Nieuwe crisis dreigt in burgerluchtvaart Niet meer ,all British' Snelle dure of grote goedkope machines bouwen? AMATEURSTATUS VAN ATLETEN BEDREIGD LUCHT VERJAAGT HET ZOUTE WATER Ton Sybrands weer in het voorste gelid Max Heymans met gouden collectie Nederland verloor van Ver. Staten (1-3) Nederlander ontdekt nieuwe villa in Rome Samenwerking tussen kruis verenigingen Joh. Cruijff debuteert in Nederlands elftal alles /ggsz&ï goed en wer 5 DINSDAG 6 SEPTEMBER 1966 (Van luchtvaartmedewer ker) LONDEN De 25ste vlieg- show in Farnborough deze week heeft voor de Britten een aan tal onplezierige en zelfs tra gische aspecten. Voor het eerst zijn er ook niet-Britse fabrika ten. Na de klappen die de Engel se luchtvaartindustrie nioest in casseren door de straffe bezuini gingsmaatregelen van de rege ring (annulering van allerlei pro jecten en het plaatsen van orders in Amerika) bleef er voor de Brit ten weinig anders over. De buitenlanders op de show moesten echter wel door een Britse firma worden voorgedra gen, de motoren en vele onderde len moesten eveneens Brits zijn. Rolls Royce introduceert zo onze Fokker Friendship, die Dartmoto ren heeft en de Britse concurren tie (HS-748 en Herald) glansrijk kan doorstaan. ONGELUKKEN Tragisch is ook dat deze ten toonstelling telkenmale door vliegongelukken wordt voorafge gaan. Zo ook nu. Eerst explodeer de een Victor bommenwerper, toen een BAC 111 en daarna moest een Lightning straaljager een noodlanding maken. Het ver ongelukken van de Britannia in Zuid-Slavië vorige week ligt nog vers in het geheugen. Het aantal werknemers in de Britse vliegtuigindustrie neemt maandelijks met zo'n duizend man af. (Vijftigduizend man min der in vijf jaar tijds.) De tweede plaats op de wereldranglijst van de vliegtuigbouw komt wel in ge- Wel stijgt de uitvoer nog steeds, vorig jaar zelfs 55 pro cent. En 1966 zal een recordjaar worden. Maar na 1967 is er voor de paradepaardjes One-Ele ven, Trident en VC 10 niet veel goeds te voorspellen, want de orders ontbreken. Tegenover honderd verkochte One-Elevens en vijftig Tridents staatn vier honderd Amerikaanse DC-9's en 528 Boeings 727. Treuriger nog is de export van militaire machines verlopen, ter wijl vroeger de Meteor, de Hun- ter en de Scahawk toch veelge vraagde toestellen waren. FUSIES De Britse regering oefent druk uit op de vliegtuiggroepen BAC en Hawker Siddely en de moto renproducenten Bristol Siddely en Rolls Royce om samen te gaan. In de motorensector is de fusie al een eind op gang, elders nog lang niet. Velen betreuren het dat er een brok gezonde con currentie verdwijnt. Het zal vooral de motorenin dustrie zijn, die een goede toe komst tegemoet gaat. Er zijn thans dertig buitenlandse vlieg tuigen met Britse motoren uitge rust, en dat betekent niet alleen fabricage van motoren maar ook van reserve-onderdelen. (Van onze luchtvaart medewerker) WASHINGTON Hoewel supersonische snelheden b(j de luchtmachten reeds lang in ge bruik zjjn, aarzelt de burgerlucht vaart de vleugels in deze richting uit te slaan. Vreest zjj een onren dabele exploitatie by deze snel heden, waarbij aardse afstanden verschrompelen? Of geeft zjj er de voorkeur aan, de veel grotere en goedkopere luchtreuzen aan te schaffen? Naast ongekende inves teringen bljjft de belangrijke vraag: zijn er voor beide types voldoende passagiers te vervoe- De enige die zich daarover geen zor gen maken, zijn de vliegtuigfabrieken Boeing en Lockheed, die morgen bij de Amerikaanse Rijksluchtvaartdienst hun vast omlijnde plannen zullen in dienen voor een supersonisch ver keersvliegtuig, dat hen in de komende dertig jaren een omzet van 25 miljard dollar (90 miljard gulden) zal op leveren. Zij willen een verkeersvliegtuig op de markt brengen dat zijn 240 tot 300 passagiers in nog geen drie uur naar de andere kant van de Atlantische Oceaan zal brengen. Bij deze toekomstige snelheidsreuzen doen zich problemen voor, waarmee men niet eerder in de burgerluchtvaart werd geconfronteerd. Zo zal de huid van deze kisten roodgloeiend worden op de koude kruishoogte van 20 km en door de wrij ving een temperatuur van 316 graden Celsius bereiken. Bepaalde materialen zullen gaan uitzetten. En zo wordt het toestel tijdens de vlucht zo'n 30 cm langer, terwijl bepaal de leidingen zelfs 254 cm langer zullen worden. Verder zal door de lage atmosfe rische druk de vloeibare brandstof snel gaan koken en zullen er spanningen op treden ten opzichte van de inwendige koude delen. Wedloop De technische problemen liggen dus hoog opgestapeld. Maar het is voor de Amerikaanse vliegtuigindustrie de enige weg om uit de impasse te komen. Want zowel in Europa als in Rusland wordt hard gewerkt aan een soortgelijk type, dat echter zo'n duizend kilometer langza mer zal zijn. Een winstpunt voor de con currentie is dat haar machines drie jaar eerder ter beschikking zullen komen. En als de Amerikanen niet spoedig een ant woord klaar hebben, zal de markt reeds Op Farnbourough staan als grote Klaas en kleine Klaas de Bel fast en de Skyvan naast elkaar. De Belfast is het grootste Britse vliegtuig. Het biedt plaats aan 250 militairen. Zijn „slapie", eveneens van Short, kan er acht tien vervoeren. Proef in het Veerse Meer: verzadigd zijn. Want er is slechts behoef te aan een paar honderd van deze snel heidsreuzen. De ontwikkeling van een dergelijk vliegtuig is een kostbare onderneming, die de draagkracht van de fabriek te boven gaat. Daarom verwacht men dat de Amerikaanse regering T5 tot 90 pro cent van de ontwikkelingskosten voor haar rekening zal nemen. In de komende acht jaren zal voor dit project een be drag van 15 miljard dollar nodig zijn. Parkeerplaats De K.L.M. heeft in de Verenigde Sta ten drie plaatsen gereserveerd od de pro- duktielijn voor het toekomstige superso nische verkeersvliegtuig. Nog voor het eind van dit jaar zal worden beslist wie van de beide fabrieken (Boeing of Lock heed) het definitieve contract zal krijgen voor het bouwen en beproeven van een prototype, gevolgd door seriebouw. Het Boeing-ontwerp voorziet in een va riabele pijlvleugel, die bij het vliegen met hoge snelheden één geheel vormt met het horizontale staartvlak. Daardoor zijn zowel het opstijgen en landen over kleine afstanden als de verlangde hoge snelheid mogelijk. Dit uiterlijke ken merk is in tegenstelling tot het kleinere en lichtere type van Lockheed: dit heeft een vleugel in de vorm van een zg. dubbele driehoek en. biedt ruimte genoeg om er honderd auto's op te parkeren. Een ander opvallend detail is de neus van het vliegtuig, die omlaag kan schar nieren. Hierdoor krijgen de bestuurders tijdens start en landing van de straalreus een beter zicht op de grond. De eerste toestellen zullen ca. 1974 in dienst gesteld kunnen worden. Een luchtvaartonderneming is qpnservatief qn wil' dat ook blijven ómdat zij alleen op winstbejag uit iè. De rond 1960 geïntroduceerde straal- toestellen betekenden een snel heidstoeneming, die boven het gebrui kelijke percentage lag. De maatschap pijen moesten zich daarbij aanpas sen, en dat was niet zonder geldelijk verlies te bereiken. Vele luchtvaart ondernemingen vragen zich af waar om de fabrikanten nu een nog veel sneller toestel op de markt willen brengen. Zijn wij, zo vragen zij, er wel zeker van met die enorme concurrentie op het transatlantische verkeer dat wij heen en terug een bevredigend aantal passagiers kun nen vervoeren? In aanschaf zijn deze nieuwe machines drie a viermaal zo duur als de huidige. Daarnaast zullen er op het moment van ingebruikne ming reeds „vliegende olifanten" in dienst zijn gesteld, die in staat zijn 250 tot 500 passagiers te vervoeren. Reus Zo zal de K.L.M. het a.s. voorjaar de beschikking krijgen over twee su- per-Douglassen, die elk 234 passagiers kunnen vervoeren. Het betreft het grootste en zwaarste lid van de DC-8 familie, die te boek staat als het mode! 63 en ingezet zal worden om het steeds toenemende transatlantische vervoer voor zijn rekening te nemen. Het aan trekkelijkste is nog wel, dat de directe operationele kosten 30 tot 40 procent la ger zullen zijn dan bij de huidige ver- keerstoestellen waardoor de passageprij- zen een flink stuk lager kunnen worden. plannen voor nog (Van een onzer verslaggevers) Het Boeing-ontwerp voorziet in een verstelbzare vleugel, die bij het vliegen met hoge snel heden één geheel vormt met het horizontale staartvlak. ROTTERDAM Een proef in een diepe stroomgeul in het in 1961 door afsluiting van een zeearm gevormde Veerse meer heeft tot resultaat gehad dat zout water op de bodem van dergelijke geulen kan worden verwijderd door samengeperste lucht. Gebleken is, dat wanneer met behulp van een transportabele compressor installatie op de bodem van de geul een luchtgordijn wordt gelegd, het zoute water uit de diepere lagen naar de bovenste zoetere lagen wei* stijgt en daarmee wordt vermengd, Dit onderzoek was een voortzetting van een proef in de Brielsche Maas en werd ingesteld met het oog op de pro blemen die in de toekomst zouden kun nen ontstaan in het Zeeuwse Meer, dat ontstaat na afsluiting van de Oosterschelde. De vrees bestaat dat in dit toekomstige meer diepe geulen al tijd gevuld zullen blijven met zout wa king wordt hard gewerkt. Zo zal PanAm in september 1969 de Boeing 747 krijgen, die plaats biedt aan 490 passagiers of verantwoord dit nieuwe brok techniek te ontwikkelen? De luchtvaartonderne mingen verkeren dan ook in een dllem- welke van de twee moeten zij toestellen zullen er passagiers zijn. De grote vraag blijft echter of het er vol doende zijn. En zo zijn de zorgen nog veel groter dan bij de intrede van het straalverkeersvliegtuig zes jaar geleden. Al met al staat hun over een aantal jaren een hopeloze economie te wachten, die alleen door de zeer groten, of de kleinen gezamenlijk, gedragen zal kun nen worden zodat er nog altijd een kans bestaat voor de Air Union, zij het dan door de nood gedreven. ANDREIKO REMISE TEGEN TSJEGOLEV (Van onze sportredactie) ALèS Ton Sybrands heeft hier zijn achterstand van een punt weten goed te maken, door te profiteren van de remise tussen de koplopers Andreiko en Tsjego- lev en zelf een nuttige winst te boeken op de Zwitser Kuyken. Met nog vier wedstrijden te spelen is er veel spanning te verwachten. Het minst zware program ma heeft Andreiko; Tsjegolev en Sy brands moeten nog tegen elkaar. Overigens komen er in dit tornooi te zwakke spelers uit om van een groots damtornooi te spreken. De kracht van een Reimann en een Agliardi is lager dan van de gemiddelde Nederlandse hoofdklasser. Wat Reimann betreft, zijn partij uit de eerste ronde tegen Tsjego lev spreekt voor zich. REIMANN—TSJEGOLEV. 1. 33—28 18—22 2. 3833 12—18 3 42—38 7—12 4 47—42 1—7 5. 34—30 20—25 6. 31—26 25 x34 7. 39x30 22—27 8. 32x21 16x27 9. 30—25?? 27—32 10. 38x27 14—20 en wit geeft op. Uitslagen dertiende ronde: Demesmaec- ker—Reimann 2—0, Andreiko—Tsjegolev 11, MostovoyAgliardi 20, Kuy kenSybrands 02. Stand: 1/2/3. Tsjegolev, Andreiko en Sybrands allen 19 uit 12, 4. Kuyken 14 uit 11, 5. Mostovoy 12 uit 11, 6. De- mesmaecker 9 uit 12. 7. Laporta 7 uit 11, 8. Agliardi 5 uit 12, 9. Reimann 0 uit 11. BOEDAPEST Gistermiddag, bij dc opening van het congres van de Interna tionale Amateur Atletiek Federatie, stond woedende president, de Engelse mar kies van Exeter, voor de vertegenwoordi gers van vele landen met in de ene hand i een atletiekschoen en in de andere 600 dollar. „Met dit bedrag, mijne heren." zo zei hij. „is tijdens de Europese kampi oenschappen in Boedapest geprobeerd een tweetal atleten om te kopen om dit merk schoenen te dragen." Wat was het geval? De Duitse schoen firma Puma, jarenlang in een strijd om de hegemonie van de verkoop van sportschoenen gewikkeld met Adidas, had geprobeerd twee Oostduitse atleten, Joergen Haase en Joergen May, om te kopen met een bedrag van 600 dollar, als zij toch maar met dit merk schoen zou den lopen. De atleten accepteerden het maar gingen onmiddellijk naar hun ^i.vials, die zich in verbinding stelden met de hoogste instantie, de LAAF. De federatie zal tegen de schoenfabriek een proces aanspannen. Het was reeds eerder bekend, dat er geld onder tafel werd gegeven om een bepaald merk te dragen en daarbij ging het niet alléén om schoe nen. Gisteren werd in Boedapest de zaak voor de eerste maal officieel, omdat men eindelijk in Boedapest de zaak in handen had gekregen. (Van i moderedactrice) AMSTERDAM Theerozen bloeien in de maagdenpalmen van Max Heymans, symbool van het herfstgoud dat zijn collectie be heerst. Natuurlijk is het eigenlijk l'or d'automne zoals het wit le blanc is en het bruin le nègre. Heymans heeft zijn eigen stijl, zoals hij zijn eigen publiek heeft. Een show in zijn huis aan de Nicolaas Witsenstraat is een evenement. De plaatsen zijn schaars en daarom komt iedereen steeds vroeger, wat het voordeel heeft dat tegenwoordig „la présentation" pre cies op tijd begint. En het voordeel, dat degene die het eerst komt een prachtige mensenstudie kan maken. De klantenkring verjongt, maar ieder heeft beslist een eigen ty pe: de elegante, de nonchalante, de romantische of de theatrale. En allen hebben gemeen, dat Heymans, Max, ze kleedt. Dit seizoen in zonnekleuren, goud e.i geel, of gebroken wit, ivoor of lever bruin, beige. Een prachtige collectie, waarin een strakke hoofdlijn te herken nen was, maar toch ook de nodige varianten- Rokkeil ter. 0 Ontbindingsproces Dierlijke en plantaardige organismen zullen, nadat ze op natuurlijke wijze zijn afgestorven, naar de bodem zak ken en in de diepe geulen met zout en zuurstofarm water tot ontbinding over gaan. Dit ontbindingsproces kan tot ge volg hebben dat bepaalde bacteriën in staat zullen zijn zuurstof te onttreKken aan in het water voorkomende che mische verbindingen. Gedacht wordt in dit verband aan een reductie van de in zeewater aanwezige sulfaten tot het gif tige zwavelwaterstof. Bij een menging van het zoute water uit de diepe geu len met het zoete water in de bovenste lagen zou het leven van allerlei dieren in het Zeeuwse Meer kunnen worden bedreigd. De aanvoer van schadelijke stoffen door lozing van afvalwater van de be volking en de industrie zal een derge lijk proces kunnen versnellen. Deze problemen voor de toekomstige waterhuishouding in het Zeeuwse Meer Geen gevaar In 1957 en 1958 is de samenstelling van het water en het bodemmate riaal in twee diepe geulen in de in 1950 afgesloten Brielsche Maas onderzocht. Gebleken is dat hier geen gevaar bestaat voor vis sterfte en het opdrijven van mod der. Dit komt doordat er bijna geen verschillen zijn in het zoutgehalte in de onderste en de bovenste la gen van het water. Dit woj-dt ver klaard door de invloed van de wind op de waterbeweging in rivieren en meren. Vooral wanneer de diepe geulen in de richting van de veel voorkomende westenwind liggen treden weinig verschillen op in het zoutgehalte van het water in de onderste en bovenste lagen. Omdat uit dit onderzoek niet bleek in welk tempo diepe geulen in het toekomstige Zeeuwse Meer als ge volg van de windinvloed zullen ver zoeten werd een nieuw onderzoek in gesteld in een diepe geul langs de noordoever van het Veerse Meer. De ze geul was 22,50 meter diep. Dit on derzoek heeft aangetoond d3t ontzil- ting van diepe geulen op kunstmatige wijze kan worden bevorderd. De sa mengeperste lucht zal later kunnen worden gebruikt als hulpmiddel om diepe geulen in het toekomstige Zeeuwse Meer te ontzilten. honderd ton vracht. Inmiddels hebben ook andere maatschappijen zoals BOAC, Lufthansa en Japan Airlines een bestel ling op deze luchtreus geplaatst. Een voorbeeld dat nog wel gevolgd zal wor- Insiders vragen zich dan ook af: zal er el een markt zijn voor de snel heidsmonsters, waarvan de passageprijs altijd de helft hoger zal zijn? Is het wei De voornaamste en voorname lijn was al direct in het eerste model, een goud geel tailleur. De rok, zonder zijnaden, had een diep ingelegde gerende plooi middenachter. De taille iets verlaagd. Lijfje en voering van het manteltje in goudlamee. Ook rokken met scherp in gelegde plooien op zij, zowel voor als achter. De roklijn tot of tot even bo ven de knie, door de verlengde lijfjes echter leek het korter. Ook plisséerokken aan de gladde lijfjes, die of polslange of helemaal geen mou wen hadden. Die of een diep V-decol- leté hadden of een boordhoge col. Na den en randen vrijwel steeds breed afgestikt bij de wollen shetlands, die met tweed voor de tailleurs en ensem bles favoriet waren. De tailleurs dik wijls ook in Chanel stijl, de jasjes *t>rt| en iets afstaande. De mantels recht en soepel en één swag- germodel in grote tweed ruit. Ook i schouderpassen. die dan weer op de Ensemble van Max Heymans. mouw doorliepen, dan weer aar mouw geknipt waren. Verwerkingen van kant, zoals een Shetland tailleur met bevervest. Typisch was een zwart persianer lijfji of een crêpe plooirok, als mantel. Voor tussen vijf en negen de zwarte petit-robes. Daarna puur goud in la- mee, geborduurde kant of gebrOcheer- de zijde. En tot slot een bruid in eer stijl-japon van goud. Voor kniekort in etages, achter met een queue de Paris sleep. Ook de sluierwolk van vaag- goudkleurig. Al met al een letterlijk gouden collectie. figuurl.jk de IAAF is herkozen, herinnerde aan het voetbal, het wielrennen, waar het ook op deze manier is begonnen. „Wij willen de atletiek vrij van smetten houden en daar om zijn we zo blij. dat we nu eindelijk bewijzen in handen hebben om de „boosdoeners" i PRAAG Het tornooi om het wereld kampioenschap volleybal is gisteren voortgezet met enkele wedstrijden voor de finales. De eerste uitslagen luiden: Om de eerste tot en met de achtste plaats (Praag Roemenië Oost-Duitsland 3—1: Japan - Zuid-Slavië 3—2: Tsjecho-Slowakije - Rusland 3—2. Om de 9e tot en met de 16e plaats (Pardubice): Hongarije - Italië 30; Ne derland - Verenigde Staten 13, (155. 3—15, 1—15 en 7—15): België - Turkije 3—1; China - Brazilië 3—1. Om de 16e tot en met de 22e plaats: Frankrijk - West-Duitsland 3—0; Cuba - Finland 3—0. LONDEN De uitslagen van de gisteravond in de eerste divisie van de Engelse league gespeelde wedstrijden lui den: Aston Villa - Southampton 01; Blackpool - Liverpool 12. NEW YORK Het Braziliaanse San tos heeft gisteren in een vriendschappe lijke wedstrijd in het Yankee-stadion te New York met 41 gewonnen van het Milanese Internazionale. Bij de rust was de stand 1—1. Zelden tevoren waren in Noord-Amerika zoveel toeschouwers bij een voetbalwedstrijd, nl. 42.000. w FOREST HILLS Billie Jean King-Moffitt, de Amerikaanse tennis speelster die dit jaar het dames-enkel- te Wimbledon won, is in de Noord- geschakeld. De 19-jarige Australische Kerry Melville zorgde voor deze verras sing. Zij versloeg de als nummer één geplaatste kampioene in veertig minuten met 6—4 6-4. Raiffeisen gaf chocoladeletter Om de twee jaar BOEDAPEST Vanaf 1969 zullen de Europese atletiekkampioenschappen om de twee jaar worden gehouden. Dit heeft de internationale atletickfederatie giste ren op haar vijfentwintigste congres te Boedapest besloten. De kampioenschap pen zullen na de titelstrijd van 1969 in Athene steeds worden gehouden in het jaar dat vooraf gaat aan en volgt op dat van de Olympische Spelen. Het congres heeft verder het voorstel van Japan, in de toekomst ook wereld kampioenschappen te organiseren of de Europese kampioenschappen open te stel len voor niet-Europese atleten, in studie genomen. Mr. H. J. Reinink voorzitter NTS- programmaraad? DEN HAAG Mr. dr. H. J. Reinink is de. vermoedelijke opvolger van prof. drs. H. Mulder als voorzitter van de pro grammaraad van de Nederlandse Tele visie Stichting. Prof. Mulder zal 1 oktober zijn functie bij de NTS o m. wegens druk ke werkzaamheden neerleggen. Mr. Reinink ging op 1 augustus met pensioen als directeur-generaal van de kunsten op het ministerie van cultuur, recreatie cn maatschappelijk werk. Ook de heer M. van Veen, sinds 1959 regeringscommissaris voor het radio- (en televisie-) wezen, zal binnenkort altreden. Als zijn opvolger wordt genoemd dc oud- burgemeester van Dordrecht, mr. J. A. H. J. van der Dusscn. (Van onzer verslaggevers) ROTTERDAM De Raiffeisenorga- nisatie in Nederland heeft een belang rijke mijlpaal bereikt het totaal spaartegoed van de ruim 2 miljoen spaarders is de 5 miljard gepasseerd. Ter gelegenheid hiervan is vanmorgen aan hen, die zich om 11.00 uur aan de loketten van de 1.300 Raiffeisen-ves tigingen vervoegden een chocolade letter uitgereikt met daarin de cyfers van 5 miljard. Het tegoed van 1 miljard werd in 1950 bereikt, ruim een halve eeuw na de oprichting van de organisatie, en de ƒ2 miljard bij het begin van 1959. Drie jaar later overschreed het inleg gerstegoed de 3 miljard en medio 1964 werd de 4 miljard overschreden. Keuring van auto's in Zweden verplicht STOCKHOLM Alle in Zweden gere gistreerde motorrijtuigen van drie jaar en ouder moeten vanaf 1967 een maal per jaar worden geïnspecteerd door deskundigen. AMSTERDAM Dr. M. J. Verma- „oren, leraar In de klassieke letteren aan het Vossius-gymnasium in Amsterdam, heeft deze zomer bU opgravingen op de AventUn in Rome weer een villa ont dekt. De opgravingen geschiedden op een terrein aan de rechterzijde van de basiliek van Santa Prlsca, waar in de jaren I951-195R de villa van keizer Tra janus werd gevonden. In deze particuliere woning van de kei zer bevond zich een uiterst belangrijk heiligdom van de Perzische god Mithras, waardoor deze opgravingen grote be kendheid kregen. De nu gevonden villa strekt zich van de apsis van de kerk tot aan de straat zijde (een afstand van zeventig meter) uit met grote vertrekken, waarvan er nu tien zijn onderzocht. Waarschijnlijk is deze villa gelijk gebouwd met die van keizer Trajanus. De villa's zijn van el kaar gescheiden door een smalle weg. UTRECHT De drie kruisverenigin gen in ons land hebben besloten een stichting samenwerkende landelijke kruisverenigingen in het leven te roepen. Dit besluit werd gisteravond genomen in een gezamenlijke bijeenkomst van dc da gelijkse besturen. De drie samenwerkende verenigingen zijn de algemene Nederlandse vereniging „Het Groene Kruis", de nationale federa tie „Het Wit Gele Kruis" en de öond van protestants christelijke wijkverp!egin;en in Nederland „Het Oranje Gr >-»ne Kruis". Het doel van de nieuwe stichting is het bevorderen van de samenwerking, het onderling overleg en uitvoering vati cie taken waarover tussen de kruisverenigin gen overeenstemming bestaat. Dit zal gebeuren door onder meer het instellen van gezamenlijke adviescommis sies, doelmatige planning en coördinatie van de arbeid en het kenbaar maken van gezamenlijke standpunten en opvattin- Moeilijke wedstrijd tegen Hongaren ZEIST Het Nederlands voetbalelftal, dat morgenavond in het Feijenoorchtadi- on tegen Hongarije speelt, is als volgt samengesteld, doel: (Meters Graafland (Feyenoord); aohter: Flinkevleugel (DVVS), Israel (Feyenoord), Schrijvers (PSV) en Veldhoen (Feyenoord); mid den: Pijs (PSV) en Muller (Ajax); voor: Swart, Cruijff, Nuninga en Keizer (allen Ajax). Reserves: Van Leeuwen (GVAV). Suurbier (Ajax), De Zoete (ADO), Van der Kuylen (PSV) en Warnas (Go Ahe ad). Elftal in opbouic De 19-jarige Acacied Johan Cruijff zal temidden van zijn clubgenoten zijn le- i buut in het Nederlands elftal maken, i hetgeen voor hem een groot voordeel moet zijn. Hij is de enige nieuweling. I want verder bestaat dc ploeg uit ver- trouwde gezichten. Bondscoach George Kessler zei gisteren nogmaals, dat het nationale elftal in zijn opbouwfase is en I hij was blij reeds nu op zo'n goede te genstander te stuiten. Zijn bewondering voor het Hongaarse elftal stak hij niet onder stoelen of banken. I Hongarije zal morgen In de volgende opstelling in het xeld komen: doel: Szent- mihalyi (1), achter: Kaposzta (2) Meszo- h; (3) Ihasz (4) en Varga (5), midden: Sipos (6) en Molnar (7) voor: Bene (8) Albert (9) Rakosi (10) cn Farkas (11). Het zal tijdens de wedstrijd slechts zijn toegestaan de doelverdediger, indien deze geblesseerd raakt, te vervangen. De heer Kessler is ervan overtuigd, dat de Hongaren alles op alles zullen zetten om in het tornooi om de Europese beker voor landenploegen bij de laatste vier te komen, hetgeen nun in het wereldtornooi niet is gelukt. Supermarkt verkoopt brood goedkoper ASSEN Filialen van een super- markt te Assen, Beilen, Emmen, Mep- pel en Veendam gaan brood tegen 1 sterk verlaagde pryzen verkopen: ge-j sneden wit en gesneden bruin brood voor 68 en 65 cent (normale prijs 73 tot 78 cent). De directie vindt het on juist hogere bezorgkosten in te cal culeren. Bovendien is in de praktijk de maximumprijs vaak minimumprijs geworden. Ook in Amsterdam wordt reeds goedkoper brood verkocht. Gemeentepolit iele Graag zou ik op onderstaande vra gen van alle betrokkenen een duide lijk antwoord vernemen. Dit in ver band met plaatselijke politieke perike len in Vlaardingen. Zijn afspraken tussen politieke partijen en kandida ten voor besturen in vertegenwoordi gende lichamen inzake het aanvaar den en verwerpen van die zetels juri disch bindend? Zo neen, dienen deze afspraken niettemin door de betrokke nen gerespecteerd te worden? Moeten kiezers cr niet tevoren van op de hoogte worden gebracht? Is voor een wethouderschap per sé noodzakelijk dat men over gemeentelijke politieke ervaring beschikt? Betekent een wet houderschap in Vlaardingen een vol ledige dagtaak of kunnen B. en W. daar ook fungeren als een soort raad van commissarissen, die periodiek bij eenkomt, de grote lijnen trekt en de uitwerking aan het - ambtelijke appa raat overlaat. Is 't billijk dat r.k. en liberalen buiten het dagelijks bestuur van een gemeente als VI. blijven? Wat is er de oorzaak van dat voor het wethouderschap gekwalificeerde personen zich niet beschikbaar stellen of niet door hun partij naar voren worden gebracht? Moeten persoon- ij ke geschiktheid en capaciteiten even zwaar of zwaarder wegen dan een „organische" samenstelling van een fractie? (Boeren, werknemers.» middenstanders enz.)? Vlaardingen Mr. E. D. Kraan Onzin Uw artikel over dc visie van een cekere architect Reeskamp heelt mij logelijk verbaasd. Over 800 Jaar ver wacht hij 150.000 miljard mensen op ie aarde. Op elke vierkante meter :ou dan een mens wonen. Er wordt 'eel onzin gedebiteerd in onze samen- eving, maar deze kinderlijke nonsens Verachtelijk U vond dat een Amsterdams och tendblad (noem gerust De Telegraaf) zich verachtelijk heeft gedragen t.o.v. de heer Smallenbrock. Nogal eenzij dig. Andere bladen hebben hun Kri tiek op de ex-minister evenmin onder stoelen en banken gestoken. Trou wens, in een goed democratisch bestel kan enig persorgaan geen invloed uit oefenen hoe dan ook. Voorburg O. C. Sovrrljn

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 5