VERANDERINGEN ZIJN VREUGDEVOLLE ZAAK Vergeefse reis naar ons land Een woord voor vandaag Brnnsi Slot en Kuitert tot reünisten: Sluiten van gelederen brengt op dood spoor Discussie 0111 zondag in Australië Regering steunt Ghanees ontwikkelingsproj eet onze Uw probleem is het Kerkmens, erger je niet! Christus begint met de wet tegen het doden, als Hij gaat cf- breken wat mensen leren en gaat laten zien wat God leert. Doden is het leven van een ander nemen. Christus zegt niet dat de joden ten onrechte denken dat dat verkeerd is. Hij gaat een stap verder. Tegenover doodslag plaatst Hij toorn: ,£en ieder die in toom leeft tegen zijn broeder, zal vervallen aan het gerecht." Chris tus spreekt niet over het aardse gerecht. Hij spreekt over het gerecht waar de mens zich over zijn hele leven zal moeten verantwoorden en waarvan het aardse gerecht maar een flauwe afschaduwing is. Toom en doodslag staan op een lijn. Toorn blaast een mede mens weg uit ons leven. Toom doet iemand de rug toekeren. En daar ligt het grote gevaar. God heeft gezegd dat er liefde moet zijn, liefde voor God en voor de medemens. Maar toorn plaatst de medemens buiten onze liefde en daarom buiten ons bereik. Als jongens op school hebben we wel eens een vriendje „dood verklaard". We deden alsof hij er niet was. Toorn stoot men sen buiten onze gemeenschap. Daarom is zij zo gevaarlijk. De psalmist zegt: „Geraakt gij in toorn, zondigt dan niet." E i Paulus voegt eraan toe: „de zon mag niet over een opwelling van uw toom ondergaan." We lezen vandaag: Openbaring 1 9-20 We lezen morgen: Openbaring 2 1-7 Van onze kerkredactie) LUNTEREN De organisatoren van het jaarlijkse congres der reünisten van SSR vroegen het zich nog af: „Is de gerefor meerde wereld veranderd?" De beide sprekers op de beginavond van het congres waren er zeker van: „De gereformeerde wereld is veranderd". En dr. H. M. Kuitert ging misschien nog een stapje verder dan dr. J. A. H. J. S. Bruins Slot. Voor hem bestaat de gereformeerde wereld eigenlijk al niet meer. Er is maar één wereld overgebleven. MAN VERGIFTIGD MET PARATHION (Vervolg van pag. 1) Tg den het verhoor vertelde H. niet de waarheid aan de politie. Achterdochtig geworden verhoorde de politie alle gezinsleden. Ten slotte bekende de 18-jarige zoon dat hij samen met zijn moeder parathion in de bierfles had gedaan die voor zijn vader was bestemd. Kort nadat de man het bier had gedronken, stierf hij. Een enkele druppel onverdunde pa rathion is al dodelijk. De zoon was tuindersknecht bij een tuinderij in Pijnacker. Daar gebruikte men wei eens parathion. wat hij aan zijn moe der had verteld. De zoon verklaarde dat zijn moeder hem had verzocht wat van het parathion mee te brengen. Hij deed een kleine hoeveelheid in een Sipetflesje. Op de bewuste avond ruppelde hij samen met zijn moeder in een zijkamer het vergif in de bier fles de man dronk het bier altijd zo uit de fles met de fatale afloop. MOTIEVEN De motieven voor de moord sijn nog niet bekend. Naar de politie gister avond meedeelde, verkeert het onder zoek nog in een pril stadium. Wel is bekend, dat het slachtoffer veel dronk en zowel zijn vrouw als zijn kinderen vaak sloeg. Welke rol de jongenman heeft gespeeld, is nog niet geheel dui delijk. De jongen, die inmiddels eveneens is gearresteerd, heeft tegenover de politie verklaard vanaf de maandag na het gebeurde op de hoogte te zijn geweest. Op het stoffelijk overschot van de man, dat inmiddels Is opgegraven, zal vandaag (zaterdag) sectie worden ver richt door de patholoog-anatoom dr. J Zeldenrust. Door bemiddeling van de kinderpolitie zyn de vier jongste kin deren van het gezin ondergebracht bij de kinderpolitie. De vijf anderen ver blijven nog in hun ouderlijk huis, maar zullen spoedig elders worden ondergebracht. De leeftijd van de kin-1 door de Oostduitse kerken gesteund bij deren varieert van vijf tot zestiende hulp aan slachtoffers van een eard- Ds. Theo van der Laan (31). de nieuwe secretaris van de Unie van Baptistengemeenten in Ne derland. Oostduitse kerken actief in hulpverlening BERLIJN De Oostduitse protes tantse kerken hebben weer een zen ding levensmiddelen naar India gezon den. De hulp geschiedt in het kader van de actie van de Duitse kerken „Brood voor de wereld". Door het Rode Kruis in samenwerking met de pro testantse kerken in India vinden deze zendingen hun bestemming. De Oostduitse kerken steunen ook het hulpwerk onder de vluchtelingen uit Mozambique in Tanzanië door het zenden van geneesmiddelen, bedden en dekens. Ook het Griekse Rode Kruis ,,Ik vind", was de conclusie van de heer Bruins Slot, ,,de ver anderingen in de gereformeerde wereld, de discussies en de span ningen een vreugdevolle zaak". 'En dr. Kuitert zei in zjjn betoog: „We moeten naar de waarheid toe veranderen. Waar geen ver andering is, daar kon het wel eens mis wezen. Er moet nog veel meer anders". Dr. Bruins Slot gaf in zijn referaat vooral een visie op het verleden, dr. Kuitert op het heden. De eerste spre ker begon zijn visie op de gereformeer den bij 1815. Hij noemde hen het be zinksel van de kerk. De gereformeer den immers grepen terug op de belijde nis (wat juridisch juist was) maar zij gaven in de vorige eeuw geen eigen tijds antwoord op de vragen die het leven beheersten. Ze leefden de wereld voorbij, in een isolement Er werden wel tijdredes gehouden, maar die blon ken niet uit door een antwoord op, maar door een verzet tegen de tijd. Ontwikkeling O Kuijper echter gaf de gereformeer den weer handen en voeten in de wereld, maar ook bij hem stonden toch de gemene gratie en de particu liere genade erg dichtbij elkaar. Hij is, zei de heer Bruins Slot, Petje Bal- tus nooit te boven gekomen. Daar door wisten de gereformeerden geen raad met de geschiedenis. De wereld was in een fantastisch ont wikkelingsproces, maar daar hadden de gereformeerden geen visie op". Uit voerig ging dr. Bruins Slot in op het anti-revolutionaire partijprogram, zo wel het oude als het nieuwe van 1961. Hij houdt in zijn fundamentele uitspra ken vooral bezig met het nationale, met de gevestigde orde die gehanhaafd moet bHjven. Het schakelt eigenlijk de politiek uit, zei hij. Er is een vlucht in algemeenheden. Maar toch was de na tuur steeds sterker dan de leer, want ondanks een armoedig beginselprogram- i, waarin niets staat van het evange lie als overwinnende kracht, dat de geschiedenis beinvloed, is er in sociaal en ander opzicht veel gedaan. In onze tijd moet de gerechtigheid concreet worden in de wereld, zei dr. Bruins Slot nog. Dat zou betekenen dat communist nu eens anders gaan zien dan als een bandiet. Het kan ook inhouden dat we gaan beseffen dat met de (communistische) oktoberrevolutie van 1917 de christe lijke era eerst recht begonnen is. In deze tijd moeten we echt de Schrift weer laten spreken, zei hij nog, niet binden aan schema's werk zijn. En dat gebeurt nu in de gereformeerde wereld. De theologen van vandaag, citeerde hij prof. De Gaay Fortman, staan dichter bij bijbel dan die van een vorige generatie. Gereformeerden verstaan nu ook dc bijbelse boodschap anders, meende hij. We worden beinvloed in ons bijbels denken door de dingen die we geleerd hebben. De moeilijkheid is dat de gere formeerden nog steeds lijden aan een notoir gebrek aan gezonde relativi- teitszln, aan gebrek aan zin voor pro porties. Alles is nu ook moeilijker geworden, vooral moeilijker om het concreet toe te spitsen. Het zou mogelijk moeten zijn in plaats van „gezagsgetrouw" vast te houden aan de gevestigde orde, dat christenen (bijvoorbeeld in Zuid- Amerika) zich inzetten voor een door braak op regeringsniveau. Gereformeer den hebben vaak veel te veel vastge houden aan de status quo, meende dr. Kuitert. Wij moeten nu anders staan ten opzichte van een vernieuwingsbe weging in kerk, staat en maatschappij. Doorbroken De gereformeerde wereld van het the ma van dit congres suggereert waar het om gaat. Dat is een gesloten ge heel. Dat is echter voorbij tot verdriet of vreugde, maar een feit is het, dat het onherroepelijk verloren is gegaan. On der invloed van de communicatiemedia en met name de televisie is de gehele wereld binnen ons gezichtsveld geko- meende dr. Kuitert. Er is geen eigen gereformeerde wereld meer over. De horizon breidt zich uit. Het gevolg is dat de gereformeerden, die lang met mythisch waas omgeven waren, nu gewone mensen zijn geworden, in ei gen oog en in dat van anderen. „Ons is een stuk pretentie afgenomen." In de tweede plaats zijn anderen dichter bij ons komen staan, zowel me lis niet-christenen. Er is een lang- i wegebbende pressie, om ons als gereformeerden christelijk te organise- en christelijke organisaties zijn meer geneigd om samen te werken met anderen. Ook de kerkelijke kloof heeft zijn beste tijd gehad. Moeilijker Dr. Kuitert zag geen heil in he\ gesprek tussen gereformeerden onder ling. als daar eerst alles uitgepraat moet worden. Zo komen we er nooit uit, meende hij. De enige oplossing was volgens hem dat binnen een gerefor- Gravamen tegen belijdenis (Van onze kerkredactie) DUNEDIN Ook de Gerefor meerde kerken van Australië en Nieuw-Zeeland zien zich gecon fronteerd met een gravamen te gen de belijdenis. Moest de gere»- formeerde synode in ons land dit jaar een bezwaarschrift behande len tegen een passage in de Dordt- se Leerregels, waar over de ver kiezing en de verwerping gespro ken wordt, de moeilijkheden inl Australië en Nieuw-Zeeland gaan' over de zondagsviering. Behalve Nederlandse immigranten j hebben zich ook vele gelovigen van, angelsaksische afkomst bij de jonge Ge-1 reformeerde kerken in Australië enj Nieuw-Zeeland aangesloten en daarom heeft men de Westminster-confessie in Nieuw-Zeeland naast de drie Neder landse formulieren van enigheid als, vierde belijdenisgeschrift gezag gege ven. In Australië is men niet zover gegaan, maar wel heeft de synode daar de Westirunster-confessie aanvaard als „belangrijk, echt reformatorisch belij denisgeschriften". In deze confessie wordt de sabbat als scheppingsordening beschouwd. Gezegd wordt dat God in Zijn Woord het ge bod gegeven heeft, dat bindend Is voor aHe mensen in alle tijden, één dag op de zeven bijzonder te bestemmen als sabbatdag. Vervuld Prof. dr. Klaas Runia van de theolo gische hogeschool van Geelong heeft in een aantal artikelen in Trowel and Sword deze visie bestreden. Hij meent dat de sabbat in Christus vervuld is. Niemand is cr meer aan gebonden. Het nieuwe volk van God heeft een heel andere dag. de dag van hun Heer. de dag van Zijn opstanding, want op deze dag Is het nieuwe, eeuwige leven be gonnen. Nergens zegt het Nieuwe Testament, of suggereert het ook maar. dat de zondag in de plaata van de sabbet is gekomen of dat deze twee in wezen gelijk zijn. Nergens blijkt ook, dat de zondagsviering is voorgeschreven door de Heer. Zij is geleidelijk gegroeid, zo meent prof. Runia en het centrale as pect is de viering van de opstanding van de Heer in dc gezamenlijke ere dienst. Maar dat heeft niets met de Tien Geboden te maken. Prof. Runia wil het vierde gebod niet afschaffen, alleen: de onthouding van de arbeid is uit de sfeer van de wet in die van het voorrecht gekomen. Tegen dc ideeën van prof. Runia heeft rev. J. W. Drnick eveneens in het blad Trowel and Sword stelling genomen. Maar dc kerk van Dunedin in Nieuw-Zeeland. die het met prof. Runia eens is. heeft dr kritiek op de Westminster-confessie als een officieel gravamen op de synodetafel gedepo neerd. Conferentie COGG wordt uitgesteld WOUDSCHOTEN Wegens onvol doende belangstelling op dc vastgestelde data zal de tweedaagse conferentie var het Contact Orgaan van de Gereformeer de Gezindte worden uitgesteld. De conferentie zou worden gehouden op 14 en 15 september te Woudschoten. Er worden die dagen echter al een aan tal andere belangrijke vergaderingen ge houden. Beroepingswerk BEROEPINGSWERK NED. IIERY. KERK Bedankt voor Reeuw()k 'toez T. van "t Veld te Den Bommel Benoemd tot hulpprediker ie Ever- dingen. M. Verwey. emeritus te Driesum; tot leraar aan de rijkskweekscholen te Arnhem en Nijmegen en de rijks-HBS te Epe. H. van der Veer te Deventer: tot leraar aan het christelijk lyceum te Hoogeveen. A. J. Onstenk te Bathmcn: tot sociaal adviseur bij Ketjen. A. J. Hovy te Almelo. BAPTISTENGEMEENTE Aangenomen naar Coevorden, kand L. Nieman te Emmen. Samenleven Hoe nu verder, zo vroeg hij. Geen heil zag hij in een nieuwe kerkscheu ring. Verbreking van de eenheid heeft bewezen een repeterende breuk te zijn. We zullen nu moeten leren samen te leven binnen één kerk. En in de gere formeerde kring zullen we zonder tra nen moeten overgaan tot avondmaalsge- meenschap, en niet eerst met elkaar de verschillen gaan uitpraten. Dat is een nutteloze zaak. De orthodoxie wordt bedreigd, was de waarschuwing van dr. Kuitert Maar hij zag geen heil in het sluiten van de gelederen, zoals we dat in Duitsland (Kein anderes Evangelium) en in de Ver. Staten zien. Dat is een begrijpelijke reactie. Maar we kunnen niet volstaan met „neen" te zeggen. Dat zou voor tientallen jaren een beslis sing betekenen die ons tot een nuttelo ze orthodoxie maakte. Uit liefde voor het gereformeerde huis, zei hij, moet ik de gereformeerde wereld voor deze noodlottige afloop waarschuwen. Discussie In de bespreking was het vooral j prof. Van Niftrik, die waarschuwde, dat hij het gevoel had, dat beide spre- I kers bezig zijn de persoonlijke zalig-1 held en zelfs de hemel van de hand te wijzen. Onze tijd spreekt veel over het gebod van naastenliefde. Medemense- i lijkheid is het grote modewoord. Juist is het nodig weer nadruk te gaan leggen op de liefde tot God. op de persoonlijke verhouding tot God. Maar dr. Kuitert was het daar niet ee eens. Ik geloof niet meer in deze aspect de nadruk leggen. Beide moe- niet de schijn wekken dat we op één aspect de nadruk leggen. Beiden moe- is spr-ken tot hun recht ko men, liefde tc tiod èn liefdé tot de naaste. Vandaag wordt de conferentie voort gezet en spreken prof. dr. G. C. van Niftrik en prof. dr. W. K. van Dijk van Groningen. Nil ZATERDAG 10 SEPTEMBER 19«| SURINAAMSE STUDENTEN MET OUDE ONDERWIJSAKTE NIET NAAR DE DERDE LEERKRING (Van een onzer verslaggevers) palingen, heeft de heer Minnema I op eigen initiatief stencils gestuurd 1 AMSTERDAM/ROTTERDAM naar de leerlingen in Suriname en dj; _u, op de Antillen, die zich voor het - By het begin van elk nieuw mP,uwe cursusj'ar schri(te!iJk had. schooljaar gebeurt het, dat den aangemeld. Daarin konden zij Surinaamse onderwijzers een duidelijk lezen, dat alleen die leer- vergeefse (kostbare) reis naar «"«en <ie derde leerkring wor- 1„„J m^on rtrY- den toegelaten, die de akte van be- ons land maken om voo. de kwaamheid als onderwijzer heb- hoofdakte te studeren. Zij krij- ben. gen geen toegang tot de „der- „Als iemand uit Suriname voor de leerkring", omdat hun in n*ets naar ons land komt, is dat ■o L„konija zijn eigen schuld," vindt de heer Paramaribo behaalde zg. Mlnnema „iedereen kan zich in Pa- onderwijsakte geen aansluiting ramaribo goed laten voorlichten, geeft op de studie voor „vol- Door nonchalance wordt dat vaak ledig bevoegd onderwijzer". gedaan, -- -■- «- met de dan zitten ze hier gevolgen. Het komt Het ministerie van onderwijs en ook voor, dat Surinaamse studen- wetenschappen in Den Haag heeft ten nirf voor huisvesting hebben meermalen in Suriname bekend la- gezorgd en dat zij zelfs geen finan- ten maken, dat onderwijzers met ciële basis hebben. De laatsten zijn de „lagere akte", behaald voor 1 daardoor gedwongen in de avondu- januari 1962 volgens de Onder- reu te gaan werken, hetgeen na- wijswet van 1878, nè 1 januari 1965 tuurlijk de studie niet ten goede niet meer tot Nederlandse komt", kweekscholen kunnen worden toe- gelaten. Surinaamse onderwij- TEVREDEN zers(essen), in het bezit van de ak- «vf,R studenten die wèl te van bekwaamheid volgens de C/ f" ""denten ate wel Kweekschoolwet van 1952, mogen d.e EI El™] wèl in ons land de akte van „volle- hebben ts de heer Minnema goed dig bevoegd onderwijzer" studeren. te spreken. Hij heeft er op het ogenblik ongeveer dertig op zijn Ondanks deze voorlichting komt 'ch°°<- .fü moeten hard werken het nog vrij regelmatig voor, dat komen, went hun oplei- onderwijzers uit Suriname en van in Surtname sluit met geheel de Nederlandse Anblleh „op goed °P °nzLd"df ^"krmg. Voor- geluk" naar ons land reizen zonder f' met de Nederlandse taal en let- fich tevoren te hebben geïnfor- 5"ktmd« hebben zv moeite. Toch meerd. Als zij zich bij tn M""»».!»» «ml! Iwrltnga. go* kweekschool aanmelden, zij hoogst verbaasd te horen, dat zij met hun oude akte als basis niet de derde leerkring (duur: één jaar) mogen volgen. Voor de meesten praktijk is doorgaans van hen zit er dan niets anders op dat de Surinaamse onderwij- dan hier een baan als onderwijzer zers(essen) eenmaal ge- ÏJtïï slaagiTr hun ,voUedigDe be- land terug te keren. voegdheid niet naar Para maribo teruggaan. Zij gaan naar scholen in onze grote ste- Amsterdam heeft in mei een Suri- den, omdat zij de werkomstan- naams meisje moeten afwijzen en digheden in Nederland plezie- om dezelfde reden kreeg een ge- riger vinden> Qmdat de stu- huwde Surinaamse vrouw zeer on- langs geen toegang tot de Wilhelmi- denten die m ons land de der- na Kweekschool in de Maasstad, ie leerkring volgen, doorgaans Bepaald tragisch is het geval van tot de besten behoren, ziet Su- een onderwijzer uil Paramaribo. rjname vanzelfsprekend met die met zijn hele gezin naar ons F. land was gekomen en vernam, dat lede "gen dat zij met terug- hij hier niet voor de volledige komen! bevoegdheid kon studeren. VOORLICHTING OOEWEL het departement de verantwoordelijke functionaris sen in Paramaribo genoegzaam op de hoogte heeft gesteld van de be- Samen met hervormde zending (Van onze kerkredactie) DEN HAAG De Nederlandse regering zal ruim 114.000 gulden bijdragen aan een protestants ontwikkelingsproject in Noord- Oost Ghana. Dit project (land bouwvoorlichting) heeft belang rijke bindingen met het wereld- as vol regen en natte besloot nog een kwartier te wach- punt van het regenscherm door het Honderden paraplu's ten. linnen eendedak. „Asjemenou", Het b&nketbakkerskunststuk zei de dame en ze liet haar eigen- stond uitdagend voor me en ik dom losdaf nu even netjes stond ten botsingen. De ramen van het dacht ineens: aCs een filmkomiek alsof het zich in de paraplubak van restaurant, waar ik een afspraak op het witte doek dit slagroomge- een riante vestibule bevond, had. waren beslagen. De klamme val in het gezicht van de gerant Uit de automobiel stoof een woe- damp die van de mensen afsloeg, zou gooien, zou iedereen gillen van dend heer. Zo ongeveer moet het i bijna zichtbaar i ieder ge- de lach. Dan heette zo'n geste gebeurd zijn. het goed val voor de reukorganen duidelijk slapstick, jongens wat een leut. tot me doordrong, werd ik bij een waarneembaar. Een natte-kleren- lucht heeft iets armoedigs, daar deden de smeedijzeren lampen en de Perzische kleedjes, die het inte rieur anders zoiets keurigs gaven, niets tegen. De armoelucht bleef. berde. Dat ik nu juist deze middag een afspraak had. irriteerde me hevig. Tertci>' ik kolfie dronk werd de drie°k^™ wacMe„ was aelu. ergernis groter. Degene op wie ik wachtte was al een kwartier te Maar als ik de paashaas zou tracte- arm gepakt door iemand, die op ren op een dergelijke stunt? Nou dubbelzinnige wijze bij mijn plu ja. zoiets doe je niet, maar ik had onderdook. Ze siste: „Het licht is er zo'n zin in en ik zag het voor nog groen, hollen dat ik maar snel de hap DE regen. de overstekende de dwingende arm van mijn begeleidster stuwden me voort. Zoiets overkomt je in een gekke tjes geweest. droom, maar niet in een drukke Bij een zebrapad op de hoek "tod. In een droom zou je giechelen sprong het licht op rood. Naast me cn zeggen: net goed voor die wegpi- stond een oude dame. Ze wees op raat, maar als je zoiets echt beleeft, haar ingeklapte paraplu en zei: dan komt er ineens een moment „Uitgerekend met zulk weer .is de van bezinning, dan protesteer je: veer lam, kijk". Ze pootte de stok ..Maar mevrouw. als een toverstaf in de goot en daar Toen ik zover was. liet ze ijlings waaierde het scherm open. Toen ze mijn arm los en verdween in de hem weer ophief, zakte hij als een regen, tussen honderden deinende aangeschoten vogel fladderend in el- paraplu's, die het uitzicht belem- kaar. Het licht werd groen. „Pas werden en botsingen veroorzaak- Om mij heen werd gelachen, ge- op", riep ik, net te laat, want door tc"- flirt, geroddeld en veel taart gege- de bocht gleed nog een lelijk eend- naarom liep ik terug de zebra denken aan je tot op de zebra door, vlak voor over? Wat wilde ik? Getuigen? Iets onze voeten. opbeurends zeggen? Hoe dan ook: „Nee, nee nee", riep de dame. Ze ik hoefde niets, want eend en plu - —aren weg. Nu hoop ik alleen dat de verzeke ring de schade dekt en dat niet „de jeugd van tegenwoordig" achteraf de schuld krijgt van deze slapstickshow ran de onbesuisde ou- dan ment zag ik zoef plu weer open de dame. Ook hoop ik dat zij zich I Iaat. En dan was er tot twee keer toe dat luilekkerlandblad op mijn tafeltje geschoven: „Gebak me- JlfEVROUW had weliswaar ferm nee gezegd, maar zij wist dat ze bij de derde keer zou vallen, bezuinigings- en slankelijnintenties ten spijt. ten. De gerant deed een chocolade paashaas, parmantig, retje misplaatst maar dat kwam denk ik omdat hij hief haar plu als een Franse agent waren weg. de enige was die droge voeten had. zijn bdton om de automobilist tot Nu hnnn tl „Gebak mevrouw" Driest wees ik stilstaan te forceren, iets aan dat voor beurs en lijn de- Hoe het precies gebeurde kan ik, sastreus was, een rliegtuigmoe- al was ik dan ooggetuige, nauire- derschip met slagroom voor een he- lijks vertellen. In een flitsend diakonaat van de Nederlandse Hervormde Kerk en de hervorm de zending. In Noord-Oost Ghana (een van de dichtst bevolkte gebieden van West- Afrika) wordt de landbouw nog bedre ven met eeuwenoude methoden. De Ghaneze bemesten hun land nauwe lijks, het graan wordt ongedorst be waard in opslagplaatsen van klei, die van onderen en van boven open zijn, waardoor de helft van de oogst steeds wordt aangevreten door knaagdieren en insecten. De landbouwvoorlichting in dit ge- ied, die nu verder kan worden geïnten siveerd. is voortgekomen uit de prak tijk van het zendingswerk, dat daar is opgezet door de hervormde zending, de Bazelse zending en dc Presbyteriaanse Kerk van Ghana. Sinds 1963 werkt de Nederlander K. A. Rigters er, die zijn opleiding heeft ontvangen aan de ho gere tropische landbouwschool in De venter. (In het begin van dit jaar hebben wij uitvoerig geschreven over het werk van de heer Rigters - red.) Foorlichting Uit de gelden, die nu door de hulp in de Nederlandse regering beschik baar komen, zal onder meer een land bouwvoorlichtingsstation worden ge bouwd. Veel voorlichting zal voorts worden gegeven op de plaatsen, waar de boeren werken. De ervaring is,da t de overgang van Ghanezen naar het christendom niet alleen een breuk met oude heidense gebruiken inhoudt, maar tevens een stimulans betekent naar een groter openheid voor nieuwe landbouwmetho- dn. Dit project werd de regering voorge legd via de interkerkelijke coördinatie commissie ontwikkelingshulp (ICCO), waarin alle Nederlandse zendingen en het werelddiakonaat samenwerken. Inmidels zijn twee Ghanezen aan de hogere tropische landbouwschool in Deventer gaan studeren. Het is de bedoeling, dat de buitenlandse land bouwdeskundigen op de duur door opgeleide Ghanezen zullen worden vervangen. Brieven die niet zijn voorzien van naam en adres kunnen niet in behandeling worden genomen. Geheimhouding is verzekerd. Vra gen die niet onderling met elkaar in verband staan moeten in af zonderlijke brieven worden ge steld. Per brief dient een gulden aan postzegels te worden ingeslo- Vraag: Hoe kan ik harsvlekken uit terlenka verwijderen? Antwoord: Harde korst breken en - veel mogelijk wegborstelen. De vlek behandelen met spiritus, alcohol, au de cologne of witte terpentijn. Liever géén aceton. Vraag: len.and wordt door de inspecteur der belastingen opgeroepen persoonlijk voor hem te verschijnen en zijn aangifte inkomstenbelasting toe te lichten. Nu woonde hij 80 km de inspectie, zodat er ernstig be- ir was zich daarheen te begeven (werkverzuim, reis- en verblijfkosten, enz). De betrokkene is bereid alle inlichtingen te verstrekken, zowel schriftelijk als mondeling indien een ambtenaar van de inspectie bij hem huis komt. Hij weet dat zijn aan- n.iet .v jg iater ook geble- _iu wettelijk verplicht persoonlijk te verschijnen? Is het juist dat de inspecteur hem ambtshal- oplegt. gifte juist i ken. Wi ve een aanslag oplegt, wanr schriftelijk heeft medegedeeld yenvermelde redenen niet naar de inspectie te kunnen komen? Met be hulp van een deskundige heeft hij zich tegen een aanslag verweerd en lij heeft gewonnen. Is het mogelijk dat hij de kosten van de deskundige terugvordert? Antwoord: Inderdaad is de inspec teur gerechtigd een belastingplichtige op te roepen. Over de redelijkheid van zo'n oproep kan de belastingbeta ler eerst achteraf oordelen. Neemt de inspecteur de grenzen der redelijk heid niet in acht of blijkt achteraf dat de oproep wellicht achterwege 'Ni had kunnen blijven, dan geeft dat de 1 belastingbetalei geen recht op schade vergoeding. Het behoort tot de plich ten van de burger tegenover zijn over- heid. Dat de betrokkene heeft gewon nen. maakt geen verschil, want het is de inspecteur niet aan te rekenen dat hij een te hoge aanslag heeft opge legd nadat de betrokkene niet verschenen was om een toelichting te geven. Wanneer het geval èrg onbil lijk is, kan men natuurlijk schadever goeding vragen aan de minister van financiën, aoch een recht daarop heeft r zat ik te zitten en waaieren daarna dicht fladderen, ik een heel klein pietsie schaamt. mijn tijd te verlummelen. Ik hoorde „krak" en toen schoot de Rijsdijk Sept. nr. onafhankelijk reformatorisch „lekenblad" ZIE verschijnt spoedig met o.m. Boeiend en leerzaam gezelschapsspel „Kerkmens, erger je niet!" Not de Antwoordkerk Prijsvraag juistere naam I voer leken P. jongeling weigert openlijke discussie met ZIE. En in het ekt. nr.: NIEUW I PLAN VOOR MEER LIEFDE EN EENHEID I Abonn. tot 1.1.67 2.50 ep gireer. 700.900 I van ZIE, Couda. Zolang voorradig tevens toezending juK/augustue nummer.

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 2