PROCES IN DJAKARTA DEMONSTRANTEN JOUWDEN WILSON VAN DE KANSEL Suriname-zending in moeilijkheden door oorlog in Vietnam Hetze tegen Zuid-Afrika berust op sprookjes Groene kaart vervalt voor Benelux Graham in 1967 weer in Londen Soebandrio: Ik wist van staatsgreep af alles goed Dordts eigen rovers echtpaar in huis door opgewacht Rennies^f Bepaal nu bestemming Zuidhollands gebied MF.ÜTTE LF-IDSF, COITUNT DINSDAG 4 OKTOBER 1966 Stormen trekken spoor van leed DACCA/ MIAMI/ LOS ANGELES De OoetpaklsUanse kust ia in de nacht van zaterdag op zondag door een wer velstorm geteisterd, die 100.000 mensen dakloos heeft gemaakt De zeehaven Chittagong staat half onder water. Er is reusachtige schade aangericht op de eilanden voor de kust Het aantal do den is volgens officiële gegevens geste gen tot boven de 350. Op twee van de eilanden zijn reeds 350 doden geteld. Hier had een reus achtige vloedgolf vele vluchtende eilandbewoners meegesleurd. Gevreesd wordt dat het aantal slachtoffers on geveer duizend zal bedragen: er wor den namelijk nog honderden personen vermist. Intussen Is de orkaan Inez, die achter eenvolgens Guadeloupe, Haïti, de Do minicaanse Republiek en Cuba heeft geteisterd, nog niet uitgewoed: gister avond werden de Bahama-eilanden getroffen. Gebleken is dat deze wer velstorm meer dan duizend doden heeft geëist. De voorlopige balans is: duizend doden op Haiti. 33 op Guade loupe. 67 in de Dominicaanse Repu bliek en 1 op Cuba. Talrijke mensen worden nog vermist In de Amerikaanse stad Los Angeles werd zaterdagavond een aardbeving gevoeld die tien seconden duurde. In verscheidene huizen vielen meubelen omver. Sommige bewoners vreesden dat hun huizen zouden instorten. Het epicentrum lag vermoedelijk op tach tig kilometer afstand. (Van onze kerkredactie) ZEIST De Suriname-zen- ding is in ernstige moeilijkhe den gekomen door het veronge lukken van „De Vliegende Sa maritaanhet vliegtuigje, dat dagelijks patiënten, medicijnen en voedsel vervoerde naar en van de hospitalen en voliklinie- ken in het binnenland. Gelijk wij beri htten bleef de pi loot ongedeerd er dekt verzekering de schade De verzekering dekt ech ter niet de schade, die de Surina- me-zending thans ondervindt als gevolg van de oorlog in Vietnam. Doordat in Vietnam namelijk zeer veel vliegtuigjes -ar. hetzelfde type gebruikt worden, is de levertijd minstens een half jaar De extra kosten voor deze overbruggingstijd zullen naar schatting vijftiendui zend gulden bedragen. De oorzaak van het ongeluk blijkt een constructiefout aan de stoel van de piloot te zijn geweest, die niet tijdig ontdekt werd. door dat het vliegtuigje sterk overbezet was. Er leefde daarom in Suriname al lang het inzicht, dat een tweede vliegtuigje dringend nodig is. Hier mee is echter een bedrag van hon derdduizend gulden gemoeid. De zendingsadministrateur var» de Suriname-zending D. Vos in Pa ramaribo schrijft: .Het zal u niet verbazen, dat de financiële positie van ons zendingsgenootschap geen enkel uitzicht biedi op ae uitgifte van een dergelijk kapitaal. „De Vliegende Samaritaan" was een geschenk van STMAVI uit Neder land. WH hebben niet de vrijmoe digheid gehad om SI MA VI om een tweede vliegtuigje te vragen. Wij hopen en bidden dat het met hulp uit Nederland toch zal komen. De Vliegende Samaritaan heeft er aan meegeholpen, om vele mensen uit het bosland van Suriname te red den van de dood Het heeft er bo vendien sterk toe bijgedragen, om dit bosland verder open te stoten voor het evangelie." ProfVan der Meulen in Utrecht: DEN HAAG De „groene kaart" zal binnen de grenzen van de drie Benelux- landen worden afgeschaft. Dit blijkt uit een bij de Tweede Kamer ingediend wetsontwerp tot wijziging van de wet op de w.a. verzekering voor motorrijtui gen. Het ontwerp houdt in dat een ver zekering in een der drie landen afgeslo ten. een dekking moet verlenen aan schade in elk der drie landen veroor zaakt. Id het ontwerp is ook de bepaling opgenomen dat bromfietsers het bewijs van de verzekering niet alleen „in hun bezit moeten hebben", maal altijd „bij zich moeten dragen". De contactcommissie Motorrijtui gen heeft de in Nederland werkende verzekeraars aanbevolen iedere ver zekerde, voor zover hij die nog niet heeft, een Europa-dekking te ver strekken. De verplichting tot schade loosstelling binnen de Benelux is in deze dekking inbegrepen. Voor deze verzekering zal de ge- ten aan de Zuidafrikanen wil tonen. De bruikelijke toeslag (ƒ25 a ƒ40) wor- mentaliteit die in Nederland heerst om den berekend. Zij die de verzeke- de Bantoes geen zelfbeschikkingsrecht ringsmaatschappijen schriftelijk be-te verlenen, maar ze te integreren met loven met hun voertuig in het lopen- volkeren die anders zijn, maakt het UTRECHT De sprookjes die in Nederland worden verteld over martelingen met elektrische appa raten in de Zuidafrikaanse gevan genissen en de verhalen over de onderdrukking van de Bantoes zijn onzin. Prof. dr. J. van der Meulen, een Nederlandse hoogleraar die bedrijfseconomie doceert aan de universiteit van Stellenbosch in Zuid-Afrika, zei dit zaterdag op een bijeenkomst van de Stichting Nederlands-Zuidafrikaanse werk gemeenschap. De stichting stelt zich ten doel meer begrip te kweken voor het daar gevoer de beleid, waarvan zij de zwakke kan- Ds. G;jmink had veel lof voor het beleid van wijlen Jr. Verwoerd. Hij respecteerde de oude levenswaarden van de gekleurden en hun wens tot vrijmaking en zelfstandigheid door een bestuur van eigen mensen in eigen ge bieden. Het verheugde ds. Gijmink dat premier Vorster di eet na zijn ambtsaanvaarding heeft bekendge- zelfstandigheid zal worden toege kend. Hij uitte felle kritiek op de hetze die jarenlang tegen Zuid Afrika wordt ge voerd. Deze aanvallen berusten op on begrip, ondeskundigheid en vooroor deel, maar vooral op haat De weigering van de Nederlandse Hervormde Kerk, waartoe de Rotter damse oredikant behoort, geen gevolg te geven aan de verzoeken Zuid-Afrika om vanuit Nederland TV-CAMPAGNE Toen hy daar hoorde dat er op Java generaals waren vermoord, had hij dat niet willen geloven. Daarom was hij ook niet direct naar de hoofdstad te- DJAKARTA De vroegere eerste vice-premier van Indonesië, I Soebandrio vertel- dr. Soebandrio, heeft gisteren voor de rechtbank in Djakarta hjjd uiten vermenig- verklaard vooraf te zijn ingelicht over de ophanden zijnde commu- vuldigen en had la- nistische staatsgreep. Hij durfde echter president Soekarno hiervan ^enbevelhebbers"^^ niet op de hoogte te stellen. Op de vraag van rechter Ali Said de strijdkrachten, waarom hij als hoofd van de inlichtingendienst de president niet Hij had ook kopieën had gewaarschuwd, antwoordde Soebandrio: „Ik was bang dat hij bijeenkomst van top" er meer over zou willen weten". Dr. Soebandrio, die beschuldigd wordt van „ondermijnende activiteit" en „poging tot opstand" (de mislukte staatsgreep van 30 september), gaf voorts toe te hebben geweten dat de communistische partij van Indonesië (PKI) geld uit China ontving en nau we betrekkingen met Peking onder hield. Hij had evenwel niet verwacht dat de PKI een greep naar de macht zou doen. Hij erkende ook zelf toe nadering tot Peking te hebben gezocht. Op de dag van de staatsgreep maak te Soebandrio een reis door Sumatra. de verzekeringsjaar de grens niet te zullen overschrijden worden van de ze verplichting vrijgesteld. De w.a.-dekking voor bromfietsers zal ook geldig zijn voor de Benelux- landen. De nieuwe regeling gaat 1 EHBO-helikopters boven snelwegen OOSTERBEEK Prof. dr. A. Queri- do, hoogleraar in de sociale geneeskun de aan de gemeentelijke universiteit van Amsterdam, heeft voor „Het Oran je Kruis" een pleidooi gehouden voor het invoeren van helikopters met be roeps ehbo-ers aan boord, die, kruisend boven onze snelwegen eerste hulp zou den kunnen verlenen bij verkeersonge vallen. Voorzitter dr. W. van der Slik- ke uit Rotterdam bepleitte een moder nisering van de opleidingsmethoden voor ehbo-ers. leiders van de Indo nesische communis tische partij. Soe bandrio meende dat het Indonesische SOEBANDRIO volk de echtheid van rueeekeerd Hii had nooit verwacht hct document niet in twijfel had getrok- ken. omdat het uitvoerig op imperialis- voordeel uit een staatsgreep door de tische bedreigingen was voorbereid, zo- PKI te kunnen trekken. Pas na zyn wel door pers ais radio. trugkeer van een bezoek aan China, in 1965, had hy ontdekt dat de PKI plan- RFVOFPIl nen had voor de oprichting van een BL, Y UiMxL» vijfde kolonne v.n 100.000 man. In no- y h,t be,on Mn va„ vember vorie jaar wut hu pa» dat de de het biiaondere militaire staatsgreep van eind september door tribunaal onbevoegd verklaard Soeban-1 de PKI op touw was gezet. drio te berechten. De verdachte zou vol gens de voorlopige grondwet van 19571 voor de Bantoes onmogelijk een concur rerende postitie in te nerren. Deze men taliteit, gesteund door de „Ton van Luns en "Een ton d'r op", leidt tot chaos en revolutie, aidus prof. Van der Meulen. Naar het oordeel van prof. Van der Meulen stellen de Node-landse commu nicatiemedia de verhuizing van de Ban toes van de sloppenbuurten naar goe de huizen in steden die zij zelf be sturen voor als een deportatie naar hokken. Volgens de hoogleraar zijn de flats in Nederland dan ook hokken. Vele blanke zendelingen wijden heel hun leven aan de zending onder ge- kleurden Dit evangelische werk is nog eens wat anders dan het werk van de Amerikaanse vredeskorpsen. Overigens was de Zuidafrikaanse docent van me ning dat deze Amerikanen beter thuis kunnen blijven gezien het feit dat de negerkinderen in Amerika meer behoef te hebben aan goed onderwijs dan de kinderen in Oeganda. DS. GIJMINK BOSTON Een 23-jarige vrouw is zaterdag in de Amerikaanse stad i hel". De algemeen voorzitter van de Boston bevallen van een zevenling, j NZAW, ds. G. J. H. Gijmink, zei dit in maar één van de kinderen werd dood I zijn pleidooi voor m^er begrip van Ne- geboren en de andere zes stierven na derlandse zijde voor het in Zuid-Afri- de bevalling. ka gevoerde regeringsbeleid. (Van onze kerkredactie) LONDEN De Amerikaanse evangelist dr. Billy Graham komt volgend jaar weer naar Londen. In juni hield hij er een campagne die iedere avond duizenden trok. Volgend jaar is hij weer acht da gen in juni beschikbaar voor wat nu reeds genoemd wordt „een t.v.- campagne". Graham is niet uitgenodigd door de BBC of de Britse onafhankelijke tele visie. Hij gaat zelf zijn Londense sa- dë'he'idènse s"ümmë,ThetErowHe"te "lenkomsten uitzenden In 25 tot 30 brengen, betreurde ds Gijmink ten Bntie steden zullen de samen- zeerste. Deze bezwarer komen voort komsten te volgen zijn op een bioscoop- uit angst en uit onderwerping aan de1*»*. De Londense samenkomst wordt verwarde tijdgeest. Deze angst zag hij door televisiecamera s verslagen, die als ongeloof. Nederland heeft Zuid-Al-1 via de draad hun opnamen van beeld rika nodig om nog te behouden wat in j o" doorzenden naar de andere het verleden goed was. Anderzijds zalen, heeft Zt-id-Afrika Nederland nodig omj tegen het verstarde conservatisme van: P ~%T TT 1 de blanken, de weg ie blijven zienj V rlll Hlllst kritiseert onderwij spolitiek (Van een onzër verslaggevers) VLAARDINGEN Het is een goed ch-standpunt niet te strijden tegen an dere partijen, maar te proberen het vertrouwen van de kiezer te winnen door op een eigen manier de proble men te benaderen. Dit zei prof. dr. J. W. van Hulst, eerste kamerlid voor de CHU, tijdens een openbare startbijeen komst van de Christelijke Historische Jongeren Organisatie afdeling Zuid Holland, in Vlaardingen. Prof. Van Hulst gaf een overzicht van de politieke stand van zaken op het ogenblik. Hij maakte enkele kri tische kanttekeningen bij de Troonre- Dr. Soebandrio zorgde zondag al voor de nodige „sensatie" door te ver klaren dat de Verenigde Staten en Engeland vorig jaar van plan waren geweest een aanval te doen op Indo nesië. Volgens Soebandrio was de brief met bijzonderheden hierover door communistische jongeren gevon den in het huis van een Amerikaan, die het land in maart van het vorige jaar had verlaten, kort voordat hy zou worden gearresteerd. Deze Ame rikaan, de filmmagnaat Bill Palmer, werd ervan verdacht lid te zijn van de Amerikaanse inlichtingendienst. Zinloo» (2) Evenals de heer Hilder heb ik mij geërgerd aan het gesprek van ds. Van der Klaauw en een pater met een stel jongeren, dat voor de tv werd uitgezonden. Waartoe dient een dergelijk gesprek? Tot niets. Waren dat nu geestelijke leidslie den? Waarom niet getuigd van de liefde voor hun Heiland, die hun drong Zijn boodschap door te geven aan alle mensen van goede wil? Wat een prachtige gelegenheid heb ben beiden hier voorbij laten gaan. Menig eenvoudig en oprecht heilsol daat zou een heel wat duidelijker geluid hebben doen horen. Rotterdam. J. van Kleef- Waarheen? (3) Mag ik dit aan de heer Van Bue- ren antwoorden? De kerk die me lief is heeft een verleden met theolo gen, het vertrouwen waard (1618-1619). Ze heeft ook een minder goed verleden: 1816 - 1834 - 1886. met vervolging, gevangenis, afzet ting. De Cock. Ledeboer. Kuvper en tientallen anderen, die streden te gen het modemisme. Tegenover die getrouwen, die van ons gingen heb ben we een ereschuld die Ingelost kan worden. Daarom geen nieuwe struikelblokken op de weg van mo gelijke terugkeer. Met hen voel Ik me een. als behorende tot de „gere formeerde gezindheid". De Re monstranten zijn na 350 Jaar meer naar het modemisme heengegroeld; ze behoren bijna allen tot VPRO, Vrijz Hen.-, kring, dan wel de Ned. Protestantenbond. Numansdorp. .1 Vogelaar W aarheen(4) De Hervormde Kerk Is na de tweede wereldoorlog geheel veran derd. Ze is geworden een Christus belijdende kerk. Als een prof. Smits zegt „de Hervormde Kerk lijdt aan gezagsverlies", dan is dat m.t. een teken dat het met deze kerk goed gaat Andere Christus-belijders, zo als Gereformeerden, moeten de vriendelijk toegestoken hand van de Hervormde Kerk niet weigeren. Als ik denk aan het uit het ambt ontzet ten van mannen als Geelkerken. Schilder. Greydanus. dan komt men. er achter staande, hoe langer hoe meer tot de ontdekking dat Gerefor meerden hier de zaak te ver op de spits hebben gedreven. Al deze mensen waren immers Christus-be lijders. Dan vraag Je Jezelf af: Wie waren schuldig aan kerkscheu ring? Spijkeaisse, G. D. van Bueren. het opperste gerechtshof terecht moeten staan. Het tribunaal wees dit ech ter van de hand. Aan het begin van de zitting las de openbare aanklager, mr. Achmed. de reeks beschuldigingen voor die tegen Soebandrio zijn ingebracht. Soebandrio zou in 1964 en 1965 de voormalige leider van de Indonesische communistische par tij. Aidit. en anderen inlichtingen heb ben gegeven die hun dienstig waren voor het organiseren van een staatsgreep; een politieman heeft Soebandrio in mei 1965 meegedeeld dat een zogenaamde „raad van generaals" een staatsgreep wilde ple gen. Soebandrio heeft toen, zonder de juistheid van dit bericht na te gaan. ge ruchten verspreid, waarin deze medede ling was vervat. Voorts heeft Soebandrio, aldus de aanklacht, reizen buiten Java! Britse ambassadeur in Djakarta, Gil- gemaakt, om de bevolking aan te sporen christ, stond dat de Britten en Ameri- in actie te komen. (Od het tiids'iD van de kanen ..samen mei hnn militaire «taataareep In Di.k.rta vertoefde h|j <eo. vrienden" Iets In hnn schild voerden op Sumatre) tegen Indonesië. Toen de rechter vroeg, waarom Soebandrio meende, dat de brief echt was, antwoordde de verdachte vaag: „Men had mij gezegd, dat hij echt was en ik meende daar om dat het zo was". JVoodraad" wacht op uitspraak hoofdbestuur I UTRECHT De „noodraad" van de Boerenpartij zal op verzoek van enkele (leden van het hoofdbestuur niet vóór vrijdag beslissingen nemen in verband Imet de zuivering en de democratise ring van de partij. I Dit heeft de raad in een communi- 3ué meegedeeld Het is de bedoeling at het hoofdbestuur voor 7 oktober 'zijn standpunt over de moeilijkheden 1 waarin de partij zich bevindt, uiteen zet Voor duizenden guldens aan steekpenningen Turken kopen politieman om (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM De recherche ii Rotterdam is achter het geval van omkoping gekomen. Het betreft de 48-jarige hoofdagent van de gemeen- j tepolitie. J. de S., van de afdeling vreemdelingenpolitie. artSdE? ta*ddTnJK3!."™?1iÏHrlS!' DEN HAAG - H" bestuur ÏÏSLSrtta"araf^vSiSuS ï.an F'd"atlr v0°/ de vergunningen geholpen tegen de voor- Geestelijke Volksgezondheid heeft op schriften in. De Turken konden zo- Tweede Kamer een dringend beroep gedaan met de grootst mogelijke sober heid de gevolgen van het besluit om de Duitse oorlogsmisdadiger Willv Lagesl vrij te laten in verband met diens ge zondheidstoestand te bespreken. Het bestuur verklaart ernstig verontrust te fiï bepaalde verschijnselen Sober spreken over Willy Lages Meestal kwamen de Turken op toe ristenpaspoorten ons land binnen. Op deze paspoorten kunnen zij geen werk Toen een onderzoek Toen een onderzoek werd ingesteld. yiin bleek dat de hoofdagent enkele dui-irHJ:, 38-jarige" vrouw S. \f. A. bij wie de minister Samkalden, zoals de twijfel Turken in pension waren. Deze vrouw van de integriteit van diens medische heeft een proces-verbaal gekregen we- adviseurs en de eis een ernstig zieke gens omkoping. terug te voeren naar de strafcel. „Ziek- Voor haar bemiddeling kreeg de vrouwte' 'evenskansen en dood vragen om de ook geld. Hoe groot dat bedrag U. Is nog grootst mogelijke ingetogenheid, uiting- niet bekend. De zaak is aan het rollen Spn van afschuw over een mens mogen gebracht door een anonieme tip aan dei zijn ziekte en zijn eventueel overlijden 'niet vergezellen", aldus de federatie. (Van een onzer verslaggevers) DORDRECHT Er moet hier meer geld zyn, ik zal scherper moeten optreden Dit beet za terdagavond een inbreker de heer A. C. Romcyn toe nadat h(j diens brandkast had opengemaakt. De heer Romeyn kon nauwelijks ant woord geven. Zjjn vrouw en hij waren dodelijk geschrokken toen zij omstreeks kwart over tien hun (huis Hallincqlaan 10 betraden en 'in het duister opgewacht werden door twee mannen, die hen met op vuurwapens lijkende voorwer pen bedreigden en de sleutels van de brandkast opeisten. De twee rovers kwamen even later tot de conclusie dat er werkelijk niet meer geld in huis was dan zij hadden gevonden en maakten zich uit de voeten, het echtpaar volkomen overstuur achterla tend. Eerst een half uur later alarmeerde de 68-jarige heer Romeijn, die groot handelaar in boter en kaas is, de bu ren. Hij moest dat wel doen omdat de plegers van deze brutale roofoverval zijn telefoon onklaar hadden gemaakt. De heer Romeijn en zijn eveneens 66- jarige echtgenote gingen als het ware door de grond toen zij in de gang van hun woning twee mannen zagen, die revolvers of wat het dan ook waren op hen gericht hielden, en de sleutels van de brandkast verlangden. Er waren overigens drie mannen in het spel, want terwijl de twee, die binnengedron gen waren, de heer en mevrouw Ro meijn bedreigden, riep iemand door de brievenbus: buiten alles veilig, ga je gang. De recherche vernam later van een aan de overkant wonende dame dat zij bij het huis van de familie Romeijn een jonge man had zien rondscharrelen. Zij had er echter geen aandacht aan geschonken. Turkse ambassade. Te weinig Toen de heer Romeijn de sleutels van zijn brandkast had gegeven gaf de een zijn wapen aan de ander en maakte hij de kast open. Er bevon den zich 48 gouden tientjes, zeven gouden Amerikaanse dollars, hon derd zilveren guldens, dertig zilveren rijksdaalders en een portefeuille met een klein bedrag aan geld in. Dat was de rover te weinig en vandaar dat hij de heer Romeijn nog eens" extra bedreigde. Nadat de lieden nog wat in het huis hadden rondgelopen op zoek naar meer geld gaven zij hun pogingen ten slotte op en sloten zij het echtpaar Romeijn in een slaapkamer op. Een van hen verbood de heer Romeijn alarm te slaan. Deze vond het raadzamer inder daad maar een poosje te wachten. Toen de inbrekers het huis kennelijk verla ten hadden bevrijdde hij zich uit de slaapkamer en wilde hij de politie bel len. Dat ging dus niet doordat de tele foon onklaar was gemaakt De recherche, die door dit alles een goed half uur verloren had. stelde on middellijk een uitgebreid onderzoek in. Men kwam tot de ontdekking dat de rovers reeds voor het echtpaar Ro meijn thuis gekomen was de brandkast hadden bewerkt. De vraag rees of de inbrekers de kast hadden willen kra ken en in hun bezigheid gestoord wer den door de thuiskomst van de bewo ners of dat zij de woning waren bin nengedrongen juist met de bedoeling het echtpaar Romeijn op te wachten. De recherche is geneigd het op het laatste te houden. De heer en mevrouw Romeijn, die door het gebeurde begrij pelijkerwijs volkomen uit het lood geslagen waren, konden de politie maar weinig informatie geven. Zij kom den ook niet meer dan een heel vaag signalement van de mannen geven om dat zij hen slechts in het duister had den gezien. Brandend maagzuur? RK Kerk nodigt protestanten uit P inciaal concilie begint 27 nov. (Van onze kerkredactie) DOORN Het ziet er naar uit Ide- De hoogleraar" hekelde het beleid j.i i_.f van de minister van onderwijs. Voor dat het provinciale concilie van het onderwijs en met name voor de de Kooms Katholieke Kerk in'student kan een gevaarlijke situatie ons land een grote openheid zal ontstaan. De passage in de begroting vertonen. Pers, radio en televisie vai? °nderwijs „dat er met betrekkelijk -»..iian .,„n„j- weinig middelen veel gedaan kan wor- zullen volledige verslagen kunnen den« noemde prof. Van Hulst onaccep. brengen van alle openbare zit-tabel. „Dat kan alleen gezegd worden tingen. Maar wat nog belang-als aan aan alle belangrijke voorwaar- rijker is, vertegenwoordigers van d™n°p onderwijsgebied zou zijn vol- andere kerken zullen worden uit-"nêt standpunt, dat de student het genodigd volop in de commissie-tegenwoordig een schande schijnt te besprekingen mee te werken. vinden wanneer de ouders nog iets In plaats van waarnemers zullen zy werkelijk als leden hun in- LONDEN Onver kwikkelijke en wilde to nelen hebben zich zondag morgen in de Methodisti sche kerk van Brighton afgespeeld, waar het pre mier Wilson volslagen onmogelijk werd gemaakt van de kansel de Berg rede te lezen. De kerk dienst gold als inleiding op het congres van de La- bourpartij, dat gisteren is begonnen. Toen de premier zich op maakte het Schriftgedeelte voor te lezen, klonk plotseling een jonge vrouwenstem door de kerk: „Jij schijnheilige", waarbij zij kennelijk doelde op de Britse politiek inzake Vietnam. Andere schreeuwers mengden zich in het tumult en in een oogwenk was het in het stampvolle bedehuis een complete chaos. Getracht werd de orde te herstellen, maar als ergens een paar jongelieden waren weggevoerd, begon het geschreeuw weer op een ande re plaats. Intussen stond Wilson uiterst rustig op de preekstoel met de dominee naast zich, die later zei nog nimmer iets dergelijks te heb ben meegemaakt. Toen het zich liet aanzien dat het niet meer rustig zou worden, probeerde de organist dit nog te bereiken door een aantal forse akkoorden te spe len, maar het hielp allemaal niets. Het geschreeuw werd er ger en men ontzag zich niet met gezangboeken door de kerk te gooien. Na een kwartier gaf Wilson zijn pogingen op en ging weer naar zijn plaats. Toen werd het pas weer rustiger. In en om het kerkgebouw werden vele arrestaties verricht De dienst kon later doorgang vin- breng kunnen geven. De eerste zitting van dit „pastoraal concilie", zoals het al is gédoopt, wordt gehouden op 27 november van dit jaar. eerste zittingperiode loopt tot Pinksteren 1967. Hoe lang dit concilie zal duren is nog in het geheel niet bekend. De centrale commissie, het uitvoe rend orgaan van het concilie, vergader de zaterdag in Doorn om een aantal richtlijnen vast te stellen. Volgens een verslag in De Volkskrant zullen veertien protestantse groepen worden uitgenodigd aan het concilie deel te nemen via afgevaardig den. De voorbereidingscommissie heeft nu contact met de Oud-Katholieke Kerk, de Oosters Orthodoxe Kerk.de Nederlandse Hervormde Kerk, de Gere formeerde Kerken, de (vrijgemaakte) Gereformeerde Kerken, de Evange- lisch-Lutherse Kerk, de Remonstrantse en de Doopsgezinde Broederschap, de Christelijke Gereformeerde Kerken, de Unie van Baptisten Gemeenten, de Oe cumenische Raad, het Nederlands Israëlietisch Kerkgenootschap en het Humanistisch Verbond. Vier thema's zullen op dit concilie ter sprake komen: L Geloven en geloofsleven in de we reld van nu. 2. De pastorale verantwoordelijkheid van en voor de geloofsgemeen schap; de christelijke levensvor men. 3. De vorming en verantwoordelijkheid van de christen in gezin en maatschappij. 4. De verantwoordelijkheid van de christen als staatsburger en als we reldburger met een opdracht tot de Hulst echter overtrokken. „Het beleid van het kabinet als geheel is van dien aard dat de CHU nooit haar medewer king kan verlenen. De suggestie van de ARP dat het maar een klein ongelukje geweest is dat de CHU niet aan de regering deelneemt is niet waar. De CHU heeft uit eigen beweging niet mee gedaan. De CHJO in Zuid-Holland heeft een goed jaar gehad zo deelde voorzitter L. de Snaaijer mee. De samenwerking met de Arjos liet nog te wensen over. Hoewel de Ch-fractie in de Tweede Kamer de jongste is, kunnen er nog altijd meer jongeren op de lijst, aldus de voorzitter. De pauze werd gebruikt voor een bestuursverkiezing. De afde ling Leiden kwam met een tegenkadi- daat Men wilde de heer L. Schippers op de plaats van de heer J. de Priëlle zien, omdat deze laatste evenals voorzit ter De Snaijer uit Vlaardingen komt Leiden achtte een grotere spreiding ge wenst. De heer De Prieëlle behaalde echter het vereiste aantal stemmen, zo dat hij gekozen werd. Het bestuur bestaat nu uit de volgen de personen: Voorzitter L. de Snaijer, Vlaardingen; vice-voorzitter drs. A. A. Soetekouw; Capelle a.d. IJssel; secreta ris J. de Prieëlle, Vlaardingen; penning meester mej. C. Koppert, Oegstgeest; groepswerk mej. H. C. Molenaar, Voor burg; lid J. B. Ventevogel, Den H^ng. Adviseur namens het landelijk b -tuur is de heer Jac. Huijsen. LEVANTO De Italiaanse Riviera is vandaag geteisterd door een storm van zeven uur, waardoor straten over stroomden, geparkeerde auto's door het water werden meegesleurd en aardverschuivingen de grote wegen versperden. Elffericli (ar) over toekomst DELFT De Zuidhollandse ver eniging van anti-revolutionaire ge meente- en provinciebestuurders heeft zaterdag in de Stadsdoelen de jaarvergadering gehouden. De bijeenkomst stond in het teken van de ruimtelijke ordening. Onder het motto „schaalvergroting" sprak het Eerste-Kamerlid voor de ARP de heer P. C. Elfferich (wethouder van financiën van Delft), 's Mid dags is over dit actuele onderwerp een discussie gehouden. De heer Elfferich betoogde, dat ge meentegrenzen geen doel op zichzelf mogen zijn en dat ook niet zijn. De senator noemde een krachtig bestuurs beleid, ook op gemeentelijk niveau, een voorwaarde voor doelmatige ver deling van de beschikbare ruimte. Het is van het grootste belang dat Zuid- Holland zich nu verdiept in de bestem ming van het beperkte grondgebied om straks (over veertig jaar) de mil- ioen inwoners die er dan bij zijn ge somen te kunnen bergen. De heer Elfferich waarschuwde ech ter, dat van geval tot geval moet wor den bekeken wat voor de bewoners de beste oplossing is, zeker als herin deling. grenswijziging of een vierde bestuurslaag (naast rijk, provincie en gemeente) noodzakelijk blijken. Hij pleitte voor grote aandacht aan demo cratisch, openbaar bestuur, dat de relatie bestuur-bestuurden en de een voud van het bestuur ten goede komt. Indringende voorlichting is nodig, zowel aan de bevolking als aan hen die in een gemeente mede hebben te beslissen. Bernor»; n oswerk NED. HERV. KERK Aangenomen naar Metslawier-Nijawier 'toez.l; kand. L. Doorn te Huizen Bedankt voor Hantum: H. L. A. de Wijk te Harkstede. GEREF. KERKEN Beroepen te Bolsward: drs. N. Heinen te Klazienaveen: te 's-Gravenzande (vac J. van der Klaauw). G. de Zeeuw te Den CHRIST. GEREF. KERKEN Bedankt voor Utrecht-noord: A. Hilbers te Zwolle. BOND v. VRIJE EVANG. GEM. Aangenomen naar Nieuwvliet (vac. L. d. Molen): E. v d. Bij lo Rotterdam-

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 6