iff Kruidenier en timmerman de grondleggers van de honderdjarige Mobil Oil STROOM VAN KRITIEK Leiderdorps raadhuis moet verbouwd en uitgebreid AFGHAAN VOORZITTER VAN 21ste ZITTING R.C.L. krijgt meer ruimte Woningbouw iu Leiderdorp Prinsjesdag i nieuwe leidse courant woensdag 21 september 1966 Zo werd er vroeger geadverteerd. Zeilschepen en lichters met vaten vol olieprodukten van een raffi naderij op weg naar de verbruiker. SAMENZWERING TEGEN MAO" TOKIO Een Chinees dagblad, dat van het ,tBevrijdingsleger" heeft gisteren de „revisionisten en academische autori teiten" beschuldigd van een samenzwe ring tegep Mao tse-Toeng. Het orgaan beschuldigde de volgens het blad nog steeds aan de macht zijnde „revisio nisten" van het „op volle kracht werken n de cultivering van de kapitalistische revisionistische cultuur, waarbij zij yergiftigde bourgois gedachten versprei- Met een speciaal geschenk voor de burgemeester van de stad, waar in 1972 de Olympische Spelen gehouden zullen worden, kwam Marianne Hoffmann uit 3erlijn naar München. Het ge schenk is een steen uit het Olympisch stadion van Berlijn en is bedoeld als eerste steen voor het Olympisch stadion van München. (Van een onzer verslaggevers) 1V/TOBIL OIL bestaat op 4 okt. honderd jaar. Het olieconcern, dat tot de grootste ter wereld behoort, heeft zijn ontstaan te danken aan het initiatief van twee mannen uit Rochester, New York: Hiram Bond Everest, een handelaar in kruideniers waren en Matthew P. Ewing, een timmerman. Ze hadden een eigen theorie opge bouwd over de behandeling van aardolie. Zij waren nl. de mening toegedaan dat bij distillatie van ruwe olie in een ledige ruimte meer gezuiverde olie zou ontstaan dan bij de toen gevolgde methoden. Veel succes hadden zij, op het eerste gezicht, niet. Zij kregen wel een hoeveelheid gezuiverde aard olie, maar er was ook een rest die niet wilde branden en waarmee ze niet wisten wat te doen. Het zou niet vreemd zijn geweest als zij van verdere proefnemingen hadden afgezien. Everest en Ewing echter besloten die rest nader te derzoeken. ONTDEKKING Everest was boer geweest. In die tijd had hij vaak de tuigen van de paarden moeten invetten. Hij wilde wel eens proberen of dat vreemde goedje als smeermiddel was te ge bruiken. Leerbereiders in Rochester (Vervolg van pag. II De Koninklijke Nederlandse Midden-1 verhoging, het doorgaan van de belas- gtandsbond is zeer verontwaardigd over tingverlaging voor ongehmvden boven de het voorstel, het tempo van de Inning veertig jaar. Barney Oldfield, een van Ameri ka's eerste autoracers, in zijn win nende Blitzen Benz. Een succes ook voor Mobil Oil, want die le verde de smeerolie. zouden de proef nemen. Het werd een ontdekking. Het bleek, dat het middel beter voldeed dan de dierlijke oliën, die tot dusver waren gebruikt. Ook als smeermiddel voor machinerieën was het uitstekend. Dit leidde ertoe, dat Everest en Ewing op die be wuste oktoberdag in 1866 met dit smeermiddel als inbreng de Vacuum Oil Company stichtten. Zij waren de eersten die smeerolie uit ruwe aardolie op de markt brachten. In het begin vond het nieuwe mid del weinig aftrek. Daarom experi menteerde Everest rusteloos verder, in de hoop, dat zijn smeerolie voor meer doeleinden nuttig zou zijn. RIJTUIGEN De uitkomsten waren fantastisch. Niet alleen voor leer, voor machine rieën, ook voor het smeren van stoommachines, voor de assen van rijtuigen was het smeermiddel ide aal. Het ging bekendheid krijgen, op groot gebied. Om te demonstreren hoe snel al les en iedereen op zijn produkten liep, adverteerde Everest met namen van beroemde racepaarden als „Small Hopes and Lady Mac", „Smuggler", Rams". Everest wist zich met zijn smeer middel een reputatie op te bouwen. Die reputatie was zelfs zo groot, dat John D. Rockefeller, de olie-reus, naar hem begon te lonken en Ever est te kennen gaf, dat hij zaken met hem wilde doen. GEHELE VAT De geschiedenis van Socony Mobil Oil, die o.a. uit Vacuum Oil Com pany is ontstaan, is vrijwel gelijk aan de geschiedenis van de overige olieconcerns. Zij zocht haar weg over de gehele wereld. Zij beschikte over een vloot, die de produkten naar alle landen moest vervoeren. Een van de mooiste schepen uit de vloot, trouwens het mooiste schip van de gehele wereld, was de bark „Brilliant", die in 1901 werd ge bouwd. De maatschappen bracht later an dere produkten op de markt dan al leen de befaamde smeerolie, en in de loop der jaren werd zogezegd „het gehele vat" alles wat aardolie kon leveren produktief gemaakt. Maar de smeerolie bleef een vooraanstaan de plaats innemen. Zestig procent van alle centrales in Nederland bij voorbeeld worden onderhouden met de smeerolie van Mobil Oil. BENZINE Na 1956 begon Mobil Oil in Neder land ook met de verkoop van ben zine. In de voorbije tien jaren stichtte zij een driehonderd ben- zine-verkooppunten, verspreid lig gend over het gehele land, en dat aantal zal nog belangrijk stijgen. Van de eerste opzet van Everest en Ewing is het concern uitgegroeid tot een machtige organisatie met veel research (Everest was de eerste „olieboer". die research invoerde) en een grote petrochemische indus trie. Tachtigduizend mannen en vrouwen zijn aan Mobil Oil verbon den. De vloot telt meer dan honderd tankers, waaronder verscheidene mammoets. Rijnverbreding ZANOTTO BEKENT OVERVAL Bankrovers vormen één grote bende de inkomstenbelasting te versnellen. H'crdoor vervalt het ogenschijnlijke voordeel van de belastingverlaging per 1 januari 1967 geheel of ten dele. Ook de door de regering gesignaleerde spanning op de geld- en kapitaalmarkt zal hiertoe bijdragen. Dit wordt nog ver ergerd doordat de regering de tijdelijke Verhoging van de vennootschapsbelasting met een jaar wil verlengen. Van enig soelaas voor de zelfstandige ondernemer dan ook beslist niet worden gespro ken. "i het algemeen vindt de KNMB dat regering in fraaie bewoordingen de Voortdurende conjunctuurspanningen ca moufleert. Tenslotte doet het de bond Vreemd aan dat de Troonrede slechts rept =r kleine zelfstandigen, waarmee be- ist of onbewust het gehele midden- kleinbedriif in een vreemd daglicht wordt geplaatst. FRACTIELEIDERS Hoewel de fractieleiders In de Tweede -mer pas over enkele weken hun cnm- '--'♦aar op de Milinenennota hehnevcn "even (tiidens de algemene hesrhon- •*""en In de Kamer), hehben zii gisteren via de radio toch al hun voorlonig oor- •1 bekendgemaakt. Van opposlticziide men we'nlg goede woorden over Troonrede en begroting. Z» vond Tnxoneus (Hb.) de Troonrede nogal W»"". ..Er worden een heleboel dingen in :gd. die we allang wisten en ook d'n- aangekondigd die we al verwaebt- Hoewel het kabinet sterk aan de uit- ivenkant is gaan drukken en daardoor eenlij k zijn bestaansrechten verloo chent. blijft er toch een stevig accres in de uitgaven zitten, dat zo'n 14 miliard bedraagt. Dit is wel belangrijk minder "m het vorige jaar, dat moest mr. Toxo- ms toegeven, maar niettemin zullen ik de belastingen omhoogmoeten gaan Naar de mening s'fc.h.) zijn Beernink BB Hl de verkeerde weg. Gelet >d de moeilijkheden die zich in alle la gen van ons volk voordoen, had bii graag in de Troonrede gelezen dat bet onmoge- liik is allerlei zaken tegeliikertiid ter hand te nemen en allerlei uitgaven teee- liik te doen. In Dlaats daarvan leest hii dat de uitgaven aanzienliik ziin gesteeen Vele belastingen moeten worden Verhoogd, waardoor de belastinedruk bet hoogste neil sinds 1952 vertoont. 1VFHFRHORST Zelfs drs. Nederhorst Csor.l vond dit ien Troonrede die lanee tiid :n ziin poG-mgen za] bliiven Hij had zo gehoont da* in deze laatste Troonrede ePn «luid geklonken had dat duideliik bink had le'even van visie en antwoord had ge- Ewen op kritische vragen van deze tiid -arom betreurde bii bet zo dat de Tr-->nrede over vraagstukken als Viet- de EEG, de NAVO en het jeugd probleem niet meer dan algemeenbeden te zeggen. >nmin erg gelukkig met de dedeling dat de omstandigheden een irre uitvoering van bet regerings- SCHMELZER De KVP-fractieleider drs. Schmelzer as er zo zeker niet van dat er inderdaad in het algemene financieel-economische beleid, te weten het peil van de voor genomen rijksuitgaven samen met het dekkingsplan, niet veel risico's zitten. Te weinig is rekening gehouden met tegen vallers in 1967. De heer Roolvink (a.r.) kon, alles overziende, niet aan de indruk ontkomen, dat het kabinet vooral als gevolg van de vele compromissen aan bestuurs kracht heeft ingeboet. Donner moest Bilek volle winst laten DEN HAAG Voor het FIDE-zone- schaaktornooi is dinsdag in Den Haag de afgebroken partij uit de zesde ronde tus sen de Hongaar Bilek en de Nederlander Jan Hein Donner uitgespeeld. Bilek won na 77 zetten. De stand luidt nu: 1/2 Gligoric en Veli- mirovic 5 pnt; 3/4 Bilek en Kavalck 4'A pnt; 5/6 Roth en Tringov 3*,é pnt; 7. Pfleger 3 pnt (uit 5); 8. Honfi 2pnt (uit 5); 9/10 Durao en Donner 2V- pnt; 11/14 Boey, Garcia, Del Corral en Mazzo- 2 pnt (uit 5): 15. Lee 1M> pnt (uit 5); Littleton VA pnt; 17. Conrady pnt. AMERSFOORT De Franse gang ster Jacques Zanotto (35) heeft ein delijk bekend te hebben deelgenomen aan de roofoverval op 24 juni op de Nutsspaarbank te Amersfoort, waar 41.000 gulden werd buitgemaakt. Nu hebben de Amersfoortse en Parijse politie voldoende aanwijzigen voor het oprollen van een wijd vertakt inter nationaal komplot van bankrovers. voorkwamen in een zomerhuisje te Vier houten, als de zijne geïdentificeerd hadden. Uit de verklaring van Zanotto, die ook deel heeft gehad aan de ontvoering van de doodgeschoten politieman De Leener uit Brussel, is duidelijk geworden dat de overrompende en gevaarlijke overvallen het werk zijn van een grote internatio nale bende op hoog (misdadigers-) niveau. Het vermoeden bestaat dat de bankrovers tot dezelfde groep behoren, die in Tilburg een overval uitvoerde op de Amro-bank. De Belgische Yvette Bayens vecht nu voor een verloren zaak. Het zomerhuisje in Vierhuoten, dat als operatiebasis voor de overval heeft gediend, werd door haar gehuurd. Andere verdachten zijn Ludwig Weinber, een Oostenrijker die in Wenen Nederlandse dames tegen Zweden DEN HAAG Het Nederlandse tafel- tennistcam (dames), dat 14 oktober in Helmond tegen Zweden zal uitkomen, bestaat uit Annemarie Wijnants en Ria Bogmans (enkelspelen) en Ellen Kort en Annemarie Wijnants (dubbelspel). Het Zweedse team bestaat uit Marit Nilsson en Eva Johansson. In Roelofarendsveen zal eveneen. 14 oktober de jeugdinterland Neder landOostenrijk worden gespeeld. Voor deze wedstrijd zijn de volgende speelsters en spelers (niet ouder dan 18 jaar) aange wezen: Mieke ten Broek en Mary van Ruiten en Bert van der Helm, Peter Joels en Cas van Koetsveld. gevangen zit, en twee andere mannen naar wie de politie nog speurt. Door deze gang van zaken blijkt dat de Siciliaan Paolo Moscate, die door enkele Nederlanders zou zijn herkend, niets met de zaak te maken heeft Eenvoudiger examen voor automonteur VOORSCHOTEN De examens voor automonteur zijn belangrijk vereenvou digd en nu geheel op de praktijk af gestemd. Deze maatregel bedoelt een te genwicht te zijn voor het snel groeiende wagenpark. Nu het vaak voordeliger ge worden is een defect onderdeel van een auto te vervangen in plaats van te repa reren, is het vlug stellen van een diag nose door de monteur belangrijker ge worden. Werden daarnaast vroeger bij de opleiding voertuigen als tweewieler, landbouwvoertuigen en heftrucks ver waarloosd, de huidige opleiding is all-round. Voorts is de opleiding aantrekkelijker geworden wat de tijdsduur betreft. Vol gens het oude systeem kon de leerling na vier jaar lagere technische school in twee jaar het diploma hulpmonteur ha len. Vervolgens ging hij meestal in de militaire dienst en daarna ontbrak het hem vaak aan de moed om nog verder te gaan. Om deze redenen zijn de diploma's hulpmonteur en tweede monteur verval len. Na de LTS kan de leerling een vakopleiding van twee jaar volgen vooi het diploma „monteur motorvoertuigen", een diploma dat vele wegen opent. Tij dens deze opleiding wordt de leerling een uitgebreide praktische kennis bijge bracht. In feite wordt hij door zelfcrva- ring geschikt gemaakt voor het zeer praktisch opgezette examen. Een en ander werd ons meegedeeld door ir. J. Hardonk. directeur van de stichting „Vak opleiding voor het automobiel- motor rijwiel- en aanverwante bedrijf (VAM) Vorig jaar legden ruim 5.000 monteurs een examen af in het VAM-gebouw, waar dan ook een volledig oplei dingsinstituut is gevestigd. Voorstel aanleg Bospark 1967 Er is een urgentieverklaring verkre gen voor de vervanging van de open bare kleuterschool Plantage. De reali sering zal geschieden op een terrein aan de Kom van Aaiweg, door middel van een tweeklassige school in beids-besparende bouw. Er is ook een urgentieverklaring verkregen voor de bouw van een tweeklassige prot.-chr. kleuterschool Marijke, te bouwen in een arbeidsbesparende methode. Deze school zal gebouwd worden op een terrein op de hoek van de Hoogma- deseweg-Ericalaan. In 1965 is de eerste fase van de aan leg van de jachthaven gerealiseerd. In 1966 is een uitbreiding tot stand ge komen. Het grote ledental van de water sportvereniging Doeshaven maakt een verdere uitbreiding noodzakelijk. Ver moedelijk zal dit in 1967 kunnen wor den gerealiseerd. De kosten kunnen worden bestreden uit de huurop brengst. Tot heden kon nog geen uitvoering worden gegeven aan het principebe sluit van de raad tot stichting van een openbare school voor uitgebreid lager onderwijs. De „voedingsbodem" voor een dergelijke school wordt namelijk door de rijksinspecteur te gering ge acht. Hoewel dus de vooruitzichten niet bijzonder gunstig zijn, wordt regel matig onderzocht op welke manier toch. tot realisering kan worden over gegaan. B en W onderhouden over het schetsontwerp voor het nieuwe raad huis contact met het registratiebureau van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten en de stedebouwkundige. De verwachting bestaat dat men in 1967 een voorstel kan doen voor hel verlenen van een krediet. Het Hoogheemraadschap heeft nade re eisen gesteld voor de zuivering van afvalwater hebgeen tot gevolg zal hebben dat voorzieningen moeten worden getroffen aan de zuiveringsin stallatie. Daarnaast heeft het Hoogheemraad schap meegedeeld, dat er plannen zijn om de zuiveringsinstallaties van de gemeenten over te nemen, dan wel subsidie te verlenen voor verbeterin gen van die installaties. Wanneer en hoe deze plannen gerealiseerd zullen worden, is nog niet te zeggen. LEIDERDORP Zodra de daarvoor aangewezen secretarie-afdelingen gehuisvest zijn in het oude postkantoor, zal oen begin u-orden gemaakt met eningen voor de verbouw en uitbreiding van het raadhuis. Vermoe delijk zullen deze voorzieningen in twee fasen moeten worden uitgevoerd. In 1966 zal een krediet worden gevraagd voor de overplaatsing en in lichting van de werkplaatsen Ver bedrijven in de voormalige boerderij Hogewoning aan de Hoogmadeseweg. Daarna kan aandacht worden ge- de uitbreiding van de kantoorruimte voor de bedrijven. Gedacht wordt aan de afbraak van de huidige gcmeenteschuur Hoofdstraat 24 en het bouwen van een semipermanent kantoor op de vrijgekomen plaats, dus naast het huidige kantoor. Dit hebben B. en IT'. de raad meegedeeld in teringsprogra mma 1967-1971. reserveerd voor de bouw van een school, de vierde. Aangezien in de Chr. school aan de Splinterlaan, ondanks dat deze ont ruimd is door de kleuterschool, geen ruimte meer beschikbaar is, menen B en W dat 1968 niet te vroeg gepland is. Voor deze school is een urgentiever klaring aanwezig. Er worden onderhandelingen ge voerd deze school te realiseren in ar beidsbesparende bouwmethode. In de huidige omstandigheden kan aan een goed geoutilleerd sportge bouw, dat een mogelijkheid biedt voor de beoefening van verschillende zaal sporten, niet worden gedacht; in eer gemeente als Leiderdorp is zo'n ge bouw niet rendabel te maken. Niettemin is het streven een derge lijk gebouw, misschien van een wat eenvoudiger opzet, later te realiseren. In 1968 zal een schetsontwerp worden gemaakt. In 1959 is door de raad medewer king verleend tot uitbreiding van het schoolgebouw Willem de Zwijgerlaan, o.a. met een gymnastieklokaal. Hoewel niets met zekerheid kan worden gezegd omtrent de tijd alisering, menen B en W dit object voor 1968 te moeten plannen. Het is de bedoeling het profiel van de Van der Valk Boumanweg in de toekomst zodanig te wijzigen dat het beter aansluit op het nieuwe gedeelte tussen de Laan van Ouderzorg en de Persant Snoepweg. Een cultureel centrum met verga derzalen is noodzakelijk in een grotere gemeente. Voorlopig zal moeten wor den volstaan met eenvoudiger voor zieningen. Daarom is dit object voor 1971 gepland. Overigens betekent dit niet dat vóór dit jaar geen aandacht aan deze zaak zal worden geschonken. NEW YORK De nieuwe zitting van de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties is gisteravond om acht minuten over acht ge opend. De permanente vertegenwoordiger van Afghanistan, Abdoel Rahman Pazhwak, is gekozen tot voorzitter van deze 21ste zitting, die zal duren tot 20 december. Gromiko praat niet Rusk NEW YORK De Russische minister van buitenlandse zaken Gromiko. die de opening van de algemene vergadering van de Vprenivdo Vati«= siiwoont zal donderd'ga'-in'l in" mud h»'ihen (net zijn Amerikaanse ambtgenoot Rusk. Kort na de opening hield de af tredende voorzitter, de Italiaan Amintore Fanfani, een rede. Hier in zei hij dat de afgevaardigden er voor moeten zorgen dat het gezag van de wereldorganistie tot de gehele wereld wordt uitgebreid. Kennelijk doelde hij op de afwe zigheid van China. Beroep Hij deed een beroep op alle leden van de VN mee te werken aan het streven naar vrede in Viet nam. Fanfani wees er op dat een van de redenen dat secretaris-ge neraal Oe Thant zich niet beschik baar wil stellen voor een tweede ambtstermijn is, dat er te weinig vooruitgang wordt geboekt in het werk van de organisate. In de rede na zyn verkiezing sprak de nieuwe voorzitter, Abdoel Rah man Pazhwak, dezelfde bezorgd heid uit als Fanfani. Neutraliteit De 47-jarige Pazhwak staat bekend om een uitgebreide kennis van de ingewikkelde V.N.-procedures. Voorts wordt van hem gezegd dat hij diplomaat is met een neutra- liteisobsessie. Consequent heeft hij de niet-verbondenheid van Afgha nistan verkon^ipfi Hii houdt zich buiten de dispuien tussen Oost en West. Europese kampioenschappen Basketballsters voor Roemenië ROTTERDAM De damesbasket- ball-ploeg voor de Europese kampi oenschappen, die van één tot en met tien oktober in Roemenië worden gchonden, is definitief door coach J. Burgert samen gesteld. Van de drie kandidaten uit het dlstric: Rotterdam vielen er bij de laatste selec tie twee af, Jenny Paans (RZ) en Nel in 't Veld (BOB) Het district Rotterdam zal nu alleen vertegenwoordigd zijn door' Thea Hoek (RZ) De overige speelsters zijn: Wil Droo- ge-Voets i AMVJ). Greet Wink-Duvt AMVJ), Els v.d. Heijden <AMVJ). Jetv Witte-Siebenlist (AMVJ), Els de Groot I (Blue Stars), R. de Roos-Schouten (BI 'Stars) N. Noiting-Lust (Herly), R. v.d. Lugt (Herly). B Vnnkeman White I Stars) H v. Wijk R ...ik (Agon) en J. v.. Ham-Westenbrink (HOC). Bos]xirk Het is de bedoeling het bospark „De Houtkamp" te realiseren, naarmate de woningbouw in het uitbreidingsplan vordert. Uiteraard zou het belang de recreatie er mee gediend zijn het gehele object in eenmaal te verwe lijken, doch de financiële positie van de gemeente Iaat dit niet toe. De eerste t?se was genland in het voortaar van 1965. Tn verhand met het leningsnlafond moest echter voorrang worden gegeven aan het bouwrijp ma- *n van gronden. Indien de omstandigheden het toe laten, zullen B en W in 1967 een voor stel doen voor de eerste fase. Van de prot.-chr. kleuterschool Van Poelgeestlaan is medewerking ver leend voor de bouw van een kleuter school in de Zijllaan- en Meijepolder. De verwachting bestaat, dat in 1967, bij een voortgaande groei van de ge meente, tot realisering kan worden overgegaan. Voor die inwoners, die voor hun kinderen chr. lager onderwijs wensen, is in het uitbreidingsplan ruimte ge- LEIDERDORP De verhuur van de gemeentelijke voetbalvelden aan d< Hoogmadeseweg is voor 1966 nog niet ge- regeld. Dit vindt zijn oorzaak in het feit dat het tweede veld door wateroverlast vrijwel onbespeelbaar was geworden. Er is al een krediet van f 15.350 be schikbaar gesteld voor de verbetering van het tweede veld. In afwachting de goedkeuring werd 't veld prov'sorisch bespeelbaar gemaakt. Verder deed zich de moeilijkheid dat de vereniging dringend behoefte heeft aan meer terreinen. Van de 17 elftallen zouden er 15 in de competitie KNVB dienen mee te spelen, doch wegens het tekort aan velden werden door de KNVB slechts 12 elftallen toegelaten. Aangezien zonder het treffen van kost bare voorzieningen in het tekort aan vel den niet kan worden voorzien, zijn B. er YV. tot de conclusie gekomen dat een wij ziging In de plannen met betrekking tot het weiland ten noordoosten van de Es- senlaan, het zogenaamde „land van Sam- som", dat thans als speelweide wordt ge bruikt en waarop een korfbalveid zou worden aangelegd, de oplossing kan brengen. De minst kostbare oplossing, de besturen van de voetbalvereniging de korfbalvereniging zich kunnen v enigingen. is het huidige korfbalveid te verlengen met het rijwielparkeerterrein van de voetbalvereniging, waardoor een veld ontstaat met een speciale trainings- hoek. parkeergelegenheid te scheppen langs de Hoogmadeseweg en de genoem de speelweide beschikbaar te stellen vooi de junioren van de voetbalvereniging. De huur voor 1966 kan toch worden verhoogd tot f 1800. Voor 1967 zouden B. en W de huur willen vaststellen op f 2000. Bijna ton tekort in Leiderdorp .EIDERDORP B. en W. hebben de gemeenteraad de ontwerpen van de bedrijfsbegrotingen en de begroting van de algemene dienst voor 1967 aangeboden. De begroting van de algemene dienst vertoont een ongedekt nadelig saldo van f 97.500, LEIDERDORP De voor de 306 te bouwen eengezinswoningen nodige grond is thans bouwrijp. Het plan is ontworpen door architectenbureau L. Roggeveen N.V. te Waddinxveen. B. en W. stellen de raad voor de 48 wo ningwetwoningen van dit complex te laten bouwen door de N.V. Aanne mingscombinatie „Leiderdorp", voorlopige huurprijs is vastgesteld op f 28.40 per week. De woningen bevatten parterre eer me woonkamer, keuken, gang en toilet. Op de eerste verdieping zijn drie slaap kamers, een badcel en een overloop; de via een vaste trap bereikbare zolder heeft een ruime dakkapel, zodat hier een vier. de slaapkamer kan worden ingericht De woningen zullen worden gebouwd aan de Vogellaan, de Nachtegaalstraat, de Lijsterbesstraat en de Spechtstraat. Exploitatie dorpshuis te Leiderdorp LEIDERDORP B. en W. willen blij kens een voorstel aan de raad de exploi tatie van het Dorpshuis enigszins wijzi gen. De vergoeding voor de exploitante, mevrouw C. Diseraad-van der Holst, dient volgens B. en W. (op verzoek mevrouw Diseraad) te worden verhoogd van f 1750 tol' f 2250. Daarnaast moet de vergoedingsregeling voor „familiepar tijen" (f 15.- per keer) worden vei gen door de regeling, dat de zalen taan niet meer zonder bediening door de pachter worden verhuurd met uitzon dering van liefdadigheidsbazaars. Ander zijds moet het procentuele bedienings- geld door B. en W. worden goedgekeurd. Gezien de leeftijd van de exploitante zal nu geen drie- maar een tweejarig con tract worden opgemaakt. Niemve cursus E.H.B.O. start 4 oktober LEIDERDORP Gisteravond hield de EHBO afd. Leiderdorp-Zoeterwoude H.R. in het Groene-Kruisgebouw haar jaarvergadering. De voorzitter de heer J. A. Hop maakte bekend dat dinsdag avond een demonstratie wordt gehou den als propaganda voor nieuwe cur sisten. In het bestuur werd de heer D. de Jong herkozen, die tevens aanbood een commissie te leiden. Het is de bedoeling enige vaste ploe- geen samen te stellen, zodat men bij wedstrijden de beschikking heeft over meer ploegen. Vrijwilligers kunnen zich opgeven bij het secretariaat Hoog madeseweg 64. De dokters M. P. Hennink en P. van 't Wout, die belangeloos deze cursi geven, ontvingen cadeaus. De nieuwe cursus begint 4 oktober. Dokter Van 't Wout zei nog, dat als instructiemateriaal dia's zijn aange kocht. Spreekuur burgemeester LEIDERDORP Het spreekuur van de burgemeester van 26 september en 3 oktober wordt gehouden op resp. 28 september en 5 oktober, op de gebrui kelijke tijd, dus van negen tot tien uur. In 1967 zullen voorstellen worden gedaan tot vaststelling van enkele be stemmingsplannen, betrekking heb bend op dc bebouwing tussen Eiken laan, Hoofdstraat, Berkenkade en Kastanjelaan en dc bebouwing tussen Hoofdstraat en Rijn, van de nieuwe Leiderdorpse brug tot rijksweg 4a. Laatstgenoemd bestemmingsplan houdt o.a. verband met de plannen van het provinciaal bestuur om te komen tot een partiële Rijnverbinding. Ook ts in studie genomen de regeling van de bebouwing tussen Hoofdstraat en Rijn, van de rijksweg 4a tot Does, om een beperkte sanering te kunnen uit voeren. Spectaculaire strijd bij harddraverij HILLEGOM De kortcbaan-hard- dravcrij is mede dank zij het stralend® weer een uitzonderlijk gebeuren ge worden. Het grote aantal paarden, 21, was al een verrassing. Er waren span nende ritten bij; vooral die tussen Xandro S en Antilope was bijzonder spectaculair. Na afloop reikte voorzitter S. Wnr- menshoven in hotel Flora de prijzen uit. De le prijs (f 1000) ging naar An tilope, rijder H. J. Pools, eig. D. v. d. Berg; 2de prijs Zevenklapper (f 500), rijder M. Vergay, eig. stal Marianna; 3de prijs Byou van 's Gravenhof, rijder E. Leeman, eig. stal Aretie. De rijder van het winnende paard, de piqeur H. J. Pools, kreeg een fraaie vaas. Als bijzondere attractie was er da wedstrijd voor de schoolkinderen, „Welk paard wint?" Er waren zes goe de antwoorden. Nummer 1 werd Silvia van de Berg (f 10), 2 Francine Adamse (f 5). 3 Ben Scholten (f 2.50); de overige drie kregen een troostprijs. Najaarsfeesten voorbij HILLEGOM Op de laatste dag van de najaarsfeesten zijn verschil lende kinderspelen en wedstrijden voor groteren gehouden. Bij de kinder spelen waren de winnaars: lobbetje steken: 1 P Kaufmann en J Marijnis; 2 P en M Winkelaar, 3 A Kunne en M Ruyck; 4 Th Vliet en C Vliet; ring steken op de autoped: 1 G Pijnackcr. 2 Joke Assendelft. 3 Ina Scheffcrs, -1 Diny Lommerse; ringsteken op de fiets; 1 Greet van Eeden, 2 Elly Pakes, 3 Jonny Goudswaard, 4 Francicn Bul- tink; boegsprietlopen: 1 Mies Hart man, 2 Jan RuLgrok, 3 Kees Olij, 4 Ge rard Kieviet; behendigheidswedstrij den met auto's: 1 Th de Groot, 2 H van de Akker, 3 H van Baaren. 4 W van de Akker. Het ton*knuppelen trok weer enorme belangstelling. 1 Martien Pijnakker, 2 Dick Methorst, 3 A van Vliet. Mast- vechten: 1 Nico Hartman, 2 Peter Keyzer. 3 Wim van Ruiten, 4 Mich. Houtdijk. Een praohtig vuurwerk besloot de najaarsfeesten. Vrouwen weten minst van verzekering af SASSENHEIM Maandagavond hield in het Jeugdhuis de Vereniging van Huisvrouwen de openingsavond van dit seizoen. In haar openingswoord wees de presidente, mevr. Kuilman- Weenig, op dc cursussen die op het programma staan, zoals gymnastiek, koken, naaien en bridgen. Zij riep „alle hens aan dek" om de lustrumviering van 4 oktober tot een groot feest te maken. De heer Van Dijk uit Den Haag, ver bonden aan het Bureau Voorlichting Levensverzekering, hield een inleiding waarin hij stelde dat juist vrouwen het minst van verzekering afweten, maar er het meest mee te maken heb ben. Verder wees hij erop dat de pre mies van de levensverzekering bedui dend lager liggen dan de premies van de verplichte rijksverzekeringen. Na de causerie werden verschillende vra gen gesteld, waarbij o.a. „de kleine lettertjes" op de polissen ter sprake kwam. Na de pauze werden enkele films vertoond, t.w. „De zee was niet meer" van Bert Haanstra en een film over het interieur van ..Drakenstein". SASSENHEIM „De Blauwbard" hield zaterdag een wedvlucht met oud® en jonge duiven vanaf Mons (België) 200 km. In concours 171 duiven. Los 10 uur 10. Aankomst eerste duif 12.53.56, snelheid 1228 meter per minuut. Laatste duif 13.11.06, snelheid 1108 meter per mi nuut. H Spaargaren 1, 5, 8. G Ammerlaan 2. 29. A P de Goey 3. 19. J Wowijs 4. P Wolvers 6, 10. Gebr Krom 7, 20. G Mens 9, 15, 25 Th Onderwater 11, 26, 28. L J Drost 12, 22. 33. Th v d Krogt 16. 24. Mevr Slootweg 17. P v d Post 18, 31, 32, 34. A v d Kwast 21, 23. A Schrama 27. H Hoogervorst 30, 35. (Vervolg van pag. 7) van de 150 politiemannon uit de provin cie Zuid-Holland, op enkele plaatsen rond het plein charges uitgevoerd op grond van artikel 279 van de apv: sa menscholing en uitdagend gedrag. De menigte op het Plein was omstreeks drie uur uitgegroeid tot ruim duizend man. Pa s om half vijf werd men vermoeid en dus rustiger. Daarna hadden de char ges meer effect, temeer daar er toen wat tactischcr werd opgetreden. Slechts en kele tientallen Amsterdamse provo's, onder wie gemeenteraadslid Bernard de Vries en Koosje Koster waren om te provoceren naar Den Haag gekomen. Provo Ton Fenselaar en Koosje Koster werden 's ochtends al opgewacht en In gerekend. Bernard de Vries werd pas des middags om vier uur op het Plein te pakken genomen, nadat hij een Inspecteur van politie een klap in het gezlrht bad gegeven. Er zijn ruim tachtig Jongelui gister middag op het Plein aangehouden. Vijf tien van hen werden aangehouden we gens het plegen van een misdrijf, de rest wegens het begaan van overtredingen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 11