Nieuwe leidse Govuant WELVAART HOEFT NIET TE WIJKEN krant van FORMAAT JAMIN Britten dreigen met VN-sancties KONINGIN BELEDIGD Commentaren i i mag kijken ook al niet meer Centraal planbureau over nabije toekomst: Prijzen en looneisen matigen Duitse onderzeeboot met 21 man vergaan L„ t. OIEMER fdredicteuri Or. C CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD „Stantvattich I* ghablevan itiijf» hart li» teghanapoat I" Donderdag 15 september 1966 47ste jaargang Kantoren Leiden Steenstraat 37 Postbus 76 - Telefoon 31441 58936 - Abonnementsprijzen p.w. 0.93, p.m. 3.97. p.kw. 11,90 - Klantendienst bezorging 18.00-19.00 uur Overheid en bedrijfsleven zullen zich bij hun beslissingen op sociaal- economisch gebied mede laten leiden door een wetenschappelijke „voor spelling" van het Centraal plan bureau, vandaag voor het eerst uit gebracht voor een aantal jaren tege lijk. De barometer staat niet op storm, al zijn er depressies in de buurt. De prijsinflatie blijft een bedreiging van de welvaart. Toch zien onze economen genoeg zonneschijn in het verschiet om een gematigd optimis tisch geluid tc laten horen. (Van een onzer redacteuren) DEN HAAG Het Centraal planbureau voorziet voor de ko mende jaren een bevredigende groei van de Nederlandse economie. De gemiddelde produktiestjjging in de bedreven kan tot 1970 5,2 procent per jaar bedragen. Maar dan moeten lonen en prjjzen minder snel gaan stijgen dan de laatste tijd het geval is geweest. wat de hond op zijn geweten |iad? Vermoedelijk niet zo veel, want een hond is een hond: goe- "dig en loyaal. Hij zal, als zoveel argeloze honden, een beetje te nieuwsgierig zijn geweest. Ge noeg echter voor mevrouw Zwaan, dat opgewonden standje, m er kijvend en sissend op af 2 gaan. En wat doe je dan, als 1 van stand? Maken dat je wegkomt uidvietnamese oeddhisten: erkiezingen imenzwering IAIGON „Een meerderheid de bevolking van Zuid-Viet- n heeft niet van ganser harte de verkiezingen deelgeno- n, zoals de regering voorgeeft, de Verenigde Staten herha- Dit zegt de geünificeerde iddhistische kerk van Zuid- tnam in een communique. De iddhisten verwijten de regering e verkiezing als een samen- ering te hebben georgani- jrd." et Zuidvictnamese staatshoofd, lulte- t-generaal Nguyen Van Thleu heeft klaard dat de verkiezingen van zon- hebben bewezen dat de communisten It zeggenschap hebben gehad over groot deel van de bevolking, „laat i over hun hart en geest." Thleu dt de grote opkomst een vertrou- Aanvallen imiddels hebben vliegtuigen van de erikaanse luchtmacht voor de achtste tereenvolgende dag een basis vac ltdoelraetten op 50 km. ten noord ten van Dong Hoi in het zuiden van »rd-Vietnam aangevallen. Marinevlieg- en hebben twee goederentreinen flr beschadigd. BOERENPARTIJ VERLOOR PROCEDURE )EN HAAG De nieuwe „Boeren- Middenstandspartij" mag zijn naam de komende verkiezingen blijven ren. Een protest van Koekoeks Boe- partij werd afgewezen. )e Boerenpartij had zich op de on beroepen, omdat hij vreesde dat de gelijksoortige naam misverstan- gewekt zouden worden bij de kie- De kroon is van mening dat beide nen zozeer verschillen dat geen ver- rring te duchten is. Smith krijgt nog een kans LONDEN Engeland heeft gisteravond gedreigd de hulp van de Verenigde Naties in te roepen als de blanke regering van lan Smith in Rhodesië niet onmiddel lijk een einde maakt aan zijn re bellie. De Britten willen de Ver enigde Naties vragen om doel treffende en selectieve economi sche sancties te nemen tegen Rhodesië. Reeds in een Britse vertegenwoordiger in dat land aangekomen om een begin te ma ken met een gesprek. Dit werd bekend gemaakt in het slot communiqué van de zo goed als mislukte conferentie van Gemene best-landen. Voor het eerst in de geschiedenis openbaarde zich een poli tieke kloof tussen de rassen. De Afrikanen eisen dat Engeland eens ophoudt met onderhandelen met Ian Smith. Deze landen willen een in vasie. De minister van buitenlandse za ken van Zambia, Simon Kapwepwe, die voor overleg naar zijn land terug keerde, zei in Nairobi: „Wilson is een racist en een gewetenloos man die een fascistische minderheid in Rhodesië de hand boven het hoofd houdt" Wilson was zo boos, gistermorgen op de laatste dag van de vergadering, dat hij begon met te zeggen dat hij weiger de te debatteren met iemand die hem racist noemde. Toen boodt de Zambiase delegatie haar verontschuldiging aan. Maar het voorval tekent de gespannen sfeer van de conferentie. Onderhandelingen Wilson weigerde te luisteren naar zijn Afrikaanse collega's. Hij gaf bevel juist wel nieuwe onderhandelingen te beginnen, maar beloofde wel een tijdsli miet. Rhodesië krijgt tot 31 december de kans om zich bij Wilsons eisen neer te leggen. Gouverneur-generaal Gibbs zou het ultimatum vandaag aan de re gering van Smith overhandigen. Bij weigering zal Britannië echter waar schijnlijk nog dit jaar zich tot dc Verenigde Naties wenden. Op nog een punt weigerde Wilson de raad van de Afrikanen. Zij eisten de Voor de belastingdruk is van drie (volledig uitgewerkte) mogelijkheden uitgegaan: een minimum-mogelijkheid van 25,9 procent (gelijk aan 1965), een hoge belastingdruk van 27,5 procent en een midden-alternatief van 26,7 cent. De arbeidsduur wordt met onge veer 5 procent bekort, zowel door ver korting van de arbeidsdag als door eni ge vakantieverlenging. De woningbouw neemt toe tot een produktie van 125.000 per jaar; ophef fing van het kwantitatieve tekort in 1970; ook kwaliteitsverbetering. Meer bijzonderheden uit dit rap port, alsmede ons commentaar, vindt men elders In de krant. De tranen schoten deze twee meisjes in de ogen. Hun school in Poydras (VS) was „geïnte greerd", dat wil zeggen ook voor negerkinderen opengesteld. Blan ke ouders achtten zich nu ver plicht, hun kinderen van deze school te halen. Moeder had er kennelijk minder onder te lijden dan de jeugd. belofte, dat hij zich volledig zoi uitspreken voor een meerderheidsrege ring. In een mooie formule laat hij een gaatje open voor de mogelijkheid van een minderheidsregering „als aange toond kan worden dat de grote Afri kaanse meerderheid daarmee instemt." Kennelijk vreesde Wilson dat de eis van een meerderheidsregering het re giem van Ian Smith helemaal kopschuw zou maken voor onderhande lingen. Hij hoopt nog steeds op een gesprek, want niet alleen is reeds Britse vertegenwoordiger, sir Morrice James, in het land van Smith aangeko men, maar ook de Britse minister voor gemenebest-zaken, Herbert Bowden houdt zich gereed onmiddellijk daar heen te vliegen als Smith een bereid tot praten toont. Dreigement Het dreigement van Wilson aan Smith bestaat uit twee punten. 1. Weigert Smith te praten dan zal de Britse regering al haar vroegere voorstellen intrekken en in het bij zonder niet langer bereid zijn onaf hankelijkheid te verlenen, voordat een meerderheidsbewind is ingesteld. 2. Met steun van het Gemenebest zal Engeland een resolutie bij de Veilig heidsraad van de VN indienen vooi sancties. In het communiqué wordt verder meegedeeld dat de Britten van plan zijn deze stappen voor te leggen alle delen van de Rhodesische openba re mening. Geëist wordt dat de rege ring Smith aftreedt en dat gouverneur sir Humphrey Gibbs weer de leiding van de staat ontvangt. Hoe gunstig dat percentage van 5,2 wel is, blijkt als men aan het recente verleden denkt: van 1955 tot 1960 steeg de produktie per jaar 4,6 procent en van 1960 tot 1965 5,1 procent. Het Planbureau is tot deze slotsom gekomen na een zeer uitgebreid onder zoek, waarvan de resultaten vandaag bekendgemaakt zijn. Deze uitkomsten zijn sterk afhanke lijk van een groot aantal veronder stellingen. We noemen de volgen de: Aangenomen is dat de wereldcon junctuur en de buitenlandse vraag zich gunstig blijven ontwikkelen (groei van de wereldhandel in volume met 6 7 procent per jaar). Een anti-inflatiepolitiek, die de prijsstijging wel niet zal laten verdwij nen maar toch zal matigen. Dat betekent voor Nederland een gemiddelde stijging van de loonsom ji per werknemer van 6 a 7 procent JL k per jaar (tegen 10 procent in 1966!), tm\- inbegrepen een verdere uitbouw van de sociale verzekeringen, 0,5 pet. per jaar. Overschot op de betalingsbalans in 1970 van 1 miljard gulden om de hulp aan onderontwikkelde gebieden, ande re structurele kapitaaluitvoer en De Koningin was gisteren in Zuid-Limburg. In Houthem be zocht zij het revalidatiecentrum voor gehandicapte kinderen. Een van de patientjes begroette de Koningin. Naast haar burge meester Breekpot van Valken burg. Koel weer DE BELT Een depressie, die zich teren in het zeegebied ten zuiden n IJsland ophield is dahrna naar het idoosten getrokken en beweegt zich ndaag in betekenis afnemend over t midden van de Noordzee naar De- marken. Het front van deze depres- passeerde in de afgelopen nacht i regen ons land. ï>e wind, die voor het front aan de st tot stormachtig aanwakkerde, is iter het front belangrijk afgenomen, lar zal waarschijnlijk vanavond bij iming naar noordwest tijdelijk weer kracht gaan toenemen. Een volgen- depressie beweegt ziah over het benlandse plateau eveneens naar het idoosten. Morgen zal de invloed hier- n in Nederland nog niet merkbaar rt maar in het algerpeen moet wor- n gerekend op aanhouden van koel i wisselvallig weer. DE BILT Wisselende bewolking fct enkele buien. Matige tot krachtige n de kust krachtige, tijdelijk nog ormachtige wind tussen zuidwest en tordwest. Dezelfde temperaturen als todaag of iets lagere. 11 «eptembcr: zon op 06.15, zon onder 18.54, nuan op 08.16, maan onder 19.4E Amsterdams provoblad in beslag genomen AMSTERDAM Een nieuw provo blad, geheel bestaande uit cartoons is door de hoofdstedelijke politie in beslaggenomen. Op de eerste binnenpa- gina verscheen een tekening die beledi gend geacht werd voor dc koningin. Bovendien bevatte het blad drie teke ningen die de politie op de hak namen. Rechercheurs namen in opdracht van de officier van justitie, mr. J. F. Hartsuiker ongeveer honderd exempla ren in beslag van het blad dat zich „God, Nederland en Oranje" noemt. Op de titelpagina van dit halfmaan- delijks te verschijnen blad staat in zwart-wit een closetrol afgebeeld met als tekst „wetboek van strafrecht". Het blad wordt uitgegeven door „De parel van de Jordaan" een groep die werkt met een postbusnummer. Binnenin het blad staan 36 namen onder het kopje „Verantwoordelijk voor de redactie". Hiertoe behoren alle bekende Amsterdamse provo's, ook het provo-gemeenteraadslid Bernard de Vries. EEN OPVARENDE GERED DEN HAAG De Westduitse onderzeeër Hai is gisteravond laat ter hoogte van de Doggersbank in de Noordzee vergaan. Van de 21 opvarenden is er één, de boots man Silbernagel, gered. Hjj is aan boord genomen door een Britse treiler. Volgens deze op varende heeft de Hai een lek in machinekamer opgelopen. Acht mensen, onder wie Sibbcr- nagel, bevonden zich bovendeks toen het schip ging zinken. Ze zjjn allen in zee gesprongen. Van ze ven van hen is tot nu toe niets vernomen. De Hai was samen met drie onder zeeërs en een begeleidingsvaartuig op weg naar Aberdeen in Schotland. De gezonken onderzeeboot werd be gin 1945 in Hamburg gebouwd. Nog in de oorlog werd het schip in de Oost zee tot zinken gebracht. In 1956 werd het gelicht en een jaar later opnieuw in de vaart gebracht. De Hai en het zusterschip Hecht, die beide opgeno men zijn in de Navo-strijdkrachten, doen dienst als oefenschepen. De Hai heeft een lengte van 36 me ter. Met een tonnage van 232 behoort deze onderzeeboot tot de kleinste van de naoorlogse onderzeeërvloot van de Bondsrepubliek. De normale bezetting is 16 officieren en manschappen. Het is (nog) niet bekend waarom de Hai 21 opvarenden had. Het ernstigste ongeluk met een on derzeeër gebeurde in 1963, toen de Amerikaanse Thresher met alle 129 opvarenden verloren ging. Zuigel ingensmokkel afgelopen ATHENE Het Griekse parlement heeft nieuwe adoptiewetten goedgekeurd, die een einde moeten maken aan dé „zuigelingensmokkel". De prijzen die voor kinderen betaald worden, zijn zeer hoog. Later worden ze dan „doorverkocht' aan kinderloze echtparen, voornamelijk naar de Ver-"1—1- ?en „tussenp .adopteren". SKAGERRAK NIET ZEEWAARDIG KRISTIANSAND De Noorse veer boot Skagerrak, die verleden week in een storm voor de westkust van Dene marken verging, kon niet als zeewaar dig worden beschouwd. Dit is de me ning van Thotvald Bruiand, directeur van Norske Veritas, de op één na grootste scheepsclassificatiemaatschap- pij ter wereld. De laadklep was niet stevig genoeg vergrendeld en kon daardoor worden ingedrukt door de reusachtige golf, die het schip van achteren trof. Veritas had het aanbrengen van extra veilig-1 heidsklampen verplicht gesteld, maar ze waren niet alle in gebruik, toen de ramp gebeurde. Eenheid 0OK nu nog worden er pogingen gedaan de betekenis van het christelijk georganiseerd zijn in twijfel te trekken. Het is daarom temeer een verheugende zaak, dat de drie christelijke onderwijsorga nisaties besloten hebben samen op te trekken. In eenheid vermag men meer. De enthousiaste reactie op de voor gestelde eenheid houdt bovendien een belofte in voor wat op andere terreinen verwezenlijkt kan worden. Uiteraard blijft het respect voor het verleden. Het was niet zozeer ge scheidenheid dan wel vèrscheidcn- heid. Ook nu kan die verscheiden heid tot uiting blijven komen. Deze tijd echter vraagt tegelijk om eenheid. Langs verschillende wegen is het christelijk onderwijs aangeko men op het punt, waar verder ge scheiden optrekken onjuist wordt geacht. Vervroegd? IN Frankrijk houdt men rekening met vervroegde verkiezingen voor de Nationale Vergadering, mogelijk al in november. De Gaulle wil blijkbaar niet tot vol gend jaar wachten als zich dit jaar nog een gunstige gelegenheid voor doet, de meerderheid van de kiezers achter zich te krijgen. De generaal is juist teruggekeerd van een prestigereis om de wereld. Vermoedelijk zal het resultaat daar van hem de steun van links-georicn- teerden bezorgen. Zijn scherpe veroordeling van de Amerikaanse rol in de Vietnamese oorlog spreekt tot de verbeelding van vele Fransen. Het is echter niet zeker, dat zij om die reden een gaul listische kandidaat zullen steunen. Er staat voor de Gaulle echter veel op het spel. Maar risico's zijn bij verkiezingen onvermijdelijk. Nieuw N°OR. D-KOREA zou bereid zijn deel te nemen aan een vredes conferentie van de landen, die bij de Koreaanse oorlog waren betrok ken. Het verlangt niet, dat eerst de Amerikaanse troepen uit het Zuiden worden teruggetrokken. Als dit uit Tokio komende bericht juist is, vormt het een bevestiging van het vermoeden, dat de Noord- koreanen niet langer tegen Peking, maar tegen Moskou aanleunen. Het kan voorts verband houden met bet beproeven van de Amerikaanse bereidheid, zonder voorwaarden vooraf aan de conferentietafel plaats te nemen ter regeling van hangende problemen. Ten slotte kan het van invloed zijn op het streven naar onderhandelin gen over de kwestie Vietnam. Vooral nu er duidelijk aanwijzingen zijn, dat Noord-Vietnam druk over leg pleegt met Rusland. Omar Dhani staat zondag terecht DJAKARTA Dc voormalige com mandant van de Indonesische luchtmacht. Omar Dhani, zal zondag terecht moeten staan. Hij wordt ervan beschuldigd een belangrijk aandeel te hebben gehad in de mislukte staatsgreep van 1 oktober van bonbons niet duur wel heerlijk Polen laat Billy Graham niet toe - pagina Kernmerk De Italiaanse filmer Jacopetti, die reeds apiien baarde met zijn sensationele, schokkende film „Mondo Cane" (Hondse wereld), heeft opnieuw onrust verwekt met „Africa Addio", die nu enkele weken in ons land Is te zien. In Amsterdam heeft men het raadzaam geacht de film, die racistische tendenzen zou vertonen, voorlopig niet in première te brengen. Een kritische beschouwing gewijd aan Africa Addio op pagina 7. DAF Umceert nieuw model - pagina 9 -fe Gelijke huren voor gelijke woningen - pagina 13

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 1