Geen verandering verwacht in apartheidsbeleid LUCKY STRIKE Oorlogsmisdadiger moet weer operatie ondergaan FANATIEKE MOORD WEKT AFSCHUW Strafonderbreking tot 9 september DE DOOD VAN PREMIER VER WOERD oogstens indere nethoden Dertiende politieke moord dit jaar Give a man a Lucky In rouw vallen de geschillen weg NOG STILTE OM LAGES LEIDSE COURANT WOENSDAG 7 SEPTEMBER 196S (Van een onzer redacteuren) HET ZIET ER NIET NAAR UIT, dat in Zuid-Afrika iets zal veranderen, nu premier Hendrik Verwoerd onder moordenaarshand is gevallen en een ander zijn taak zal overnemen. De blanken in dat land staan al vele jaren met de rug tegen de muur. En de tragische dood van de leider van een grote blanke meerderheid, zal slechts de vastbeslotenheid doen toenemen, het door dr. Verwoerd nagestreefde doel te verwezenlijken. Wie ook zijn opvolger zal zijn, Schoeman, Vorster of een ander, aan het wezen van de apartheidspolitiek zal niets veranderen. Hoogstens zal er verschil van aanpak zijn. Het is met de apartheidspolitiek n Zuid-Afrika steeds meer bergaf waarts gegaan, sinds de Nationa- istisohe partij er in 1948 de Vere nigde partij van generaal Smuts wist te verslaan en de macht in handen nam. In dat jaar was het op het Afrikaanse continent nog betrekkelijk rustig. Velen meen den, dat het nog niet zo'n vaart zou lopen met het ontwaken van .donker Afrika". Het negerpro- Heem in Zuid-Afrika trok toen met name in ons land nog niet _j sterk de aandacht. Dat er naar apartheid werd gestreefd, was op zichzelf geen vreemde zaak. Herinneringen aan de Boerenoor- og beheersten nog sterk veler ge dachten. En de overwinning van de Nationalistische partij over wier verleden in ons land weinig bekend -was werd begroet als het „begin van het einde" van de overheersende Britse invloed in Zuid-Afrika. Baasskap Langzaam maar zeker traden ech ter in de Nationalistische partij krachten naar voren,die bedoelde apartheidspolitiek wilden gebrui- >m een blanke minderheid blij vend het „baasskap" te bezorgen over de grote zwarte meerderheid. Er zou dan geen sprake meer zijn van rassenscheiding, maar van ras sendiscriminatie. Onder het pre mierschap van de predikant dr. D. F. Malan bestond nog de mogelijk heid, dat een aanvaardbare vorm van apartheid tot stand zou wor den gebracht. Toen deze echter in i het najaar van 1954 zijn aftreden bekend maakte, bevond Zuid-Afri- ka zich op een kruispunt van we- gen. Malan had gewild dat zijn oude vriend Havenga hem zou opvolgen. Deze vroegere leider van de in de Nationalistische partij opgegane Afrikanerpartij had steeds een ma tigende invloed uitgeoefend op het extreme nationalisme, dat tijdens de tweede wereldoorlog in Zuid-Af rika wortel had gevat. Strijiloiii Men luisterde echter niet naar Malan. Deze werd opgevolgd door Johannes Strijdom, een strijdbare Transvaalse boer, leider van de rechtervleugel van de partij. Hij was de man, aan wie de Nationa listen in 1948 voor een belangrijk deel hun overwinning te danken hadden. En de extremistische krachten, die Malan al zoveel moei lijkheden hadden bezorgd, wisten hun zin door te drijven. Het be wind van Strijdom duurde slechts tot augustus 1958, toen deze pre mier op 65-jarige leeftijd overleed. I Strijdom was een typische verte- 1 genwoordiger van het Zuidafri- kaanse boerenvolk: keihard, een streng calvinist en bijzonder strijd- Hij was overtuigd van de roe ping van het Zuidafrikaansc volk, de christelijke en blanke bescha ving te handhaven. „God vormde de rassen, de mens dient die te eerbiedigen, raszuiver te houden" zo luidde zijn devies. Vrees 57 Het waren echter niet alleen - H godsdienstige overwegingen, die de Zuidafrikaanse leiders deden vasthouden aan een streng doorge voerde apartheidspolitiek. Hun be leid werd bepaald door de vrees, dat de blanke minderheid eens zou worden overheerst door een vier maal zo grote niet-blanke meerder heid. In de Nationalistische partij ontbrak het niet aan waarschuwin gen tegen dit beleid. Zij werden echter genegeerd, ook toen de mi nister voor naturellenzaken dr. Hendrik Verwoerd de beruchte wet maakte, die de apartheid zelfs tot in de kerk doorvoerde. Het ver wonderde niemand, dat Verwoerd tot opvolger van Strijdom werd aangewezen. Niettemin moest tweemaal wor den gestemd, voordat Verwoerd een duidelijke meerderheid behaal de. Zo sterk verschilde men in de Nationalistische partij toen nog van mening over de wijze, waarop de apartheidspolitiek moest wor den toegepast. Aanslag Bij zijn beëdiging zei Verwoerd, te zullen streven naar de vorming van een republiek, onafhankelijk van Engeland. Dit was naar zijn mening de enige manier om een heid te brengen tussen de Afri kaans- en Engels-sprekenden. Na een half jaar kwam hij met zijn meest omstreden wet, die op het zelfbestuur van de Bantoes. De in heemse bevolking werd in stammen- eenheden verdeeld. De bestaande vertegenwoordiging van niet-blan- ken in het parlement werd opgehe ven en er werden negerstaten met zelfbestuur gevormd. De Verenigde (oppositie)partij waarschuwde toen, dat de wet van de „Ban- toestans" zou leiden tot de onder gang van het land. Er ontstonden ka is reeds de dertiende politieke figuur en de der- de regeringsleider, die dit J Jaar Is vermoord. In januari is tijdens de opstand in Nigeria eerste minister Balewa om het leven gebracht. De Jemeni- tisehe premier Kwadhi Ab- doellah Irijani werd 13 april vermoord. Andere vermoorde politici zijn de Nigeriaansc minister van financiën Okoti-Eboh, Al- hadji sir Ahmadoe Bello en Chef Samuel Akintola. Zij verloren het leven in de revolutie, die 15 janua- tijd zijn die op president John F. Kennedy (22 no vember 1963) en op de In diase leider Mahatma Gandhl (30 januari 1948). Na de Tweede Wereld oorlog zijn zeker 25 konin gen, presidenten en pre miers vermoord. de Iraanse eerste-minister Hassan Ali Mansoer de premier van Boeroendi Pierre Ngendandoemwe. 1964: Eerste-minister Jig- me Dorji van de staat Bhoetan in de Himalaja 1963: De Amerikaanse negerleider Medgar W. E- vers president Sylvan- as Olympio van de repu bliek Togo. 1961: Dictator Rafael Trujillo van de Domini caanse Republiek ei vroegere eerste-mii van Kongo, Patrice Loe- moemba. 1959: Eerste-minister So lomon Bandaranaike van Ceylon. 1958: Koning Feisal kroonprins Abdoel Illah en eerste-minister Noeri Es Said van Irak. 1957: President Carlos Castillo Armas van Guate- 1956: President Anasta- sio Somoza van Nicaragua. Een blanke boer, David Pratt, pleegde in 1960 in Pretoria een aanslag op het leven van Ver woerd. Twee kogels, die de pre mier in het hoofd hadden getrof fen, werden verwijderd en Ver woerd herstelde geheel. Pratt werd naar een krankzinnigeninrichting gestuurd. Republiek Intussen was besloten, dat in de Unie en in het mandaatgebied Zuid- west-Afrika een referendum zou worden gehouden over de vraag, of het land de onafhankelijkheid moest proclameren. Tekenend voor de situatie in Zuid-Afrika was toen, dat met een meerderheid van slechts 74.500 stemmen werd beslo ten, de republiek uit te roepen. Zuid-Afrika bleef toen nog lid van het (Britse) Gemenebest, maar niet lang daarna zou het zich daar uit terugtrekken. Verwoerd dreigde ook de Ver. Naties de rug toe te keren. Totdusver werd dit dreige ment echter niet uitgevoerd. Als een grote overwinning beschouwde Verwoerd de onlangs door het In ternationale gerechtshof te Den Haag genomen beslissing, de klacht van Ethiopië en Liberia inzake Zuidwest-Afrika niet ontvankelijk te verklaren. In werkelijkheid had deze uitspraak echter niets te maken met de apartheidspolitiek. Nederlander Verwoerd, die morgen 65 jaar zou zijn geworden, werd te Ouder kerk bij Amsterdam geboren. Toen hij een jaar was, emigreerden zijn ouders naar Zuid-Afrika. Na lager onderwijs genoten te hebben te Brandfort in de Kaapprovincie, ging hij naar de middelbare school te Boelawayo in Zuid-Rhodesië. Zijn ouders waren daarheen ver huisd, nadat zijn vader predikant geworden was van de Nederduits gereformeerde kerk. Later bezat zijn vader een boek- en tijdschrif- tenhandel. Na een studie aan de universiteit van Stellenbosch be haalde de jonge Verwoerd een graad in de psychologie en de fi losofie en werd hij (in 1923) lector aan deze universiteit. Drie jaar daarna ging hij voor studie naar Europa, waar hij de universiteiten van Hamburg, Leipzig en Berlijn bezocht en promoveerde tot doctor in de filosofie. In deze periode werd hij sterk beïnvloed. Tijdens de tweede we reldoorlog was hij niet alleen fel anti-Brits maar ook zeer pro-Duits. Erfenis Terecht werd Verwoerd gezien als de grondlegger van de apart- heidsleer, die volledige ras senscheiding betekent. Hij streefde aanvankelijk naar vermindering van de negerarbeiders in de ste den. Door de opbloei van de in dustrie kwamen er echter meer naar de blanke centra. Hij zorgde toen voor betere huisvesting door het bouwen van negerwijken en in de omgeving van industriële ge bieden. Hij streefde ook naar meer DEN HAAG De fanatieke moord op premier Verwoerd heeft de gehele wereld geschokt, zo blijkt uit de stroom van reakties van vandaag en gisteren. Alge meen is de afschuw over de laf hartige aanslag in het Zuidafri-. kaanse parlementsgebouw. Er waren echter ook uitingen van vreugde. Zo liepen in de stra ten van de Nigeriaanse hoofdstad Lagos, mensen, die luid „Halle luja" riepen, toen ze het nieuws vernamen. De Nederlandse regering heeft offi cieel laten weten diep geschokt te zijn. Zij heeft met afschuw kennis genomen van deze moord. President Johnson van de Verenigde Staten noemde de aanslag een betreu renswaardige daad. De reaktie van dr Martin Luther King, de bekende Amerikaanse neger leider was: „Weinigen in deze moderne tijd zul len bij de toepassing van de onder drukking zo verraderlijk en duivels te werk zijn gegaan als Hendrik Verwoerd. Maar zelfs in dit geval moet men een fanatieke moord be treuren". Atsjkar Marof, de voorzitter van de commissie inzake de apartheid van de Verenigde Naties zei: „Wij hebben geen ruzie met ie mand in het bijzonder. Wat wij in Zuid-Afrika bestrijden is ee4i stelsel. Waar Verwoerd dit stelsel uitdacht en hij er in Zuid-Afrika het symbool van was, kan zijn dood ons niet overschillig laten. Maar wij hebben geen belangstelling in de dood van een persoon. Wij zijn geïnteresseerd in de dood van de apartheid". Wrang was de reaktie van de verbo den partij, het Afrikaanse Nationale Congres (ANC). „De naam van Verwoerd was syno niem met het kwaadaardigste fa- cisme, blanke overheersing en rassen discriminatie. De enige, die om hem rouwen zijn de aanhangers van het stelsel, dat het Afrikaanse volk en andere niet-blanken onbeschrijfelijk leed heeft berokkend". Even fel reageerde de Rhodesische Nationalistische Partij: „Verwoerd was de doodsvijand van het volk van Afrika en de ergste onderdrukker van zwarte volkeren, die ooit heeft geleefd. We hopen, dat deze moord een les zal zijn voc blanke racisten, die nog overblijven: Ian Smith en Antonio Salazar". De secretaris-generaal van de Ver enigde Naties, Oe Thant, heeft de Zuidafrikaanse afgevaardigde deze boodschap gestuurd: „Ik heb de moord op premier Verwoerd met groot leedwe zen vernomen. Zoals u weet heb ik een afschuw van elke vorm van geweld". Opvallend was verder de reaktie van Ephriam Tsabalala, voorzitter van de Afrikaanse Stichting in Johannesburg: „Dr Verwoerd is voor ons gestor ven, net als Jezus voor ons is gestor- DEN HAAG „Deze moord is een afschuwelijke, volstrekt verwerpelijke zaak", zo schrijft ds. L. H. Ruitenberg in Hervormd Nederland van deze week. „Ons gevoel van medeleven gaat uit naar de familie van de getroffene. In rouw vallen alle fundamentele meningsverschillen weg. Ons gevoel van mededogen gaat uit naar de dader". Het weekblad vervolgt: gelden heeft de moord op een vooraanstaand po liticus de zaak, die gediend wilde worden, tot een oplossing gebracht. Vaak is door moord het tegendeel bereikt". En ,Jn Zuid-Afrika ligt brandstof op gestapeld. Er zijn gevaarlijke spanningen. Wanneer recht in dienst van wraak zou staan en volksgevoelens van welke kleur dan ook zijn daar gauw aan toe zou de zeer verwerpelijke daad van Dimitri Stafendas nieuwe ver werpelijke daden oproepen". MAN DOOD NA VAL VAN 45 M. ROOSENDAAL Tijdens werkzaam heden bij de bouw van een suikersilo van de coöperatieve suikerfaDriek is de 29-iarige A Boeren, afkomstig uit St. Willebrord, van een hoogte van 45 meter omlaag gevallen en op slag gedood. Het slachtoffer was gehuwd en .rader van twee kinderen. Tijdens zijn val raakte hij, ongeVeor vijf meter boven de grond, op een werk vloer de 33-jarige ongehuwde H. Piasmans uit Steenbergen. Deze werd le vensgevaarlijk gewond en is in het zie kenhuis te Roosendaal opgenomen. (Van onze speciale verslaggever Link van Bruggen) BRAUNLAGE/DEN HAAG Er heerst nog stilte om Willy La- ges. Officieel en officieus wordt er het zwijgen aan toegedaan, zowel in het Duitse Braunlage als in Den Haag. De strafonderbreking van de aanvankelijk ter dood veroordeelde, maar in 1952 begenadigde oor logsmisdadiger loopt niettemin op 9 september af. Drie maanden ge leden, op 9 juni werd hij tijdelijk uit de Bredase strafgevangenis ont slagen, waar de op en top nazi en politie-officier, die de dood van tien duizenden Joden en verzetsstrijders op zijn geweten heeft, zomede de afgrijselijke „Silbertanne"-moorden, het bestaan van een uitzichtsloze leidde. „In het aangezicht van de dood", motiveerde minister Samkalden zijn beleid in de Tweede Kamer„kunnen zich omstandigheden voor doen, die verdere uitvoering van een straf zinloos maken. De straf toepassing houdt dan op nog langer rechtstoepassing te zijn". Er viel uit vele hoeken een regen van protesten, maar sindsdien is niet datgene gebeurd wat de strafonderbre king misschien zinvol had kunnen ma ken. De thans 63-jarige voormalige chef van de beruchte, in Amsterdam gezeteld hebbende „Aussendienststelle" leeft nog, hoewel hij als ernstig ziek kan worden gekwalificeerd. Reeds twee keer heeft hij een operatie onder gaan. Een derde operatie hij lijdt aan darmkanker is noodzakelijk, doch hij zou er op dit moment nog te zwak voor zijn. De stilte, die om Lages gevallen is, is vooral in Braunlage merkbaar. Daar ligt hij in een kamer van het houten ziekenhuis, dat tegen de helling van de Hütteberg is gebouwd. Zijn verblijf plaats. zijn misschien laatste, aardse verblijfplaats, is kleiner dan zijn Bre dase cel. Maar van zijn bed uit op de tweede etage heeft hij uitzicht op de kaarsrechte Douglassparren van het Harzgebergte. dat deze genadeloze Brunswijker al van kindsbeen af heeft liefgehad. Iiun plicht werkgelegenheid voor de negers in hun eigen gebieden. Intussen werd echter steeds duidelijker, dat de blanken het niet kunnen stellen zonder de goedkope niet-blanke werkkrachten, terwijl het een on mogelijke opgave is, de niet-blan ke bevolking van meer dan elf mil joen zielen in de eigen woongebie den een redelijk bestaan te bieden. Met deze grote problemen blij ven ook dc geestelijke erfgena men van Vcrwocrd zitten. Nie mand zal hen benijden. logsmisdadiger zo lang mogelijk probe ren te rekken. Ze doen slechts hun plicht. In hun beroep wordt nooit ge vraagd wie de man is, die ze in behan deling hebben, wat hij op zijn kerfstok heeft en hoeveel leed hij anderen heeft aangedaan. Hun erecode staat ook niet toe dat ze met buitenstaanders over de ernst van de ziekte van een patiënt praten, of over de levenskansen, die deze nog heeft. Wat de geneesheer-directeur van het barakken-achtige, maar kraakheldere ziekenhuis van Braunlage wel doet, is het Nederlandse ministerie van justitie zo nu en dan inlichten over de algeme ne gezondheidstoestand van Willy La- ges. Het is een concessie, waarmee hij zich als arts min of meer geweld aan doet, maar als mens kan hij de psycho logie van een volk, dat vijf jaar lang door onmensen werd onderdrukt, goed begrijpen. Een beleefd verontschuldigend zwij gen dus bij de chirurgen, die de oor logsmisdadiger straks misschien weer op hun snijtafel krijgen. „Schandaal" Een wrevelig zwijgen ook -- althans tegenover de peurende journalist bij de vrouw van Lages en bij het verre familielid, bij wie ze inwoont, wasserij baas Erhardt uit de Schultalstrasse. De laatste vindt het „gewoon een schandaal" dat de Nederlanders zijn aangetrouwde achterneef ook op diens sterfbed nog niet met rust kunnen la ten. De eerste heeft weliswaar onmid dellijk na de strafonderbreking ver klaard dat haar man „een eerzaam poli tiefunctionaris is geweest, die altijd op voorbeeldige wijze zijn werk heeft ge daan" ze voegde hier nog aan toe dat hij gemakkelijk naar Zuid-Ameri- ka had kunnen vluchten, maar dat hij dat indertijd niet deed, omdat hij „geen schuldig geweten had" doch sinds deze onwijze en vooral onbegrij pelijke woorden houdt ze tegenover „brutale buitenlanders" de lippen stijf gesloten. In Braunlage, een kuuroord, waar in het zomerseizoen veel vreemdelingen verblijven, valt de grote, geblondeerde vrouw, die een paar keer per dag het ziekenhuis gaat om daar haar man te bezoeken, eigenlijk helemaal niet op. Alleen het ziekenhuispersoneel kent haar goed. Van de portier en de pleegsters krijgt ze een vriendelijk knikje, als ze de lift instapt, of de lange gang doorloopt naar de deur, waarop het cijfer 1 staat. Geld Lages zeil, die tijdens zijn ge vangenschap in Breda rooms- katholiek werd, heeft de stilte, w-clke om hem heen geweven is, slechts één keer verbroken. Dat was, toen hij een fotograaf, die hem op zijn ziekbed verraste, luid toeriep: „Halt! Dat plaat je gaat u geld kosten De vele Nederlandse toeristen, die in de steil omhoog gaande Dr. Bar- ner Strasse langs het ziekenhuis van Braunlage lopen realiseren zich niet dat achter die houten gevel een man ligt, die enkele inktzwarte bladzijden aan hun vaderlandse geschiede nisboek heeft toegevoegd. Evenmin kan Lages zich realiseren hoe de mas sa-motorisering het straatbeeld van voor de oorlog totaal veranderd heeft, hoe de herinnering aan donke re dagen is vervtxigd en hoe de wel vaart pleisters op de wonden heeft geplakt, welke het gewelddadige re gime waarvan hij een fervent voorstander en slaafse volgeling was, in gezinnen en families heeft gesla gen. e Geen dank Schuldgevoel? De in 1949 gevonniste oorlogsmisdadiger, die zich op het alou de „Befehl ist Befehl" beriep, heeft er nooit iets van laten merken. Schaamte? Berouw? Zelfs toen hij drie maanden geleden door een barmhartig gebaar ;en laatste toch nog de vrijheid her- creeg zij 't de vrijheid om aan een dekbed en misschien wel doodsbed ge duisterd te liggen heeft zijn mond, iie ontelbare Nederlanders het graf ln- oeg, nog geen „dank" gestameld. Dat is Lages, WUly Lages, als SS- en vooral als SD-chef eens de schrik van Amsterdam. Lichamelijk is hij nog maar een schim van wat hij vroeger was. Geestelijk is hij dezelfde geble ven, getuige de onschuld, waarmee hij zich heeft vereenzelvigd. De vraag is wat Nederland nog met dit menselijke wrak moet doen. Een andere vraag is, of die eerste vraag wel een reële vraag is. De strafonder breking mag met het wetboek in de hand dan wel niet langer dan drie maanden duren, Den Haag mag duide lijke aanwijzingen en zelfs de overtui ging hebben gehad dat Lages in die periode het tijdelijke met het eeuwige zou hebben verwisseld, betwijfeld kan worden, of de oorlogsmisdadiger ooit naar zijn Bredase cel zal terugkeren. Herstel Ook als hij herstelt, wat In leder geval mogelijk is, zullen er grote moei lijkheden met en In Duitsland ontstaan, daar een staat alleen maar in uitzonderingsgevallen dc uitlevering van een eigen onderdaan overweegt. De met zoveel barmhartigheid om ringde onbarmhartige is dit, naar ons in Braunlage gebleken Is, haarfijn be kend. Hij hoopt op een graticbeslult, terwijl hij dc zekerheid heeft niet tus sen de wal en het schip te kunnen vallen. Op z'n hoogst kan hij terecht komen tussen dc binnenlandse en de buitenlandse politiek van een land, dat h|j met hart en ziel veracht. Eemnes doet het geld de deur uit EEMNES De gemeenteraad van Eemnes heeft in zijn eerste vergadering in nieuwe samenstelling gisteren bcslo- meentebcstuur had voorgesteld een 'reke ning-courant overeenkomst me» deze bank te sluiten. Dit voorstel was ingege ven door de recente overvallen op bon ken, die de laatste tijd zijn gepleegd. De gemeente-o. Avanger, die gewoonlijke beschikte over aanzlcnUJke bedragen had tot nu toe slechts een klein los kluifje om het geld op te bergn.

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 9