Nieuwe Leidse Comranit kF^aAnT VEBZF.KRR.1NG OMHOOG AUTO NOG DUURDER Den Haag: in '67 tekort f 14 miljoen Ink o n ion vorstin nog niet omhoog JAMIN Ir. Adams verlaat de Senaat Commentaren Brommers 3 gulden per jaar al 75jaar tHoogeHuys SERIE SLUITINGEN EN ONTSLAGEN IN BEDRIJFSLEVEN C.H. hoopt op crisis Zaterdag 1 oktober 1966 47ste jaargang Oirecfeurs P. OIEMER Hoofdredacteur» Or. E. OIEMER CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD „Stantyaitich I* ghebleven mi[r> hert ie teghempoel I" Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Giro 58936 Abonnementsprijzen p.w. 0,93, p.m. f 3,97, p.kw. j 11,90 Klachtendiên's) bezorging 18.00—19.00 i (Van een onzer redacteuren) DEN HAAG Na Rotterdam heeft nu ook Den Haag een ontwerpbegro ting voor 1967 met een tekort bekend gemaakt. De residentie komt ruim veer tien miljoen tekort, een zelfde bedrag als voor dit jaar was geraamd. Het tekort is gedrukt door extra inkomsten uit straatbelasting, personele belasting, drinkwatertarieven en reinigingstarie ven tot een totaal van drie miljoen, waartoe voorstellen aan de raad zijn voorgelegd. Volgend ;aar wordt begonnen met de realisering van het verkeersuitvoerings- plan, waarin een semi-metro is opge nomen. Trams krijgen vrije banen en vrijliggende halten en waar nodig wordt het openbaar vervoer via over bruggingen en ondertunnelingen ge leid. B en W. zeggen op dit moment nog niet te kunnen overzien of een echte metro voor Den Haag te exploite- Op het programma voor volgend jaar staan verder de aanleg van ongelijk vloerse kruisingen op het verkeers knooppunt Wittebrug en de bouw van een nieuw Gemeentelijk ziekenhuis an nex gemeenteapotheek. In de toelich ting op de begroting schrijven B. en W. het begrotingstekort te wijten aan te kortschietende c.q. vertraagde rijksfi nanciering waardoor de sinds 1963 stij gende nadelige saldi van de bedrijven en de groeiende onderwijsuitgaven ver oorzaakt worden. Het college is ernstig teleurgesteld in het uitblijven van een tegemoetkoming door het rijk. in de stijgende kosten voor het openbaar vervoer. De ver voersmaatschappij HTM raamt het te kort voor volgend jaar op ruim vijftien miljoen. B. en W. kondigen voorts een1 «r -mr C| tjvtfR a. VTV raadsvoorstel aan voor een aanvullend jLiz krediet van 6,6 miljoen ten behoeve van de in aanbouw zijnde vuilverbran dingsinstallatie. Voor dit project was ah ruim 37 miljoen uitgetrokken. Waarschijnlijk zal in '68 na de inge bruikneming van de installatie nog maals een herziening noodzakelijk zijn. Op Schiphol arriveerden giste ren de laatste sterren van het Grand Gala du Disque Populaire 1966. De Amerikaan Tony Ben net, die voor het hoogtepunt van het p lotenfeest moet zorgen, kreeg een roos uit het boeket van zijn landgenote Dionne Warwick. Ook de mannequins van de Franse modékoninge Yves Saint- Laurent, die op het Grand Gala de nieuwe collectie zullen tonen, kwamen gisteren op de nationale luchthaven aan. Kosten laatste jaren sterk gestegen Mnister akkoord met tien proeent (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De regering neemt het voorstel tot verhoging van het inkomen van de Koningin van 2,5 tot 5,2 miljoen gulden pef jaar terug, omdat de Tweede Ka mer er ernstige bezwaren tegen heeft. In politieke kringen wordt ver nomen, dat het inkomen van de vorstin wèl aan de sterk gestegen kosten van haar hofhouding zal worden aan gepast, maar daarmee kan nog enige tijd zijn gemoeid. Het kabinet zoekt nu naar een nieuwe vorm, waarbij een splitsing wordt gemaald tussen het persoonlijke inkomen van de Koningin, haar kos ten voor 'het hofpersoneel (3.7 miljoen gulden per jaar) en haar kosten voor representatie, o.a. staatsiebezoeken aan van buitenlandse staatshoofden. Het is niet uitgesloten, dat een ge deelte van de personeelslasten wordt overgeheveld naar de begroting van algemene zaken. Bijna het gehele hof personeel zal hierdoor de status van rijksambtenaar krijgen. Hun arbeids voorwaarden lopen al parallel met die van het rijkspersoneel. Met deze rege- (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Het autorijden wordt na 1 januari nóg duurder dan minister Vondeling in zijn miljoenennota al had aangekondigd. Behalve de benzineprijs en de motorrqtuigenbelasting gaat per 1 januari ook de verzekeringspremie omhoog. Het ministerie van economische zaken heeft gistermiddag toestemming gegeven voor een verhoging van tien procent. Zy is het gevolg van kostenstijgin gen sinds 1 januari 1965: het niveau van de schade-uitkeringen is sindsdien aanzienlijk hoger komen te liggen. Voor vrachtwagens geldt: W.A.-premies: voor auto's tot en met 9000 gulden 20 meer, tot 15.000 gulden 25 en tot 21.000 30. All-Risks-premies: een verhoging in deze categorieëen van resp. 60, 75 en 90. NIEUWE PREMrES De nieuwe premies worden voor nieuwe verzekeringen op 1 januari van toepassing, voor de bestaande verze keringen op de vervaldag in 1967. Tot de kostenstijgingen, die de aan passing van de verzekeringspremies noodzakelijk maakt, behoren o.m. de sterk gestegen kosten van ziekenhuis- verpleging, een belangrijke stijging van de bedragen, die worden toege kend wegens loonderving en voor blijvende invaliditeit en een aanzien lijke stijging van de reparatie- en van sleep- en bergingskosten. Zevenentwintig gewonden Weer Belgische bus verongelukt BIASCA Zevenendertig Britse toeristen, twee Belgische buschauffeurs en een Zwitserse advocaat werden ge wond bij een botsing tussen een Zwitserse auto en de Belgische reisbus. Van deze gewonden zijn er zes ernstig Het ongeluk in de zuidelijke Alpen gebeurde kort na het invallen van de duisternis. De Zwitserse auto botste frontaal tegen de bus, na geprobeerd te hebben twee andere voertuigen te ont wijken, die plotseling hadden geremd. Zowel de bus als de auto raakten na de botsing van de weg en kantelden op de grashelling. Binnen enkele minuten waren ziekenauto's en politie aanwezig. Zeven andere inzittenden kwamen met de schrik vrij. De maatregel geldt voor personen auto's, vrachtwagens, motorrijwielen, scooters en bromfietsen. Voor de laat ste groep wordt de W.A.-premie drie gulden per jaar hoger. Deze verhoging gaat echter eerst op 1 maart in. De verhogingen zijn voorts als volgt gespecificeerd: de W.A.-verzekering voor personen auto's tot 9000 gulden wordt 17,50 per jaar duurder, tot en met 25.000 gulden 25 en tot en met 21.000 gul den 32,50, de All Risks-Rremie voor auto's tot 6000 gulden wordt 37,50 hoger, tot en met 9000 gulden 50, tot en met 12.000 gulden 60, tot en met 15.000 gulden 70, tot en met 18.000 gulden 80 en tot en met 21.000 90. ling komen alleen nog de salarissen van een aantal hofdames en kamer heren voor rekening van de Koningin. Als het nieuwe voorstel in deze vorm wordt gegoten, hoeven de sala risstijgingen van het hofpersoneel niet eerst door de vorstin zelf betaald te worden. Melk in hele land duurder DEN HAAG Behalve in het westen zal met ingang van maandag ook in ove rig Nederland de prijs van melk en melkprodukten met 1 cent (losse melk 2 cent) worden verhoogd. Alleen wanneer daardoor de prijzen hoger zouden komen te liggen dan in West-Nederland, zal de prijsverhoging geheel of ten dele achter wege moeten blijven. Van deze beperking zijn Zeeland, Goeree-Overflakkee en Texel uitgezonderd. LEVENSVERZEKERING SCHADEVERZEKERING idolph de Jongh< VERZORGT AL UW 1 DOOR HEEL NEDERLAND Een zware combinatie met twin tig ton cement is gisteren de woning van de jarige mevrouw M. Bos (76) in Heeswijk binnen gereden. De auto kwam twee meter van haar bed tot stil stand Mevrouw Bos kreeg de schrik van haar leven, evenals trouwens de chauffeur uit Leeu warden. Hij verloor de macht over het stuur door een klap- chocolade niet duur wc! heerlijk ■fe Dr. Dresen gaat concreet in op ieders opdracht pag. Kernmerk Poppenspeler Jan Netusen weet uiiddag aan middag in zijn knusse zaaltje kinderen te boeien met zyn poppen. Ademloos luisterend of sehreeuwend by gevaar leven de kleuters mee met de avonturen van baronnen, edelvrouwen en deug nieten. In ons Zondagsblad een inter view met deze artiest en kinder- Over enkele maanden zal de film Doctor Zhivago, naar de gelijknamige ro man van Boris Pasternak, zijn Nederlandse première beleven. In ons Zondags blad een beschouwing over dit late ere-saluut aan de grote Rus, die de Nobelprijs kreeg, maar hem niet in ontvangst mocht nemen. ^7 5T „Nee, Ellen is bezig, Paul. Je kunt beter over een half uurtje terug- (Van een onzer verslaggevers) IOTTERDAM Er is weer een serie sluitingen van bedrijven en ontslagen van personeelsleden bij andere fabrieken te melden. Een leerfabriek in Waalwijk gaat dicht, een steenfabriek in Olst treft hetzelfde lot. Bij een gieterij in Almelo worden 14 man ontslagen en een textielbedrijf in Ede heeft 13 man ontslag aangezegd. Met ingang van 1 januari zal de chroomlederfabriek Holland N.V. in Waalwijk haar produktie van over leer voor de schoen- en leerwarenin- dustrie staken en overgaan tot slui ting van het bedrijf. Donderdag is DEN HAAG Ir. H. Adams zal dinsdag in de Eerste Kamer meedelen dat hij zijn zetel ter beschikking stelt. Hiertoe is, aldus het Algemeen Dagblad, besloten op de in het geheim gehouden vergadering van het hoofdbestuur van dc Boeren partij. Dit bedanken voor het Kamerlidmaatschap is een direct gevolg van de rede van ir. Baas in de Senaat, waarin hij het oorlogsverleden van de heer Adams hekelde. De heer A. van der Sande, voor de Boerenpartij lid van de Provinciale Staten van Noord-Brabant, heeft in tegenstelling tot hetgeen in de „noodraad"' door zitter Schregardus uit Haarlem was meegedeeld, verklaard niet in te stemmen met de instelling van deze raad. Alleen het hoofdbestuur kan beslissingen n< aldus de heer Van der Sande. Zeer zacht DE BILT De kleine depressie bo ven Engeland blijft dit weekeinde zeer zachte lucht aanvoeren. De middag- temperatuur stijgt tot 17 a 20 .graden. September nam gisteren ook warm afscheid met in Brabant en Limburg 22 graden. De afgelopen nacht bleef uitzonderlijk warm voor oktober met in Zuid-Holland een minimum van sleahts 15 graden. De aangevoerde luoht wordt wel wat onstabieler, zodat dit weekeinde op enkele plaaitsen een regen- of onweers buitje kan passeren. Tijdens zonnige perioden blijft er ook de komende da gen sprake van fraai, zacht herfstweer. 2. oktobei 19.16. onde 3. oktober ton op 6.42, onder 18.16; 3.32. op 6.43, onder 18.14; SITTARD Ten gevolge van een messteek in de hartstreek, opgelopen bij een vechtpartij te Sittard in de nacht van 28 augustus, overleed vrijdag in het ziekenhui- te Sittard de 24-jarige Marokkaanse gastarbeider M. B. C. Boufrahi, die te Sittard bij een aannemer werkzaaam was. 1 andere gevallen. onder 10.47. STAPHORST De rijkspolitie heeft de 49-jarige J. W. aangehouden onder verdenking van het plegen van ontucht met minderjarige meisjes. De man zal voor de officier van justitie te Zwolle worden geleid. W. werd aangehouden naar aanleiding van een geval, doch bij zijn verhoor bekende hij ook enkele het 45 man tellende personeel op de hoogte gesteld van het besluit der directie. Vrijdag werden het geweste lijk arbeidsbureau en de vakbonden ingelicht In 1939 werd deze fabriek opgericht De sluiting is een gevolg van de moor dende concurrentie in eigen land en op de Franse en Italiaanse exportmarkten, de sterk gestegen prijzen van de huiden en de produktiekosten. De directie wil in nauw overleg met de vakbeweging in de resterende drie maanden een lossing vinden voor een zo gunstig gelijke afvloeiing van het peroneel. Het gaat hier om werknemers, van de meesten 15 a 20 jaar en meer in dienst zijn. De directie van de steenfabriek Haasje in Olst heeft vanwege de slech te bedrijfsresultaten besloten het be drijf in de loop v,an 1967 te sluiten. Met de vakbonden is reeds over eenstemming bereikt over een afvloei ingsregeling van de ongeveer 40 perso neelsleden. Ongeveer de helft zal nog dit jaar het bedrijf verlaten. De overi gen wordt in het voorjaar van 1967 ontslag aangezegd. De bij contract vastgelegde afspra ken met de betrokkenen zullen bij hun vertrek worden nagekomen. Een speciale regeling wordt getroffen voor de oudere werknemers met een lang dienstverband. Reeds is geble ken dat een deel van het personeel naar andere bedrijven in Olst kan overgaan. DEN HAAG „Kabinet, schei er aar mee uit", zei drs. A. D. W. Tila- nus, voorzitter van de CHÜ, gister avond op een vergadering van dc Ka merkring van de CHU in Den Haag. „Wij weten niet waar de regering het accent wil leggen, maar wij zijn zeker niet bereid het onverantwoordelijke fi- nancieel-cconomische beleid van dc re gering te steunen", aldus de CHU-voor- zitter. Het is niet wenselijk dat dit kabinet zijn beleid zal voortzetten. Dc CHU verwacht dan ook op korte ter mijn een kabinetscrisis. Mr. W. Scholten. Tweede-Kamerlid en secretaris van de Unie, noemde het een kwalijke zaak dat vanuit de rege- rngsfractiesis meegeregeerd met de mi nisters in de periode van het opstellen van de Miljoener ..ota. Het verhogen van de omzet belasting met ingang van 1 januari 1968 achtte mr. Scholten een onmop .-lijkheid. „Het is op het ogen blik nog niet te voorzien hoe de soci- aaLeconomische situatie is en op welk niveau de prijzen zich bewegen. Onrust "MIET ALLEEN in de Boerenpartij heerst onrust. Niet minder teke nend is de poging van secretaris penningmeester Meester van de PvdA, zijn partij meer links te stu ren. Teneinde het onde karakter te rug te winnen, moet de PvdA uit het kabinet treden. Eens te meer blUkt het moeilijk on der druk van verkiezingsuitslagen extreme vleugels in een partij «on der confessie onder één noemer te brengen. Aan een koers voor allen is de PvdA nog niet toe. Dat blijkt óók, wanneer volgens een Amsterdams hoogleraar de PvdA de verkeerde beslissing nam door dc Amsterdamse relletjes af te keuren. Zijn argument: de so cialisten verzaken hun traditie door het niet op te nemen voor een bui ten de samenleving gestelde groep, de provo's. Bij principiële beslissingen vormt de PvdA een gezelschap dat geen ge zamenlijke koers kan varen. Politiek T7EN ANDER twistpunt in de PvdA is de verkiezing van een comunistische wethouder in de Am sterdamse gemeenteraad, aan welke verkiezing de grote socialistische fractie heeft meegewerkt. De communisten hebben zich de laatste jaren ontwikkeld tot een par tij die de indruk wekt de regels van het democratische spel mee te spe len. De kwestie is mede actueel, nu er sprake van is om de communisten ook op te nemen in de vaste Kamer commissies. Hoewel het eis van democratische samenleving is alle groeperingen, ook kleine minderheden, inspraak te geven in het politiek bedrijf, mag gevraagd, of de communisten zich méér dan naar de schijn aangepast hebben. De werkelijke doelstellingen van het communisme worden niet in Neder land bepaald en zijn met democratie nog strijdig. Beroep jy^ET enige spanning wordt uit gezien naar het antwoord van Oe Thant op het beroep van de Veiligheidsraad, zich voor een nieu we periode van vijf jaar beschik baar te stellen als secretaris-gene raal van de V.N. Oe Thant kan moeilijk bij z(jn aan vankelijke weigering blijven, nu de Veiligheidsraad een besluit heeft ge nomen dat uniek is. Dit feit moet overigens voor hem een aanmoediging zijn, zijn werk voort te zetten. Mogelijk wil Oe Thant zich niet bin den voor volle vijf jaar. Niets be let hem echter, tussentijds zijns wens tot aftreden kenbaar te maken. Bedreigd JN DEZE voor Indonesië zo span nende dagen wordt de positie van Soekarno als president opnieuw ern stig bedreigd. De ontluistering van de eens als na tionale held gevierde leider neemt hand over hand toe. In de afgelopen weken verzwakte zijn positie dnide- lijk, getuige dat Indonesië tegen zijn zin weer lid van de VN werd. De militaire leiders blijven er ech ter de voorkeur aan geven, Soekar no geruisloos te laten verdwijnen. Tot dusver nam de president echter een houding aan van „Ik blijf waar ik ben". De grote vraag Is nu, waar hy blijft als onthullingen worden gedaan tij dens de processen, die dezer dagen tegen Soebandrio en andere vroe gere medewerkers beginnen. Kolendamp eist slachtoffers UTRECHT De Utrechtse GGD heeft gisteren negentien mensen die verschijnselen van kolendampvergif tiging vertoonden, naar het ziekenhuis moeten brengen, in één geval zelfs zes leden van één gezin. ZWOLLE/RHENEN De 69-jarige mevrouw J. M. Potharst-Hemmelder is door koolmonoxydcvergiftiging om het leven gekomen. Zij overleed in het zie kenhuis, waarheen zij met haar man was gebracht. De toestand van de 74-ja- rige man is redelijk. De oorzaak van de vergiftiging was een lekke kachel- Pijp De 67-jarige mevrouw Joh. Spij ker-Hulst uit Rhenen is in haar huis door koolmonoxydevergiftiging om het leven gekomen. Gistermorgen om ne gen uur werd zij gevonden. Haar man werd bewusteloos aangetroffen. Hij is overgebracht naar een ziekenhuis. Buren zagen dat de gordijnen nog dicht waren. Zij waarschuwden een schoondochter van de familie Spijker en de politie. Toen men ging kijken, constateerde men, dat de afvoerkleo van de kachel dicht was.

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 1