DR. SUN - DE DUBBELSPION De Chinese affaire Computers verdwenen DINSDAG 1.1 SEPTEMBER 19«A DOOR ONZE SPECIALE VERSLAGGEVER LINK VAN BRUGGEN HSU TSU-TSAI een omstreden dode HET is by na een maand later, John Lester White is in Latijns Amerika op een nieuwe „job" ge zet, terwijl Willy door de ene ver- hoormolen na de nadere is gegaan. Het hoofdkwartier van de CIA in Langley heeft de bewegingen van de laatste in Nederland zorgvuldig laten nagaan. Niets duidt er echter op dat de Duitser een dub belrol heeft gespeeld. Evenmin is gebleken, of de GRU, die hem in Amsterdam op het spoor was, enig benul had over het doel van de voorgenomen missie. Het tegendeel is er helaas ook niet uitgekomen. rd,*0mdat de oorzaak van het lek wel altijd een raadsel blijven zal, is Willy onder absolute zwijg plicht geplaatst en op non-aktief gesteld. Voorlo pig mag hij de Verenigde Staten niet verlaten. Het vërnietigende, Poolse gifgas is de CIA in- ttens blijven boeien. De hoop om de uitvinding van professor Stanislaw Rutkowski alsnog in han den te krijgen, is nog lang niet opgegeven. Admiraal Raborn staat erop dat zijn dienst dit een oorlog belangrijke strijdmiddel op zo kort mogelijke termijn bemachtigt. Welke foefjes er moeten worden gebruikt, interesseert hem niet En welke kapitalen er eventueel mee gemoeid zijn, spelen bij hem, bij de Groep 54-12 en bij de begrotingscommissie geen enkele rol. Zo Amerika er niet in slaagt de formule en het gas exclusief in zijn bezit te krijgen, dan zal het 't geheim tenminste met Polen delen, en in het ongunstigste geval met andere landen achter het IJzeren of Bamboe Gordijn. William D. Parkinson breekt zich al weken het hoofd over de opdracht. Hij realiseert zich dat hij voor de zwaarste taak van zijn tot nog toe zo succesvol verlopen carrière staat. Zijn eer staat op het spel; zijn roep als improvisatietalent staat op het punt een geduchte knauw te krijgen. Het hoofd van de afdeling analyse van de CIA heeft wel een idee, maar het is zo gewaagd dat hij het steeds weer uit zijn gedachten bant. Hij kan zijn grootste tegenspeler, de Chinese geheime dienst, inschakelen en ten eigen voordele uitbui ten. Als dit plan echter mislukt, kan hij net zo goed zijn biezen pakken. Niet Amerika krijgt dan de formule en het gas, maar Rood China, wat juist ten koste van alles moet worden voorko- ten. Hoewel... Helemaal juist Is deze redenering ook weer niet. Omdat het gifgas in Polen is uitgevon den, kan nooit door de CIA worden voorkomen dat Moskou of Peking het te pakken krijgt. De minimum-eis, waar hij aan moet voldoen, is dat de Verenigde Staten meeprofiteren van de door Mkowski vergaarde kennis en diens revolutionai re uitvinding. Er kunnen dan tegenmaatregelen worden genomen, terwijl het chemischevenwicht in dfc wereld bewaard blijft. In zijn kantoor loopt Parkinson het Chinese, inlidhtingennet in West-Eüropa nog eéné na. Hij (doet dit aan de hand van archiefstukken en kaar ten, die hij al bijna uit het hoofd kent. Wat hem steeds weer verbaast, is het grote aantal rode Chinezen met een diplomatieke, of half-diplomabieke status, dat landen als Frank rijk, Engeland, Zwitserland en ook Nederland op hun grondgebied toelaten. Zo'n 130 man in Lon- derï, waar tevens informatie over de Gemene- bestlanden wordt vergaard. Niet minder dan 125 man in Parijs, dat nog altyd van groot belang is vanwege de betrekkingen met de voormalige kolo niale gebieden in Afrika. Ruim 100 man in Bern en Genève, waar zich tegen de 200 internationale instellingen bevinden een kwart hiervan als onderdeel van de Verenigde Naties. Tegen de 25 in Den Haag, waarvandaan tevens contacten met Bonn, Brussel en Luxemburg worden onderhou den, omdat daar geen officiële vertegenwoordigin gen 'bestaan. Een onbegonnen karwei voor de verschillende contra-spionnagediensten, vooral ook door het vrij er wordende grensverkeer. Op basis van wederke righeid al even zot, want landen als Nederland en Zwitserland hebben elk niet meer dan vier mensen in Peking zitten. De sterke uitbreiding van de Chinese ambassa des en legaties in West-Europa kan Parkinson wel verklaren. Sinds hun ideologische breuk met de Russen staan de Chinezen droog. Ze komen niet langer in het bezit van de informatie, die ze vroeger via Russische kanalen kregen. Op tech- nisch-wetenschappelijk, op militair-strategisch en op politiek gebied moeten ze tegenwoordig onder eigen stoom varen. Commissies, die zich in 'naam met culturele zaken bezig houden, of met de wetenschap en de techniek, zijn in feite goed georganiseerde mantel organisaties voor het bedrijven van spionage. En die zakenlieden maar denken dat het alleen om «business" gaat. Ze zijn verguld, als ze een of ander contractje kunnen afsluiten, maar ze verge ten dat de Chinezen slimmer zijn dan zij. Oók hier kan de contra-spionage weinig aan doen. Als het om de handel en om de smeer ervan gaat, zijn er zelden geclassificeerde staatsgehei- nen in het spel. De verschillende ministeries van Juitenlandse zaken zijn trouwens ook een hinder- )aal. Het is hun taak de vriendschappelijke be- rekkingen met Peking te bevorderen, en die is vaak tegensteld aan die van de apparaten, welke ver de veiligheid moeten waken. Hier in Bern Parkinsons vinger glijdt over ;n plattegrond van de Zwitserse hoofdstad «vindt zich het zenuwcentrum van de Chinese nlichtingendienst voor West-Europa, dat over een budget van 500 miljoen dollar per jaar «schikt. In het ambassadegebouw aan de Kal- iheggweg staat een krachtige kortegolfzender, Waarmee Peking dagelijks wordt bereikt. Alle nededelingen voor en opdrachten uit de Chinese ïoofdstad lopen over deze schijf. Per telex wordt alles van en naar Londen, Parijs en Den Haag doorgegeven. Sinds De Gaulle lonkoogjes naar Mao werpt, zo weet Parkinson, is er tussen de Chinese ambassa- Jdes in Parijs en Bern een soort machtsstrijd gaan- de. In de Franse hoofdstad zetelt generaal Hang ®3Cheng als ambassadeur, in de Zwitserse ?2fpoofdstad is dat een oude rot in het spionagevak, [•ei, 53-jarige Li Ching-huan. De laatste heeft vier iar lang de partijhogeschool in Peking bezocht, lij kent het klappen van de zweep als geen ander; zijn naam in China is zowel beroemd als berucht. Generaal Hang Cheng echter, die Bern als spio- tegecentrum meer en meer door Parijs wil laten Vervangen, is een persoonlijke vriend van Mao. Hij buit deze relatie op sluwe wijze uit. en wijst averal waar hij maar vermoedt dat dit indruk Inaakt, op zijn hogere militaire rang. De verbindingskanalen van de Chinezen lopen 'ver Bern naar Parijs. Daar splitsen ze zich in twee wegen: één, die naar Londen gaat, en een In België is de communistische splinterpartij van Jacques Grippa nauw bij de Chinese aktivitei- ten betrokken. In 1964 keerde de laatste, die een overtuigd en fanatiek Stalinist is, uit Peking te- DJg met een cheque van 100.000 dollar op zak. Met dit _<?eld bouwde hij het Europese correspon- dentennet op van het persagentschap Hsinhua, dat onderdeel uitmaakt van het propaganda-appa- andere, die over Brussel en de legatie in Den Haag in de havens van Rotterdam en Amsterdam terecht komt. De laatste schakel met China wordt meestal door een schip gevormd, raat van de Chinese staat. Vreemd eigenlijk, denkt Parkinson. Aan de kortste weg, die namelijk naar het Oosten, schij nen toch de nodige bezwaren te kleven. De slech te verhoudingen met de meeste communistische landen achter het IJzeren Gordijn zullen hier wel de oorzaak van zijn. Bepaald doorzichtig is de wijze, waarop Rood China zijn mensen in het Westen krijgt. Als ze geen diplomatieke status bezitten, maar toch voor het verkrijgen van inlichtingen van belang kun nen zijn, worden ze naar Hongkong gesmokkeld, naar die massale mensenpoel daar. Tegen betaling van een betrekkelijk gering bedrag worden ze vervolgens met papieren van de Britse Kroonkolo nie uitgerust. Als Hongkong-Chinees verlaten z tenslotte het Aziatische continent, en krijgen in deze hoedanigheid vrij gemakkelijk toegang tot de meeste landen van West-Europa. Zijn de Chinezen nu werkelijk zo slim als ze over 't algemeen worden afgeschilderd? Par kinson heeft het zich al dikwijls afgevraagd, en hij heeft er zelfs een studie over Confucius voor gemaakt. Deze wijsgeer, wiens leer in Rood China nog altijd opgang doet, dacht er in zijn jaren kenne lijk anders over. Hij hield er een stuk gezond verstand op na, waarvan het bezit als gemeen goed kan worden verondersteld, maar dat door het vaak ontbreken ervan ongewoon en excen triek lijkt. „De zekerheid om bedrogen te worden", luidt een van Confucius' uitspraken, „is zich voor slim mer te houden dan anderen". Of: „Het hart van de wijze behoort als een spiegel alle voorwerpen te weerkaatsen, zonder door een enkele ervan besmeurd te worden." Een derde uitspraak van de grote, Chinese fi losoof moet de chef van de afdeling analyse van de CIA even naslaan. „Voor negen dingen", zo leest hij, „zorgt de edele mens. Rondziende dient hij goed uit te kijken, en horende duidelijk in zich op te nemen. In zijn blik is hij vriendelijk, in zijn houding eerbiedwaardig, in zijn woorden waarachtig en in zijn werk ijverig. In geval van twijfel wint hij inlichtingen in; is hij toornig, dan denkt hij aan de gevolgen ervan. Indien hij een kans op winst bespeurt, vraagt hij zich zorgvuldig af, of het nastreven daarvan wel in overeenstemming is met datgene, wat juist is". Nou niet wegdwalen even logisch blijven, denkt Parkinson. Formosa-Chinezen? De^, een is "dit j daan, waarbij Formoea-Chjnezeo een -verrader lijke rol speelden. Tegelijk met Wang Er-kang, de tweede secreta ris van de Chinese ambassade in Bern, wezen de Zwitsers dr. Tsung Sing-tse uit, die voor Peking bewezen spionage-aktiviteiten had ontpl oid, hoe wel hij als vertegenwoordiger van Nationalistisch China in de Wereldgezondheidsorganisatie zitting had. Met J. S. Kuo, de culturele attaché van de ambassade van Formosa in Brussel, was het nog rP"*r eesteld. T": v^rd de nacht van 25 februari door de Zwitserse gendarmerie gearresteerd, toen hij in Bern bij de ambassade van zijn tegenstanders aanbelde. In de tas, die hij zij zich droeg, bleek een uitgebreid plan voor de reorganisatie van het Chinese spionagenet in West-Europa te zitten, zomede de namen en adressen van Chinezen in Frankrijk, België, Engeland, Duitsland, Zwitser land en Nederland, die betrouwbaar werden ge acht. Kuo werd uitgewezen bijna op dezelfde dag dat de Nederlanders op Schiphol miskleunden. Het ging toen om ir. Huang Tao huan, die om politiek asiel had willen vragen. Zijn begeleiders, die hier lucht van hadden gekregen, leidden de grenspoli tie met een smoesje om de tuin. De armé man werd onder bewaking naar China teruggevlogen en zou slechts een paar dagen later zijn terecht gesteld. Parkinsons besluit staat plotseling vast. Hij schiet geen lor op met het steeds weer tegenover elkaar plaatsen van bekende grootheden. Hij zal proberen een bres in de Chinese gelederen te slaan. Een andere mogelijkheid om het Poolse gif gas in handen te krijgen, ziet hij niet, hoewel hij er bijna dag en nacht over heeft getobd. Zonder z'n secretaresse in te schakelen, belt hij het archief. „Graag onmiddellijk de dossiers van ir. HsuTsu-tsai hij spelt de naam letter voor letter uit en van dr. Sun. Jazeker, precies zo geschreven als de zon, die vandaag verstek laat gaan". Het volgende telefoontje gaat naar zijn collega van de afdeling operaties, William J. Ternell. De laatste weet genoeg van de zaak af om hem te kunnen adviseren. De uiteindelijke uitvoering is ten slotte zijn werk. De mislukte operatie XO 2 komt trouwens ook uit zijn koker. Binnen een kwartier zitten beide mannen tegen over elkaar. „Je zal het waarschijnlijk nooit geraden heb ben, Bill", zegt Parkinson sarcastisch, „maar het gaat weer eens over dat gas. Je weet dat het nog altijd van het grootste belang voor ons is die for mule en de toepassing ervan in handen te krij gen. We hebben hier al zo vaak over gesproken dat ik je niet lang behoef te vervelen". „Nu had ik een idee, een riskant idee, mag ik wel zeggen maar ik laat het onmiddellijk vallen, als je iets beters weet. Bedenk wel dat als je ermee akkoord gaat, de gedetailleerde uitvoering ervan opnieuw voor jouw rekening komt". „Ik luister", verklaart Ternell zo koud als een vis. „Om dan maar meteen met de deur in huis te vallen: ik geloof dat het mogelijk is dat gas met de hulp van de Chinezen in ons bezit te krijgen. Lach niet; ik bedoel inderdaad de Chinese inlich tingendienst." „Het is gewaagd, ik weet 't, maar ik heb als uitgangspunt genomen dat Peking, gezien de be trekkingen met Warschau, er toch niet lang bui ten kan blijven, nog afgezien van de vraag, of het er al niet bij betrokken is". „Hoe wil je dat versieren!" In de stem van de kalme, rustige Ternell klinkt voor de eerste keer sinds Parkinson met hem samenwerkt, enige ver bazing. „Kijk, Bill. Ik heb hier twee dossiers. Het ene is van ir. Hsu Tsu-tsai, het andere van dr. Sun. Je kent beide mensen wel; je weet althans wie het zijn en wat ze doen en willen. Sun is al sinds maart van het vorig jaar onze doorbraak bij de Chinezen. Hij heeft tegen betalingen, die naar mijn smaak bijzonder hoog zijn, de CIA herhaal delijk waardevolle tips kunnen geven." „Zoals je bekend is, heeft Sun een hoge functie bij de Chinese geheime dienst. Hij is zo'n beetje de reizende ambassadeur tussen Peking en Bern, en hij behoort tot de weinigen, die op eigen houtje bepaalde beslissingen kunnen nemen. Zo wel in China als in Zwitserland wordt er naar hem geluisterd." „Nu Hsu Tsu-tsai. We hebben die man via Sun gekregen, of, beter: we moeten hem nog krijgen. Hij is een van de grootste lasdeskundigen van Rood China en weet alles af van het commu nistische raketbouw-programma. Niet voor niets hebben we hem via Sun een bedrag van een miljoen dollar geboden, als hij naar ons over loopt." „Volgens de laatste gegevens, die in zijn dossier liggen, zal hij bij de Amerikaanse ambassade in Den Haag om politiek asiel vragen, als hij, in opdracht van zijn regering, tussen 9 en 16 juli het Internationaal Congres voor Lastechniek in Delft bijwoont". „Dat is me allemaal bekend, Bob", interrum peert Ternell. „Maar hoe in de wereld leg je de verbinding gas-Sun-Hsu Tsu-tsai?" „Ik was daar juist aan toe. Kijk zo. We kunnen er rustig van uitgaan dat én Sun én Hsu Tsu-tsai geen idealisten, maar materialisten zijn. Dat blijkt wel uit de enorme bedragen, die ze zich voor hun diensten laten betalen. Om een voor beeld te noemen: Sun heeft van tevoren bedongen dat hij tien procent van het kapitaal krijgt als extra dus waarvoor hij Hsu Tsu-tsai kan bewe gen naar de Verenigde Staten uit te wijken. Dat is voor deze ene transactie de lieve som van 100.000 dollar, Bill!" „Natuurlijk, het is ons dat allemaal waard, maar waarvoor zouden we die materialistische mentaliteit nog niet verder uitbuiten? Als we Sun nu eens inschakelen om voor de Chinese geheime dienst dat gifgas te kopen. Peking voelt hier zeker alles voor, terwijl ik er van uitga dat Warschau niet afkerig is van een zak vol devie- „Het gas en de formule gaan dan eerst naar Bern en vervolgens via de officiële kanalen naar een Britse of Nederlandse zeehaven om opgebor gen te worden in éen kluis van een Chinees schip. Als Sun echter zo lief wil zijn het pakketje er gens uit de lijn te laten vallen en het in Neder land in handen van Hsu Tsu-tsai te spelen, dan vangen we twee vliegen in één klap". „Is Sun te vertrouwen, Bob?" vraagt Ternell ernstig. „Als we hem voldoende geld bieden, is hij niet alleen te vertrouwen, maar hij zal ook nog hard voor ons willen lopen. Het is dus een kwestie van pegulanten, maar de admiraal heeft me meer dan eens gezegd dat het hem veel, zo niet alles waard is, als de uitvinding van Rutkowski in het bezit van de Verenigde Staten komt." „Dat betekent natuurlijk wel dat Sun ook moet overlopen en in de toekomst niets meer voor de CIA waard is." „Vanzelfsprekend. Ik ben echter niet van me ning dat de diensten, welke Sun ons tot nog toe heeft verleend, in enigerlei verhouding staan tot de militair-strategische waarde van dat gas. Ik had gedacht hem drie miljoen dollar te laten bieden. En het bedrag, dat aan Hsu Tsu-tsai moet worden uitbetaald, kan hij van één tot twee mil joen dollar verhogen". „En als hij ons bedriegt? Als hij het gas en de formule niet aan de CIA uitlevert, maar aan Peking, dat zonder ons wroeten misschien nooit op de hoogte van de Poolse uitvinding zou zijn gebracht?" „In dit dossier zitten bescheiden genoeg om hem te kunnen chanteren." Parkinson slaat een paar keer hard op het archiefstuk, dat voor hem ligt. „Als hij zich er niet aan stoort zijn stem wordt wat vaag en hij kijkt z'n collega met enigszins droeve ogen aan dan kunnen we hem natuurlijk wel in zijn huidige functie vernie tigen, maar het lijkt me dan wel gewenst dat we daarna onmiddellijk ontslag nemen". „Ik moet er over nadenken, Bob", brengt Ter nell naar voren. „Morgen, in de loop van de middag, als ik zelf het nodige over die snuiters heb nagetrokken, kun je mijn antwoord verwach ten. Op voorhand kan ik je al zeggen dat de hele operatie zinloos is, als China al over het gas en de formule beschikt. Of Sun moet het geheim voor nog meer geld uit Peking willen stelen, maar als we dat als het laatste alternatief voorstellen, den ken ze boven helemaal dat we gek geworden De mannen nemen afscheid van elkaar. Hun zelfvertrouwen zijn ze een beetje kwijt, maar wie zou hen dit kwalijk nemen? E«n gifgat mat een vernietigende uitwerking, door prof. dr. Stanislaw Rutkowski in Polen uitge vonden, is voor de Amerikaanse inlichtingendienst, de CIA, aanleiding alles op alles te xetten om dit in een oorlog belangrijke strijdmiddel in handen te krijgen. Het eerste operatieplan, XO 2 genoemd, mislukt, omdat de agenten, die in Amsterdam met de voorbereidingen van een overval op het labora torium in Zyrxyn bezig zijn, plotseling merken dat zij door de Russische geheime dienst, de GRU ge schaduwd worden. De Amerikaan John Lester White en de Duitse contactman Willy, die in Polen voor een knokploeg moet zorgen, vertrekken daar op hals over kop naar de Verenigde Staten om in Langley, waar zich het hoofdkwartier van de CIA bevindt, verslag van hun mislukking uit te brengen. De vorige afleveringen van deze geromantiseer de reeks werden respectievelijk op 30 augustus en op 2 en 7 september j.l. geplaatst. De serie is ge baseerd op authentieke gegevens, verband hou dend met de raadselachtige dood van ir. Hsu Tsu- tsai, zomede met het ongebruikelijke beleg van het Chinese legatiegebouw in Den Haag. DR. SUN verkneutert zich. Aan z'n onbewogen gezicht is niets te zien, maar van binnen is hij een en al vreugde. Zijn plan werkt uitste kend. Van de directeur van de Chi nese geheime dienst heeft hij zelfs het compliment gekregen de beste tipgever van heel West-Europa te zijn. De stommeling. Hij zal hem nooit weer terug zien. En China ook niet de enige schaduw eigenlijk op zijn pret als er daar tenminste geen revolutie komt Sun, die altijd op een diplomatiek paspoort reist, is van Bangkok naar Warschau onderweg. Nog één bespreking, denkt hij. En dan rustig in Bern blijven tot de tijd rijp is. Over een maand, misschien over zes weken, zit hij in Amerika met een hoevelheid poen, waarvan hij nooit had kun nen dromen. Hij zal zich in stilte terugtrekken en zich nooit meer in die smerige wereld van spiona ge en contra-spionage laten zien. Lekker luieren in Californië en Florida. Zo nu en dan eens een gokje maken de grootste uitspatting, waar hij zich ooit aan schuldig heeft gemaakt, en die wel verband zal houden met zijn verachtelijke Hoe zijn ze er allemaal ingevlogen, overpeinst dr. Sun. Toen hij de vorige maand in Wenen con tact kreeg met die CIA-agent, en toen deze hem voorzichtig en in de vaagste termen polste over de mogelijke rol, die hij zou kunnen spelen in het verkrijgen van dat Poolse gas, was hij er even voor teruggedeinsd. Niet lang overigens, want de drie miljoen dollar, die hij bij het slagen van het projekt zou krijgen, had een onweerstaanbare aantrekkingskracht op zijn geldzucht uitgeoefend. Het bedrag had hem even koude rillingen be zorgd. Hij constateerde dat hij schor van emotie was en dat hij, de kalme en hautaine dubbelspi on, die zich altijd een grootmeester in zijn vak had gewaand, duidelijk te kennen gegeven had zijn zelfbeheersing te hebben verloren. Met z'n intelligentie had hij op zichzelf wraak genomen. Hoe had hij het gifgas in Peking ver kocht! „Ik maak u er wel op attent, mijne heren het was zijn eigen vondst „dat de Amerikanen u voor zijn, als u niet met de grootste spoed han delt. Van mijn tipgever, u kent hem wel, hij is de man, die me wel meer gegevens van en over de CIA in handen speelt, heb ik vernomen dat het om een uitvinding gaat, waarvoor men bereid is desnoods vijftig miljoen dollar te betalen. Geen kleinigheid, zou ik zo zeggen. Ik maak me echter sterk dat als ik mijn bronnen in Warschau aan boor, ik, gezien de goede betrekkingen van China met Polen, het gas voor tien miljoen dollar kan krijgen. Er moet dan wel onmiddellijk gehandeld worden. Een goede verstandhouding kan, zoals u bekend moet zijn, door een slechte verstandhou ding overschaduwd worden, als er aanzienlijk ho gere winsten kunnen worden gemaakt". Er waren er een paar, die zich nog eens uitvoe rig over de militair-strategische waarde van het gas wilden laten voorlichten. Sun had het verhaal van de vernietigende uitwerking verteld en er nog een paar schepjes bovenop gedaan. Nog in diezelfde vergadering iets zeer ongebruikelijks kreeg hij volmacht de aankoop te regelen, zomede het transport en de beveiliging. Ook dat laatste was ongewoon, maar hij had het er uitge vist door met klem naar voren te brengen dat het geheim slechts aan een enkeling bekend mag zijn, gezien de importantie ervan. Zijn vriend, ir. Hsu Tsu-tsai, was een zacht eitje voor hem geweest. Hij had zelfs geen enkele vraag gesteld over de inhoud van het pakketje, dat hij bij zijn overlopen naar het Westen mee moest nemen. Heel verstandig, overweegt Sun, die ook nog 100.000 dollar krijgt, omdat hij dege ne is, die de lastechnicus en raketdeskundige heeft bewogen voor 1 miljoen dollar de benen te nemen, als hij in Delft is. Heel verstandig. Als je plotseling het dubbele kan krijgen voor een extra dienst tijdens een daad, waartoe je toch al hebt besloten, vraag je niet al te veel. Dr. Sun, die zowel sluw als materialistisch is, nestelt zich behaaglijk in de eerste klas vlieg- tuigstoel. Tijdens de eerste bespreking in Polen, hapten de Polen al. De tweede en laatste bespre king, waarvoor hij nu door het luchtruim snelt, is bedoeld voor het vastleggen van de details, zoals de datum en de wijze van transport. Hij gniffelt. Hij heeft een opzetje geraakt, waar zelfs de CIA vreemd van op zal kijken. IN DE VOLGENDE AFLEVERING Een Poolse koerier vertrekt naar Bern. BRUSSEL Een Belgische vrachtwagenchauffeur heeft zijn wagen en twee spiksplinternieuwe Duitse computers verspeeld. Ze waren bestemd om in de Belgische hoofdstad geëxposeerd te worden door twee firma's met kantoren in. Parijs in de Salon de la Mecanographie. De Belgische chauffeur had de beide zeer kostbare machinale denkers uit Neurenberg gehaald. Zondagmor gen vroeg kwam hij weer in zijn woonstad aan. Het was te laat om de beide computers nog uit te laden en daarom parke.erde hy zyn wagen voor de deur en ging slapen. Toen hy de volgende morgen wakker werd, was de wa gen met inhoud verdwenen. De politie weigerde de na men van de chauffeur en van de fabrikanten bekend te maken. Het is nog niet bekend of de dieven het gemunt hadden op de wagen, of op de computors om met meer zekerheid hun misdadige plannen voor te bereiden. Ex-minister Smalleiibroek gedagvaard DEN HAAG Dc aanrijdingszaak van oud-minister Smallcnbroek zal spoedig voor het kantongerecht die- Dit «s het resultaat van het voor onderzoek, dat naar de aanrijding is ingesteld. De heer Smallenbroek zal overtreding van art. 25 der Wegenver keerswet ten laste worden gelegd: het gevaar brengen van het verkeer.

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 9