STOP'NTUGER IN UW TANK! fijn(Sc) Slagom Berlijn, epos van bange mensen .EXTRA ESSO Indonesische leger weert communisten uit Djakarta Atoomwapens VS blijven in Europa iberaal en Vrije Boer echten in Eerste Kamer Blies Tweede tros rond Hai Uit de Haagse hof geplukt Ford duurder WOENSDAG 21 SEPTEMBER 1966 KIESPIJN? Wég pijn..1 Alsu WITTE KRUIS poeders kiest! Amerika zal zijn atoomwa- j] ns niet uit Europa weghalen. Deze, n of meer ongewone, verklaring e >rd gisteren afgelegd door de Ameri kaanse ambassade in West-Duitsland. De woordvoerder lichtte toe dat dit beurde, omdat een aantal onware din- ■n over dit onderwerp zijn gezegd. De nbassade was gemachtigd vermoe- ilijk door de regering in Washington te ontkennen dat de VS plannen mden hebben „Europa atoomvrij te 55 VROUW REDDE „KRIJGSEER" VAN DUITSE VOLK Weer een boek over de val van Berlijn, maar nu eens één, waar in naar objectiviteit is gestreefd. De schrijver van De Russen in Berlijn 1945, een uitgave van Sijt- hoffLeiden (477 blz., ƒ19,50), Erich Kuby, is gelukkig een Duit ser, die als vooraanstaand jour-1 nalist enig gezag heeft in zijn; land. Was hij iemand van een an-1 dere nationaliteit geweest, dan lieleden. zouden onze oosterburen waar schijnlijk veel te krakelen hebben Objectief boek rekent af met heldenverering De slag om Berlijn, die niet meer dan een laatste stuiptrekking was van het reeds ontzielde Derde Rijk, is door Kuby ontdaan van elke vorm van heroïsme en vals sentiment. De ware helden waren niet de hoofd- en opperofficieren, die aan de lopende band, deserteerden. Het waren, zoals zo dikwijls in tijden van nood geble ken is, de huis-tuin-en-keuken-vrou- wen, die van alles en nog wat moesten improviseren om de gezins- en fami- paraat waarmee aan een com puter per schrijfmachine „vra gen kunnen worden gesteld". Het antwoord verschijnt op een tele visiescherm. Air France heeft als eerste 400 van deze apparaten voor de plaatsenreservering in gebruik genomen. Over de ge hele wereld kunnen dergelijke machines staan, aangesloten op een enkele computer. (Vervolg van pag. 1) ,gjDe voor het eerst optredende voorzit- r van de Senaat prof. ir. P. J. Mazure imst van de Eerste Kamer wendde ir. i01 flams zich tot hem. De nieuwbenoemde I nator toonde zich teleurgesteld dat hij en gleegenheid had gekregen om de er Baas van repliek te dienen. Prof. 11 azure antwoordde hem dat hij zijn ens om te spreken dan eerder had moe- n bekend maken. De heer Adams daar- itegen beriep zich op het feit dat hij ibekend was met de gebruiken van de ■naat. Hij had zich tijdens de vergade- 51 ig wel tot een van de griffiers gewend. lit Prof. Mazure legde tegenover ons de ide verklaring af over zijn gedrag". rede van ir. Baas heb ik, kijkend de heer Adams, langzaam gezegd re overgingen tot de orde van de' ag. Toen hij niet om het woord vroeg, Splinferpolifiefc lüe heer De Meer beweert dat het rPV geen splinterpartij is, want het (o oept ons volk weer op te leven naar en Belijdenis. Maar dit heeft SGP altijd gedaan; bij deze partij c-aft God het alleen voor het zeggen. !°Wet GPV komt met dezelfde belij de- is, waarom heeft het zich dan niet tai angesloten bij de SGP? Neen, er 'erd weer een nieuwe partij gesticht, j r zijn er nog niet genoeg. En dan I ich geen splinterpartij0 Bergschenhoek -T; Blote provo's Ik las het stukje over het naakte Jan van Utrechtse provo's: in overwe- g< :ng w rdt gegeven naakt te gaan V. apen in kelders, scholen en kantoren. iu, daar weet ik een probaat middel de ip: zet bij deze gebouwen mensen net plakspul die z» lr,cr"OT-D" lat,in d. Kooij insmeren, laten kippeveren over de heengooien en laat men ze enslotte in een kippenren stoppen tot zichzelf te kunnen ko- Katwijk M. Duyvenbode Huur politiek (5) Inderdaad wordt het tijd dat de 'uren van oudere woningen, die niet foor verhoging in aanmerking kwa- nen. nu eens wèl worden verhoogd. )d de huidige manier blijft doorstro- "'■ng toch een vrome wens? En ko en we nooit uit de woningnood. Het fait mij op. dat juist de bewoners an die huizen met lage huren 'ze rijken dapper hun huurcompensa- es op) de verhuurder om iedere klci- igheid aanspreken en zich niet scha- i om voor onbenulligheden Bouw- Woningtoezicht in te schakelen. Nee. het lijk* mij geen pretje om 'uiseigenaar te zijn. Maar wat helpt iet erover te schrijven zolang... niet Jedere huizenbezitter is georga niseerd? Er IS toch een goede orga nisatie? Den Haag J. van Kan ai r'i - heb ik aangenomen dat hij daar van af zag. Tegen het einde van de vergadering kreeg prof. Mazure, volgens zijn verkla ring een briefje van de griffier. Hierin stond dat hij de indruk had dat ir. Adams die druk had zitten schrijven het woord wilde vragen. De Kamervoorzitter achtte het moment toen echter minder geschikt omdat de vergadering reeds aan het verlopen was. Hij antwoordde de griffier dat de heer Adams desgewenst de volgende bijeen komst (4 oktober) het woord kan voeren over deze aangelegenheid. GEWAARSCHUWD De heer Baas verklaarde dat zijns in ziens de heer Adams het woord niet heeft durven vragen. Ongeveer 10 minu ten voor de aanvang van de vergadering had de liberale fractieleider mr. Van Riel, op zijn verzoek, de heer Adams meegedeeld dat Ir. Baas van plan was een verklaring over het oorlogsverleden GEDIENSTIG Aan de superioriteit van het ..Herren volk" deelt Kuby vernietigende slagen uit. De Berlijners. inclusief de krank zinnigen in de bunkers van do Rijks kanselarij, beefden, sidderden en plunderden. Vele tooiden zich met witte of rode armbanden om bij de Russische bezetters in de gunst te komen. Als er een Iwan was. die een sigaret wilde op steken, dan schoten er onmiddellijk ge dienstige Duitsers toe om de man een vuurtje te geven. Van de verguizing van Hitier en diens verachtelijke regime, waar tientallen Duitse generaals (na de oorlog) aan heb ben meegedaan „We hebben het altijd wel gezegd: de man overschatte zichzelf als strateeg en gaf de idiootste bevelen" was, zelfs in de laatste dagen van qe oorlog, niets te merken. Wat de Führer tot de laatste minuut van zijn leven toe decreteerde, was heilig. De hoogste mili taire leiders liepen en sprongen voor hem. Hetzelfde gebeurde, toen de zelf- vernietiger Göbbels even de lakens uit deelde. om over de gebondenheid aan het laatste staatshoofd van het schim menrijk, admiraal Rader, maar niet te spreken. Door de bombardementen tussen be gin februari en eind april zijn in Berlijn veel slachtoffers gevallen. Maar de slag zelf was verre van een Verdun, of een Stalingrad. Dat elk huis en elke kamer verdedigd is geworden, berust op een mythe, welke door de nawerking van de nazi-propaganda, zomede door zelf respect en zelfverheerlijking zijn inge geven. De gevechten tussen de grond troepen waren eerder slap dan hevig. A „rar.A haelicf niet SlleS OVERDREVEN De gewelddaden van de Russen, voor al die, welke tegenover vrouwen werden bedreven, vallen volgens Kuby wel mee. I aren zeer zeker excessen, doch deze konden ook op het westelijk front wor den geconstateerd. De verhalen over hor-1 loges en fietsen, die de Sovjet-militair desnoods met geweld bemachtigde, zijn aan de overdreven kant. fcu over /erkrachtingen èn over de rovers- mentaliteit hebben de Duitsers nog al tijd de mond vol, doch vergeten wordt vaak dat de Russen onmiddellijk na de capitulatie met de opbouw van een be stuurlijk apparaat begonnen, en dat mis dadigers onder hen voor het kleinste vergrijp met de dood werden bestraft. Over de ware toedracht van Hitiers dood, zomede die van zijn vrouw fotolaborante Eva Braun, wijdt Kuby lang, zo niet veel te lang uit. Hij komt met constructies en veronderstellingen, die moeten aantonen dat beiden zich door het innemen van het Duitse „een heidsgif' (cyaankali) van het leven heb ben beroofd. Omdat hij ook uitvoerig- verslag doet van de lezing dat er revol vers zijn gebruikt deze is afkomstig van de enige, nog levende ooggetuige, de persoonlijke bediende van de Führer. Linge wordt er geen nieuw licht op deze detailzaak geworpen. BANG Het is de verdienste van Kuby dat hij le Duitsers, die van de slag om Berlijn nog steeds een epos trachten te maken, in hun hemd zet. Het ging in de laatste dagen van april en de eerste dagen van mei 1945 niet om helden, maar om we- zelsbange mensen in al hun naaktheid. Kuby heeft jaren aan zijn documen tatie gewerkt. Hij 'had tgeen tijd om te dramatiseren, omdat hij zich door 60.000 pagina's tekst heeft moeten wor stelen, die het doorsnuffelen van ge denkschriften en privé-aantekeningen van Russen en Duitsers hem oplever den. Buitendien heeft hij in de Sow- jet-Unie en in de beide Duitslanden honderden interviews afgenomen. Zyn boek is dan ook een historisch docu ment geworden en door zijn vermogen om de zaken aanschouwelijk voor te stellen ook nog een „document hu- main". Proces in absentie Tsjombe verdacht van hoogverraad KINSHASA De voormalige premier van Kongo, Moise Tsjombe, zal In absen tie worden berecht. Hij wordt door de Kongolese regering beschuldigd van hoogverraad. Een woordvoerder van de regering heeft verklaard dat de beschuldigingen worden ingebracht, omdat „huurlingen werden aangenomen om het land aan te vallen." Hij zei ook dat de regering meent, dat het opleidingskamp voor huur lingen, dat het afgelopen weekeinde in Frankrijk werd ontdekt, „van Tsombe opliep, heeft de heer Baas de politie verzocht proces-verbaal op te maken we gens belediging. De heer Adams, die naar de overkant van het Binnenhof was gegaan om zijn partijvoorzitter Koekoek om raad te vra gen, diende op advies van de heer Koe koek ook een aanklacht in wegens mis handeling. De heer Koekoek zei dat op het oor logsverleden van de heer Adams niets is aan te merken. „Ik ken hem al sinds 1938 als een goed vaderlander". „Laat de heer Baas maar bewijzen wat hij zegt." Ir. Baas verklaarde tegenover ons dat hij wel getuigen heeft. Van de leerlingen uit mijn klas in Emmen leven de meesten nog, zei hij. Gevraagd of hij de komende vergadering op deze zaak terug zal komen antwoordde ir. Adams: ;,,Ik wil eerst afwachten hoe het met mijn oog staat tegen die tijd HAMBURG Dinsdagmiddag zijn dui kers erin geslaagd een tweede tros onder de romp van de op 47 meter diepte in de Noordzee liggende onderzeeboot Hai te halen. Het wrak is daarna tot 15 meter onder de waterspiegel onder de drijven de kraan Magnus III verankerd. Vanmid dag zou het transport naar Helgoland beginnen. Minister van defensie Kai-Uwe von Hassel zou vandaag voor de Bondsdag een verklaring afleggen over de ramp, waarbij, zoals bekend, 19 mensen omkwa men. Spaak president van Atlantische Verdragsorganisatie? MUNCHÉN De Belg Paul-Henri j Spaak is voorgedragen als president van de Atlantische Verdragsorganisatie, die in München haar jaarvergadering houdt,; Het is niet zeker of Spaak zijn kandida-1 tuur aanvaard. Vrijdag zal er over de - opvolging van de aftredende president, Lord Gladwyn uit Engeland, worden gestemd. De Westduitse delegatie heeft I vroegere Italiaanse minister van eco- Mr. Van Thiel weer Kamervoorzitter (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Bij Koninklijk Besluit is mr. F. J. F. M. van Thiel herbenoemd tot voorzitter van de Tweede Kamer voor het parlementaire jaar 1966'67. Bij de voorzittersverkie zing werd mr. Van Thiel gistermiddag als eerste geplaatst op de voordracht aan de Koningin. Hij verwierf 129 van de 134 uitgebrachte stemmen. De heer J. Bommer (soc.) en me- "ouw mr. J. M. Stoffels-Van Haaften kwamen als no. 2 en 3 uit de bus. Zij zullen het komende jaar weer als tweede en derde voorzitter optreden. Beiden verlaten overigens bij de verkie zingen van volgend jaar de Kamer; de heer Bommer omdat hij de leef tijdsgrens, die de PvdA voor haar Ka mer-leden pleegt te hanteren, heeft ge passeerd, mevrouw Stoffels omdat ze, zoals ze het destijds zelf heeft uitge drukt, „geen oude dame in de Kamer wil worden." De Tweede Kamer is vandaag haar eigenlijke werkzaamheden weer begon nen. Ze behandelde de nota over het volksgezondheidsbeleid van minister Veldkamp en staatssecretaris Bartels. Het debat zal ook morgen voortduren. Loeien is gratis tanken.... HEERLEN De witte benzine pomphouder Poortvliet mag zijn klanten niet meer met sirenegeloei lokken. De afgelopen weken loeide in zijn station zesmaal per dag een sirene en degene die op dat mo ment tankte, kreeg de benzine gra tis. Een Haagse benzinemaatschappij diende een klacht in omdat deze vorm van reclame de wet op de kansspelen wel eens zou kunnen overtreden. De officier van justitie zal dit moeten uitmaken. De sirene, die op een klok was gemonteerd, loeide elke dag op verschillende tijdstippen. De aktie is een grandioos succes geworden. Als een nieuwe stunt weer verbo den wordt, zo heeft de pomp houder aangekondigd, dan ver laagt hij de benzine met vier cent per liter. Edwards wilde zich al eerder aangeven AYLESBUREY De 35-jarige Ronald „Buster" Edwards, waarschijnlijk het meesterbrein achter de grote Engelse treinroof van drie jaar geleden, heeft dinsdag voor de rechtbank te Linslade verklaard er al enige tijd over te hebb ?n den aan enkele rechercheurs over die hij telefonisch over zijn verblijfplaats had ingelicht. Als u Esso Extra tankt rijdt u zuiniger. En veiliger: want Esso Extra geeft uw auto de kracht om vlot te reageren! voor ieder die belangstelt in ruimtevaart en maanreizen RUIMTEVAART WANDKAART slechts ct Fraaie kleurenkaart (63x95 cmI) met 20 jaar ruimtevaart in woord en véle beelden: raketten, planeten, maanreisroute, enz. Tijdelijk bij de Esso dealers die deze unieke en leerzame kaart hebben opgehangen. Onderzoek in treinen en auto's DJAKARTA De Indonesische strijdkrachten zijn een grote cam pagne begonnen om communisten en andere linkse elementen te verhinderen Djakarta binnen te komen. Rond de stad is een cor don gelegd en alle treinen en auto's worden aangehouden om de identiteit van de inzittenden te controleren en hun bezittingen te doorzoeken op wapens. Duizenden inwoners van de stad die het weekeinde elders waren, moesten uren wachten voordat ze hun woon- laats binnen mochten. Militairen hebben met steun van anti-communistische studenten de Chinese wijken van Djakarta op wa pens doorzocht. Het zou gaan om het merendeel van de 3000 Chinese ma- DOOR De Prinsjesdag is voor mij in de glorie van zon en goud gehuld ge weest. Geen rookbom gezien en geen geknuppel. Wel enige heel gewone jongelieden gesproken, die des mid dags in de binnenstad in hun nekvel gegrepen werden tussen het overige publick uit en bevolen werden andere straten te gaan. dan waar ze liepen. Daar deze jongelieden uitgesproken anti-provo's zijn, gevoelden ze zich diep gegriefd. „We kunnen toch geen grijze baard aanplakken om onver dacht te lijken?" mopperden ze. Waarmee ze in wezen een nieuw probleem opwierpen: het verdacht zijn omdat men toevallig precies in de verkeerde leeftijdsgroep zit. Maar voor mij was het dan zon en goud. De zon over het Voorhout, waar de linden nog puur groen zijn en het goud van het gala-uniform van de gezant van Monaco, die voor hij naar de Ridderzaal toog me een half uurtje gunde in de Blauwe Salon van hotel des Indes, die overigens helemaal niet blauw is, maar behangen met dofgroe ne zijden gordijnen. In de Blauwe Salon, omdat het een plaatsje was voor een rustig gesprek naast de druk te in lounge en andere salons, waar vele ambassadeurs van Afrikaanse sta ten in fantastische kledij rondwandel den. De gezant van Monaco, nog geen week geleden overhandigde hij zijn geloofsbrieven, is Victor graaf de Les- seps, een achter-kleinzoon van Ferdi nand de Lesseps die de middelen vond om het Suezkanaal te doen gra ven en later hetzelfde trachtte te doen voor de aanleg van het Panama kanaal. Dat echter werd een débacle. Graaf Ferdinand, een bloedverwant van keizerin Eugénie. was op 23-jari- ge leeftijd reeds Frans consul aan het hof van de Khedive Mohammed Said Pasja. Welnu zijn achterkleinzoon is ook een geboren diplomaat, getuige zijn antwoord op mijn vraag of hij Monagask of Fransman was: „Ik bezit natuurlijk een diplomatenpas van Mo naco. „Waarmee hij de waarheid sprak, zonder te beweren Monagask te zijn. Dat immers kan men alleen zijn, wanneer reeds twee generaties' in Monaco geboren zijn. Graaf Victor is jarenlang in de Franse diplomatie ke dienst geweest, nu is hij een van de vijf hoofden van Monagaske diplo matieke vertegenwoordigingen. De an dere zijn te Bern, -Parijs en twee ln Rome, waarvan één geaccrediteerd is in Vaticaanstad en één in Italië. Ove rigens is graaf de Lesseps ook in Belgic geaccrediteerd en woont in Brussel, waar de huisvestingsmoei lijkheden nu eenmaal minder groot zijn dan in Den Haag. Hij kent Nederland door veel bezoe ken en jaagde meermalen in de omge ving van Zwolie bij vrienden op een den. Wil ook komen zeilen en gaat vandaag met alle andere ambassa deurs de Deltawerken eens grondig bekijken. Zijn vrouw, een bijzonder knappe en elegante blondine, een En gelse, verheugt zich mee op dat be zoek, want nog pas zijn ze naar Zie- rikzee geweest, waar ze geheel ge fascineerd werden door de lange nieu we brug. Dat de Deltawerken niet in de eerste plaats landaanwinning beogen, valt een beetje tegen. Landaanwin ning uit zee is immers de trots van Monaco, dat zijn grondgebied van nog geen twee vierkante kilometer voor bijna de helft vergrootte door kustver- breding en dankzij de medewerking van Frankrijk, dat de spoorweg door de bergen leidde, waardoor weer kost bare vierkante meters gewonnen wer den. Tuinen, villa's en iets weggestopt wat kleine industrie zullen het vorstendom nog aantrekkelijker moe ten maken. De graaf is een uitstekend propagan dist voor zijn land en zijn vrouw helpt hem daarbij dapper met kleur rijke beschrijvingen. Om het niet al te frivool te maken vestigt de gezant ook de aandacht op het maritiem museum, gesticht door prins Albert en van rariteitenkabinet door prins Rainier tot een wetenschappelijk insti tuut gemaakt. „Stel u voor. ik heb er gezien hoe een vis er onaer narcose geopereerd werd!" Over politiek behoeven we niet te spreken. Monaco, een van de kleine vijf (met San Marino, Liechtenstein. Andorra en Vaticaanstad) denkt wel internationaal, maar dan meer op cul tureel gebied dan op politiek „We hebben geen zorgen. De landuitbrei- ding werd uit onze reserves be kostigd," en in zijn goud bestikte gala- costuum, de ridderorden kleurend op de borst staat Victor graaf de Lesseps op en leidt zijn vrouw hoffelijk naar de auto die hen naar de Ridderzaal zal brengen. chine-pistolen die de thans verboden communistische partij voor de mislukte oktoberrevolutie onder haar leden zou hebben verspreid. Er zijn slechts 250 stuks tot dusver terugge vonden. Alleen ministers, secretarissen-gene raal en direkteuren-generaal mogen lichte wapens dragen. Onder de rang van tweede luitenant mogen militairen alleen in diensttijd wapens dragen. Midden-Java In Midden-Java zijn eenheden van het leger in gevecht geweest met com munisten. Na een hevig strijd verdwe nen de communisten in het oerwoud. Er zijn geen verliescijfers bekendge maakt. Het was voor de eerste maal sinds maanden dat er in Midden-Java gevochten werd. Indonesië zal waarschijnlijk verdere economische hulp van de Verenigde Staten ontvangen. Het ministerie van buitenlandse zaken heeft zijn vreugde uitgesproken over de terugkeer var land tot dc Verenigde Naties. Dit jaar werd al voor 19,5 miljoen dollar aan katoen en rijst ais noodhulp in het „voedsel voor-vrede-programma" goed gekeurd in de VS. In Tokio zijn zeven crediteurenlan- den van Indonesië het in beginsel eens geworden over een gewijzigd beta lingsprogramma van de Indonesische buitenlandse schulden die tot het eind van volgend jaar komen te vervallen. In december zullen in Parijs besprekin- gen worden gehouden. Dan zal ook dc Situatie Lombok ernstiger Duizenden bedreigd door hongerdood DJAKARTA Op slechts drie kilome ter van het door een hongersnood ge teisterde gebied op het eiland Lombok, zouden duizenden tonnen rijst zijn op geslagen die niet kunnen worden ver voerd. Dit heeft een Indonesische arts verklaard. De arts, dr. A. Pasila van het Natio nale Rampencomité, vertelde dat tiendui zenden Lombokkers de laatste maanden van dc honger zijn omgekomen. Meer dan 20.000 mensen eten thans slakken, zeewier, wortels en bladeren. Als er niet Sowjet-Unie aanwezig zijn, aan welk land Indonesië een schuld van 1,3 mil jard dollar heeft wegens verleende mili taire bijstand. De wijziging van het betalingspro gramma is volgens afgevaardigden van het Internationale Fonds niet voldoen- im een eind te maken aan de Indo nesische economische moeilijkheden. Het land heeft nog veel meer hulp nodig dan 't tot nu toe krijgt. De houding van Rusland tegenover Indonesië blijft overanderd, aangezien het land anti-imperialistisch en anti-ko lonialistisch blijft. zo heeft da Russische ambassadeur in Djakarta aan generaal Soeharto meegedeeld. Me dio oktober zullen de Sowjet-leiders de minister van buitenlandse zaken Adam Malik ontvangen. Het aktiefront van middelbare school- leerlingen Kapi heeft de onmiddellijke terechtstelling geëist van de acht com munistische leiders die tot nog toe door het speciale militaire tribunaal ter dood zijn veroordeeld, maar wier von nis nog steeds niet door Soekamo is bekrachtigd. onmiddellijk hulp komt, zullen zij ook Het tekort aan rijst Is veroor- misoogst als gevolg van sterve zaakt door i dc droogte. DETROIT Ford heeft de prijzen van. haar personenauto's van 1967 iets ver- hoogd. Volgens de maatschappij is deze; j verhoging, minder dan één procent, niet voldoende om de stijging van de arbeids- cn materiaalkosten te compenseren. Bo- vendien zijn aan vele modellen accessoi-i res toegevoegd, die voorheen niet tot de I standaarduitrusting behoorden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 5