TELEGRAM VOOR DR. SUN De Chinese affaire D Dr. Meinsma „de sigaar" 1%4,7ELTrE LEID5E COURANT 13 WOENSDAG 5 OKTOBER 1966 DOOR ONZE SPECIALE VERSLAGGEVER LINK VAN BRUGGEN U bedoelt dus dat operatie Nanking kans van mislukken heeft, omdat de vei ligheidsaspecten onvoldoende aandacht hebben gekregen?" De voorzitter-van-de-week van de ver gadering van chefs van hoofdafdelingen an de Chinese geheime dienst kijkt Fu vragend an. In Peking is het op dat moment vrijdag, 15 uli, 's morgens om half tien. „Ja", zegt Fu. „Zo is het. Ik heb de schema's an dr. Sun nog eens uitvoerig doorgewerkt, en ben tot de conclusie gekomen dat de transport- jn onaanvaardbare en onnodige risiko's inhoudt, fatuurlijk is het kanaal van Den Haag af eilig genoeg, maar het zint me bijvoorbeeld hele- ïaal niet dat de Polen de zaak naar Bern bren- jen". „Wie garandeert ons dat ze geen dubbel spel :len? Wij moeten het gas en de formule zelf in 'arschau in ontvangst nemen en er controle op en uitoefenen. Vervolgens moet de lijn over Moskou gedomineerd gebied korter worden, rechtstreekse vlucht van Warschau naar Iwitserland is veiliger dan nog eens per trein via Wenen te gaan". Fu is een beetje buiten adem. Hij is niet ge- td lang achtereen het woord te voeren. „Ik vind", zegt de man, die de afdeling analyse idt, „dat we een goed plan hebben. Hoe meer je gaat knoeien, des te slechter wordt het". „Welke veranderingen wil Fu voorstellen?^/ de voorzitter minzaam. Fu wil helemaal niet veel veranderingen aan- irengen. Hij wil alleen nog eens duidelijk in de- vergadering laten merken hoe zorgvuldig en iciënt hij kan zijn. Aan hem zal 't niet liggen, iets fout gaat. Maar faalt er iemand er- 3is.... Hij moet er niet aan denken. „Ik zou me kunnen voorstellen", begint hij di- lomatiek, „dat wij niet pas in Bern in het spel >men, maar in Warschau". „Dat hebben we al gehoord", interrumpeert de die niets van een verandering wil weten. Fu gaat onverstoorbaar verder. „Het deel van Ie lijn tussen Warschau en Zwitserland is onge- lekt. Weliswaar is dat voor verantwoordelijkheid ran de Polen, maar dat is 't hem nu net. De kans lat de Polen het hier of daar al of niet opzettelijk rerliezen, is te groot. Maar nog veel belangrijker icht ik het risiko dat de Russische geheime dienst ir een stokje voor steekt". De chef van de afdeling analyse krijgt het nu varm. Wat die Fu daar zegt, klinkt helemaal niet inaannemelijk. Maar dr. Sun heeft hem toch ver- tekerd dat Operatie Nanking waterdicht is? Hij Kijkt de vergadering rond. De anderen luisteren met grote aandacht naar de uiteenzetting van Fu. [ij gaat tot de aanval over. „Ik meen dat Fu een uiterst waardevolle bijdra- aan de discussie levert", zegt hij. „Ik ben an overtuigd dat dr. Sun aan dit facet aan lacht heeft geschonken. Aan de andere kant klin ken de woorden van mijn geachte collega Fu mij niet in de oren als het kakelen van een bazelende kip, maar eerder als de voorname klanken van ►en wijze uil". Zo, dat heeft hij mooi gezegd. De vergadering is nu gunstig gestemd. Nu het initia tief overnemen. „Ik stel voor het volgende onderdeel van opera- Nanking te wijzigen. Een van onze eigen ïensen neemt in Warschau rechtstreeks het gas de formule over van de Polen. Hij moet in het :it zijn van een diplomatiek paspoort. De afde- ing Warschau begeleidt onze man naar het vlieg veld, vanwaar hij zich rechtstreeks naar Bern iegeeft. Daar wordt de oorspronkelijk vastgestel- |e procedure weer gevolgd". 1 Hij wacht even en vervolgt dan: „We moeten dus ogenblikkelijk onze mensen in Warschau opdracht geven contact op te nemen met de Poolse geheime dienst en hen op de hoog te brengen van de wijzigingen in operatie Nan king. Tevens moet dr. Sun een agent aanwijzen, lie als koerier kan optreden tussen Warschau en Bern". „En als de Polen moeilijkheden maken?", Vraagt Fu, die zich niet helemaal de kaas van het krood wil laten eten. Zijn tegenstander, die plotseling zijn medestan- Ier is geworden, lacht kort. „Zij hebben geen moeilijkheden te maken. Wij iebben een overeenkomst gesloten." Wij betalen, zij leveren. Waar de overdracht klaats vindt en hoe wij de handel naar China transporteren, dat zijn onze zaken." De vergadering gaat akkoord. Om twee uur Rekingtijd, zeven uur in de ochtend in Warschau |n Bern, gaan twee codetelegrammen uit naar de betreffende Europese hoofdsteden. IR. HSU TSU-TSAI is wanhopig. Het is vrijdag. Hij bevindt zich weer in het Delftse gebouw, waar het Internationale Lascongres ten einde loopt. De Tong- groep is nog altijd aanwezig en vertoont geen tekenen van verveling. Hsu kan llechts vermoeden hoe dicht het ogenblik van ptdekking genaderd is. Hij moet contact maken met de CIA. Hij kan biet lang meer wachten. Er moet een afspraak teorden gemaakt. Maar waar en hoe? Hier. op het lascongres, heeft Hsu geen schijn van kans. Uit breken uit het gebouw en wegrennen, heeft geen tnkele zin. Hij weet niet, waar hij heen moet lopen in deze. stad. Ze zullen hem te pakken (ebben, voor hij tien stappen buiten de deur beeft gezet. Er is maar één kans, denkt Hsu. Hij moet broberen morgen of uiterlijk overmorgen in een bnbewaakt ogenblik uit het gebouw aan de Prins Mauritslaan te komen. Maar dan moet 'n CIA- Inan klaar staan om hem veilig weg te bren- ken, want voordat hij een politiebureau of een bolitieman heeft gevonden, zullen ze hem al ach terhaald hebben. Hij verwijt zichzelf dat hij niet kerder het stratenplan van Den Haag heeft bestu deerd. Daar zou hij een noodroute op hebben kunnen uitstippelen naar een nabijgelegen politie- Wat Hsu niet weet is dat Sherwood en zijn Kmerikaanse en Nederlandse vrienden van poensdag af voortdurend in de buurt zijn van het Rand Prins Mauritslaan 17. Ze werken met velen bn wisselen elkaar voortdurend af. Hun posten riag nu eenmaal geen argwaan bij de Chinezen gekken. In de lunchpauze lukt het de ingenieur in de buurt te komen van de donkere Amerikaan en de laatste een briefje in de hand te frommelen. Zijn ppeciale bewaker wordt gehinderd door de drukte fcn merkt niets. Hsu herwint weer iets van zijn zelfvertrouwen. »Blijf morgen in de buurt van de Prins Mau ritslaan", leest de Amerikaan. Het zal tijd wor den, mannetje, denkt hij grimmig. We zijn hier in ieder geval paraat. HET KLOPPEN op de deur wordt lui der. Dr. Sun springt uit zijn bed en trekt een kamerjas aan. Het is net half acht in de morgen. „Ik kom al! Ik kom al!", roept hij. „Telegram voor u", zegt de jonge Chi nees in de gang. Het is een jongen van de codeka mer, ziet Sun. Het bericht op het papier is nog in code. Alleen de eerste regel is gedecodeerd: „Dringend Sun persoonlijk Strikt ge heim". Een dergelijk telegram mag alleen maar door de geadresseerde worden gelezen. Zelfs de codeafdeling moet hier afblijven. „Bedankt. Ik vind het verder wel", zegt Sun. De jonge Chinees zet een zwart koffertje op tafel, ongeveer ter grootte van een schrijfmachine. Het is een draagbaar decoderingsapparaat. Dr. Sun gaat zitten en begint te vertalen. Na tien minuten is hij klaar. Zonder iets te zien, staart hij voor zich uit naar de muur. Het tele gram bestaat uit twee delen. Het eerste is een afschrift van de opdracht aan Warschau de afspraak te wijzigen. Het tweede is de opdracht voor dr. Sun een koerier aan te stellen. Langer blijven heeft geen zin, weet Sun. Ieder moment kan Warschau contact krijgen met de Poolse geheime dienst en dan is er maar heel weinig voor nodig om hem aan te wijzen als de dubbelspion. Binnen tien minuten heeft hij zich aangekleed én zijn spullen gepakt. „Ik moet naar Peking", zegt hij aan de ontbijtta fel tegerv ambassadeur Li. „Een spoedtelegram. Ze hebben me daar nodig." „Moeilijkheden?", vraagt Li. „Nee, ik weet niet, waar het precies over gaat." „Ik zal direct zorgen voor een boeking op het eerste toestel richting Peking", besluit de ambas sadeur. „U wordt naar Zürich gebracht door mijn adjudant." Weigeren betekent argwaan wekken, denkt Sun. Bovendien moet hij tijd zien te winnen voor Hsu. Die zullen ze zo snel niet kunnen vinden. „Dank U zeer voor de moeite", zegt hij tegen Li. Zwijgend eten de beide mannen verder. Later, in de auto naar Zürich. overweegt Sun dat niemand weet dat hij de Belg Van Den Yepen- hove als koerier heeft ingeschakeld. De laatste, daar heeft hij wel voor gezorgd, zit Ln de Arden nen met een van zijn vele vriendinnen. Het zal moeilijk zijn hem daar te vinden. DE eerste secretaris van de Chinese ver tegenwoordiging in Warschau kan pas vrijdagmiddag contact opnemen met de Poolse geheime dienst. Het gesprek tus sen hem en de hoge functionaris vindt om vier uur in de middag plaats. Om tien over vier is de eerste secretaris zover dat hij het geoorloofd vindt het doel van zijn bezoek mee te delen. Operatie Nanking! De Pool is verbaasd. Meneer bedoelt? Komt hij vertellen dat de handel in Peking is? Dat is fijn. O nee...!? Wat dan wel? Een verandering aanbren gen? Maar, beste meneer de eerste secretaris, het Poolse aandeel in operatie Nanking is al vorige week woensdag beëndigd. „U wilt zeggen, dat u de bescheiden al hebt afgeleverd aan Bern?", vraagt de Chinees ongelo- vig. „Ja en u gaat me toch niet het sprookje ophan gen dat u van niets weet", zegt de Pool scherp. Hij vertrouwt het niet. Hij weet niet hoe het met de betaling is gegaan. Dat is zijn afdeling niet. Het kan een Chinese poging zijn om aan de financiële verplichtingen van de transactie te ont komen. „Ik stel u verantwoordelijk, als er diplomatieke verwikkelingen uit voortkomen", sist de Chinees terug. Het duurt een kwartier voordat de Pool en de Chinees tot de conclusie zijn gekomen dat opera tie Nanking al volop aan de gang is. Maar Peking blijkt hier niets van te weten. Wat en waar is het fout gegaan? „Ik zal contact opnemen met Peking zegt de Chinese vertegenwoordiger. „Ik verwacht dat u ogenblikkelijk uw aandeel in de operatie nagaat". MIDDERNACHT in Peking, plaatse lijke tijd. Vijf uur namiddag in West-Eu ropa. Spoedvergadering van de chefs van de hoofdafdelingen. De voorzitter kijkt met kille ogen de chef operaties aan. „Heeft U een verklaring af te leggen over het feit. dat operatie Nanking vorige week al blijkt te zijn gestart, in plaats van volgende week, zoals ons is voorgesteld?" Het hele operatieplan met alle details is af komstig van dr. Sun. Wij hebben er allen onze goedkeuring aan gehecht" - ik kan niet alle verantwoording naar mij laten afschuiven, denkt hij „dr. Sun heeft ook de supervisie over de afwikkeling in Europa". Dus Sun is in feite de man, die kan ingrijpen, als er lets lout gaat? En kan hij ook veranderin- gen aanbrengen, als hem dat goeddunkt? „Dikwijls wel", antwoordt Fu, terwijl het zweet hem aan alle kanten uitbreekt We weten nog niet precies wat er aan de hand is", meent de voorzitter. „Waarschuw onmiddel lijk Bern en geef Li Chang-huan opdracht met alle voorrang de transportlijn af te checken. Zo gauw hij een onregelmatigheid ontdekt, moet hij alle maatregelen nemen, die hij noodzakelijk acht. Ook moet Li dr. Sun onder arrest stellen en aan een scherp verhoor onderwerpen. We mogen geen risiko's lopen. Hij moet praten desnoods met geweld tot praten worden gedwongen. Ik moet weten waar het gas en de formule zich bevinden". HET is laat in de middag, als gierende jets de DC 8 wegsleuren van het vlieg veld Kloten bij Zürich. Dr. Sun ligt stil achterover in de zachte kussens van zijn stoel. De spanning valt van hem af naar mate het toestel hoger klimt Het heeft veel moeite gekost nog een plaatsje te bemachti gen in een van de toestellen, die naar Zuid-Oost Azië koersen. Niet dat hij naar Peking gaat, maar het is de snelste route om buiten Europa te raken. De grond is hem daar nu te heet. In het Mid den-Oosten is de invloed van de Chinese dienst niet groot. En hij heeft er relaties genoeg. Max Chelmski, de Poolse koerier, beleeft een benauwd halfuurtje in de gewelven van het ge bouw van de geheime dienst in Warschau. Geluk- J kig voor hem kan Bern zijn verhaal bevestigen over het contact in Zürich. Vergeefs tracht Li dr. Sun nog te pakken te krijgen op het vliegveld Kloten. Als een Chinese knokploeg het vliegveld bereikt heeft de snelle DO-8 Zwitserland al verlaten en kruist al bijna boven de Middellandse Zee. Chiang Li-ang, die in Bern het pakketje heeft overgenomen, beleeft een nog benauwder halfuur tje dan Chelmski. Ondanks alle naspeuringen blijft de Belgische koerier onvindbaar. Zacht klinkt door de radio de vaste midder nachtstune van de AFN- zender Frankfurt. Sher wood en de donkere Amerikaan bestuderen de rapporten, die wijzen op een verhevigde activiteit in Warschau, Bern, Londen en Den Haag. „Ze moeten er nu bijna zijn achter gekomen", zegt Sherwood. „Laten wij zelf de postdienst in de Prins Mauritslaan op ons nemen. Het belooft een spannende dag te worden". E bom ontploft zaterdag. 16 juli. Chi nese agenten in België hebben Van Den Yepenhove tenslotte gevonden in zijn hutje in de Ardennen. De man schrikt zo hevig dat hij nauwelijks kan praten. Wat heeft hij met het pakje gedaan? De Belg vertelt het hijgend. Vorige week vrijdag volgens opdracht overgegeven aan een ander. In Den Haag, bij het congresgebouw in aanbouw. Een Chinees. Nee, hij kent zijn naam niet. Dat is toch nooit zo? Hoe ziet hij eruit? Van Den Yepen hove kan een vage beschrijving geven. Overleg in Bern. telexberichten van en naar Den Haag, gesprekken met Peking. Conclusie: de man moet waarschijnlijk gezocht worden onder de negen leden van de lasdelegatie. Overigens moet ook het legatiepersoneel worden uitgeplozen en de Chinezen in en buiten Den Haag, die vooral in eethuisjes werken. Dan geeft Li Chang-huan de volgende opdracht aan zijn persoonlijke contactman in Den Haag, de tweede secretaris van de legatie Liao Ho-shu: „Sluit de lasdelegatie op in het legatiegebouw. Ondervraag alle leden. De man moet gevonden worden. Spaar niemand. Je bent persoonlijk ver antwoordelijk. Doorzoek hun verblijven en baga ge. Fouilleer hen grondig. Laat niemand ontsnap pen. Liever dood dan levend in handen van de Nederlandse overheid. Probeer opzien zoveel mo gelijk te vermijden". Het hondje van de matineuze Hagenaar licht een poot op, de linkerpoot, tegen een van de Een gifgas met een vernietigende uitwerking, door prof. dr. Stanislaw Rulkowski in Polen uitgevonden, is voor de Ame rikaanse inlichtinge- "-nst, de CIA, aanleiding alles op alles te zetten om dit ir orlog belangrijke strijdmiddel in han den te krijgen. De oktert een gewoagd operatieplan uit, waarbij een belangt functionaris van de Chinese inlichtin gendienst, dr. Sun, wordt ingeschakeld, een dubbelspion, die tegen een hoge beloning ook voor de Verenigde Staten werkt. Ir. Hsu Tsu-tsoi, wiens raadselachtige dood op 17 juli j.l. in Den Hoog aanleiding wordt tot een langdurig beleg van het Chinese legatiegebouw, wordt door dr. Sun benaderd om in Nederland, tijdens het Internationale Lascongres in Delft, „een pakketje" aan een ClA-ogent te overhandigen. De ingenieur, die een groot deskundige op het gebied van de Chinese las techniek is, heeft toch al het plan over te lopen. Voor het dubbele van de aanvankelijke koopsom, die een miljoen dol lar bedraagt, toont hij zich bereid deze extra dienst te be wijzen. Als het gas en de formule Hsu in honden zijn gespeeld, begint hij te marchanderen. Hij draagt het gas aan de Ame rikaanse CIA-agent Sherwood over, maar houdt de formule, waarvoor hij tien miljoen dollar vraagt, achter. Als Peking be sluit ter extra bewaking van de negen lasdeskundigen een speciale Tongploeg naar Nederland te sturen, ziet de ingenieur geen kans meer het microfilmpje, dat nog altijd in zijn bezit is, op de bestemde plaats te krijgen. De vorige afleveringen van deze geromantiseerde serie werden respectievelijk geploatst op 30 augustus en op 2, 7, 13, 12, 27 en 30 september. bomen in de riante Adriaan Goekooplaan. Aan de ene kant de ruig begroeide muur. die premier Cals' ambtswoning „Het Catshuis" en het land goed „Zorgvliet" afsluit van de openbare weg. Aan de andere kant de kostelijke, grote villa's, omgeven door kunstig aangelegde tuinen. Voor het gebouw van de Chinese legatie, op nummer zeven, „schildert" een Haagse politie-agent. „Is er hier iets bijzonders aan de hand?" vraagt de Hagenaar met het hondje nieuwsgierig. De agent, zich bewust van zijn aanzien, zegt gewichtig: „U moet de zaak maar eens goed in de gaten houden vandaag." Thomas G. Sherwood van de Amerikaanse CIA neemt de wacht over van een collega. Hij laat zich zo min mogelijk zien in de Prins Mau ritslaan. Om een hoek, in een der zijstraten, wacht de donkere Amerikaan in een auto. Geen rechercheur of agent te bekennen. Nu ja, zij zijn er zelf en dat is voldoende. Sherwood kijkt op zijn horloge. Eén uur geweest. Hij zal dadelijk nog maar eens een keertje de Prins Mauritslaan doorkuieren. Liau Ho-shu tweede secretaris van de Chinese legatie in Den Haag legt de telefoon neer. Hij heeft zojuist de derde secretaris, Lu Chang-hsu, gebeld in het pand Prins Mauritslaan 17. De leden van de delegatie moeten worden voor geleid. Over een kwartier worden ze gehaald door de Tonggroep. Lu Chang-hsu moet na hun ver trek het hele gebouw onderste boven keren. Kof fers en kamers niet vergeten. Wat hij moet zoe ken? Een pakketje, of een paar plastic doosjes. De Tonggroep hoeft de delegatie in het af geschermde pand aan de Prins Mauritslaan niet te bewaken. Deze taak is het legatiepersoneel toevertrouwd. De „tijgers" verblijven in een ge huurd vertrek in een achterafhuisje in de Haagse binnenstad. Sinds hun aankomst eerder die week in de Residentie hebben ze de beschikking over een auto, een oude Packard. Vanzelf geen wagen van de legatie met een CD-nummer. Nee, een auto, die „spontaan" beschikbaar is gesteld door de eigenaar van een Chinees eethuisje. De laatste Packard is al meer dan tien jaar geleden van de produktielijn in Amerika geko men, maar mechanisch en motorisch is de wagen nog in een prima conditie. Liao Ho-shu geeft de Tongploeg de nodige instructies. Zwijgend maakt deze zich gereed om in het vehikel te stappen. Geen pardon, heeft Liao gezegd. Alle negen delegatieleden moeten in de legatie worden afgele verd. Geen risico nemen. Zodra een van de negen ook maar de indruk wekt de benen te willen nemen, danLiao heeft de zin niet afgemaakt, maar voor de Tongploeg is zijn taal duidelijk geweest. De motor slaat direct aan. Vrijwel geruisloos glijdt de Packard van de trottoirband weg. „Wil iedereen zich klaar maken", roep Lu Chang-hsu, de derde secretaris. „We worden uitge nodigd voor een ontvangst door de zaakgelastigde op de legatie. Over enkele ogenblikken worden we gehaald." Lu Chang-hsu heeft er geen enkele behoefte aan paniek te zaaien. Wat Liao wil, moet hij zelf maar afhandelen op zijn eigen terrein. Ir. Hsu Tsu-tsai heeft de woorden gehoord. Hij is boven. Dit is de aankondiging van de executie, weet hij. Er is nu geen ontkomen meer aan. Zijn besluit staat vast. Zijn uur is definitief gekomen. Nu komt niets er meer op aan. Hij voelt zich ijzig kalm, als hij de trap afgaat. „Hsu", roept een collega hem toe vanuit de badkamer, „groot toilet maken. We worden ont vangen door de zaakgelastigde." Zijn stem klinkt opgewekt. COPYRIGHT HET KWARTET N.V. PERIODIEKENPERS IN OE VOLGENDE AFLEVERING In paniek rent ir. Hsu Tsu-tsoi te rug in plaats van weg MET BEERNINK TUSSEN ROKENDE SS R-LEDEN UTRECHT ,,Uit grofheid heb ik deze in vitatie aanvaard om zodoende waar mogelijk deze festiviteiten te ondermijnen." Dr. L. Meinsma, directeur van het Nederlands Kan kerinstituut, zei dit gisteravond op een in de sociëteit van SSR in Utrecht georganiseerde sigarenrookwedstrijd in het kader van de vie ring van het twaalfde lustrum van deze stu- dentènvereniging. In zijn toespraak vroeg de heer Meinsma zich af waar om de rokers niet overgaan op een zuurstok of een drop- veter, nu er de laatste tijd toch zoveel rages worden ge ïntroduceerd. Hij pleitte daarom voor het onmiddellijk stoppen van het roken gezien ,,het ernstige gevaar voor de gezondheid". Dr. Meinsma verwonderde zich over het lef van de feestcommissie van SSR die juist hem had uit genodigd voor deze sigarenrookwedstrijd. Een over moedige student slaagde er niet in de heer Meinsma een geurig sigaartje aan te praten. Hij weigerde nadrukkelijk. Behalve de heer Meinsma zaten in de jury de fervente sigarenrokers mr. H. K. J. Beemink, fractievoorzitter van de CHU in de Tweede Kamer, en oud-wielrenner en ploegleider Cees Pellenaars. In een hevige strijd vochten elf studenten tegen elf politiemensen en militairen om de langste askegel. Het team van de studenten won wel iswaar, maar kon niet verhinderen dat een militair met de eer het kleinste peukje (en dus de langste askegel) ging strijken. De heer Pellenaars zag wel wat in de stelling van dr. Meinsma dat roken schadelijk is voor de gezondheid. Onder luid gejoel verklaarde hij drie maanden met het roken van sigaren te zullen stoppen. Mr. Beernink kon niet achterblijven. Van zijn kant beloofde hij tijdens de terugreis naar Den Haag in de niet-rook-coupé te zullen gaan zitten Britse treinrover geen hoofdrol? LINSDALE Ronald Edwards, de 37-jarige ex-bokser die ervan wordt verdacht het „meesterbrein" te zijn ge weest achter de grote treinroof in au gustus 1963 heeft gisteren voor de rech ter van Instructie verklaard, niet rechtstreeks te hebben deelgenomen aan de treinroof. Hij had alleen tot taak gehad „de rommel op te ruimen in de boerderij waarheen de rovers waren gegaan, nadat zij zich van bankbiljetten ter waarde van ruim 25 miljoen gulden hadden meester gemaakt Edwards zei voorts, dat hij indertijd niet veel geld had gekregen en dat dit intussen op was. Van het gestolen geld is tot dusver slechts 3,3 miljoen gulden terug gevonden. MIAMI De orkaan Inez is giste ren over het zuiden van Florida getrok ken zonder noemenswaardige schade aan te richten. De orkaan is aanmerke lijk zwakker geworden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 13