Jongens Marthastichting naar 5 moderne huizen Schandalig hoge huren voc zomerhuisjes in Noordwij] Gemoderniseerde vakopleiding: ..monteur motorvoertuigen^ Uitbreiding De Landbouw een heet hangijzer Excelsior Maas Rijkssubsidie particuliere huurwoningen tijdelijk verhoogd Overweldigende drukte op Voorhoutse feesten Grens Katwijk-Noordwijk langs Estec-vestiging NIWTPE LEIDSE COURANT 4 WOENSDAG 21 SEPTEMBER Ij ALPHEN Na de meisjes ver huizen per 1 oktober ook de jongens van de Marthastichting. Zij gaan van het jongenshuis aan de Hoge Zijde Julianastraat naar moderne wonin gen in het Noorderpark. Op 1 okto ber worden twee van de vijf huizen in gebruik genomen. Zodra ook de andere drie en het reereatiegebouw klaar zijn, volgt de officiële opening. Tot de bouw van de vijf jongens huizen is men gekomen naar aanlei ding van het feit, dat de meisjeshuizen aan de verwachtingen voldoen. De kinderen leven in normaler omstandig heden. Het gezinsleven wordt heel dicht benaderd. Het verouderde jongenshuis voldeed reeds lang niet meer. In de nieuwe huizen heeft elke jongen een eigen kamer. Per huis wordt een driemans leiding aangesteld. Echtpaar In elk huis is tevens ondergebracht een woning voor een echtpaar, waar van de man de hoofdleiding van het huis krygt en de echtgenote tevens kan worden ingeschakeld voor de op voeding van de jongens. Het is de be doeling de jongens en over het alge meen ook de meisjes zo snel mogelijk klaar te maken voor het leven buiten de Martha-Stichting, waarvoor deze huizen zich uitstekend lenen De groep jongenshuizen is Noor derpark genoemd, omdat daarmee de uiterste noordkant van de Martha-Stichting (tegen de Pro- vinclaleweg) Is bereikt. De huizen Burgerlijke stand SASSEN HEI M Geboren: Antoi nette d v A Colijn en E I Verhoog; Arnie J d v P van der Heijen en J H Bij; Jacobus H J z v J C Verdegaai en A I G Walenkamp; Steven z v MAM Wolvers en H G Timmerman; Sylvia Th M d v P W J de Groot en M H W de Vreugd. Ondertrouwd: A F van Dorp 24 j en J M Blom 19 jr; J B J Schulte 27 j en C J van Beek 22 j; P J Hesen 45 j en M Th Haverkorst 40 j; J J Philippo 25 j en J van Staaveren; D S Knetsch 23 j en W Zemel; J P Leget en B Oosterhoff 21 j; G P van der Hoorn 25 j en M F Romijn. Gehuwd: C J Berg 31 j en E A M Ritmeester 23 j; B Bamhoonn 25 j en p van Duivenvoorde i- Overleden M van der Aart-Kuschel 81 jr; A W Vrolijk-Bierman 87 j. Spreekuur burgemeester WARMOND De burgemeester is verhinderd morgenavond spreekuur te houden. Het eerstvolgende spreekuur heeft de volgende week donderdag avond plaats. krijgen de namen „Rijn", „Ter Aar", „Gouwe", „Brug" en „Sluis" waarmee de waterwegen en daar bij behorende zaken zijn bedacht, die men rondom Alphen en de Martha-Stichting kan vinden. Op de uiterste noordhoek van de haakse hoek, waarin de woningen zijn gebouwd, is het recreatiegebouw, het „C. Geelhuis", -errezen. Elk huis heeft een eigen knutsel- ruimte en een studeerkamer. Aan het C. Geelhuis is tevens de woning van de hoofdleider, de heer Bunnink, gebouwd. Geheel oostelijk van het complex staat de woning van de directeur, drs. W. Vogel. Met deze uitbreiding is de Martha- Stichting tevens in het bezit gekomen van twee sportterreinen. Het nieuwe terrein zal alleen worden gebruikt voor voetbal en andere buitensporten. Het oude terrein zal meer dienst gaan doen voor de lichamelijke opvoeding van de schooljeugd. Begin van brand ALPHEN Gisteravond omstreeks 7 uur is de brandweer met groot ma terieel uitgerukt naar de lak- en vernisfabriek fa. Varossieau aan de Emmalaan, waar men in vroegere ja ren wel vaker voor hete vuren heeft gestaan. Door oververhitting van een moffel- oVen was een begin van brand ont staan. Het vuur kwam niet verder dan de ruimte waar de oven stond en met behulp van schuimblussers werd het gedoofd. De schade was niet groot. Geheel op praktijk gericht VOORSCHOTEN Tijdens een gisteren in het gebouw van de stichting „Vakopleiding voor het automobiel-, motorrijwiel- en aanverwant be drijf" (V.A.M.) gehouden persconferentie heeft directeur ir. J. Hardonk meegedeeld, dat de examens voor automonteur belangrijk zijn vereenvou digd. in die zin, dat ze nu geheel op de praktijk zijn afgestemd. Men kan dit een tegenwicht noemen van het snel groeiende wagenpark. Vorig jaar legden ruim vijfduizend monteurs een of ander examen af in het V.A.M.- gebouw, waarin ook een volledig opleidingsinstituut is gevestigd. Een examen, waarbij, zoals gisteren bleek, niet veel wordt gepraat maar des te meer wordt gedaan. De exami nator speelt nu bijvoorbeeld de rol van de automobilist, die een manke ment aan zijn wagen wil laten onder zoeken. Aangezien het tegenwoordig in vele gevallen voordeliger is een defect onderdeel van een auto te vervangen inplaats van dat onderdeel te repareren is het stellen van een snelle diagnose door de monteur belangrijker gewor den. Werden daarnaast vroeger bij de opleiding voertuigen als de motorische tweewieler, landbouwvoertuigen en motorische heftrucks verwaarloosd, de huidige opleiding is meer all-round. Voorts is de opleiding aantrekkelijker geworden wat de tijdsduur betreft. Volgens het oude systeem kon de leerling na vier jaar technische school in twee jaar het diploma hulpmonteur halen. Vervolgens ging hij meestal de militaire dienst in en daarna ontbrak het hem vaak aan moed om nog verder te gaan. Diplomu's vervollen Om deze redenen zijn de diploma's hulpmonteur en tweede monteur ver vallen. Na de LTS kan de leerling een vakopleiding van twee jaar volgen voor het diploma „monteur motorvoer tuigen", een diploma, dat vele wegen opent. Tijdens deze opleiding wordt de leerling een uitgebreide praktische kennis bijgebracht. In feite wordt hij door zelfervanng geschikt gemaakt voor het examen. Benzinestations ja dan nee Engelse jongelui bij veebeoordelin g HAZERSWOUDE Vier meisjes en drie jongens, allen lid van de Young Farmers Club uit het Engelse Oxford, bezochten eergisteren de boerderij Rhynenburch aan de Rijndijk. In het kader van de vandaag in Leiden te houden VEBO-tentoonstelling werd op het erf van deze boerderij een wed strijd in het beoordelen van vee door jongeren georganiseerd. Behalve vertegenwoordigers van het bestuur van de VEBO was er ook een deputatie van het Leidse comité „In ternationale uitwisselingen". d'Oranjeboom (Verenigde Nederland-1 Brouwerijen): De directie verwacht 7 procent omzetstijging, overeenkomen de met het Nederlands gemiddelde. Zij verwacht veel van het 25 procent be lang in Wilson. De verkoop van Scol- bler loopt vrij aardig en schaadt de ai- van d'Oranjeboom niet. NOORDW1JKERHOET ln raadsvergadering die voor morgen avond 7 uur is vastgesteld, wordt onder meer het wij»»!™ van *e overeen- komst Indertijd met de heer J. van Leeuwen van de Hoogstraat gesloten, aan de orde gesteld. In de vorige ver gadering heeft de raad - na langdurige geheime besprekingen besloten dit agendapunt aan te houden. De fabriekshal van de heer Van Leeuwen is gebouwd op een perceel grond, dat dc gemeente onder zekere beperkende voorwaarden aan hem verkocht. Het timmerbedrijf van Van Leeuwen ls uit zijn jas gegroeid en dient buiten de kom dor gemeente ta worden ver P'leerfabriek van melkproduktcn „De Landbouw" wil voor de uitbreiding van het bedrijf de fabriekshal van Van Leeuwen kopen, als de beperkende be palingen door de gemeente zyn inge trokken. Verplaatsing In de gemeenteraad is blijkbaar een meerderheid, die tegen de intrekking van die beperkende voorwaarden in zake het gebruik bezwaren heeft. Het bedrijf van De Landbouw ligt midden in het centrum van het dorp; het groeit nog steeds en het vindt zijn uitbreiding door het links en rechts opkopen van kleinere en grotere percelen. En met iedere uitbreiding wordt het moeilijker het bedrijf uit de bebouwde kom te laten verdwijnen. Een verplaatsing van het bedrijf is naar de mening van alle daarbij betrokkenen de beste oplossing Zonder financiële steun ran de over heid ut zoiets niet mogelijk zegt de directie. Het r\jk verleent in zulke ge vallen geen enkele financiële steun en de gemeente is van oordeel, dat de directie de consequenties van de groei van het bedrijf maar moet aanvaarden en de noodzakelijke verplaatsing als een zaak ran levensbelang voor het eigen bedrijf moet beschouwen. De Landbouw kan naar de directie meent weer een reeks van jaren vooruit als de voormalige timmerfa briek zonder beperking kan worden gebruikt. Voorlopig kan die als opslag plaats voor materialen en handelsarti kelen worden gebruikt. B. en W. blijven by hun voorstel de beperkende voorwaarden in te trekken Ze menen dat voor de omwonenden van dc bewuste hal het gebruik van die hal door De Landbouw minder sto rend zal zijn dan thans het geval is. Daarenboven vragen B. en W. zich af of de gemeente dit bedrijf, al is het nog zo ongunstig gelegen, in zijn groei mag belemmeren. Per saldo vinden on geveer 70 man daarin werkgelegenheid. IS'ota Een volgend belangwekkend punt een aan de raad uit te brengen nota inzake de gedragslijn te volgen wan neer in de gemeente benzinestations worden gevestigd. Keijzers Oliehandel N V. wenst dit te doen op een perceel grond aan de Zeestraat en het gemeentebestuur heeft hierop in eerste instantie afwijzend be schikt. De raad krijgt het beroep hier tegen te behandelen. Van Waveren en Van der Voort N.V. zouden een benzinestation willen ves tigen aan de Hoogduinweg. Verschei dene garage-exploitanten vragen geen vergunningen voor het oprichten dit soort stations meer te verlenen. Burgerlijke stand Noordwijkerhout NOORD WIJKERHÓUT Geboren: Gerardus JTH.zvJNL Edelaar en J E C Smit Ondertrouwd: W J Duivenvoorde en J E van Rooden: C D van Delft en M C van Dijk; J M van der Veer en A C van der Slot. Getrouwd: C N Koster en M M van Hcnsbergen; J C M Hogcrvorst en A M Vrolijk. Overleden: P Hulsebosch, 70 jr. echtgen v M J T van Slingerland; Jan Dissel- meijer. 36 jr. DEN HAAG President-directeur mr. 3. F. Rijnders van Metaalbuizenfabriek Excelsior verklaart dat Excelsior mits aandeelhouders dit goedkeuren 20 aandelen ex dividend 1905 zal betalen voor 1 aandeel Staalwerken De Maas. Deze moet de oude sterk verouderde fabriek sluiten na opruiming van voor raden. Voor terreinen en gebouwen zijn al gegadigden. Met de verhuizing der produktie naar Oosterhout is reeds be gonnen. Oosterhout zal dan vol bezet en enkele produkties verhuizan uit Oosterhout en Schiedam naar de nieuwe fabriek van Maas. die dan nog wel onderbezet zal zijn. maar de voordelen te Oosterhout wegen op te gen verliezen te Maastricht. Aandeel houders Maas ontvangen dan nog ten hoogste f500.000, afhankelijk van de produktie van dikwandige buizen. Het bod betreft 126 aandelen in particuliere handen, waarvan reeds 122 zijn aange meld, mits NV Administratiekantoor De Maas geliquideerd wordt en haar 501 aandelen in handen van Maas komt. Hiervoor is toestemming van het mi nisterie van economische zaken nodig. Uit de fusie zal de NV Verenigde Bui- zenfabrieken ExcelsiorDe Maas met 1050 werknemers en de hele Nederland se produktie van dikwandige buizen ontstaan. Men hoopt met het reeds aan gezegde ontslag van 135 werknemers bil Maas te kunnen volstaan. Over divi dendverwachtingen is nog niets te zeg gen. Eind 1966 zal de liquidatie van Schiedam voltooid zijn. Excelsior heeft dan de basis verbreed, de produktie ge spreid. De met kunststof beklede buis is een succes. De seriebouw van dun- wandige buizen geeft goede verwach tingen. De voorraden van Excelsior zul len door de fusie met f 8 min. tot f 16,3 min. toenemen, en kunnen met 1* Grenswijziging opnieuw van de hand gewezen NOORDWIJK Direct na dc opening van de raadsvergadering gis teravond deelde de heer Faase mee, dat de heer L. J, G. Alkemade als fractie voorzitter van de KVP zal optreden. De voorzitter op zijn beurt deelde 1 dat, zolang hij 't ambt van waarnemend zolang hij het ambt van waarnemend burgemeester bekleedt, de heer Ben schop als voorzitter van de prot. chr. fractie zal fungeren. Hieruit kan dus afgeleid worden dat als een nieuwe burgemeester benoemd is, de heer Vogelaar fractievoorzitter zal worden. Er was opnieuw een ontwerp-grens- wijziging in gekomen van het departe ment, met het verzoek op korte ter mijn het oordeel van het gemeentebe stuur hierover te mogen ontvangen. De voorzitter zei met spoed het (af wijzende) gevoelen van het gemeente- Export-Financiering overtekend AMSTERDAM De f25 miljoen IVz procent achtjarige lening van de Export- Financieringsmij a pari is overtekend. zodat een belangrijke vermindering nood zakelijk zal zijn. Daggeld verlaagd AMSTERDAM Het tarief voor dag geld is 20 september met een half tot drie procent verlaagd, doordat de betalingen van het Rijk aan de gemeenten opnieuw de geldmarkt hebben verruimd. Op 19 september is het eveneens met een hal' procent verlaagd. tenminste f6 min. verminderd worden, de korte schulden met f 6,2 min. tot f 16,8 min., de lange met f8 min. tot f 12,2 min., meest nog goedkope gelden, de aandelen tot f 12,5 min. Met de over neming is f2,5 min. gemoeid. De in vesteringen in de nieuwe fabriek van Maas zijn f17,5 min. De vaste activa Maas worden tot f 8.6 min. afge schreven. DEN HAAG De minister van volkshuisvesting en ruimtelijke orde ning, drs. P. C. W. M. Bogaers, heeft bepaald dat voor te bouwen particu liere huurwoningen het rijkssubsidie in de vorm van een jaarlijkse bijdrage benevens de maximaal toegstane huur, tijdelijk beduidend worden verhoogd en wel als volgt: jaarl. bijdrage thans: wordt: 1.160 535 775 maximaal toegestane huur per jaar thans: wordt: categorie a 1.560 1.740 categorie b 2.220 2.520 De verhoging heeft betrekking op par ticuliere huurwoningen, waarvoor in de periode van 1 oktober '66 tot 1 april '67 een subsidiebeschikking zal worden af gegeven. De jaarlijkse bijdrage voor particuliere Geen sterren bij wielerronde bejaardenwoningen welke 25% hoger ligt dan die voor normale woningen van dezelfde grootte in de a-categorie wordt op overeenkomstige wijze ver hoogd. Met het bedrag van de bijdrage- ineens. die voor particuliere vgrzorg- gingstehuizen voor bejaarden kan worden toegekend, zal dat in iets mindere mate het geval zijn. De minister heeft tot deze belangrijke verhogingen besloten, omdat de hoge ren tevoet op de kapitaalmarkt, tezamen met het zich steeds duidelijker manifesterend streven naar kwaliteitsverbetering, het op dit ogenblik moeilijk maken huurwo ningen in de particuliere sector tot stand te brengen binnen de huurgrenzen, zoals deze voorkomen in de geldende subsidie regeling voor particuliere huurwoningen. Indien in de komende tijd de rente daalt, zal alleen reeds uit dien hoofde per 1 april '67 het subsidie lager worden ge steld. Treedt er geen genoegzame daling de rentevoet op dan zal niettemin nader overwogen moeten worden in hoe- het verantwoord is de gevolgen daarvan in het subsidie te blijven opvan gen. Een en ander laat uiteraard een- toegekende bijdragen onverlet. VOORHOUT Op de eerste dag var de volksfeesten is het een overweldi gende drukte geworden. De eigen ge meentenaren en zeer vele oud-ge meentenaren, die als jonggehuwden elders zijn vertrokken, nemen juist deze dagen vrij om met ouders bekenden het te civetsetv8 i bekenden het feest te vieren. De ochtend was geheel gewijd aan de kinderspelen op de sportvelden. Het onderwijzend personeel van de drie scholen heeft diverse spelen met de kinderen gehouden. Prijswinnaars van de St. Andreasschool, le klas Margriet van der Maat; 2e klas Els v. d. Lans; 3e klas Annelies de Mooy; 4e klas Dorolhi Braun. Chris telijke school 2e klas Anne v. d. Meer; 3e klas Klaas Moot; 4e klas Martien van Harskamp. St. Antoniusschool, le klas Wim Turenhout, 2e klas Eric Tu- renhout. 3 klas Niek Jan van Dam en Leo v. d. Berg; 3e klas Jos Bel. De 5e en 6e klassen deden mee aan een puz- zelrit op de fiets. Prijswinnaars waren van de jongens: 1 Luc Bakker, 2 Ro bert Went en 3 Sander Hemmes. Van de meisjes waren 1 Janny v. d. Brug gen, 2 Annelies Baas en 3 van de chr. school Josy Rietveld. Van de St. Ag- nesschool waren bij de kinderspelen le klas 1 Elly van Dijk, 2e klas Elsje Bax, 3e klas Anne v. d. Nouland, 4e klas Doortje Voorn. Meisjes van de chr. school 3e klas Lida v. d Bent cd Gonny Knoppert. FELLE STRIJD De ronde van Voorhout was het grote moment van de eerste dag. De bekende rijders Gerben Karsten. Bart Zoet en Nol Kloosterman, die bij de start aanwezig zouden zijn, waren ver hinderd wegens wedstrijden in België. Voor velen van de meer dan duizend toeschouwers was dit een teleurstel ling, maar zij hebben in de twee ron des veel vergoed gekregen. Eerst was er een wedstrijd voor ad- spiranten van 12 en 13 jaar door leden van de Leidse Wielersportvereniging „Swift" over 10 km. Hier deden zeven jongens aan mee; er was ook een meisje dat buiten mededinging reed, maar veel applausjes oogstte. Win naars werden: 1 L. van Dam, 2 L. Rut hoven, 3 T. Meskers (een broer van het deelnemende meisje). 4 T. van Duren. Hierna kwamen er 25 Voorhouters in de start op toerfietsen voor 50 ronden (30 km). Er is een felle strijd geleverd: toen de laatste ronde inging nog niet te zeggen wie winnaar een nieuw herenrijwiel zou wor den. Meer dan 100 premies ter waar- ruim 700 werden tijdens de wedstrijd door middenstand en parti culieren uitgeloofd. Eerste werd H. Slot, 2 J. Zwetsloot, 3 Th. van Zanten, 4 P. Vlasveld, 5 Nico van Kes- teren en 6 J. Luineburg. De leiding van de ronde berustte bij het bestuur van de wielersportvereniging „Swift" te Leiden. Hiernó stroomde het talrijke publiek naar het tobbetje steken, in de Wil lem Botsstraat, een jaarlijks terugko mend programma-onderdeel voor jon gens en meisjes van 16 jaar en ouder Er waren 74 deelnemers. Uitslag: 1 H. v. d. Slot, 2 Hans van Velzen, 3 P. Vlasveld, 4 A. v. d. Slot, 5 J. Meskers en 6 R. Bierman. Het feestterrein had deze dag een geweldige hoeveelheid bezoekers te verwerken. In de avond kwamen velen uit omliggende gemeenten naar het in verre omtrek bekende Voorhoutse feest. G. de Pater in Valkenburg VALKENBURG Morgenavond om acht uur sperekt in zaal De Vries de heer G. de Pater uit Haastrecht voor de afdeling van de geref. bond. bestuur hierover te zullen doen for muleren. Enkele leden waren het niet hele maal eens over de formulering die ge bruikt was om de huurders van ge meentewoningen op hun verplichtin gen te wijzen. Deze formulering bleek te zijn over genomen uit het huurcontract en uit een circulaire van de minister. Onbewoonbaar Bij het punt onbewoonbaarverkla ring van een aantal krotwoningen in Noordwijk aan Zee, maande de heer Schelvis tot enige voorzichtigheid hierbij, daar er de eerstkomende pe riode vrijwel geen vervangende wo ningen ter beschikking komen. De heer Benschop sloot zich hier bij aan, vooral omdat voor zomer huizen vaak schandalig hoge prijzen worden gevraagd en noodgedwongen worden betaald. Als er een moge lijkheid bestaat deze krotwoningen enige tijd nog bewoonbaar te hou den verdient dit aanbeveling. De voorzitter en wethouder De Geus betoogden dat inderdaad met voorzich tigheid wordt gehandeld. Vorige was er een afbraakplicht voor ki ningen, momenteel niet, m ciale overwegingen moeten wij gaan met amovering van bouwsels. Kredieten Bij het punt verhoging van dj, dieten voor maatschappelijke zos de heer Benschop zich eerst te h£ afgevraagd of men niet te royaa de gelden omsprong. Bij nadeij studering was hem echter geil dat dit geenszins het geval is. j De grootste post is die van del pleegkosten in allerlei inrichti Bij onderzoek was hem geblekef in enkele jaren tijds deze gem met 150 procent gestegen zyn. Hij maakte het college eenj pliment voor de tijdige aanvragj deze verhoging zodat dit nietiE teraf behoefde te worden gesl" Wethouder Sedelaar zei dat de£ Benschop het juist had gezien het college daarom tijdig maatref had genomen. IZZ Er was geen rondvraag zodat <j£j gadering vroeg was afgelopen. NOORDWIJK BINNEN De Nieuwe Leidse Courant vraagt voor wijk te Noordwijk Biif EEN BEZORGER Goede verdienste voor scholier. VISSERUNIEUWS Bil DE VLEET Stand der bevolking gemeente Katwijk KATWIJK Gevestigd: H van Delft in Nederlandse Antillen naar Wasse- naarseweg 26, W G Ouwehand van Delf- naar Margrietlaan 12, A Krijgsman België naar Julianalaan 92, D de Koning vn Huizen naar Tadamastrat 9, H Kuipers van Rotterdam naar Var kevisserstraat 160, B Kalshoven var Rijnsburg naar Duinstraat 58, C Dekker van Leiden naar Sluisweg 96, S Bout hoorn van Leiden, A Martens van Eind hoven en T Kokshoorn van Voorburg, allen naar Overrijn 7, M van Beelen Den Haag naar Varkevisserstraat L Schouten van Ede naar Boule vard 7, C van den Oever van Oegst- geest naar Nachtegaallaan 39, D var in van Rotterdam naar P Krüger- straat 45a, M de Menthon Bake van Den Helder naar Molenweg 29, C van dei Zouw van Apeldoorn, S de Quelerij var Vlissingen, M van Rooijen van 's-Gra- enland en M Volkers van Doetenchem allen naar Drieplassenweg 17. Vertrokken: J Zuiderduijn van Rijn mond 149 naar Bergen op oom, H Peeperkorn van Langeveldtstraat 110 Noordwijk, I Magnin van Bos- huysenstraat 16 naar Rotterdam, J Kui pers van Bouelvard 70 naar Helmond, F Janssen van Boulevard 70 naar Hel mond, R Piers van Boslaan 225 Valkenburg, I Liotto van Crocusstraat 4b naar Amsterdam, A Liotto var Crocusstraat 4b naar Amsterdam, A Bonjer van Boulevard 29 naar Gronin gen, W Brouwer van Irenelaan 24 naai Rijnsburg, P van Hameren van Prins Bernhardlaan 101 naar Noordwijk, Sporken van Tulpstraat 19d naar I se, C Faber van Drieplassenweg naar Arnhem, W van der Meij van Ba ron van Wassenaarlaan 6 naar Rijns burg, J Zwemmer van Haviklaan 75 naar Den Helder, W Parlevliet Boulevard 25 naar Schipluiden. J Bon te van Baron van Wassenaerlaan naar Den Helder, C Vermeulen Beatrixlaan 63 naar Den Helder. J Stui ver van Valkenburgseweg 11a naar hem. G Grootjans van Sportlaan 6 naar Brussel, J Dijkstra van Haviklaan 65 naar Leiderdorp, C Ronyne van Bou levard 113 naar Bloemendaal. IJMUIDEN In de Ierse Zee viel weinig haring te vangen. Dat betekende na de vrij goede resulaten aan het eind de vorige week een grote teleur stelling. Enkele Duitse treilers meldden redelijke haringvangsten ten westen van de Ilebriden. Dat was voor verscheidene rederijen aanleiding enkele vaartuigen dit gebied te dirigeren. Uit IJmui- den vertrokken dc KW 123 Holland en de KW 41 Elisabet Christina naar deze omgeving. In de Noord had de visserij een rustig verloop. Dit betekende voor de meeste grote treilers gemiddelde trekken van tachtig manden hoops, waarbij de schel vis weer een eerste viool speelde. De an dere vissoorten kwamen in veel geringere mate voor. Men moest het voornamelijk hebben van wat koolvis, kabeljauw, gul en wijting. Slechts een enkele keer werd de eentonigheid verbroken door een Daar mandjes makreel. De loggers en kotters onder de Neder landse kust troffen goed weer. Ook de resultaten waren beter dan in de vorige we;k. Sommige schippers konden trekken doorgeven van veertig kilo tong en een mand of zeven andere vis, voornamelijk schol en wijting. De schepen die het in hoofdzaak op de gul hadden voorzien kwamen eveneens in redelijke mate aan hun trekken. Aanvoer In IJmuiden zorgden 25 vaartuigen >or een aanvoer van 5480 kisten vis, aarvan 1560 kisten schelvis. 920 kisten wijting, 1400 kisten gul en kabeljauw, 450 kisten haring, 1020 kleine kisten haring, 550 kisten makreel, 320 kleine kisten ma kreel, 280 kisten schol, 10 kisten tarbot, kisten diversen, 1620 stuks stijve ka beljauw en 7500 kilo tong. Haring De teelt 1965 leverde 377.136 kantjes gezouten haring op. De drijfnetvisserij tekende voor slechts 42.366 kantjes of 11.2 percent. In 1964 voerden de Neder landse vissers 513.115 kantjes aan. Toen de vleetvissers nog 108.289 kantjes of 21 percent voor hun rekening. De uitvoer daalde ten opzichte 164 van 35.953 ton tot 28.367 ton. De w de liep terug van f 30.6 miljoen tot f 29.7 miljoen. West-Duitsland bleef met 1 ton de beste afnemer. Dat was 515 ton minder dan in het voorgaande jaar. De export naar België verminderde van 7.814 ton tot 6.790 ton. Frankrijk ving dit lies op. De uitvoer naar dat land steeg van 2.739 ton tot 3.823 ton. Noorwegen nam 1.133 ton af tegen 1.346 ton in 1964 Met Rusland kon men niet tot zaken komen. Op het laatste ogenblik wenste Oost-Duitsland nog 4.000 vaten te betrek ken. Door de geringe voorraad kwam men tot slechts 2700 vaten. Met Roemenië konden geen nieuwe con tracten worden afgesloten. De 1.377 ton 1965 naar dat land werd verzon den. was het restant van 1964. De uitvoer Israël daalde licht van 1.509 ton tot 1.477 ton. De ongunstige ontwikkeling in de port naar de Verenigde Staten zette voort. Op deze markt plaatste slechts 365 ton tegen 446 ton in 1964. De uitvoer naar Canada herstelde zich enigs- ns en steeg van 160 ton tot 213 ton. Vergeleken met 1964 daalde de aan in verse haring van 56.708 ton tot 37.337 ton. De waarde steeg echter van f 16.3 miljoen tot f 16.9 miljoen Ondanks de belangrijke geringere produktie be de export van verse haring ee vredigend niveau. De hoeveelheid minderde iets van 22.405 ton ma. opbrengst steeg van f 9 miljoen tot miljoen. West-Duitsland nam 8.503 ton af 11.504 ton in 1964. België was m« ton ook een goede klant. In 1964 6.879 ton aan deze Beneluxpa kwijt. Frankrijk wordt voor o van steeds grotere betekeni uitvoer naar dat land steeg vai ton tot 5.973 ton. Andere afnemers Tsj echo-Slowakije me 617 ton (213 Oostenrijk 281 ton (443 ton) 25 ton (50 ton). De cijfers tussen h vermelden de hoeveelheden van Vandaag aan de markt Aan de IJmuider markt lag vai onder meer de IJM 57 Zeehaan kisten. In Scheveningen In Scheveningen werden aa 10 kisten schelvis, 20 kisten wijtii kisten gul en kabeljauw, 650 kisten de Ierse Westkust, 1900 kleine haring van de Westkust, 280 kistei kreel, 390 kleine kisten makreel, 5 schol en 120 kilo tong. Been gebroken bij botsing met auto KATWIJK Gistermorgen kwart voor acht is de 21-jarige nette Anne Marie van Soest uit den op haar bromfiets op de Rijnstraat-Van Egmondstraat in sing gekomen met een personei Zij brak vermoedelijk haar linker en is naar het academisch zieke te Leiden gebracht. Hoog en laag water te Katwijk aan Zee KATWIJK AAN ZEE Dondl hoog water 8.44 en 21.16 uur: laag 4.20 en 16.40 uur. J eugd-startavot in Rijnsburg RIJNSBURG Gisteren had Maranathakerk de startavond va jeugdwerk plaats, georganiseerd „De Schakel". Jeugdouderling P. opende de samenkomst. Men zong het „Maranathalied" geleid door Herman van Vliet (o Tonie Heeringa (trompet) en Mi Binnedijk (tuba). Een koor zong shall overcome" en „He's gotj whole world in His hands". Ds. T. Spilker, legerpredikal Utrecht, sprak over het onder „In dienst en toch vrij en blij". 3 de aanwezigen het lied „Dan! hadden gezongen, hield Ellie de j een voordracht over „Tussen mul geweerloop". Het kinderkoor „De stem" onder leiding van de heer I je bracht enkele liederen ten g« Nelly Ravensbergen en Jan \'i droegen ook voor. Ds. A. G. Baayen verzorgde de! ting. Den Haag stelt voor: (Van een onzer redacteuren) NOORDWIJK Van de zijde van het departement wil men Katwijl zijn grenswijzigingsverzoek betreft in zoverre tegemoetkomen, dat de ni grens met Noordwijk zou komen vlak langs de Estecgebouwen. Het rul vaartcentrum blijft daarmee nog net op Noordwijks grondgebied. Het verzoek van Katwijk hield grensverlegging tot aan de Van den Bi stichting in. Zover wil het departement dus niet gaan. In Noordwijk staat men blijkbaar afwijzend ook tegenover een gren legging tot aan de Estec. Van de zijde van het college van B. en W. il raadsvoorstel te verwachten waarin in afwijzende zin op de departeme brief wordt gereageerd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 4