Een dagje carnaval met Leids accent Feest verwaterde niet, ondanks regen en traditie Ongeregeldheden bij parade en tienerfestijn traditie getrouw Don Quichotteop zoek naar n modderpoel para(je mei incidentje LEIDEN rook weer één dag naar hutspot, oliebollen en ..vette" paling Burgemeester Van cl. Willigen liefhebber van haring (maar zonder staart...) Schuttersveld NIEUWE LEIDSE COURANT S DINSDAG 4 OKTOBER I96« windmolens tussen Keulen Parijs. statisch groepje toneelspelers, dat er gens hoog op een praalwagen „De koopman van Venetië" zit te zijn, het nu niet zo geweldig te doen. Alles bij elkaar moet worden gezegd dat deze landenoptocht niet alleen beter was dan de reclamestoet van vorig jaar, maar ook publiek meer aan sprak dan de laatste paar jaar het ge val is geweest. Overigens was ook nu het verband met 3 oktober nogal ver te zoeken; in 1574 zou de Spaanse wagen zijn rondje waarschijnlijk niet hebben uitgereden en zouden de Spaanse dansers en mooie Spaanse danseresjes waarschijnlijk voor de ha ringen zijn gegooid of als klapstuk in de hutspot zijn terecht gekomen. Ten slotte: ook dit jaar ontbraken in de optocht de vele „praalwagens" met geüniformeerde en hooggehoede heren niet. Ook dat zal wel met tra ditie hebben te maken. Eén rijtuig lijkt ons voldoende. LEIDEN De militaire parade ken merkte zich gisteren door tamheid enerzijds en waakzaamheid ander zijds. Die waakzaamheid bespeurden wij aan de kant van de polite ei marechaussee. Dranghekken hielden voor en bij het stadhuis het publiek op de troittors, op verscheidene pun ten stonden rijkspolitiemannen het pu bliek te observeren bij het langstrek ken van de parade, bijgestaan door hoog te paard zittende collega's, cn voorts werden alle aan de parade deel- Toch h oog-geh oed naar het feest LEIDEN Jan Klaassen, Jan Klaassen, riepen de kinderen in koor, daar is de aap mei de hoed! Deze kreten kon men gis terochtend op verschillende plaat sen in de stad horen, waar On derwaters „Theater-Miniatuur" zijn-poppenspel bracht, op de La ge Morsweg, op de rolschaats- baan Pieter Bothstraait, aan de Zeelanlaan en op het Bevrijdings plein. Overal was het beeld hetzelfde kleine kinderen met open mond, vooraan, daarachter de wat grote re kinderen en achteraan ouders met op hun schouders de aller kleinsten. De burgemeester wilde feestvie ren en nou was zijn hoge hoed weg. Politie-Speurneus zocht over al en ook Jan Klaassen en Katrijn hielpen mee zoeken. Wat bleek nu, de aap van oom Sam had de hoed gepikt en vol trots liet hij hem aan de kinderen zien. Geluk kig kwam net Jan Klaassen er aan; hij nam een sprong en had de hoed. Als beloning kreeg hij van de burgemeester een echt mondorgel, waarop hij tot besluit „Lang zal-ie leven" speelde. Èn zo kon de burgemeester toch nog feest vieren met zijn hoge hoed op. nemende afdelingen geflankeerd door marechaussee. Alles was er kennelijk op voorbe reid eventuele ordeverstoringen die te verwachten waren gezien de steed* grotere aversie tegen dit programma onderdeel snel de kop in te druk ken. De Parijse ,Jlics" waren niet van echte te onderscheiden, al gingen zij wat speelser met de wapenstok om dan hun Leidse collega's. geregeldheden kunnen bespeuren maar naar later bleek, ontstonden voor de sociëteit Minerva moeilijkheden toen de demonstranten een rookbommetje gooiden en op de straat gingen zitten toen de parade naderde. De witge pluimde Pro-Patria-studenten. die de stoet openden, lieten zich hierdoor niet van de wijs brengen en liepen ge woon door. Politiemensen verwijder den de zittenblijvers. De parade zelf droeg, zoals wij al opmerkten, een tam karakter ondanks liet nijvere optreden van de MLD- kapel. Er was wat „voetvolk" een compagnie van het regiment Van Heutsz. twee compagnieën van de Koksschool. twee squadrons van de Luchtmacht (die nogal last hadden van remous of liepen ze zo uit de pas?) en een bataljon van de Prinses Irene- brigade. Daarna kwam er tot ongerust heid van onder anderen kolonel Wes- sels en een aantal bereden politieman nen. een hele tijd niets. Maar ten slotte lieten de gepantserde terrein voertui gen zich toch nog zien met hun mili tante bemanningen. Majoor N. de Waard van het korp* Mariniers fungeerde als paradecom mandant en kapitein-ter-zee-vlieger W de Groot als parade-inspecteur. Optocht: een mooie stoet met wat te Drie oktober heeft, getuige deze foto. nog niet aan belang stelling ingeboet, ofschoon ouderen niet moede worden de jonge generatie te verzekeren dat het vroeger allemaal veel gezelliger was en dat er toen stukken meer sfeer in zat. Maar dat kan natuurlijk een kwestie uan romantisering van eigen jeugdervaringen zijn. Een feit is dat 3 oktober nog altijd in staat is een hele stad een dag lang op plezierige wijze in zijn greep te houden. Feestmusical sloeg goed aan gingen na een prolongatie van de vorige en een voor proefje van de volgende. Dat niet elke Leidenaar daar gelukkig mee isbleek bij de militaire parade, toen het even tot snel onderdrukte ongeregeldheden kwam. Ook bij het Bevrijdingsplein tcaar overigens voor het eerst Joost de Draaier („let op het loodje") de tie ners kwam vermakenmoest de politie naar de wapenstok grijpen om te bewijzen dat behalve door de 3-October- Vereeniging ook door haar de tiener jeugd niet wordt vergeten. Verder verliep de dag vol gens hep draaiboek en wa\s het bovenmoerdijkse-carna- val-met-een-Leids-accent toch weer uniek. Met stortbuien van weg-wezen- onder-een-afdak zag het er gistermor gen voor de 3-oktober-optoclit niet zo best uit. Later werd het wat beter en hoewel ze het niet helemaal droog hielden, kwamen de muzikanten, op- tochters. optochtsters en toeschouwers er toch redelijk af. De uit elf praalwagens samenge stelde stoet stond dit jaar in het teken van het toerisme. De Big Ben. de toren van Pisa, de zuilengalerij van Cordoba, de Alpen, de Eiffeltoren en de Moulin rouge LEIDEN Het is een gelukkige greep van het bestuur van de Drie October-vereeniging geweest het caba ret eens door iets anders te vervangen. De musical Filmfestival in Venetië", die het Amsterdams Musical Theater in de Stadsgehoorzaal ten tonele bracht, sloeg namelijk bijzonder aan en een herhaling is het volgend jaar zeker gerech tvaardigd. De musical Filmfestival in Venetië geschreven door Julian More en James Gilbert en in het Nederlands vertaald door Pieter Goemans muntte overigens niet in originaliteit uit. Het verhaaltje een journalist krijgt onenigheid met zijn verloofde, gaat tijdens het festival met een „ster" uit en komt ten slotte bij zijn verloofde terug is er een zonder uit schieters. waardoor de vaart van de han delingen niet direct snel is. Dat Dick van der Ende en Bob Lowenstein er als regis seurs toch in zijn geslaagd van het ge heel een aantrekkelijke musical te ma ken. strekt hun tot eer. Het sterkste punt van Filmfestival in Venetië is de presentatie. Het Amster- dams Musical Theater komt uiterst ver zorgd kostuums, dansen voor het voetlicht en ook de muzikale begeleiding is in uitstekende handen van Joop Postu- ma 'piano», Wim van Schaik 'trombone). Jack van Harten 'bas) en Lex Lammen drums) Een punt, dat vooral in het begin van de avond minder goed was betrof de dui delijkheid van het zingen en spreken. Pas laat in het eerste bedrijf werden Pauline Cardozo, Harry Polder. Wim de Ree, Henk van der Horst, Ruth van der Horst en alle anderen beter verstaanbaar. c weinig beweging (Van een onser verslaggevers) LEIDEÏS Met minder zon en meer regen dan vorig jaar, maar even enthousiast als altijd hebben de Leidena- ren gisteren hun ontzet ge vierd. ISa de „afkoelings- zondagdie wat meer ruimte tussen de taptoe en de reveille schiep dan ge woonlijk, stortten zij zich op de laatste tonen van de mati- neuze trompetstoten met duizenden tegelijk opnieuw in het feestgewoel. Ondanks alle gedrang stond het leven in Leiden weer één dag stil: de derde oktober bleek vooral weer het feest vcm de traditie te zijn. Onder een hoge hoed mag eens een ander gezicht zitten, de op tocht mag een iets andere route volgen, er mogen tien toeters minder en vijf bal lons meer worden verkocht en tot vurig besluit van de dag mag de zeer grote vier dubbele Italiaanse kunstbom de luchtserpentose hebben vervangen van reveille tot vuurwerk is elke 3-oktober- viering op een paar wijzi- moesten herinneringen oproepen aan zonnige en/of wulpse vakantiegenoe gens. Er was van de wagens, tot in de details toe, veel werk gemaakt, maar er was te weinig rekening mee gehou- den dat ze dienst moesten doen in een optocht. De paar pogingen om wat j leven in de optochtbrouwerij te bren gen bleken niet voldoende te zijn. Een spontaan applaus kregen her-1 haaldelijk wereldkampioen K. en G., j die een fraaie show weggaf, en de spectaculaire „Gilles de la Louvière", die inderdaad een voltreffer bleken te zijn: deze rinkelende, bepluimde nar ren, die zich al dansend voortbewogen, liepen er ten minste niet bij alsof ze hun laatste oortje hadden versnoept. Op papier zit zo'n optocht wel goed in elkaar, maar op de straat blijkt e

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 3