk, 43. de Griekse letter p, 44. voedsel. 45. munt in Nederland (afk 47. bekende afkorting, 49. priem, 51. groente. 53. achting, 56. bijwoord. 58. voedsel. 59. scheik. element (afk.) 61. voornaamw., 62 plaats in N.H 64. een borrel aan boord, 65. be houdens vergissingen (afk. Lat.), 66, scheepstros. 69. scheik. element (afk.), 70. gewicht. 72. voorzetsel. 73. puntig voorwerp, 75. inhouds maat. 76. verstoteling. spreekgestoelte. 4. voorzetsel. 5. Lat.). 8. plaats in Overijssel, 9. pers.' voornaamw., 10. livreiknecht. 12. oude lengtemaat, 13. scheik. element <afk.>. 15. jongensnaam. 17. plomp. 18. verouderd woord voor kwaad. 19 bijwoord. 20. lidwoord. 25. afnemend gety, 26. meisjes naam. 28 meisjesnaam. 29. welaan. 31. afzonderlijk, 32. lidwoord. 33. bloem. 34. beet. 36. vaarwel, 37. nauw., 39. uitgestorven vogelsoort. 44. boom. 46. lidwoord (Fr.). 48. vlinder. 50. verborgen. 51. muziek noot. 52 scheik. element (afk.). 54. vroeger, 55. water in België. 57. tovergodin. 58. bouwland. 60. woedend. 61. eiland in de Ierse zee. 63. btjb. figuur. 67. atmosfeer (afk.), 68. voegwoord. 70. onzes inziens, (afk.), 71. scheik. element (afk.). 73. familielid, 74. scheik. elem. (afk.) OPLOSSING VAN DE VORIGE PUZZEL Horizontaal: 1 tevens. 6 pra len. 12 gene. 14 Edam. 16 Ot, 18 R.D., 19 als, 21 en. 22 ge. 23 gra veel. 26 tomaten, 29 giro. 30 notie. 32 Kent. 33 e.o.. 34 el. 36 eel. 37 ge, 38 To, 39 bres, 41 eend. 43 do, 44 nergens. 45 of. 47 klik. 49 stip. 52 om. 54 Of. 55 eng. 57 en. 58 k-O.. 59 menu. 61 Meden. 83 tere. 65 meerval. 67 legeren. 69 el. 70 de. 71 tod. 73 ng. 74 me. 75 hesp. 77 moet, 79 koster. 80 Li erop. Vertikaal: 2 eg. 3 vervoer. 4 en de, 5 ne, 7 re. 8 adem. 9 Lana- mi sen. 11 Rogge). 13 el. 15 Menton. 17 trio. 19 aloë. 20 stil. 22 Gent. 24 ar. 25 en. 27 o.e.. 28 te, 31 tergend. 35 lenig. 37 geste. 39 bok. 40 sek. 41 Ens. 42 dop. 46 Dommel. 48 Lourdes. 50 integer. 51 Loenen, 53 meel. 55 eelt, 56 geld. 58 krem. 60 ne. 61 ma. 62 ne. 64 er. 66 vest, 68 gnoe. 72 os. 75 ho. 76 p e.. 77 mi. 78 To. INZENDINGEN Inzendingen worden voor don derdag a.s. op ons bureau ver wacht. Oplossingen mogen uit sluitend op een briefkaart wor den geschreven. In de linker bovenhoek vermelden: puzzel- oplossing." Er zijn drie prijzen: een van 15.en twee van /1.50. Voor we de brieven beant woorden gaan we eerst kijken naar de oplossing van de puz zel. Hier komt ze: koets-koe. vlieger-vlieg, zuil-uil, raap-aap, baal-aal, ze gel-egel, krater-rat, lamp-lam, molen-mol, honderd-hond, foto graaf-raaf en bijl-bij. De prijs krijgt thuisgestuurd Gert den Haan, Rijnsburg. Lang zullen ze leven!! Karei Honders Lisse? Ik ver wacht dan echt een brief van jou hoor! Wil jij een neefje wor den? Schrijf je dat de volgende keer? Heb je nog meer zusjes en broertjes? Ook jij moet voortaan schrij ven als je letter aan de beurt is Leen Hordijk Noordwijk. Zal je net niet vergeten? Ik krijg dan toch wel een brief van jou? Hier komt een mooi verhaal Jan, Henk en Bert slenteren door hun stad Amsterdam. „Wat moeten we nu gaan doen?" vraagt Bert. „Fietsen", zegt Jan. „Daar heb je hem weer met zijn fietsen", smaalt Henk. „Laten we liever gaan belle tje trekken". „Ja dat doen we", zeggen Jan en Bert tegelijk. ,Weet je wat", zegt Henk, „we doen het bij de burgemeester". „Ja, maar dat is een hele lange laan en als hij dan komt kij ken, en ziet ons, dan brengt hij ons naar de pliesiezegt Bert. „Wel nee joh, daar staan een heleboel bosjes en daar kunnen we mooi inkruipen", zegt Jan. Vooruit dan maar, zegt Bert. Maar wie moet er nu aan de bel trekken, vraagt Jan? Dat doe ik wel, zegt Lydia Mudde en Tineke Mud- de van harte gefeliciteerd met jullie verjaardag van de nich- De prijs is wel verzonden Jan- neke Eikeienboom De Lier. Waarschijnlijk is het zoek ge raakt of op een ander adres bezorgd. Heb Je nu deze afgelo pen week wel de prijs gekre gen? Tante Jos heeft namelijk opnieuw een prijs voor jou ver zonden. Schrijf je nog of het goed is gekomen? Natuurlijk hou Jij genoeg tijd over om te spelen hoor! Gaat het kleine meisje bij jou op school? Jij moet al vroeg naar school hoor Gert den Haan Rijnsburg. Vond je het niet erg om je ko nijn op te eten? Prachtig dat het zo goed gaat op de Franse les. Fijn dat jij opa zo goed helpt met melken. Ben jij al vroeg thuis? Prachtig dat je er weer een medalje bijkreeg Rietje Harte- celd Sehevenlngen. Heb je geno ten van de natuur? Jullie bof ten maar dat je ook nog wat lekkers kreeg. Tante Jos heeft zich inderdaad vergist hoor! Ju lie kunnen de brieven niet bij elkaar in de envelop doen. Ben je al bijgekomen van de wande ling? Bedankt voor je mooie te kening hoor! Jij hebt de puzzel de vorige week veel te laat ingezonden Micke den Heijcr Schevenin- gen. Volgende keer beter hoor! Krijg ik dan van jou een lange brief? En alles gaat goed. De burge meester zelf komt kijken. Hij heeft zijn ambtsketen om. Want hij gaat over een paar minuten een nieuwe hoofdcom missaris van politie installeren. De jongens lachen in hun vuistje. Als de dienaar van de wet weer zijn villa is ingegaan (nog namopperend over de jeugd van tegenwoordig), loopt het drietal kalm verder. Maar eigenlijk proesten ze het uit. Ze lopen nog een poosje door tot ze voor „de hoge brug" staan. En daar zien ze een ou de man met een karretje met appelen. Hij duwt erg hard om het karretje erop te krijgen, maar het lukt niet. Hij kijkt met een hulpeloos gezicht naar de jongens. „We moeten hem hel pen"!.'.'!! schreeuwt Henk. Hoe wel hij wel een waaghals is, heeft hij zijn hart op de „goei- e" plaats zitten... En ze helpen met z'n drieën het mannetje met zijn kromme rug tegen de helling op. Als ze beneden aan gekomen zijn, krijgen ze alle maal een appel. Ze bedanken de man hartelijk. Al smullend lopen ze verder, om hun schat zoals Henk hem noemt, thuis te laten zien. tel tekening «peïdenk ossen 2 tH+CTt! Eu:: KmtSswaiitH: nu awtiW' iff rtitaiSwrlfti:,. üMlahttllilHIU liMiiM it 1 f': njif ty.Ws/ffa voeg en eel tje2 selp siëï Toe votz rioch r --.(ff egge zie'n twen geen/ k1jn eer vaan oordë 7.ëdep olef des.s teen Meisjes en jon gens, we hebben hier een leuke puzzel. Het is he lemaal niet moei lijk, maar we moeten wel even tjes goed naden ken. De meesten van ons hebben op school spreek woorden geleerd. Jullie zien wel dat het plaatje ook een spreek woord voorstelt. Dit spreekwoord (van het plaatje) gaan we letter voor letter op de vreemde tekst, die er onder geschre ven is, door schrappen. De overgebleven letters vormen een nieuw spreek woord. De oplossing moeten jullie in zenden vóór dins dag 11 oktober. Fijn dat de dia zo mooi is geworden Marga Klerks Rijswijk. Jij bofte maar, dat je ook mocht meespelen. Mmm, wat smulden jullie van het lek kers. Ging het allemaal goed? Wat zullen jullie deftig zijn met zoveel moois. Heb je het pakje al aangehad? Jammer dat jij niets schreef (ngrid Kouwer den Haag. Zo moeilijk is het toch niet? Vol gende keer beter hoor!» Voor jou is het al gauw groot feest Arianne Krüger- Katwijk aan de Rijn. Heb je een lange verlanglijst gemaakt? Komen je vrien dinnen nog? Heerlijk dat jij op de boerderij aan het logeren bent geweest, 'k Geloof best dat jij hebt genoten. Waarom kreeg ik van 't jaar zo weinig brieven van jou? Niet meer zolang wachten met schrijven hoor! Bedankt voor je tekening. Is de mantel mooi geworden voor barbie Coby v d Kruk den Haag?. Allemensen, wat heb jij al veel repetities gehad. Heb jij de kleine Rudi al gezien? Leuk noor, een babyjasje. Wordt het HERFST De blaadjes vallen van de bo men, Ze vliegen over de grond. Je ziet ze gaan, je ziet zt komen. De kleuren die je vond!.... jes. Hoor je de ivind soms fluiter In de bladerstorm daar bui- Hij blaast de blaadjes uit el kaar. Ze dansen maar, ze dansen Meisjes, als we iets willen maken voor het komende sin terklaasfeest, dan moeten we er eigenlijk nu al aan begin nen. Wat denken jullie van i speldenkussen? Onmisbaar, en mamma zal er héél blij mee zijn. Het is niet moeilijk daarom kunnen we het bijna allemaal wel maken. We hebben 2 lapjes witte pa- namastof nodig van 13 bij 19 cm, met ongeveer 10 dubbele weefseldraden op 1 cm. We ge bruiken ook restjes rose, ro rood, lichtgroen en lichtbruine splijtgaren. Voor de vulling hebben we wat kapok nodig. Het lapje stof moet wel even omgeslingerd worden om rafe len te voorkomen. We doen al les in kruissteekjes behalve de mond. Dat wordt gewoon een liggend steekje. De naam er onder staat kunnen we tuurlijk veranderen in een an dere naam. Nu nog even de afwerking. Het borduurwerk aan de v iceerde kant onder een vochti ge doek strijken. Het gebor duurde lapje en het lapje de onderkant leggen we met de goede kant op elkaar stikken het l\b cm buiten het borduurwerk. Een kleine ope ning houden voor de vulling. Omkeren het kapok er in doen en het laatste stukje over hands dichtnaaien. Ons kussen is klaar. Mooi vinden jullie niet? Ze denken: vrij! nu zijn wij Ze zijn zo blij, ze zijn zo blij. Toen kwam een wilde herfststorm aan. De blaadjes zijn.... kapot ge gaan. Meisjes en jongens de brie venbus is helemaal leeg. Zorgen Jullie voor een volle? De letters L t/ra R zijn aan de beurt. De- week verwacht ik weer heel veel brieven van jullie hoor! Daaag, tot de volgende keer. '4~\\ Correspondentie en oplossingen aan de heer H. J. J. Slavekoorde, Goudreinetstraat 125, Den Haag. Beslissende momenten In elk der hieronder afgebeelde stel lingen moet de speler die aan zet ls een belangrijke beslissing nemen, waardoor hij of het volle pond hoopt binnen te halen, dan wel hoopt zich staande te houden. Wij willen dit thema niet verder uitwerken, doch slechts op twee mo- i wijzen. In opgave 2 bijvoor- hJJ zal terug trekken dan wel deze op g7 laten rullen. In opgave 3 zit wit met een geheel ander probleem: Hij wil zijn loper op g2 graag volle speelruimte geven, maar voorshands staan pion e4 en Paard e5 hieraan ln de weg. Deze kleine opmerkingen geven u mogelijk een Idee van de weg waarlangs ge zocht moet worden. SI? i.4 a 5jae BK i. i* c ■ii Oplossingen (Van onze kunstredactie) Dat de sopraan Carmen Priet to, die tijdens de jongste „Prom" in De Doelen een van de gevier de solisten was bij de uitvoering van fragmenten uit „West side story", niet alleen dit genre be heerst, bewijst zij met een on langs verschenen grammofoon opnamen van liederen (op het Het programma vermeldt enerzijds liederen van de 17e eeuwse Italianen Caldara, Scar latti en Secchi, benevens drie composities van Mahler, terwijl de andere plaatkant is gevuld met de fraaie cyclus „Fraüenlie- be und -leben", op. 42 van Schu- niveau misschien niet overal even hoog, maar de zangeres weet toch, met name in het tweede en het laatste lied, te overtuigen met haar expressieve voordracht Haar indrukwekkende vocale en muzikale kwaliteiten worden duidelijk gedemonstreerd in de oude Italianen, waar de sfeer te vens raak is getroffen, en in Mah- lers „Ich bin der Welt abhanden gekommen". De geluidstechnische kwaliteit van de ruisvrije opname doet al le recht wedervaren aan de prachtige stem van Carmen Priet to. Een apart woord van lof voor de fijn-muzikale begeleidingen In laatstgenoemde reeks is het van pianist Franz Zubal. (3) Wlse-Preissmann. Hier verliep de winst als volgt: 21. d5! LdB 22. DgT exd5 23. Tfek Le« 24. Tadl Le7 25.' Dxh7 Td8 26. Te2 Lf6 27. Pxgö! fxg« 28. Tdel en zwart gat het op. (4) Williams—Montgomery. Zwart had kunnen winnen door 32 Pf6ü waardoor hij de fatale lange diagonaal blokkeert. Op 33. exf6 of 33. e6 zou 33Txd4! winnen. Zwart aan zet. Hoe zal hij voortgezet hebben? QATAR +Z.

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 16