ECONOMEN ZIJN BEZORGD Tijdelijk geen bommen op zone Commentaren Loonbeleid twijfelachtig Meer bedrijfssluitingen Plan van minste weerstand weekend-systeem Suikerklontjes tegen polio op Veluwe Smallenbroek niet in de Tweede Kamer Onderzeeboot weggejaagd Happening leverde 2000 Mark op Donderdag 6 oktober 1966 47ate jaargang F Oordts Dagblad CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD «St»ntv«»»lch la ghablavan mfii» hart Ir tegK*n»po«t I" Waajse Courant Aboi^iementsprijzen p.w. 0,93, p.m. 3,97, p.kw. f 11,90 Kiachtendienst bezorging 18.00—19.00 k Nederlandse economen staan kritisch tegen- over de nieuwe begroting. De een spreekt van een twijfelachtige loonpolitiek, de tweede verwacht dat nog meer bedrijven failliet zullen gaan. Is deze begroting wel te realiseren is een andere vraag. Prof. Pen contra minister Vondeling De nieuwe ambassadeur van Ma leisië, Dato Philip Kuak Hoek Khee, kwam gisteren met zijn echtgenote en dochter op Schiphol aan. Op de foto de diplomaat en zijn dochter. PROF. MAZURE: Affaire-Adams afgedaan (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG De voorzitter van de Eerste Kamer, prof. dr. J. P. Mazure, beschouwt de af faire rond de heer Adams als gedaan. „Ik zie geen aanleiding om tot nadere stappen over te gaan, al weet ik natuurlijk niet wat ir. Adams verder van plan is", zei hij ons vanmorgen. Berichten dat prof. Mazure overweeg* een speciale commissie een onderzoek naar de meningsverschillen te laten in stellen, noemde de senaatsvoorzitter on juist. „Ik heb ten behoeve van het over leg in het seniorenconvent een opsom ming van mogelijkheden gegeven, maar de oplossing die hier wordt gesuggereerd is niet gekozen." Of hij tevreden is over het verloop van de vergadering van dinsdag? „Ik ge loof wel dat ik lankmoedig ben geweest. Van enig verwijt dat de heer Adams de mond is gesnoerd, kan mijns inziens geen sprake zijn." AMSTERDAM - Economen van naam zijn ernstig bezorgd over de manier waarop de rege ring haar plannen voor het komende jaar wil verwezenlijken. „De prognose voor 1967 is gebaseerd op: onduidelijkheden in conjunctureel en structureel opzicht, een gevaarlijke haast om de betalingsbalans te herstellen, en een loonpolitiek die twijfelachtig is in meer dan één opzicht." Het gevaar voor een conjunctuurom- slag is dan niet meer in het verschiet, doch staat voor de deur. Voor een herstel van het vertrouwen is meer nodig dan woorden. Alleen een krach tige leiding van het kabinet bij de loononderhandelingen onder de bereid heid om politieke risico's te nemen, zal het vertrouwen basis kunnen geven. Het kabinet van „sterke mannen" moet laten zien wat het waard is, al dus dr. Dreesmann. 0m helemaal voor uw plezier te schilderen! Zo luidt bijvoorbeeld de veel zeggende conclusie van prof. d r. W. H e s s e 1 uit Enschede, Hij schrijft met vele anderen in het nieuwste nummer van Eco- nomisch-statistische berichten. Een man uit de praktijk als dr. A.C.R. Dreesmann verwacht volgend jaar bedrijfssluitingen, die groter in aantal en opzienbarender zullen zijn dan die van 1965 en 1966. Voordat voor het bedrijfsleven een rooskleu riger tijd aanbreekt, zal het nog door een diep conjunctureel dal moeten gaan. Het compromis voor de komende loononderhandelingen zal volgens hem waarschijnlijk tot effect hebben dat de doodstrijd van de daarbij betrokken ondernemingen aanzienlijk wordt be kort. Het kan echter tevens tot ge volg hebben dat ondernemingen, die nog wél duidelijke levenskansen heb ben, eveneens over de kling worden gejaagd. Het zal hun namelijk aan tijd ontbreken om de bakens te verzetten. Een dergelijke ontwikkeling zal het in het Nederlandse bedrijfsleven reeds heersende pessimisme nog versterken. Prof. Pen Voor de Groningse hoogleraar prof. dr. J. Pen is de grote vraag hoe de loonbeweging er zal uitzien. Indien de langlopende contracten, (waar een derde van de werknemers onder valt) de toon aangeven en indien de inci dentele aanpassingen bovenop dat sneeuwbaleffect komen, zitten we al weer op tien procen^, en dan kaan de prijzen ook meer omhoog dan 4,5 procent. Willen we werkelijk koenen tot loonstijging van niet meer dan 6 of 7 procent, dan moet ieder zich onthouden van verdere afbraak; dan moeten de vakcentrales aan de bonden uitleggen hoe de macro-economische rekenkunde in el kaar zit en welke belangen gediend zijn met het naleven van de spelregels. Ten slotte zullen de werkgevers moeten op houden met het overbieden en daardoor uithollen van de cao's. Aldus prof. Pen. (Van een onzer verslaggevers) ee' ERMELO Ouders ii Elspeet, Nunspeet en Ermelo hebben van burgemeester A. J i Langman het dringende verzoek I gekregen, toe te staan dat hun kinderen maandag en dinsdag een i suikerklontje met een anti-polio- vaccin innemen. In het Veluwse dorp Elspeet zijn rkeit gevallen van kinderverlamming I geconstateerd. De kinderen zijn in zie kenhuizen opgenomen. Uitgebreide j maatregelen zijn voorbereid om te voorkomen, dat de ziekte epidemi- [sche verspreiding krijgt. Kans op regen DE BILT Een hogedrukgebied verplaatste zich gedurende het afge lopen etmaal in betekenis toenemend van de Noordzee naar Scandinavië. Tijdens opklaringen kwam daar in de afgelopen nacht plaatselijk 8 graden vorst voor. Een front, dat zich giste ren boven ons land bevond, en dat de scheiding vormde tussen vochtige en polaire lucht, bewoog aanvankelijk nog naar het zuiden maar kwam boven België tot stilstand. Een zich nu westelijk van Schot land bevindende oceaandepressie, die zich in de richting van Scandinavië verplaatst, is er echter de oorzaak van dat het front boven België zich weer naar het noorden begon te bewegen. Een nu boven de Britse eilanden ge legen frontensysteem, dat in Ierland en Schotland plaatselijk veel regen bracht, zal het komende etmaal ook in ons land de regenkansen weer doen toenemen en de wind doen aanwakke ren tot matig of vrij krachtig uit zuid tot zuidwest. De temperaturen zullen morgen dezelfde zijn als vandaag of iets hoger. IETS MEER WIND DE BILT Over het algemeen veel be wolking met af en toe enige regen. Zwakke tot matige, bi de kustgebieden nu en J vrij krachtige, wind tussen zuid en zuid Vannacht iets hogere, morgen overdag fevccr dezelfde temperaturen als vanda 7. oktober zon op 6 50. onder 18.05; mat Het gemeentebestuur van Ermelo heeft in overleg met de geneeskundi ge hoofdinspectie het nieuwe middel van het suikerklontje gekozen, omdat bij vorige gelegenheden is gebleken, dat op de Veluwe grote weerstand bestaat tegen inenting. De autoriteiten hopen, dat de bevol king geen bezwaar zal hebben tegen suikerklontjes met vaccin. Door mid del van affiches en advertenties in kranten heeft het gemeentebestuur gewezen op de noodzaak van de maat regelen. In de loop van de volgende week krijgen ook de kinderen in Harder wijk, Uddel en Doornspijk suiker klontjes. De directe omgeving van de haard is dan vermoedelijk al geïso- Burgemeester Langman verwacht, dat in Elspeet de bezwaren tegen het innemen van suikerklontjes het grootst zijn. Aangenomen v/ordt, dat slechts 25 procent van de bevolking zich niet tegen de noodzakelijke maat regel zal verzetten. Communist in B. en W.: bezicaar bij P.v.d.A. AMSTERDAM In de Partij van de Arbeid is verzet gere/en tegen de be noeming van de communist A. A. Ver hei j in het college van B. en W. De heren P C. Bomans en C. F. Coersen. districtsbestuurders var de Algemene bedrijfsbond voor de metaalnijverheid en de elektrotechnisc' e industrie, over-|| wegen uit de partij te treden. Ze zijn in overleg met het partijbestuur. Robert Kennedy niet WASHINGTON Zoals de zaken nu staan zal de Amerikaanse senator Ro bert Kennedy niet meedingen naar het Amerikaanse presidentschap of vice-presidentschap. zelfs al zou president Johnson hem hiervoor be naderen. Te laat Prof. dr. W. J. van de Woestijne schrijft at we eindelijk maar te laat een begroting hebben waarin niet de struc turele doch de conjuncturele aspecten het middelpunt staan. Conjunctureel :t deze begroting wel enige afr te geven. De kritiek richt zich rechte op de deflatoire aspecten en niet op de inflatoire. Hij vraagt zich af of deze begroting wel is te realiseren. ..De regering wil van de begroting Imatigende invloed doen uitgaan op de conjunctuur", aldus drs. G. de Man (Utrecht). Wij hebben de indruk, dat, om werkelijk remmend te werken, de matiging in de uitgaven te gering is. De ze had volgens hem groter moeten zijn en er hadden andere belastingmaatrege len tegenover moeten staan. In het bijzonder moet hierbij worden gedacht aan de progressiewerking, die haar kracht in belangrijke mate verliest in 1967 door de tweede tranche van de belastingverlaging. Nu bestaat het ge- gi-i de uitgaven, Tenslotte spreekt prof. dr. J. H. Chrls- tiaanse uit Rotterdam over „het plan van de minste weerstand". Het dekkingsplan en enige andere belastingmaatregelen lij ken ongunstiger op de prijzen te zullen inwerken dan wordt voorgesteld. Ilct ge heel wekt de indruk vooral gericht te zijn lop zo min mogelijke weerstand; het is de vraag of dit uiteindelijk verstandig zal blijken te zijn. aldus prof. Christiaanse. President Marcos van de Philip- pijnen brengt met zijn vrouw lmelda een zesdaags bezoek aan Japan. President Marcos is de meest onderscheiden man in zijn land voor zijn heldhaftige strijd tegen Japanse invallers in de tweede wereldoorlog. Op het paleis in Tokio ont vingen de Japanse keizer en keizerin de gasten. Links keize rin Magao met mevrouw Marcos. Duizend man uit de auto-in dustrie trokken naar Brighton, waar de Labourpartij haar con gres houdt, om te protesteren tegen de loonmaatregelen en be stedingsbeperking van de En gelse regering. Voor het hotel waar premier Wilson de lunch gebruikte, hieven zij onophoude lijk spreekkoren aan. Tenslotte kwam Wilson naar buiten en zei: „Ik heb nu een half uur naar jullie geluisterd, luister nu naar mij" (foto). Daarna had hij een onderhoud met een delegatie van twaalf man. Vrouw verbrand in Tilburg TILBURG De 62-jarige van den Berk uit Tilburg is gisteren het slachtoffer geworden van het ge bruik van benzine in de nabijheid van een brandend elektrisch kacheltje. De kleren van de vrouw, die op het moment van het gebeurde alleen in haar woning verbleef, vatten na de explosie vlam, waardoor zij zeer ern stig gewond raakte. Bij thuiskomst van haar echtgenoot bleek de vrouw reeds te zijn overleden. Johnson op reis CANBERRA President Johnson van de Verenigde Staten zal 19 en 20 oktober Nieuw-Zeeland en tot 22 ok tober Australië bezoeken. Hij gaat dan via Thailand, Maleisië en' Zuid-Korea naar de topconferentie in de Philip- pijnen. Hotel in de as STADSKANAAL Vannacht is het hotel Van Hemmen in Gasselte, W£ zich de grootste glazen dansvloer Europa bevindt, tot de grond toe afge- 9000 woningen DEN HAAG In augustus zijn 9.100 woningen gereed gekomen, dat is 400 er dan in augustus 1965. Dit jaar zijn tot augustus al 71.000 nieuwe wonin- (vorig jaar: 68.000). FLEXA-DEALER Fa. H. SCHUTTE ZN. SCHON E VELD mpenaerstr. 71. Oegstgeest. Te DEN HAAG De heer J. Smallen broek, die onlangs ontslag nam als mi nister »-an buiten.andse zaken, heeft opnieuw voor het Tweede-Kamerlid maatschap bedankt Eerst was hij be noemd als opvolger van dr. Meulink en daarna op 16 september als opvol ger van de heer Elfferich, die lid van de Eerste Kamer is geworden. Voor de eerste benoeming bedankte de heer Smallenbroek vrijwel onmid dellijk, aangezien hij toen op het punt stond voor de rechter te verschijnen in verband met de aanrijding. Voor de nieuwe bei.oeming hee't hij echter drie weken nodig gehad om tot een beslis sing te Komen. De eerstvolgende kandidaat op de a.r.-lijst is dr. ir. J. ie Hoogh, evenals de heer Elfferich. agrarisch specialist. De heer De Hoogh, Jie in Leidschen- dam woor.t, is lector aan de Vrije Uni versiteit en wetenschappelijk medewer ker van het Lanil.ouw-economisch instituut STOCKHOLM Hefschrocfvliegtui gen van de Zwcedce marine hebben gisteren een onderzeeboot van onbeken de nationaliteit met dieptebommen uit de Zweedse territoriale wateren ver jaagd. Ambtenaren van he ministerie van defensie in Stockholm zeiden dat ze „er wel naar konden rader" uit welk land de onderzeeër afkomstig was. Het was de tweede keer binnen week da. een verdachte onderzeeboot werd waargenomen bij Gotenburg. waar ruim 60 Zweedse marineschepen, legereenheden en kustbatterijen aan een oefening bezig zijn FLEXA-DEALER 't VERFHUIS NIEUWE RIJN 49 HERENSTR. 32-34 METRO VERLAMD DOOR STAKING PARUS Alle personeelsleden van de Parijse metro doen mee aan een 24-uurs- stakrng. Van het autobuspersoneel is van morgen de helft niet op het werk ver schenen. De staking is uitgeroepen op de openingsdag van de Salon d'automo- bile, waarvoor duizenden mensen naar Parijs komen. De stakers eisen eeen betere indeling van de werkuren. Drieduizend politie agenten proberen het ontwrichte verkeer gaande te houden, ook zijn militaire vrachtauto's ingeschakeld. De meeste Panjzenaors geyen aan lopen de yoor- Tijdens onderzoek controlecommissie NEW YORK De Amerikaanse mi nister van buitenlandse zaken, Dean Rusk, heeft gisteren bekendgemaakt, dat de Verenigde Staten hun bombarde menten op het oostelijk deel van do gedemilitariseerde zone tussen Noord en Zuid-Vietnam zullen staken. Dit tijdelijke stopzetten van de bom bardementen is volgens westelijke krin gen vooral bedoeld om de internatio nale controle-commissie de gelegenheid te geven een onderzoek in te stellen naar de schendingen van de zone. Van deze commissie maken Canada, Polen en India deel uit Minister Rusk, die deze mededeling deed na een gesprek met Oe Thant, zei te hopen dat deze 55 kilometer lange en 9 kilometer brede zone weer neu traal wordt De bombardementen zul len zeker niet definitief worden gestaakt, „omdat er geen aanwijzingen zijn dat een dergelijke stap door Noord-Vietnam zou worden beant woord", aldus Rusk. Intussen heeft de Zuldvietnamese premier, Ky, de VN-secretaris-generaal in een brief meegedeeld, dat Zuid-Viet- nam bereid is „elk initiatief tot rege ling van het geschil dat de onafhanke lijkheid van de republiek Vietnam be waart en het recht van het volk op het kiezen van zijn eigen levenswijze niet aantast" in overweging te nemen. ■fe Diakenambt icint meer aan inhoud pa gina Kernmerk Tot 9 oktober wordt in de Keulse Messe de Pliotokina ge houden, waarop dc nieuwste ont wikkelingen in de foto- en film industrie worden getoond. Zie pagina 13. Wat was er met de VPRO-repor- tage? pagina Radio TV Communisten pROTE PARTIJEN en regering stellen zich de laatste tijd wat minder negatief op tegenover de CPN. Van deze veranderde instelling zijn de toekenning van zendtijd en de benoeming van een communistische wethouder in Amsterdam duidelijke symptomen. Hetzelfde geldt het Kamerbeslnlt, de CPN weer toe te laten tot Kamer commissies, waaronder die van bui tenlandse zaken en defensie. Dit besluit waarmee we vrede hebben mag niet worden uitge legd als een beloning van een groei ende democratische gezindheid bij de CPN. Met dit laatste loopt het zo'n vaart nog niet. Wèl is de band tussen Moskou en communistische partijen elders los ser geworden. Hier cn daar zijn zelfs ideologische tegenstellingen. Hoe dan ook, er is geen grond meer voor de vrees dat vertrouwelijke in lichtingen aan het Kremlin worden door gegeven. Een nadeel is, dat deze of gene mi nister zich nu geremd kan voelen bij het verstrekken van geheime in formaties. Commissievergaderingen zijn overi gens niet de enige gelegenheden om Kamerleden te ontmoeten. Toetssteen 'TE oordelen naar de uitslag van de de verkiezingen in Brive hoeft Frankrijk niet bevreesd te zijn voor een volksfront. Brive werd beschouwd als toetssteen voor de komende parlements-ver- kiezingen. Er stonden twee groepe ringen tegenover elkaar. De gaullistische kandidaat won met de steun van Lecanuets Democra tisch Centrum. Verliezer was het volksfront (coalitie van socialisten, radicalen en communisten). Mitterrand, gangmaker van de volksfront-gedachte, heeft reden z(jn flirtation met de communisten te beëindigen. Ook dan echter moeten zijn kansen niet hoog worden aan- geschreven. Lecanuet (afkomstig uit de r.k. Re publikeinse volksbeweging) kan met zijn Democratisch Centrum bij de komende verkiezingen een belang rijke rol spelen. Als hij de gaullisten de meerderheid in de nationale vergadering kan verhinderen, komt zijn partij op de wip te zitten. Als gevolg daarvan zou De Gaulle gedwongen zijn, min der hard van stapel te lopen. Wilson VT/ILSON ondervindt thans, dat het eenvoudiger is, oppositie te voe ren, dan een regering te leiden. Hoe onbarmhartig zou hij een Conserva tief bewind hebben aangevallen met soortgelijke moeilijkheden als waar mee hij zélf wordt geconfronteerd. Niettemin moet men bewondering hebben voor de wijze waarop hij tegen de zin van vele zijner partij genoten zijn bezuinigingspolitiek doorvoert. Het landsbelang staat voorop, aldus Wilson op het Labour- congres te Brighton. De Britse premier weet zich ge steund door een grote meerderheid in het Lagerhuis. Hij kan zich ver oorloven, zijn werkgelegenheidspoli- tiek (die aan zoveel kritiek onder hevig isj in groter verband te be zien. Wilson heeft niet gepoogd, de onte vredenheid in de vakbeweging en de linkervleugel van de partij te sussen. Dat heeft grote indruk ge maakt. Na zijn rede viel een diepe stilte. Het gebruikelijke applaus bleef niet uit. Dat was evenwel niet meer dan een gebaar. Handeltje van provo's

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 1