STRIJD DUURT AU 40 JAAR Mr. Jonkman diende zijn land op vele belangrijke posten Tweedelig badpak verboden NEDERLANDS GEZIN THUIS Autosleutels aandenken ramp veerboot Meer patrouilles langs de muur Mihajlof voorlopig ijheid in vri ZATERDAG 10 SEPTEMBER 1966 Niet Chroesjtsjef is schuldig aan conflict-situatie Rusland en China; Stalin en Mao gezworen vijanden: (Van een onzer redacteuren) De tegenstelling tussen de Russische en de Chinese communisten is al van heel oude datum. Zij dateert niet van 1950, toen Mao Tse-toeng trachtte zijn positie tegenover de Sowjetunie te ver sterken. Zelfs is zij niet ontstaan na de ontluistering van Stalin, waarover we in een vorig artikel reeds uitvoerig schreven; want Stalin en Mao waren in 1926 al gezworen vijanden. Van dat jaar af probeerde de Russische dictator de Chinese com munistische leider uit diens overheersende positie te verdringen. Deze pogingen hielden niet op, toen Mao's rode leger het gehele Chinese vasteland had veroverd. Stalin heeft er niet alleen naar den worden. Het was niet in het be- gestreefd, Mao Tse-toeng uit diens lang van de Sowjetunie. dat dit leidende positie te dringen. Hij heeft laatste zou gebeuren. Uit de vroegste ook getracht te voorkomen, dat de geschriften van Mao was gebleken, communisten in China de baas zou- dat hij via het platteland China on der communistische overheersing wil de brengen. Met zijn „grote mars" in de dertiger jaren bewees hij al, dat zijn troepen tot grote dingen in staat Bisschop Pike Die bisschop Pike vind ik een ont- aglijk dom mens. Alsof de wereld ;rop vooruit zou gaan als bisschop ?ike het bestaan van God zou kunnen ;imi^evest'gen- Voor iedereen, die er de t af?en voor °Pen heeft, is God dage lijks zicht- en waarneembaar. Als je n de ogen kijkt van een tweejarige [reumes, als je een vriendelijk woord Dntvangt van mensen die van je hou- _g«| W en ga zo maar door. De arme 1 'ike stelt zich op één lijn met een ,r nobistisch ruimtevaarder, ■i 1 paard getild kind-artiest Wat een rrogantie om niet met stille trom uit iet openbare leven te verdwijnen, de wereldpers te 'bjaoei j 'aar Het doet me denken aan de kikker, het „hele" weiland al was doorge- :<4uppeld, trots tegen een rietstengel ging staan en luidkeels kwaakte: ïzui om die oude vrouwenpraatjes onze moeders en grootmoeders te '""n die zeggen, dat er een ooie- :ou bestaan. IK heb er in mijn ven nog niet één gezien." Hap, zei en de ooievaar, want toevallig was ie ene stengel geen stengel. De kinderen Gods hoeven niet ver- ntrust te zijn, want het „niemand zal e uit Mijn hand rukken" is nog even «trouwbaar als altijd. Dat is ten slot- ook de enige troost die er voor de ewu3te bisschop blijft bestaan, otterdam P. F. Croens Indirect, s.v.p. Op grond van ons vrijheidsbeginsel du ik willen pleiten voor verlaging »n directe en compensatie in de feer van de indirecte belastingen. De 'erknemer heeft wel een vrij hoog rutoloon, maar hoeveel wordt daar oor loonbelasting en sociale voorzie ingen niet op ingehouden? Zouden 'e inhoudingen lager zijn en het net- iloon dus hoger, dan zou de Neder- '".dse staatsburger vrijer zijn om te iden, resp. te besparen. Wil hij consumeren, dan betaalt hij indirecte belasting. Maar het it hem ten diepste vrij zoveel te onsumeren (dus ook indirecte be- isting te betalen) als hij zelf wenst. de minder draagkrachtigen zou- maatregelen genomen kunnen 'den door middel van bijvoorbeeld {ere kinderbijslag. Voor pensioen- 'kers zo nodig bijslagen ten laste de algemene middelen, voorname- gevormd door die indirecte be- •stingen. Ons huidige, m.i. socia- stische of fascistische, be- v istingsysteem heeft veel weg van irenbedrog, vooral als men let op inflatie der na-oorlogse jaren. Wie gaan saneren? Wellicht Lieftinck tweede male? 'Oorburg J. Keijer Reclassering Deze maand wordt een huis- »n-huiscollecte gehouden voor de 'assering. Prachtig: door vele bij- Jen te leveren worden mensen door een misstap in de maatschap- ijJ'ï voor het groene hekje dienen te «schijnen, geholpen. De reclassering m orgt er immers voor dat deze gf Mnsen op het goede spoor worden «zet. Vraag: hoeveel mensen zijn er d onze samenleving die door cmstan- ,k) jgheden buiten hun schuld op j n 4 sPoor t®recht komen? Worden aer*J ook op het goede spoor gezet? In "t opzicht laat welvarend Nederland veel te wensen over zevenbergen H Lokers i F oh reUcei gl Se is t I C,1J fo Niettemin bleef Stalin volhouden, dat een communistische revolutie in Chi na slechts zou kunnen slagen via het proletariaat in de grote steden. Naar het Russische voorbeeld dus. Mao besefte echter, dat hij in de grote steden geen schijn van kans had. De Chinese communistische revolutie voltrok zich inderdaad op het platte land. De Chinese boeren, die gebukt gingen onder uitbuiting door de rijke landheren, begroetten de nisten als bevrijders. Dat is dan ook de verklaring voor het snelle tempo, waarin het gehele teland binnen een jaar onder de voet werd gelopen. Vermeld dient te wor den, dat de Russen geen enkel aan deel hadden in deze verovering. Hoe wel het succes van Mao een grote slag was voor Stalin leek het aanvan kelijk, dat een streep onder het verle den was gezet. Er werden broeder lijke betrekkingen aangeknoopt. Moskou ging op grote schaal hulp verle- nèn en er leek reden om aan te ne men, dat de communistische wereld revolutie met rasse schreden haar verwezenlijking naderde. Dat duurde echter niet lang, zoals later zou blij- Verschil De gebeurtenissen in de Sowjetunie met name na de dood van Stalin leidden er toe, dat het oosterse het westerse communisme tegenover elkaar kwamen te staan. De veran deringen in het midden van de twin tiger jaren hadden de grenzen van Europa vooruitgeschoven van de Oer al naar de oostgrens van Siberië. De ze ontwikkeling was van beslissende betekenis voor de verhouding tussen Russen en Chinezen. De breuk werd dan ook niet veroor zaakt door haarkloverijen van de the oretici, maar door het feitelijke ont wikkelingspeil in de verschillende communistische landen. In de Sowjet unie moest men wel inzien, dat de proletarische massa's weldra vervan gen zouden worden door goed opgelei de technologen. Rood China hield zich intussen nog be zig met de vraag, binnen hoeveel tijd men een flink deel van de plat telandsbevolking kon veranderen in industrie-proletariërs. Stopgezet Om China op een veilige afstand te houden werd de Russische hulp aan dit land stopgezet. Toen Mao de plan nen en beloften voor de „eeuw van overvloed in de Sowjetunie" onder ogen kreeg, terwijl er geen sprake was van plannen en beloften om Chi na te helpen, was hij zeer veront waardigd. Hij zag deze houding als verraad tegen de communistische soli dariteit. Er ontstond een koude oor log tussen het oosterse en het westerse communisme, tussen de „blanke en niet-blanke revolutionai- Sindsdien hebben de Chinezen de Rus sen voortdurend herinnerd aan hun koloniale verleden, aan de onbillijke Russisch-Chinese verdragen waarbij grote delen van China in Russische rijk werden ingelijfd. Deze maken thans deel uit van Russische Verre Oosten. Zo vormt de Russische satellietstaat Buiten-Mongolië voor Peking voortdurende waarschuwing. Want bij het verdrag van 1924 werd dit gebied tot integrerend deel van de Chroesjtsjef en Mao Tse-toeng hebben elkaar enkele malen ont moet. Deze foto werd in 1958 genomen, toen de betrekkingen tussen beide communistische lei ders al zeer koel waren ge worden. toenmalige Chinese republiek ver klaard. Later hebben ook de Sowjets dit verdrag genegeerd. Het vastlopen van de Chinese commu nistische revolutie heeft alles te ma ken met de weigering van de Sowjet unie, China in de gelegenheid te stel len in recordtempo een wereldmo- gendheid met reële macht te worden. Mao heeft geprobeerd met de „grote sprong voorwaarts" een deel in te halen van de enorme achterstand, die China op de Sowjetunie heeft. In die tijd ontstonden de beruchte volkscommunes, die op het platte land, waar Mao zijn overwinning had behaald grote ontreddering bracht. Die sprong liep dan ook uit op een grote mislukking. Van deze tegenslag maakten de Russische leiders gretig gebruik om diè Chinese communisten te steunen, die oppositie voerden tegen Mao en hem als leider wilden afzetten. Drastische zuiveringsmaatregelen stelden Mao echter in staat, de macht in handen te houden. Kloof Langzamerhand moest ook Jiij zich ech ter realiseren, dat er een grote kloof was ontstaan tussen de oude revoluti onaire leiders in Peking en de Chi nese massa, die hun overwinning had mogelijk gemaakt. De bevolking van de grote steden heeft Mao nooit ge heel in zijn greep kunnen krijgen. De Chinese boeren, die onder zijn bewind een beter bestaan hadden verwacht, zijn teleurgestelde mensen, die onder voortdurende pressie le- En zo is er zeventien jaar na het slagen van de revolutie in Chi na een situatie ontstaan, die sterk afwijkt van hetgeen de re volutionairen er zich van heb ben voorgesteld. Een nieuwe, „culturele", revolutie moet hierin verandering brengen. Meisjes van school VENLO De 10-jarige Mirjam van Hees uit Venlo en haar zusje Tilly (9 jaar) zijn van de St. Antoni- usschool in Venlo-Blerick gestuurd. Ze mogen niet meer terugkomen. De reden is, dat Mirjam tijdens het schoolzwemmen een tweedelig bad pak droeg. Dat mocht niet op deze school. Mirjam had van haar klasse-onder wijzeres te horen gekregen, dat er al leen maar complete badpakken tijdens het schoolzwemmen gedragen mochten worden. De ouders van Mirjam voel den niets voor dit verbod en Mirjam droeg tijdens de volgende zwemles toch het verboden zwempak. Na deze overtreding vertelde het hoofd van de school de ouders dat hij geen prijs meer stelde op de aanwezig heid van Mirjam en Tilly. Vader Van Hees heeft nog gepro beerd zijn recht te zoeken bij de inspec teur van het lager onderwijs. Maar de ze zei, dat het een interne kwestie was en dat hij aan het besluit van het schoolhoofd niet wilde tornen. De twee zusjes gaan nu naar een openbare school. Misschien schoolkind? Kostbaar brok vaas verdwenen uit museum AMSTERDAM In de afgelopen week is uit het Allard Pierson- museum in Amsterdam een fragment van een rode Griekse vaas uit het midden van de .vijfde eeuw voor Christus verdwenen. Het gaat hier om een deksel van 7,2 cm middellijn met een beschadigde rand, waarop een voorstelling is geschilderd van de lopende Dionysos die in zijn lin ker hand een drinkhoorn draagt en in zijn rechter hand een thyros, een staf Deze voorstelling is geschilderd door Ambrosios. De waarde van dit fragment wordt geschat op 10.000 gul den. Aangezien het museum geregeld door schoolkinderen wordt bezocht is het niet uitgesloten, dat een van deze kinderen, niet op de hoogte was van de enorme waarde, het dekseltje als souvenir heeft meegenomen. Uiter aard hoopt de museumdirectie het spoedig terug te krijgen. De politie is van het verdwijnen op de hoogte gesteld. UITVOER SIGAREN NEEMT TOE UTRECHT De mechanisatie in de sigarenindustrie blijkt overduidelijk uit het jaarverslag 1965 van het Verbond van sigarenfabrikanten. Op 1 oktober 1965 telde ons land 26 ondernemingen met in totaal 9.400 werknemers. In 1939 waren het er nog 1860 met tezamen 26.750 arbeidskrachten. De groei van de afzet was vorig jaar matig. In de periode 1958 tot 1965 was het kleine sigaartje echter bijzonder po pulair door de propagonda tegen het si garetten-roken. De binnenlandse ontwikkeling was te leurstellend, maar de uitvoer ontwikkel de zich gunstig. Sinds 1958 is de waarde van de uitvoer van sigaren naar EEG-lan- den met 133 procent gestegen, de uitvoer naar de rest van de wereld zelfs met 156 procent. De belangrijkste afnemers bui ten de EEG-markt zijn Zweden, Dene marken, Zuid-Afrika, Australië en Noor- wegen. (Van onze correspondent) HEEREWAARDEN Het rijbewijs van Willem Brink man is verlengd met vijf jaar. Een mededeling, die geen op zien zou baren, ware het niet, dat de heer Brinkman ouder is dan zijn motor waarschijn lijk rijden kan: 87. Dit unieke feit verwekt al leen verwondering bij dege nen, die de heer Brinkman niet kennen. Want de man be schikt over zo'n stralende ge zondheid en sprankelende geest, dat als het aan de be woners van Heerewaarden had gelegen, hij nog gekozen was tot raadslid. Hoeveel jaar hij nu al op zijn motor rijdt, weet hij zelf niet. Een goeie zeventig jaar, denkt hij. Wel weet hij, dat hij in zijn jeugd de enge was in de verre omtrek die gemotoriseerd was. Zijn huidige motor is ongeveer dertig jaar oud. „Het is een oude „Duitse Klungel Winkel" lacht hij, waarmee hij een DKW bedoelt. Eentje met handversnelling; keurig opgepoetst n met aan de zijkant een grote is voor de inkopen. Nooit ongelukken „Als ik er naar wijs loopt 'ie al, dus waarom zou ik een nieuwe kopen", vraagt hij zich af. Onge lukken of een bekeuring heeft hij nooit gehad. De verkeersregels ge ven ook geen moeite, want de post- eommandant van de Rijkspolitie leert hem de nieuwste borden en wijzigingen. Deze heeft dan ook een gunstig rapport over hom kun nen uitbrengen bij de aanvrage om verlenging. Hoewel de heer Brinkman (bij zijn dorpsgenoten meer bekend als Willemke de Smid) veertig jaar kastelein is geweest, is hij een overtuigd tegenstander van alcohol gebruik wanneer er gereden moet worden. Race HJOERRING „Wij hebben Terreur heeft zich weer mees- alles verloren. Onze kleren en ter gemaakt van steden en dor pen in China. De vraag is ech ter, of zij uiteindelijk niet als een boemerang zal werken. ons geld zat in de auto, die met de veerboot in de diepte is ver dwenen. Alleen de sleuteltjes van de auto hebben we nog. Die be- (Van onze parlementsredactic) DEN HAAG Op 17 september zal de voorzitter van de Eerste Kamer, mr. J. A. Jonkman, voor de laaste maal een vergadering van de senaat leiden. Op die datum, vier dagen na zijn 75ste verjaardag, sluit hij een indrukwekkende politieke carrière af. Jan Anne Jonkman studeerde rechten in zijn geboorte plaat.' Utrecht, in Toulouse en Leiden. Hij promoveerde in 1918 op een proefschrift over: De Indonesisch-nationale grrr.dslag van het inlands onderwijs. Een jaar later begon hij zijn carrière als rechterlijk ambtenaar irt het voormalig L'pderlands-Indië. Hier bekleedde hij functies bij inlandse rechtbanken en bij het parket van raden v an justitie. In 1931 werd mr. Jonkman benoem i tot officier van justitie te Makassar. Hij kreeg grote beken Iheid doordat hij de geruchtmakende zaak-Margadant tot een oplossing wist te brengen. Het ging hier om de opheldering van een proces waarin ten gevolge van een reeks meineden een onschuldige veroordeeld was. VOLKSRAAD Mr. Jonkman werd in 1939 voorzitter van de Volksraad, het parlement van Nederlands-Indië. Hij had van 1927 tot 1931 deel uitgemaakt van dit college. De heer Jonkman behoorde tot de groep van jonge intellectuelen die ernaar sneefde de autochtone bevolking van Neder auris-Indië .n ruime mate in de bestuursorganen op te nemen. Als eind doel van het politiek oeieid zag men in deze kringen de voiming van een Indisch gemenebest, dat blijvende bai.- aen zou onderhouden met Nederland. Toen Japan in 1942 Nederlands-Indië bezette, kwam aan zijn werkzaamheden in dit gebied een einde. Ir. 1946 werd de heer Jonkman, die naar Nederland was teruggekeerd, minister van overzeese rijksdelen in het kahinet-Beel. Hij bezette deze post in een uiterst moeilijke periode. Onder zijn bewind kwam het akkoord van Ling- gadjati en de Renville-overeenkomst tot stand. Op Java werd de eerste politionele actie ingezet. Twee jaar later werd mr. Jonkman als vertegenwoordiger van de PvdA lid van de Eerste Kamer. In 1951 koos de senaat hem tot haar voorzitter als opvolger van de bekende staatsrechtgeleerde prof. R. Kranenburg. FORMEEL Mr. Jonkman leidde de vergaderingen, in tegenstelling tot zijn collega aan de overzijde van het Binnenhof, op een enigszins formele wijze. Het reglement "an orde paste hij vrij strak toe. Hier tegenover staat dat de senaat onder zijn leiding een heel eigen karakter kreeg. Wellicht was dit ook enigszins de bedoeling van mr. Jonkman. ÉÊT' Ineen periode dat het bestaansrecht van de Eerste Ka- er vaak in twijfel wordt getrokken, toonde mr. Jonkman zich een overtuigd voorstander van de senaat. Hij ziet de functie van dit orgaan vooral in het in tweede instantie beoordelen van wetsvoorstellen. De Eerste Kamer is naar zijn mening onmisbaar voor het handhaven van een juist evenwicht tussen de wetgevende en de uitvoerende macht waren we als aandenken aan deze spannende dagen". Dit vertelde de 21-jarige Paul Robert Over- haart uit Eindhoven, die woens- met zijn vader en moeder aan boord was van de gezonken veerboot Skagerak. Het Neder landse gezin is inmiddels in Eind hoven gearriveerd. Nadat ze vlug in een winkel wat kleren hadden gekocht werden ze het vliegveld van Aalborg gebracht waar een toestel van de SAS op hen wachtte. Uit zijn relaas bleek dat hij en vader de enorme golf, waardoor de laad klep van het schip brak, hadden zien aankomen. Direct renden beiden de hut van mevrouw Overhaart. De man en de vrouw gingen langs een touwladder in een reddingboot en wer den later door een helikopter opgepikt. Paul Robert kreeg een duw van een van de bemanningsleden. Zwemmend wist hij een reddingsvlot te bereiken, i werd gered door de Noorse trel- Polarhav, die hem in Kristiansand land bracht. Paul Robert kreeg het Rode Kruis eten en droge kle- en werd voor de nacht onderge bracht in een hotel („ik kon van alle opwinding echter niet slapen"). Nadat hij nieuwe kleren had gekocht werd hij naar het vliegveld gebracht en herenigd met zijn ouders. Alle overlevenden van de ramp met de Noorse veerboot Skagerak hebben inmiddels het ziekenhuis verlaten. Met enige trots vertelt hij wel eens aan een race deelgenomen te hebben. Dat was een parcours tus sen Arnhem en Apeldoorn. Zonder oefening (want de wegen waren h|ej.toen nog bar slecht) werd hij vijfde. „Nu zeggen ze nog wel eens, daar gaat die gek weer", zegt hij. Zijn dorpsbewoners zien hem dan met de onafscheidelijke pet en korte leren jas door het dorp ra zen, soms met losse handen. Hoewel hij trouw zweert aan zijn DKW is hij een deel van zijn leven tussen de fietsen werkzaam geweest. Hij repareert nu nog fietsen voor zijn dorpsgenoten en kan vol trots een zelf gemaakte fiets uit de oorlog laten zien. „Ook het frame zelf gemaakt", licht hij toe. „hiervoor had zelfs een fietsen- fabriek belangstelling". Organist Andere kwaliteiten? Hij is jaren lang organist geweest in de Her vormde Kerk, waarbij hij eigen composities speelde, genoot be faamdheid als biljarter cn placht de mensen te drachten. dorp, die op _,v eentje met ccn enorm voorwiel. Intussen deinst hij er niet voor terug om de twintig kllomter naar Den Bosch te fietsen. „Dat doe ik om fit te blijven". En dat is hij dan ook, want de medisch ad viseur van het Bureau Afgifte Rijvaardigheidsbewijzen in Den Haag. kon niet anders dan goed keuring aan de verlenging verle- GEVARENDRIEHOEK DEN HAAG Binnenkort is van het ministerie van verkeer en waterstaat een Bij zijn afscheid van de politiek spreken wij gaarne on«c '"iE waardering uit voor mr. Jonkman die_ ons volk zijn leven gMtelde zogenaamde gevarendriehoek lang op belangrijke posten heeft gediend. worden xastgesteld. BERLIJN De westelijke commandan ten in Berlijn hebben gisteren besloten de patrouillering lange de Berlijnse muur cn lang. de grenzen met Oost-Duitsland ui te breiden Dit beslui' is genomen met het oog op een aantal recente incidenten, waarbij geschoten werd. Zowel he' publiek ah Westber lijnse kranten hadden aangedr >ngen op meer vuurdekking als vluchtelingen over de muur komen BELGRADO De Zuldslavische hoog leraar Mlhailo Mihajlof, die vorige maand werd gearresteerd kort voor hij met en kele vrienden een oppsitioneel blad zou uitgeven waarin het eenpartijstelsel zou worden aangevallen. Is gisteren voor waardelijk In vrijheid gesteld. Mihajlof. die een maand cn een dag gevangen heeft gezeten, kreeg dezelfde dag van de openbare aanklager de ten lastelegging. Hij werd beschuldigd van het verspreiden van valse voorlichting over de sociaal politieke omstandighe den in Zuidslavië cn het publiceren van een boek in Parijs. De auteur en poli ticus. die is vrijgelaten om zich in vrij heid op zijn verdediging te kunnen voor bereiden. heeft nu drie dagen de tijd om opmerkingen en bezwaren tegen de tenlastelegging kenbaar te maken. Aan genomen wordt dat het proces tegen Mihajlof binnen twee weken zal beginnen. GIRODIENST MOET 500 MAN KWIJT DEN HAAG De postcheque- en girodienst moet dit jaar nog 500 werk krachten kwijt. Vorig Jaar is, als ge volg van de automatisering, do sterkte van het personeel reeds met 950 man gemeten in dagtaken) verminderd. Het jaarverslag 1965 vermeldt, dat •an het afvloeiingsproblecm grote aan dacht wordt geschonken, Een aantal «%rsoncelsleden is op basis van vrijwil ligheid overgeplaatst naar andere PTT-af delingen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 5