Nieuwe Leidse Courant NOTA NIET CONCREET Plannen Veldkamp geen oplossing President Johnson: Nog niet praten over vrede Commentaren R ijkswegenfonds heeft nog tekort Geniet meer van de zon Na verhoging belasting TE UITGESLAPEN O Donderdag ii aoptember 1966 47»te jaargang CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD „Stantvattich la ghobUven tni[r» hart li» taghwupoatT Abonnementsprijzen p.w. 0,93, p.m. f 3,97, p.kw. f 11,90 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur SLANGEN TRANSPORT Zeven sterke mannen kwamen er gisteren aan te pas toen een grote python uit Artis te Am sterdam naar zijn winterverblijf moest worden overgebracht. Het sterke dier is ruim vijf en een halve meter lang. Kamer kritisch Geen eigen risico Gezondheid recht? Noord-Vietnam toont geen bereidheid WASHINGTON President Johnson ziet geen inwijzingen dat Noord-Vietnam zou willen onderhan den over vrede. Johnson die dit gisteren zei op tt persconferentie ontzenuwde daarmee geruchten, olgens welke de Amerikaanse regering zou menen dat anoi wellicht bereid zou zijn op voorstellen van de cretaris-generaal van de VN, Oe Thant, in te gaan. JOHNSON Vandaag beginnen wij mei de pu- blikatie van een reeks ongebruike lijke artikelen. Onder bet motto „Praten over God in je leven" laten intal r het woord. Centrale vraag: wat betekent christen-zijn voor u, in het leven van alledag? Wat zij ons vertelden, was dikwijls ontwapenend, en getuigde van kin derlijk geloof. De moeite waard om door te vertellen, dit relaas van «en blijde werkelijkheid, dit appel op het hart van de lezer. zie pag. 9 ,Wij willen vrede. Wij zouden willen t er morgen een einde komt aan het schieten," alcjjus de president. „Wij zou den willen dat deze kwestie wordt uit gepraat inplaats van uitgevochten, r tot de agressor bereid is zijn koers te wijzigen en te praten, hebben we geen andere keus dan de vrij heidslievende mensen te verdedigen en te beschermen, en dat doen we." De Amerikaanse president zei blij te zijn met de jongste vredesoproep van de paus. Hij zei voorts er nooit aan te hebben getwijfeld dat de Sowjet-Unie vredesonderhandelingen wil. „Ik heb steeds gemeend dat zij aan onderhande lingen en besprekingen de voorkeur zou geven boven hetgeen er nu ge beurt." Johnson vertelde dat er genoeg geld is voor de oorlog in Vietnam, om deze voort te zetten tot en met juni 1967. Illegale Chinese koks mogen half Tenslotte zei hij niet bevreesd te zijn dat West-Duitsland „een vinger aan de atoomtrekker krijgt." Hij verklaarde geen enkele overeenkomst van dien aard te verwachten als gevolg van zijn komende besprekingen met de West- duitse kanselier, Ludwig Erhard. Het Noordvietnamese persbureau heeft ;n bericht uit Parijs tegengesproken, dat Noord-Vietnam door bemiddeling van Frankrijk contact met Amerika hebben gezocht. Volgens het bericht Noord-Vietnam hebben laten weten, dat het er niet op staat, dat de Amerikaanse troepen uit Zuid-Vietnam worden terug getrokken voordat er vredesonderhande lingen beginnen. Tachtig mensen aten vergiftigd voedsel MEPPEL Tachtig mensen uit Mep- el en omgdving lijden aan voedselvergif tiging. Waarschijnlijk hebben ze dit opge lopen tijdens een excursie van een land- bouwbank. Twintig zijn vrij ernstig ziek: ze vertonen symptomen die doen denken aan paratyphus. De patiënten voelen zich doodziek. De inspektie van de volksgezondheid en de Keuringsdienst van Waren te As sen zijn bezig met een uitgebreid onder zoek. Men vermoedt dat de ziekte is veroorzaakt door het eten van een pud- dingsaus die niet helemaal zuiver Dat het met de maaltijd in een hot Hoogeveen niet pluis was. meent ook te mogen aannemen op grond het feit dat de gezinsleden van de hotel houder, twee koks en drie diensters de zelfde ziekteverschijnselen tonen. jaar ïven DEN HAAG Van de 31 Chinezen die illegaal In Chinese restaurants werkzaam waren en zich gemeld hebben als gevolg van de meldingsplicht van het ministerie van justitie voor een verblijfsvergunning, zjjn er 25 gearresteerd. De zes overigen hebben het land vóór hun arrestatie ver laten. Dit antwoordt de minister van justitie op vragen van het Tweede-Kamer lid voor de KVP de heer Van Rijckevor- sel. De inbewaringstelling was noodzakelijk om aan het illegale verblijf een einde te maken. De Chinezen konden hun straf, variërend van een week tot drie maanden, op elk moment onderbreken op voorwaar de dat zij het land onmiddelijk zouden verlaten. De heer Van Rijckevorsel had in zijn vragen een lans gebroken voor goede goedkope Chinsee restaurants en vroeg de minister daarom bij de toelating Chinezen in Nederland rekening te i den met de grote vraag die er is personeel voor deze eethuizen. De m ter heeft hierop besloten dat de werkge vers van de Chinezen een bedrag kunnen storten voor de terugreis naar het land van herkomst van de Chinezen. De be trokkenen zullen dan in staat gesteld worden het bedrag in een half jaar terug te verdienen. Natste dag NEW YORK New York beleefde woensdag zijn natste dag sinds 33 jaar. Tn een etmaal viel ruim 125 millimeter regen. Een aantal wegen en bruggen moest voor het verkeer worden gesloten. Vorming (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Met gemengde gevoelens heeft de Tweede Kamer zich gisteren uitgelaten over de Volksgezondheidsnota 1966 van minister Veldkamp en staatssecretaris Bartels. Bfj de openbare behandeling van de nota werd weliswaar veel waardering geuit voor de enorme arbeid en diepgaande studie, die de opstelling van dit stuk heeft gevergd, maar zowel de inhoud als de vorm oogstten geen onverdeelde instemming. „De bewindslieden", zo werd van verschillende kanten opgemerkt, „hebben wel veel overhoop gehaald, maar dit heeft niet geleid tot duide lijke, werkbare conclusies. Pas als op basis van de nota concrete voorstel len aan de Kamer zullen worden voorgelegd, kunnen zaken worden ge daan". De c.h. afgevaardigde mr. Van Gelder zei het het scherpst: „De nota biedt geen oplossingen. Wat kan ik er eigenlijk mee doen?". Niettemin achtte de Kamer de nota een waarde vol uitgangspunt voor een gedachten- wisseling over alle aspecten^ van het gezondheidsbeleid. „Er is in ieder ge val een begin gemaakt met het aange ven van een rangorde, maar natuur lijk zal dit begin een vervolg moeten hebben", zo zei de KVP-er mr. De Vreeze. Eén van de bezwaren van o.a. KVP, R en CH. tegen de inhoud van de nota was, dat de verwezenlijking van het daarin aangegeven beleid de taak van de kruisverenigingen zou kunnen uithollen. De heren De Vreeze, Van Gelder en Boersma (a.r.) zagen wel in, dat een sterkere centralisatie van de gezondheidszorg in dé toekomst onver mijdelijk zal zijn, maar dit mag naar hun mening niet zover gaan, dat het particulier initiatief in de verdrukking komt. Het zou van groot belang zijn als de bewindslieden de vrees van de kruisverenigingen zouden kannen weg- Met name de heer Van Gelder bleek voorts bezwaar te hebben tegen de voorgenomen omzetting van de Centra le Raad voor Volksgezondheid in een openbaar (pbo-achtig) lichaam met ver ordende bevoegdheden. De c.h. afge vaardigde speelde met de gedachte hier tegen een motie in te dienen. Voor vervolg zie pag. 9 Dr. Lamberts pleit in de Tweede Kamer voor betere voorzieningen voor de volksgezondheid. Prinses Paola van België, he lemaal verdiept in een collectie nieuwe modellen, die vooraan staande Belgische couturiers dezer dagen in Brussel toonden. "9 Politiefunctionaris bij „wijze mannen DEN HAAG Is de regering bereid en oud-politiefunctionaris te benoemen a de vacature Verdam in de commis- ie-Enschcde? Het Kamerlid Geertsema (lib.) heeft leze vraag schriftelijk gesteld aan ministers van binnenlandse zaken en justitie. Deze commissie moet zich een beeld vormen van de controverse tussen de burgemeester van Amsterdam en de toenmalige hoofdcommissaris van politie. Dreigend ontslag voor 85 man LICHTENVOORDE De metaalwaren- fabriek „De Leeuw" zal waarschijnlijk 85 man ontslaan als gevolg van financie ringsmoeilijkheden. Het bedrijf zal surséance van betaling vragen. De pro- duktie, voornamelijk zadels, fietsen en rolschaatsen, is aanzienlijk groter dan de Nederlandse markt kan opnemen. Er zijn overigens orders genoeg. ''TECHNISCH onderwijs en levens beschouwing zijn lang be schouwd als niet bij elkaar passend. Anderen zien wel degelijk het ver band; al duidelijker wordt, dat het ook bij eenvoudig technisch werk gaat om méér dan techniek alleen. Een jongeman die voorbereid wil worden op zijn toekomstige werk kring kan niet zonder scholing die óók gericht is op maatschappij en arbeidsgemeenschap. Kennis alleen is niet voldoende voor het slagen in het leven. Dc even belangrijke vorming kan op haar beurt al evenmin worden los gemaakt van de levensbeschouwing. Daarom is het gelukkig dat een protestants-christelijke leraarsop leiding voor het nijverheidsonderwijs werd opgericht. Een welkome aan vulling op de reeds bestaande r.k. en neutrale opleidingen. Ook deze nieuwe opleiding kan bijdragen tot gezonde maatschap pelijke verhoudingen. De vakbeweging heeft hi*'- een taak, het onderwijs niet minder. Ernstig DEN HAAG Ook na de ver hoging van de opcenten op de mo torrijtuigenbelasting en de tijde lijke verhoging van het maxi mumbedrag zal het uitvoerings programma nog niet volledig kunnen worden gerealiseerd. Al dus deelt minister Suurhoff mee in de toelichting op de begroting van het Rijkswegenfonds. Junior Kamers pleiten voor zomertijd de Junior Kamers in Nederland, waarin leidinggevende per sonen uit het bedrijfsleven zitting hebben, gepleit voor de invoering van zomertijd. Hun zomerideeën hebben zij neergelegd in negen duizend exemplaren van een brochure, die gestuurd zijn naar mi nisters, provinciale en gemeentelijke bestuurders e.d. Minister Vrolijk en staatssecretaris Bakker kregen gisteren het eerste exem plaar aangeboden. De Junior Kamers zien in de (her) invoering van de zomertijd veel voor delen (ook tussen de beide Wereld oorlogen kende ons land een zomer tijd Red.): recreatie: een extra-uur openlucht recreatie; vakantie: een uur meer daglicht betekent een verlenging van de vakantie; grotere veiligheid op de weg, die wordt bevorderd doordat men lan ger bij daglicht kan rijden; de werkomstandigheden voor scho len en bedrijven: een uur in de middag kan door een koeler och tenduur worden vervangen. Natuurlijk zijn er ook nadelen: voor het verkeer tussen twee landen die niet "beide zomertijd kennen, voor de tuinbouw en voor mensen, die ploe gendienst verrichten. De Junior Ka mers hopen dan ook dat dc zomertijd in meer landen tegelijk kan worden ingevoerd. Internationaal gezien is er echter niets nieuws onder de zon: zomertijd wordt al toegepast in Engeland, Italië Portugal, Polen, Saoedie-Arabië, Bra zilië, Hong Kong en in 28 staten van de Ver. Staten. In de brochure wordt nog een voor beeld gegeven hoe de zomertijd kan worden ingesteld: zondag 16 april 1967 om twee uur 's nachts wordt de klok een uur vooruitgezet en zondag 24 september 1967 wordt de klok op de zelfde tijd een uur teruggezet. Resul taat: volgend jaar zomer een uur lan ger zonlicht. Als de zon tenminste schijnt De in deze begroting uitgetrokken gelden zullen als volgt worden be steed: voor wegen, die deel uit maken van het Europese wegennet 170 miljoen gulden; In de omgeving van Rotterdam zullen werken worden uitgevoerd tot een bedrag van ƒ64 miljoen: verdere aanleg van een deel van de noorde lijke randweg van Rotterdam tussen rijksweg 13 (RotterdamDen Haag) en rijksweg 3 (RotterdamGouda), voltooiing van de Brienenoord-weg 3 van rijksweg 16 en de voltooiing van de uitbreiding tot tweemaal drie rij stroken van ryksweg 13 ten oosten van Delft, de aanleg van toegangs wegen naar de Beneluxtunnel tussen de zuidelijke randweg van Rotterdam en rijksweg 20, de aanleg van rijks weg 19 (gedeelte NumansdorpRot terdam met inbegrip van de tunnel bij Heinenoord), de aanleg van rijksweg 20 tussen rijksweg 13 en Maasdijk en de aanleg van de zuidelijke randweg van Rotterdam tussen rijksweg 16 en de Zoomweg. de Coentunnel. verdubbeling van de weg tussen Amsterdam en Hoevelaken, door trekking van rijksweg 4 tussen de omleg ging bij Schiphol en Amsterdam en de aanleg van de wegen tussen Haarlem— Halfweg en VelsenSchiphol. Voor vervolg zie pag. 11 Amerika een slechte dienst bewezen. Zij haalden een streep door dt% wet op de burgerrechten, die onder andere een eind moeat maken aan discriminatie bij de huisvesting. Het Huis van Afgevaardigden had de wet al aanvaard. Restte nog de goedkeuring van ue Senaat, maar deze bleef uit als gevolg van het eindeloos rekken van de debatten (filibuster) door de tegenstanders. Een motie om een eind aan die de batten te maken kwam tien stem men tekort, omdat een meerder heid van tweederden vereist is. De gevolgen van deze verwerping zul len ernstiger zijn dan de tegen standers zich realiseren. Tot voor kort was het dr. Martin Luther King, die, zo roed en zo kwaad als het ging, de acties leidde tegen discriminatie bij de huisves ting. Hij hanteerde het wapen van dc geweldloosheid. Er zijn echter aanwijzingen, dat dr. King de greep op de ncgermassa aan het verliezen is aan hen, die tot geweld bereid zijn. Wensen OOK in de politiek wordt de soep meestal niet zo heet gegeten als ze wordt opgediend. Dat ervaart in deze dagen kanselier Erhard, wiens partijgenoten de gelederen weer hebben gesloten. De problemen zijn echter niet de wereld uit. Erhard laat zich daar evenwel niet door imponeren. Van daar dat zijn reis naar Amerika over enkele dagen normaal door gaat. In verband met die reis maakte Er hard gisteren enkele krasse opmer kingen over de Duitse wensen met betrekking tot het (mede-) beschik ken over kernwapens. Zijn woorden waren voor zowel de Duitsers als de Amerikanen bedoeld. Van het resultaat van zijn reis zal mede afhangen, of Erhard zich als kanselier kan handhaven. President Johnson zal deze wetenschap zwaar laten wegen bij de besprekingen ln het Witte Huis. Nog droog DE BILT Vandaag trok een zwak front, afkomstig van de Noordzee, langzaam over Nederland. Het ver oorzaakte een tijdelijke toeneming van de bewolking, maar er viel geen regen van betekenis. Het front wordt ge volgd door een hogedrukgebied. Het centrum hiervan beweegt langzaam naar het zuidoosten en blijft ten noor den van ons land. De wind zal daar om het komende etmaal uit het oos ten waaien. De regenkansen zijn klein, terwijl er opklaringen zullen voorko men. De nachten worden weer iets kouder met hier en daar vorming van mist. De middagtemperaturen daar entegen zullen morgen dezelfde zijn als vandaag of iets hoger. DE BILT Droog weer met op klaringen. In de nacht en vroege och tend hier en daar mist. Zwakke tot matige oostelijke wind. Iets koudere nacht. Morgenmiddag dezelfde tempe raturen als vandaag of iets hogere. onder 18.37, SAARBRÜCKEN Dertig leerlingen van de lagere school in Völklingen- Hiedstock (Saarbrucken) zijn de laatste dagen opmerkelijk „uitgeslapen" ge weest Niet zonder oorzaak: z(j hebben enkele dagen achtereen gezamenlijk 800 slaapwerende tabletten verorberd. Ze vonden de tabletten in een kar tonnen doos op een vuilnisplaats. Een negenjarige jongen consumeerde er 40 per dag zonder ernstige nadelige gevolgen te ondervinden. Enkele kinderen raakten zo helder dat zij dagen lang met geen stok naar bed waren te krijgen. De doos is vermoedelyk via het afval van een drogisterij op de vuilnisplaats

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 1