Nieuwe leidse Courant ^7r Bescherm onze industrie DODELIJK NA Lages blijft voorlopig in Duitsland Smallenbroek niet in de Tweede Kamer Commentaren JAMIN Concurrentie door buitenland Kamerleden vragen minister: Brand in metro eist zes doden Veeg teken: in bouw meer werklozen en minder huizen Voorraden in ziekenhuizen geblokkeerd Nog dit jaar wet huur bedrijfspanden Hoofdredacteur. Or. OIEMEÜ Vrijdag 9 September 1966 47ste jaargang CHRISTEUJK-NATIONAAl DAGBLAD «Stantvaatich U ghebleren miin har» Ir tegK*nipoet I* Kantoren Leiden Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Giro 58936 Abonnementsprijzen p.w. 0,93, p.m. 3,97, p.kw. t 11,90 Klachtendienst bezorging 1$.00- 19.00 uu -fe Aktie School slag mikt op vijf miljoen pagina Kern- merk Minister Verdam is druk bezig met zich te oriën teren op het ministerie van binnenlandse zaken, dat hij vier dagen geleden binnenstapte. Onze par- lementsredactie had een interview met deze be windsman, die ijver paart aan humor. Zie pag. 10. •fo Astronauten zoeken ruimte stofnesten pagina 9 (R'TA) Veel bewolking DE BILT Een zwak hogedrukge- lied dat gistermorgen boven Ierland g, verplaatste zich naar het oosten t bevond zich vanmorgen boven ons pnd. Het gaat vergezeld van langdu rige opklaringen tijdens welke de tem peraturen in de nacht sterk daalden. Inmiddels breidt een volgende oceaan- lepressie zich alweer over de Britse «landen naar het oosten uit, waar- Hoor er morgen ook in ons land weer meer bewolking zal komen en vochti- Jer lucht wordt aangevoerd met een kans op wat regen of motregen. De tond neemt daarbij geleidelijk weer Iets in kracht toe uit zuidwestelijke fichting, waardoor de minimumtempe raturen minder laag zullen worden. 10 september: zon op 06.05, zon onder 19.08, maan opmaan onder 17.30 Het standbeeld, van Laurens Jansz Coster in Haarlem wordt over een afstand van tweehonderd meter verplaatst in de richting van de Grote St.-Bavo. Het beeld stond in de weg: na de afsluiting van de Grote Markt voor het ver heer zal er op deze plaats weer markt worden gehouden. De ongerustheid over de ontslagen in het bedrijfsleven neemt toe. Kamerleden hebben vragen gesteld over de sterke buitenlandse concurrentie. Elders op deze pagina wijzen we op een veeg teken: de ongunstige ontwikkeling in de bouw. TILBURG De steeds ster kere buitenlandse concurren tie, vooral uit Italië, is er de oorzaak van, dat de wollen- stoffenfabriek A. Franken en Zoon te Tilburg moet sluiten. Het bedrijf vervaardigt wol len stoffen voor dames- en kinderbovenkleding. De moei lijkheden by „De Maas" in Maastricht worden eveneens aan de goedkope importen geweten. Kamerleden hebben hierover vragen gesteld. De directie heeft voor een verant woorde afvloeiingsregeling gezorgd. Zij verwacht, dat de 85 personeelsleden zonder moeite elders kunnen worden geplaatst Van de zijde van de vakbond, die pas gelijk met de werknemers is inge licht, is echter meegedeeld, dat er slechts in Tilburg voor ruim 20 we vers en 25 spinners plaats zal zijn. De Nederlandse Katholieke kleding en textielarbeidersbond constateert overal een teruggang in het aantal Kenmerkend voor de situatie in Til burg is ook, dat twee bedrijven een vergunning hebben aangevraagd voor korter werken. Verwijten De federatie van Nederlandse wol fabrikanten is bijzonder ontstemd over het beleid van de Nederlandse rege ring, die ondanks toezeggingen niets zou doen om de buitenlandse concur rentie enigermate de voet dwars te zetten. In het kader van de EEG mag Nederland voor de eigen industrie on dersteuningsmaatregelen treffen. Reeds op 10 julf heeft minister Den Uyl in een gesprek met het bestuur van de federatie beloofd de mogelijkheid van het nemen van ondersteunings maatregelen te zullen onderzoeken. Op 1 september heeft de federatie de mi nister een telegram gestuurd, waarin verwondering en verontrusting werd uitgesproken over het uitblijven van maatregelen en dat terwijl de voor ganger van de bewindsman, professor Andriessen, in 1964 deze maatregelen al had beloofd. Voor vervolg zie pag. 10 DRAMATISCHE TONELEN IN STATION TE BARCELONA BARCELONA Een brand in een stilstaande trein in de onder grondse van Barcelona heeft zes mensen het leven gekost. Er zijn meer dan 150 gewonden. Het vuur dat gisterochtend begon in een lege wagon bij het station Plaza de Espana, bereikte in de avond een tank, die elfduizend liter dieselolie bevatte. In het wegdek boven de tunnel werden vijf grote gaten gehakt, opdat de rook kon ontsnappen. Hierna gingen brand weerlieden het vuur te lijf met schuimblussers. De brandweer moest het vuur met om zichtigheid aanpakken omdat zich passa giers in de stationstunnels bevonden. Dik ke rookkolommen kwamen uit deze tun nels, waarin passagiers radeloos een goec heenkomen hadden gezocht. Zodra de lei ding van de metro kennis kreeg van de brand waarschuwde zij treinstellen niet bij het station Plaza de Espana te stop pen. Door onbekende oorzaak bereikte deze opdracht een treinstel niet. Dit reed door tot bij de urandende rijtuigen. Onder de doden bevinden zich een •ouw met een kind, en de treinbestuur der. De meeste gewonden leden aan rook vergiftiging. Bij de ingang van het sta tion wachtten velen op hun familieleden. Er speelden zich dramatische tonelen (Van onze sociaal-economische redactie) UTRECHT Hoewel de berich ten over het ontslaan van werkne mers en bedrijfssluitingen geen re den geven tot paniek over de eco nomische situatie waarin ons land verkeert moet hierin toch wel een duidelijke waarschuwing gezien worden. Met de toestand in Enge land, die nog heel wat erger is, voor ogen, wordt het Nederlandse bedrijfsleven gedwongen goed op zijn tellen te passen. De aarzelende conjunctuur wordt op dit moment een teruglopen de conjunctuur. Een van de be drijfstakken, die in dit opziebt 'n graadmeter vormt, is het bouwbe drijf. De symptomen van de terug gang zijn in deze bedrijfssector reeds duidelijk waarneembaar. In de maand augustus nam het totaal aantal werklozen toe van 34.000 tot 37.000 en het aantal Vragen van kamerlid DEN HAAG Het Tweede-Kamerlid Engelsman (soc.) heeft aan de ministers van justitie en binnenlandse zaken vra gen gesteld over het gebeurde in Breda, waar tijdens een achtervolging van een gestolen bestelauto een van de inzitten den om het leven kwam door een kogel die Was afgevuurd door de politie. Hij wil weten of het gebruik van een schiet wapen in dit geval in overeenstemming was met de inmiddels verscherpte instructie voor het gebruik van schietwa- (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM De voorraad lachgas in bonderden Neder landse ziekenhuizen is mogelijk met gif besmet. De importeur van het narcose-gas, de NV Loos en Co. in Amsterdam, heeft zijn driehonderd afnemers-ziekenhuizen en tandartsen gistermiddag telegrafisch gewaarschuwd, het lachgas niet meer te gebruiken. In de loop van gisteravond heeft het bedrijf honderd flessen met nieuw lachgas gevuld om tekorten te kunnen opvangen. De British Oxygen Company in Londen is de leverancier van het lach gas. Maandag overleed in een Engels ziekenhuis een patiënt als gevolg van het besmette lachgas. Er werd een uitgebreid onderzoek ingesteld. Daaruit bleek de mogelijk heid, dat een aantal cylinders met het Voor vervolg zie pag. 2 openstaande aanvragen om ar beidskrachten liep terug van 77.000 tot 73.000. De stijging van de werkloosheid was vooral waar te nemen bij de bouwvakkers. De vraag naar bouw vakkers daalde in augustus van 11.506 tot 10.068. Het totaal aantal werkloze bouwvakkers bedraagt hiermee 4315. In Noord-Brabant is het aantal werklozen het grootst namelijk 1136, in Gelderland 538, in Overijssel 512, in Zuid-Holland 397 en in Limburg 378. Bij de bedrijvigheid in de sector van de woningbouw is deze ont wikkeling ook duidelijk af te le zen. De laatste maanden zijn steeds minder nieuwe woningen in aanbouw genomen. In juli werd een aanvang ge maakt met de bouw van in totaal 7502 woningen, ruim 70 minder dan in juli 1965. Over de eerste zeven maanden van dit jaar be loopt de achterstand nu reeds 3500 woningen. In de periode van janua ri tot juli van dit jaar werden 65.848 woningen op stapel gezet te gen vorig jaar 69.402. Ook het aan tal gereed gekomen woningen be gint al achter te lopen. Kwamen juli 8352 huizen klaar, vorig het er 8580. Deze teruglopende activiteit in het bouwbedrijf is uitermate be langrijk. omdat het bouwbedrijf al tijd grote invloed heeft op de gang van zaken in andere bedrijfstak ken. Een groot aantal bedrijfstak ken levert zijn produkten aan het bouwbedrijf, zoals steenfabrieken, dakpannen- en timmerfabrieken, glasbedrijven en verffabrieken. Een terugslag in de bouw betekent ook een terugslag elders. Met na me geldt dit voor de meubelfabrie ken, het loodgieters- electriclens- en centrale vcrwarmingsbedrijf en de groot- en kleinhandel die bij de levering van deze produkten be trokken zijn. De ontwikkeling in het bouwbedrijf is daarom voor de conjunctuur min of meer toonaan- gevend. De hier gesignaleerde tendens dwingt tot de grootste voorzichtigheid, ook bij het Jaar lijkse loonoverleg, dat thans weer voor de deur staat. (Zie ook ons commentaar). Prinses Beatrix heeft gisteren in het gebouw van het Koninklijk instituut van ingenieurs in Den Haag het honorair lidmaatschap aanvaardUit handen van pre sident ir. A. G. Maris ontving zij de oorkonde. Bij haar aankomst kreeg de Prinses bloemen van de klein zoon van ir. Maris, de driejarige Chris. Toen zij hem wilde be danken, nam het ventje snel de benen. De Prinses trachtte hem nog te pakken, maar hij was haar te vlug af. Dertig Portugese soldaten gedood bij bosbrand LISSABON Meer dan dertig Portu gese soldaten, die waren ingeschakeld bij de bestrijding van een zware bosbrand in de omgeving van Lissabon, zijn gister avond om het leven gekomen, toen plotseling draaiende wind het vuu. hun richting dreef. De brand woedt sinds twee dagen in de bossen rond Sintra, 20 kilometer ten westen van de Portugese hoofdstad. Bij de blussingswerkzaamhe- den zijn vierduizend brandweerlieden burgers ingeschakeld. De omgekomen militairen zaten in auto's, die in brand raakten. Zij vlucht ten naar de top van een berg, maar de wind draaide plotseling en het vuur kwam hun kant uit. Toen zij wilden terugkeren, werden ze door het t ingesloten. Vanochtend kreeg men de brand der controle. IRKOETSK Gisterochtend is in de streek van Irkoetsk bij het Baikalmeer ten noorden van Mongolië een flinke aardschok waargenomen waarvan het epi centrum onder het zuidelijke gedeelte van het Baikalmeer was gelegen. In Ir koetsk was de kracht van de schok 4 a 5 op de 12-punten schaal. Minister schrijft Tiveede Kamer (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG De toestand van de Duitse oorlogsmisdadiger Willy Lages is nog steeds zodanig dat de hem verleende strafonderbreking niet kan worden beëindigd. Dit schrijft de misiter van justitie, prof. dr. I. Sam- kalden, vandaag in een brief aan de Tweede Kamer. Op 9 juni heeft de bewindsman de tenuitvoerlegging van de straf van La- ges gedurende de maximaal mogelijke termijn van drie maanden onderbro ken. Dit gebeurde op grond van artikel 46 van de beginselenwet gevangenis wezen. De bijna 65-jarige lages, die zeer ernstig ziek is, wordt sindsdien verpleegd in een ziekenhuis te Braun- lage in West-duitsland. De wet laat geen verdere onderbre king van de gevangenisstraf toe. Maar wanneer er omstandigheden optreden waardoor dit in redelijkheid niet uit voerbaar is, mag, aldus minister Sam- kalden, uit het ontbreken van een na dere termijn in de Beginselwet niet worden afgeleid dat men verplicht is de straf opnieuw ten uitvoer te leggen. In de praktijk komen volgens de mi nister onder bijzondere omstandighe den dan ook uitzonderingen voor. Een daarvan is ernstige ziekte van de ver oordeelde. Willy Lages moet voorhands in deze uitzonderlijke positie worden gelaten, meent minister Samkalden. DEN HAAG De afgetreden minister van binnenlandse zaken, de heer J. Smal lenbroek, die In de vacature dr. Meu- link (a.r.) was benoemd tot lid van de Tweede Kamer, heeft voor deze func tie bedankt, zo heeft hy in een brief aan het Centraal Stembureau meegedeeld. In zijn plaats is thans benoemd mr. W. R. van der Sluis, secretaris van de ARP. De heer Van der Sluis zal deze benoeming aanvaarden. Hij zal waar schijnlijk op Prinsjesdag als lid worden beëdigd. Op de a.r. kandidatenlijst stond vóór de heer Van der Sluis het Barendrechtse gemeenteraadslid de heer S. Silvis, oud- voorzitter van de ARJOS. De heer Silvis heeft in eenbrief aan het Centraal Comi té laten weten, dat hij het lidmaatschap van de Tweede Kamer, gezien het vele werk dat er aan vastzit, niet verenig baar acht met zijn huidige functie (sinds enige tijd is hij procuratiehouder van CEBECO in Rotterdam). Er moet overigens nog een vacature in de Tweede Kamerfractie van de ARP worden vervuld, namelijk die van de heer Elfferich, die terug gaat naar de Senaat. Als eerstvolgende staat op de kandidatenlijst dr. ir. J. de Hoogh uit Leidschendam. Beperkingen N° HET wat minder goed gaat met onze welvaart, is voorzichtig heid geboden. Wij denken nu niet allereerst aan ondernemingen die personeel moeten ontslaan en bedrijven die moeten sluiten. Dit kunnen gevolgen zUn van efficiency en sanering. Het bouwbedrijf echter geeft méér reden tot zorg. Ondanks de stimule rende maatregelen van de minister neemt de werkloosheid hier toe en de woningbouw af. Bij alle economische inzinkingen na de oorlog heeft de bouw steeds voor op gelopen. Economische teruggang hier greep meestal vér om zich heen. Daarom voorzichtigheid. Juist nu in vele bedrijfstakken loononderhande lingen op komst zijn, zijn beperkin gen een welgemeend eigenbelang van de vakbeweging, wil men situaties als in Engeland voorkomen. Ook het voorgestelde spaarloon zou nog eens ernstig moeten worden overdacht. Opgaande conjunctuur ia er geschikter voor dan een tijd van kapitaalschaarste, inflatie en over- besteding. Begin F\E BONDSREPUBLIEK is begon- nen met contacten met Oost- Europa. Een voornemen van jaren is nu gerealiseerd. Het bezoek van minister Schmücker van economische zaken aan Roe menië kan niet alleen economische, maar op den duur ook politieke resultaten opleveren. De Oosteuropcse landen hebben tot- dusver een afwachtende houding aangenomen, omdat lij menen in een voordelige onderhandelings positie te verkeren. Vandaar dat de keus van Bonn is gevallen op Roemenië dat alles doet om politiek en economisch onafhan kelijk van Moskou te blijven. Het begin is er. Wellicht opent het uitzicht op politieke versteviging in Europa. NAVO LTOANKRUK, in tegenstelling tot andersluidende berichten, nog altijd lid van de NAVO, betaalt van 1967 af niet meer voor militaire werkzaamheden waar het zelf niet aan deelneemt. Het is de logische voortzetting van het beleid van de Gaulle, voor wie integratie een lelijk woord is, of het politiek, economie of defensie be treft. Door vooralsnog officieel lid te blU- ven van de NAVO, maar zich (nu financieel) terug te trekken uit het geïntegreerde deel van de organi satie, neemt Frankrijk een voordelige uitzonderingspositie in. De veertien bondgenoten zijn in een moeilijke situatie geraakt. Zij kun nen Parijs bezwaarlijk tot de orde roepen. Mogelijk wachten zij de parlementsverkiezingen af, die vol gend jaar in Frankrijk worden ge houden. caramels niet duur wel heerlijk Op Schiphol arriveerden gis teren twee Japanse Origami- meisjes. Origami betekent let terlijk: papier vouwen. Op de luchthaven gaven zij een demon stratie van hun kunst. DEN HAAG Nog dit jaar zal eenj ontwerp van wet huurders be drijfsruimte worden ingediend. Dit heeft de minister van justitie, mede i namens de staatssecretaris van econo-1 misehc zaken, meegedeeld in antwoord I op een vraag van het Tweede-kamerlid Nellssen (kath.v.).

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 1