Goede oude tijd was machteloos DAM- RUBRIEK ZATERDAG 1 OKTOBER 1066 GENEESMIDDELENINDUSTRIE BLOEIT PAS KWART EEUW (Van een onzer verslaggeefsters) VfOOR slechts vier procent van het totale geneesmiddelenpakket mag reclame worden gemaakt, en op deze reclame wordt dan nog toezicht gehouden door een groep onafhankelijke deskundigen, verenigd in de Keuringsraad openlijke aan prijzing geneesmiddelen en geneeswijzen. Zesennegentig procent van de genees middelen is dus voor het publiek geen gemeengoed en wordt uitsluitend op recept of bij de apotheek verkocht. Een groot deel van deze 96 procent wordt door Neder land voor zijn rekening genomen, dat de zesde plaats inneemt op de wereldranglijst van landen die geneesmiddelen exporteren. De 76 farmaceutische fabrieken in ons land bereiken een gezamenlijke omzet van 583.3 miljoen gulden per jaar. Ongeveer 40 procent daarvan is te danken aan de afzet in eigen land; 60 procent aan de export. Fabriekscomplex van Organon in Oss In Nederland was een van de toe te schrijven aan de ontwikke- Werk voor 11.000 mensen De farmaceutische industrie biedt werkgelegenheid aan 11.000 mensen, van wie minder dan de helft betrokken is bij de directe produktie. Het grootste deel werkt In de staf. de researchafde lingen. de technische ontwikke- lingsafdelingen en de administra tie. In de Nederlandse vereniging van fabrikanten van farmaceu tische produkten Nepropharm hebben ilch 28 bedrijven vere nigd. Zij nemen 80 pet. van de produktie en ruim 90 pet. van de geneesmiddelenexport voor hun rekening en besteden jaarlijks on geveer 23 miljoen gulden aan research. Dat wil zeggen dat een bedrijfstak, die nog geen één pro cent van de industriële be roepsbevolking omvat, verant woordelijk is voor ruim zeven procent van alle in Nederland voor industriële ondernemingen verrichte research. Dat is niet mis als men be denkt dat de Nederlandse farma ceutische industrie eigenlijk in 7.eer korte tijd is ontstaan en tot bloei gekomen. Wel zijn in de geschiedenis van de farmaceu tische industrie de oudste onder nemingen in Europa te vinden, die voortkwamen of wel uit apo theken. of uit de chemische, met name de kleurstoffenindustrie. lands-Indië (Amsterdamse Chini- deel in laboratoria van de farma- nefabriek - 1881). In 1900 ceutische industrie. In sommige tisch gemaakt Hieruit ontstaan ontstond in Amsterdam de Neder- gevallen vormden natuurlijke geneesmiddelen die vaak minder landse Cocaine Fabriek. In het grondstoffen hiervoor de basis, bijwerkingen hebben begin - 1kgj1- dekte dat uit de alvleesklier van paar den en runderen insuline kan worden gemaakt en dat was het begin van Organon N.V. Dr. J. W. R. Everse, arts. medisch ad viseur van de directie van Orga non N.V., zegt over de ontwikke ling van geneesmiddelen in de laatste vijftig jaar maar vooral in de laatste vijfentwintig jaar: ..Op dit gebied is er een goede oude tijd. De goede oude tijd be tekende praktisch gesproken longontsteking, tuberculose en le pra. Het betekende dat vaak een eenvoudige operatie goed geluk te. maar dat de patiënt aan com plicaties, zoals infecties en hart en vaatstoffen overleed. De goe de, oude tijd betekende zelden of nooit uitkomst bij ongewilde kin derloosheid. betekende hopen op spontane tijdelijke stilstand of schijnbare verbetering bij bloed ziekten, en bij ziekten van klie ren met inwendige secretie zoals suikerziekte, ziekten va n de schildklier, van de bijnieren, van de geslachtsklieren. Zij beteken de overvolle krankzinnigenge stichten in Amerika nam de bouw van deze inrichtingen sterk af na de uitvindingen op ge neeskundig gebied En dan be tekende de goede oude tijd voor vele echtparen geen acceptabele geboortenregeling." plastic beklede bak vallet komen de chemici, de apothe kers. de farmacologen en de bac teriologen in touw. Vaak blijkt dan dat de stoffen niet voldoen en moeten worden afgewezen. Wordt een stof doorgelaten, dan worden er uitgebreide dierproe ven genomen. Er wordt nagegaan hoe het lichaam reageert, wat de hoogste dosis is die de dieren kunnen verdragen, wat de bij verschijnselen zijn en wat de ge volgen zijn voor de nog ongebo ren vrucht. Als dit onderzoek be vredigend afloopt „gaat men de kliniek in". In dat geval moet de farmaceutische hoofdinspecteur van de volksgezondheid op de hoogte worden gesteld. Bijwerkingen Bij toediening van het prepa raat aan de mens kan alsnog blij ken dat het geneesmiddel niet of onvoldoende is, of dat er bijwer kingen optreden die bij dieren niet werden waargenomen. Sla gen ook deze proeven, dan gaat men in het groot fabriceren en dat is eigenlijk het grootste expe riment. want pas op de massa kan men zien hoe de werking van het geneesmiddel is. Na de softenon-tragedie hebben alle far maceutische industrieën nauwlet tender acht geslagen op de wer king van het preparaat op de ongeboren vrucht. Wat de LSD-af faire betreft: dit ge neesmiddel werd door een Duitse fabriek gemaakt, die het slechts in beperkte hoeveelheden aflever de. Het middel is echter tamelijk gemakkelijk na te maken en dit is in vele gevallen gebeurd. De fabriek maakt het middel niet meer. Toch mag het vreemd wor den genoemd dat dergelijke ge vallen voorkomen als men weet dat voor het produkt in de han del wordt gebracht lijvige docu menten moeten worden gezonden naar de hoofdinspectie van de volksgezondheid, dat het college ter beoordeling van verpakte ge neesmiddelen het produkt pas in het register inschrijft als het tot de conclusie komt dat „het ge neesmiddel, naar redelijkerwijze mag worden aangenomen, de aan geprezen werking bezit en niet schadelijk is voor de gezondheid bij gebruik overeenkomstig het voorschrift op of gevoegd bij de verpakking". Daarna kunnen artsen en apothekers worden voorgelicht en dan begint de ver- Opruimen Bij de toepassing van het ge neesmiddel heeft de vrouw des huizes een belangrijke taak: zij zal erop moeten toezien dat de juiste geneesmiddelen op het juiste tijdstip, op de juiste ma nier worden ingenomen. Even be langrijk is het opruimen van de geneesmiddelen, nadat de arts heeft aangeraden met de kuur te stoppen. De geneesmiddelen moe ten dan direct door het toilet worden gespoeld. Alleen de arts kan beslissen of de kuur moet worden opgenomen. Alleen de middelen die zonder recept bij de drogist te krijgen zijn, mo gen zelf worden toegepast. Er zijn vuistregels voor de leek bij de omgang met geneesmiddelen samengesteld, die door vele dro gisten aan hun klanten ter beschikking worden gesteld. PUZZEL VAN DE WEEN Kruiswoord - puzzel Horizontaal: 1. ook. 6. ■RtnpMRBi waarde heer (afk. voegwoord. 22. voornaamw., 23. niersteen, 28. vruchten. 29. overdracht van een wissel, 30. begrip, 32. graafschap in Engeland. 33 en omstre ken «afk.). 34. oude lengtemaat. 36. biersoort, 37. voornaamw.. 38 meis jesnaam. 39. opening geschoten in een muur. 41. zwemvogel. 43. mu zieknoot. 44 op geen plaats. 45 nevenschikkend voegwoord. 47. achterste stuk van loet roer. 49. puntje. 52. voorzetsel. 54. koning van Basan. 55. nauw. 57. voegwoord. 58. term bij het boksen <afk.), 59. spijskaart. 61. volk uit de oudheid. 63. zwakke. 65. vis, 67 ergens kam peren. 69. oude lengtemaat. 70. lidwoord. 71 vod, 73. Nederlands ge zag <afk.). 74. voornaamw.. 75 ham «Vlaams», 77. dwang. 79. bewaar der van een kerk. 80 plaats in N. Brab Vertikaal: 2. landbouwwerktuig. 3. transport. 4 einde, 5. schcik. element «afk.». 7 muzieknoot. 8. levenslucht. 9. plaats in België, 10. emeritus «afk 11. plaats in Limburg. 13. als 69 hor,. 15. plaats In Z. Frankrijk. 17 drietal, 19. lelieachtig gewas. 20. rustig, 22. stad in Belgie. 24 slede. 25. voegwoord. 27. oriënt expresse "afk.). 28. voor zetsel. 31 fel plagend, 35 buigzaam. 37 gebaar. 39. hijswerktuig. 40 zware zoete wijn. 41. zijtak Donau. 42 los omhulsel. 46 water in N' Brab.. 48. plaats in Frankrijk. 50. rechtschapen. 51. plaats in Utrecht. 53 bakt men brood van. 55 verdikking der opperhuid. 56. algemeen ruilmiddel. 58. dwergvalk. 60 scheik element «afk), 81 familielid. 62. deel van een ontkenning «Fr.>. 64. bijwoord, 66. kledingstuk. 68 soort van antilope. 72. rund. 75. uitroep. 76. per expresse «afk.». 77 muzieknoot. 78. meisjesnaam Dag nichten en neven. Hoe maken jullie het allemaal? Zijn alle zieken weer beter? Jullie hebt goed je best gedaan met schrijven hoor! Hebben we fijn van de zon genoten en zijn we nog een klein beetje bruin geworden? Ja, belofte maakt schuld, meisjes en jongens. Tante Jos heeft de vorige keer beloofd dat er een patroontje voor Barbie, Midge of hoe ze wel heten mag. in ons hoekje zou komen. Jul lie weten nog wel dat we vóór de grote vakan tie een mutsje in ons hoekje hebben gehad. VVe gaan er nu eens een mooie warme mantel bij maken. Als het straks winter is heeft ze vast geen kou. Het is een opstaande kraag, leuk hoor! Jammer genoeg kon de afbeelding niet geplaatst worden. Wel zien we het gezin Barbie, Ken en Skipper keurig uitgedost. Hebben we al gezien hoe alles mooi wordt buiten? De herfstkleuren komen al te voor schijn. In de bossen is het nu wel erg mooi hoor! Maar je hoeft niet altijd in de bossen te zijn. In de parken en in de tuinen is het ook prachtig. i Mooie grote chrysanten heb ik gezien en „hele" grote zonne bloemen. Nu heeft tante Jos nog een vraag aan jullie. Zullen we eens een mooie kaart sturen naar Martin Hordijk? Hij ligt al een jaar ziek en is nog steeds niet beter. Zijn adres is Nassaustraat 1 Poortugaal. Wat zal hij het fijn vinden als de post zo'n „heleboel" kaarten voor hem brengt. Niet vergeten hoor! Misschien helpt het wel een beetje dat hij weer gauw beter wordt. iiniiiiiiiiiiiig! Voor we nu verder gaan kij ken we eerst eens even naar de oplossing van de puzzel. Vertikaal lezen we (van bo ven naar beneden) robot, sol daat, kroon, slak. naam en roei spaan. Horizontaal staat er: roos, rol, potlood, lantaarn, kaas, drie, knoop en kraai. De prijzen krijgen thuisge stuurd Marianne Aling Den Haag en Josje Bouman Rijs wijk. 'LOSSING VAN DE /ORIGE PUZZEL Horizontaal: 1 Best 4. akant 8. pose. 12. ore. 13. smaad, 14. ka bel 15 e.k.. 16 kiosk. 17 pat18. ma. 19 rek 21 me«. 22. wit, 24. rib. 26. regel. 28 bas. 31. pos. 33. lol. 34. Borne, 36. re. 38. lis. 40 lamoen. 41. aga. 43. Nemesis. 44. erg. 45. marron, 47 sik. 49. te. 50. Aaron. 51. tin. 53. sof, 55. las. 7. nd.. 8. pat., 9. Ob. 10. sem.. 11. elan. 13. sim. 14. kat 17. pil. 20 kip. 22. wel. 23. Garoe. 25. bol. 27. gobelin. 28. bom. 29. snert. 30. dra ma. 32. Sinon. 34. basis, 35. engel. 37. egaal. 39 sen. 40. lis. 42. Arras. 46. ros. 48. kol. 51. top. 52. nestor. 54 fee. 56. kit. 57 Niers. 59. Ge nua. 60. gast 61. sok. 63 met 65. mals. 67 ane, 68. ben. 69. spa. 72. Ee. 73. sa. 74 ga INZENDINGEN Inzendingen worden voor don derdag a.s. op ons bureau ver wacht. Oplossingen mogen uit sluitend op een briefkaart wor den geschreven. In de linker bovenhoek vermelden: „Puzzel oplossing" Er zj)n drie prijzen: een van 5— en twee van ƒ2.50 Anneke de Hoog. Anja v. d. Meer en Ada v. d. Wel van harte gefeliciteerd met jullie verjaardag van de nichten Nu krijgen de brieven een beurt. Jij had de brief verkeerd ge adresseerd. Marian Aling Den Haag. Niet meer doen hoor! Het adres is Parkstraat 22. Was jij tante Jos niet een klein beetje aan het vergeten? Fijn dat ik nu weer een brief van jou kreeg. Jij bent wel aan het loge ren geweest hoor! Prachtig dat jij zo bruin bent geworden. Hoe gaat het op school? Leuk hoor, picknicken. Volgende keer ver wacht ik echt weer een lange brief van jou hoor! Hoe was het op jouw verjaar dag Hans Benard Poeldijk? Je schrijft er niets over. Zijn je vrienden nog geweest? Wil je de volgende keer nog even pre cies je geboortedatum opgeven? AUemensen jij moet ver weg hoor om te gaan zwemmen. Hoe lang is het rijden naar Vlaar- dingen? Gelukkig dat de brand gauw werd geblust. Is het giste ren groot feest geweest en had Jij mooie slingers gemaakt"" Jammer dat jij niets schreef Betty Biesheuvel Den Haag. Vind je het echt zo moeilijk? Nee toch? Volgende keer beter Wat heb jij van de taptoe genoten Peter Binnendijk Naaldwijk. Dat was een latertje hoor! Ja, als je later knap wilt worden dan moet je natuurlijk erg veel leren hoor! Goed je I best maar doen. Peter! Hebben jullie met alle kinderen drui ven gegeten. Dat was een fijne traktatie hoor! Ook jij mag een nichtje wor den Josje Bouman Rijswijk. Hartelijk welkom bij de nich ten en neven hoor! Wanneer ben jij jarig? Schrijf je dat de volgende keer? Geweldig dat jouw opa nog zo'n verre reis gaat maken. Zou jij wel meewil- Wil jij een neefje worden Henk Bouwmeester Noordwljk? Ik verwacht dan de volgende keer een lange brief van jou. Het is helemaal niet moeilijk. Probeer het maar eens. Schrijven jullie voortaan als I je letter aan de beurt is Gerda en Ria Bracht? Gaan jullie tan te Jos vergeten? Volgende keer verwacht ik echt een lange brief van jullie hoor! Prachtig dat jouw tante zo'n lief klein babytje heeft gekre gen Marianne Cosman Den- Haag. Heb je het al eens even tjes mogen vasthouden? Wordt het olifantje mooi? Welk kleur is het? Leuk, dat je zoveel m<x>is van de eikels hebt ge maakt. Mmmm, wat hebben jul lie gesmuld van de druiven. Krijg jij orgelles? Heb jij al een mooie naam bedacht voor het hondje van oma en opa? Allemensen wat heb jij veel noten geplukt Nicolet Christi- aanse. Wassenaar. Waren ze lek ker? Heb je al veel eikeltjs gevonden? Wat zal jij veel mooie bladeren kunnen vinden. Ze vallen er echt nu allemaal af. Je schreef niets over oma-geit. Ze leeft toch nog wel? DE SCHOORSTEENVEGER Shoorsteenveger. zwarte Laat eens zien hoe je vegen Klim met gemak, Hoog op het dak, Gooi dat roet maar in je zak. Een leuk versje hoor! Geweldig dat jij ai zo goed leert timmeren Johannes Christiaanse Wassenaar. Wordt het boekenplankje mooi? Hoe is het met de kanalen? Gaat het goed op school? Wat zal jij nu alle kleurenpracht buiten dat jij geschreven hebt Jan Dam Monster. Hoe komt dat? Jij was tante Jos echt een klein beet je vergeten. Niet meer doen hoor! Jij boft maar dat je een voetbalspel kreeg. Heb je het nu al goed geleerd? Prachtig dat jul lie de hond weer hebt gevonden. Heeft hij nog geen naam? Je als je letter t Hartelijk welkom bij de nichten en neven. Leuk dat jij een twee lingbroertje hebt. In welke klas voor het versje hoor! Jammer dat jij niets schreef Joke Dekker Scheveningcn. Zo moeilijk is het toch niet? Volgen de keer verwacht ik echt een lange brief van jou hoor! Bea Dinkclman Lelden. De lop was ook niet goed geadres seerd. Fijn dat je het nu beter hebt gedaan. Geweldig dat jij zo'n klem lief broertje hebt ge kregen. 'k Geloof best dat jij na zoveel broers nu graag eens een zusje had. Mag je het ook wei eens helpen? Hoe gaat het op school? Wacht je niet meer zo lang met schrijven? dat nu voor een wonderlijke puz zel. Maar dat is het helemaal niet We zien op deze tekening 12 plaat jes waarop aller lei verschillende voorwerpen staan. Nu is het de be doeling dat we uit de namen van de ze afbeeldingen dierennamen vor men. Tante Jos zal jullie een klein beetje hel pen. Op het eerste plaatje zien we een koets. Daar rit het woordje koe in. Zo gaar we ze allemaal oplossen. De oplossing moeten we inzen den vóór dinsdag 4 oktober. We hebben hiervoor nodig 40 a 50 gram wol. haaknaald no. 3 en 6 kleine knoopjes. We gaan met het rugpand be ginnen. Opzetten 16 lossen. We ha ken hierop vasten tot het werk je 12 cm. lang is. Voor de rag- lan haken we aan het begin en eind van de volgende toer 1 vaste minder dan 1 toer overha- ken. Deze twee toeren herha len tot er nog 10 steken over zijn. We gaan dan aan het be gin en eind van elke toer 1 steek minder haken tot er nog 6 steken over zijn. Draad afbre- Linkervoorpand 12 lossen opzetten, daarom 12 cm. vaste haken. De raglan precies haken als het rugpand. Als er nog 7 steken over zijn aan de rechterkant, 4 steken niet meer meehaken. Doorha ken tot alle steken op zijn. Rechtervoorpand Moet precies worden gehaakt als het linkervoorpand maar dan in tegengestelde richting. Als het werk 8 cm. hoog is gaan we de knoopsgaten ma ken. We haken eerst 2 steken dan 1 losse, 1 vaste van de vorige toer overslaan en dan de toer uithaken. In de volgen de toer om de lossen van de vorige toer 1 vaste haken. Deze knoopsgaten nog tweemaal her halen steeds met een afstand van 4 cm. Mouwen 10 lossen opzetten en 6 toe ren vasten haken. Dan moeten we aan het begin en eind van elke toer 1 steek meerderen. Als het werk 7 cm. hoog is moet de raglan gehaakt wor den als bij het rugpand. Rugceintuur 18 lossen opzetten en 1 toer vasten haken. Draad afbreken en 7^i cm. vanaf de onderkant aan de zijnaden naaien. kaar naaien. Langs de hals ha ken we drie toeren vasten voor de kraag te beginnen vier ste ken van de sluitkant. De beide kanten laten we dus vrij. Knoopjes aanzetten en knoops gaten omwerken en onze mooie mantel is klaar. Sterkte ermee hoor.' Jullie schrijven maar of het allemaal is gelukt. kom bij de nichten hoor! Heb j'j nog zusjes en broer tjes? Wat zal jij nu nog van de duinen kunnen genieten met het mooie weer. Fijn hoor! Hartelijk bedankt voor je mooie versje. Als er plaats is komt het natuur lijk in ons hoekje hoor! Dat was maar een rare voetbal wedstrijd dat er geen eens stre pen op het veld waren gemaakt, Marjo van Duin Noordwljk. Grappig dat jouw vader keeper was. Ging het allemaal wel goed? Is jouw jurk mooi gewor den? Wat zal jij deftig zijn. Had je de vorige keer geen tijd om te schrijven0 Volgende keer niet vergeten hoor! Meisjes en jongens de brieven bus is helemaal leeg. Zorgen jul lie voor een volle? De letters V t/m K zijn aan de beurt. Veel sterkte hoor en tot dc volgende '4+t i

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 16