Philips' jubileum met nieuwe zegel BAMBI, het Chinese kunstenaars werken in fabrieken Postzegelrubriek Schaakrubriek PUZZEL VAN DE WEEK ZATERDAG 10 SEPTEMBER Door G. i. Peelen DE bekende „gloeilampenfabriek in het Zuiden des lands" viert een grootscheeps feest ter gelegen heid van het 75-jarig bestaan. Dat geschiedt op aller lei manieren, maar misschien wel het opzienbarendst door de jubileumpostvlucht van vijf dagen naar 16 lan den met de Fokker Friendship PH-LIP. Het is hoogst ongebruikelijk dat zo'n particuliere vlucht toestem ming krijgt voor officieel postvervoer. Nog ongewoner is dat er een speciaal zegel be schikbaar is om deze Philips luchtpost te frankeren: afbeelding 1, het nieuwe zegel voor bijzondere vluch ten. We hadden het blauwe kraaizegel, dat dienst deed bij speciale vluchten, maar dat was aan ver nieuwing toe. I j Luxemburg: i vier series september op brieven uit alle Cept-landen zullen zien, of ze nu uit Zwitserland, Ierland, Noorwegen, Monaco, West-Duits land, België, Luxemburg, Liech- Volkskunst' tenstein of uit Nederland zelf komen: alle hetzelfde scheepje met halvemaan-zeil, het be kroonde ontwerp van de Duitse gebroeders Bender. brug die de naam van de geliefde groothertogin Char lotte draagt, en afbeelding 11, die propageert dat Luxemburg het centrum van Europa is. Op de achtergrond van het stads gezicht torent het gebouw van de Kolen en Staalgemeenschap (KSG) hoog uit boven de Pont Adolphe. In deze serie komt ook nog een afbeelding voor van het Schuman-monument. De president van Israël: Zal- man Shazar bracht een uitge breid bezoek aan vele Zuid- amerikaanse landen die dit be zoek op een zegel memoreerden, o.a. Uruguay, en, op onze af beelding Brazilië. Naast het portret de 7-armige kandelaar, het wapen van Israël. Correspondentie en oplossingen aan de heer H. J. J. Slavekoordc, Goud- relnetstraat 125, Den Haag. Pro en contra bestuderen Welke schaakspeler durft met de hand op het hart beweren, dat hij zijn eigen schaakpartijen na afloop opmerkte of benutte? dachten wij. Meestal beziei ae ama teur zijn produkten met een soort voldoening als hij gewonnen heeft, met lets van afkeer als hij verloren heeft. Maar échte gedegen bestude ring Is er maar zelden bij. Men laat dit gemeenlijk over aan de topspelers. voorzover deze er om den brode toe overgaan in vakbladen of dag- en weekbladen, enkele inte ressante partijen uit het internatio nale schaak aan een kritische beschouwing te onderwerpen. Toch is het jammer dat de „ama- »ur" niet wat meer studeert. Sterke correspondentiespelers zijn daar om te bewijzen dat óók amateurs op dit gebied heel wat mans zijn. En hoe vaak zijn analyses van erkende groot heden niet door amateurs ..gecorri geerd"? Het kwartet stellingen, dat wij u deel de" in dit materiaal verborgen lOgelijkheden. Aan u A JW A .A A 1 l i A Dtll AQfiH O O BSD B abcdefgh iudt u dat doen" 91 I AAA AAA 4A A 1 BABAB B B BBB abcdefgh Zwart aan zet speelde 1. Lxh3. nu? Nemen of niet? Wat i het beste en hoe gaat het verdei (4) Uit een partij Hecht-Keene (Bi September is altijd de maand die Europa-verzamelaars in ner veuze toestand brengt. Na de start in 1956 van een Europa- zegel met voor alle CEPT - landen dezelfde voorstelling, is die nervositeit wel te begrijpen, want die eerste emissie leidde tot enorme speculaties en prijs stijgingen. En nl kwam later al gauw de klap. toch wordt er ieder jaar weer door sommigen ge hoopt, dat er weer een toeval lige veelbelovende emissie tus sen zal zitten van een land, dat zijn oplage te klein geschat heeft! België herdenkt op afbeelding 3 de jonggestorven begaafde schilder en beeldhouwer Rik Wouters. Hij werd 1882 in Mechelen geboren en stierf als Belgisch vluchteling in Amster dam, 1916. Op onze afbeelding zijn zelf portret. Spoorwegen Luxemburg geeft op één dag vier verschillende series uit, be halve de Europazegels ook af beelding 4 en 5, ter ere van de tentoonstelling van spoorweg filatelisten: een moderne die sel en een electrische loc. Afbeelding 8 van Togo, is er één uit een lange reeks, die voorbeelden van inheemse volks kunst geeft: in dit geval een zwarte pottebakster. De Tchaikowsky feestelijk heden in Rusland, waar ook twee jonge landgenoten zoveel succes oogstten met hun prach tig vioolspel, vonden ook hun terugslag op de Russische post zegels. Een ervan beelden we af, nr. 9, met de kop van Tchaikowsky, tegen de achter grond van een muziekblad. We besluiten dit overzicht met een mooi zegel van Brazilië, ge wijd aan de sluiting van het tweede Vaticaans concilie en ter gelegenheid van de 3e sterf dag van Paus Johannes XXIII. Een prachtige Christuskop, met het bovenschrift Sagrade Face, d.i. het „Heilig aange zicht". IEDERE vorm van gla mour is de Chinese to neelspeler vreemd. De fans kunnen hun geliefde acteur overdag aantreffen als be diende in een kruideniers winkel en de actrices, aan wie zij de voorkeur geven, als conductrices op de trol ley-bus. In hun vrije tijd le zen ze nauwkeurig de wer ken van Mao Tse-toeng of spelen ze tafeltennis. Aldus beschrijft het officiële Chinese nieuwsagentschap het le ven van de acteurs en opera-zan gers uit Peking in een speciaal rapportdat waarnemers in Hongkong zien als een verkap te aanval op de glamour, zoals sterren in Hollywood die kennen en die zelfs in communistische landen enthousiaste navolging vindt. „Chinese acteurs nemen tegen woordig gewoon deel aan het le ven en de arbeid van elke dag, zoals die ook door hun toehoor- Verkapte aanval op de glamour ders worden beleefd", zegt het nieuwsagentschap. Studentes aan de balletschool krijgen lessen in het weven van stoffen van fa brieksmeisjes en hun mannelijke collega's marcheren mee met de soldaten van het Volksbevrij dingsleger. Seriens Zelfs musici moeten er voor zorgen, dat hun werk algemeen nut heeft. Het rapport vertelt over een jonge pianist en compo nist, die zijn piano meenam naar een dorp om volksmuziek te schrijven „in plaats van reke ning te houden met het feit, dat de plattelandsbevolking, niet ge wend aan pianospel, zijn muziek wel eens niet mooi zou kunnen vinden." Het rapport zegt, dat al le leden van de opera van Pe king zowel in China als in Hongkong nog zeer populair, hoewel het programma voorname lijk uit revolutionaire thema's bestaat bijzonder serieus zijn. „Bezweken" Als contrast vertelt het rapport van een beroemd acteur aan het vroegere keizerlijke hof, die „was bezweken voor de decaden tie en opiumschuivers-gewoonten van de aristocratie." Acrobaten, die vroeger alleen voor „schooi ers, bedelaars en verdierlijkte sol daten van het reactionaire re giem" optraden, zijn nu verplicht veiligheidsnetten te spannen en leiden een respectabel leven met een vast inkomen. Is het leven van de Chinese acteurs thans werelds, datzelfde kan ook gezegd worden van enke le van de nieuwe spelen, waarin zij moeten optreden. Een onlangs aangekondigd meesterwerk was getiteld „De historie van de Ma nure verzamelaars". De traditie van de Chinese ope ra dateert tenminste uit de tijd van de Yan of Mongol-dynastie. Er is in de loop der tijd een i wi* A A A *A*A A 3 A i B B B s cm 5" Deze partij werd na l.Lg2 Tc8 2.Dxb4 La6 3.Tdl Lxc4 4.Lb2 Pf7 enz. remise. Wat vindt u van het witte spel? b c d e f g h grote hoeveelheid drama's ge schreven in verschillende regio nale stijlen en dialecten. Voor drachten op dreuntoon worden afgewisseld met lange aria's, al naar gelang de emotionele moge lijkheden van elke situatie. Het geheel maakt op de westerling een monotone indruk. Het schouwspel wordt verle vendigd door prachtige costuums en demonstraties zwaardvechten. Er wordt op het ogenblik veel gebruik gemaakt van drama tische cinematografische effecten op het achterdoek, zoals in de massa-produktie „Het Oosten is Rood" het „chef d'oeuvre" van het moderne communistische to neel, dat onlangs voor lange tijd in Kanton te zien geweest is. Oplossingen Hieronder volgen de oplossl der opgaven, U voorgezet in rubriek van 27 augustus jL onder titel „Weglokken (Slot)". (1) Suttle^-Potter. De lokzet Txf6! Neemt zwart de toren met 1. Pxf6 dan volgt 2. Pxf6 mat! Een Kruiswoord puzzel Horizontaal: 1. rivier in Siberië, 3. deel van de onderarm, 7. middag. 10. lis. 12. dwaas mens. 15. inwendig lichaamsdeel, 17, maand van hc-t jaar, 18. voornaamw., 19. gesloten, 20. voorzetsel. 22. steensoort, 23. af sluiting, 24. bijwoord. 26. kunstmens. 28. meisjesnaam, 29. metalen haak. 31. plaats in Drente, 33. uitroep, 34. bijwoord, 36. bijwoord, 37. plaats in Utrecht. 40. opschik. 42. uitroep. 43. buigzaam, 45. munt in China, 46. vruchtje, 47. deel van het oog, 48. hoenderachtige vogel, 50. lichaamsdeel, 51. water in Friesland: 53. water in Utrecht. 55. reke ning. 57. plaats in N.H., 60. deel van een auto, 61. familielid. 62. kurk, 63. scheik. element (alk.). Vertikaal: 1. boom, 2. bijwoord. 4. voorzetsel, 5. viervoetig dier, 6. term bij het kaartspel. 7. ontkenning (Eng.), 8. wilde haver, 9. voegwoord (Fr.t. 11. teug. 13. stadje in België, 14. steen. 16. voor zetsel. 18. plaats aan de Moezel, 21. hoogste punt. 22. bijrivier van de Loire. 23. lichaamsdeel, 24. slede. 25. ventilator. 27. viervoetig dier. 29. boterton. 30. sporeplant, 32. zoon van Seth, 33. hoofddeksel. 35. kreet. 38. vette vloeistof. 39 buiging. 41. voedsel. 42. plaats in Limb.. 44. roofvogel. 46. werktuig. 47. laag schoven op de dorsvloer. 49. bont- Jas, 50. voorvoegsel, 52. beet, 56. vriend (Fr.), 57. uitroep. 58. water in NJBrab., 59. soort onderwijs (afk.). OPLOSSING VAN DE VORIGE PUZZEL Horizontaal: 1. Bremen, 5. op laag. 10. uil. 12. tra, 13. naar. 15. All. 17. gram. 18. norg, 20. klei. XL ei. 23. de, 25. Ee. 26 hé. 27. rendement. 31. ga. 32. os. 34. pas sement, 41. af. 42. Lt. 43. e.o.. 44. ga. 45. koet. 47. Erna. 49. klam, 51. oor. 53. alge, 55 Ecm. 58. Dee. 59. naaste, 60. galant. Vertikaal: 1. bundel. 2. Ria. 3. elan. 4. en. 6. Po. 7. Atrl. 8. ara, 9. gammel. 11. al. 14. rode. 15. ag. 16. ik, 17. geen. 19. ren. 21. Lee. 24. te. 27. rap, 28. das. 29. mom. 30. tot 33. Basken, 35. alom, 36. sté. 37. es. 38. eer, 39. nona, 40. samcet. 45. Karna. 46. To. 47. er. 48. Alda. 50. Lea. 52. Og. 54. Gen, 56. Ot, 57. ha. INZENDINGEN Inzendingen worden voor don derdag a.s. op ons bureau ver wacht. Oplossingen mogen uit sluitend op een briefkaart wor den geschreven. In de linker bovenhoek vermelden: .Puzzel- oplossing." Er zijn drie prijzen: een van ƒ5.cn twee van 150. TYE altijd zo vrolijke Bambi -LA zat helemaal alleen in een klein hoekje van 't bos en zijn vriendjes begrepen maar niet, wat er met hem aan de hand was. Want hij was altijd degene, die de leukste spelletjes wist en ze hadden altijd veel plezier, als hij meespeelde. Ze hadden al een paar maal gevraagd, waarom hij zo stille tjes weggedoken zat, maar om dat Bambi hen zelfs geen ant woord gaf. hadden ze tenslotte gezegd: „Nou, dan moet je 't zelf maar weten, hoor. We vin den je helemaal niet aardig, je kan toch zeker wel vertellen, waarom je niet met ons wil meespelen!" En een beetje boos hadden ze hem daar achtergelaten, want, dachten ze, straks komt hij vast wel meedoen. Maar 't was al bijna middag en nog steeds zat Bambi met een verdrietig gezicht te zuch ten en te steunen. TOEN z'n moeder hem riep voor 't middagmaal, kwam hij langzaam aangesloft en ver wonderd keek ze hem aan. Dat was ze helemaal niet ge wend van haar Bambi, die an ders kabaal voor twee maakte en als een hongerige wolf aan tafel ging zitten om zich te goed te doen. Hij heeft zeker ruzie gemaakt i met z'n vriendjes dacht ze, maar toen ze hem z'n eten voor- j zette, keek ze bezorgd, toen ze zag, dat hij helemaal niet eten wou. „Wat is er. ben je ziek?" Bambi schudde van nee. „Waarom geef je geen ant- i woord als ik je iets vraag?" Bambi haalde z'n schouders j op. „Bambi, geef antwoord, je weet dat 't verschrikkelijk onbe-j leefd is om alleen maar met je hoofd te knikken." Maar die arme Bambi kon he- TOEN hij die morgen vroeg A op pad ging en hij net als altijd op de grond een lekker hapje trachtte te vinden, was er een grote wesp op z'n tong afgekomen en had hem lelijk geprikt, zo erg, dat hij nu een hele dikke pijnlijke tong had, waarmee hij geen woord kon zeggen. Voordat Bambi „au" had kun nen zeggen, was de wesp al weer verdwenen en omdat hij toen niet meer kon praten, had hij niemand kunnen vertellen, wat er gebeurd was. Moeder keek Bambi eens goed aan, maar hij zag er hele maal niet bleek of koortsig uit. „Ik vind jou erg brutaal en wil je voorlopig niet meer zien. Vooruit, maak maar dat je weg komt, brutale kinderen krijgen geen eten", sprak ze boos. Bambi's ogen schoten vol tra nen, toen hij de boze woorden van z'n moeder hoorde. Mijn vrienden zijn ook al kwaad op mij, dacht hij. ik kan 't toch niet helpen, dat die nare wesp mij zo'n dikke pijnlijke tong bezorgd heeft en terwijl z'n moeder het bord wegzette, stond Bambi langzaam van ta fel op en ging weer in 't zelfde hoekje van 't bos zitten. en Mekkertje begreep er hele maal niets meer Er moest iets ergs gebeurd zijn met hem, maar wat? „Hé Bambi, vertel me toch wat er aan de hand is, mis schien kan ik je helpen." Weer schudde Bambi be droefd hét hoofd. Mekkertje ging naast hem zit ten en dacht, ik zèl te weten komen, waarom hij verdriet heeft. Ik blijf hier net zo lang naast hem zitten, totdat hij iets zegt. Telkens keek hij Bambi eens onderzoekend aan, maar deze staarde alsmaar treurig voor zich uit en zei geen boe of bah. 7E zaten al een hele poos zwijgzaam naast elkaar toen Mekkertje ineens rechtop ging staan. Ook Bambi spitste z'n oortjes, want allebei hoorden ze een be kend gezoem. Een grote zwerm wespen kwam even later hun richting uit en Mekkertje zei: „Wat ko men die hier nou met z'n allen doen? Er staat hier geen enkele honingbloem in de omtrek, be grijp jij nou, waarom ze hier heen komen vliegen?" 't Gezoem werd alsmaar lui der en luider en toen Mekker tje z'n kleine vriend vragend j aankeek, begreep hij er hele maal niets meer van. Rillend van angst zat Bambi zielig ineengedoken, z'n kopje had hij tussen z'n voorpoten verborgen en opeens klonk er een angstig gesnik naast hem. „Joh, Bambi, 't zijn wespen, daar ben jij toch nooit bang van geweest? Ik begrijp niets meer van je. Eerst wil je geen woord zeggen en nou doe je net, of je angst hebt van die wespen, die ons nog nooit een steek gedaan hebben." Intussen was de hele zwerm naderbij gekomen en streken ze neer vlak voor de poten van Bambi. Mekkertje keek verbaasd om zich heen. Zoveel wespen had hij nou nog nooit bij élkaar ge zien. T}E wespenkoning liep sta- tig naar voren en zei: „Een onzer is z'n angel kwijt en ver telde, dat hij thans in het bezit is van dit hertje. Ik kwam be leefd vragen of hij hem terug zou willen geven, anders zal Ho ningzoet sterven en wij willen hem zo graag nog wat in ons midden hebben." Mekkertje keek verbaasd naar Bambi, die aarzelend z'n hoofdje ophief. De wespenkoning wachtte vriendelijk op antwoord en Mekkertje zei: „Kom Bambi, geef die angel nou terug, ze zul len je zeker vergeven, dat je hem stiekum hebt afgenomen." „Nee, nee", zei de wespenko ning ,„ik vrees, dat U 't ver keerd begrijpt." Mekkertje keek hem verwon derd aan. „Uw vriend, Bambi, treft geen schuld, maar Honingzoet heeft een domme vergissing ge maakt. Hij was nog zo slaperig I_TA, Bambi", hoorde hjj "AA even later z'n beste vriend Mekkertje, de geit, zeggen. Bambi keek even op maar zei niets. Mekkertje bekeek z'n vriend eens onderzoekend aan en zei toen: „Ben je kwaad op mij. heb ik soms iets verkeerds ge daan?" „Wat zullen we nu hebben?", iei Mekkertje. ,Hé" en hij stoot te z'n kleine vriend eens aan, ..hé, kom. dan gaan we spelen in de wei." Maar Bambi bewoog zich niet vanmorgen, dat hij de tong van dit hertje aanzag voor een bloem en toen hij bemerkte, dat hij bijna met een hapje mals gras naar binnen ge kauwd zou worden, schrok hij zo erg, dat hij uit angst z'n angel in Bambi's tong stak." Toen ging Mekkertje ineens een licht op. „Nu begrijp ik 't", schreeuw de hij. De wespenkoning staarde nu op zijn beurt verbaasd naar Mekkertje. „W.w.wat begrijpt U?", vroeg hij stotterend. „Wel, Bambi is altijd even vrolijk en hij is mijn beste vriend, maar hij wilde vandaag niets tegen me zeggen. Nu be grijp ik, waarom niet, want hij kan niet praten, door die angel van Honingzoet." Bambi knikte opgelucht van ja en toen hij probeerde z'n tong te bewegen, kreeg hij weer zo'n gemene prik van pijn. dat de tranen hem in de ogen sprongen. „Vliegvlug", sprak de wespen koning tot een van zijn onder danen, „haal onmiddellijk de dokter, die weet er wel raad op." Een kleine wesp vloog op en de koning keek bezorgd naar Honingzoet, die akelig bleel zag en ziek op de grond wl gevallen. I „Nog even, hou 't nog evefl tjes vol, je krijgt zo je ang" weer terug", fluisterden vriendjes hem toe. Even later kwam een dikkl wesp met een klein koffer™ bij zich. aangevlogen. „Vlug, vlug", beval wespenkoning, „schiet op 't te laat is." De dokter pakte een klein pincetje uit 't koffertje opende de mond van Bambi. Binnen een tel had hij de a gel te pakken en net op wist hij bij Honingzoet de gel weer op de juiste p" zetten. LIE, hè, zuchtte Bambi gelucht, „wat heb ik ee! angst uitgestaan. Ik ga vli naar huis, want mijn maag ran. melt, 't Beste met Honingzoet „Onze dank", riep de wespen' koning hem na en Bambi hol'' naar huis, waar hij 't avontuur vertelde. „Ach jongen, en ik was no wel zo boos op je, hier ko maar gauw" en moeder maak een heerlijk hapje voor he klaar. Bambi legde later ook all uit aan z'n vrienden, die natuut lijk helemaal niet boos meer hem waren, toen ze z'n belevenissen hoorden. En Bambi speelt weer vrolijk met hen mee en is n steeds de beste maatjes met wespen uit 't bos.

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 16