EVENWICHT OP RECORDHOOGTE Begroting voor het eerst boven 20 miljard lenzine duurder: Kalmer tempo bij uitvoering van regeringsplannen Heffing voor huurders woningwetwoningen tot 1 juli uitgesteld Commentaren IJAMIN m TROONREDE IN PUNTEN Dekkingsplan voor 1967: 130 miljoen extra BELASTINGVERLAGING PER 1 JANUARI 'n ster matras SPAARBRIEF: ISA VIJF JAAR Van de baan... Autorijden duurder Prijsstijging sterker dan loonstijging Ook meebetalen aan financiering BIJ OVERSCHRIJDEN VAN „LOONGRENS" Beneden f12.750 in ziekenfonds Rustig weer Dinsdag 20 september 1966 47ste jaargang f. DIEMER )fdrêd»ctsuri Or. e. OIEMER CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD «Stantvaitieh I* ghoblevan mik» hart If teghanipoat I" r Oordis Dagblad Courant Kantoren Leiden Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 58936 Abonnemenlsprl»!-" o.w. f 0,93, p.m. f 3,97, p.kw. r 11,90 - Klachlendiensl bezorging 18.00-19.00 i Alle Nederlanders die in een woningwet woning wonen en die een inkomen genieten dat boven een nog nader vast te stellen grens ligt, zullen straks belasting moeten gaan be talen. Er zal een periodieke heffing worden ge ïnd, die geheel in de Staatskas zal vloeien. "77.3 De tarieven van de PTT zullen opnieuw omhoog gaan. Het staat op het ogenblik nog niet vast hoe groot de verhoging zal zijn. De opeenten op de motorrijtuigen belasting zullen worden verdubbeld, zo heeft het kabinet beslist. Binnen kort zal hiervoor een wetsontwerp bij de Tweede Kamer worden ingediend. Ook op een andere wijze wordt het autorijden duur der gemaakt: de accijns op de benzine wordt met 4 cent per liter verhoogd. :4;. f iw £■3! 3-S 22 T.t SS S-3 f# SB Hi S'Ü si 5:3 R.» sa. is ï-3. HS i| Hf 53 ill De inning van de inkomstenbelasting bij een inkomon van meer dan 15.000 zal in een sneller tempo geschieden. De aangekondigde belastingverlaging gaat gewoon door op 1 ja nuari van het volgende jaar. Ontwikkelingshulp wordt vergroot. Hogere heffing op gasolie en benzine. Minder belasting voor vrijgezellen boven 40 jaar. Huurverhoging en nieuwe sociale voorzieningen pas in juli '67. Nota's op komst over sparen, over groei en structuur economie, over ruimtelijke ordening, over zeehavens. speculatiewinst- ft Invoering belasting. Financiering wegen door hogere motorrijtuigen belasting. Dit jaar 120.000 woningen. Wettelijke regeling telefoongeheim. Nieuwe leerplichtwet. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG De rijksuitgaven zullen volgend jaar voor liet eerst de 20 miljard overschrijden. De rijksbegroting 1967, die minister van financiën dr. A. Vondeling vandaag bij de Tweede Kamer heeft ingediend, vertoont een uitgaventotaal van 20.152 min., terwijl de ontvangsten op 18.976 min. worden begroot. Het begrotingstekort over '67 bedraagt dus 1.176 min. Dat is 91 min. hoger dan het oorspronkelijk geraamde tekort over 1966, maar het reële tekort over bet lopende jaar kan nu al op 2.132 min. worden geschat. Ondanks de recordhoogte van het uitgavenplafond staat de hele rijksbegroting 1967 toch in het teken van de strijd tegen overbesteding en infla tie. Evenwichtsherstel is het toverwoord in de nieuwe Miljoenennota. „Er zyn dui delijke tekenen van overbe steding", schrijft minister an onze parlementsredaktie) I EN HAAG Minister Vonde- kondigt in zijn Miljoenen voor de financiering van de ere rijksuitgaven in 1967 een kingsplan aan, dat het rijk lend jaar een bedrag van bijna 00 min. moet opleveren. Het bevat belastingmaatregelen, voorzover nodig, zo spoedig lelijk in de vorm van wets- verpen bij de Tweede Kamer en worden ingediend. meest ingrijpende van deze maat- len heeft alleen betrekking op Het betreft een algemene verho- van de omzetbelasting met een ng van 20 opcenten. Alleen voor rerhoogde tarieven van 7, 10, 18 en Jet. zal een uitzondering worden aakt. De verhoging zal op 1 januari ingaan en per jaar een bedrag 680 min. opleveren. Dit geld is nodig om het gat te stoppen, dat 968 zal ontstaan door de versnelde ng van de inkomstenbelasting in (waarover hieronder). 1967 verhoging van de benzineac- ijns met 4 cent per liter en een vereenkomstige aanpassing van de ieselverhoging in de motorrijtuigen- elasting voor auto's, die niet op enzine rijden. Deze verhoging, die illeen gedurende 1967 van kracht zal Ijn, levert de schatkist volgend aar 130 min. op. fcn verhoging van de accijns °P asolie met 2.20 per 100 liter. Op- •rengst in '67 60 min. Verlenging met één jaar van het 7ste punt van de vennootschapsbe lasting. Opbrengst in '67 43 min. 4. Versnelde inning van de inkomsten belasting. De achterstand die is ontstaan in het opleggen van nadere voorlopige aanslagen in de in. komstenbelasting aan belastingplich tigen met een inkomen boven de 15.000 die hun aangifte door belas tingconsulenten laten voorbereiden, zal worden verkleind. De belasting opbrengst in 1967 wordt daardoor met 425 min. vergroot. Daarvan kan 300 min. gelden als dekking van de rijksuitgaven in '67. 5. Invoering van een speculatiewinstbe lasting. Opbrengst in 1967 5 min. In totaal leveren deze maatregelen een bedrag van ƒ538 min. op. Na af trek van de aandelen van het Gemeen te- en Provinciefonds resteert voor het rijk een bedrag van tussen de ƒ455 en 500 min. Andere middelen Ook in de sfeer van de niet-belasting- ontvangsten heeft de regering maatrege len genomen om haar middelen, en daar mee haar dekkingsmogelijkheden, te ver groten. Zo is besloten tot: 1. Het opleggen van een heffing op de huren van de woningwetwoningen voor bewoners boven een bepaalde in komensgrens. Opbrengst voor het rijk 70 min. 2. Extra aflossingen van voorschotten we gens overdracht van woningwetwonin gen aan bewoners. Opbrengst 45 min. Bijdragen door bewoners in de finan ciering van woningwetwoningen. Op brengst 15 min. 4. Verhoging van de uitkeringen door de PTT aan het rijk. Opbrengst ƒ66 min. Wat dit laatste betreft: voor 1966 moet rekening worden gehouden met een be langrijke stijging van de exploitatie- nten van de PTT en met een (noodzake- i de investeringsacti- Vondeling. In verband daar mee ziet de regering zich genoodzaakt enige van haar plannen volgend jaar in een wat kalmer tempo te verwe zenlijken dan in 1965 en 1966 het geval was. Deze tempo risering tekent zich het dui delijkst in de woningbouw sector af. Het bouwprogramma voor volgend jaar is voorlopig vastgesteld op „slechts" 117.500 huizen. Alleen als de financieel-economische situ atie het toelaat, zal het wor den uitgebreid tot 125.000 woningen: het aantal dat voor 1966 is gepland. In weerwil van de temporisering ligt het voor volgend jaar begrote uitgaven niveau toch nog ruim 2 miljard ho ger dan dat van de ontwerp-begroting Deze forse stijging is ten dele een gevolg van loon- en prijsverhogingen, ten dele van uitbreiding van noodzake lijke voorzieningen „in de breedte" (o.m. in verband met de bevolkings groei). LASTEN In ieder geval overtreft de uitga venstijging in '67 de zg. trendmatig beschikbare begrotingsruimte, d.w.z. de ruimte die binnen het begrotingskader beschikbaar is voor uitgavenverhoging en/of belastingverlaging. Daardoor wor den aanvullende dekkingsmaatregelen, zowel fiscale als niet fiscale, onvermij delijk. Over de belangrijkste dek kingsmaatregelen waartoe het kabinet heeft besloten, is de afgelopen weken al het een en ander uitgelekt. Ze strek ken zich blijkens de Miljoenennota 1967 uit van duurder rijden (door ver hoging van de, benzineaccijns en de motorrijtuigenbelasting) cot versnelde inning van de inkomstenbelasting: van verlenging van de tijdelijke verhoging van de vennootschapsbelasting tot ver hoging van een aantal tarieven (o.a. die van de PTT) en retributies. Een essentieel onderdeel van het dek kingsplan 1967 is de voorgenomen alge mene verhoging van de omzetbelasting, die overigens pas op 1 januari 1968 zal ingaan. Het kabinet staat er echter op, over deze maatregel nog in deze parlementaire periode, dus voor de ver kiezingen van volgend jaar, zal worden beslist. De verhoging van de o.b. dient om bij voorbaat het gat, dat in 1968 zal ontstaan door de versnelde inning van de inkomstenbelasting in 1967, te dich ten. Een belangrijk nieuwtje is, dat de regering nog In de loop van dit jaar bewoners van bestaande en nieuwe wo ningwetwoningen, met een inkomen bo ven nader te bepalen grenzen wil be lasten met een periodieke heffing, waarvan de opbrengst in de schatkist zal vloeien. Voorts is besloten tot in voering van een speculatiewinstbelas ting. Los van het dekkingsplan '67 staat het voornemen van de regering om de opcenten op de motorrijtuigenbelasting te verdubbelen. De opbrengst daarvan 107 min.) is bestemd voor het Rijkswegenfonds en heeft ten doel ernstige vertraging bij de uitvoering van het rijkswegenbouwprogramma te voorkomen. Voor vervolg zie pag. 9 .Geblokkeerde" belïlingYorlaging (V»fi «Mi» pxfUm'-rMtAictle) Iwfcnlfladb tn» haag - o» w*n* wi mmt* j- Ook op Prinsjesdag van vorig jaar kwam de regering niet ingrijpende voorstellen om het tekort van 's rijks begroting zoveel mogelijk, in te krimpen. Een van deze voorstellen was de invoering van de belasting- spaarbrieven, die het gedurende vijf jaar blokkeren van een deel der belastingverlaging beoogden. Het plan ontmoette echter bijzonder veel kritiek. Thans deelt de regering mee, dat zij heeft besloten „de afhande ling van het wetsontwerp tot verlaging van de inkomsten- en loonbe lasting tegen de toekenning van belastingspaarbrieven te laten rus ten Vraag: welke voorstellen, die de regering nu doet, zullen eenzelfde lot ondergaan? Opcenten worden verdubbeld DEN HAAG De regering zal binnenkort by de Tweede Kamer een wetsontwerp indienen tot ver dubbeling van de opcenten op de motorrijtuigenbelasting tot een maximum van 200 voor zeer zware auto's. Het maximum be draagt nu 75. Het aantal opcenten bedraagt op het ogenblik 65. Dit wordt nu 130. Dit betekent, dat voor een auto, waar voor 60 motorrijtuigenbelasting verschuldigd is, straks 78 aan opcen ten betaald zal moeten worden in plaats van 39, zoals nu het geval is. De verdubbeling van de opcenten le vert het Rijks wegenfonds ƒ107 min. per jaar op. Dit geld zal worden aan gewend ter voorkoming van ernstige vertraging bij de uitvoering van rijkswegenbouwprogramma. Het nog niet bekend wanneer de verdub beling ingaat. (Van onze sociaal-economische redac tie) DEN HAAG De miljoenennota 1967 bevat voor de werknemers weinig hoopvol nieuws. Hoewel er nog geen duidelijkheid bestaat over de invoering van een spaarloon voorspelt het cen traal planbureau een stijging van dc contractlonen met niet meer dan 3,5 pet. De prijzen zullen echter 4,5 pet verder omhoog gaan. Voor het lopende jaar 1966 zal de loonstijging gemiddeld pet. bedragen en de prijsstijging 5,5 *t. .-econ. redactie) (Van onze DEN HAAG De minister van volkshuisvesting is van plan nog dit jaar een wetsvoorstel in ïiike) uitbreiding van de investeringsacti viteiten van het staatsbedrijf. Om hier voor binnen het dekkingsplan van de rijksbegroting middelen te vinden, wordt: voorgesteld de PTT-baten in 1967 door dienen, waarby de bestemming aanpassing van de PTT-tarieven met van de woningwetwoningen nader ƒ193 min. te vergroten. De uitkeringen aan het rijk kunnen hierdoor voor 19671 wordt omschreven en de bewo- in totaal ƒ66 min. hoger worden ge-|ners met een inkomen boven na- hS te bepalen grenren worden men van de regering een aantal tarieven, belast met een periodieke heffing retributies enz. te verhogen. Dit geldt o.m.|ten gunste van >s ryks schatkist. keuringsgelden. Een groot deel van staande als voor nieuwe woningwetwoningen gel- ze verhogingen betekent een aanpas- f y ig aan de stijgende kosten. den. Voor de hoogte van de laagste inkomens- gevaar komt (Voor vervolg zie pag. II) I grens gaan de gedachten uit naar een grens, die enigszins ligt boven die voor dc sociale verzeke ringen. De opbrengst van deze heffing wordt voor 1967 geraamd op 70 miljoen. Voorts wil de minister van de bewoners van de duur- fere woningwetwoningen (zgn. B-woningen) een bijdrage /ragen van 10 procent in de financiering van de stichtings- kosten. Overwogen zal daarbij worden om ook van de be woners van nieuwe goedkopere woningwetwoningen (zgn. N-woningen) alsmede van nieuwe bewoners van bestaande N-woningen, wier inkomen ten minste enigszins boven de jrens ligt die geldt voor de sociale verzekeringen, een lijdrage in de financiering te vragen en wel van ƒ500 1.000. Een en ander blijkt uit de toelichting op de begroting /an volkshuisvesting en ruimtelijke ordening. Volgens de minister is het noodzakelijk de bewoners van woningwet woningen meer in de financiering van hun woningen te doen bijdragen, omdat anders niet slechts de woningwet- bouw, maar het gehele woningbo^wprogramma ernstig in Voor vervolg zie pag. 10 (Van onze sociaal economische redactie) DEN HAAG De regering heeft besloten het tijdstip, waarop dc tweede etappe van de huurverhoging ingaat, te verschuiven van 1 januari a.s. juli 1967. Dit deelt de minister volkshuisvesting mee in de toelichting op de begroting van zijn departement. Het is noodzakelijk dat daartoe een wetsontwerp wordt ingediend. De moti vering van de regering luidt: „Tenein de in de komende tijd een rustige ont wikkeling te bevorderen op het gebied van lonen en prijzen". DEN HAAG Minister Veldkamp wil alle kleine zelfstandigen, werkne mers (geen ambtenaren) en bejaarden die een inkomen genieten beneden 12.750 onderbrengen in een verplichte beperkte volksverzekering voor de normale geneeskundige risico's. Hier door zullen de bestaande verplichte verzekering, de vrijwillige verzekerin gen (voor hen die meer dan ƒ11.500 verdienen) en de bejaardenverzekering verdwijnenn. Naar wordt verwacht zullen een half miljoen mensen méér in dit ziekenfonds worden opgenomen. Meer over het ingediende wetsont werp op pagina 9. Onmogelijk EEN Troonrede is eigenlijk een on mogelijk dinff- Zeker in de opzet die ze feitelijk van het begin heeft gehad en die ook de Troonrede van vandaag heeft. Ware het niet oneer biedig, dan zouden we denken aan een schaap met vijf poten. En toch weten we geen betere opzet zodat er, altijd en dus ook vandaag, reden is tot matiging van dc kritiek. Ook deze Troonrede wil iets geven van een politieke situatietekening. Ook ditmaal moet er verder het re geringsbeleid in geweven zijn zoals dat in deze situatie past. En ook dit maal want we leven in een tijd waarin de feitelijkheid opgeld doet moet zij concrete aankondigingen bevatten. Wie trachten wil deze drie verschil lende elementen in één betoog, dat bovendien niet onbeperkt van lengte mag zijn, bijeen tc brengen, ver richt een ondankbaar werk. Daarom neme men naar opzet elke Troonrede en ook deze voor wat zij is en nog zijn kan, en niet voor wat zij toch niet kan wezen. Dc aansporing om haar niettemin te doen zijn een stuk dat bij dc na tionale hoogtijdag past is er niet minder om. Kenmerkend de situatie land en volk bevinden is de centrale aandacht die de Troonrede geeft aan het econo mische, het financiële en het sociale. Er zijn spanningen van allerlei aard, structurele zowel als conjuncturele, en het beleid zal gericht moeten zijn op herstel van evenwicht. Dat be tekent een actieve politiek, met als middelen het begrotings- en belas tingbeleid, het loon- en prijsbeleid en dc bevordering van overheids wege van besparingen. Men leze wat de Troonrede er zelf van zegt en wachte voor het overige de voorstellen af. De regering zelf ziet zich tot een versobering in de uitvoering van haar program ge dwongen. Het is intussen alles activiteit wat In dit deel van de Troonrede de klok slaat, een activiteit die, behalve In eigenlijke regeringsdaden, ook haar neerslag zal vinden in enkele nota's, zoals dc rede ons deze voor bepaal de Interessante gebieden in uitzicht stelt. Men kan zich zelfs afvragen, of dit kabinet, met zijn nog maar korte zittingsduur, niet wat véél nota's aankondigt. Veel eer AAN f* lil de onvermijdelijke kortheid lijdt ook het laatste deel van de Troonrede, daar waar ze rept van jeugdproblematiek en streven naar vernieuwing. Over dit deel ware te meer te zeg gen, waar de Troonrede zelf te kor ter is maar ondanks deze kortheid des te méér aanroert. Om iets te noemen: jeugdproblema tiek. Is zij er? En wat rechtvaardigt te spreken van dè jeugdproblema- telk? Doet men met dit woordge bruik de jeugd als zodanig recht? Zo ook het vermelde streven naar vernieuwing. Wat is dat? En is het op zichzelf al iets dat zo nodig recht moet wedervaren? Is streven naar vernieuwing op zichzelf al iets dat moet worden gewaardeerd? Ook ver nieuwing kan een modewoord wor den. Onze aanvankelijke indruk Is, dat aan allerlei roerigheden en rumoe righeden, door deze vermelding tot in de Troonrede, wat veel eer is be wezen. Ook door de wijze waarop vraagtekens zich gemakkelijk laten het is geschied en waarbij enkele plaatsen. DE BILT Een omvangrijk hoge- drukgebied beheerst het weer in grote delen van Europa. Aan de noordflank ervan trekken storingen in een snel tempo van de oceaan naar Scandinavië. Deze storingen breiden zich niet naar onze omgeving uit. Het rustige en zonnige najaarsweer houdt daarom aan. De temperatuur stijgt daarbij in de middag in het algemeen tot boven de 20 graden Celsius. De nachten zijn evenwel koud met plaatselijk vor ming van mist DE BILT Koude nacht met plaat selijk miat. Morgen overdag zoinig en vrij warm weer. Overwegend zwakke wind. caramels van n'qI duur wel heerlijk

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 1