Nieuawe Leidse Courant Sociale verzekering loopt vast Vliegtuig tot landen gedwongen Commentaren HOFNAR Parade STERVEN VOLGENS MAO SOS werkgevers Premies te hoog Spoedig beraad gewenst Duur „grapje" van dragline Jongen twee (lagen dood op bed Boeren-raadsleden trekken zich terug Paleis van Soekarno bestormd ROYALE 19. Donderdag 29 september 1966 - 47ste jaargang Directeur, f. OlEMfcN Hoofdredacteur. Dr. t DIEMER CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD «Mantraitich li fl he blaren •nth» hert Ie teghenipoet I" Postbus 76 Giro 58936 Abonnementsprijzen p.w. 0,93, p.m. f 3,97, p.kw. f 11,90 Klrfchtendienst bezorging 18.00—19.00 uur De werkgevers hebben een SOS-sein ge geven. Zij berekenen, dat de premies voor de sociale verzekeringen niet met één, maar met drie pet. zullen stijgen. Nog grotere grief is, dat de kosten zo oplopen, dat het gehele stelsel vast dreigt te lopen. Een on plezierig geluid voor minister Veldkamp. VELDKAMP: IMPASSE? De 5-jarige Nguyen Thi Xuan Oanh, een Vietnamees poliopatiënt je, keek gisteren op Schiphol nog wat onwennig rond. Maar straks zal ze snel genoeg gewend zijn in haar nieuwe omgeving: een Ne derlands ziekenhuis, waar zij even als enkele tientallen landgenootjes zal worden verpleegd. Zij behoort tot de tweede groep kinderen, die in Nederland wordt opgenomen. FALKLANDS„BEZET" BUENOS AIRES Twintig Argen tijnse nationalisten hebben woensdag Argentijnse DC-4 met 26 andere passagiers en zes bemanningsleden aan boord gedwongen te landen op de Falk- land-eilanden, die door Argentinië als Argentijns gebied worden beschouwd. In Buenos Aires werd een boodschap ontvangen, waarin stond, dat het vlieg tuig was geland en dat de nationalisten verklaring hadden uitgegeven, waarin zij „de souvereiniteit van ons land opnieuw bevestigen". Volgens waarnemers wilden de mannen de „be zetting" van de eilanden laten samen vallen met de aanwezigheid van de her tog van Edinburgh, de echtgenoot van de Engelse koningin, in Buenos Aires. In een anoniem telefoongesprek werd meegedeeld, dat de commandogroep de hoofdstad van de eilanden Port Stan ley, had herdoopt in Antonio Rivero. Rivero was de leider van een groepje, dat in 1832 zonder succes tegen de Britse bezetting van de eilanden heeft gestreden. De nationalisten waren met geweren gewapend. Ze verspreiden een procla matie en plantten Argentijnse vlag gen. De groep werd aangevoerd door een 27-jarige vrouw. Britse berichten wijzen erop dat de groep zich na enkele gijzelaars weer te hebben vrij gelaten aan de Britse autoriteiten heeft overgegeven. Het vliegtuig is op de renbaan bij het centrum van Port Stanley geland. Deze renbaan is slechts 275 m lang en is de enige plek, waar een vliegtuig met veel moeite zou kunnen landen. De enige luchtverbinding met de eilanden wordt met watervliegtuigen onderhou- Twee reacties uit Argentinië: het vak verbond noemt de infiltranten „natio nale helden", maar president Ongania zei dat ze b|j terugkeer vervolgd zullen worden. (Van onze sociaal-economische redactie) DEN HAAG De Raad van Bestuur in Arbeidszaken, liet overlegorgaan van de centrale werk gevers-, middenstands- en landbouworganisaties, vreest dat de sociale verzekeringspolitiek op betrekkelijk korte termijn vast zal lopen. In een uitvoerige nota aan regering en parlement ver klaart de raad liet dringend noodzakelijk te achten, dat door regering, bedrijfsleven en zelfstan dige groeperingen gezamenlijk op korte termijn een onderzoek wordt ingesteld naar mogelijkheden om dat te voorkomen. De werkgeversorganisaties voorzien een grotere kostenstij ging voor de sociale verzekering, dan de minister van sociale za ken en volksgezondheid, dr. G. J. M. Veldkamp, in de toelichting op de begroting van zijn departe ment heeft becijferd. Volgens de bewindsman zal het totaal der premiestijgingen volgend j'aar be perkt blijven tot ca. 1 procent, volgens de werkgeverscentrales gaan de premies minstens 3 pro cent omhoog, waardoor van de bevolking in totaal niet minder dan 10 miljard gulden zal worden geheven, dat is de helft van de ge hele rijksbegroting. 1260 miljoen Zoals bekend komt er volgend jaar door de invoering van enkele nieuwe Tienduizenden liters water spoten over straat nadat een dragline tijdens graafwerkzaamheden op het Mosveld in Amsterdam-Noord een hoofd- waterleidingsbuis had stukgetrokken. In allerijl werden zanddammetjes opgeworpen om te voorkomen, dat het water de huizen binnenliep. Voordat het Amsterdamse Ajax in de eerste ronde van de Europa Cup voor landskampioenen aantrad te gen het Turkse Besiktas verscheen Prins Bernhard in de kleedkamer om de roodwitten moed in te spre ken. Terwijl voorzitter Van Praag toekijkt, schijnt de Prins te geba ren: „Zet hem op jongens". •fe Onwaardige studentenbetoging in Den Haag - pagina Kernmerk De Verpleegstersschool van het Academisch Ziekenhuis der Vrije Universiteit staat aan de vooravond van de vie ring van het eerste lustrum. Het wordt een geweldig feest, en dat mag ook, want de school kan met trots op de voorbije periode terugkijken. In de dagen waarover de feestviering zich uitstrekt valt tevens de officiële ope ning van het Academisch Ziekenhuis en nog enkele VU- gebouwen door prof. mr. I. A. Diepenhorst, minister van onderwijs en wetenschappen. Zie pagina 9. ■fe Ajax moeizaam naar kleine overwinning - pagina 13 Nieuw huis voor NTS - pag. Radio/TV sociale verzekeringswetten een ingewik kelde verschuiving in de premieheffing structuur voor deze verzekering. Mi nister Veldkamp heeft berekend, dat deze verschuiving uiteindelijk zal resul teren in een premiestijging van onge veer een procent. De gezamenlijke werkgeversorganisaties evenwel heb ben berekend, dat deze stijging ten minste drie procent zal bedragen, te weten 0.7 voor interimregeling invalidi- teitsrentetrekkers, 1,3 procent voor de ziekenfondswet en een procent voor de ziektewet, overeenkomende met uitga venstijgingen van resp 120 miljoen, 270 miljoen en 200 miljoen. Voorts zullen voor de nieuwe voorzieningen de volgende bedragen nodig zijn: 320 miljoen voor de arbeidsongeschikt heidswet (inclusief de konsekwenties daarvan ten aanzien van de ziektewet en de ziekenfondswet), 250 miljoen voor de lgemene wet zware geneeskun dige risico's en de algemene kinder bijslagwet en 100 miljoen voor de beperkte volksverzekering ziektekosten (waarvan het wetsontwerp zeer langs werd ingediend). Indien de voorgestelde maatregelen per 1 juli 1967 worden doorgevoerd, dan moet volgens de werkgeverscen trales rekening worden gehouden met een uitgavenstijging voor de soci ale verzekering van 1.260 miljoen, waarvan 283 miljoen voor rekening komt van de overheid, die voorts nog 60 milj. exetra zal moeten uittrek ken, nl. de helft van de toegezegde - dekking van het tekort in het inte rimfonds invaliditeitsrcntetrekkevs. De gezamenlijke werkgeversorganisa ties achten het niet uitgesloten dat de uitgavenstijging nog belangrijk hoger zal uitvallen, o.m. als gevolg van d< (niet geraamde) automatische verho ging van de premiegrons van d< Volksverzekeringen. Deze ontwikkeling geeft de raad aanleiding tot grote be zorgdheid, temeer omdat de lasten in de komende jaren niet alleen nog veel zwaarder zullen worden als gevolg van het automatisme in de sociale verzeke ringen. maar ook als gevolg van de kostenontwikkeling. Voor vervolg zie pag. 2 Moeder sliep TIEL In het Betuwse kerkdorp Ingen is opschudding ontstaan door de plotselinge dood van Jan Dirk van B., die na zondagmorgen onwel naar bed te zijn gegaan pas dinsdagmid dag (op zijn zestiende verjaardag) le venloos op de bovenverdieping werd aangetroffen. Hij werd gevonden door zijn moeder, die van zondagmiddag af in een diepe slaap verzonken was ge- Dr. J. Voortman, patholoog-ana toom van het gerechtelijk laboratorium in Den Haag, heeft vastgesteld, dat de jongen zondagmiddag al moet zijn overleden. De doodsoorzaak is nog niet bekend. Volgens de moeder had de jongen zich zondagmorgen niet lekker gevoeld en was naar bed gegaan. Zij zelf was wat gaan rusten en had slaaptabletten ingenomen. Onmiddellijk na de ontdekking waarschuwde zij haar zwager, de broer van haar man, die in 1964 even eens plotseling is overleden. De buren had het al enkele,dagen bevreemd, dat de overgordijnen ge sloten waren gebleven, terwijl het licht was blijven branden. Een motorhandelaar, die een brom fiets kwam afleveren (verjaardagsge schenk voor Jan Dirk) werd ondanks herhaald bonzen op de deur niet open gedaan. Toen hij dinsdagochtend nog maals langs kwam, zei de moeder hem half versuft, dat de bromfiets niet meer nodig was omdat haar zoon met schuim op de mond dood in bed lag. Bekend is, dat moeder en zoon altijd veel tabletten gebruikten. In het huis is een grote hoeveelheid patent-ge neesmiddelen aangetroffen. Nog steeds onrust in San Francisco SAN FRANCISCO In de negerwijk Hunters Point in San Francisco is het gisteravond opnieuw tot ongeregeldheden gekomen. Weer veroorzaakten jonge ne gers branden en bekogelden zij de brand weer. Twee brandweerlieden moesten in een hospitaal worden opgenomen. Aanval Koekoek op oud-ministers DEN HAAG Er lijkt een uit- Tweede-Kamerlid P. Voogd i i r renoartn heeft verklaard, f tocht gaande uit de raadsfracties van de Boerenpartij. De twee Rijswijkse raadsleden, de heren J. Looman en H. Gütlich, hebben laten weten niet meer de Boeren partij in de raad te vertegenwoor digen, de voorzitter van de vier man tellende fractie van de Boe renpartij in de Utrechtse raad de heer Severiens heeft zich uit de raad teruggetrokken. Ook de Haagse afgevaardigde J. Kleyn heeft bedankt als raadslid. Deze raadsleden wensen niets te maken te hebben met de Boeren partij en in het bijzonder met de heer Koekoek. De heer Looman, die begin deze week de ..noodraad" heeft opge richt, verklaarde onomwonden: ,,De heer Koekoek is in dit stadium een gevaar voor de kiezers. Wij hopen dat andere fracties in ons land ons voor beeld zullen volgen." De heer Looman was zeer ontstemd over de wijze waarop de heer Koe koek zich gisteravond voor de tele visie heeft uitgelaten (in het KRO- programma Brandpunt). ,,Ik wil het woord „boer" niet meer horen", zei deze 27-jarige ex-,,boer". De heren Looman en Gütlich blijven wel in de raad zitten. „Wij zullen het vertrou wen dat de kiezers in ons gesteld heb ben, zo goed mogelijk proberen waar te maken." Oud-ministers In dit televisieprogramma heeft de heer Koekoek een scherpe aanval ge daan op de oud-ministers prof. dr. ir. W. Schermerhorn en ir. C. Staf. I)e heer Schermerhorn zou tijdens de oorlogsjaren op een landdag hebben gesproken, terwijl oud-minister Staf studenten het advies zou hebben ge geven de door de Duitse bezetter ge- eiste loyaliteitsverklaring te tekenen. De heer Koekoek wilde hiermee duide lijk maken dat niet alleen ir. Adams een besmet politiek verleden heeft. Zoals be kend heeft dit Eerste-Kamerlld in het ■Duitse blaadje De Misthoorn destijds >en ingezonden stuk beledigend over Joden geschreven. Dat heeft volgens de heer Koekoek niets meer te maken met het werk van de heer Adams als senator. Ook de minister van staat prof. mr. P. J. Oud heeft het moeten ontgelden. De de Boe renpartij heeft verklaard, foto's te heb ben gezien waarop de heer Oud naast Seyss Inquart staat om afscheid te nemen van Nederlandse kinderen, die een be zoek aan Oostenrijk gaan brengen. De heer Oud was in die tijd burgemeester van Rotterdam. Voor de NCRV-Radlokrant heeft prof. Oud hiervoor een korte maar duidelijke verklaring gt.,even: het was op dat mo ment in het belang van de burgerij dat ik als burgemeester de kinderen uitge leide deed. Dat heeft niets te maken met nazistische gevoelens of sympathie. De heer Severiens, die bedankt heeft als lid van de Utrechtse gemeenteraad, heeft in zijn ontslagaanvrage een boekje over zichzelf opengedaan. „Na het plegen van een aantal verzetsdaden werd ik eind 1943 voor de keus gesteld, dienst te ne men bij de Kriegsmarine of opgesloten te worden in een concentratiekamp. Ik koos de eerste mogelijkheid, doch deser teerde zodra ik daartoe kans zag. Na de oorlog meldde ik mij vrijwillig bij de politieke opsporingsdienst. Ik werd toen op 21-jarige leeftijd veroordeeld tot een boete van ƒ150 en ontzetting voor tien jaar uit het actieve kiesrecht. Ik heb me evenwel voor het raadslid maatschap beschikbaar gesteld, omdat dit mijn plicht als Nederlander was. Mijn verleden was geen beletsel, aangezien mijn gedrag destijds een noodsprong was waartoe ik niet uit principiële over wegingen, maar terwille van het lijfsbe houd werd gedwongen Nu duidelijk is geworden dat deze gang van zaken de politieke en persoon lijke verhoudingen kan schaden, heb ik gemeend alsnog ontslag te moeten ne men", aldus de heer Severiens. (Zie ook elders in deze krant) Kans op mist DE BILT Het centrum van hogedrukgebied trok de afgelopen 24 uur van de Noordzee naar Polen. Om dat de luchtdruk in Frankrijk laag is, heeft zich een oostelijke circulatie in gesteld, waardoor de wolkenvelden, die enige dagen achtereen Nederland bedekten, werden verdreven. In de heersende weerstoestand komt het komende etmaal nog weinig ver andering. De luchtdruk blijft in Zuid- Europa laag en de oostelijke wind weet zich te handhaven. Hoewel en kele zwakke fronten wat bewolking in de hogere niveaus veroorzaken, waar door de zonnestraling wordt getem perd, blijft het toch fraai herfstweer. De kans op mistvorming neemt toe. In de temperaturen komt weinig ver andering. DE BILT Droog en tamelijk zon nig weer, maar in de nacht en ochtend plaatselijk mist of lage wolken. Zwakke tot matige wind uit oostelijke richtingen i weinig verandering in temperatuur. 30 september: zon op 06.38 zon onder 18.21. maan op 18.51, maan onder 07.00 DJAKARTA Tienduizend jonge Indonesiërs hebben al dagenlang het paleis van Soekarno omsingeld. Zij ei sen het aftreden van de president in verband met zijn aandeel in de staats greep van 30 september van het vo rige jaar. Om het paleis van de president is een cordon gelegd van pantserwagens en tot de tanden bewapende troepen om de duizenden jongeren op een af stand te houden. Voor het paleis schreeuwden de jongelui: „Soekarno moet terechtstaan" on „Boeng Karno een huwelijksmaniak". Na de demon stratie voor het paleis trok de menig- Al te vlug U\E haast van minister Veldkamp met zijn sociale-verzckerings- plannen stuit op steeds meer pro test. De werkgevers spreken al van per soonlijke ambities van de minis ter. De Sociaal-Economische Raad was verstoord omdat de bewinds man geen advies had gevraagd over de ontworpen beperkte volks verzekering voor ziekenfondsvoor zieningen. Bij het overheidspersoneel is het verzet tegen het optreden van de minister niet minder fel. Via Bin nenlandse Zaken had de bewinds man overleg behoren te plegen met de ambtenaren over zijn ont werp van een beperkte volksverze kering. Ook op Binnenlandse Zaken is men die mening toegedaan. Het is minder fraai, dat een minis ter van soeiale zaken een nog nau welijks opgetreden collega van bin nenlandse zaken in zulk een be langrijke zaak voorbijgaat. De Tweede Kamer kan de minis ter onder de aandacht brengen, dat ook hier haastige spoed zelden goed is. Protesten T"\E vraag mag dan rijzen of we nog een protestantse natie zijn, protesterend zijn we wel. Intussen moet vaak worden erkend dat we bétere zaken van de Hervorming hadden en hebben kunnen overhouden. De ene groep slaagt er beter in dan de andere, zich tot een waardig protest op te werken. De studen ten hebben het er gisteren kwalijk afgebracht. Het aantal deelnemers moet de organisatoren hebben te leurgesteld en de kwaliteit van het protest was er ook al naar. Te verwonderen valt dat niet. De voorstellen van de minister van on derwijs zijn de mogelijkheid tot verbetering op onderdelen blijft open zozeer door redelijkheid in gegeven, dat we daarvoor zeker ook bij studenten voldoende intelligen tie mogen verwachten. En daarom heeft het kwalijke pro test gisteren in Den Haag wellicht ook weer zijn nut gehad. Juist wijl in feite zo weinig indrukwekkend. te van circa vijfduizend de Chinese wijk. De Chinese ambas sade in deze wijk is ai tweemaal door een dergelijke menigte geplunderd. Duizenden Indonesiërs hebben van nacht gewaakt op de plaats waar op 1 oktober 1965 de zes generaals door de communisten zijn afgemaakt. Vermoedelijk was president Soekar no tijdens de betoging en de dreigende bestorming in het paleis. Hij zou van daag voor een bezoek naar Midden- Java vliegen, maar Soeharto, de ster ke man van Indonesië, heeft het hem verboden. Gestolen Van Goven teruggevonden WENEN Tijdens een onderzoek naar een serie diefstallen van houten beelden en madonna's uit kerken ln geheel Oostenrijk is een schilderij „De Nederlandse Haven" van Jan van Goy en (15961656) door de politie in een huis terug gevonden. Het schilderij, dat vorig jaar van een tentoonstelling verdwenen was, heeft een waarde van 140.000. ST. OEDENRODE De 17-jarige G. Jansen uit St. Oedenrode is dinsdag avond om het leven gekomen, toen hij, met zijn bromfiets op de linker weg helft rijdend, met een tegemoetkomen de bestelauto in botsing kwam. v zie pagina 3 TOKIO De zeven landen, die vol gende maand in Manilla de topconfe rentie over Vietnam houden beramen plannen om de strijd uit te breiden. Dat heeft radio-Moskou gezegd als re actie op het nieuws over deze conferen tie, waaraan ook president Johnson zal deelenemen. Daaraan werd toegevoegd, dat president Marcos van de Philippij- geld heeft gekregen van de VS In ruil voor troepen voor Vietnam. UITSLUITEND TABAK MOSKOU Zes leden v»n een Chinese „heldhaftige brigade", die olie „ln ""'""S" door ontploffing om het leven gekomen, nadat Sm» f oV':! •■"vL,i"n'»t'wh en burgerlijk" had afgeweven, aldus meldt een Russisch blad. dat weer hel orgaan van de Chinese com munistische partij aanhaalt De andere leden van de brigade bestreden het vuur, geïnspireerd door de gedachten van ,Mao Tste-toeng. „In dele strijd lirpen 21 kamrraden roemrijke verwondingen op." Een ernstig gewonde vroeg •ode, hij in het giekenhui, in bed leg, een exemplaar van erk« en 17 ."ft me," hCm K" voordat hij werd brhandeld. Intussen bleef hij „lang leve voorzitter tMao" roepen. Dergelijke onrelukkrn iiin in China niet zeldzaam, omdat allerlei door „conservatieve, revisionistische gewezen" autoriteiten aanbevolen veiligheidsmaatregelen worden af-

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 1