IONDAGS GEEN PILLETJE VOOR DE LIJN A A k i u verdrijft het vet rechtstreeks uit uw lichaam TERWIJL U SLAAPT ZATERDAG 8 OKTOBER 1966 It A DVERTENTIES beloven met schreeuwende fanfareleuzen, foto's en tekeningen illustre ren hoe het overtollige kan verdwijnen. Te dik Maak u geen zorgen. Er zijn middelen tegen. Zonder dat u er moeite voor hoeft te doen, zon der dat men één maaltijd hoeft te missen, zelfs slapend kan men kilo's vet laten wegsmelten. Althans: dat wil men doen geloven. Dat spiege len zakenmensen corpulente leken met indrin gende slagzinnen en vertrouwenwekkende teke ningen van wijze grijze artsen in de advertenties voor. Maar wat zeggen deskundigen van die steeds groeiende stroom „wetenschappelijk verantwoor de methodes" Hun commentaar velt een on barmhartig oordeel over het gros van alle brede aandacht trekkende activiteiten. Zij spreken over „waardeloos, scherts, geldklopperij" en halen de schouders op. ET aantal bureaus, dat met fanfare slogans in advertenties ten strijde zegt te trekken tegen de welvaartsziekte van vandaag - de corpulentie - groeit met de dag. Nieuwe middelen overstromen de markt. Er wordt goud mee verdiend. Maar helpen ze ook Wat zegt de medische wetenschap ervan Haar oordeel is ver nietigend: geldklopperij, valse voorspiege lingen. Iedereen kan vermageren, maar er bestaat lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllilllllllllllllllllllllllllllll llllllllllllllllllllinilillllllllllllllllllllllllllHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHII!illllllllllllllllllllllllllll!llllllllllllllli:illllll Vermageren: het is een noodzaak ge worden voor een steeds groter wordende groep welvaartgenieters. Artsen houden het hun patiënten-met-klachten waarschu wend voor. Het gros van de welvaartsmen sen leeft onverstandig. Men eet te veel, men beweegt te weinig. En kwalen zijn op den duur het onvermijdelijke gevolg. Maar wie laat zich aan die waarschuwingen iets gelegen liggen? Artsen ervaren dagelijks, dat hun goed bedoelde adviezen in de wind worden geslagen. Men laat geen maaltijd staan. De verleidingen van de goed gedekte tafel blijken voor de meesten te groot. Men eet, men overeet zich. Want dat de eettafel van vandaag tè zeer voorzien is van voedsel dat te riik aan calorieën is, behoeft voor artsen nauwelijks be toog. De oorzaak van een hoop ziekten is daarop terug te voeren. En op gebrek aan beweging. Men gunt zich niet meer de tijd voor een wan deling. Als men een auto voor de deur heeft, stapt mert niet op de fiets naar het werk. De gelegenheid om het overtollige vet langs natuur lijke weg te doen verdwijnen laat men onbenut. Men is er te gemakzuchtig voor. en gejaagd gaat voelen, peloosheid gaat lijden c dien een verslechtering kritisch oordeel gaat Het is deze eigenschap van de welvaartsmens, die fanfareadvertenties vandaag de belangstel ling van velen geven. Handige zakenmensen heb ben er tijdig veel geld in gezien: in alle soorten l f „nieuwe wetenschappelijk verantwoorde midde len", die veelal uiteraard deze pré hebben, dat men er niets voor behoeft te laten. Men kent de veelbelovende plaatjes met de stippellijntjes om aan te ge ven hoe men zijn figuur kan den. Maar dat zijn zonder uitzon- 'verbeteren. Hoe de overtollige dering middelen, die alleen op (kilo's vet verdwijnen en hoe recept van de arts verkrijgbaar Igroot het verschil is tussen voor zijn omdat ze indien ondeskun- Aan de ene kant hebben ze dus het voordeel van de psychische stimulans, die de patiënt doet vergeten dat hij honger heeft: aan de andere kant echter zijn er de nare bijwerkingen, die het innemen slechts voor een beperk te periode verantwoord maken ook al omdat men eraan verslaafd raakt. Daar komt bij, dat zou men een blijvend effect willen berei ken men deze middelen zijn leven lang zou moeten innemen. Het menselijk lichaam zal name lijk zelden zonder invloed van buitenaf belangrijke gewichts fluctuaties ondergaan. Een nor maal gezond lichaam behoudt gedurende tientallen jaren een constant gewicht. Wat betekent dat men, zodra men van de mid delen afstapt, vrijwel onmiddel lijk terugvalt op het oude ge wicht. Waarde op de lange duur hebben ze dus niet. Artsen ge bruiken zc alleen om de patiënt te laten zien dat hij door minder te eten wel degelijk kan afval- Beweging :n na de behandeling. dig gebruikt schadelijke gevol- Veelbelovende slagzinnen la te Ken niet na de aandacht van de lezer te trekken. „Uw vrienden staan verbaasd als zij u na slechts 12 a 15 dagen met uw nieuwe slanke lijn ontmoeten", Eindelijk kunt u zelf uw over al lollig vet definitief verliezen, *1 nartel uzelf niet langer", „Ver- jj drijft het rechtstreeks uit uw li chaam terwijl u slaapt". Het is maar een greep uit de veelheid aan slogans. De variaties zijn le gio. Immers: hoe indringer de gen bunnen hebben. Vooral psy- advertenties zijn, hoe meer c|,jsch. De meeste van deze stof- klanten men aantrekt en hoe jen hebben namelijk een opwek- groter de omzetten zijn. Men kende werking, waardoor de pa- verdient er kapitalen ain. tiënt zich op den duur Maar de deskundige lacht er om. „Men spiegelt dingen voor die niet te realiseren zijn", zegt TNO-arts W. G. Zelvelder. „Alie middelen, die in de openbare verkoop verkrijgbaar zijn, kun nen als volstrekt waardeloos worden beschouwd, als men er niet tegelijkertijd bij te horen krijgt, dat men krapper moet eten en meer moet bewegen." Hun enig advies voor blijvend effect (als men zich eraan blijft houden): minder eten, meer bewe gen. Alleen daardoor zal men het gewenste resultaat bereiken. Een resultaat dat er voor iedereen die wil vermageren, zal komen. „Kijk naar sportmensen", zegt dokter Zelvelder. „Er is er niet één die te dik is. Wél zwaar dik wijls, maar dat komt door het gewicht van de spieren. Zij eten verantwoord en verbranden de opgenomen calorieën op de juiste manier". Want dat is het kernprobleem van vrijwel alle patiënten: ze ne men meer calorieën op dan ze verbranden met als gevolg, dat dit overschot zich omzet in vet. Op dieet dus in de eerste plaats, dat wil zeggen: een nauw keurig toezien op een juiste dose ring van het aantal in te nemen calorieën. En daarbij hoeft al niet eens meer te worden ge waarschuwd tegen het overmatig gebruik van vet (dat een twee maal zo hoge calorische waarde heeft als eiwitten en koolhydra ten). Iedereen is nu wel doordron gen van het belang daarvan. Dok ter Zelvelder: het vette eten is er uit Vet is allang niet meer de grote boosdoener. Gevaarlijker nu zijn de koolhydraten. Vooral die in de zoete gerechten, in snoep, in gebak, in frisdranken en noem maar op. Heel veel ge- Alidjlelcii j Dc medische wetenschap geeft 'direct toe: er zijn middelen die 'helpen te vermageren. Stoffen i die dc eetlust onderdrukken en het de patiënt vergemakkelijken xich aan een krap dieet te hou- SLAAP UW VET WEG! U verliest 8, 14 tot 18 kilo of hoi ko«i U niets I «ft In de advertenties north het allemaal :o i oorspiegelingen, wat beloofd wordt kan op oorgesleld. .Waar de median nooit worden gerealiseerd". vallen van'dikzucht zouden kun nen worden voorkomen door jen wat bescheidener consump tie van juist deze welvaartspro- dukten. In elk dieet zal men dus vooral deze waarschuwing in rood geschreven zien. Hongergevoel Het probleem van dieet is ech ter. dat vrijwel niemand er zich aan kan houden. Aanvechtingen beginnen al na dc eerste dag. Want eerder dan vermagering is het constante hongergevoel merk baar. En dat gevoel kan lange- tijd duren. Van de volharding van dc patiënt hangt het af of hij daarover kan heenstappen. Hoe lang zal men dat dieet dan moeten volhouden, vraagt meni ge beginneling zich zuchtend af. Hel antwoord daarop is even kort als wellicht ontmoedigend: altijd. Wil men blijvend succes hebben, dan zal men zijn hele leven met overleg moeten blijven eten. Betekent dat ook een heel leven lang honger lijden? Dokter Zelvelder: „Hoewel de patiënt geruime tijd door een hongergevoel zal worden gehin derd, zal er een moment komen waarop het vet verbrandt voor We eten en drinken onverstan dig. Iedere arts zal het beamen. Legio klachten zijn er het gevolg van. Een remedie? Alleen deze: minder eten, meer bewegen. Alle overtollige kilo's raakt men er mee kuijt. de opbouw van de spieren. Dat is het ogenblik waarop het honger gevoel verdwijnt. Uiteraard be reikt men dat moment echter pas als men het dieet combineert met meer beweging: meer wandelen, meer fietsen of sporten. Is men eenmaal zover, dan zullen ook de depressieve buien verdwijnen, waaronder menig dieetpatiënt in het begin heeft te lijden. Overi gens hebben met dat laatste pro bleem vele patiënten van nature dikwijls al te kampen. Z«i kon ill en so ii Dikzucht komt zeer veel voor bij wat neurotisch depressieve mensen. Mensen, die overal wat zwaar aan tillen en hun troost zoeken in een goede, veelal over dadige, maaltijd. Hen zou men kunnen indelen in de categorie van patiënten die een zekere na tuurlijke aanleg voor dikzucht hebben. Dè andere groep vindt men on der hen, die door sociale en ande re omstandigheden komen tot een overmatig gebruik van calo rieën, zoals de zakenmensen met agenda's vol lunches en diners. Juist voor deze mensen, die nu eenmaal op relatie-diners geen fles karnemelk op tafel kunnen zetten, is het dubbel belangrijk dit teveel aan calorieën door meer beweging te verbranden. Natuurlijk, er zijn ook instituten, die op meer verantwoorde wijze hun patiënten proberen te hel pen. Maar zij gebruiken geen pil len. Méér wordt daar gewerkt met dieet en bewegingsoefenin gen. Vooral in Amerika, wel vaartsland bij uitstek, maken zij enorme opgang. Reclame Als paddestoelen schieten ze aandacht moeten schenken. Dat wil zeggen: ook zonder de adviezen van instituut deskundigen. Dit is ook een van de redenen waarom artsen ook tegenover deze therapieën gereserveerd slaan. Immers, hetzelfde ef fect kan zoveel gemakkelij ker en (vooral) goedkoper worden bereikt. Het behalen Goedkoper Met simpele midd< s het buikje weg te werken. arts kan een dieet voorschrijven. En ook in de brochure van het voor lichtingsbureau voor de voeding in Den Haag vindt men alle aan wijzingen voor een verantwoorde voeding. Tot twijfelachtige bu reaus zal men zijn toevlucht niet hoeven te nemen. Want een ver mageringspil bestaat niet. Dat kan iedere arts zijn patiënt ver tellen. Zeker niet als het een mid del is dat in de openbare ver koop wordt gebracht. „Geldklopperij. waanzin, sehertsmiddelen", zo veroordeelt TNO de vele veelbelovende aan biedingen. Met indringende slo gans probeert men dc lezer te lokken. Maar alle verleidelijke voorspiegelingen zijn vals". Althans, in de meeste gevallen. tedie die doeltreffend is en niet scht consequent aan gymnusliek doen. Hut of b(j een muziekje na het ontwakei ook in Nederland uit de grond. Ook zij werken met Intensieve reclame-campagnes. En de klant betaalt er graag voor om de ad vertentiebeloften waargèmaakt te zien. Maar dikwijls vergeet hij. dat hij er met één zo*n kuur of cursus nooit is. Hlijvcnd Wie blijvend succes wil, zal daaraan ook blijvend van succes heeft men hele maal in eigen hand. Ieder een kan vermageren. Het komt er alleen op aan: wil men zich er iets voor ont zeggen? En wie daartoe be reid is, zal alle fanfareleu zen rustig kunnen vergeten. Menige teleurstelling zal er mee voorkomen kunnen wor den.

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 13