Nieuwe LeMse Courant Verkiezingen succes voor premier WEER OBSTAKEL OP SPOORBAAN Spectaculaire vlucht LEVENSKANSEN LAGES GESTEGEN JAMIN Bomaanslagen in Italië J Vandaag lancering Gemini-11 Fransen laten atoombom ontploffen Nieuw gasveld onder Noordzee ROYAL 03 Maandag 12 aeptemW 1966 47alo jaargang Hoofdredacteur. Or. E. OIEMER CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD „Stantvaatich U gheblaven mijn hart la tegkMipoatl* ORGEL 13®5»- BOOT Orgel- en Plnnohandel Kerkstraat 2SS - Bodegraven. Tel. 01726—2541. Vraagt Brochure. KEUZE UIT VELE MERKEN. Kantoren Leiden - Steenstraat 37 - Postbus 76 - Telefoon 31441 Giro 58936 Abonnementsprijzen p.w. 0,93, p.m. 3,97, p.lrw. f 11,90 - Klachtend.enst bezorging 18.00 19 00 s KIEZERS NEGEREN VIETCONG TERREUR EIST 19 DODEN SAIGON De gisteren gehouden algemene verkiezingen i Zuid-Vietnam zijn een groot succes geworden voor de rege ling van premier Ky. Zeker tachtig procent van de ruim vijf ïliljoen ingeschreven kiezers heeft zijn stem uitgebracht on- anks de door de Vietcong aangekondigde vergeldingsacties. Zowel de Zuidvietnamese rege- g als de westelijke leiders zijn eer verheugd over deze grote op- omst. In feite was het aantal ;iezers dat zijn stem durfde uit brengen veel belangrijker dan iet aantal stemmen dat zou wor- len uitgebracht op de vele hon- erden personen die de 34 legale lolitieke partijen kandidaat had- len gesteld voor de grondwet- ;evende vergadering. Wie de 117 ietels in het parlement straks zul- en gaan bezetten zal zal pas op ijn vroegst vanavond bekend zijn. Een van de voornaamste adviseurs an president Johnson, Walt Rostow, tei gisteravond zeer verrast te zijn »ver de opkomst. Hieruit blijkt vol lens hem „dat het Vietnamese volk ich over het geheel genomen in de A lichting van de democratie beweegt", ^fliostow vond, dat de Noordvietnarne- K regering opnieuw een teleurstelling Derde poging sinds vrijdag KAAP KENNEDY Vanmiddag zou oor de derde maal sinds vrijdag een /)ging worden ondernomen om de ruim- icabine Gemini-11 met de astronauten ionrad en Gordon in de ruimte te bren- 1. Zaterdag moest de lancering voor tweede maai worden uitgesteld, deze eer als gevolg van een fout in het utomatische besturingssysteem van de ■tlas-raket. Deze moet de Agena afschie- m waarmee de Gemini een ontmoeting i de ruimte zal hebben. Men besloot tot het uitstel omdat het luvel niet snel genoeg kon worden ver loipen om een ontmoeting Gemini-Agena p het vastgestelde tijdstip te laten door- aan. De fout werd ontdekt op het mo- lent dat de ruimtevaarders in hun ca- zouden stappen. Gordon merkte toen „Wij zijn nu tenminste een stukje erder (dan vrijdag) gekomen". Toen roest de lancering een dag worden uit- esteld nadat men een lek in de brand- oftank had ontdekt. te verwerken had gekregen, die zekere invloed zou kunnen hebben op de houding van Hanoi". De grote op komst heeft duidelijk aangetoond dat de Vietcong met het aankondigen van terreuracties geen voet aan ie grond heeft gekregen", aldus Rostow. Voor vervolg zie pag. ft MINISTERS MET DOOD BEDREIGD JOHANNESBURG Drie Zuidafri- kaanse ministers, die in aanmerking komen voor de opvolging van de ver moorde premier Verwoerd, zijn met de dood bedreigd. Het zijn de minister justtie, Vors ter, de minister van verkeer, Schoeman, en de waarnemend premier en minister van financiën, Dönges. De politie neemt de bedreigingen niet ernstig. Zij vermoedt, dat ze af komstig zijn van zonderlingen of uit het lood geslagen mensen. Desondanks zijn de veiigheidsmaattregen ver scherpt. Tijdens de begrafenis wer den de ministers extra bewaakt. Voor hun hotelkamers stonden politie mensen. Minister Vorster gebruikte zijn lunch tussen twee rechercheurs. Niemand mocht in zijn buurt komen. Voor de opvolging van Verwoerd lij ken Vorster en Schoeman serieuze kan didaten te zijn. Beiden zijn bereid de functie te aanvaarden. De Nationa listische Partij neemt dinsdag de beslis- PAPEETE/PARIJS Voor de der tigste maal hebben de Fransen een atoombom laten ontploffen. President De Gaulle keek van een afstand v^n dertig k veertig kilometer toe. Hij be vond zich aan boord van de kruiser De Grasse. De ontploffing vond plaats bij Moerverva, ten zuiden van Tahiti. Het was de vierde maal sinds juli it de Fransen een kernproef hielden i dit gebied van de Stille Zuidzee. De plutoniumbom ontplofte op een hoogte van 500 meter. Hij hing aan een ballon. Deze maand zullen er nog twee proe- ;n volgen. Oorspronkelijk zou de proef zaterdag plaats vinden, maar wegens slechte weersomstandigheden werd deze uit gesteld tot gisteren. Berichten uit Frankrijk melden, dat dit land nu door wil gaan en een H-bom wil gaan ma ken. Men verwacht dat deze in 1968 of 969 voor gebruik klaar zal zijn. Tsafendas wilde proces tegen VS JOHANNESBURG De moordenaar van premier Verwoerd, Dimitri Tsafen das, heeft vorig jaar november contact opgenomen met een advocatenkantoor n Kaapstad om de Verenigde Staten ?en proces aan te doen. Hij eiste hon derdduizend dollar, omdat Amerika hem in 1946, na zijn ontslag uit de Amerikaanse kustwacht, naar Grieken land had gedeporteerd in plaats van lar Zuid-Afrika. In Amerika is Tsafendas verscheide ne malen wegens geestesstoornissen in inrichtingen verpleegd. Drie maal is hij het land uitgewezen. In 1959 werd hij uit Engeland gezet vanff^'s gevolg van een fout in de Atlas-Agena doelraket moest de .rvimtevlucht met de Titan-Gemini slastaf V00r tweede maal worden uitge- tteld. De beide astronauten Pete Con rad (voor) en Dick Gordon wa ren tijzonder teleurgesteld. Werk van psychopaat? BLOEMENDAAL Op het baanvak Haarlem-Leiden is za- terdagvond om kwart over elf een personentrein op een kruiwagen of steekwagen gereden, die moed willig op de rail was geplaatst. De trein botste met een harde klap op het obstakel, maar ontspoorde niet. De hindernis op de rail was voldoende om een treinramp te veroorzaken, zo verklaarde de po litie later, alles liep gelukkig goed De spoorwerecherche heeft onmid dellijk een uitgebreid onderzoek in gesteld. Waarschijnlijk is een patiënt van een psychiatrische inrichting in de buurt aan het werk geweest. Vorig jaar is door een patiënt een dergelijke poging ondernomen. Ook toen ont spoorde de trein niet. Het wagentje, dat onder de trein werd verpletterd, was vermoedelijk afkomstig van het opslagterrein van een kolenhandelaar in de buurt van het station. De trein had het wagentje zo vermorzeld, dat men niet meer na kon gaan of het een steekwagen of een kruiwagen was. Van de passagiers is niemand ge wond. De trein kreeg een vertraging van 41 minuten. De volgende twee treinen in de richting Amsterdam hadden een oponthoud van 32 en 6 minuten. Veel aanslagen Zondag werden in Zuid-Vietnam verkiezingen gehouden. Ook mevrouw Nguyen Cao Ky, echtgenote van de premier, bracht haar stem uit, zij het een tikkeltje onder het wakend oog van haar man. Premier Ky vertelde, dat hij eerste na een lang gesprek met zijn vrouw had besloten, zich weer kandidaat te stellen. schuldige was een korporaal, die al eerder in de buurt van Schiedam de spoorbaan had proberen te blokkeren. In september van het vorige jaar lag er bij Woerden een stalen krik op de lyn. Bij Hillegom legde men een paar maanden eerder een betonnen paal op de lijn. Tenslotte moet nog het geval worden genoemd van de aanslag by Tilburg op 5 juli van dit jaar: vier lasplaten waren onder de rails los geschroefd. VS-kunstmaan bespiedt bases NEW YORK Volgens de New York Daily News hebben de Ver. Sta ten eind juli een radiografisch geleide kunstmaan gelanceerd, die foto's kan maken van Russische militaire bases. De camera's zouden van 160 km af stand voorwerpen van ongeveer 30 centimeter nog kunnen fotograferen. Opvallend is het aantal dat de laatste tijd op treinen wordt gepleegd. Tot nu toe hebben zich geen ernstige ongelukken voorgedaan. In japuari 1965 zijn op de spoorlyn tussen Amersfoort en Utrecht twee blokken beton op de baan gelegd. De BERLIJN Vijf Oost duitsers zijn zondag in een gepantserde bull dozer door de prikkel draadversperringen naar West-Berlijn ge vlucht. Twee van hen, een 29-jarige man en zijn achttienjarige vrouw, kregen schamp schoten van kogels, die Oostduitse grenswach ten afvuurden. Zij wer den niet ernstig gewond. De andere vluchtelin gen zijn een 24-jarige man, zijn 26-jarige vrouw en hun vierjarig zoontje. De vrouw is in verwachting van haar tweede kind. De politie heeft hun namen niet vrijgegeven. De spectaculaire vlucht gebeurde bij helder dag licht en in een regen van kogels bij de grens tussen Oost-Duitsland en de Britse sector Spandau. De bulldozer was met rupsbanden uitgerust en versterkt met pantser platen, die de vluchte lingen tegen de kogels beschermden. Voordat het voertuig tegen een boom botste, sneed het door vier prikkeldraad versperringen. Toen de bulldozer niet verder op de bulldozer hadden gevuurd, holden, schie tend met hun automa tische geweren, naar de versperring. Achter het huis aan het eind van de tuin wa ren de vluchtelingen in veiligheid. Een paar mi nuten later werden zij in een particuliere auto In bulldozer naar westen ontsnapt kon, sprongen de inzit tenden naar buiten en renden naar een tuin hek. Eén van de man nen maakte het hek van onderen kapot. Door het gat konden de Oostduit sers daarna de tuin bin nenkruipen. volgens de politierap porten gijn er vorig jaar minder dan honderd ge weest. De laatste ont snapping van een heel gezin gebeurde een jaar geleden, toen een echt paar en zyn zoon zich langs het dak van een Oostduits ministeriege bouw, dat aan de muur grenst, zich aan een touw naar beneden lieten glijden. Anderhalf uur na de geslaagde vluchtpoging werd de bulldozer op Oostduits Eén van de vluchte lingen vertelde, dat zij tien dagen hadden ge werkt om de bulldozer met stalen platen te versterken. Officiële cyfers van ontsnappingen worden niet verstrekt, maar De drie geallieerde commandanten hebben geprotesteerd tegen het gebruik van wapens door Oostduitse grens wachten. Zij spraken over een nieuw voor beeld van hun totaal on verantwoordely ke gedrag. (Van een onzer verslaggevers) MÜNCHEN Na twee riskante operaties concluderen Duitse art sen, die Willy Lages in een zieken huis te Braunlage behandelen, dat de levenskansen voor deze oorlogsmisdadiger zijn gestegen. Gebleken is dat Lages niet aan kanker, maar aan een zeldzame slagaderziekte lijdt. In een interview met de behandelende geneesheer, dr. Wilhelm Utsch. dat za terdag in de Süddeutsche Zeitung is verschenen, betoonde deze arts zich vrij optimistisch over de levenskansen van Hij voegde hieraan toe, dat de Neder landse artsen zich alle moeite hebben gegeven om Lages bfj te staan. Zij lieten geen enkel, hun ten dienste staand mid del onbeproefd. Kennelijk durfden de Nederlandse artsen echter de riskante operatie niet aan, omdat ze niet verant woordelijk wilden zijn voor het geval dat Lages eraan zou overlijden, aldus dr. Utsch. Overigens is het niet zo, dat de slag aderziekte ongevaarlijk zou zijn. Zij kan weer elders in het lichaam optreden. Echter is het ziektebeeld niet zo, dat aruut dverlyden moet worden gevreesd. De arts voegde hier nog aan toe, dat, indien Lages een gevangene van de Duitse justitie zou zijn, hij zonder twijfel ongeschikt zou worden verklaard n een gevangenisstraf te ondergaan. Niettemin, zo wordt tenslotte in het artikel gezegd, is een wonder gebeurd een streep door de rekening van minister Samkalden haalt. Immers drie maanden na de strafonderbreking van Lages is hij niet alleen In leven geble ven, maar zijn zijn levenskansen aan zienlijk gestegen. In de Amerikaanse staat Oregon kwamen zondag vier mensen on leven, toen hun vliegtuig in botsing kwam met een adelaar en neerstort- Op de Haarlemmerweg tussen Halfweg en Haarlem kwamen zaterdagmiddag een Taunusbusje en een Volkswagen frontaal met elkaar in botsing. De inzittenden van de auto's, vijf in totaal, liepen ernstige verwondingen op. Het Taunusbusje raakte in brand en werd geheel vernield. Ook van de Volkswagen (rechts) bleef niet veel over. GREAT YARMOUTH Een Brits-A- merikaans exploratie-consortium heeft in de Noordzeebodem een tweede aard gasveld aangeboord. Het ligt 55 km noordoostelijk van Great Yarmouth en veertig km van 't eerst ontdekte veld. Over enkele dagen wordt bekend of de nieuwe bron van commerciële waarde is. Deskundigen menen, dat er onder de Noordzee genoeg aardgas is om te voor zien in een tweemaal zo grote behoefte als op het ogenblik in Engeland Eerste oplage nieuwe krant 900.000 NEW YORK Vandaag verscheen i New York voor het eerst de World Journal Tribune in een oplage van 900.000 exemplaren. De nieuwe krant is ontstaan uit een fusie van de beroemde New York Herald met de middagbla den American en World Telegram. De verschijning van het nieuwe blad werd 140 dagen vertraagd door ar beidsconflicten, die nu eindelijk over wonnen zijn. Vandaag werden de persen in beweging gezet door de bur gemeester van de stad, John V. Lindsay. Oorspronkelijk was het de be doeling van het nieuwe concern om het ochtendblad Herald Tribune te handha ven. Op 15 augustus werd echter beslo ten ook dit blad in de fusie te betrek ken. De nieuwe World Journal Tribune komt uit als middagblad en als zon dagsblad. zie pagina 3 biscuits niet duur wel heerlijk ar" Koeler DE BILT Gedurende het week einde stond het weer in West-Europa onder invloed van een hogedrukgebied dat zich naar het oosten verwijderde en waarvan het centrum vanmorgen in Zuid-Rusland was aangekomen. Het was daarbij overal tamelijk warm, in Zuid-Frankrijk en Spanje zelfs zeer warm weer. Op de Oceaan verplaatst zich tegelijkertijd een depressie ten zuiden van IJsland in de richting van Schotland. DE BILT Veranderlijke bewol king met plaatselijk enkele buien. Ma tige, in de kustgebieden tijdelijk krach tige wind tussen west en zuidwest. Koeler. 3 september: op 0 zon onder 19.01, >nder 19.01 Prof. v. TSiftrik ivaarschuwt - gereformeerden pag. Kernmerk Veel verrassende voet baluitslagen: koplopers als Quick Boys, Noordwijk, De Zwerver en Oranje Wit verloren, alle met duidelijke cijfers. Andere ploegen als Zwaluwen en Zwart Wit herstellen ilch. Ton Sybrands is tweede geworden bij het tornooi om de Challenge Mon dial. In de hoofdklas van de Christelijke korfbal- bond leiden de twee Leidse clubs Pernix en Ons Eiland. Zie onze sportpagina's. y. Beat-orkaan in Jaarbeurs - pag. Radio/TV E3 N.v. v. d Velde Citroën ZOETERWOUDSEWEG 23 LEIDEN - TELEFOON 2flS6 ROME Italië is bitter gestemd over de bomaanslagen in Zuid-Tirol. Politici hebben reeds scherpe taal laten horen tegen Oostenrijk en Duitsland. De Italiaanse pers eist dat zij een einde maken aan de bescherming onderdak en hulp voor de terroristen die Itali aans Tirol onveilig maken. Maar sommige Italianen schijnen nog scherpere maatregelen te willen nemen. Uit een auto werd gisteren een molotof-cocktail gegooid tegen de pui van de Oostenrijkse ambassade. Er was geen schade. Elders in de stad werden twee bommen gegooid naar een bus met Oostenrijkse toeristen. Ook de bus iliep geen schade op.

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 1