Nieuwe LeMse Couramnt Bewogen beroep op VN van Oe Thant JAMIN Dr. Zijlstra president van Nederlandsche Bank ZWARE NEDERLAAG VOOR ZWEEDSE SOCIALISTEN DE Mogelijk uitbreiding oorlog in Vietnam Overleg nodig Pak armoe aan Elk land lid VIETNAM GEEN HEILIGE KRIJG >d Paus vraagt gebed voor wereldvrede Rustig weer jtY IÉ OPVOLGER VAN DR. HOLTROP ROYAL DB Eincle regering van Erlander? Enorme meteoorsteen verlicht deel V.S. VS schrokken niet terug voor gebruik kernwapens Maandag 19 september 1966 47ste jaargang OlrseHun t. DIEMER 1 Hoofdrold«un Dr. E. DIEMER CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD «Stantvtitich la gheblova Kantoren Leiden - Steenstraat 37 - Postbus 76 Telefoon 31441 - Giro 58936 Abonnementsprijzen p.w. f 0,93, p.m. f 3,97, p.kw. f 11,90 - Klachlend.ensl bezorging 18 00-19.00 i NEW YORK De secretaris-generaal van de Verenigde Naties, Oe Thant, ziet een gevaar voor de wereldvrede in de op vatting, dat liet conflict in Vietnam een soort heilige oorlog is tussen de machten van het communisme en de democratie. De scheidende secretaris-generaal heeft gisteren met zijn laatste rapport aan de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties, tevens zijn somberste en meest kritische rapport uitge bracht. deze foto is te zien hoe de jAgena door een nylonkabel van ongeveer dertig meter was ver- I bonden met de Gemini-capsule 1 (voorgrond). Betaling abonnementsgeld abonnees, die in het bezit zijn n een giro-rekening, doch ons 1 nog geen machtiging tot automa tische afschrijving van het abon- J nementsgeld hebben y er strekt, ver- ij zoeken wij vóór 1 okt. a.s. 11.90 voor het 4e kwartaal 1966 over te schrijven op onze postrekening nr. 58936. Op uw verzoek verstrekken wij gaarne nadere inlichtingen over automatische afschrijving. DE DIRECTIE. - 10ME In een zendbrief aan schoppen heeft paus Paulus van- rgen erop aangedrongen dat in de and oktober overal ter wereld ge ien zal worden voor de vrede. Het moet de voorspraak van Maria -jöepen om een einde te maken I IS oorlog in Vietnam. ran Vaticaanse zijde wordt gezegd de paus heeft verklaard dat hij :e encycliek heeft opgesteld, omdat zjjn diplomatieke pogingen om de te brengen niets hebben opge- erd. Op deze wijze wil hij invloed enen op de wereldmening. j)E BILT Droog weer met zon- fe perioden, nige perioden, maar in nacht en ochtend plaatselijk mist. est zwakke wind. Koude nacht met irc r en daar nachtvorst. Overdag on- q eer dezelfde temperaturen als van- li'. I" Hel modieuze nieuwfc voor dr «■Ifganto vrom\ 3van egmondlU BrwMraat m TeL 23337 laden In zjjn teleurstelling over de gang van zaken spaart Oe Thant geen enkele groep van staten. In een verklaring het voorwoord tot het jaarverslag aan de Alge mene Vergadering, die morgen haar 21ste zitting begint be nadrukte hjj dat het Vietname se conflict door overleg moet worden opgelost. „Bij mijn pogingen daartoe ben ik in toenemende mate teleurgesteld omdat ik zag dat besprekingen van de zaak beheerst worden door beschouwingen over, en analyses van de machtspoli tiek, die erbij betrokken is, en dat er veel minder bezorgdheid bestaat over het verschrikkelijke menselijk lijden". Niet belang volk Hij merkt verder op dat niet het belang van het Vietnamese volk voorop staat, maar dat het land tot lijdend voorwerp van een ideologisch conflict is gemaakt. De mogelijkheden van de VN aan een oplossing mee te werken, waren on der meer bemoeilijkt doordat com munistisch China geen deel uitmaakt van de wereldorganisatie. Op sombere toon gaf hij in het rapport een opsomming van de vraagstukken waarvoor de afgevaardigden staan: het langzamere tempo van de ontwapening, het niet aanpakken van kwesties die overeenstemming verhinderen over de te volgen procedures voor handhaving van de vrede, de breder wordende kloof tussen de ontwikkelde en de ont wikkelingslanden en de ernstige toe stand in Afrika. Het gebrek aan vor deringen op dit terrein schrijft Oe Thant voor het grootste deel toe de Vietnamese crises. De secretaris-generaal vraagt de dacht van de Algemene Vergadering voor de noodzakelijke grootscheepse aanval op de armoede. In 1967 zou men het streefcijfer van 200 miljoen dollar voor het ontwikkelingsprogram van de VN dienen te bereiken. In het afgelopen jaar stagneerde de interna tionale hulp aan de economisch zwak kere landen, terwijl de capaciteit var de rijkere landen groter was geworden. vele stappen, die genomen werden om een verandering af te dwingen in de politiek van Zuid-Afrika „de toestand daar geen verbetering laat zien". De secretaris-generaal merkt ook op dat Engeland stoutmoediger maatregelen dient te nemen om de „groep blanke rebellen" in Rhodesië in te tomen. Appel Hij roept landen die nog geen lid zijn van de VN op, waarnemers naar New York te sturen om een beter begrip van de wereldproblemen te krijgen. Oe Thant zal hiermee doelen op Oost- Duitsland, Noord-Korea en Noord-Viet- nam, die dezelfde status (waarnemer) zouden moeten hebben als de andere delen van deze landen. Hij pleitte te vens voor algemeenheid van het lid maatschap van de volkerenorganisatie wat vertegenwoordiging van com munistisch China in de VN betekent. „Op de lange duur kan van de orga nisatie niet verwacht worden dat zij Blue Diamond Riem de Wolf is in Kopenhagen getrouwd met de Deense secretaresse Jane Christensen. Zijn broer is al een gehuwd man: hij trouwde ver leden jaar met een Mexicaanse filmster. volledig functioneert als een vierde deel van de mensheid niet aan de be raadslagingen mag deelnemen". Indonesië waarnemer Zaterdag heeft generaal Soeharto ver klaard dat Indonesië een groep waar nemers naar de Algemene Vergadering van de VN zal sturen. President Soe- karno heeft Indonesië uit de VN laten terugtrekken, nadat Maleisië in de Veiligheidsraad was gekozen. De In donesische minister van buitenlandse zaken. Adam Malik, zal de leiding heb ben van een Indonesische missie. De zullen de mogelijkheid terugkeer van Indonesië als de VN nagaan. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Verwacht wordt dat dezer dagen prof. dr. J. Zijlstra, oud-minister van financiën, benoemd zal worden tot president van de Nederlandsche Bank als opvolger van dr. M. W. Holtrop, die volgend jaar de leeftijd van 65 jaar hoopt te bereiken. Deze belangrijke en eervolle benoeming betekent, dat prof. Zijl stra niet meer in de politiek zal terugkeren. De laatste tijd werd in politieke kringen de ver wachting uitgesproken dat een politieke hoofdrol van prof. Zijlstra nog wel eens tot de mogelijk heden zou behoren. (Zoals men weet is hij nog Eexste-Kamerlid voor de ARP). Men grondde dit onder meer op zijn scherpe kritiek die het finan ciële beleid van de regering-Cals gold. Hoe het zij op letterlijke wijze zal nu worden bewaarheid wat prof. Zijlstra al eens eerder over zichzelf in een interview heeft gezegd, name lijk dat hij zich ten diepste geen „homo politicus" achtte. Gedood door defect aan wasmachine MAASTRICHT Een 34-jarige vrouw uit Maastricht is zondag door kortsluiting in haar wasmachine om het leven ge- Schending Oe Thant verklaart dat de Zuidafrikaan- se apartheidspolitiek „de meest opzien barende en anachronistische massale schending van de rechten van de en de fundamentele vrijheden i wereld blijft." Hij doet een beroep op de vijf permanente leden van de Vei ligheidsraad „en de belangrijkste han delspartners van Zuid-Afrika" een spe ciale rol te gaan spelen in de poging om grotere medezeggenschap te krij gen voor de niet-blanken in het land. Thant meent dat niettegenstaande de tv zie pagina Door de huidige benoeming is ech ter prof. Zijlstra's politieke loopbaan, naar men mag aannemen, afgesloten. Men had in ons land moeilijk een be ter en waardiger opvolger van dr. Holtrop kunnen vinden, is het alge mene oordeel. Prof. Zijlstra, thans 48 jaar oud, kwam als jong hoogleraar (van de VU) op 34-jarige leeftijd in de poli tiek. Hij maakte sinds 1952 vele jaren deel uit van Nederlandse kabinetten, beheerde eerst de portefeuille van Economische zaken en later die van Financiën. Na zijn ministerschap werd hij bui tengewoon hoogleraar aan de VU en commissaris van verscheidene grote Nederlandse ondernemingen. Deze commissariaten zal hij, indien hij zijn benoeming aanvaard, moeten neer leggen. In bankkringen is de te verwaghten benoeming met instemming begroet. Sommigen zeiden zelfs niet anders dan deze benoeming te hebben ver wacht. In politieke kringen wordt ander zijds het verlies betreurd dat prof. Zijlstra's vertrek uit de politiek te weeg zal brengen. Op dit niveau heeft de oud-minister zich altijd met groot gemak bewogen. Euurtjés Ontevreden over versoberingsbeleid STOCKHOLM De Zweedse soci aal-democratische partij, die al 34 jaar aan het be wind is, heeft gis teren bij de ge meenteraadsver kiezingen een zwa re nederlaag gele den, zo zwaar dat waarschijnlijk het parlement zal worden ontbonden nieuwe verkiezingen zullen worden gehouden. De sociaal-democraten kregen 42,8 procent van de stemmen, DETROIT Een reusachtige meteoorsteen heeft zaterdagavond een groot deel van het Midden-Westen van de Verenigde Staten in een helder licht gezet. De hemel werd zo fel verlicht dat het leek alsof het dag was. Het verlichte pad van de meteoor liep van New York tot bij St. Louis, een afstand van 1600 kilometer. De meteoor spatte uiteen als een enorme kaars ergens boven het noordoostelijke deel van Indiana. Hier en daar ontstonden kleine brandjes, maar niemand werd gewond of gedood. In Port Huron was het licht zo sterk dat de straatverlichting, die geregeld wordt door een foto-elektrisch oog, auto matisch werd uitgeschakeld. In Detroit werden schaduwen veroorzaakt alsof de zon scheen. Politiebureaus en krantenredacties werden overstelpt met tele foontjes van honderden verschrikte mensen. Volgens waarnemers schijnt het een van de meest lichtgevende meteoren te zjjn geweest die ooit is waarge nomen. dat is ruim 8 procent minder dan in 1962. Premier Erlander weet het falen van zijn partij aan het versoberings beleid, dat noodzakelijk was om de inflatie tot staan te brengen. Hij ver wachtte dat de ontevredenen in de toekomst kunnen worden teruggewon nen. Maar vele politieke waarnemers ge loven dat deze verkiezingsuitslag het begin van het einde betekent voor de sociaal-democraten, die verantwoor delijk worden geacht voor de stij gende kosten van levensonderhoud, de voortdurende inflatie, de belasting verhogingen en het huizentekort. De communisten gingen gisteren met de winst schuiven. Zij gingen van 3,9 naar 6,6 procent. Andere linkse partijen, die niet eerder mee deden. behaalden 6 procent van de stemmen. De conservatieven en libe ralen hoekten een klein verlies. Aangezi de kiesgerechtigde leef tijd was verlaagd van 21 tot 20 jaar ging 400.000 jongeren voor het eerst naar de stembus. De verkiezingen in Zweden verto nen dus eenzelfde beeld als in veel andere westeuropese landen: groot verlies voor de socialisten. In Noor wegen verloren zij ruim een jaar ge leden de macht na dertig jaar aan het bewind te zijn geweest, terwijl ze in Denemarken nog wel de regeringspar tij vormen maar geen absolute meer derheid bezitten. En in ons land ver loor de PvdA bij de laatste verkiezin gen ongeveer 7 procent van haar aan hang. niet duur wel heerlijk Ongeveer tweehonderd vrou wen hebben zaterdag in Amster dam gedemonstreerd voor in voering van vervroegde AOW. Het initiatief was van het Vrouwactie-comité voor ver vroegd staatspensioen. NEW YORK De Verenigde Staten zijn tijdens de Koreaanse oorlog bereid geweest kernwapens te gebruiken te gen China. Dit verklaarde oud-presi dent Eisenhower gisteren in een vraag gesprek voor de Amerikaanse televisie. Hij vertelde dat hij in 1953 de Chine zen via „lekken" had laten weten dat indien er geen wapenstilstand zou wor den gesloten, hij zich niet gebonden zou achten aan een bepaald soort wa pens. Eisenhower, die kennelijk op kernwapens doelde, verklaarde: „Ik wil niet zeggen dat wij die grote din gen zouden gebruiken om steden te vernietigen, maar wij zouden er vol doende hebben gebruikt om te winnen, 'egen militaire doelen." Kort daarna hadden de Noord-Korea- nen laten weten dat zij bereid waren de onderhandelingen over een bestand te hervatten. Zinspeling van Ky en Tra Van Do: SAIGON Zowel premier Ky van Zuid-Vietnam als de Zuid- vietnamese minister van buiten landse zaken Tran Van Do heb ben gezinspeeld op een mogelij ke nieuwe trap in de „opvoe ring" van de oorlog in Vietnam. „Naar mijn mening kunnen wij de infiltraties uit Noord-Viet- nam tegenhouden door ten zui den van de zeventiende breedte graad een doeltreffende mili taire controle te vestigen", zei Ky tegen buitenlandse corres- podenten in Vietnam. Einde in zicht Hem was gevraagd of het eventueel voor de Zuid-Vietnamezen en Amerikanen noodzakelijk zou zijn ten Noorden van de breedtegraad aan land te gaan. Tran Van Do verklaarde in een onder houd met een journalist van een Itali aanse krant dat de oorlog in Vietnam Jair" 'S eindigen."0' W Hij zei ook dat de ontscheping van Ame- rikaans-Zuidvietnamese troepen in Noord-Vietnam „mogelijk en misschien zelfs op handen" Is. Volgens de mi nister blijft de oorlog alleen maar voortduren omdat „Moskou en Peking de onvermijdelijke terugslag vaa dc nederlaag van Hanoi op wereldniveau vrezen." In Chinees luchtruim Volgens het persbureau Nieuw China Is een Amerikaans vliegtuig zaterdag doorgedrongen in het Chinese lucht ruim. Het toestel zou door Chinese jachtvliegtuigen zijn aangevallen en op de vlucht gedreven. Amerikaanse vliegtuigen hebben dc eni ge spoorlijn langs dc Nrirdvietnamcso jiUSJ ve")ield twee bruggen bescha digd aldus een Amerikaanse woord voerder. Boven Noord-Vietnam zijn, volgens het Noordvictnamesc persbu reau, zondag twee Amerikaanse toestel len neergeschoten. Bulgarije heeft beslotc. Noord-Viet nam kredieten te verstrekken voor de ontwikkeling van de economie en de de fensie. Een delegatie uit Noord-Vietnam heeft zaterdag besprekingen gevoerd met een vooraanstaand lid van de Russische communistische partij.

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 1