Feestelijke Jaarbeursweek begon in zakelijke sfeer Engeland wel, wij niet volle pond? Verderf over regering, die koeien doodt FAMILIE ONTDEKT POGING TOT MOORD OP ECHTGENOTE Proces tegen Oufkir wordt uitgesteld Politie ook muzikaal aktief CKefarine.,4' Uit de Haagse hof geplukt Watersnood in Oost-Pakistan 7 DINSDAG 6 SEPTEMBER 1966 Onder het motto „Door gezonde kinderen, voor zieke kinderen" is gis teren in Assen weer de verjaardag van „Bartje" gevierd. De gehele dag was de jeugd in de gelegenheid presentjes bij het beeld te leggen. En ook dit keer hebben weer velen hun zieke kameraadjes bedacht. Een van de prinsessen onder de muziek instrumenten, het carrillon, is ook present en dat is het enige wat zich voor .Iedereen laat horen: het staat op een vrachtwagen buiten de hal en wordt op gezette tijden bespeeld door een beiaar dier. Behalve kleine privé-geluidscabines door de standhouders zelf geplaatst, bouwde de Jaarbeurs voor haar deelne- vier flinke muziekkamers en hierin concerteerden gistermorgen zes politiemu- ziekkorpsen, o.a. uit Den Haag en Lei den. Zij deden mee aan het muziekfesti val dat de vereniging Stadsontspannir.g ter ere van het Jaarbeursjubileum speci- Sultan: 500 min Luns: 1000 min (Van onze speciale verslaggever) DEN HAAG Niet meer in het ministerie van buitenlandse zaken, maar in de grote Trèveszaal van Verkeer en waterstaat is vandaag het topoverleg tussen Nederland en Indonesië voortgezet. Het was een dag van zware besprekingen, getuige het grote aantal deskundi gen aan beide zijden. Zo nu en dan zonderden de ministeriële delega ties zich landsgewijs af om te trachten tot een gladstrijken van een probleem te komen. Hoewel de houding van Den Haag bepaald soepel kan worden genoemd van Djakarta kan min of meer het zelfde worden gezegd verloopt het topberaad niet zonder moeilijkheden. Minister Luns mag dan gisteravond na afloop van de eerste ronden hebben verklaard dat de besprekingen in een goede verstandhouding zijn verlopen en dat op enkele technische punten ophelderingen zijn gegeven sultan Hamengoe Boewono mompelde hem dit bijna onverstaanbaar na duidelijk is dat er zaken zijn, waar men niet zo snel uit kan komen. Discriminatie Nog duidelijker is dat de sultan en zijn ministers Seda, Azhari en Yoesoef aan de ene kant, en minister Luns en de be windslieden Vondeling, Den Uyl en Bot aan de andere kant, verschillende uit gangspunten hebben en andere accenten Het principe Indonesische s probleem meer yan de hoogte is het hete hangijzer maar Djakarta praat toch liever over de toekomst dan over het verleden. Voor Den Haag is het andersom. Daar weegt het verleden zwaarder. Begrijpe lijk, gezien de schuld van vijf miljard gulden (als gevolg van de RTC-akkoor- den, de nationalisatie van ondernemin gen en kwesties als de Indonesische pen sioenen en de huurovereenkomsten). De Nederlandse regering zou thans ge noegen willen nemen met een schulder kenning en een desnoods over jaren lo pende aflossingsregeling van een mil jard gulden, doch zy heeft de sultan wel onder ogen gehouden dat er, in vergelij king met de houding van Indonesië ten aanzien van andere schuldeisers, van discriminatie gesproken kan worden. Met Engeland bijvoorbeeld, deel Sultan Boewono biedt Koningin geschenk aan DEN HAAG Sultan Ha- mengkoe Boewono van Djokja karta heeft de Koningin van morgen op paleis Soestdijk een geschenk aangeboden. Het is een besneden houten paneel, dat een episode voorstelt uit het Voorindische epos Rama- De Koningin ontving de sul tan, die presidium-minister voor economische en financiële zaken is, samen met de Indonesische ambassadeur in Nederland, dr. Soedjarwo Tjondronegoro, in audiëntie op haar paleis. zodanig erkend. Gezien de slechte positie van de Indonesische schatkist gaat het er in Londen alleen om, de aflossing over een aantal jaren uit te smeren en tegelij kertijd te proberen een nieuw krediet op te nemen. Het standpunt van Djakarta blijkt te zijn dat een groot deel van de vorderin gen van Nederland een gevolg is van dc politieke ontwikkelingen tijdens en na het losmakingsproces en de voorberei dingen tot zelfstandigheid. Een tiende gaat c Als men in Den Haag het oor te luisteren legt, verneemt men dat de Indonesiërs bereid zijn tot een schuld erkenning van vijfhonderd miljoen gulden te gaan het tiende deel van het aanvankelijke bedrag dus en de helft van het bedrag waarmee de Nederlandse regering thans genoegen zou willen nemen. De Nederlandse delegatie is (nog?) niet zover dat zij dit aanbod aannemelijk vindt. Als bijkomend probleem is nog naar voren gekomen dat de geldont waarding, die zeker zal doorzetten, het werkelijke schuldbedrag nog kleiner zou maken, omdat de afbetaling over een waarschijnlijk zeer lange periode moet worden geregeld. Terwijl dus aan de ene kant (in een overigens gemoedelijke sfeer) gekibbeld I wordt over een aanvaardbare schuld- erkenning, wordt anderzijds over nieuwe dedclënatiè m'oïim.vond heü," krr-dieten gepraat, over Nederlandse „„i op ministerieel niveau eveneens technische hulp en over het herstel over schulden te praten, zal n 1 e t worden vr°?g,er1f handelskanalen, gepingeld 1 Wat het verlenen van gepingeld. betreft Den __of De totale vordering van Groot-Britan-1 meldden, niet verder te willen gaan dan nië als gevolg van de nationalisatie van vijftig a zestig miljoen gulden. Het groot- Britse ondernemingen en het niet vol- gte deel van dit bedrag zal uit een garan- i de afbetalingsplichten ten Soekarno: nog niet terug in Ver. Naties D.JAKARTA President Soekarno van Indonesië heeft onverwacht meege deeld, dat zijn land deze maand nog niet zal toetreden tot de Verenigde Na ties. Deze verklaring is in tegensDraak met de uitlating van minister Malik, dat Indonesië weer VN-lid zou worden, omdat dit de wil was van het volkscon gres en het parlement. President Soe karno moet hiervoor ziin eoedkeuring geven, zo had Malik nog gezegd. het Nederlandse bedrijfsleven bestaan, dat zich echter moet verplichten te leveren kapitaalgoederen in eigen land te laten vervaardigen. DOODSTRAF VOOR VALSEMUNTERS ALGIERS Twee Fransen cn een Algerijn zijn gisteren in Algiers ter dood veroordeeld. Hetzelfde vonnis is bij ver stek over twee anderen uitgesproken, Het vijftal zou valse Franse bankbiljetten tot een bedrag van vijf miljoen francs het land hebben binnengesmokkeld. Pniël, de plaats, waar Jakob worstel de met God. wordt op het ogenblik ge zocht door de bekende Amerikaanse ar cheoloog prof. James B. Pritchard. Hij verricht daartoe opgravingen op een punt ten noordoosten van Jericho. (Van een onzer verslaggevers) UTRECHT Geen officieel vertoon begeleidde gisterochtend de openstelling van de Najaarsbeurs en haar twee vakbeurzen in toch feestelijk gestemd Utrecht, dat zijn graantje meepikt van het gouden jubileum dat vrijdag a.s. wordt gevierd met een officiële bijeenkomst in de Margriethal voor vele honderden genodigden. Heel zakelijk meldde zich al vóór half 9 de eerste buitenlandse bezoeker, een Duitse groothandelaar in tapijten. Hij werd weldra ge volgd door een stroom van andere zakenlieden en daarmee was zowel in de Vredenburggébouwen als in de beide hallen op het Croeselaan- terrein de drukte begonnen. Het belangrijkste Beursnieuwtje is l verdje en de witte fiets en vilten mi- de nieuwe groepsmanifestatie van fabri-1 ni-rokjes alsmede handtasjes passend bij kanten in muziekinstrumenten, onder I de minikledlng. met rijgsteekgarnering, de naam Intertone in de Marijkeha] knlpbeugel en dikke zwarte pompoenen, ondergebraoht. Wie meent, dat het hier J „labyrint" van geluiden__zal| Speelgoed waarbinnen men allerlei instrumenten kan laten horen of beproeven. Van de ze cabines wordt druk gebruik ge maakt: men sleept er eventjes een ham mondorgel of een vleugel binnen en het spel kan beginnen. Ook allerlei kleinere instrumenten kunnen er op hun muzikale perfectie worden ge toetst zonder dat andere beursbezoe kers daar last van hebben. De verscheidenheid in aanbiedingen is groot, er zijn zelfs kerkorgels en het ontbreekt er bepaald niet aan blokflui ten, drums en electrische gitaren. Carrillon Speelgoed is er te kust en te keur met nieuwtjes als Spaanse poppen die zoveel kunnen dat ze levend lijken, poppen die los kunnen lopen en poppen die haar hebben dat alle bewerkingen kan onder gaan. De serie Dinkey Toys is verrijkt met een DAF en een dwaas kaartspel heet „The Beverly Hillbillies". De oude brave vliegende Hollander bestaat nog altijd, maar nu met verstelbare zitting, wielen met verchroomde doppen die op nylon lagers lopen en het geheel is voorzien van een verchroomd bagagemandje. Voor de rijke opa's die hun kleinkinderen wil len hele collectie Thunderbird-machines. Bij de sieraden en kunstnijverheidsar tikelen vallen o.m. emaille hangers op en het allernieuwste voor de studeerkamer is een maanglobe in reliëf. 4 middelen doen wonde ren bij pijn of griep! V/er middelen In één tablet helpen elkaar endoen wonderen! De vier middelen, verenigd in één de wedstrK1,^Sde0„rgdfko"d'e„Na'l tablet Chefarine „4", zijn alk afzon- trommelend door de stad en derlijk in de hele wereld beroemd en "Pn hebben miljoenen mensen baat ge bracht. Tezamen werken zij nog beter en doen werkelijk wonderen. Eén der bestanddelen is het betrouw bare maagmiddel Chefarox, dat een teveel aan maagzuur neutraliseert. De combinatie b ideaal om pijn of griep doeltreffend te bestrijden. blazend de avond hadden zij nog een eert op het Vredenburg in petto. Zo had de volijverige politie op deze eerste beursdag een dubbele taak: zij was weer voortreffelijk in touw voor de verkeersregeling welke bij het toenemen van auto's steeds ingewikkelder wordt bovendien vermaakte zij groot en klein met de vrolijke muziek in de stra- de Jaarbeursvlaggen klapper den in de wind. Intertone is een beginnende vakbeurs, daarom nu nog niet groot, wel veelbelo- De Irenehal biedt het vertrouwde beeld van de vakbeurs woningtextiel, In- terdecor, die ook op internationale allure boogt. Hier valt op, dat het donzen dek bed steeds meer een rol gaat spelen in de slaapkamer-inrichting. Prachtige war me tinten van tapijten en zeer vrolijke gordijnstoffen geven deze vakbeurs een aantrekkelijk uiterlijk. Voor de keuken De Najaarsbeurs zelf is gericht op huishoudelijke artikelen, luxe artikelen, kortom alles, wat men thuis of persoon lijk kan gebruiken. Bijzonder veel nieuws is er niet, maar wel zagen wij kleine handige technische snufjes, zoals een kaasmesje aan beide kanten geëtst zodat de kaas er niet aan blijft kleven, een honinglepel die niet afdruipt en een kaarsenschaar die de pit knipt en op- Jaarverslag IMF: werkgelegenheid op hoog peil WASHINGTON —Voor het eerst na de tweede wereldoorlog bestaat in vrij wel alle industrielanden tegelijk een hoog peil van de werkgelegenheid. Dit concludeert het Internationale monetaire fonds in zijn jaarverslag over 1965. De economische expansie in de VS, die zich in haar ze»sde jaar bevindt, ging aanvankelijk vergezeld van een goede stabiliteit van prijzen en kosten. Maar de groei van de laatste tijd. die wordt gesti muleerd door de Vietnamese oorlog, zal waarschijnlijk niet lang meer kunnen worden volgehouden, aldus het IMF. Hert in bedwang houd'em van de kosten- en prijsdruk is overigens een ge meenschappelijk probleem van de in dustrielanden geworden. Corrigerende maatregelen zijn volgens het fonds drin gend gewenst. GEEN PRIJSSTOF MEER IN BELGIË BRUSSEL De Belgische prijsstop, die sinds 9 mei jl. van kracht was, is opgeheven. Minister van economische zaken Jacques van Offelen deelde giste ren mee, dat het decreet, waardoor alle kleinhandelsprijzen werden geblok keerd, buiten werking is gesteld. De Belgen kunnen dus weer een verzoek tot prijsverhoging indienen. Maar dan moet de verhoging van de kosten als gevolg van de produktie of import dui delijk worden aangetoond. Het toezicht blijft scherp! Gisteren is de vierling Lauten- bach, die in het Friese Deinum woont, acht jaar geworden. Onder de vele geschenken was ook een groot pak. Tot verbazing van de hele familie kwamen vier fietsen te voorschijn, een cadeau van een oom. Geen wonder dat van links naar rechts) Willem, Ietje, Meint en Dirkje de glimmende groene karretjes direct wilden proberen. Boetepreek in India's parlement NIEUW-DELHI Een Hindoc- pricster heeft gisteren enige dei ning veroorzaakt in de vergade ring van het Indiase Lagerhuis. Hij slaakte kreten als: „Ere aan moeder koe Verderf over de regering die de koe doodt". De afgevaardigde hield een soort boetepreek en stoorde zich niet aan het gehamer van dc voorzit ter. Deze liet tenslotte de verga dering enige tijd verdagen. Toen de vergadering werd heropend was de in saffraankleurige kledij gehulde priester vertrokken. Buiten het parlement stonden gehelmde politiemannen. Een stoet, waarin zich vele priester en zo genoemde heilige mannen bevonden, trok kalm en waardig langs het parlementsgebouw. Een Brahmaanse witte koe, voor de orthodoxe hindoes het symbool van het moederschap, werd tot vlak voor het gebouw gevoerd. Status (Van een onzer verslaggevers) LINSCHOTEN Ruim een jaar na zijn vergeefse poging, zijn 28- jarige vrouw te vergiftigen heeft de 31-jarige chauffeur C. v. d. B. zich bij de politie gemeld en een volledige bekentenis afgelegd. De rijkspolitie heeft hem, zoals wij gisteren al in een deel van onze edities schreven, ingesloten op verdenking van poging tot moord. Vandaag wordt hij bij de officier van justitie Utrecht voorgeleid. Toen de rijkspolitie er na een lang durig onderzoek niet in slaagde de mys terieuze vergiftiging op te lossen, ging de familie van het echtpaar zelf op speurtocht. Zij ontdekte, dat de man een verhouding had met een 23-jarig, uit Friesland afkomstig, en in Woerden wer kend meisje. Dit feit leidde tot de op heldering van het misdrijf. Door de mand In een gesprek met zijn vrouw en zijr zwager viel de chauffeur, die tot dat ogenblik boven alle verdenking was ver heven, door de mand. Hij bekende, dat hij zijn vrouw door vergiftiging van het leven had willen beroven om met zijn vriendin te kunnen trouwen. In een spoedig daarna gehouden familieraad werd de ohauffeur gedwongen zich bij de politie te melden. Zaterdag reed hij met zijn zwager naar het groepsbureau van de rijkspolitie in Montfoort. Mevrouw C. M. v.d. B.-de H. werd verleden jaar augustus ernstig ziek in het ziekenhuis opgenomen. Als het haar van de vrouw begint uit te vallen wordt de vergiftiging, veroorzaakt door thal lium, ontdekt. De chauffeur komt zijn vrouw (moe der van drie kinderen) elke dag op zoeken. Niemand uit zijn familie- of ken nissenkring koestert argwaan, ook niet nadat de politie ontdekt, dat de De politie verhoort vondst van de lege fles in de kelder, maar vindt geen aanleiding, hem vast te houden. Dan valt de verdenking op de Woer- dense wijnhandelaar, maar weldra blijkt, dat hij er niets mee te maken kan heb ben gehad. Het onderzoek loopt op dood spoor. Als de vrouw na negen weken uit het ziekenhuis komt, krijgt het leven weer ziin normale loop. De familie neemt er echter geen genoegen mee, dat de politic de dader niet heeft kunnen vinden en Erobeert op eigen houtje achter de waar- cld te komen. Met na vele maanden als resultaat de bekentenis van dc man te genover zijn vrouw en familie en later enovcr de politie. Iet thallium bewaarde de chauffeur al jaren in een fles. Af en toe gebruikte hij de groen geworden gevel van zijn huis schoon te maken. Na de ver giftigingspoging bad v.d. B. het thallium weggegooid. De lege wijnfles, waarin hij een scheut had gedaan, had hij laten staan. t. )0OR TNAT oude boerderijtje. tweede -L' huis voor velen, kan toch nog heel wat zorgen baren. De avonturen lig- gen voor een stadsmens in de eenvou digste zaken, zodra die mens de ste nen straat verruild heeft voor he* mulle pad. Ietwat vermoeid zat ze tegenovei mij. Kersverse boerderijbewoonster. Weliswaar was het de bedoeling ge weest in april de boerderij te betrek ken. maar aangezien de deel verzakt was. het dak lekte en een zeer noodza kelijk klein vertrek heel apart ge bouwd was (een stevige wandelinp van het huis), moest er zo het een en ander gebeuren. Betonstorter, timmer- man, loodgieter en schilder vulden haar vakantie en voor de rest alle vrije weckenden, die ze al kamperend in een klein hoekje van haar nieuwe tot plukken noodden zo was het ge weest toen zij haar kopersoog erovei liet gaan. Maar in juni was de wei een prairie, een vijandige vlakte waai ze zich niet meer waagde. Op een na middag, ze maakte met tegenzin haai zoveelste krop sla schoon, werd er op de deur geklopt. Even later stond de boer van ernaast op de drempel: of hij het gra« eens voor haar maaien Haar hart klopte van opwinding hier was het nou de burendienst, de gemeenschap van het platteland tegen over de vereenzaming in de stad. Ze knikte blij. oonen...?'^ aarzelde ze, „die sla ver- De boer keerde zich om en ver dween. Helemaal ir de put bleef ze achter Was het tevee' geweest? Maax na een uur was hij terug. Een hengselmand vol uien en sperziebo nen aan de arm: „Neem maar wat mee naar de stad", zei hij achteloos greep toen zijn blinkende zeis en maaide het weiland in stoere slagen Zo bracht hem koffie en prees de schoonheid van de wei. Maar somber antwoordde hij: „Met een week is het krek lender. Een paar koeien erop was beter." Burenhulp nen. Wat hij trouwens wel wist Waarop hel aanbod kwam, dat hij zes koeien zou laten grazen. En zij in bracht. Om het boerderijtje het erf vol puin. een moestuin waarin de sla door haar in de eerste week vol geest drift gepoot, nu tot wanstaltige ge drochten uitschoot, want per week eind kon ze niet meer dan één kror verwerken. Alleen éér ding was keurig- de Een echte wei. waar de madeliefjes ,Wat mot u er voor hebben", vroeg ie buurman Zo vond het ontroerend, voor zo'r oeetje gras nie' alleen zoveel werk •naar nog wa gever. ook. Ze keek naar de krop sla onde-. aaar handen: „Een uitje", zei ze. „En..." zei de boer. Ze dacht aan de keurige rijen bo nen daarginds- „Een maaltje sperzie- Pas veel later, bij de kruidenier in het dorp, ging ze iets van deze buren hulp begrijpen toen de boerin van de andere kant spijtig zei: „AJs u nou land verpacht had u het welis kun nen zeggen De baas l\ad er graac goed geld voor neergeteld. Vast meer dan die schrielhans van Welgele Van de kan melk mogen ze in het dorp niks weten De deelnemers aan de betoging eisten een verbod op het slachten van koeien in het gehele land. De koe moet volgens hen de sta tus nationaal dier krijgen en er moet een commissie komen ter bescherming van dit in India hei lige dier. De betogers meenden verder dat invoer van rundvlees moet worden verboden. Enkele kranten hebben de laatste tijd gepleit voor het slach ten van oneconomische koeien. Het ministerie voor voedselvoor ziening heeft aangekondigd de voortplanting van koeien tegen te gaan. In acht van de zestien staten in India is het slachten van deze dieren verboden. Andere staan al leen het slachten van gewonde koeien toe en enkele staten heb ben geen bepalingen voor rund- Een andere demonstratie, die eveneens een opheffing van het verbod op het slachten van heili ge koeien eiste, bracht 20.000 strijdbare Hindoes op de been. Een Hindoe heeft al vijftien da gen gevast en is van plan daar mee door te gaan tot hij sterft, als de koeien niet beschermd wor den. Stokslagi en Drieduizend studenten hebben gisteren een stadsbus in brand gestoken, brandweerlieden met stenen bekogeld en een groep In dische journalisten aangevallen. Twee verslaggevers kregen stok slagen en anderen werden mis handeld. Niemand werd echter ernstig gewond. ZAAK BEN BARKA PARIJS Gisteren is het pro ces begonnen tegen vijf mannen die ervan worden beschuldigd de Marokkaanse oppositieleider Ben Barka te hebben ontvoerd. Deze ontvoering heeft geleid tot het verbreken van de diplomatieke be trekkingen tussen Frankrijk en Marokko. Verwacht wordt dat op nieuw spanningen zullen ontstaan tussen beide landen. Bij de opening van het proces, dat waarschijnlijk ongeveer vier weken zal duren, verklaarde de president van het hof, Jean Perez, dat de be handeling van de zaak tegen de Ma rokkaanse minister van binnenlandse zaken, generaal Mohammed Oufkir, en zes andere verdachten, die naar Marokko zijn gevlucht, zal worden uitgesteld. Na afloop van het proces tegen de vijf mannen die nu terecht staan zullen de andere verdachten bij verstek terechtstaan. De verdediging zal twee belangrijke getuigen, eerste minister Pompidou en minister van binnenlandse zaken Roger Frey, niet kunnen dagvaarden. Tijdens een kabinetsvergadering, die werd ge leid door president de Gaulle, is beslo ten dat de twee ministers niet zouden verschijnen. Ben Barka werd vorig laar 29 oktober ontvoerd uit een café n Parijs. Generaal Mohammed Oufkir werd door Frankrijk aangeduid als dc achter de schermen in deze zaak. ming aan de ontvoering en de zesde ls ten laste gelegd dat hij heeft nagelaten een misdaad ter kennis van de autori teiten te brengen. De eerste dag van het proces werd besteed aan het afwerken van een aan tal formaliteiten, zoals het aanwijzen van de jury, waarin vier vrouwen en vijf mannen zitting hebben en het vaststellen van de gegevens over de verdachten alsmede hun bronnen van inkomsten. Het onderzoek heeft zeven maan den in beslag genomen. Voor het werd afgesloten beval generaal de Gaulle een reorganisatie van dc Franse contraspionagedienst aan. Ko ning Hassan van Marokko heeft tot nu toe alle verzoeken om uitlevering van de andere verdachten naast zich neergelegd. De advokaat van de familie Barka deelde mee dat de echtgenote van Ben Barka de openingszitting niet kon bij wonen omdat haar paspoort nog niet is verlengd. Zij woont in Kairo. Een ver zoek van de verdediging om de zaken tegen twee verdachten uit te stellen omdat hun verdediger ziek is werd af gewezen. DACCA Grotr delen van Oost beambte van Air France, een journa- Paki*,an worden door overstromingen t, een Marokkaanse politieman, twee i ^„J*lCr^nLn„ Jf,t,ul£ir!ctN.ara-Vnnganj mannen van do politie fn Parija, en »en|

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 7