MAO WIL NIET LOT VAN STALIN DELEN Tandarts stichtte eeuw geleden Valvoline OU Confucius is zijn voorbeeld Poging rijbewijs te kopen voor 2500,- DALAMS VROUWEN BRENGEN ROERING IN RECHTSZAAL Ruimtevaart helpt een dichtbevolkte aarde 5 ZATERDAG 3 SEPTEMBER 1Q66 Mao maakt zich zorgen, omdat zijn rode revolu- tie is vastgelopen. Hoe krijgt hij haar weer op gang CONFUCIUS (Van een onzer redacteuren) Vergelijkingen gaan nooit helemaal op. Zij dringen zich echter wel aan ons op, wanneer wij ter beoordeling van bepaalde ont wikkelingen naar voorbeelden uit het verleden zoeken. Dat is ook het geval, nu Peking de klok vele tientallen jaren lijkt te hebben teruggezet. De Chinese revolutie verschilt wezenlijk van de Russische. Niettemin is er overeenkomst. De persoonsver heerlijking van Stalin en daarmee gepaard gaande onderdruk king in de laatste jaren van zijn leven, werpen een schril licht op hetgeen zich thans afspeelt rondom Mao Tse-toeng, de grote leider van de Chinese communistische revolutie. Hoewel Stalin en Mao Tse-toeng nooit grote vrienden geweest wa ren, was de ontluistering van de op j 5 maart 1953 overleden Russische dictator een bittere ontgoocheling voor de Chinese leider. Hij reageer de dan ook fel en vooral Nikita Chroesjtsjef moest het ontgelden. Het afzweren van de methoden van Stalin kwam op een voor Mao I bijzonder ongelukkig ogenblik. Chi- L na verkeerde toen nog in een sta dium, waarin de harde hand van een Stalin vereist was, wilde de communistische revolutie niet in gevaar worden gebracht. Hier lag l of Chroesjtsjef en de zijnen het j gewild hebben of niet het grote 'Verstandig zaakt. Senator Robert Kennedy broer van de overleden president zou groter populariteit bezitten dan president Johnson. Gevreesd moest worden, dat een onverkwikkelijke strijd zou ontbran den om Kennedy in 1968 aan de macht te brengen. Het zou een strijd zijn, die het gezag van Johnson als president van de V.S. zou ondermij nen. Gelukkig is Kennedy zelf zo verstan dig geweest, aan alle speculaties een eind te maken. Hij zal in 1968 zowel Johnson als Humphrey steunen. Met deze verklaring heeft hij zijn land een dienst bewezen. De positie van de president is toch al moeilijk. Kennedy heeft zich blijkbaar gerea liseerd, dat hij vóór 1972 toch geen kans maakt op de kandidatuur van zijn partij. Bovendien heeft hij naar de mens gesproken de tijd. Want in dat jaar is hij nog geen 50. Niets zal hem dan meer in de weg staan, te oordelen althans naar de situatie van vandaag. 1 VS-Europa TAE democratische fractieleider in de Amerikaanse Senaat, Mans- field, heeft in een resolutie aange drongen op terugtrekking van enkele divisies Amerikaanse troepen uit Europa. Johnson en zijn ministers hebben zich in het verleden scherp opgesteld tegenover Franse „verdachtmakin gen", dat Washington dacht aan ver mindering van de Europese strijd macht. Ook nü nog zegt Johnson het voorstel van Mansfield niet nuttig te achten. Het zijn voornamelijk politieke over wegingen die Johnson in zijn weige ring doen volharden. Want voor de V.S. tellen andere factoren zwaar: het tekort op de betalingsbalans, de oorlog in Vietnam, en de toenemen de kritiek in Amerika dat de andere N.A.V.O.-landen zich meer militair moeten inspannen. Militair-technisch gesproken maakt het natuurlijk niet uit, of er vier, zes of acht Amerikaanse divisies zijn. De communistische overmacht aan con ventionele troepen is te groot. Het is van belang dat Europa vertrouwt op Amerikaanse beloften van kernbij- Johnson zop wel eens kunnen toege ven, als Mansfields voorstel tot ge volg heeft, dat Europa zich grotere offers gaat getroosten en aldus in direct steun verleent aan de oorlogs inspanning in Vietnam. breekpunt in de Chinees-Russische relatie. Er was echter meer: Mao rea liseerde zich plotseling, wat zou kunnen gebeuren, als hij er zelf niet meer zou zijn. En naarmate hij ouder werd, liet deze gedachte hem niet meer los. Stalin Stalin was niet van het begin af de grote leider van de Russische revolutie. Dat was Lenin. En toen deze in 1924 stierf, wist Stalin door vervalsing van Lenins politieke testament de macht in handen te krijgen. Tot het laatst van zijn leven moest de dictator zich beschermen tegen zijn vijanden of vermeende rivalen. Enkele jaren voordat zijn einde kwam, voelde hij dat zijn dood niet zou worden betreurd. Hij wantrouwde de lieden in zijn on middellijke omgeving meer dan Gevolg hiervan was de persoons verheerlijking. Iedereen moest voortdurend zijn loyaliteit bewij zen. De geschriften van Stalin wer den hemelhoog geprezen. Alle door de Sowjetunie geleverde prestaties werden op zijn rekening geschre ven. Wie het waagde, deze per soonsverheerlijking te veroordelen, velde zijn eigen vonnis. De geschiedenis heeft echter ge leerd, dat de reacties op een derge lijke onderdrukkingspolitiek niet uitblijven. In dit verband is het opmerkelijk, dat nog steeds wordt betwijfeld, of Stalin wel een na tuurlijke dood is gestorven. Versehil In China liggen de zaken anders, ook al heeft Mao Tse-toeng soortge lijke problemen als Stalin had in de laatste jaren voor zijn dood. Mao was wèl van het begin af de grote leider van de Chinese revolu tie. Zijn leiderschap was een van zelfsprekendheid, met name na de „lange mars" in 1934 en 1935 van het Zuiden naar het Noorden van China, die als een van de opmerke lijkste prestaties in de geschiedenis bekend staat. De positie van Mao zélf is nooit in het geding geweest. Als er in zijn omgeving rivaliteit heerste, was dat tussen personen of groe pen die ernaar streefden, na het overlijden van Mao de macht in handen te nemen. Niettemin be vindt Mao zich thans in eenzelfde positie als Stalin in het begin van de jaren vijftig. De verheerlijking van de persoon van Mao, die al vele jaren met de paplepel werd ingegoten, is nu geïntensiveerd. Blijkbaar heeft zij in het verleden niet het ge wenste resultaat opgeleverd. Confucius Met name sinds de ontluistering van Stalin heeft Mao getracht het voorbeeld te volgen van Confucius. De zedenleer van deze grote fi losoof, die al enkele eeuwen voor Christus' geboorte de Chinese sa menleving beheerste, had in de eerste helft van deze eeuw in Chi na nog altijd grote invloed. Onder het rode bewind moesten de wijze woorden van Confucius plaatsmaken voor de gedichten en andere geschriften van Mao, opdat de leer van de communistische lei der tot in lengte van jaren de lei draad zou zijn voor het nieuwe Chi na. Er is echter iets mis gegaan. Want amper zeventien jaar na het slagen van de communistische revolutie blijken de geschriften van Mao zo weinig positieve in vloed te hebben gehad, dat zij er nu letterlijk en figuurlijk in „gesla gen" moeten worden. Voor deze taak liet Mao het oog vallen op zijn jongere strijdmakker, maar schalk Lin Piao. Die zette op Nozems Het optreden van deze „rode wachters" riep herinneringen op aan de wijze, waarop de commu nisten te werk gingen, toen zij het vasteland op de troepen van Tsjang Kai-sjek veroverden. Wel licht was het bedoeld als waarschu wing voor wat er zou kunnen ge beuren, als niet iedere Chinees zich onvoorwaardelijk zou neerleggen bij de ideeën van Mao Tse-toeng. Opvallend is in dit verband, dat in verschillende delen van China openlijk tegen deze „rode wach ters" werd opgetreden. Zelfs wer den portretten en geschriften van Mao verscheurd. Nog opvallender was, dat kort daarna een eind werd gemaakt aan moord- en brandpartijen van de rode nozems. Officieel werd medegedeeld, dat af valligen niet door geweld maar door overreding tot andere gedach ten gebracht moeten worden. Op den duur zal blijken, welke waar de aan deze verklaring moet wor den toegekend. Vastgelopen Al met al is het duidelijk ge bleken, dat de communistische revolutie is vastgelopen. In een volgend artikel hopen we aandacht te wijden aan de ontwikkelingen die daartoe geleid hebben. Rus uitgewezen uit de VS WASHINGTON De regering va de Verenigde Staten heeft de derde se cretaris van de Russische ambassade uit de V.S. uitgewezen. Het is Valentin Ravin, die beschuldigd wordt var tiviteiten die onverenigbaar zijn met zijn diplomatieke status. Volgens het Amerikaanse ministerie van buiten landse zaken 'zou Ravin hebben ge tracht te spioneren. Hij is de twintig ste diplomaat die sinds 1946 uit hef land is gezet. DAKEN VAN FLATS NIET VOLDOENDE VERANKERD DEN HAAG In de technische grondslagen voor bouwvoorschriften is een apart hoofdstuk gewijd aan de „windbelasting" en de daarbij op tredende drukwaarden. Constructies, ook van flats, zullen aan deze stuw- drukwaarden weerstand moeten kun nen bieden met een redelijke veilig heidsmarge. Dat zegt minister Bogaers in ant woord op vragen van het Tweede-Ka merlid Oele (soc.) die had geïnfor meerd naar afgerukte daken in En schede en Weert. In Enschede waren de daken onvoldoende verankerd. (Van e r verslaggevers) ROTTERDAM Een foto uit 1903: Bert Holcombe en Harry Sandall met hun Cadillac, waarmee ze de eerste non-stop-rit Chicago-New York vol brachten. De rit was een prestatie (en een sensatie), waarover in die dagen de kranten niet uitgeschreven raakten. Om de kosten te dekken (of alleen maar te drukken) was de mo torkap voor reclamedoeleinden ver huurd. Zo vermeldde een bord, dat de or van de Cadillac gesmeerd en snel liep op Valvoline Motor Oils. Door de naam Valvoline zijn Bert Holcombe en Harry Sandall voor een ogenblik aan de vergetelheid ontrukt, want Valvoline is nu in het nieuws omdat het op 6 september honderd jaar geleden is, dat de Valvoline Oil Company werd opgericht. De grote man die de stoot tot de oprichting gaf. was dr. John Ellis, een arts, tevens tandarts, en ook chemi cus. Tevoren had hij de zg. continu- stoomdestillatie uitgevonden, die het mogelijk maakte een hoog viscose en hitte bestendige smeerolie uit aardolie te winnen. Het eerste van de drie patenten, die daarop betrekking had den. kreeg hij in juni 1866 op zijn Met Valvoline Oil Company is het steeds crescendo gegaan. De produk- tiemogelijkheden werden in 1869 uit gebreid door de bouw van moderne raffinaderijen in South Brooklyn, Ed- gewater. Warren en Butler, en in 1873 werd de noodzaak geboren een we reldomvattende verkooporganisatie te stichten. Optredende als pionier leverde Val voline in 1884 turbine-olie voor de eerste industrieel toegepaste stoomtur bine ter wereld, uitgevonden door de Engelsman Sir Charles Parson. De eerste Daimler werd (in 1889) met Valvoline gesmeerd en ook de eerste autoproducent in de States, Elwood Haynes (1893) gebruikte Valvoline als smeermiddel. In de loop van de decennia nam Valvoline Oil Company enkele maatschappijen over, en in 1950 sloot zij zich aan bij Amerika's grootste onafhankelijke aardolieproducent, de Ashland and Refining Company in Ashland Kentucky. De mogelijkheden van de maatschappij zijn daan omzet van 447 miljoen dollar, de verwachting ls, dat dit jaar de omzet zal stijgen tot 750 miljoen dol lar. Leverancier voor Nederland van al le Valvoline-produkten is Valvoline Oil (Nederland), aan de Waalhaven, Ambtenaar kreeg envelop met geld rechtszaal van enkele charmante vrou- als getuigen in het thans tegen dc vroegere Indonesische minister van c trale-bankzaken Dalam gevoerde pro» verwekte opwinding en zelfs waarderend gefluit van de zijde van het mannelijk publiek. Tegen Dalam wordt thans een proces gevoerd op beschuldiging van cor ruptie. Dalam had zes vrouwen en er is bovendien sprake van een aantal mai- tressen. Het waarderende gefluit gold Dalams 22-jarige vijfde vrouw Djoefriah. De president van de rechtbank moest haar verzoeken omwille van de orde haar nauwsluitende jurk wat naar beneden te trekken en haar benen beter te bedek ken. Zij had van Dalam een huis en eer Italiaanse auto gekregen, evenals de zesde vrouw, de filmster Sari Naroelita. Op de opmerking van de rechter, hoe Dalam in de indertijd zo roerige omstan digheden tijd had kunnen vinden om tc trouwen, antwoordde Dalam tot groot vermaak van het publiek: „Och, na kan toortijd is daar altijd nog genoeg gele genheid voor." Hij was de rechtbank dankbaar dat hij na een half jaar in de gevangenis Sari weer eens had mogen Dr. Meinsma hij rookwedstrijd UTRECHT Dr. L. Meinema, rook- bestrijder en directeur van het bureau voorlichting van de stichting landelijke organisatie voor de kankerbestrijding zal op dinsdag 4 oktober optreden als voorzitter van een jury die de presta ties van sigarenrokers moet beoorde len. Deze rookwedstrijd wordt georga niseerd door de afdeling Utrecht van SSR in het kader van de lustrumvie ring. Verder zit in de jury mr. Beer- nink, voorzitter van de CHU en oud-wielrenner Cees Pellenaars. Modeshow De strafzaak tegen Dalam begint meer op «en society-receptie te gelijken. Een gehele stoet aantrekkelijke jonge vrou wen, naar de laatste mode gekleed, kwam een boekje open doen over hun betrekkingen met Dalam en met andere personen die bij de mislukte staatsgreep van verleden jaar oktober waren betrok- Bankier Soemar-to verklaarde, dat hij indertijd op verzoek van Dalam naar Praag was gevlogen en van een Tsje- choslowaakse fabriek wapens had ge kocht. Deze aankoop was via de Tsje chische ambassade in Djakarta geregeld. Een Tsjechische luchtvaartonderneming had de wapens naar Indonesië gebracht. De politie had voor een invoervergun ning gezorgd. Een andere getuige verklaarde dat het afbetalingssysteem volledig werd gesteund door president Soekamo. Het 6ysteem leidde tot verduistering yan Het twintig vroegere ministei-s, waaronder ook Dalam. afgeschaft. Een andere getuige, directeur J. A. Franz van de Bank Negara Indonesia, zei verleden zomer bericht te hebben ontvan gen van de overzeese kantoren van de bank, dat die niet langer konden voldoen aan de afbetalingsverpliohtingen. Als ge volg hiervan had Japan het grootste deel van zijn steun aan Indonesië tegen het eind van het vorige jaar gestaakt. Van gratis tot 2 gulden in de maand (Van onze sociaal-economische redactie) DEN HAAG De bewoners van Nij megen rijken het goedkoopst hun huis vuil kwijt en die van Eindhoven liet duurst. Dit blijkt uit een onderzoek van de Nederlandse consumentenbond in twintig grootste steden van ons land In Nijmegen behoeft men niets te be talen, noch voor de vuilnisemmer noch het regelmatig legen. De meeste grote gemeenten geven de emmer in bruikleen, sommige laten de bewoners •n emmer kopen (Dordrecht: 10). De afhaaltarieven variëren van 6 in Amsterdam, via 7,20 in Den Haag. 7,26 in Schiedam, 7.80 in Rotterdam, 10,08 in Delft en 18 in Leiden tot 24 in Eindhoven. KAAPSTAD De Zuidafrikaanse mi nister van economische zaken .i.icolaas Diederichg, maakte bekend dat de opslag mogelijkheden voor olie zullen worden uitgebreid om de veiligheid van Zuid- Afrika t? verzekeren. Reeds eerder wa ren er bérichten dat er bij Durban is be gonnen met de bouw van een groot tank park. Ook bij Kaapstad en op andere plaatsen worden tankparken gebouwd. Minister Diederichs acht het echter niet in het belang van het land daarover meer bijzonderheden bekend te maken. Merkwaardig record in Ströms- nasbruk (Zuid-Zweden). Op de dorpsschool zitten niet minder dan tien tweelingen. Toen deze foto gemaakt werd was één tweeling ziek thuisgebleven maar hier dan toch de andere tweemaal-negen. Scherpe kritiek op omroepwet AMSTERDAM Onder de titel Pseudo auteursrechtelijke bescher ming levert prof. dr. E. D. Hirsch Ballin, hoogleraar in het internatio nale en nationale auteurs- en uitgc- versrecht aan de universiteit van Amsterdam in het gisteren versche nen Nederlandse juristenblad kritiek op de artikelen 22 en 23 van hel ont werp omroepwet betreffende het au teursrecht op radio, en televisiepro gramma's. De hoogleraar is van mening dat het ontwerp van minister Vrolijk „het auteursrecht verwatert en vervormt tot onherkenbaar wordens toe". (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De 48-jarige boekhouder M. T. uit Schoonho ven wilde, nadat hij twee jaar rij les had genomen en enkele keren voor het rijexamen was gezakt, iets versieren om op een gemak kelijke manier aan het begeerde papiertje te komen. Hij schreef een briefje aan de af deling afgifte rijbewijzen van de pro vinciale griffie in Zuid-Holland. „Wilt u mij helpen?" zo luidde de tekst. In de envelop was een briefje van dui zend gulden ingesloten. Dit was echter nog niet alles, want een verbaasde ambtenaar ter griffie las verder: „Hiermee wil ik beginnen, de rest zal ik betalen na afspraak". Uit de brief bleek verder dat de boekhouder bereid was 2500,te be talen voor de afgifte van het rijbewijs. Hij verzocht de ambtenaar verder een advertentie te plaatsen voor het ma ken van een afspraak om verder over deze zaak» te onderhandelen. De tekst voor de advertentie stuurde hij even eens naar de griffie. T., die ook schreef dat hij het rij bewijs voor zijn werk nodig had. ver zocht het document bij voorkeur in de tweede helft van mei 1966 af te geven. Het antwoord op zijn verzoek heeft hy nooit gekregen. In plaats van de boekhouder te antwoorden schakelde de provinciale griffie de rijkspolitie in. Deze heeft proces-verbaal tegen hem opgemaakt wegens een poging tot omkoping. De man zal vrijdag voor de rechtbank in Rotterdam moeten verschijnen. Kriiger zond Joden rekening voor 12.000 kogels MUNSTER Na de terechtstelling van twaalfduizend Joden in de Poolse stad Stanislau tijdens de oorlog heeft Hans Krüger, die toen leider was van de Duitse Sicherheitspolizei en hoofd van de Gestapo, de Joodse Raad van Sta nislau de rekening laten aanbieden voor de twaalfduizend kogels die voor de te rechtstelling zijn gebruikt. Dit verklaarde vrijdag een uit Israël gekomen getuige in het te Münster thans aan de gang zijnde proces tegen Krüger on veertien medebeklaagden. Bahies krijsten ondanks hoekjes AMSTERDAM 44 babies van on geveer een maand oud zijn gistermid dag in de recreatiezaal van de spaar bank voor de stad Amsterdam het mid delpunt geweest van een feestelijke bijeenkomst. Omdat zij waren geboren op de dag dat de bank een spaar derskapitaal had van f 500 miljoen kre gen zij elk een spaarbankboekje van honderd gulden. De pasgeborenen ble ken weinig gevoel te hebben voor het gebaar, zij krijsten zo hard dat de directeur zich nauwelijks verstaan baar kon maken. De kinderen stonden in plastic bakken uitgestald. Zij kre gen ook duizend gulden om uit te ge ven voor een goed doel. DELFT De invloed van de ruimtevaart op de maatschappij is in de korte tijd sinds het lanceren van de eerste Spoetnik in 1957 al om merkbaar, onmeetbaar en ook net te schatten. Dat zei prof. R. L. Bisplinghoff, thans verbonden aan de afdeling lucht en ruimtevaart van het technologisch instituut van Massachusetts in een le zing In de TH te Delft voor dc gedele geerden van de adviesgroep voor on derzoek en ontwikkeling van de lucht- ruimtevaart. Een aantal burgerlijke militaire autoriteiten woonde dit enige openbare deel van de vergade ring bij. Prof. Courtland D. Perkins, die de vergadering leidde, toonde zich zeer verrast over de wijze waarop de stu denten yan de TH in Delft zich weten schappelijke kennis eigen maken. Hij was buitengewoon onder de indruk gekomen van de technische school zien86"8 tCr Were,d had hij zoiets ge- Prof. Bisplinghoff zei dat bij de bouw van ruimtevaartuigen vaak ge heel nieuwe materialen en werktuigen worden toegepast. Een van de eerste dingen die de mens te doen staat op een steeds dichter bevolkte aarde is te zorgen voor de eerste levensbehoef ten. Daarbij kan de ruimtevaart van onschatbare waarde zijn. Als voor beeld noemde hu dat dooi- middel van satellieten waarnemingen gedaan kun nen worden naar de trek van vissen. Deze satellieten zullen straks ook on misbaar zijn voor de navigatie van schepen en vliegtuigen. Oranje Nassau Als aanvulling, of liever correctie u meldde over het KNSM-schip Oranje Nassau wil ik mededelen dat dit schip niet bij Piet Smit in Rotterdam, maar bij de scheepsbouwwerf de Gebr. Pot in Bol nes is gebouwd. Holnes q. Kok Ilrogredon Zelden heb ik zo'n politieke drogre den gehoord als die van de secretaris der AR-Twecde Kamerfractie. Deze secretaris deelde het ANP over het fractlcberaad op 30 augustus mede. dat over allerlei zaken zou worden gesproken behalve over het plotse linge aftreden van de heer J. Smallen- broek. Gelooft u het? En dan te be denken dat de vervanging voor tien maanden een enorm probleem vormt. Nog even doorgaan en er kan een schrikbarende verkiezingsnederlaag worden geïncasseerd. Katwijk a d. Rijn A. van Veen Intellectualisme Een ytwraanstaand Duits theoloog Komt blijkens een artikel in de krant tot de conclusie dat de kerk in de ban c at-'wjsivt-inn» heeft, weet, dat de kerk, door Christus gekocht, door God wordt be waard en ook staande zal blijven. De li I is niet 'n ^an van verstande lijke vermogens, maar vrij door go- Dr. t ol i j ii 3) Prachtig artikel, dat over Colijn. In onze tijd hebben we een tekort aan mensen van deze allure. D. van Steenis Asperen

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 5