Irian: Akkoord ook nu naleven T extielhandel protesteert tegen minister Bloedige botsingen in China Door de Eeuwen Trouw Stichting aannakken jPremier Verwoerd naar laatste rustplaats Vietnam In Oudewater werden weer heksen verbrand Uit de Haagse hof geplukt 1 Ir. M. A. Geuze voorzitter Suiker Unie MAANDAG 12 SEPTEMBER 1966 Gouverneur Tsjen ontslagen PEKING Nog altijd terroriseert de Jonge Rode Garde de straten van Pe- Maar nu komen ook uit andere telen van China berichten dat daar ledige botsingen plaats vinden. Voor- li boeren moeten het ontgelden, di Het ziet er naar uit dat het verzet Tgen de Rode Garde aanwakkert. De Communistische Partij beschuldigde isteren bepaalde functionarissen er in de boeren en arbeiders tegen de „inge garde op te hitsen. Volgens het Russische agentschap Tass zijn zes le-, len van de garde gedood. jen Joe, gouverneur van een van ...a's rijkste provincies, Kwantocng miljoen inwoners), is ontslagen, is 64 jaar oud. Hij sympatehiseer- „e vermoedelijk met de afgezette bur gemeester van Peking Peng Tsjen. Ben Dokter zoekt steun bij VN SYDNEY De Nederlander Ben tokter, die in 1956 naar Australië emi- f 1 reerde en die daar nu als buschauf- werkt, heeft zeven landen, de Ver fde Naties en het Internationaal Ge- echtshof verzocht, hun afkeuring uit e spreken over het plan van Australië, f l^ok buitenlanders onder de wapenen te oepen. De heer Dokter spreekt over een chending van de rechten van de mens, lij heeft een vereniging opgericht („De verdedigers van de rechten van dr nens"), die nu 367 leden telt. Toeval en geluk helpen politie ZEIST Toeval en veel geluk heb ben de politie geholpen bij de arresta- J ie van twee 22-jarige mannen, die had- K,len ingebroken in het magazijn van de zilverfabriek Van Kempen en Begeer. Beide inbrekers, de Utrechter G. P. ,i de Hagenaar (en oud-Zeistenaar) L. n0 J. R. N. van der D., waren de fabriek linnengedrongen en hadden een grote i loeveelheid serviesgoed ter waarde in ruim drie ton naar buiten gesleept. Toen zij de buit in hun auto wilden laden, kwam de politie voorbij... akkoord van New York (1962) tussen volksstemming houden zonder Nederland en Indonesië over West-I- stemming voor te bereiden? Nu wordt •aarbij o.m. bepaald werd, dat j gezegd, dat er verkiezingen komen, la- de uitoefening van het zelfbeschikkings- j ten ze dan toch direct beginnen met de recht door de Papoea's voor het einde politieke gevangenen op Nleuw-Guinea los te laten. Indonesië had de plicht 1 Nieuw-Guinea tot 1969 te besturen in het licht van die overeenkomst. Dat heeft het niet gedaan. Daarom moet Nederland terug naar de VN. „Dc maatstaf die aangelegd wordt voor bij voorbeeld Rhodesië geldt toch ook voor Nieuw-Guinea en ik eis van de VN, dat ze precies de overeenkomst kent en toepast", aldus de heer Scheps. (Van een onzer redacteuren) ZEIST De Tweede-Kamer leden B. Roolvink (ar), rar. J. A. Mommersteeg (kath), J. H. Scheps (soc.) en mr. E. H. Toxopeus (lib.) hebben op de elfde weekend conferentie van Door de Eeuwen Trouw op een geheel bezet Woud- schoten een discussie ingeleid over: „Papoea referendum, hoe te reali seren?" land moest daarom op het ogenblik niet aan de bel trekken bij de Verenig de Naties om Indonesië niet kopschuw te maken. I GROEP MOLUKKERS DEN HAAG Terwijl Door de Eeu wen Trouw in Woudschoten vergader de riep het bestuur van de groep „Indo nesiërs van Molukse afkomst de rege ring op de stichting onder druk te zet- Begini ten. gen toespraak de handhaving recht meer waard dan vriendschap met Indonesië en 600 miljoen gulden. Hij verweet Nederland het niet protesteren inzake de onderdrukking van het Pa poeavolk en het gevangen zetten van Zij waren het er over eens, dat het j politieke leiders. Men kan immers geen In een telegram aan minister Cals en de voorzitters van de beide Kamers iDCH worden maatregelen tegen de stichting verzocht, omdat deze „de reeds bestaan de goede en voortdurend beter worden- De^ heer Scheps xond^ in^ zijn bewo- j de betrekkingen tussen Nederland en J" 1 J' 1 bet j Indonesië vertroebelen." De groep be weert te spreken voor zesduizend le den. Geprotesteerd wordt tegen het toestaan van sabotage van de goede betrekkingen. Door de Eeuwen Trouw zou zich voortdurend mengen in de zaak van de Zuid-Molukken. Eveneens waren zij een in hun me ning, dat Nederland de plicht heeft op de naleving van deze overeenkomst toe te zien, waarin naast Indonesië ook de secretaris-generaal der Verenigde Na ties een taak heeft met betrekking tot de ten uitvoerlegging. Voor hun speeches had Papoealeider Nic. Jouwe meegedeeld een petitie te hebben gezonden aan de secretaris-ge neraal van de VN, waarin werd gewe zen op de onderdrukking en corruptie door Indonesië zelf toegegeven en daar om met klem werd aangedrongen te bevorderen, dat de realisering van het verdrag kan plaatsvinden in 1968. Een gelijke brief was aan de Nederlandse regering gezonden. Hulp De heer Roolvink zag nog voor reeks van jaren en onder alle omstan digheden een plicht van Nederland om de Papoea's bij te staan met ontwikke lingshulp. Nederland moet zich echter niet bemoeien met hun groei naar zelfstandigheid. Onderkend moet wor den, dat het streven naar nationale zelf expressie uitmondend in „nation-buil- ding" niet simpelweg werd bereikt door een referendum. Mr. Mommersteeg, kortelings be noemd tot lid van de Nederlandse dele gatie bij de Verenigde Naties, dacht dat in de internationale praktijk een gevarieerde wijze om tot zelfbeschik king te komen bestaat. Hij hoopte ech ter op een reële uitvoering van het verkiezingsplan en, gezien het huidige regiem en de uitspraak van minister Malik, had hij er vertrouwen in. Neder- PRETORIA Honderdduizen- Zuidafrikanen hebben zater- de begrafenis van de ver moorde premier dr. Hendrik Ver- Woerd bijgewoond. De plechtige uitvaartdienst werd gehouden in Biet amphitheater van het Unie- feebouw. De tocht van de ambts woning naar het theater volgde jprecies de weg, waarover de pre- r zich jarenlang bijna dagelijks [naar zijn bureau begaf. TIEN MENSEN IN ^VERKEER GEDOOD W Toen hij samen met twee vriendjes een onbewaakte overweg bij Dieren wilde oversteken, werd de 11-jarige Geke Nagel door een trein gegrepen en gedood. De vooroprijdende jongen slaagde er in nog net voor de trein langs te komen, de derde wist op tijd te stoppen. De jongens hadden niet uitgekeken. Bij Sas van Gent verleende de 82-ja- rige automobilist P. van Duura bij een kruising geen voorrang. De botsing was zo hevig dat hij zelf werd gedood, terwijl zijn vrouw ernstig gewond werd opgenomen in het Elizabeth-ziekcnhuis te Sluiskil. Bij Hoek in Zecuws-Vlaanderen kwam J. VV. bij een inhaalmanoeuvre frontaal in botsing met een scooter. De berijder, A. M. Francke, werd op slag gedood. In Prinsenbeek stak de 13-jarige J. Bastiaansc zonder uit te kijken over. Hij werd door een auto gegrepen en P sloeg door de voorruit naar binnen. Hii wnc nn clnir Hnnrl Mevrouw Verwoerd, gekleed in een voudig zwart en met een zwart-witte hoed, zat rustig naast de kist, die tij dens het spelen van het volkslied door militairen op een met zwart en paare kleed omhulde katafalk werd geplaatst. Vlakbij haar waren haar vijf zonen n twee dochters gezeten. Op de kist lagen de Zuidafrikaanse vlag en een eenvou dige krans van de familie. Eén van de schoondochters had de krans gemaakt. Blanken en niet-blanken zaten gescheiden van elkaar in de broeiende hitte. Hoewel een lichte bries wat ver koeling bracht, vielen tal van mensen flauw. Onder het publiek in het amphithea ter bevond zich ook premier lan Smith van Rhodesië. Hij woonde de begrafe nis als particuliere burger bij. Smith zag er bij aankomst bleek uit. Vele mensen zwaaiden naar hem, toen hij naar zijn plaats liep. Ds. J. S. Gericke van de Nederduits Gereformeerde Kerk in de Kaapprovin cie leidde de rouwdienst. Hij was één van de naaste vrienden van de premier en een leerling van hem, toen dr. Ver woerd nog hoogleraar was. Langs de route van het theater naar het kerkhof stonden de mensen rijen dik. De affuit, waarop de hoofdofficie ren de kist hadden geplaatst, werd be geleid door 38 bereden politiemannen, drie pantserauto's, acht kanonwagens en vierhonderd militairen te voet. Toen de stoet op fret Kerkplein reed, kwam een eenheid Havards overvliegen in een formatie, die de 'etters H.V. (Hen drik Verwoerd) vormde. Familieleden droegen op het kerkhof de kist naar de heldenafdeling, waai de Zuidafrikaanse leiders begraven lig gen. Miljoenen hoorden over de radio zeggen, toen de kist in de groeve ver dween: „De reis is ten einde. De arbei der is tot rust gekomen. Maar een nieuw begin is op handen". Mr. Toxopeus was persoonlijk bij de ze kwestie betrokken geworden, toen hij als minister van binnenlandse za ken in de positie kwam beloften te vervullen, die er reeds lagen door een vorig kabinet. Met kracht is gewerkt aan de ontwikkeling van Nieuw-Gui nea. Het motto: Niemand is verplicht het onmogelijke te doen, heeft echter in belangrijke mate gegolden toen in 1962 het akkoord werd bereikt. Onder druk van zo velen en zo machtigen is het Newyorkse akkoord tot stand geko men, waarbij we vreesden voor het geen er terecht zou komen van wat we helaas te laat begonnen. Hij hoop te, dat invloed uitoefenen via de VN en via de weg van de betere verstandhou ding tussen Nederland en Indonesië nu het huidige regiem kans lijkt te bieden, op een behoorlijker beleid en daartoe uitspraken doet, gekomen kan worden tot een loyale uitvoering van het ak koord. Demonstratie Mr. P. W. Blogg, door het hijzonder militair gerechtshof te Djakarta (door Soekarno ingesteld ter berechting van Soumokil) als verdediger aangewezen van de Zuidmolukse vrijheidsstrijder, vertelde van zijn juridisch en humaan pogen om voor de reeds bij voorbaat ter dood veroordeelde gratie te verkrij gen. Veel heeft hij in de dagen van gevangenschap met Soiynokil kunnen spreken, voorts tal van autoriteiten ook hier in Nederland benaderd om het lot van Soumokil te keren. Af en toe nog onder de indruk lichtte hij de sluier op van een procesgang op onwet tige basis en alles wat daarmee samen hing. De laatste wens van de geëxecu teerde zijn gezin naar Nederland heeft mr. Blogg met veel diplomatie weten te bereiken. De heer H. Coenradi, voorzitter van de stichting, las een telegram voor aan minister Luns, waarin hij werd ver zocht er bij de Indonesiërs op aan te dringen de gevangen genomen Papoea- leiders vrij te laten en de grens van Nieuw-Guinea open te zetten voor de in het buitenland verblijvende Papoea leiders, zodat een vrije meningsuiting in westelijk Nieuw-Guinea mogelijk zou worden. De jongerenorganisatie van de stich ting, zo deelde de voorzitter A. Kamsteeg mee, zal met ingang van 14 oktober gaan demonstreren voor de bu reaus van de grote politieke partijen om hen zodoende juist met het oog op de komende Kamerverkiezingen een uitspraak te ontlokken inzake hun standpunt in de kwestie der Zuid-Mo- I lukken. De jongeren zullen daartoe een brief aanbieden en diezelfde brief pu- bliekclijk verspreiden. Russische archeologen hebben in West-Georgie restanten ontdekt van een 2500 jaar oude stad uit de gul- den-vlies periode van de Griekse oud- I heid. De stad zou bijna honderd jaar voor Christus door vreemde invallers verwoest zijn. (Vervolg pagina 1) Opkomst Was de gemiddelde opkomst tachtig procent, in sommige plaatsen kwam negentig procent van de kiezers naar de stembus. Zelfs in 10 van de 45 pro vincies werd dit percentage nog over schreden. In de Zuidvietnamese hoofdstad Saigon kwamen aanmerke lijk minder mensen opdagen: nog geen zeventig procent van de kiezers. In Saigon mochten zoals bekend de ge hele dag geen Amerikaanse voertuigen rijden. Het bleef overigens de gehele dag rustig. Wel werden in de nacht van zaterdag op zondag vijf stem lokalen met granaten bestookt, maar van schade was toch vrijwel geen sprake. In het boeddhistische bolwerk Hoe-é ging tachtig procent van de kiezers ter stembus, een niet verwacht hoog aantal als men bedenkt, dat deze stad in het begin van het jaar heftig verzet tegen de regering voerde. Het even eens boeddhistische Da Nang gaf een zelfde beeld te zien. De boeddhisten hadden aangekondigd, de verkiezingen te zullen boycotten; ook zijn er vele tientallen in hongerstaking gegaan. Maar al deze acties blijken te weinig invloed te hebben gehad op de op komst. Aanslagen Toch hebben de Vietcong-benden gis teren niet stil gezeten. Vele malen wer den aanvallen gedaan op militaire kam pen. Zo werd luchtmachtbasis Phan Thiet, op honderd kilometer ten oosten van Saigon, bestookt met mortieren. Een op slagplaats van vliegtuigbenzine ging in vlammen op. Er zouden in totaal negen tien mensen bij deze gewelddaden om het leven zijn gekomen. Premier Ky, die samen met zijn vrouw in Saigon zijn stem uitbracht, was zeer verheugd over het verloop van de ver kiezingen. Voor het begin van de ver kiezingen had hij verklaard, dat hij een opkomst van zestig procent als een suc ces beschouwde. Nu blijkt dat tachtig procent is opgekomen, kan men spreken van een geweldige overwinning op de Vietcong, aldus Ky. Hij deelde verslaggevers nog mee zich niet kandidaat te laten stellen voor het presidentschap. .Vorige week had hij laten doorschemeren dat hij willicht een benoeming zou aanvaarden als volgend jaar presidentsverkiezingen worden ge houden. In officiële Amerikaanse kringen sluit men. ondanks de grote opkomst, de mogelijkheid niet uit, dat een groot aantal stembiljetten blanco zal z(jn. De gisteren gekozen raad zal als eerste taak bebben een nieuwe grondwet op te OUDEWATER Dui zenden waren zaterdag ge tuigen van een bizar dag van september. De illustere stoet was schouwspel: vele tiental- in drie groepen verdeeld. wel op de tweede zater- tijdschema royaal in de stuurde. Het derde en laatste vreemdste gedaanten zochten ln In het eerste deel werd ,je ^e bijzondere waag- de geschiedenis va- -• - - grote stoet hekserij in beeld water en tallotze van bui- heksen in gel ten de gemeente zagen daanten van katten en de eeriijke voor de eerste maal een uitbeelding van sprook- heksen werd aangewezen. deel van de optocht ijzondere 1 rechten, die aan Oudewa- ®e' ter werden verleend door 'eer Karei V. Men kon zien, waarom juist deze stad in zijn keizerrijk als enige eegplaats voor heksenoptocht. je« heks de Dat eerlijke element Alles werkte bij die eerste spookachtige op- een indruk van de tocht mee: de heksen wa- ren ln groten getale opge komen en ht' voortreffelijk. rij ze, die in Oudewater, na veroordeling van de weegcertificaat Al paste heks plaatshadden met de daaropvolgende heksen- Dat de heksen hemel, door bliksemstra- dit laatste had men dc aardige indruk meer ma len in stukken gespleten, smaak zaterdag goed te ken, zag ook een afvaardi- Dank zij het grote succes, pakken: maar liefst vijf- ging van het gemeente dat deze eerste heksen- maal werd halt gehouden bestuur van het Belgische tocht' door Oudewater om een heks „in vlam- Beselaere. Deze stad orga- werd, zal het evenement men te doen opgaan," wat niseert ook jaarlijks terugkeren en het tevoren opgestelde Zaterdagmiddag is in Oudewater voor het eerst een heksenoptocht gehouden. Dank zij het fraaie zomerweer hadden duizenden mensen zich langs de straten van het oude stadje opgesteld om iets van de heksen te zien. Op de foto: heksen in aktie. Onderwereld zegt dat Roberts is vermoord LONDEN Harry Roberts, die nog werd gezocht voor dc moord op drie Londense rechercheurs, schijnt niet meer in leven te zijn. Scotland Yard heeft uit de onderwereld de tip gekregen, dat hij uit de weg is ge ruimd. Met de mogelijkheid dat de tip juist is en dat het niet de bedoeling is de politie op een dwaalspoor te bren gen, wordt ernstig rekening gehou den. De reden dat gangsters Roberts hebben gedood zou kunnen zijn, dat zij bang waren voor hetgeen hij zou vertellen als hy nog eens werd gear resteerd. Kind doodgereden door dronken Belg AMBY (Z.-Limburg) Een Belgische automobilist, die onder invloed van ster ke drank verkeerde, heeft zondagavond de elfjarige E. Frints voor de ogen van haar ouders doodgereden. De man schoot van het linker trottoir het rechter op, juist toen het gezin Frints daar wandel de. Vader Frints kon de andere kinde ren tijdig voor de auto wegtrekken, maar het meisje werd door de auto geraakt, dodelijk gewond. De wagen kwam te- i een huis tot stilstand. De Belg is ge arresteerd. stellen, hetgeen een omvangrijk werk wordt geacht. In Washington is men van oordcel, dat er nog een lange weg moet worden afgelegd alsvorens Zuld-Vletnam uit zijn moeilijkheden is. „De verkiezin gen zijn slechts een fase". Hij was op slag dood. i™.r Dp 66-jarlge C. Groeneveld uit Ze venbergen sloeg met zijn bromfiets plotseling linksaf en werd gegrepen door een achteropkomende personcn- n^tvagen. Hij overleed ter plaatse. Zonder voldoende op het verkeer tei - letton stak bij Aalsmeer de 77-jariec rlk»ar,s<' """-P"'"- Rockwell, werd "3 mr vrouw C. Tamrrijn uil Arnhem Over 7\ I ll'nrrl rlnne mnl ROCKWELL GEPAKT CHICAGO Dc leider van de Ame- Zij werd door een motor gegre- en gedood. =n In <,c. ÊProPPn'p Raalte stak de 11-ja- Q r'5e j°nScn G. Proër zonder uit te kijken de rijksweg naar Zwolle over. Hij werd door een auto gegrepen en ^gedood. lP Dc 12-jarige C. van Raav uit Breda vergat uit tc kijken toen hij bij Hoge Zwaluwe dc weg van Made naar Ze venbergen overstak. Een auto greep ovm, slingerde hem dc weg over, waar hij door een tweede auto nog maals werd aangereden. In liet zie kenhuis bezweek hij aan zijn verwon dingen. rd» In het Sofia-ziekenhuis in Zwolle overleed het 16-jarige meisje P. van de Ruitenbeek uit Nieuw-Mallinge. Zij werd bij het oversteken van een rijksweg dinsdag aangereden. De 62-jarige mevrouw A. Kooy uit I Uitgeest is gisteravond op de pro- j vinciale weg AlkmaarWieringer- me»r om het leven gekomen. De auto. waarin ze met haar man reed. vloog uit de bocht, en kwam in de bermsloot langs de weg terecht. De heer W. J£ooij werd ernstig gewond ip hgj ziekenhuis opgenomen. ruim honderd blanken gerwijk. De nazi's protesteerden tegen het verlenen van gelijke burgerrechten! Rockwell werd gepakt, omdat hij in augustus zonder toestemming een toespraak had gehouden in een park. Later op de avond werd Rockwell op borgtocht vrijgelaten. Vandaag verscheen hij voor de rechter. Na de mars gooiden negers met fles sen zuur en stenen naar de betogers. Zes personen werden gewond. Bij ongeregeldheden in Atlanta is za terdag een negerjongen om het leven gekomen. Hij werd neergeschoten uit een voorbijrijdende auto, waarin een blanke man en vrouw zaten. Een ande re jongen werd met verwondingen naar een ziekenhuis gebracht. Na de schietpartij verzamelden zich vierhonderd negers, die met stenen be gonnen te gooien en de ruiten van au to's vernielden. De politie maakte een einde aan de relletjes door de wijk af' te grendelen. Enkele mensen werden gearresteerd. Een medewerker van de negerleider ds. Martin Luther King zei nog nooit een politiemacht te hebben gezien, die I zo beestachtig was opgetreden. I DOOR ER wordt nogal wat geverfd, ge timmerd en gewit door nijvere huurders, die het woongenot boven al stellen en tegelijkertijd weten van de huisbaas niets te verwachten te heb ben. Menige vrije zaterdag wordt op een hoge trap met kwast of roller in de hand doorgebracht. En hele ener gieken weten uit kasten gezellige hoekjes, uit donkere plaatsen verlich te kasten en uit hokjesvertrekken ri ante kamers te scheppen Dezulken hebben mijn voortduren de. grote en soms emgszins jaloerse verbeteringen. Edoch, het kan ook an ders zijn. Vrienden van mij bewonen seder wintig jaar een en hetzelfde huis Toen ze het betrokken was alle ver donkerbruin, de bloemetjesbe hangsels hingen aan flarden en dt deuren waren één samenspel van ri chels en reten. Nu blinkt het huis in blanke verf glazen de muren in tere kleuren er de deuren zijn smetteloze gladde vlak ken. Het donkere hok op zolder is aarzelend tussen een open waranda en een serre, was al die twintig jaren een droeve zaak geweest. Er moest stevig verbouwd worden, zou men er ooit iets van kunnen maken. En dat mocht niet zo maar aan andermans eigendom. Dus overleg met de huisbaas. Die vond het best. Ze kon den hun gang gaan. Een fikse metse laar kwam, een timmerman en al het gereedschap en vaardige handen in eigen huis droegen hun steentje, kwastje en ornamentje bij. Een tuin kamer groeide uit de ondefinieerbare ik gaarne, doch met mate. De wit kwast is een doodsvijand en hamer en sctoroevedraaier, dus laat staan schaaf, beitel, drevel en hoe al die hoogst nuttige, maar veel te moeilijke gereedschappen mogen heten, te genstribbelende wezens, die een eigen Andértnans huis den ze de huisbaas op: „Kom toch eensf kijken hoe mooi het is gewor- Hij kwam. De koffie geurde en de beste sigaren stonden klaar. Hij be keek het alles, knikte tevreden. Toen wil hebben, dwars tegen de mijne in, zodra ik ze ter hand neem. Maar goed. Toch kan ik nog van harte in de vreugde van die anderen delen, wanneer weer een mijlpaaltje •en fleurige kamer geworden; de kou de keuken een gezellig eetvertrek. Eén ding is verdwenen. Er hingen naar de zolderkamer en toonden de Hij knikte en knikte, bromde wat en keek steeds oplettender. bereikt. Daarom ook kan ik even har telijk hun verbazing, teleurstelling en zelfs woede begrijpen, die velen na de overwinning op verval en onleef baarheid van huis van onverwachte zijde beleven. Dat is van de huisbaas, die ik me tastblokjes aan de wand, die een luistelefoon moesten voorstellen naar sinds de leidingen verteerd wa- en elke dienst weigerden. Die heb- oen ze gesloopt. De muren hun grote aeurt gegeven en de kwastjes zorgvul dig opgeboren. Jaren en jaren her jebeurde dit. men de glaasjes op tafel en bood de heer des huizes hem opnieuw royaal een fijne sigaar. Na het zorgvuldig aansteek-ritueel, trok de gast voorzichtig, blies in krin getjes de rook uit, keek peinzend het blauwe sliertje na. Toen zei hij: ..Maar die hulstelefoon, die is weg. altijd heb voorgesteld als een man. die met argusogen de bewoning van zijn bezit aanschouwde en dus alleen maar blij zou zijn met aangebrachte Nu pas hebben ze het laatste, voor- opig laatste (je kunt nooit weten), naar zeer grootse werk verricht. De etwat gammele aanwas van het huis. ik hoop toch dat de apparaten veilig opgeboren zijn?" Ze hebben zwijgend geknikt. Er waren geen woorden meer HANDELSMARGE MOET OMLAAG (Van onze soc.-econ. redactie) EPE Wü protesteren nadruk kelijk tegen de wijze, waarop hoge ambtenaren van het ministerie van economische zaken met de belangen van de textieldetail- handel omspringen. Wij proteste ren tegen het feit, dat onver wachts en op korte termijn ver tegenwoordigers van deze be drijfstak op het matje worden ge roepen voor een prijsberekening, zonder dat deze uitgenodigde ver tegenwoordigers tevoren zijn in gelicht omtrent hetgeen ter tafel komt. Wij protesteren tegen hel feit, dat het resultaat van derge lijke besprekingen het etiket „vertrouwelijk" krijgt. Deze scherpe protesten weerklon ken vanmorgen uit de mond van de voorzitter van de Nederlandse Bond van Christelijke Detailhandelaren in Textiel en Mode-artikelen, de heer K. Molenaar (Huizen), in de algeme ne ledenvergadering van de bond. In de rij van protesten aan het adres van de socialistische minister van economische zaken noemde de heer Molenaar ook de wijze, waarop gegoocheld wordt met cijfers die ter tafel komen, maar kant noch wal raken. Ook hier presteert men het door een verkeerde rangschikking van het cijfermateriaal, aldus de heer Molenaar, een totaal ander beeld voor ogen te toveren. Wanneer gesteld wordt, dat de prij zen sinds 1950 met 30 pet. gestegen zijn, dan merkt de heer Molenaar op, dat de minister maar eens moet letten op de PTT-tarieven en op de vergoedin gen voor de leden van de Tweede Ka mer. Zeven maanden geleden gingen deze vergoedingen omhoog van 15.000 tot ƒ20.000. Thans wordt een optrek king voorgesteld tot ƒ25.000. wat neer komt op in totaal 66 pet binnen het jaar. De heer Molenaar deed een ernstig beroep op de vertegenwoordigers van de bevriende politieke partijen om meer aandacht te schenken aan de pro blemen van de ondernemers in het mid den- en kleinbedrijf, dat 300.000 onder nemingen telt met 700.000 werkne mers. Vele zelfstandigen hebben (sociale voorzieningen en pensioenvoorzienin gen afgetrokken) nog niet het mini-» mum-weekinkomen van 120 dat iede re werknemer in Nederland tenminste verdient. Ook de inkomensgrenzen voor de betaling van sociale premies en het ontvangen van kinderbijslagen liggen extra laag. Samenwerking Een krachtig beroep deed de voorzit ter op de leden, dc samenwerking met dc beide andere bonden van tcxtlelde- taillistcn te steunen. Enkele leden ble ken bedankt te hebben vanwege dc bevoegdheden, die de bonden gegeven hebben aan dc Mitex, het samenwer kingsverband van de drie bonden. De heer Molenaar noemde deze ontwikke ling noodzakelijk, omdat men alleen gezamenlijk dc steeds groter wordende problemen aankan. ROOSENDAAL De vierde Coöpe ratieve suikerfabriek in ons land, de Eerste Nederlandsche Coöperatieve Bectwortclsuikerfabrick- en raffina derij g.a. te Sas van Gent, heeft giste ren besloten toe te treden tot dc ge meenschappelijke top-coöperatie, die is gevormd onder dc naam Suiker Unie. Dit besluit werd gisteren genomen tij dens de algemene vergadering van de Naar het oordeel van dc minister fabriek in Sas van Gent. moeten bij stijgende grldomzcttcn Marge te groot (duurdere inkoop) de dctailhandelsmar- ges in geld hetzelfde blijven, du» de procentuele marge moet afgeschaft wor den. Dc marge zou zelfs 10 pet. omlaag moeten. De heer Molenaar rekende ech ter voor, dat dc gemiddelde marge (de uitverkoop meegerekend) gemid deld nog geen 30 pet. van de verkoop prijs bedraagt, terwijl het kostcncijfer in dc tcxtieldetailhandel gemiddeld op 22 tot 26 pet. ligt. Van wat cr over blijft moet het ondernemersloon betaald worden, de diverse belastingaanslagen, de reserveringen voor verbouwingen en verhoogde investeringen ln de goede renvoorraden. verenigingen, die samenwer ken in de Suiker Unie, hebben nu uni forme statuten gekregen. Op grond van de gesloten overeenkomst wordt het mogelijk aan alle aangesloten boe ren dezelfde bietenprijs te betalen. De vermogensverschillen, die tussen de vier coöperaties bestonden, zullen in een tijd van tien jaar worden gelijk getrokken Voorzitter van de Suiker Unie wordt ir. M. A. Geuze te Poort vliet, sec-etaris ir. F. C. de Jong. Do directie wordt gevormd door de heren L. P. van Malland, mr. L. H. de Vos Klootwijk en ir. A. W. Luitjens, ter wijl de directeuren van de ingebrachte fabrieken tevens adjunctdirecteuren De heer Molenaar geloofde, dat het van de Suiker Unie worden, nog niet zo'n vaart zal lopen met een De Suiker Unie is een van dr groot prijsmaatregel van de minister, omdat ste suikerondernemingen in de EEG en controle vrijwel onmogelijk Is. Het af kondigen van een algemene maatregel van bestuur, die in de praktijk geen enkel resultaat oplevert, heeft immers geen zin. verreweg de grootste coöperatieve on derneming op dit terrein. De zes fa brieken, die in de Unie samenwerken, hebben een verwerkingscapaciteit van 36.000 ton bieten per dag.

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 5