PROF. VERDAM VOLGT SMALLENBROEK OP Olieprijzen gaan maandag omhoog JAMIN Commentaren DEENSE PRINSES VERLOOFD MET FRANSE EDELMAN Verwoerd ontmoet voor eerste maal neger-minister al 75jaar ROYAL B gaat produktie UIT BREIDEN Vliegpech gaf Schiphol dag vol spanning Kelners met sterretjes VANDAAG BOLLEN BESTELLL,,, Toestand bij brug Vianen catastrofaal Overvallers bekennen tHoogeHuys Zaterdag 3 september 1966 47ste jaargang Oir«cteuri P. OIEMER Hoofdr*dacteuri Or. OIEMER CHRISTEUJK-NATIONAAL DAGBLAD Kantoren Leiden Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Giro 58936 Abonnementsprijzen p.w. f 0,93, p.m. f 3,97, p.kw. f 11,90 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00». Den Haag „verrast" Maandag beëdiging Korte vacature Scherp intelligent Hoogleraar aan VU Ook in Prov. Staten Verrassing (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Prof. mr. P. J. Verdam, hoogleraar aan de Vr\je Universiteit te Amsterdam, is gisteravond door de Koningin benoemd tot minister van binnenlandse zaken. Maandagmorgen zal hq op paleis Soestdijk worden beëdigd. KOPENHAGEN Premier Jens Otto Krag van Denemarken heeft gisteravond officieel bekend gemaakt, dat kroonprinses Margre- the van Denemarken voornemens is zich te verloven met Henri graaf de Laborde de Monpezat, derde secretaris aan de Franse ambassa de in Londen. Kroonprinses Mar- grethe is 26 jaar oud. Graaf de La borde de Monpezat is 32 jaar. Graaf de Laborde de Monpezat is groot van postuur en hij heeft blauwe ogen. Hy spreekt vloeiend Engels en Duits. De familie De Laborde de Monpezat behoort tot de oudste van Frankrijk. Zij is afkomstig uit het gebied van Quercy en zij bewoont thans een oud landgoed met het kasteel Cayrou, dat twintig kilometer ten westen van Ca- hors staat in het Franse departement Lot. Henri graaf de Laborde de Monpezat is oudste uit een gezin van vijf kin deren. Hy heeft een broer, die stu deert en drie zusters, die allen nog niet zijn getrouwd. Zijn vader heeft vele jaren gewerkt in de rijstcultuur in Indo-China. Volgens het Deense persbureau Ritzau wordt graaf de Laborde de Monpezat zeer binnenkort in Kopen hagen verwacht. Prinses Margrethe zal hem van het vliegveld halen en hem in het kastee* Fredensborg, de zomer residentie van koning Frederik, aan de koninklijke familie voorstellen. Prinses Margrethe en graaf de La borde de Monpezat hebben elkander volgens niet-officiële berichten ander half jaar geleden voor het eerst ont moet op een particuliere feestavond in de Deense ambassade in Londen. Prin- Margrethe bezocht toen de London School of Economics. PRETORIA Premier Verwoerd var Zuid-Afrika heeft gisteren de minister president van Basoetoland, Laboea Jona thans, ontvangen. Dit gesprek dat drie uur duurde was de eerste samenkomst van een Zuidafrikaanse premier met het hoofd van een regering van een neger- Er zijn vraagstukken besproken be treffende de samenwerking van beide landen na de onafhankelijkheidsvei'kla- ring van Basoetoland in oktober. Basoeto land is door een tol- en valuta-unie mei Zuid-Afrika verbonden. In een gemeen schappelijk communiqué verklaarden beide ministers, dat de twee landen zich niet met elkanders binnenlandse gelegenheden wensen in te laten. LEVENSVERZEKERING SCHADEVERZEKERING Bekend met de hoofdstedelijke problemen De 51-jarige prof. Verdam heeft vooral bekendheid gekregen als voor zitter van de staatscommissie, die de herziening van het ondernemers- recht heeft bestudeerd. De nieuwe bewindsman is lid van het dagelijks bestuur van de Sociaal-economische raad. Ook heeft hij al jaren voor ARP zitting in de Provinciale Staten van Noord-Holland. De vorige maand werd hij door zijn voorganger de heer J. Smallenbroek geïnstalleerd als lid van de commissie die een on derzoek zal instellen naar het politie beleid in Amsterdam. Piet er Jacobus Verdam, die op 15 januari 1915 in de hoofdstad werd boren, is sinds 1945 hoogleraar in Romeins recht en het internationaal privaatrecht aan de Vrije Universiteit. In het studiejaar 1959/'60 was hij tevens rector magnificus van deze uni versiteit. Ook maakte hij geruime tijd deel uit van de academische raad en het rectorencollege. Van zijn andere functies kunnen nog worden genoemd, die van voorzitter van de centrale kiesvereniging van de ARP in Amsterdam, die van raads heer-plaatsvervanger van het hoofdste delijke gerechtshof en die van voor zitter van de gereformeerde stichting diokonaal en maatschappelijk werk. Hij is tevens lid van het Europese comité voor wetenschappelijk overleg en on derzoek. «chryfmachinefabriek Rooseveltstraat 20 Leiden zie pagina 3 Op de eerste pagina van ons Zondagsblad twee keer Londen. 300 jaar geleden brand de een groot deel van de Engelse hoofdstad af. Vier dagen woedden de vlammen, 13.200 houten huizen en 51 kerken werden her schapen in puinhopen. En het moderne Lon den: als de plannen van Lord Holford door gaan, wordt het vertrouwde Piccadilly-Circus een dubbel-dekker. •fe Bijbelcolportage nieuwe stijl in Hoehsewaard - pagina Kernmerh Op 14 september komen CNS, CVO en GSV in Utrecht bij elkaar om de mogelijkheden van nauwere samenwerking te onderzoe ken. Onze onderwijsredac- teur beeft de geschiedenis van de drie organisaties na gegaan en een gesprek gehad met prof. dr. B. J. Ooster- hoff, hoofdbestuurslid van zowel CNS als GSV. Zie ons Zondagsblad. Prof. Verdam, die een studievriend van prof. Diepenhorst, minister van onderwijs en wetenschappen, promo veerde in 1940 aan de VU op een proef schrift getiteld „Nietigheid van besluit". Zijn promotor was de latere minister president prof. mr. P. S. Gerbrandy. is in dit verband interessant te weten dat een van de stellingen die de nieuwe minister aan zijn dissertatie toevoegde, luidde: „De salarispolitiek van de regering dient meer te zijn ge oriënteerd naar het algemeen levens peil' dan naar de huidige stand van 's lands financiën". Voor vervolg zie pag. 2 Man bij Berlijnse muur neergeschoten BERLIJN Een ongeveer 25-jarige man die vermoedelijk naar West-Ber- lijn wilde uitwijken is vanmorgen door Oostduitse grenswachten vanuit een bunker neergeschoten toen hij een draadversperring voor de muur be reikt had. Volgens ooggetuigen aan de westelijke kant viel de getroffene neer. Hij werd naar de bunker gebracht en een kwartier later door een ambu lance weggehaald. DEN HAAG De olieindustrie heeft meegedeeld, dat zij wegens gestegen aanvoerprijzen met in gang van maandag 5 september prijsverhogingen van 0,2 tot 0,3 cent per liter heeft ingevoerd voor gasolie, dunne stookolie en auto- SCHIPHOL Gisteren heeft Schiphol in dag met veel spanningen beleefd. Het begon reeds om vijf minuten voor zeven des ochtends, toen het toestel van de gloednieuwe NLM, dat van Groningen via Enschede naar Schiphol zou vliegen, kort na de start moeilijkheden kreeg met hydraulisch systeem van het neuswiel. Na landing op de vliegbasis Twente werd het toestel aan de grond gehouden, de passagiers moesten per trein verder. Maar het gevolg was ook, dat de op deze vlucht aansluitende vlucht van Schiphol via Eindhoven naar Maastricht verviel. In de middag verviel ook nog de vlucht van Schiphol via Rot terdam en Eindhoven naar Maastricht en des avonds viel de directe vlucht van Maastricht naar Amsterdam uit. De in Twente gestrande vogel kon gisteren nog niet gereed worden ge maakt. De NLM neemt aan. dat pas zon dagavond de vluchten weer normaal kun- en worden uitgevoerd. Er kwam nog meer spanning: gister avond werd op Schiphol alarm gegeven een Viscount van de Aer Lingus 52 passagiers aan boprd. Tijdens de vlucht was de luchtdruk in dc cabine plotseling weggevallen en bovendien wa: er een brandlucht aan boord geconsta teerd. Gelukkig was het toestel reeds aar het dalen toen dat alles gebeurde en toen de Viscount eenmaal op Schiphol wa.« geland had geen van de passagiers ge merkt dat er iets mis was. Maar de passagiers die gisteravond nog naar Man chester en Dublin wilden, ondervonden een fikse vertraging: de Aer Lingus moest eerst een extra-machine uit Ier land laten overkomen. Als gevolg hiervan zullen met ingang in maandag de officiële verkoop-dag prijzen voor leveringen van minimaal duizend liter tegelijk franco huis per tankauto voor niet-particuliere ver bruikers bedragen 16,35 per honderd liter voor gasolie hbo 1 en 15,45 per honderd liter voor dunne stookolie hbo 2. Voor particuliere verbruikers worden de pryzen 13,70 per honderd liter voor hbo 1 en 12,80 per honderd liter voor hbo 2. De pomp-prijs voor autogasolie is vastgesteld op 17,80 per honderd liter. AMSTERDAM De Nederlandse afdeling van de internationale vereni ging van maitres d'hotel heeft een initiatief geno men dat ten doel heeft „de dienstverlening in de ho- recasector te verbeteren". De achteruitgang in de ze dienstverlening is wel eens decadent genoemd en daartegen willen de ma nagers van de gerenom meerde bedrijven stelling nemen. Hun actie bestaat in het verlenen van een zichtbare onderscheiding aan kelners en anderen die bij de dienstverlening in de horecabedrijven betrok ken zijn, indien vast staat dat zij aan bepaalde nor men voldoen. De verwachting is in tussen niet dat iedere kel ner in ons land een verzoe ke ertoe zal indienen. Wel hopen de initiatiefnemers dat op den duur de onder scheiding bij het publiek en binnen dc bedrijven een zekere waarde zal ver werven en dat de lust tot het geven van goede dienstverlening daardoor zal toenemen. Met groot enthousiasme hebben Zeister tramliefhebbers de stok oude eigen Zeister motorwagen binnengehaald. De tram had na vele jaren trouwe dienst nog er gens in Duitsland gereden en na een verwoede strijd met ande ren, die de wagen ook graag wilden hebben, waren de Zeister liefhebbers erin geslaagd, de wagen te bemachtigen. Volge- schreven met allerlei opschrif ten kwam de tram gisteren per vrachtauto op zijn basis terug. Na een opknapbeurt krijgt het oude beestje een plaats in het Spoorwegmuseum in Utrecht. uit de nieuwe gratis bollencatologus' van Bakker. 64 pagina's, 162 prachtige kleurenfoto's. Vraag vandaag nog de gratis kleurrijke bollencatalogus aan voor een 'opvallend' mooie tuin. Stuurj)_n_s_ de bon_ of_ bel even. Zend ml] Uw gratis bollencatalogus als "toetje" na de maaltijd jS van niet duur wel heerlijk DEN BOSCII Dc Kamer van Koop handel cn fabrieken In Den Bosch is ontstemd over de verkeerssituatie bij dc Lekbrug In Vianen, waaraan in de ko mende negen maanden onderhoudswerk zaamheden worden verricht. In een telegram aan minister Suurhof wordt de toestand „catastrofaal" genoemd. In de spitsuren vormen zich kilometers lange files, die zich soms uitstrekken tot voorbU verkeersplein Oudenrijn. De ven kilometer van het verkeersplein tot de brug kosten op spitsuren het vracht en personenvervoer anderhalf uur, aldus het telegram. De Kamer meent dat noodvoorzieningen vereist zijn: het slaan van baileybruggen en voorzieningen voor de aansluitingen kosten aanzienlijk minder dan de schade die thans door het lange wachten aan de economie wordt toegebracht. Verdachten zalen zonder geld UTRECHT De drie na dc banko verval in IJsselstein aangehouden Amsterdammers hebben nu een volledi ge bekentenis afgelegd. De 23-jarige kelner J. van R. die de greep in de kas deed bekende eergiste ren reeds. Zijn eveneens in Lekkerkerk aangehouden maat G.B. gaf gisteren bij een nader verhoor toe bij de over val betrokken te zijn geweest. Ontken nen bleef de in de kajuitjacht aange houden W. van der P. Hij had wel twee passagiers aan boord genomen, maar dat waren een poes en een kana- Gistermiddag werd het drietal voor geleid aan de officier van justitie. Tij dens dat gesprek ging ook Van der P. door de knieën. De overvallers kwa men tot hun daad door groot geldge brek. Onbestendig DE depressies blijven actief. De rug van hogedruk die vanmiddag pas seerde zou opklaringen en een korte verbetering geven, maar een volgend storingsfront heeft West-Frankrijk Zuid-Engeland ai bereikt. Die zal morgen met enige regen passeren, ge volgd door zachte en vochtige lucht. De temperatuur blijft daarbtt tussen 18 cn 20 graden. Het warme zomerweer is aar Zuid- enOost-Europa teruggedre^ Boven Rusland en Finland ligt sterk hogedrukgebied, maar dit is te van ons verwijderd om in de komende dagen de depressies op een veilige af stand te houden. TIET kabinet worden de moeilijk- heden niet bespaard, maar het wist tot dusver zelf aan de gevaren te ontkomen, soms op verrassende wijze. Een gelukkige verrassing achten wij de benoeming van prof. Ver dam tot minister van binnenlandse zaken. Er waren deze week al ver scheidene namen genoemd; dc zij ne was er echter niet bij. Dat be hoefde bepaald niet te betekenen dat hij voor een benoeming minder in aanmerking kwam. Wèl bete kent het, dat „het verschot" soms nog wat groter is dan aanvanke lijk wordt aangenomen en dat Is op zichzelf reeds verblijdend. Een juiste keuze zowel vanwege de persoonlijke eigenschappen van de benoemde als vanwege dc amb telijke kwaliteiten waarvan hij reeds bewijzen heeft afgelegd. Am sterdammer, jurist, een man die leiding heeft gegeven aan moeilijk commissiewerk, een man voorts met politieke ervaring, en wat wij ook van waarde achten: een man met een behoorlijke dosis humor, en daarom niet spoedig verkrampt. Prof. Verdam heeft, ook over on derwerpen die reeds lang doodge- praat leken, beschouwingen gele verd van een aard dat daarop nieuw licht werd geworpen en zij werden losgemaakt uit de verstar ring waarin zij allengs waren ge raakt. Maar in al zijn doen spreekt beslissend mee de christelijke over tuiging die hij van huis uit heeft meegekregen. Een probleem bij de vervulling van de vacature waarin nu is benoemd was uiteraard de nog betrekkelijk korte zittingsduur van dit kabinet. Hem zal door de bestuurscolleges van de Vrije Universiteit zijn toe gezegd, dat zijn plaats daar wordt opengehouden. Ditzelfde is het ge val ten aanzien van zijn oude en nieuwe collega Diepenhorst. Intussen is het ook juridische bewijs wel geleverd dat de juridi sche faculteit aan deze universiteit alleszins ministeriabele figuren weet te produceren. Naar eenheid GEEN overbodige weelde vormt de toogdag der drie grote on derwijsorganisaties CNS, CVO cn GSV op 14 september te Utrecht. Na bijna een eeuw gescheiden te zijn opgetrokken, zij het naar één doel, wil men nagaan in hoeverre de eenheid mogelijk is. Dit zoeken van eenheid, hetzij in fusie, hetzij federatief, Is eis des tijds. In onze eeuw is er geen plaats voor plaatselijk twisten met als inzet de stichting van een chris telijke school. Dat komt de naam van het christelijk onderwijs niet ten goede en verlamt dc werf- Wij hebben er begrip voor, wan neer oudere voorvechters van het christelijk onderwijs moeilijk kun nen wennen aan de gedachte alsof veel inspanning vergeefs zou zijn geweest. Dat is ook niet zo. Uiteengaan kan destijds gerecht vaardigd zijn geweest, thans ech ter ligt in bereikbare eenheid een evenzeer gewenste waarde. Prins Michael van Pruisen werkt aan zijn bureau bij een luchtvaart maatschappij. Zijn vader prins Louis Ferdinand onterfde hem toen hij 23 augustus met een met- adellijke secretaresse uit Düssel- dorf trouwde. ALKMAAR

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 1