Leidse Courant STROOM VAN KRITIEK Fractieleiders zijn evenmin voldaan Liberaal en Vrije Boer vechten in Eerste Kamer Commentaren Weggebruikers dupe Bouw: werkloosheid ÜEGERINGSPROGRAM NIET AANGETAST Vijf doden bij auto-ongeluk ADAMS TEGEN BAAS: „JIJ PROLEET weekend-systeem Protest tegen optreden van Haagse politie ROYALE Woensdag 21 september 1966 47ste jaargang rtctaor. t OIEMER pofdredacfeurt Or. OIEMER CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD «Stantvaitich U ghobloven mlty* hart Ip «agKanipoat I" Abonnementsprijzen p.w. 0,93, p.mi 3,97, p.kw. f 11,90 Klachtendienst bezorg intj 18.001-19.00 oor Een stroom van kri tiek is los gebarsten de regerings- pïannen voor het komende jaar, die gisteren uit minis- I, ter Vondelings kof fertje kwamen Zelden viel de Koninklijke familie op Prinsjesdag zo'n ovatie ten deel als gistermiddag by aankomst voor het paleis aan het Lange Voorhout. Al spoe dig verscheen zy op het hal kon om de „Oranje boven" zin gende menigte toe te wuiven. Een hartverwarmend moment op deze zonnige, maar door relletjes en demonstraties ontsierde, Prinsjesdag. Vredesaanbod VS verworpen TOKIO Noord-Vietnam heeft een uw Amerikaans vredesaanbod voor :lnam verworpen. Naar aanleiding van vraaggesprek van ambassadeur Ar- Goldberg voor de televisie op zon- verklaarde het Noord Vietnamese rsbureau: ,De regering-Johnson tracht opnieuw Verenigde Naties te gebruiken om vredeszwendel aan de man te bren- Dit is niet de eerste maal dat de ressie-oorlog in Vietnam wordt opge- erd." Ook het persbureau Nieuw Chi- heeft Goldbergs aanbod verworpen, t verwijt bovendien de Sowjetunie et de Verenigde Staten samen te wer- Betaling ibonnementsgeld abonnees, die in het bezit zijn in een giro-rekening, doch ons R nog geen machtiging tot automa- 1 tische afschrijving van het abon- I nementsgeld hebben verstrekt, ver- zoeken wij vóór 1 okt. 11.90 voor het 4e kwartaal 1966 over te schrijven op onze postrekening nr. 58936. verzoek verstrekken wij gaarne nadere inlichtingen over automatische afschrijving. DE DIRECTIE. Iinister Yondeling in Kamer: Flexa-dealer Fa. H. SCHUTTE ZN. DEN HAAG Een groot deel van het Nederlandse bedrijfsleven is niet ingenomen met de plannen van de regering zoals die zijn neergelegd in de Miljoenennota. Met name de wegvervoeronderne- mers zijn ontstemd: het grootste deel van de voorgestelde belasting plannen zal moeten worden opgebracht door de gemotoriseerde weg gebruikers, zo menen zij. Voorts zijn de bouw-arbeidersbonden zeer verontrust over het bouwprogramma. Zij vrezen een stijgende werk loosheid onder de bouwvakkers. De NOB-wegtransport, waarhij de meeste wegvervoerondernemers zijn aangesloten, heeft becijferd dat er uit verkeersbelastingen dit jaar on geveer 1,6 miljard gulden in de schatkist zal vloeien. De uitgaven voor verkeersvoorzieningen schat zij op een miljard gulden. Deze wan verhouding, zo zegt de NOB, zal zich ook volgend jaar voordoen. Nog zonder verhoging van de verkeers belastingen zal dan de totale op brengst uit die belastingen met 190 miljoen gulden stijgen tot ruim 1,8 miljard gulden. Uit deze meerdere opbrengst kunnen de hogere rijks uitgaven voor verkeersvoorzienin gen reeds met groot gemak worden gefinancierd. Zeer in het bijzonder protesteert de NOB tegen het plan van de regering om naast de verhoging van de ben- zine-accijns, met de daarbij behorende aanpassing van de „dieselverhoging", afzonderlijk ook nog eens de accijns op dieselolie met 2,2 cent per liter te verhogen. Ook discrimineert de regering, vol gens de NOB: enerzijds worden de belastingen op het wegvervoer nog verder opgeschroefd dan voor het ge wone wegverkeer, en aan de andere kant krijgen de Nederlandse Spoor wegen een gift van ƒ35 miljoen, ter wijl nog steeds geen onderzoek is in gesteld naar de tekorten bij de N.S. ANWB EN RAI De ANWB en de RAI hebben even eens felle kritiek geuit op de rege ringsplannen. „Het is teleurstellend dat nu de benzineprijs door de con currentie aan het dalen is, deze daling ongedaan wordt gemaakt door de ac cijnsverhoging. Temeer daar zestig procent van de personenauto's in het bezit is van de groep van de lagere inkomens", aldus de ANWB. De RAI meent dat door de verho gingen het Verschil alleen maar groter is geworden tussen wat de automo bilist aan belastingen moet opbren gen en wat voor hem door de over heid aan wegen wordt uitgegeven. De automobilisten zullen volgend jaar meer dan tien procent van de staats inkomsten gaan opbrengen. De drie bouwbedrijfsbonden betreu- Van onze parlementsredactie) DEN HAAG „Wij hebben ge- obeerd de totale begroting van tgaven en middelen in 1967 zo te zetten, dat er in het bijzon- r van de belastingmaatregelen en sterke prikkels uitgaan op particuliere consumptie of op prijzen. Daarnaast is gepro- ierd de lastenverdeling niet on- llijk en de financiering degelijk doen zijn. Dat alles zonder voor ïze opvolgers een financiële kuil graven. Het laatste ik ben zeker van zou niet door u )rden aanvaard; het kabinet u er zelf in vallen". Dit zei de minister van financiën, dr. Vondeling, gistermiddag in de veede Kamer bij de aanbieding van rijksbegroting. Bij de aloude bena- ing Miljoenennota zette hij een klein aagtekentje nu het begrote uitgaven laai voor 1967 voor het eerst de 20 Ijard overschrijdt. Deze snelle stij- ig is niet een gevolg van de verhou- "gsgewijs sterk toenemende consump- van de overheid, al is het aandeel m de rijksuitgaven, uitgedrukt in pro- ntcn van het nationale inkomen ads 1964 wat opgelopen. De belangrijkste oorzaken zijn reeërlei: in de eerste plaats de voort- Rende, echte, reële toeneming van de elvaart en daarnaast helaas de prijs- jging, die nog niet tot dragelijke af- etingen is teruggebracht. Minister Vondeling onderstreepte, 't hij bij de voorbereidingen van de ïgrotingen op grote terughoudendheid j zijn collega's had aangedrongen. De en daarvan zijn volgens hem duide- te zien, maar dit betekent niet dat de uitvoering van het regeringspro gram door de grotere soberheid wezen lijk wordt aangetast. Wel zal het tem po van de uitvoering nogal wat langza mer zijn dan eerst werd gehoopt. „De omstandigheid dat geen over zicht van de vermoedelijke ontwikke ling van belangrijke groepen van rijksuitgaven beschikbaar was, heeft ons bij de kabinetsformatie van vorig jaar al parten gespeeld," zo vervolgde de minister. „Het kabinet is daarom bezig een eerste proeve van een meerjarig begro tingsschema te ontwerpen. Ik ben, hoop ik, niet te optimistisch als ik ver wacht, dat zij die geroepen zullen wor den deel te nemen aan de voorberei ding van een nieuw kabinet, aan het einde van deze zittingsperiode profijt zullen kunnen trekken van de al verza melde gegevens. Dit van mijn collega's verkregen materiaal moet nog gezeefd, gewikt, gewogen en afgepast worden." ren het dat de bijdrage tot het herstel van het economisoh evenwicht tot uit drukking komt in een verdere aan tasting van de werkgelegenheid in de bouwnijverheid, die in grote delen van het land nu reeds ernstige zorgen baart. De afremming van de produktie (117.500 in plaats van 125.000 wonin gen) betekent een duidelijke breuk in het sinds 1963 door minister Bo- gaers gevoerde beleid. De bonden doen tenslotte een dringend beroep op de volksvertegenwoordiging bij de vast stelling van de rijksbegroting ervoor te waken dat de bouwvakkers een on evenredig deel van de lasten te dragen krijgen. Voor vervolg zie pag. 11 Busje in water BERLICUM Vijf mensen zijn gisteravond gedood bij een verkeerson geval op de weg langs de Zuid-Wil lemsvaart, terwijl twee mensen zwaar- en één lichtgewond werden. Een be jaard paar, dat op de fiets reed, be hoort bij de omgekomenen. Een vrachtwagen wilde deze fietsers passeren ter hoogte van de Dungense brug, toen van de andere kant een busje met arbeiders naderde. De vrachtwagen hield daarop iets in, waar op een andere vrachtauto hem van ach teren raakte. De chauffeur van de laatste wagen verloor de macht over zijn stuur, week naar links uit en botste tegen het busje. Door de klap vloog dit over een zandberm de Zuid-Willemsvaart in. De chauffeur van de eerste vrachtwagen kon toen de fietsers niet meer ontwijken Beiden werden op slag gedood. Mensen die aan de andere kant van het kanaal woonden, gingen direkt te water en haalden twee zwaargewonden en één lichtgewonde uit het busje. Kik vorsmannen van de Bossche brandweer waren spoedig ter plaatse en haalden drie mannen naar boven, die allen ble ken te zijn overleden. Een takelwagen haalde het busje later boven water. De chauffeurs van de vrachtauto's liepen geen letsel op. De omgekomenen uit het busje zijn L. Alebeek, B. Toelen en G. v.d. Aa, allen afkomstig uit Schijndel. DEN HAAG De komst van twee leden van de Boerenpartij in de Eerste Kamer heeft tot een ernstig conflict geleid tussen de liberale senator ir. J. Baas en de juist benoemde Vrije Boer ir. H. Adams. De twist liep zo hoog dat de heer Adams in de koffiekamer van de senaat ir. Baas de woor den: „Jij proleet" toevoegde. Hierop heeft deze de heer Adams een klap op zijn oog gegeven. Beide Eerste Kamerleden hebben Gisteravond is ter hoogte van de Dungense brug tussen Den Bosch en Veghel na een gecom pliceerde aanrijding een busje met arbeiders in de Zuid-Wil lemsvaart gereden. Drie van de acht inzittenden kwamen om het leven, evenals twee fietsers. Kikvorsmannen werden bij het reddingswerk ingeschakeld. Oorlogsverleden opgerakeld (Van onze parlementsredactie) de politie proces-verbaal laten op maken. De heer Adams wegens mishandeling en de heer Baas wegens belediging. Het Incident volgde na een verklaring die de liberale senator na de beëdiging van ir. Adams aflegde. De heer Baas vertelde dat hij In de oorlogsjaren gelijk tijdig met ir. Adams leraar was geweest j aan de Rljkslandbouwwinterschool tel Emmen. Hier heeft hij met zijn ideëen getracht jonge mensen te beïnvloeden en politiek te vergiftigen, aldus ir. Baas. De heer Adams bepleitte, aldus de spre ker, in die jaren samenwerking met de bezetter. Dat was voor ir. Adams niet alleen een praktische wenselijkheid, maar het vloeide voort uit zijn diepste overtuiging en verwachting. Tijdens een van zijn brallende redevoeringen heeft destijds de directeur van de school op rale senator. In april 1944 is de heer Adams geweigerd aan de openbare eind- les deel te nemen omdat men een politie ke demonstratie vreesde, vervolgde de heer Baas. Tijdens een debat dat hierop ontstond zou Adams ir. Baas hebben toegevoegd: „Ik zal zorgen dat jij zo spoedig moge lijk gedeporteerd wordt. Vervolgens herinnerde ir. Baas er aan dat de heer Adams tot 25 maart 1957 uit het kiesrecht ontzet is geweest. Hier had voor de beëdiging de commissie tot on derzoek van de geloofsbrieven van de nieuw gekozen leden ook reeds aahdacht aan geschonken. Deze straf vormt echter geen beletsel tot de benoembaarheid als Kamerlid. De heer Baas besloot zijn verklaring met op te merken dat het hem niet mogelijk was op collegiale voet met Ir. Adams om te gaan in de Senaat. „Hij zal mede beslissen over de toekomst van land en volk, waar hij naar mijn mening niet toe gerechtigd Is", aldus de liberale senator. „Ilij is kennelijk niet tot het inzicht gekomen dat hij In de politiek nimmer had behoren terug te keren" mcendc de heer Baas. Voor vervolg zie pag. 8 Ingrijpend T\E BOUWMINISTER heeft in- grijpende plannen aangekondigd- Zo sal nog dit jaar een wetsvoor stel bewoners van bestaande en nieuwe woningwetwoningen uit de hogere inkomens gaan belasten met een periodieke heffing. Ook denkt hij erover, van de daar voor in aanmerking komende be woners van deze hulzen bijdrage in de financiering te vragen in de vorm van een rentedragende lening (tien procent van de stichtingskos- ten voor een B-woning en 500 k 1000 voor een goedkopere en kwalitatief mindere A-woning. Met deze maatregel wil hij de door stroming bevorderen en de lasten van de overheid verlichten. We juichen deze plannen toe; er wordt een a-sociaal element mee nit het beleid weggenomen of althans gecorrigeerd. Een groot deel (30 procent) van de woningwetwoningen is bezet door mensen die in derge lijke zwaar gesubsidieerde huizen niet thuishoren. Dank zij een hoge bijdrage van de belastingbetalers wonen ze relatief (te) goedkoop. Onbeslist DIJ de ontslag-aanvrage van Oe Thant plaatsten wij de aanteke ning, dat de aftredende secretaris generaal van de VN wellicht bereid zou zijn, in een versterkte positie terug te keren. Intussen is duidelijk geworden, dat hij niet zal aanblijven als hij met lapmiddelen moet blijven werken terwijl de wereldvrede meer en meer in gevaar wordt gebracht. Zijn jongste boodschap behandelt een aantal „lopende" wereldproble men, waarvan het Vietnamese con flict uiteraard het belangrijkste is. De houding van Oe Thant is die van een teleurgesteld man, maar niet van iemand die de strijd heeft opge geven. De uitkomst daarvan is nog onbeslist. Mogelijk geven de grote mogend heden hem in de komende maanden gelegenheid, met nieuwe hoop een nienwe ambtstermijn te aanvaarden. Jongeren FLEXA-DEALER SCHONEVELD Kempenaerstr. 71. Oegstgcest. Tel. 50165 AANHOUDEND DROOG DEN BILT Droog weer met en kele wolkenvelden en in de nacht en ochtend plaatselijk mist. Zwakke wind en hoofdzaak uit noordelijke richtingen. Dezelfde of iets lagere middagtemperaturen. •fe Honderdjarige Mobil Oil Pagina 11 C RiTA De Chinese affaire: Bruin pakje onderweg pagina „Slag" om Berlijn pagina 5 •fe Japanse Peanutsophet scherm pagina 13 „Ik vind het jammer dal ik ie laat hen voor hel eten, maar ik hoop, dat de uiensoep intussen allemaal Van gronden tot glanzen voor zessen klaar! TN alle delen van de wereld is het een opmerkelijk verschijnsel ge worden, dat jongeren grote invloed gaan uitoefenen op de politiek in hun land. In bepaalde gevallen is het een gun stige ontwikkeling, ook al zijn de gevolgen soms niet prettig voor de gevestigde politieke leiders. Zo ook in Zweden. De socialisten zijn daar al circa dertig jaar aan het bewind. Ze hebben een welvaarts staat opgebouwd, die verzorging van wieg tot graf garandeert. In Nederland is men ook al een eind op weg. In Zweden is men echter al zo ver, dat men zich gaat afvragen of het niet wat goedkoper kan. Met name de jongeren hebben zich mede om deze reden gekeerd tegen een socialistisch bewind, dat zich zelf heeft overleefd. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG He* hardhandig op treden van de Haagse politie gisteren tegenover journalisten en fotografen heeft twee felle protesten uitgelokt. De minister van binnenlandse zaken en de minister van justitie kreeg een telegram van de Nederlandse vereni ging van foto-journalisten. De Haagse journalistenvereniging, de Prot. chr. Journalistenkring en de Katholieke Journalistenkring zonden een tele gram naar de Haagse burgemeester. In deze telegrammen wordt gespro ken over een inbreuk op de vrijheid van drukpers en de vrijheid van in formatie. Het optreden is strijdig met de democratisch spelregels. De persfotografen, die hun plicht deden, hebben gisteren in Den Haag heel wat te verduren gehad. Zo kreeg Peter van Zeist van een politieman te horen, dat hij geen foto's mocht ma ken van de ongeregeldheden. Hij gehoorzaamde. Maar even later wilde de politieman zijn camera in beslag nemen Om dit te voorkomen vluchtte Peter van Zeist. Zonder re sultaat. Hij werd ingehaald en opge sloten. Van drie tot half zeven zat hy vast. De politie stelde hem voor de vol gende keus: afstand doen van de film in zijn camera of afstand doen ,van camera en film. Hij koos het eérste. Peter van Zeist vertelde, dat de politie de film zou ontwikkelen en de foto's zou houden, die niet gunstig waren voor de politie. Een ongeveer zelfde avontuur beleef den twee fotografen van het persbu reau Anefo. verzocht hem er af te komen. Toen hy zyn perskaart liet zien. mocht hij op z(jn hoge standplaats blyven. Even later passeerde een politie agent, die zich kwaad maakte omdat de fotograaf meedeelde, dat hij toe stemming had van de commissaris. Hans de Bakker kreeg van de politie man een slag op zyn oog. De journalist overweegt een aan klacht in te dienen wegens mishan deling en belemmering in de uitvoe- 'ng van zyn werk. Een verslaggever van het dagblad Trouw zat ook in de hoek waar de slagen vielen. Afgaande op het rumoer buiten verliet hij het perscentrum Nieuwspoort. Twee politiemannen pakten de heer Kolsbergen op. De erskaart maakte geen enkele indruk, ly zat twee uur in het politiebureau vast. Een andere verslaggever van deze krant werd eveneens hardhandig door de agenten in de kraag gegrepen. Hij slaagde er niet in de politie van zyn onschuld te overtuigen. Klap Een fotograaf van Het Vrye Volk kreeg een klap op het oog van opgewonden politieman. Hij was op het dak van een wagen geklommen om een goede overzichtfoto te mogen maken. Een commissaris van politie •chrljfmachlnefabrlek Rooseveltstraat 20 Leiden vzie pagina

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 1