RUPPERT WIJST FUSIE DRIE VAKCENTRALEN AF Aantal bijna niet-rokers verdubbeld is Toenaderen CNV-NKV stimuleren alles goed! en wel' «assssjsf— HOOGOVENS IJMUIDEN Een mijnwerker greep en kreeg de kans bij Hoogovens V Zestig doelen bij strijd tussen Haussa en lbo NIEUWE LEIDSE COURAST ZATERDAG 1 OKTOBER 1966 Samenwerking met IWV voortzetten Met Jaloers op het buitenland (Van onze sociaal-economische redactie) ^JtRECHT De heer M. Ruppert, lid van de Raad van State en oud-voorzitter van het Christelijk Nationaal Vakverbond, die hinnen de christelijke vakbeweging nog eteeds een grote invloed heeft, stelt zich in een artikel in het kaderhlad van het CNV afwij zend op tegenover het streven naar een eenheidsvakbeweging in Nederland. Hij veroordeelt een fusie tussen het NKV, het NVV en het CNV. Naar zijn mening moet echter alles ook niet bij het oude blijven. Volgens hem zouden er vandaag drie dingen moeten gebeuren: Voortzetting en versterking van het overleg tussen de drie vakcentralen j over de vraag, op welke gebieden gemeenschappelijk kan worden op getreden. Vergroting van de duidelijkheid der doelstellingen van de christelijke M. RUPPERT Het goddelijk gebod der liefde tot de naaste Is nooit los te denken var gebod der liefde tot God, ook niet de sociaal-ethische regels. Het CNV is indertijd gesticht door rooms-katholieken en protestanten, "'«uwend minder progressief zijn als Op vakbewegingsgebied z^n de protestanten niet de oorzaak geweest van de e*n vakbeweging, die wil leven en han- acheiding tussen beide groepen. Voor het CNV en het NKV ziet de heer delen ult het christelijk belijden. De Ruppert een mogelijkheid van federatieve samenwerking. De ontwikkeling j Wereldraad van Kerken noemde het in in de confessionele werkgeverskring gaat volgens hem in dezelfde richting. 1948 een gewaagde zaak de naam vair 1 Christus aan een organisatie te verbln- Het contact tussen de drie vakcentralen zal voortgezet moeten worden. den- maar de heer Ruppert vindt het De ervaringen hiermee acht de heer Ruppert over het algemeen gunstig. Als n°5 riskanter dit niet te doen. uit het onderlinge beraad een gemeenschappelijk standpunt resulteert, plegen sommige buitenstaanders te zeggen: Zie je wel. de drie vakcentralen zijn één pot nat. Van dergelijke opmerkingen trekt de heer Ruppert zich echter niets aan. Hij verheugt zich er over, als het onderlinge beraad klaarblijkelijk to' zodanige vruchten leidt, dat zij beantwoorden aan de uitgangspunten en doel stellingen van de christelijke vakbeweging. bouwen van een machtspositie dan In Beslissend een werkelijk overleg over de sociaal-e thische problemen, waarvoor de weste- heer Ruppert is van mening, dat lijke wereld en dus ook Nederland ge- de christelijke vakbeweging in het ver plaatst is. i leden in menig opzicht van beslissende betekenis is geweest voor de richting De heer Ruppert gelooft echter, dat van de maatschappelijke ontwikkeling, het contact met de nrotestants-christe- i Voor zove de socialistische vakbewe- lijke ondernemers moet voortgaan, al- ging heeft meegewerkt aan de verwe thans wanneer op goede gronden mag zenlijking van verschillende sociale worden verwacht, dat het uiteindelijk desiderata, deed zij dit voor een belang- standpunt van de protestantse werkge- rijk deel door terzijdestelling samenwerking met de niet-confessione- le zusterorganisatie nooit zover zijn ge gaan nis de confessionele werkge- versbonden met het liberale CSWV en het VNW. Dat alle werkgeversverbon den gezamenlijk gekomen zijn tot stich ting van een garantiefonds tegen sta kingen vindt de heer Ruppert nog steeds onbegrijpelijk Hier blijkt men meer zijn kracht te zoeken in het op- vN Vaar Wie geen vreemdeling is in het Jeruzalem van de tegenwoordige conversatie, staat er soms versteld van. hoe zeer het woordje „maar" heimelijk vergif in zich kan dragen. Het gaat bijvoorbeeld over iemand die niet aanwezig is. Het begint met een lofspraak en daarna komt In eens het woordje „maar" op de prop pen en strooit roet in het eten. Het breekt plotseling het gunstige beeld tot de grond toe af. met gevolg dat wij hem of haar anders zien, In de regel van de onsympathieke kant Het suggereert dat de negatieve el- genschappen in hoge mate de positie ve overtreffen, ja, te niet doen. Tegenover ons „maar" in negatie ve zin geldt gelukkig het goddelijk „maar" in positieve zin. Ik ben wel ellendig en nooddruftig, „maar'' de Heer denkt aan mij. Had ik naar ongerechtigheid gezien, de Heer zou zeker niet gehoord hebben. „Maar" zeker. God heeft gehoord, heet het alleen reeds in enkele oud-testamen- tische bijbelgedeelten (de psalmen). De mens van vandaag is helaas niet zelden geneigd hun gelijk te geven, die dit woordje in negatieve zin zo hartstochtelijk weten te hanteren. Het geldt hier wel een kille hartstocht Zeist D. Witzand Zuid-Afrik* (2) In uw interview van 24 september, noemt dr. Bruins Slot het negers exploiteren in Zuid-Afrika, als voor gelijke arbeid geen gelijk loon wordt betaald. Ik ook. Het verschil is alleen dat hij de Bantoe geen kans geeft zich tot een peil te ont wikkelen waarop hij gelijke arbeid leveren kan. Dat hij Zuid-Amerika als werkterrein kiest is begrijpelijk. Daar is de ellende en uitbuiting mensonterend. Dat dreigt altijd wan neer men een samenleving schept waarin men rassen met sterk uiteen lopende karakters en aanleg als één groep behandelt Dit is gebleken in Z-A. voor de apartheid. Wat het hoogste recht lijkt is in wezen vaak het grootste onrecht. Zijn wij ook tegen China en Rusland-' Ja. maar daartegen wordt geen stelselmatige leugencampagne gevoerd. Overi gens: in hetzelfde nummer van uw blad schrijft u over Koekoeks wan trouwen: ..Dat wantrouwen dreigt hem nu noodlottig te worden. Laten wij het hopen Dat is een zeer on christelijke wens. WIJ moeten hopen dat K. zijn wantrouwen verliest en dat niet* hem noodlottig wordt. Hier proef Ik dezelfde m.l. heidense gedachtengang als bij de verwensin gen aan het adres van Zuid-Afrika. Alphen a. d. Rijn W. Geldof Dergelijke beslissende punten wa ren: het overleg tussen ondernemer en arbeider, het instituut van de cao, instelling als Stichting van de Arbeid en Sociaal-Economische Raad, de ciale verzekering en het streven naar vermogensvorming. Dit zijn meer Hij erkent dat de christelijke vakbe weging onder invloed van de socia listen geleerd heeft meer oog te hebben voor de zegen van de overheid, die de publieke gerechtigheid bevordert. Een fusie met het NW ziet de heer Ruppert echter niet, omdat deze nieu we organisatie zich niet nadrukkelijk zal binden aan de christelijke belijde nis. Men mag in een nieuwe organisa tie hiervan doen blijken, maar deze levensovertuiging zal niet bindend zijn voor de beslissingen, die de organisatie neemt. De heer Ruppert gelooft, dat) een christen de gebondenheid van dej organisatie aan het christelijk belijden! niet mag prijsgeven. De landen die een eenheidsvakbewe-1 ging kennen zijn niet bepaald een aan- moediging om ook deze weg te gaan. De sociale verhoudingen zijn daar veel al minder, het georganiseerd overleg staat op een lager peil en de betrek- king tussen kerk en arbeiders is slech-1 ter. Nergens ter wereld is het overleg en de samenwerking beter dan in Ne derland. Bovendien zou een eenheidsvakbewe-! ging in Nederland niet begrepen wor den door de christenen in het buiten land, die nog moeten vechten tegen het marxistisch socialisme. In Engeland blijkt de eenheidsvakbeweging de versplintering in niet te tellen vakbond jes zelf in de hand te werken. Het belang wordt hier de norm voor het handelen Juist in Nederland is bij alle gescheidenheid de eenheid bij de vak beweging opvallend groot. Als toekomstige taak voor de Neder landse vakbeweging ziet de heer Rup pert: 1. de zorg voor de werknemer in zijn persoonlijke werksituatie; 2. de hervorming van de structuur van de maatschappij; 3. de internationale sociale opdracht. Naar zijn mening begint de taak van de christelijke vakbeweging nu pas goed: het sociale diaconaat. Als de ge boden Gods en het Evangelie niet te missen waren bjj 'het opruimen van de materiële wantoestanden, dan zeker ook bij het oplossen van de meest we zenlijke sociaal-ethische vraagstukken. Overstromingen in Colombo over principiële zaken niet paald wordt in en door een federatie- of fondsbestuur. verduidelijking van de doelstellingen van de christelijke vak beweging schrijft de heer Ruppert, te geloven en te hopen, dat men wanneer men het woord christelijke van de christelijke vakbeweging wegneemt, ook geen vakbeweging meer overhoudt. Tienduizenden mannen en vrouwen zijn als lid toegetreden, niet omdat hun belang dit lidmaatschap vorderde. Zij de geest van de revolutie, staatsvoor- Ceylon, zfjn in Colombo branden uit-1 zien in dit lidmaatschap een middel om zieningen en socialisatie. De beteke- Seb™>ken. Volgens de laatste schatting hun belijdenis te beleven. I nis van He chrioteliilw» vaUhewptrinc ru"P OO-WH) Enige kracht De christelijke vakbeweging kiest als vast punt buiten de mens het Evange lie. omdat de oplossing van het sociale vraagstuk slechts bij het licht van het Evangelie te bereiken is. De vakbewe ging is er om deze samenleving te ver anderen. De enige werkelijke kracht tot hervorming van het sociale leven is het Evangelie. Wie het Evangelie als bron van zijn sociale activiteiten loslaat, moet geen werkelijke hervor ming van de samenleving verwachten. Hier ligt naar het oordeel van de heer Ruppert de kern van het bezwaar tegen een eenheidsvakbeweging. Deze zal minder hervormend, minder ver- Van de mijn naar de trein. Dat is eigenlijk het verhaal van Age Dijkstra, voor man bij de spoorploeg van Hoogovens. Hij bewijst dat je bij Hoogovens precies dié baan kunt vinden die je het beste ligt. Hij zat eerst op de kalksalpeterfabriek. De ploegendienst lag hem echter niet zo goed, maar zodra er een geschikte plaats open kwam, kreeg hij overplaatsing naar de spoorploeg. „Ja," zegt hij, „Ik heb inderdaad ervaren dat ze hier van de leiding aandacht voor je prestaties hebben. Zo ben ik op het ogenblik weer voor een test gevraagd en dan vóel je dat er misschien nog meer mogelijkheden voor de toekomst in kunnen zitten." - „En de rest? Dat zit ook goed, zelfs een huis had ik hinnen de beloofde tijd. Da's ook iets dat werken bij Hoogovens aantrekkelijk maakt." Bouw uw toekomst op staal enkele reden aanwezig om meer te ver- schaarse bezittingen door de gezwollen trouwen op het liberalisme dan op het w*rd«n weggespoeld, socialisme. Hij betwijfelt of deze ont- w2rS^1'ï£EL.ï-" I wikkeling ilch in de «ci.IUlUehe v.k- °m het j*™" 8'kom"n beweging in Nederland ook zou hebben voorgedaan in deze vorm zonder de christelijke vakbeweging. Ook zet hij er een vraagteken achter, wat in de toekomst zou gaan gebeuren bij een opheffing van de christelijke vakbewe ging. Een vergelijking van het optre den van het NVV met de socialistische vakverbonden in andere landen geeft op dit moment de heer Ruppert echter reden tot waardering. Wilt u eenzelfde kans krijgen als die mijnwerker? U zit misschien met hetzelfde probleem als indertijd die mijnwerker: zekerheid voor de toekomst, promotiekansen in werk dat u ligt, goed loon. Hoogovens biedt mensen die echt willen veel goede kansen in veel soorten werk en uitzicht op een zékere toekomst Vul onderstaande bon in en stuur hem (in gesloten envelop) aan: Hoogovens IJmuiden, Personeelszaken, gebouw .Buitenhof'. Ik stel prijs op meer informaties over tewerkstelling bij uw bedrijf Naam:- Geboortedatum: Voornaam: Huidig beroep: Adres: Woonplaats: Gehuwd/Ongehuwd Handtekening: HOOGOVENS IJMUIDEN Bouw uw toekomst op staal MPO-OIVDERZOEK OOK ONDER JEUGD AMSTERDAM Welk effect heeft de sinds 1963 gevoerde actie ,,Niet roken"? Om een indruk te krijgen heeft het bureau van deze actie van de Stichting Landelijke Organisatie voor de Kankerbe strijding" het NIPO deze zomer twee onderzoekingen laten ver dichten. De leider van de actie, dr. L. Meinsma, heeft de resulta- Met gewoonte breken is moeilijk stoppen en 15 percent wilde proberen minder te roken. Dr. Meinsma concludeerde uit deze resultaten, dat het aantal niet-rokers van alle rokers heeft geprobeerd raet]in de afgelopen jaren is verdubbeld, deze gewoonte te stoppen. Van de man- Overigens speelt ook de kostenfactor nen is dit aan 11 percent gelukt, maar;**" rol: 15 percent van de mannen en 34 percent (dat is de helft van het12 percent van de vrouwen staakten aantal sigarettenrokers) is dat niet ge- 1 bet roken, omdat zij het te duur von ten uan r, u* lukt- De rokers bleken in grote meer-1d«U Dr. Meinsma meende, dat de actie ten van deze onderzoekingen be- derheid van mening. dat roken schade- niet-roken op de jeugd gericht moet moedigend genoemd en een sti-jüjk kan zijn en de kans om bepaaldej blijven. mulans om de campagne voort te i riekten te krijgen vergroot. j Dr- Meinsma verklaarde het niet zetten met inachtneming van die Ongeveer driekwart van alle volwas- eens te zijn met prof. dr. A. C. Drogen- :VJ..nJr" g «nanacht de rol van de luchtverontrei- <üJk. <«e de oorcaak van vele ziekten resunaien. ininmn v,«< „eMann -viewer, oie niet in het roken, maar in de luchtver- Russen wijzen Amerikaan uit MOSKOU Volgens het Russische blad Troed heeft de Russische regering deze maand een Amerikaanse burger, Nicolas H. Riegg. op beschuldiging van spionage uitgewezen. Hij zou in contact hebben gestaan met tweede ambassade secretaris Donald Lesch, die op 14 sep tember werd uitgewezen wegens „activi teit, die niet in overeenstemming was met zijn diplomatieke status". rlchte campagne deed vijf percent i aiensi toen mi aan ae universneii van besluiten met roken te stoppen. Even- penssylvanie studeerde. Hij is op een toe- vijf percent wilde proberen te i ristenpas Rusland binnengekomen nadat het hem niet was gelukt zich te laten in schrijven aan de universiteit van Lenin grad. schrijft het blad. Volgens Troed coördineerde ambassadesecretaris Lesch de spionagereizen van Amerikaanse diplo maten door Rusland. niging bij het ontstaan van ziekten als rvn betrokken. Gebleken Is. dat 1» per- njk" dan roken cent van de mannen niet of niet meer Van de mannen 24 en van de vrou- rookt. 11 percent heeft het roken wen 15 percent vinden, dat door siga- gestaakt. acht percent heeft nooit ge- d* ka"s op longkanker niet gro- rookt. Van de ondervraagde vrouwen ter wordt. Daarentegen vindt 60 per- is tien percent met roken opgehouden en 45 percent van hen staakten het roken op grond van gepubliceerde waarschuwingen. Andere redenen waren: doktersad vies, verschillende lichamelijke klach ten en dergelijke. Ongeveer de helft Moordenaars agenten voor Old Bailey LONDEN De recht er-commissaris heeft beslist, dat twee mannen, die in hechtenis worden gehouden, zich voor een jury-rechtbank zullen verantwoor den wegens moord op drie politieagenten bij een schietpartij in Londen op 12 augustus. De ongewapende agenten wer den neergeschoten, toen zij een verdachte auto aanhielden. De beide verdachten hebben voor de Londense politierechter volgehouden on schuldig te zijn aan de dood van de Er is nog geen datum bepaald, waarop zU voor de Old Bailey moeten verschij nen. Door de politie wordt nog een derde man gezocht. cent, dat er wel een samenhang is. De helft van de ondervraagden zouden hun opgroeiende kinderen van het ro ken van sigaretten willen afhouden. De jongeren Van de ondervraagde 13- tot en met 16-jarige scholieren bleken 49 percent van de jongens en 42 percent van de meisjes sigaretten te roken. Dit onder zoek had voornamelijk betrekking op middelbare scholieren. De op hen ge- ontreiniglng zoekt. De 25-jarige Riegg. die na zijn uit wijzing naar Boekarest ging heeft daar tegen Amerikaanse autoriteiten gezegd dat hij op 8 september in de Russische stad Charkov in „een val is gelopen, die door in burger geklede Russen speciaal voor hem was gezet". Hij werd gearresteerd na beschuldigd te zijn van pogingen om „textiel te verkopen". Na zijn arrestatie had men hem met gevangenisstraf bedreigd. Hij mocht geen contact opnemen met de Amerikaanse ambassade in Moskou. Gevechten in Nigerië T AGOS Volgens berichten zijn in de strijd tussen stammen in verscheidene steden en dorpen in het noorden van Nigerië tenminste 60 do den gevallen en vele honderden mensen gewond. Latere berichten spre ken van een dodental van 100. De ver bindingen zijn verbroken, zodat het juiste aantal nog niet vaststaat. Er .rijn ernstige botsingen geweest tussen leden van de Haussastam en die van de Ibo-stam, welke laatste oorspronkelijk in het zuid-oosten van het land woonde. Alleen al in Kadona, de noordelijke hoofdstad, zouden dertig mensen zijn gedood. Volgens een ooggetuige trokken groe pen Haussa's, onder wie vrouwen en kinderen, gewapend met knotsen, messen en gebroken flessen door de stad onder het roepen van anti-Ibo- leuzen. Vele bezittingen van Ibo's werden vernield en in brand gesto ken, hotels en winkels geplunderd. Ook vrijdag was de toestand nog gespannen, maar incidenten deden zich niet meer voor. Ook elders in het noor den vie'on Haussa's de Ibo-wijken aan. Gevochten is verder bij de stuwdam van Kaindji op ongeveer 300 km ten noordoosten van Lagos. Deze dam die wordt gebouwd met steun van diverse landen, waaronder Nederland, is nog niet klaar. Het werk ligt op het ogen blik stil. Er zijn geen slachtoffers te betreuren onder de Europeanen (er zijn ook Nederlandse technici) die wer ken aan de dam. Inmiddels is voor ie steden Kadoena. Jos en Zaria een uitgaansverbod van s avonds zeven tot 's morgens zeven uur afgekondigd. Sedert juli heerst er in Nigerië al een gespannen situatie. Toen forceerden opstandige Haussa's die deel uitmaakten van de strijdkrachten, een regeringswijziging. Generaal Ironsi, het staatshoofd die lbo was, werd ontvoerd en is vermoedelijk ver moord. In de hoofdstad. Lagos, is nu een conferentie aan de gang, waarop moet worden beslist in welk verband de di verse delen van het land zullen gaan samenwerken.

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 6