Dubieus Bouw Laurensorgel voor twee jaar stilgelegd Opmerkelijke koersherstel technische reaktie Waarneming artspraktijk laat te wensen over Spanjaard ontslaat vijftig man Ton Sybrands vecht voor laatste kans ORANJETEAMS KOMEN IN FINALE OVER SNEL PIJNSTILLEN Boerenpartij raadslid vallen Wet verdeling 36 miljoen van Indonesië Grote ketelopdracht voor „De Schelde" Vuur greep soldaten bij gesloten deur zaterdag 10 september 1966 Niet minder dan een miljoen nodig Als laatste subsidiedeel Rotterdam Ais, zoals het College van Gecommitteer den tot de Zaken der Hervormde Gemeente te Rotterdam hoopt, omstreeks Kerstmis 1968 de dan geheel gerestaureerde Laurens- kerk weer in gebruik zal kunnen worden genomen, zal hoogst waarschijnlijk aan de glorie van de voornaamste kerk van Rotter dam iets heel belangrijks ont breken: het grote orgel. Want de bouw van dit orgel, waartoe reeds jaren geleden op dracht is verstrekt aan de beken de orgelbouwers Marcussen en Zoon te Aabenraa in Denemar ken, moest, zoals eerder door ons gemeld worden gestaakt we gens gebrek aan geld. De kosten voor dat orgel zijn ruim een miljoen gulden. „De Hervormde Gemeente te Rotter dam moet dat bedrag zelf bijeenbren gen", aldus dr. H. J. Ëykman, voorzitter van het College van Gecommitteerden, „en dat ia voorshands onmogelijk geble ken." Of een actie mogelijkheden zou kun- het orgel gestalte we verder bieden om dat ontbrekende miljoen bijeen te krijgen? Dr. Eykman acht daar toe de tijd niet gunstig. „Geld is op het ogenblik erg duur", zei hij. Dr. Eykman rekent op een uitstel van twee jaar. Want als over twee jaar de restauratie van de Laurenskerk gereed kan het laatste gedeelte van de rijks subsidie voor deze restauratie tegemoet worden gezien. Dan zal de Hervormde Gemeente te Rotterdam er veel gunstiger Nog één jaar „Als er dan weer aan het orgel kan worden doorgebouwd", zei dr. Eykman. „zal het nog zeker een jaar duren eer het gereed zal zijn. Toch is dat alles erg jammer. Want al heeft de Laurenskerk sedert 1959 haar transeptorgel en sedert 1962 haar kooror gel, vanzelfsprekend zou zij de gemeente straks binr.en haar geheel gerestaureerde muren moeten ontvangen met de juichen de tonen van het grote orgel. Thans staat vrijwel vast, dat dit een onmogelijkheid zal zijn. Cultuurcentrum De betekenis van de Laurenskerk gaat ver uit boven haar waarde als grootste hervormde kerk van Rotterdam. Zij geldt als middelpunt van het gehele geesitelijke leven van Rotterdam, ook voor dat van andere protestanten dan de hervormden, ook zelfs voor niet-pro- testanten. Had het vooroorlogse en in 1940 ver woeste Laurensorgel „slechts" 72 stem men het nieuwe instrument krijgt 90 stemmen verdeeld over vier klavieren er pedaal. Het zal daarmee het groot ste van Nederland worden. Tot ni toe hebben de r.k. St. Catharinakerk ir Eindhoven en de eveneens r.k. St. Jan ir Den Bosch de grootste orgels met zeven tig tot tachtig registers. Van de pro testantse kerken heeft de SL Mic'haels- kerk in Zwolle het grootste orgel met 66 sprekende registers. Toen in 1959 de opdracht tot de bouw »an de firma Marcussen werd gegeven. het Laurensorgel het grootste mecha nische instrument zijn, dat ooit werd ontworpen. De facade, waarin de grote pijpen van de 32 voets principaal moeten worden. bouw een wereldnaam. Aardig is, dat één van de torens van het rugpositief wordt gekroond met het wapen stad Aabenraa, krijgt. Voorlopig is het daar ruat: de bouw van het grote Laurensorgel ligt stil. Als over twee jaar door de ontvangen rijksbijdragen de situatie beter is, kan het College van Gecommitteerden verder Of zou toch, ondanks de daaromtrent weinig hoopvolle tijdsomstandigheden, een actie enig succes kunnen hebben? Een miljoen is inderdaad voor een Her vormde Gemeente een enorm bedrag, dat echt niet met een normale actlevoe- ring bij een Is te brengen. Maar een heropening van de Lau renskerk zonder haar grote orgel ls wel heel weinig glorieus voor geheel Rotterdam, dat al die jaren zo met de restauratie heeft meegeleefd. Als al die meelevende Rotterdammers de handen ineensloegen. De restauratie van de Laurens kerk is nu zover gevorderd, dat de toren geheel vrij is en dat aan het uitwendige al duidelijk is te zien, hoe de kerk er straks zal uitzien. Het is de bedoeling, dat omstreeks kerstmis 1968 de kerk geheel hersteld op het grote orgel na in gebruik wordt ge- „Tot onze spijt hebben wij moeten con stateren, dat in één van de dag bladen in onze stad een artikel werd opgenomen over het grote orgel van de Grote of St. Laurenskerk, waar door veel misverstand zal ontstaan, temeer daar het op tijd gereedkomen van de restauratiewerkzaamheden van deze kathedraal dubieus werd gesteld". Dubieus is deze aanhef van een brief, door Gecommitteerden tot de zaken der Hervormde Gemeente Rotter dam-Centrum vandaag aan de dag- blade ntoegezonden. In ons artikel van donderdag hebben wij geenszins gesuggereerd dat nu ook kan worden getwijfeld aan de afbouw van de kerk zelf. De spijtgevoelens van gesommitteer- den hebben ons ook anderszins ver baasd, immers, iedere andere lezer moet begrepen hebben dat wij het als een zaak voor geheel protestants- christelijk Nederland zien, de her bouw van de historische Laurens kerk te bekronen met ment, dat een is en de kerk mede een nationaal cultureel centrum. twintig meter hoog moeten Wachten, of.... De firma Marcussen. die reeds 150 jaar bestaat, heeft op het gebied van orgel- NIEUW-WEERDINGE De N.V.Span jaard in Nieuw-Weerdinge, een dochter onderneming van het gelijknamige be drijf in Borne, zal haar weverij sluiten. Vijftig werknemers, een derde deel van de totale sterkte, zullen daardoor moe ten worden ontslagen. De sluiting -al in een geleidelijk tem po geschieden. De werknemers die moe ten worden ontslagen kunnen in gelijk waardige functies bij Spanjaard in Bor ne dan wel in een van de andere tot het concern Nijverdal-ten Cate behorende be drijven worden tewerkgesteld. Zij zullen De directie heeft meegedeeld dat de sluiting een gevolg is van de huidige ontwikkeling in de textielwereld en de gespannen arbeidsmarkt in de gemeente Emmen, die uitbreiding of bouw van een nieuwe fabriekshal niet rechtvaardigt. Het personeel is gistermiddag door de directie op de hoogste gesteld van het (Van sportredactie) ALÊS De spanning in het dam- tornooi In Alès blijft tot het laatst toe bewaard. Theoretisch maken nog drie spelers aanspraken op de eerste plaats, maar feitelijk heeft Andreiko de beste kansen. De laatste ronde, waarin Tsjego- Iev vrij heeft, zal de beslissing moeten brengen. Andreiko komt hierin uit tegen de Fransman Mostovoy, die gisteren teleurstellend van Demesmaeker verloor, en Sybrands ontmoet Agliardl. Op papier voor beide spelers een gemakkelijke zege, zodat uiteindelijk Andreiko met de eerste plaats zal gaan strijken. iUtslagen zeventiende ronde: Mostovoy —Demesmaeker 02. KuykenLaporta 20, SybrandsReimann 20, Agliardi— Tsjegolev 02. Stand: 1. Andreiko 25 uit 15; 2. Tsje golev 25 uit 16; 3. Sybrands 24 uit 15; 4. Kuyken 21 uit 15; 5. Mostovoy 15 uit 15; 6. Demesmaecker 13 uit 15; 7. Laporta 8 uit 15; 8. Agliardi 5 uit 15; 9. Reimann 0 uit 15. Wereldkampioenschappen roeien BLED Drie Nederlandse overwinningen van vrijdag zorg den ervoor dat in totaal vijf Oranje-teams in eindstrijden of halve finales van de wereldkam pioenschappen roeien zullen kun nen starten. Een grote prestatie van de ploeg van de geestdriftige Simon de Wit, die zijn mannen vanaf de tribunes vurig aanmoe digt. Alleen de dubbel-scull kon het niet tot een finale-plaats brengen. Harry Droog en Maarten Krijgs man konden het juiste samenspel (nog) niet vinden. Weliswaar had de dubbeltwee uit San Diego een kleine voorsprong, maar deze bleek voldoende te zjjn voor de eindoverwinning, want onze landge noten hadden niet de kracht om deze achterstand in te lopen. De Nereus- acht roeide vrijdagmiddag op het zon nige Meer van Bied veel sterker dan in de vorige wedstrijden. De opdracht was in de beginfase één lengte te nemen en deze daarna te handhaven. De acht van Nereus voerde deze op dracht perfect uit en onbedreigd finish, ten zij als eerste. Een gezamenlijke aanval van de Hongaren en de Cana dezen werd op de laatste 500 meter bekwaam gepareerd. Overmacht skiffeur Jan Wienesc al voor een opge wekte stemming in het Nederlandse heeft Wlenese zich van deze ta zk gekwe ten. Wel leidde de Zwitser Alfred Meis ter na 500 meter, maar reze moest al »nrl de Amsterdammer laten gaan. Schijnbaar moeiteloos bouwde Wlcnese een voor sprong op die bij de finish uit twee volle lengten bestond. moeilijker. De Roemenen dachten na een snelle eerste kilometer een voldoende winst te boeken om de Utrechters achter zich te kunnen houden. Dat lukte in het geheel niet en lang voor de finish stond de Nederlandse zege al vast. De Ameri kaanse vier eiste tenslotte de tweede plaats voor zich op. Zij maakten dank baar gebruik van de moeilijkheden waar in de formatie uit Boekarest door de slechte verdeling van de krachten, kwam te verkeren. -Ar Sensationeel Voor de Russen verlopen deze kam pioenschappen niet zo plezierig. Het is nu al zeker dat zij in twee finales niet zullen uitkomen. Een sensationeel ver loop scheen de herkansing van de skiffs te krijgen. De sterke Rus Ivanov had daarin de grootste moeite met de Zuid- slaviër Tarjala. en de drievoudig Olym pisch kampioen moest Tarjala na 1000 meter zelfs laten passeren. Een sterke eindsprint van de Rus bracht hem naast zin rivaal. Ondanks de geweldige aan moedigingen van de Zuidslavicrs, liet Tarjala de roeien te vroeg rusten. Toen was het Ivanov die zegevierend door de finish ging, maar een feit is zeker: de Rus had op weinig overtuigende wijzi PRAAG De Internationale volley balfederatie heeft vandaag besloten dat de wereldkampioenschappen volleybal voor dames en heren in 1970 in Bulgarije zullen worden gehouden. Over de we- eldkampioenschappen voor dames 1966, Boven deze hoofdingang die onder de toren doorloopt zou, als de Laurenskerk over ruim twee jaar geheel hersteld in ge bruik kan worden genomen, het grote orgel moeten zijn opge steld. Op de achtergrond is nog iets te zien van het grote raam in de toren-voorwand boven de hoofddeuren. De plaats voor het grote Lau rensorgel zal leeg zijn. De bouw van het orgel is voor ten minste twee jaar stilgelegd, omdat de Hervormde Gemeente te Rotter dam de geldmiddelen een mil joen gulden! mist. Als de bouw van het orgel wordt hervat, dutirt het daarna nog een jaar eer liet gereed is. Pijnstillen dient niet alleen grondig maar ook snel te geschieden. Reuma tische pijnen, spit, griep, hoofdpijn, menstruatiepijnen verdwijnen snel met Togal. Neem ze in huis. Bij apoth. en drog. TOGAL 0.95; 2.40; 8.88. Financieel weekoverzicht Effectenmarkt is zeer dun I ROTTERDAM Het akkoord met In- I donesié hnzake de schulden heeft de ef- fectenbeurs heel kalm opgenomen, zon- I der In een hoerastemmlng te vervallen. I Van de oorspronkelijke vordering tussen de vier en vijf miljard gulden heeft Ne derland het grootste gedeelte laten val len en men is tot overeenstemming geko men op zeshonderd miljoen gulden. Als en met eeu instru- I "I kathedraal waardig I QQT 4^1 (XP* Tl nedc zal maken tot ACiaL 5 ben zich gisteren gedistancieerd andere lid van hun fractie de heer Ger- kens. De overige raadsfracties hadden reeds eerder verklaard geen zitting te zullen nemen in commissies waarin ook de heer Gerkens zou worden benoemd. Gebleken is dat de heer Gerkens een ex-politiek delinquent is. die zich thans voordoet als ex-verzetsman. DEN HAAG De verdeling van de Tijdens de raadsvergadering van eerste 36 miljoen gulden van Indonesië dinsdag verklaarden de an-dere leden van zal bij de wet geschieden de Boerenpartij, die zitting hebben in de Zoals bekend zal He Nederlandse re raad- zich aanvankelijk solidair met de- m Nederlandse re- hecr Gerkens Nu zijn zij hierop terugge- gering die 36 miljoen gulden, waarvan komen, na een antwoord van B. en W. de ene helft op 31 december a.s. en de 0p vragen van een raadslid, waarin ook andere een jaar later ter beschikking mededelingen van de minister van justi- komt, besteden voor tegemoetkoming tie waren verwerkt. aan particulieren wier geval als gevolg van verlies van bezittingen in Indo nesië als schrijnend kan worden aange merkt. Die 36 miljoen gulden is in 1965 door Indonesië gestort op een geblok keerde rekening van de Nederlandse Bank en de Indonesische Overzeese Bank. In 1963 heeft de Nederlandse rege ring een enquete gehouden om een in zicht te krijgen in de omvang van de schade die Nederlandse ondernemingen en particulieren in Indonesië hebben geleden. De totale omvang van de aanspraken van particulieren die volde den aan de toen in het enquêteformu lier gestelde eisen, is becijferd op onge veer 140 miljoen gulden, exclusief in terest. De meeste aanspraken van parti culieren hebben betrekking op verlies van onroerende goederen. WARENDORF De Amerikaan Coots heeft vrijdag het vierde onderdeel van de moderne vljfkamp om het inter nationale militaire kampioenschap te Wrendorf. de 300 meter zwemmen, ge wonnen In een tijd van 3.39,6. Tweede werd de Italiaan Morrcsi. die 3.44,2 Het afdrukken. De Nederlanders bezetten de volgende plaatsen: 7. N. Krediet (4.04,0), 17. Spiekerman (4.20.2) en 21. H. Krediet (4.28,2). Dokter vanavond weer bereikbaar AMSTERDAM Bü praktijk- waarnemingen van artsen zou iedere oproep van een onbekende patiënt nopen hieraan gevolg te geven. Slechts in hoge uitzonde ringen kan zo'n oproep telefonisch worden afgehandeld. Tegen deze stelregel is in de afgelopen va- kantietjjd bepaald meer dan één keer gezondigd, zegt het hoofdar tikel van Medisch Contact, het of ficiële orgaan van de Koninklijke Nederlandsche maatschappij tot bevordering der geneeskunst, in het jongste nummer. Onder het motto „hoe het niet moet" schrijft het vakblad voor artsen on der meer: ,Het mag toch niet voorkomen dat een patiënte met een miskraam, wier huisarts met vakantie was, bij drie waarnemers via een „bandje" te ho ren kreeg dat de dokter 's avonds om acht uur weer thuis en bereikbaar zou zijn. Van de echtgenote van een bevriende arts, die gelukkig wel zelf de telefoon aannam, kreeg zij tenslot te de door haar gevraagde goede Zo mag het ook niet voorkomen, aldus het hoofdartikel, dat een patiënt met een plotseling onvermogen tot urine ren 's ochtends om negen uur te ho ren krijgt van een huisgenoot van de waarnemend arts, dat hij de dokter niet voor drie uur in de middag mag verwachten. BESCHAMEND De redactie vindt het beschamend hier over te moeten schrijven. „Wij wa ren er niet toe overgegaan, als ook niet van officiële zijde deze problema tiek was aangesneden". Geciteerd wordt de geneeskundig hoofdinspec teur van de Volksgezondheid, H. J. Dijkhuis, die in een pas verschenen pubikatie stelt, dat de beroepsuitoefe ning door de artsen in toenemende mate aanleiding tot bezorgdheid geeft bij de geneeskundige inspec teurs. Hij gaat dan letterlijk verder: „Hoewel het moeilijk is om zulks door verge lijkend feitenmateriaal te bewijzen, bestaat de indruk, dat dc bereidheid Patiënten vaak mede schuldig van de Nederlandse arts om ogenblik kelijk hulp te verlenen wanneer deze wordt ingeroepen, dalende is. De zon dagsdienst en in een enkele stad de avonddienst, alsmede de vakantiere geling geven nogal eens aanleiding tot klachten. In hoeverre de oorzaak moet worden gevonden in een onma tige behoefte doktershulp in te roe pen dan wel in een zich wijzigende instelling van de arts, bij wie, even als dit in andere beroepen het geval is, de bereidheid tot dienstbetoon ver mindert, is moeilijk vast te stellen. Het probleem raakt niet alleen de artsen." Even verder vervolgt de hoofdinspecteur dan „dat bleek dat ook de opname van ongevalspa- tienten gedurende het weekeinde op vele plaatsen tot moeilijkheden aan leiding geeft." Het artikel in Medisch Contact ver volgt na dit citaat dat hier een waarschuwing klinkt die nog in mil de bewoordingen is gesteld. Het dage lijks bestuur van de Maatschappij kwam in een inspectievergadering met de hoofdinspectie eensgezind tot de mening dat in de eerste plaats de artsen zelf de bestaande of komende tekortkomingen uit de weg zullen moeten ruimen. ZELFDISCIPLINE Het artikel zegt dat van de zijde der patiënten in vele gevallen ook meer zelfdiscipline mag worden gevraagd. Het behoort zeker niet tot de uitzon deringen dat de 's avonds laat of op zondag ontboden arts constateert en de patiënt maakt daar geen ge heim van dat de hulp op normale daguren of werkdagen had kunnen worden gevraagd. Een soms langduri ge twijfel of de hulp van de arts zal worden ingeroepen, wordt dan 's avonds of tijdens het weekeinde ze kerheid. Niet zelden ontstaat die zekerheid pas nadat de patiënt in zijn normale dag uren eerst nog zijn belangen persoonlijk heeft willen behartigen. Een enkele keer blijken deze belan gen ook op het terrein van het genoe- VLISSINGEN De N.V. Koninklijke Maatschappij „De Schelde" te Vlis- singen, lid van de Rijn-Schelde groep, heeft opdracht gekregen voor de leve ring van twee stoomketelinstallaties voor de uitbreiding van de centrale Waal- r«-.i Wm um B haven van het Gemeente Energie Bedrijf te Rotterdam. Deze opdracht van pekomen en vijf anderen werden meer dan veerti8 miljoen gulden, is de grootste voor ketels die ooit door een gewond. Beide vaartuigen hadden diepte- Nederlandse energiebedrijf is geplaatst. De oplevering is bepaald op eind 1969, bommen aan boord. I begin 1970. ISTANBUL Bij 'wee torpedobotcn in de Bosporus is n aanvaring tuss i de Turkse mari matroos Al twintigduizend handtekeningen Goesse actie onnement over de kwestie Vietnam heeft tot nu toe twintigduizend handtekenin gen verzameld. Het comité wil dat de kwestie Vietnam in de Tweede Kamer in het openbaar zal worden behandeld. De datum van sluiting is inmiddels verscho ven naar 10 oktober. Het comité heeft meegedeeld dat op het ogenblik door 400 personen in 135 plaatsen met lijstee wordt gewerkt. gen te liggen. De hier bedoelde pa tiënten uden ook eens rekening kunnen aden met de belangen van hun arte. Uiteraard kan de dokter zijn patiënten wel trachten op te voeden hij zou in gebreke blijven jegens zichzelf wanneer hij dat verzuimde maar helaas blijven sommigen voor elke pedagogie onvatbaar. alles goed gaat, aal de laatste termijn In het jaar 2003 betaald worden. De rege ling wekt ongetwijfeld pijnlijke herinne ringen op om hetgeen definitief op deze wijze verloren Is gegaan, maar kan zeker realistisch worden genoemd. Immers men heeft meer gekeken naar morgen dan naar gisteren. Het zakenleven aal ongetwijfeld met het nieuwe regiem In Indonesië tot een vruchtbare samen king trachten te komen. Opmerkelijk was het koersherstel, dat zich de laatste paar dagen en met name gisteren, op onze effectenbeurs heeft voorgedaan. Vele noteringen zijn met sprongen verbeterd, zodat men zich af vraagt of er iets bijzonders aan de hand is. Naar het ons voorkomt, is er geen reden om dit koersherstel van de laatste dagen aan belangrijke berichten toe te schrijven. De New Yorkse beurs is deze week niet verbeterd, terwijl ook de continentale markten geen bijzondere aanleiding gaven tot een omslag ten on zent. De berichten uit het bedrijfsleven gewagen van een lichte toeneming der werkloosheid, men hoorde deze week van nieuwe ontslagen aan arbeiders, er zijn weer nieuwe obligatie-emissies op de kapitaalmarkt verschenen, welke tach tig miljoen gulden liquide middelen vra- Daarom komt het ons voor, dat de koerswinsten der laatste dagen moeten worden toegeschreven aan een technisch beursherstel. Het koerspeil van vele pri ma fondsen was aanzienlijk gedaald (we SINTRA De lichamen van 37 Por tugese militairen, die eergisteren om kwamen bij de bestrijding van een bosbrand, zijn geborgen en overge bracht naar het militaire hospitaal te Lissabon. Dc chef van de vrijwillige brand weerbrigade in Sintra vertelde dat de lijken zijn gevonden bij de deur van een bron in een rofs. De militairen hadden geprobeerd de deur open te rammen met stenen. stokken en rotsblokken toen het vuur naderde. De chef van de brandweerbrigade zei dat het niet was gelukt de deur te forceren omdat de soldaten geen gereedschap pen hadden. „Zij zijn gekomen om de brand te bestrijden alleen met hun handen en met stokken en takken". Hij deelde mee, dat de jongens wa ren bedwelmd door de rook en daar na werden opgeslokt door het vuur. Twaalf soldaten, die nog probeerden te vluchten naar een klooster, zijn eveneens gestikt in de rook. Regeringscensors verboden de pu blicatie van het nieuws in de Portu gese dagbladen. De leeftijden van de slachtoffers variëren van 21 tot 30 jaar. Troepen van het leger en dé Republikeinse Garde hebben het gehele gebied om Sintra afgegrendeld. Gisteravond laat werd meegedeeld, dat men de brand in bedwang had. De brandweer werd bij de blus- singswerkzaamhedqp gehinderd door gebrek aan water in het kurkdroge gebied. Giftig narcosegas in Nederland niet gebruikt (Van i onzer verslaggevers) AMSTERDAM Het giftige lachgas uit Engeland dat voor narcose in zieken huizen was afgeleverd, blijkt in Neder land niet te zijn gebruikt. Dank zij vooral de importerende firma. Loos en Co in Amsterdam, -die onmiddellijk de betrokken ziekenhuizen verwittigde en de flessen thans ophaalt om ze weer naar Engeland te sturen, is onheil in ons land voorkomen. De Farmaceutische Inspectie ontvangt enkele flessen uit partij yoor onderzoek. ESTHER EIS ABRAHAM WEERTERUG Esther en Abraham Ofarim zijn weer in Nederland. Dit keer zullen zij optreden in het radio programma Muzikaal onthaal van de AVRO. hebben er vorige week nog voorbeelden van genoemd) en na een periode van een rustige, maar wel gevoelige daling is daarop nu een technisch herstel gevolgd. Zoals wij reeds meermalen benadrukt hebben, is de effectenmarkt uitermate dun. Een paar aandelen aanbod, bracht een groot koersverlies te weeg. Zodat nu ook een paar stukjes vraag aan de ande re kant een belangrijk koersavnnt veroor zaakt. Van betekenis daarbij ls het feit, dat Amerika de laatste dagen geen Ne derlandse internationals heeft gespuid. De conclusie, welke uit het bovenstaan de volgt, ls dat er nog geen „balken onder het Ijs" zijn. Gas terug De strijd tegen de overspanning van de conjunctuur is allerwegen aan de gang. In Engeland trachtte Wilson de vakbonden te bezweren zijn politiek tot sanering van de economie te steunen, omdat anders ..de wereld in een depres sie kan worden gestort, welke even ernstig zou zijn als die van de dertiger jaren." In de Ver. Staten heeft president Johnson, in het raam van de strijd tegen de overhitting. de investeringsaftrek voor het bedrijfsleven tijdelijk Ingetrok ken. Ook in Canada trekt men ten strij de tegen de inflatore gevaren. Overal wordt „gas teruggenomen" en wil men het met de investeringen wat kalmer aan Van de internationale aandelen, die bij zonder van het beursherstel der laatste dagen geprofiteerd hebben, noemen we allereerst Unilever, welk fonds van 74 op 82 kwam, dus 40 punten vlgs de oude noteringswijze. Voorts kwam Phi lips van 85 op 92, hetgeen 28 punten betekent. Kon. Olie daalde eerst woensdag tot 110, maar steeg gisteren tot 117, hetgeen 35 punten betekent. Op 22 september a.s. wordt het interLm-divl- dend van de Kon. Shell bekendgemaakt en de beurs rekent op geen verandering ervan, vergeleken bij het vorig jaar. AKU profiteerde van de dividenaverho- ging der Am. Enka, de Amerikaanse dochteronderneming, en kwam van 54, zoals de notering woensdag was, op 62.50 gisteren. Ook dit fonds wordt per 20 nominaal verhandeld, zodat de koerswinst op ruim 40 punten komt. Vrolijke Bols In de rubriek der lokale aandelen vie len vooral gisteren de koerswinsten als rijpe appelen van de boom. Lucas Bols was bijzonder vrolijk gestemd en kwam van 163 op 180, Brocades Steeman van 550 op 600 pet., Wyers sprong van 355 op 405 pet., Zwanenberg Organon van 151 op 160. De met Indonesië verbonden waarden deden het kalm aan. Amsterdam Rubber kwam van 65 op 70, Handelsveren. Amsterdam van 110 op 115 pet. De z.g. „Indische lijnen" hebben heel weinig gedaan. Scheepvaart Unie bleef per saldo deze week onveranderd (116), Stoomvaart .Nederland" kwam van 106 op 110 pet.

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 7