Benzine-oorlog dreigt uit de hand Geen inmenging in Vietnam Jac Bergmans ontwerpt al veertig jaar schoenen SUPER AL 46 CENT ER MOET GELD BIJ GEBRUIKER LACHT PRIJS MOET OMHOOG VERVOER IS DUUR Snelle dure of grote goedkope machines bouwen? Twee procent extra voor bejaarden Hoger Personeel lid categorale organisatie Hanoi blijft weigeren te onderbandelen „Internationale" bijeen in Hamburg Landarbeiders ontstemd over EEG- beleid Niet knippen maar wel fatsoeneren Prof. v. Bemmelen dekt hoofdinsp. Koppejan zaterdag 3 september 1066 (Van een onzer redacteuren) DEN HAAG De benzinemarkt staat op scherp. Op voor uit zijnde automobilisten mogen in hun vuistje lachen om nóg weer lager wordende literprjjzen terwijl de wereldmarktprijs duidelijke tendens tot oplopen vertoont als het zo doorgaat als nu, kon het ook voor hen wel eens faliekant misgaan. In vrede leven zou best mogelijk zijn Nuchtere zakenlieden uit de witte sec tor zijn namelijk van oordeel dat eer aantal nerveuze witte pomphouders de zaak grondig aan het verknoeien is. Na tuurlijk, hun prijzen zijn vrij, maar prij zen voor super van 46 cent worden zo langzamerhand bedragen waar geld bij moet Daar kunnen de grote maatschap pijen echt niet in blijven berusten. Ze redeneren: die grote maatschappijen waren volgens ons altijd wel geneigd officieus een margeverschil van drie tot vier cent te tolereren. Maar als het vijf, zes zeven, acht cent wordt en meer, daar kunnen ze toch niet in berusten? Da's toch geen zaken doen, maar moeilijk heden uitlokken. Want laten we we! wezen: als die groten willen, dan maken ze ons kapot. Dat deden ze tot nu toe niet, omdat ze zelf In zekere zin ook belang bü ons hadden. Wil helpen immers ook hun over schotten lozen. Nietwaar: een kwantum van je overschot benzine via witte pom pen wat goedkoper aan de markt brengen, kan op een gegeven ogenblik goedkoper ■ijn dan dure opslag. Zo wilden de grote maatschappijen het nog wel. Maar nu? Waar vandaan? Tot zover het relaas van deze zaken lieden, die daarmee wel eens in de roos konden hebben geschoten. Want wat is het geval? Behalve genoemde voorraden die van tijd tot tijd worden afgestoten, komt een belangrijk kwantum van de z.g. vrije benzine ook uit het buitenland, onder meer uit Frankrijk. België en, thans in afnemende mate, uit Italië. Na de Tweede Wereldoorlog deed zich In Europa in toenemende mate het ver schijnsel van klebie raffinaderijen, z.g. „minors", voor. een novum voor dit werelddeel. Vele van deze raffinaderijen hebben (nog) geen eigen distributie- DEN HAAG Nog dit jaar zullen allen, die een uitkering krijgen krach tens de aow, aww, de interimwet in- validiteitsrentetrekkers of de ongeval lenwet, een uitkering-ineens van twee procent krijgen over het dit jaar ont vangen bedrag. Minister Veldkamp heeft dit vast gelegd in een wetsontwerp. In zijn toelichting zegt hij dat vrijwel alle werknemers dit jaar een verhoging van de vakantieuitkering van vier tot zes procent hebben gekregen. De so ciale uitkeringen dienen volgens hem nu ook met dit percentage te worden verhoogd. De minister heeft voor deze extra uitkering bijna negentig miljoen gulden nodig. De minister wil hen die volgend jaar een uitkering krijgen krachtens de arbeidsongeschiktheidsverzekering de nieuwe wao) ook een vakantietoeslag van 6 procent geven. apparaat en bieden regelmatig partUen te koop aan voor leder die *e hebben wil. Daaruit valt mede de gestaag vloelende witte-benzinestroom in Neder land te verklaren. Het uiteindelijke prijsverschil zit nog niet zozeer in de inkoop, als wel autovervoer van de benzine ru pompen. Grote maatschappijen verzorgen een afzetgebied van Hulst tot Ulthuizer- meeden, wat op het totaal van de sumentenprijs drukt, maar witte pompen hebben die problemen minder. Dat op zichzelf werkt dus al kostenbe sparend. Voeg daarbij overigens niet in èlle gevallen dat de praktijk kan zijn het witte vervoer met oudere tank wagens in eigen beheer te doen is van deze zijde opnieuw in h deel. Want nogmaals: het prijsverschil moet men hoofdzakelijk in de transport kosten zoeken. Zet daar namelijk tegenover, prachtige tankwagens der groten, door gaans met twee man in de cabine, die ook niet met minder dan zo'n 160 gulden in de week genoegen nemen en het prijs verschil wordt nog meer verklaard. Jarenlang is dat allemaal goed gegaan er zijn witte pompen die al hun tweede lustrum achter de rug hebben maar de zaak dreigt nu uit de hand te lopen. Esso begon in mei met de eerste waarschuwing, vlot door andere groten gevolgd. En nu was het dan de Shell die het initiatief nam, hetgeen bij de groten opnieuw als een kettingreactie werkte. Grens bereikt Langzaam maar zeker is nu de uiterste grens bereikt, waaronder men niet meer kan gaan zonder een liefdadige instelling te Worden. Het dreigt een kwestie van de langste adem te worden. En wie deze heeft, kan onmogelijk een open vraag Het is inters helemaal geen kunst voor de grote maatschappijen om het „witte gevaar" langzaam maar zeker volledig uit te schakelen. Eerst een tijd met verlies blijven verkopen, zodat het grootste deel er het bijltje bij neer moet leggen en vervolgens bijvoorbeeld aantrekkelijke aanbiedingen doen aan monumentale witten, die dan een grote maatschappijvlag gaan voeren. Alles binnen een zeer ruim tijdsverloop ge nomen. want men kan zich gemakkelijk een langzaam-aan-actie permitteren. Onsympathiek Echter, een charmante politiek is dat bepaald niet Zeker niet ten overstaan een veelkoppig gebruikerspubliek, ie het „imago" van de groten er echt niet op zou vooruitgaan. Enpublic relations" worden bij de grote maat schappijen (terecht) hoog aangeslagen. Hoe scherp de verhoudingen thans lig gen, kunnen enkele 'globale cijfers leren. Gaan we uit van een literprijs aan de consument voor super van vijftig cent, dan is de opbouw als volgt. Af 32 cent voor de fiscus, blijft over 18 cent. In koopprijs 10 cent, free on board tanker (laten we aannemen dat het uit het buitenland aangevoerde benzine betreft). Voor de resterende acht cent moet eerst overslag aan wal volgen, vervolgens ver voer en opslag naar regionale depots en dan komt het dure wegtransport naar de pomphouders die er dan ook nog wat aan moeten verdienen. De zaak raakt dus wel behoorlijk uit zijn evenwicht. Zeker ls, dat het zo niet kan blijven. Conclusie willen alle be trokkenen: groten, witten en gebruikers leder op hun eigen manier tevreden blij ven, dan lijkt één ding nodig: de witte pomphouders, die thans bijna met ver lies verkopen, moeten hun prijzen tot een zakelijk aanvaardbaar niveau optrekken! UTRECHT De Nederlandse christe lijke vereniging van hoger personeel, die is aangesloten bij het CNV, heeft met grote meerderheid van 6temmen besloten voor een proefperiode van drie jaar lid te worden van de Centrale van hoger personeel, een categorale organisatie waarin al meer verenigingen van hoger personeel samenwerken. hiertoe ADENAUER VOOR VERVANGING VAN ERHARD DORTMUND Oud-Bondskanselier Adenauer (90) heeft zich in een inter view met het blad Neue Bildpost uit gesproken voor vervanging van de bondskanselier of reorganisatie van het kabinet als middel om de gezagscrisis in Bonn op te lossen. Ook vindt hij een reorganisatie van de CDU noodzakelijk in verband met de eerstvolgende ver kiezingen. De algemene vergadering overgegaan in verband met de nieuwe organisatiestructuur van het hoger perso neel. die een bundeling beoogt van alle werknemers-intellectuelen. Op deze wij ze meent daze vereniging beter haar in vloed in het landelijke vlak te kunnen uitoefenen. WASHINGTON De Verenigde Staten hebben getracht met Hanoi (Noord-Vietnam) te spreken over een gezamenlijk terugtrekken van de strijdkrachten uit Zuid-Viet- nam. De communisten toonden géén belangstelling. 2 TELETYPE 10 3-sept. 7 13 Rdammer Dit is vandaag in Washington onthuld als reactie op de oproep van de Franse president de Gaulle. Zijn eenzijdige voor stel dat de Amerikanen hun troepen zou den terugtrekken. Is In Washington vol slagen onaanvaardbaar genoemd. De Gaulles rede heeft de toestand in Zuidoost-Azië in geen enkel opzicht ver anderd. Dat hij zweeg over de rol van Noord-Vietnam wijst erop dat de Gaulle al wist dat de communisten niet bereid zouden zijn, te onderhandelen, zegt men in de Amerikaanse hoofdstad. „Waarom heeft de Gaulle Noord-Viet nam en China niet gevraagd met de agressie op te houden?" zei de Zuid- vietnamese minister Tran Van Do van daag. Hij noemde het Franse voorstel onnauwkeurig en onrechtvaardig. Jongen overleden OOSTERMEER Tegen het middag uur is gisteren in het feestende Ooster- meer, waar een optocht van versierde wagens werd gehouden de 13-jarige Cornelis Hogeveen, die op een fiets in de stoet meereed onder een wagen te rechtgekomen en vrijwel op slag ge dood. De feestelijkheden werden onmid dellijk afgelast. (Van onze soc.-econ. redactie) HAMBURG In de tweedaagse vergadering van het algemeen bestuur van de Internationale federatie van christelijke land arbeidersbonden is ontstemming uitgesproken over het jongste EEG-akkoord inzake het gemeen schappelijk prijsniveau voor een aantal landbouwprodukten. „Er zijn waarborgen geschapen voor een gemeenschappelijk prijsbe leid, maar om het structuur- en sociale beleid is niet gedacht". De vakmternationale toont zich ernstig teleurgesteld over het feit, dat de werk geversorganisaties in de landbouw wei nig of geen medewerking verlenen bij de concretisering yan een sociale landbouw politiek. Zelfs wil men niet meewerken aan raamovereenkomst voor de arbeidstijden in de landbouw. Honderden miljoenen guldens zqllen worden aangewend ter versterking van de ondernemerepositie in de landbouw, maar om de arbeids' waarden van de landarbeiders wordt niet gedacht, aldus de vakinternationle i een resolutie. Deze ontwikkeling wordt in strijd ge noemd met de uitspraak in 1961 van d« sociale conferentie van Rome en het Euro pese parlement, dat het sociale beleid in "EEG een integrerend deel noemde DE GAULLE UIT CAMBODJA PNOM PENH Om dc oorlog ken en een einde maken aan iede- in Vietnam te beëindigen zouden alle betrokken landen moeten overeenkomen de Geneefse over eenkomsten van 1954 te eerbie digen en alle oorlogshandelingen stop te zetten. Daarvoor is nodig dat alle buitenlandse mogendhe den met strijdkrachten in Viet nam vooraf de verplichting op zich nemen hun troepen binnen een vastgestelde tijd terug te trek- Voorjaar 1967 brengt felgekleurde schoenen (Van een onzer verslaggeefsters) Waalwijk „welkom in het schoenenmuseum," zegt de jubilerende heer Jac Bergmans aan de ingang van zijn, officieel geheten, Nederlands museum van schoenenleder en lederwaren. Behalve tartarenlaarzen, zuiver gouden schoentjes uit Thailand (zelfs de zooltjes zijn van goud) en grote negersandalen staat hier een klein deel van zijn collectie voor de komende winter. Het mo derne laarsje staat er, naast die uit grootmoeders en overgroot- Felgekleurd en vaak tweekleurig zullen de schoenen voor het ko mend voorjaar worden. Deze makkelijke schoen is uitgevoerd in een van de mooie nieuwe tin ten blauw met wit. ENSCHEDE De rector van het gemeentelijk lyceum heeft een leerling van achttien Jaar oud uit Hengelo de toegang tot de school ontzegd. De jongen droeg het haar %o lang dat het tot de schouders kwam. De rector deelde hem mee, dat hij zo dc lessen niet kon volgen maar dat hij mocht Secretaris Oosterhuis is van oordeel terugkomen als hij zijn haar liet knippen, w £ew\rand i '"^"vr'i? en De jongeman ging hiermee niet akkoord en hij liet zich inschrijven voor eera raandèrins verWMrdc heJ 1>'ce,im te Almelo. Dc rector van der.e school wilde dc jonden op rijn t echter scho°' toelaten als hij zijn haar zou laten fatsoeneren. Aan die voorwaarde d J wide de jongen wel voldoen. Intussen heeft een Ens over deze zaak gesteld. ten: zachtgroene en gelige. In wit ko men ook veel variaties. Toch zal er ook een grote collectie klassiek schoeisel worden gebracht De naaldhakken zijn eruit en de spitse puntschoenen steken wel heel erg af bij de nieuwe stompe mode. De hakken moeders tijd, die tot voorbeeld que. Verder komen er veel pasteltin- hebben gediend. Een meer gedurfd laarsje is dat van doorzichtig kristalplastic met lak. Verder zijn er de schoenen met vierkante neu zen en lage hakken, maar toch ook nog wel modellen voor hen, die het liever wat bij het oude houden. Een begrip Jac Bergmans in de betere schoe nenzaken een begrip begon veertig jaar geleden zijn loopbaan als sehoe nenontwerper. Eigenlijk was hij liever schilder of tekenaar geworden, m vader Bergmans was het hier niet mee eens en daarom ging Jac schoenen ontwerpen in de Van Schijndel fabriek, die nu niet meer bestaat en 's avonds cursussen volgen. Als je in Waalwijk bent geboren en je vader heeft zelf een schoencnbedrijf, dan is dat allemaal niet zo vreemd. Het schoenontwerpen leerde hij ver der in Frankrijk en in het Duitse Of fenbach. In 1937 werd hij een van d< vennoten van een leerimportfirma. Pas in 1953 richtte hij zijn schoenenfabriek op, waarin werd opgenomen de door zijn broers voortgezette fabriek van zijn vader, die in Capelle staat. Dit "werd vooral ook gedaan in verband met de grote concurrentie in ons land in het schoenenvak, terwijl de Itali aanse schoenen de laatste jaren ook hun aandeel hierin gaan bijdragen. Jacques Bergmans (59 jaar) ontwerpt dus niet alleen, maar staat ook aan het hoofd van de fabriek. Hij zegt niet zoveel over, hij is nogal beschei den, maar dat het hard werken is, daar komt hij wel voor uit. Spraakzamer is hij over zijn negen kinderen, waarvan er al een paar in het vak zitten of ervoor leren. Voor de jongerenmode vraagt hij hen wel raad. ,.Ze voelen het meer aan". Zijn mening over de schoenenmode voor 1967 is een duidelijker c derscheid tussen schoentypen voor jeugd en de dame. De schoenmode vanzelfsprekend afgestemd op de mode in de kleding. Bij de schoenen voor teens en twens wordt dan ook rekening gehouden met de mini rokken en de bewerkte kousen. Bij deze kousen ho ren eenkleurige schoenen gedragen te worden; vaak felle kleuren. Lakleer Er is een grote verscheidenheid in lakleer in alle tinten. „Vroeger gebeur de het wel," vertelt de heer Bergmans, „dat als het vroor de hele verzameling lakschoenen van m'n vader was ge barsten. Als het te koud is barst lak, re vorm van inmenging. ROT 2284 machine 18 8punts 13cicero Dat is de inhoud van een document dat president de Gaulle en prins Norodom Sihanoek hebben getekend voordat de Franse president gisteren het land heeft verlaten om naar Nieuw-Celedonle te gaan. In een communiqué stellen zij voor geheel Indo-China tot neutraal gebied te verklaren en de neutraliteit op grond van een internationale overeenkomst te garanderen en te controleren. Sprekende over de terugtrekking troepen noemde president de Gaulle met name de VS. In het communiqué wordt de hoofdschuld van de Vietnamese oorlog toegeschreven aan de buitenlandse inmenging, ondanks de meningsverschil len die de Vietnamezen verdeeld houden. MATTERHÖRN EIST DODEN-RECORD ZERMATT In de afgelopen drie maanden zijn er niet minder dan 21 berg beklimmers op de Matterhorn en de om liggende toppen om het leven gekomen. De Zwitserse reddingsorganisatie, die gisteren deze cijfers bekend maakte, deel de mee dat dit het hoogste aantal slacht offers is. dat in deze streek ooit in zomer is gevallen. ter. Het grootste deel voor de voor jaarscollectie heeft Jac Bergmans al klaar. Dat het een kleurige zal zijn staat wel vast Vooral met riempjes en zoompjes en.... bloemen. Van lakleer in een groot aantal kleuren worden de schoenen gemaakt. De neus is allang niet spits meer en de hak tamelijk breed en niet hoog. Dit is een van Jac. Bergmans modellen voor het volgende voorjaar. Arresteren en dan vrijlaten mag DEN HAAG Arresteren ter voorko ming van strafbare feiten en daarna vrij laten, zoals de Amsterdamse politie en ln het bijzonder hoofdinspecteur Koppejan tweemaal heeft gedaan met groepen deel- demonstratle waarvoor maar dit lakleer is zo geprepareerd,1 opzettelijk "geen foës'temïnTng dat dat niet meer kan gebeuren." leend. Is niet In strijd met het Europese verdrag tot bescherming van dc rechten Meer dan ooit staat de schoenenmodc van de mens en de fundamentele vrijhe- )or het voorjaar er gekleurd op. Er: den. zal keus zijn uit een geweldig aantal' kleuren. Mijnheer Bergmans laat ze al prof. Tr. J. Bemme- J.en J„ de ,.briek: ro„en me, or^J, Prof. Van Bemmelen hoopt, dat een van degenen, die zijn onderworpen ge weest aan de methoden van de Amster damse politie, daarover een klacht zal Indienen en doorzetten, zodat de Hoge Raad zal zijn geroepen uit te maken of die methoden in strijd zijn met het ver drag. Het zou, zo schrijft prof. Var Bern- melen, zelfs de moeite waard zijn, als erjdcn vermeden, een beslissing zou kunnen wordim uitge- de commissie voor de rechten het Europese hof j de mens over dei het van het gemeenschappelijk landbouw*»»- In de resolutie, die verstuurd werd naar alle nationale en Europeer Instan ties die te maken hebben met hei EEG-landbouwbeleJd, wordt gevraagd de werknemers een rechtvaardig deel te ge ven van de materiële positieverbetering, die ls overeengekomen. Speciaal werd hierbij gedacht aan de achtergebleven landbouwgebieden ln Europa, die bij de prijsafspraken extra gunstig uit de bas jekomen. Europese Commissie werd gevraagd met nieuwe initiatieven te komen, indien op korte termijn dc sociale partners bij het overleg geen overeenstemming berei ken over een sociale landbouwpolitiek in de EEG. Hiervoor zal ook de medewer king gevraagd worden van de socia listische internationale van landarbei ders, die is aangesloten bij het IVW. De voorzitter van de vergadering, da heer A. IJ ska. tevens voorzitter van de Nederlandse christelijke agrarische be- drijfsbond. noemde het een ramp. indien blij dn'. de arbei ders in het ene land, de concurrentie to groot wordt, dat in de andere landen onmogelijk nog verdere verbeteringen in de arbeidsvoorwaarden kunnen worden doorgevoerd. Desnoods wilde de heer IJska recht streeks stappen ondernemen bij dc Euro- G. I. v. d. MEER- J. PRILLEH'ITZ: Journalistiek leidt tot huwelijk (Van een onzer verslaggeefsters) tot alles". Dat dit beroep ook tot «en verbintenis voor het leven kan leiden bleek vrijdag, toen de heer J. Prillevitn en mejuffrouw G. I. van der Meer in het huwelijk traden. Beiden zijn al ja renlang verbonden aan de bladen van Het Kwartet; de bruidegom blijft dat nog, de bruid heeft met ingang van vrijdag haar beroep vaarwel gezegd. Vanaf 1956 tot 1966 is mevrouw Pril- levitz, met uitzondering van ongeveer een jaar, journaliste geweest bij achter- eenvolgens de stadsredactie van De Rotterdammer en de Nieuwe Haagse Courant. De heer Prillevitz, die tijdens zijn studie M.O. Nederlands al mede werker van de krant was, kwam een tiental jaren geleden werken op de par lementaire redactie van het concern^ met als standplaats Den Haag. In het stadhuis van Rotterdam sloot mevrouw dr. F. T. Diemer-Lindeboom, echtgenote van onze hoofdredacteur, die optrad als ambtenaar van de bur gerlijke stand, het burgerlijk huwelijk. Zij was het ook, die erop wees waartoe de journalistiek kan leiden. In de Waalse kerk aan de Pierre Baylestraat bevestigde dr. N. J. Hom mes, gereformeerd predikant in Rotter- dam-Hillegersberg het kerkelijk huwe lijk. Hij gaf het paar de teksten uit Lucas 11 en Romeinen 15 mee: ,JEn Ik Bidt en u zal gegeven worden; zoekt en gij zult vinden; klopt en u zal opengedaan worden" en ,JJaarom, aan vaardt elkander, zoals ook Christus ons aanvaard heeft tot heerlijkheid Gods". ,Jk hoop dat jullie begrijpen dat het geluk niet hangt als een druiventros, die zo te grijpen is, maar dat het te vinden is in deze regels," aldus ds. Hommes. Een uiterst drukbezochte receptie, waarop men zeer vele redactieleden van onze bladen zag, maar ook vele collega's van parlementaire redacties, besloot het officiële programma voor het echtpaar Prillevitz. Geen blaam op politie A'dam DEN HAAG In zijn antwoord op schriftelijke vragen van het r.k. Eer- ste-Kamerlid Van Meeuwen en het soe. Tweede-Kamerlid Roemers heeft minis ter Samkalden meegedeeld, dat dc „kras se uitlatingen" van de officier van jus titie niet van die aard zijn geweest, dat zij kunnen worden gezien als het werpen van een blaam on dc Amster damse politie. Er blijkt slechts uit dat er verschil van opvatting heeft bestaan i niet wettelijk geoorloofd zijn van bepaalde maatregelen ter hand having van de openbare orde. Ofschoon de officier van justitie te Amsterdam regelmatig besprekingen heeft met functionarissen van de Amster damse politie om een goede coördinatie te bevorderen bij het optreden tegen or- i 1 hij niet tevoren ingc- an d houden en niet of slechts bij^uitzonde- deelnemers aan ordeverstorin, ring proces verbaal tegen de aangehoude- "P te maken. lenklngen tegen bepaalde interpreta ties van te nemen maatregelen behoren, aldus minister Samkalden. in een derge lijk overleg naar voren tc komen. Open bare mededelingen daarover moeten wor- van dc mens voor de rechten m r«?ht*geldlgheid va" de op arrestatie |CTnwJ va vrijlating betrekking hebbende artikelenook het andere Prof. Van Bemmelen meent, dat wie verhoor vasthouden

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 7