NIEUWE CHRYSLERS TSJOE EN LAI GEDEGRADEERD Ford botst proef' met Zephyr Mk 6 Superdiesel van Fina Provo's happenen voorlopig niet meer op het Spui Jonge mode hoeft niet mini-mode te zijn Luxueuze Simca's Twee voorbeelden uit de collectie René-Robert, uitgevoerd in linnen. minimale rok, want elke mode evolueert en korter dan kort kan niet, dus moeten de rokken langei worden. Maar wat wel voorlopig: zal vrortbestaan zijn; de strak ke lijnen, het ontbreken van nutteloze garneringen de scherpe kleurtegenstcllin- (Van onze moderedactrice) AMSTERDAM —Mini-mode is jonge 10de, maar gelukkig is alle jonge mode og geen mini. Dat mini slaat op het yperkortc rokje. De confectle-industrie TIINSDAC 13 SEPTEMBER 1W6 Gaat Nederland over op de 'Gouden Standaard' Sigarcnrokers menen van wèl. De heer de Bruyn uit Zutphen vindt de Gouden Standaard een prima sigaar. rDaarbij trekt ze heel licht, uat ik ook ten pluspunt vind. De verpakking.... is bijzonder geschikt om te presenteren", hrijft hij. ga ook over op KARELI GOUDEN STANDAARD Positie Lin Piao versterkt TOKIO De Chinese pre mier Tsjoe En-Lai is niet lan ger vice-voorzitter van de Chi nese communistische partij. Dit heeft het persbureau Nieuw China in bedekte termen mee gedeeld. Deze degradatie wordt gezien als een symptoom van de stijgende belangrijkheid van de minister van defensie, Lin Piao. Aangenomen wordt dat deze machtverschuiving niet zozeer duidt op prestigeverlies voor Tsjoe, die premier blijft. De wisseling van functie heeft wel licht reeds plaatsgevonden tijdens de plenaire zitting van het centrale partij comité in augustus. De mededeling werd teroops gelanceerd in een be richt waarin werd gezegd dat de voor zitter van de Australische communis- AMSTERDAM De hoof d- stedelijke provo's zetten voorlopig een punt achter hun Hap penings rondom het Lieverdje op het Spui. De geestelijke vader van het provotariaat, de 23-jarige stu dent in de filosofie Roel van Duyn, motiveert het besluit aid n „Wij zijn niet van plan deze weke lijks terugkerende traditie kunst matig in stand te houden, Dat zou een krampachtige bedoening wor den. De voortdurende aanwezig heid van een grote machtsconcen tratie politie als wij deze bijeen komsten houden, roept bovenden spanningen op, die ons misschien de sympathie bij het publiek doen verliezen". De provo's gaan nu hun activitei ten verleggen. Wekelijks worden er openbare gespreksavonden ge houden in Frascati, waar provo s het woord zullen voeren. Zaterdag staat de anti-rook magiër, Robert Jasper Grootveld, zojuist terugge keerd uit Sicilië, op het spreek gestoelte. Met de boot, die de pro 's onlangs hebben aangescnaft, gaan zij een anti-rookcampagne door de Amsterdamse grachten 'oeren. De boot heeft de naam ,Anti-rookboot" gekregen. Begin volgend jaar gaan de pro- ra's een zg. witte krant maken: .Dagblad van het provotariaat". Verder blijven de provo's hun me dewerking verlenen aan de maar- delijkse Vietnam-demonstratie. In Maastricht wordt in oktober een internationaal provo-concilie gehouden. Provo's uit België, Frankrijk, Engeland. Duitsland en de Scandinavische landen zullen daar met hun Nederlandse colle ga's plannen bespreken om te ko men tot de oprichting van een in ternationale provo-beweging, de Provo-Mondo. Het blad Provo, gestart met een oplage van vijfhonderd, wordt thans in twintigduizend exempla ren verspreid. Naast dit blad ge ven de provo's het weekblad „Ima ge" uit, dat in tegenstelling tot het theoretisch karakter van ..Provo" een wat luchtiger inhoud heeft. Op Prinsjesdag gaan de provo's evenals vorig jaar een actie in Den Haag voeren. Een „studen- ten-stempelcomité zal protesteren tegen de bezuiniging op het gebied van de studentenvoorzieningen. Gisteren is weer een nieuw pro vo-tijdschrift van de persen geko men. Het telt uitsluitend teken.n- gen en het heet: „God, Nederland en Oranje". Lucht radioactief na ondergrondse proef FRENCHEMANFLAT (Nevada) In de dampkring is een meetbare hoeveel heid radioactiviteit waargenomen, af komstig van de gisteren in Nevada ge nomen ondergrondse kernproef. De radioactiviteit werd geregistreerd op 1500 meter van de plaats van de kern proef, die op 255 meter diepte plaats vond. Zij levert geen gevaar op. tische partij, E. F. Hill, in Peking was aangekomen. Er werd een opsomming gegeven van autoriteiten die hem op het vlieg veld verwelkomden. Tsjoe en Kang Sjeng werden daarbij aangeduid als lid van de permanente commissie van het politieke bureau van het centrale partij comité. Het betekent dus ook een bevorde ring van Kang tot lid van genoemde permanente commissie. In het verleden werd Tsjoe ^altijd vice-voorzitter van de centrale com missie genoemd. In het bericht over Hill werd geen melding gemaakt van de regeringsfunctie van Tsjoe. Dit werd wel gedaan in een tweede be richt over een receptie van Tsjoe voor Japanse politici. Waarnemers menen dat Tsjoe nog steeds derde man is, maar dat de pistie van Lin Piao wel is versterkt. De jonge Rode Garde blijft stoten op toenemend verzet. Uit het gebied aan de grens van Vietnam komen berichten binnen dat arbeiders zich daar vere nigd hebben in een „purperen garde". Er zouden bloedige botsingen hebben plaatsgevonden tussen de beide orga nisaties. In Peking blijft de Rode Garde de macht in handen houden. Volgens Tass heeft zij geëist dat alle „rijke boeren, huiseigenaren en contra-revolutionaire elementen" voor donderdag Peking heb ben verlaten. Zij mogen slechts het noodzakelijke meenemen. Roeiploeg op Schiphol warm verwelkomd Trainer Vaandrager: het kon nog sneller SCHIPHOL Onder luid gejuich van talloze familieleden, kennissen, vrienden en leden van het Amster damse studentencorps, die op dc pro menades van Schiphol stonden te wui ven, verliet de Nederlandse roeiploeg het vliegtuig van de Lufthansa, waar mee de roeiers maandagavond uit Bied via Frankfort naar Nederland zijn teruggekeerd. Onderaan de vlieg tuigtrap stonden enkele bestuursleden van dc Nederlandse roeibond, die de overwinnaars van het goud, zilvei brons begroetten met grote bossen gladiolen. In de perskamer op de luchthaven poseerde, de op twee na voltallige roeiploeg voor de flitsende cameras van de fotografen. Kloosterman en Stokvis van de Nereusgroep ontbraken op het appèl. Zij waren in.Zuidslavië achtergebleven om daar vakantie té houden. De gestuurde Laga-twee Van de Graaf-Van Nes betitelden de „gou den" overwinning als „een zware, maar geen moeilijke taak". Stuurman Hallie had in angst gezeten, dat de boot het niet meer zou houden: „Het ging zo hard, dat het aan alle kanten kraakte. De boot was toch al niet zo Coach M. P. Vaandrager was echter niet geheel voldaan. Hij had een zwaardere tegenstand verwacht. Vol gens hem was het te gemakkelijk ge gaan. We hadden een veel snellere eindsprint ingestudeerd, maar dat was niet nodig gebleken. „Je wil toch graag je topprestatie laten zien", luidde zijn commentaar. Door een haag van eerstejaars studen ten van het Amsterdamse corps, die hun jassen op de straatstenen spreidden, be gaven de overwinnaars zich triomfante lijk naar de zaal boven de I.C.A.-hal, waar zij door de afhalers werden begroei Kort daarop verliet het hele gezelschap de luchthaven en stapte in drie in de Ring vaart gereed liggende rondvaartboten, die hen naar het clubgebouw van de roei- en zeilvereniging „De Amstel" brachten voor de officiële huldiging. Bui itemeester slaat erop BLARICUM Een woordenwisseling tussen burgemeester M. Tydeman en de feehouder Th. de Leeuw is gisteren ge ëindigd met een handgemeen, waarbij de veehouder rake klappen opliep. De heer De Leeuw overweegt een klacht in te dienen wegens mishandeling en erf- vredebreuk. Tussen de burgemeester en de vee houder was verschil van mening gerezen over de afbraak van een veestal, die veertig meter van de weg afstaat met toestemming van het vorige gemeen tebestuur werd gebouwd. Burgemeester Tydeman vindt dat de stal moet worden afgebroken en daartoe de veehouder opdracht gegev Gisteren verscheen hij, met twee slopers en een ambtenaar, op bet erf van de vee houder en hij gelastte de slopers te be ginnen. De heer De Leeuw was daar boos, dat hij de veehouder een aantal klappen gaf. De ambtenaar probeerde de burgemeester te kalmeren. De heer Tyde man zou hem gezegd hebben dat hij zijn vorige gemeente met deze wijze optreden ook succes had gehad. Intussen was de veehouder van zijn verbazing be komen en hïij diende zijn tegenstander eveneens klappen toe. De gemoederen werden pas gekalmeerd toen de vri van de veehouder tussenbeide kwam. „Bliksemafleider" Om commentaar gevraagd erkende burgemeester Tydeman dat het tot handtastelijkheden met de heer De Leeuw was gekomen, toen deze de bur gemeester van zijn erf wilde duwen. ,.Er is wat gestoeid, want ze moeten niet aan mijn lijf komen. Wanneer onlusten dreigen ga ik zelf altijd m want ik wil niet, dat alle moeilijkheden op de hoofden van mijn ambtenaren terechtkomen, Ik functioneer in zulke gevallen als bliksemafleider. Dat komt in ruigere gemeenten wel zei burgemeester Tydeman. Hij verklaarde tevens, dat hij in zijn vorige standplaats Westkapelle wel eens iemand tegen de grond had geslagen, al betrof het toen een geval van open bare dronkenschap. Cocktailhoedjes? Badmutsen! Vaderen dochter hij botsing omgekomen SITTARD Bij een frontale botsing de rijksweg te Nieuwstadt (L) zijn steravond twee inwoners van Sittard edooó. de 57-jarige J. Bakker en zijn 3-jarige dochter. De enige inzittende uit e andere auto, mevrouw Salvino uit 'ittard. is zwaar gewond. later bezweken. Terwij] hij met zijn bromfiets op de nosscnbeeltsestraat reed, is gisteren te Mnt de 45-jarige geestelijke D, van peen door een vrachtauto overreden. i In Veenhuizen zijn twee bejaarde broers door gasverstikking om het leven 'komen, de 72-jarige A. Laan en de •jarige J. Laan. In hun woning stond j dc gaskraan open. Buren, die de broers [pisten, hadden zich toegang verschaft slaan. I AMSTERDAM Gisteren een merkwaardige Europese pre mière: een modeshow van badmutsen. De hele collectie van de Lon- dense badmutsenmaker Klei- nert's was door de Nederlandse importeur Noventum naar Am sterdam gehaald. Wie denkt dat een badmuts zomaar een rubber kap is. heeft het mis. De Kleinert's muts heeft nog een ..binnenwerk", een band die het binnensijpelen van water verhindert. De basis voor elke muts is inderdaad het type vlie genier skap. maar daarop wor den schubben, veerachtige slier tjes, bloemen, lussen en zelfs nylon plooisels en draperieën ge legd. En dan vraagt men zich af of er een cocktailhoed of een badmuts op hel hoofdje staat. Bij enkele mutsen is de kruin verhoogd tot een kozakkenmodel zodat ook het hoogste kapsel er ongeschonden tn kan onderdom pelen. Leuk waren de kapjes, waarvan de kruin tot in een puntje was opgewerkt. Twee jonge mensen hebben vanuit cleze gezichtspunten een confectiecollectie sa mengesteld, die aardig was om te zien en interessan' omdat jeugd voor jeugd ontwierp en toch commercieel resul taat wilde zier, Confectionair Robert Apotowski <26>. ad junct-directeur van de confectiefabriek APO en Rene Gerretsen (24), ontwer per. introduceerden gisteren hun eerste René-Robert-collectie, Mode voor de jeugd, waarbij .n bepaalde gevallen die jeugd tot een dertig jaar kan reiken. D'- rok bleef net boven de knie. de lijnen waren recht, de garne ring slechts aoor biezen in afstekende kleuren. Revers, kraagjes cn zakken liadden ct nsequent een ronde of ovale lijn. oo-: ronde gespen en natuurlijk ronde kr.open pelle kleurtegenstellingen: wit met knalgeel, ro.-o of hardgroen. Een geel-roze ruit op effen geel rokje; veel marineblauw met okergeel men mantels, die of met een rits mid- lenvoor sloten of met een enkele kno- oenrij. Et-n gele mantel met daaronder een paarse stieepjapon. De mouwen meestal kort net tot op de elleboog en dan afgezet met een dubbele bies. die ook de (dikwijl* verlaagde' taille aan geven. Bii de broekpakken waren de jasjes vrij lang met afgeronde voorpanden en de de voet enigszins pantalons loucr i wijd ui'. Al met al een fris en zeker jong beeld van de mo le voor de jeugd, die de mini vergeten wil. Provincies in het noorden on noord oosten van Thailand, die te lijden heb ben gehad van de overstroming van de Mekong, worden thans bedreigd met tyfus- en dysenterie-epidemieën. In Nongkai zijn bijna driehonderd geval len van tyfus en talloze gevallen van dysenterie geconstateerd. Amerikaanse en Thailandse medische teams bestrij den de ziekten. FINA Nederland N.V. heeft een nieuwe brandstof voor dieselmo toren op de markt gebracht: super- diesel. Volgens de oliemastschappij is Super Dieselfina een hoogwaardi ge dieselolie, waaraan een nieuwe dope is toegevoegd. Aan Fina-SLD (Smoke Lowering Dope) worden tal van praktische voordelen toegeschreven, bv. een vollediger verbranding. Het vervui len van de motor bekende kwaal bij dieselmotoren wordt hierdoor tot staan gebracht SLD heeft zelfs een reinigende werking, aldus de maatschappij. Resultaat is, dat de motor tot gunstiger prestaties komt bij een lager gebruik van dieselolie. Proeven hebben bewezen, dat su- aerdiesel minder luchtvervuiling veroorzaakt: de rook in het uitlaat- *as verdwijnt nagenoeg. Andere voordelen zijn, dat de verstuivers minder hoeven te wor- ien vervangen. Voor het gebruik van superdiesel is het niet nodig, de notor opnieuw af te stellen. Super Dieselfina wordt verkocht voor dezelfde prijs, die voor dieselo- le geldt. RIJDENDE KLINIEK VOOR INDIA De Britse carrosscriefabrlck Martin Walter Limited heeft op een Landro ver met een wielbasis van 2.77 meter rijdende kliniek voor India gc- i gezondheid. Daarvoor beschikt het voertuig, over een kookuitrusting, bak ovens. een koelkast en in het alge meen alles wat in de doorsneekeuxen aanwezig is. Hulpmiddelen bij het on derwijs zijn o.a. een dia-projector, een scherm en een aantal platen. De uitrusting wordt gecompleteerd door een generator, watertank cn een luid- Bprekerinstallatic. Dc carrosserie ls speciaal geïsoleerd. Grotere vraag naar bedrijfsauto's Dc Engelse Ford Motor Company heeft een fabrieksgebouw van acht ha gekocht in de buurt van haar bedrljfs- wagenfabriek in Langley (Bucking hamshire) om tc kunnen voldoen aan de steeds toenemende vraag naar be drijfsauto's. Managing Director Stanley Gillen: „Wij hebben tot nu toe een uitste kend jaar gehad, iedere maand zijn er records gebroken. In het eerste half jaar hebben we in het buitenland vijf procent meer bedrijfswagens ver kocht dan !n dezelfde periode van 1965. De uitvoer van personenauto's, *3 x - -X Uitvinding van Citroen Ford-Engeland neemt talrij- I ke proeven om de veiligheid van de auto's te controleren. Eén sing is opgenomen door de motor ruimte. Het portier rechts op de plaat werd door de onderzoekers na de botsing geopend. van de vele proefbotsingen met een Zephyr Mark VI is op bij gaande foto's in beeld gebracht. Op de bovenste foto heeft de ca- I mera het ogenblik van de botsing vastgelegd. De koplampen ver splinteren en de motorruimte schrompelt in elkaar. De deuren blijven echter gesloten, de geze- kerde voorruit op zijn plaats en de passagiersruimte intact. De andere foto laat zien hoe veel van de „energie" van de bot- Voor het hydraulisch systeem, dat I bij <}e ID- en DS-series van Citroén de vering', remmen en stuurbekrach tiging bedient, is een nieuwe vloeistof op minerale basis ontwik keld. De vloeistof heeft een iets ho gere viscositeit, een kookpunt van driehonderd graden Celsius en is niet hygrcscopïsch. Citroën verwacht, dat de nieuwe vloeistof een gunstige invloed heeft op de levensduur van de bewegende delen van het hydraulisch circuit. De nieuwe motor van de ID 19 is „j grote trekken die van de DS 19 geworden. Ook de versnellingsbak van de ID 19 is vernieuwd. Voordeel van de nieuwe ID 19 is de hogere snelheid: 160 km/u. Ook de acceleratie is sterk verbeterd. QHRYSLER Internationaal heeft de bijzonderheden over twee van de nieuwe mo dellen voor het (model)jaar '67 bekendgemaakt: de Imperial- serie en de nieuwe Fastback Dodge Charger (foto). Adspirant-kopers van de Dodge Charger vinden een vijfde zitplaats, enige stijlver anderingen in het uiterlijk en een motor met hoog vermogen, die bijna 28 kg lichter is dan de versie van vorig jaar. nemers van de Franse automobielfa briek. In 1963, '64 en '65 werden respectievelijk 9900, 11.400 en 16.60 Simca's In Nederland geïmporteerd. Alleen naar de Bondsrepubliek en naar Italië, beide met een veel grote re bevolking, werden méér Sim- ca-auto's geëxporteerd. Met haar marktaandeel in ons land staat Simca op het ogenblik op de vijfde plaats. Simca is daardoor het meest verkochte Franse merk geworden. Eén var dc meest In het oog springende vernieuwingen: dc veran derde achtersteven met de grote, ge makkelijke toegankelijke knffer- T"NE Franse Simca-fabriek heeft de carrosserie van dc dubbel-se rie Simca 1300/1500 luxueuzer ge maakt. In verband hiermee is dc type-aanduiding gewijzigd in 1301 i 1501. Dc Simca 1300 blijft in één uitvoering leverbaar: dc 1300 D. >e belangrijkste veranderingen i de nieuwe serie zijn: grote kof- I ferruimte, bredere voorzittingen, nieuw instrumentenbord en verbe- I terde verwarmings- en luchtverver- singsinsfallatie. Er zijn drie verschil lende „comfort-uitvoeringen" en elk type kan naar keuze met een 1300 of 1500 krachtbron worden geleverd. Ons land behoort tot de beste af-

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 11