Astronauten zoeken ruimte - stofnesten Rotterdam bouwt super-centrale kosten 765 milj. Opt bij imisme Fokker na akkoord TUSSEN AARDE EN MAAN: Demonstratie tegen beleid Diepenhorst VS-fregat niet naar Zwarte Zee De 75.000ste wil maar niet komen Contactgroep metaal in proces met alle overlegorganisaties Ja Dia die nieuwe Agfa-Gevaert dia-projector biedt u veel voordelen: Aardgas: gevaar niet groter Benzineslag woedt voort deze krant behoort tot Het Kwartet JAPANSE „IMPORT": HOBBY ORIGAMI VRIJDAG 0 SEPTEMBER 1966 Prinses Gracia van Monaco stapte op weg naar New York, waar prins Rainier op haar wacht te, even in Parijs af om een be zoek te brengen aan haar coutu rier en haar uitverkoren coiffeur Alexandre. SCHIPHOL „Ik ben blij dat kenne lijk het oud zeer thans uit de weg is geruimd. Wij zijn als onderneming blij met de overeenstemming, die tussen Sultan Hamengkoe Buwono en mi nister Luns is bereikt. Het schijnt ons toe, dat dit een gunstige wending bete kent in de verhoudingen tussen het Nederlandse bedrijfsleven als geheel en Indonesië. Dit verklaarde gisteren de heer Düring, financieel directeur van de Fok kerfabrieken. Hij liet zich optimistisch uit over de mogelijkheden van industriële samen werking met Indonesië. Over een week verwacht Fokker een Indonesische dele gatie in ons land, die details komt bespreken over het contract voor leve ring van 20 Friendship-toestellen voor Garuda Airways tegen een prijs van' ongeveer negentig miljoen gulden, dat enkele maanden geleden is getekend. Bovendien, zo zei de heer Düring, komt nu de mogelijkheid in zicht een begin te maken met een overeenkomst voor de bouw van een Fokker vliegtuigfa briek bij Djakarta. Deze overeenkomst werd dertien maanden geleden geslo ten. Met de bouw van de fabriek is minstens 340 miljoen gulden ge moeid. Twee vooraanstaande vertegenwoordi gers van de Rooms-Katholieke Kerk in Zuid-Afrika hebben voor het eerst als waarnemers een vergadering van de Zuidafrikaanse raad van kerken bijge woond. In deze raad zijn alle niet-roomse kerken van Zuid-Afrika ver tegenwoordigd met uitzondering van de KAAP KENNEDY De Ame-nengaan en zij zullen foto's maken rikaanse ruimtevaarders Charles Conrad en Richard Gordon, die aanvankelijk vanmiddag zouden worden gelanceerd met hun Ge- mini-11 wegens moeilijkheden met de brandstofvoorziening is de lancering een dag uitgesteld hebben in hun drie dagen durende reis een reeks experimenten op het programma staan: zij zullen een ontmoeting hebben met een te voren gelanceerde Agena-doel- raket, zij zullen met hun ruimte vaartuig de Van Allen-gordel bin- van de twee „libratiepunten" tus sen aarde en maan. Volgens de theorie is de sterkte van de aantrekkingskracht van de aarde op deze punten volkomen gelijk aan die van de maan, zodat deze elkaar daar opheffen en als het ware een volko men „zwaartekrachtvrij" veld doen ontstaan. De „libratiepunten" draaien met de maan om de aarde mee en liggen zestig graden voor en achter de De Poolse sterrenkundige Kordy- lewski zei in 1961 de gebieden als eerste te hebben waargenomen. Er zou AMSTERDAM Met een luid keels onder handgeklap herhaal de slogan „Weg met Diepen horst" hebben enkele honderden studenten gisteren een demonstra tieve optocht gehouden in de hoofdstad. Deze optocht, waar voor burgemeester Van Hall ver gunning had verleend, was ge organiseerd door de Studenten vakbeweging tegen de door de minister afgekondigde bezuini gingsmaatregelen op het gebied van de studietoelagen. De op tocht verliep zonder incidenten. Alleen een spandoek met het opschrift „over mijn lijk" werd in ag genomen, omdat de organisato- vergeten waren voor dit spandoek een vergunning aan te vragen. Andere leuzen die werden meegevoerd waren: .broodroof," „beurs geslagen, niet versagen," en „geen cent wijzer." De tocht begon bij de studentenflat aan de Weesperstraat en eindigde op het Spui tegenover het universiteitsgebouw. Hier werd Jan Michel, secreta ris-sociaal van de SVB, door twee bouwvakarbeiders op een bouwstei- ger gehesen, om de deelnemers toe te spreken. Door het gemis van een me gafoon werden zijn woorden groten deels overstemd door het verkeersru- VERZOEK Turkije weigert op verzoek van Rusland Turkije heeft een verzoek om door tocht van het schip door de Dardanellen afgewezen. Dit besluit werd genomen na :n protest van het Russische ministerie in defensie. De Russen protesteerden tegen het be zoek, omdat het kaliber van de wapens boord van het schip, de William V. Pratt, groter is dan het akkoord van Montreux toestaat. Dit akkoord, dat in 1939 werd gesloten, geeft regels voor het gebruik van de Dardanellen door andere dan Zwarte Zeestaten De Amerikaanse torpedobootjager Uss Corry zal wel naar de Zwarte Zee gaan, ook andere schepen van dc Zesde Vloot zullen een bezoek brengen aan Turkije. tor-magnificus, prof. mr. J. van der Hoeven, een brief. Daarin wordt prof. Van der Hoeven dringend verzocht in zijn rede ter opening van het universi taire jaar op 19 september stelling te nemen tegen de bezuinigingsmaatre gelen en tegen het uitgebrachte „rap port-Sassen." De Studentenvakbeweging heeft in middels in de universiteitssteden Amsterdam, Leiden en Nijmegen drie duizend handtekeningen verzameld voor een petitionnementsactie in deze kwestie. (Zie onze kanttekening) AMERSFOORT De baby, die het aantal inwoners van Amersfoort op 75.000 moet bren gen, laat al ongeveer een maand op zich wachten. Het spaarbank boekje, dat de gelukkige zal wor den aangeboden, werd begin au gustus al klaar gelegd op de afde ling bevolking. De ijverige ambte naren hadden aan de hand van de statistieken het heugelijke feit be gin augustus verwacht. Op het moment dat iedereen dacht dat het zover was, daalde het aantal inwoners plotseling. Eind augustus werd de afdeling bevolking opnieuw in paraatheid gebracht, maar weer was het „loos alarm". De datum waarop nu de vljfenzeventigdulzendste tegemoet kan worden gezien is onzekerder dan ooit. Er moeten namelijk nog een aantal meldingen van mensen die naar elders zijn vertrokken worden verwerkt. Of de rente op het spaarbankboekje over de „wachtdagen" wordt bijgeschreven is niet bekend. JJ. In Kenia is een 105-jarige opperhoofd man van de Kikoejoestam gedoopt. Na afloop gaf de gedoopte Njiri Karanja een zich daar namelijk ruimtestof verza meld hebben, zodat de gebiedjes zwak licht verspreiden. Wanneer de ruimte vaarders de foto's gemaakt hebben, heeft men volkomen zekerheid over het al dan niet aanwezig zijn van het stof. Bij komende ruimtevluchten wil men dan trachten er doorheen te vlie gen om monsters te verzamelen. De libratiepunten kunnen bijvoorbeeld ook gebruikt worden voor het vestigen van tankstations. NABOOTSING De ontmoeting met de Agena-doelra- ket zal tijdens de eerste omwenteling de aarde moeten geschieden. Het een nabootsing zijn van de terug keer van de maan van een bemand ruimtevoertuig dat nog maar over een beperkte hoeveelheid brandstof voor de besturing beschikt. De gevaarlijkste opdracht is het bin nendringen van de Van Allen-gordel, waar Conrad en Gordon twee omwente lingen zullen blijven. De Agena zal de Gemini-cabine van zijn kruishoogte 296 kilometer naar een hoogte van 1388 kilometer in de stralingsgordel Gordon moet voorts tijdens een .ruimtewandeling" van 107 minuten on- ler meer een 30 meter lang koord aan de doelraket bevestigen, waarna beide ruimtevoertuigen in formatie zullen vliegen. Ook moet Gordon gereedschap pen beproeven, waaronder een speciaal soort moersleutel, die moet verhinde- dat de ruimtevaarder als gevolg het gemis aan aantrekkingskracht en weerstand van lucht gaat ronddraai en bij zijn werk. Op de huid van de cabine zijn aan de achterzijde voorts een paar overschoenen bevestigd om Gordon meer houvast te geven en ook zijn er handgrepen. Grando 19 ct (Van e r rcdaktcurcn) ROTTERDAM Er is niet alleen een Investering nodig van driehonderddertig miljoen gulden voor het uitbreiden van de elektrische centrale Waalhaven met twee eenheden van driehonderd mega watt, de gemeente Rotterdam heeft in totaal 765 miljoen gulden nodig ter uit voering van het vijfjarenplan voor de levering van dc elektrische energie, no dig voor het vestigen van de industrieën in Botlek, Europoort Maasvlakte ei rest van het Waterweggebied. Dat klaarde wethouder H. W. Jettinghoff gistermiddag in de vergadering van de Rotterdamse gemeenteraad. De bijna vierhonderdveertig miljoen gulden. die er moeten worden geïnvesteerd boven de driehonderdder tig miljoen voor de beide driehonderd megawatt-eenheden ter uitbreiding van de centrale Waalhaven zullen nodig supersimpele bediening met handige monoknop alle projectie-mogelijkheden geschikt voor half-kleinbeeld, kleinbeeld of 4 x 4 perfecte, geruisloze ventilatie solide konstruktie de meest lichtsterke projector in deze prijsklassel projectie is dan ook stukken beter met die nieuwe Diamator 100 van Agfa-Gevaert. Ga hem snel bekijken bij uw fotohandelaar. Agfa Diamator 100, met objectief Agfa Agomar 2.8/60, 85 of 100 mm, incl. lamp en magazijn 1218,-. Koffer f 29,- ROTTERDAM Namens de Contact groep van Werkgevers in de Metaalin dustrie zijn woensdag alle dertien instan ties en organisaties, die deelnemen aar het gemeenschappelijk overleg betreffen de de arbeidsvoorwaarden in de metaalin dustrie gedagvaard in een proces voor de Haagse rechtbank. De inzet van dit pro ces, een novum in de juridische geschie denis van Nederland, is de toelating van deze contactgroep tot het gemeenschappe lijk overleg. Want de contactgroep, die in 1951 werd opgericht door dertig Rot terdamse middelgrote metaalondernemin gen. is tot nu toe buiten het overleg gehouden en zij wil zich vla dit proces een plaats veroveren aan de inderhande- UngstafeL Van een Rotterdamse instelling werd de contactgroep spoedig een landelijke werkgeversorganisatie en zij verenigt thans ruim 460 nog altijd middelgrote ondernemingen. Daarmee is zij op één na de grootste werkgeversorganisatie van de Nederlandse metaalindustrie. z.ij acht het een onaanvaardbare toestand dat haar leden-werkgevers zijn gebonden Jan een cao waaraan deze part nog deel kunnen hebben. In de dagvaarding wordt net buiten het georganiseerd overleg houden van dc contactgroep als een onrechtmatige daad gesteld op grond van onrechtmatige boy- AGFA-GEVAERT (P.S. U weet toch dat u de mooiste dia's maakt met Agfacolor CT 18 van misbruik van recht. Uiteraard, zo stelt de contactgroep. Dm allerlei .plinterorga- gaat het met a SCHOOLMEISJE ZWOM HET KANAAL OVER DOVER Een zestienjarig schoolmeis- van het eiland Jersey, Denize le Pen- ec. is kort voor middernacht in Dover aangekomen na Het Kanaal te hebben overgezwommen in twintig uur en vijftig minuten. „Ik wil nu alleen nog maar slapen zei ze. Ze was door het tij uit de koers geraakt en bij Dymchurch op een verlaten strand aangekomen. Ze ar riveerde per auto in Dover. Eerder was een estafetteploeg van zes zwemmers uit Middlesbrough in Dover geland na een overtocht in een officieuze tijd van 11.55. Onmiddellijk vertrokken de zwemmers weer voor de terugtocht naar Frankrijk. Het is de eerste poging tot een non-stop dubbele oversteek. nisaties en categorale bonden tot het overleg toe te laten Maar anders wordt het, als een organisatie die representatief is voor de gehele middelgrote metaalin dustrie niet mag meespreken over ar beidsvoorwaarden waaraan deze onderne mingen zijn gebonden. De contactgroep meent dat dit in strijd is met het recht tot collectieve onderhandelingen, gewaar borgd in het Europese Handvest. Anders Als procedurevorm heeft men na daar toe van de president van de Haagse recht bank toestemming te hebben gekregen, de procedure op kort*, termijn gekozen. Bij deze procedurevorm worden geen re plieken en duplieken gehouden. Men heeft deze procedurevorm gekozen, om dat het korte geding juridisch onmoge lijk bleek. Via een kort geding heeft bijvoorbeeld de Vereniging van Neder landse Koopvaardij-officieren de toegang tot de onderhandelingstafel willen force ren. Ook de poging van de vereniging van spoorwegpersoneel tot toelating aan de tafel mislukte doordat niet de juiste procedure werd gevolgd. Proefschrift over zendingsconsulaat in voormalig tndië LEIDEN Op een proefschrift geti teld Het Zendingsconsulaat in Neder- lands-Indië van 1906 tot 1942 is mejuf frouw M. C. Jongeling, vicaris van de Nederlands Hervormde Kerk te De venter, gepromoveerd tot doctor in de godgeleerdheid. Promotor was prof. dr. J. N. Bakhuizen van den Brink. Zij zegt, dat het zendingsconsulaat het eerste door de regering gewenste, later door de zending als onmisbaar geachte verbinding tussen het Indische gouvernement en de Nederlandse zen dingsverenigingen is, ter behartiging van de zendingsbelangen. De eerste zendingsconsul ging in 1900 naar Batavia. Het was dr. C. W. Th. baron van Boetzelaer. In 1954 kwam de laatste consul terug. Daartussen ligt een stuk zendingsgeschiedenis, dat voor een deel samenvalt met de geschiede nis van het koloniale bewind. ROTTERDAM Gisteravond is de heer A. van Schaik uit Rotterdam-Zuid met zijn „lelijk eendje" op de Oldegaarde „ge mangeld" tussen een lichtmast en een trekker met oplegger, be laden met betonnen Dura-Coig- net-bouwelementen. Het „eendje" schoof geheel onder de combi natie. Chauffeur S. de Waard uit Hoogvliet rende de cabine uit om de heer Van Schaik uit de wrak stukken van het „eendje" te be vrijden, maar het personenwagen- tje geraakte in brand. Omstanders en toegeschoten politie blusten het vuur met em mers water en koolzuurappara- ten. De brandweer deed wan hopige pogingen de ongelukkige "eend" te bereiken. Ten slotte moest een zware takelwagen hulp bieden. De bouwelementen werden opgetakeld. Tot stomme verbazing van de omstanders werd de heer Van Schaik vrijwel ongedeerd, met slechts onbetekenende brandwon den aan rug en zitvlak, in de geheel verfrommelde resten van de personenwagen aangetroffen. Hij kon zich laten behandelen in het Zuiderziekenhuis. Wel moest een jeugdige blusser, Wim v. d. Werff, worden behandeld voor een shock. Boven: wat er overbleef van het „gemangelde" personen- wagentje. Onder: brandweer, politie en GGD bevrjjden de heer Van Schaik. „Niet hoog" De heer H. J. Valk, die als GEB-direc- teur vanzelfsprekend het voornaamste aandeel heeft gehad in de totstandko ming van het vijfjarenplan, lichtte dit alles gisteravond op ons verzoek der toe. „Die vierhonderdveertig miljoen zijn niet zo exorbitant hoog", meende de heer Valk, „wij investeren jaarlijks tach tig tot negentig miljoen voor de normale expansie. Dat komt ongeveer overeen met de vierhonderdveertig miljoen van het vijfjarenplan". Over de distributie en het transport van elektrische energie vertelde de heer Valk, dat het project daarvoor voorziet in een hoogspannings-ringlijn, die de cen trale Gallileïstraat, de centrale Waalha ven en het Europoortgebied verbindt die onder de Nieuwe Waterweg wordt doorgeleid. Met deze ringlijn zal het Eu ropoortgebied van twee zijden zijn te voeden en zo'n ring bic It tegen storin- ;n een goede garantie. Verder staan de bouw van nog drie transformatorstations op het programma. De hoofdvoedingslijr.en van de centrales naar deze transformatorstations moeten op 150 kilovolt worden gebracht. Er is in het voorstel aan de gemeente raad tot de bouw van twee eenheden van driehonderd megawatt in de centrale Waalhaven sprake van drie dezer eenhe- De derde eenheid komt echter niet In de centrale Waalhaven en vrijwel zeker zelfs niet In Rotterdam. Waar die wel wordt opgesteld, is nog een punt van overleg. Waarschijnlijk komt er nog een vierde driehonderd megawatt-eenheid bij, die ook niet In Rotterdam zal komen. Hoogovencentrale Mocht in de loop van het vijfjarenplan de uitvoering van het hoogovenproject op de Maasvlakte een realiteit worden is er bij de hoogovens een elek trische centrale nodig, al was het alleen maar om de hoogovengassen ten nutte te maken. Met deze „hoogovencentrale" is in het vijfjarenplan geen rekening gehouden. Overigens zijn driehonderd mega watt-eenheden nog nooit In Nederland opgesteld. De grootste eenheid In ons land is 220 megawatt. De centrale Waal haven maakt een goede kans de aller grootste elektrische centrale van Neder land te worden.... als Inmiddels andere centrales haar niet voorbij streven. En daarop is, gezien de ontwikkeling van de productie en distributie van dc elek trische energie In ons land de behoef te stijgt jaarlijks met acht procent alle kans. Hoogleraar zal over apartheidspolitiek komen spreken VEENENDAAL Morgen zal op een bijeenkomst in Veenendaal, belegd door de Nederlandse Hervormde Jeugd raad, de Zuidafrikaanse professor dr. T. J. Hanekom de apartheidspolitiek komen verdedigen. Prof. Hanekom is hoogleraar aan de Universiteit van Stellenbosch, waaraan ook dr. Verwoerd heeft gestudeerd. Hij zal worden vergezeld door de ambassa deur van Zuid-Afrika in Nederland, dr. Jac. J. Fouché. GENèVE Een delegatie van de Lu therse Wereldfederatie onder leiding van secretaris-generaal dr. André Ap pel zal van 19 september tot 2 oktober een bezoek brengen aan de lutherse kerken in de Sowjetunie. Zij willen zich op de hoogte stellen van de kerke lijke situatie in de twee ledenkerken van de LWF in Estland en Letland, speciaal wat betreft de theologische op leiding. Ook zullen zij lezingen houden over het werk van de Lutherse Wereld federatie. GRONINGEN Het gebruik van aardgas is niet gevaarlijker dan dat van het „oude" gas. Het aantal ongeluk ken bij de fornuizen is verreweg het grootste. Maar deze gevallen komen al leen voor bij het stadsgas. Opvallend is ook, dat in de vier laat ste jaren geen enkele ovenexplosie is voorgekomen bij de distributie van aardgas. Dc reden is, dat de ontste- kingstemperatuur van aardgas veel hoger is. Ten nadele van het aardgas moet worden gezegd, dat het aantal gevallen van gaslek, waardoor brand of explosie ontstond, veel groter is. Ir. G. Gaikorst, directeur van het Gasinstituut, verstrekte deze gegevens tijdens het congres van brandweercom mandanten. elk congres vandaag en gisteren in Groningen is gehouden. Het aantal dodelijke ongelukken als gevolg van het gebruik van gas is sinds 1956 sterk gedaald. Vooral doen zich minder vergiftigingsgevallen Werden er omstreeks 1950 nog 30 tot 50 doden per jaar geteld, in 1965 waren het er slechts zeven. Voor een deel is dit te danken aan de komst van het aardgas. Geruststellend was tenslotte de me dedeling van ir. Gaikorst, dat Neder land wat de gasvoorziening betreft het veiligste land is. Op vele manie ren wordt in ons land gewaakt over de gasdistributie voor de veiligheid van de gebruikers. Premier Ky naar Ver. Staten SAIGON Premier Ky van Zuid-Viet- nam heeft een uitnodiging aanvaard in november een bezoek te brengen aan de Verenigde Staten. Hij ls uitgenodigd door de raad van hoofdredacteuren van Ass. Intussen heeft premier Ky zich van daag op een persconferentie aangediend als een mogelijke kandidaat voor het pre sidentschap nadat een nieuwe grondwet is opgesteld. Tot nu toe had Ky steeds verklaard zich niet kandidaat te zullen 9teilen maar zijn steun te geven aan het huidige Vietnamese staatshoofd, generaal Ngoejen Van Thieu. Chauffeur ambulance (hartaanval) reed tuin in GRONINGEN De chauffeur van een ambulance, die een race met de tHd moest rijden naar en van Sappemeer, heeft gisteren op de terugweg een hart aanval gekregen. Daardoor reed de zie kenwagen een tuin In en werd dc be stuurder. P. V. uit Sappemeer, uit de wagen geslingerd. Men slaagde erin de beschadigde, maar nog rijklare auto weer op de weg te krijgen. Naast de patiënt, een «8- jarlgc zwaar gewonde wielrijder, werd de chauffeur van de ambulance gelegd, terwijl een politieman achter het stuur plaatsnam. De toestand van beide pa tiënten is zorgwekkend. Bussum 45 cent DEN IIAAG De aanpassing van de benzineprijzen der grote maatschappijeu gaat onverbiddelijk verder. In de con- currcntiegcbieden komen de prijzen van merkbenzine en wltte-pompbcnzinc lang zamerhand op gelijk niveau. Het lijkt of de^ grote maatschappijen samen één lijn De grootste verschillen bedragen naar schatting landelijk nog ten hoogste 3,5 Overigens laten dc witte-pomphouder» zich niet onbetuigd. Het absolute laagte record is in Bussum gevestigd, waar aan een witte pomp' super bezine voor 45 cent wordt afgeleverd. In het Westen veruit grootste prot. chr. dagbladpers SCHIPHOL De vriendelijke 21-jarige Ja panse Miwako Tomioka heeft gisteren in Neder land een nieuwe hobby „geïmporteerd": het ori- Origami is de Japanse benaming voor papier vouwen, een bezigheid waarin vooral de vrou wen in Japan bijzonder bedreven zijn. Handig en snel vouw de Miwako, tijdens een demonstratie op de natio nale luchthaven, binnen enkele minuten tal van figuren. Het papier kwam als het ware on der haar vingers tot le ven. Zij maakte een zwaan, een tweekleurige pinguin, een eend, een olifant en een bijzonder expressieve vossekop. In het assortiment ont brak ook de letterlijke en figuurlijke trekvogel, die vliegt als men aan zijn staart trekt, niet. Het meisje maakt voor Japan Air Lines 'n rond reis door diverse Euro pese landen. Het was de eerste maal dat een origa mi expert een bezoek brengt aan Nederland. Een vertegenwoordiger van de Japanse lucht vaartmaatschappij vertel de dat deze hobby, die in Japan tot een vorm van cultuur is verheven, ook in het buitenland wordt beoefend. Vooral in Ame rika is het origami al po pulair. Sinds kort kan men in ons land kort ver taalde instructieboeken aantreffen ln de boekhan del. Voor het beoefenen van origami ls stevig pa pier nodig, dat gelijktij dig soepel is. Snob- bistlsche beoefenaars van de vouwkunst in Amerika gebruiken er soms bankpapier voor, maar dat is te klein. Zelfs het fameuze 10.000 lire biljet van Italië is niet groot genoeg om er een sierlijke zwaan uit te vouwen. De kleine Miwako, in het dagelijkse leven se cretaresse op een bank, hoopt dat haar vouw kunst ln Nederland na volging krijgt. Mogelijk ontstaat straks in ons land een nieuwo rage: origami.

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 9