Kaarsen geven meer dan licht alleen %jÈ$- i ZATERDAG 3 SEPTEMBER 19« OUDE HANDWERK BLIJFT IN ERE iiiii;5 Misschien hoeft het voor u allemaal niet en viert u over een paar maanden Kerstfeest zon der boom, kalkoen en kaarsen. Niemand die het u kwalijk zal nemen. Jam mer is alleen dat de hier bij geplaatste foto's bij het licht van een gloei lamp niet helemaal tot hun recht komen. Bij kaarslicht bekeken wordt het onmiddellijk duidelijk wat ze in beeld brengen: de fabricage van kaarsen. Eigenlijk is Jabricage" met betrekking tot kaarsen een lelijk woord. En ook de kaarsenfa briek in Warmond, waar de fo to's genomen werden, is ondanks de naam nauwelijks een fabriek. Geen lawaaierige machines en luidruchtige stemmen, maar een bijna gewijde sfeer ais in een middeleeuws klooster. Hier wordt dan ook nog steeds het oude handwerk in ere gehouden, al vormen de eigengerolde kaarsen maar een gering deel van (te totale produktie. Warmondse kaarsenmakers nog senfabrieken het oude handwerk vrijwel de enigen die niet al het weer vlijtig beoefend. De vraag werk machinaal deden. Sinds- naar het ambachtelijk vervaar- Vler jaar geleden waren de dien wordt ook in andere kaar- digde produkt Profaan En dat niet alleen: „In het alge meen is er een grotere vraag naar profane kaarsen", vertelt kaarsenmaker Van Moorsel. eige naar van de Warmondse fabriek. Hij maakt een onderscheid tus sen profane en kerkkaarsen. Van oudsher heeft zijn bedrijf zich in de laatste soort gespecialiseerd, „maar natuurlijk probeer ik van die andere markt een graantje mee te pikken". Temeer, daar sinds de vereenvoudiging van de liturgie de (rooms-katholieke) kerk minder kaarsen afneemt dan vroeger. Zo blijft het even wicht mooi bewaard. Eenvoudig De fabricage om dat woord toch maar te gebruiken is vrij eenvoudig. Bij het handwerk wordt de was om de pit gerold ongeveer op de manier waar op een bakker zijn deeg rolt. Bij de machinale vervaardiging den de pitten op een ring gespan nen; de ring gaat met een aantal andere in een molen, die door de ..molenaar" draaiend wordt ge houden. Iedere keer als zo'n ring hem passeert, dompelt hij hem in een vat met vloeibare was, totdat de kaars de gewenste dikte heeft. De rest is dan alleen een kwestie van afkoelen en bijschaven. Be- Damrubriek In de Sportbijlage 1966 van :ourant komt ojn. een Interview i Dijk. •uding en. Uit blijkt dat hij de ;nkt. .rtikel komi hij ook ove i schaken op de scholen t niet. Zolang dammen en schaken niet op de lesuren die uitgetrokken z*jn voor sportbeoefening worden onder wezen kan men spreken van dlscruni- Voetbal, hockey, volleybal, korfbal, handbal, zwemmen en slagbal worden wél tijdens de sporturen beoefend. Toch is de propaganda van deze spor ten eveneens in eerste instantie een taak van d« betreffende bonden. Voor de gezonde ontwikkeling vzn lichaam en geest van de scholieren niettemin de beoefening 14, 17. 18. 19. hand genomen. En i vij het naamdc dompelen, kent men ook het „tonken" (afgeleid van het Duitse „tunken"). waarbij de kaars in vormen gegoten wordt. Romantiek Maar hoe ook gemaakt, een kaars doet meer dan alleen maar licht verspreiden. De heer Van Moorsel: „In Duitsland en Skan- dinavië is een gezellig etentje zonder kaarsen ondenkbaar. Ook bij ons worden ze steeds gebruikt. Waar dat aan ligt? Ja, kijk eens, psychologen zullen er wel een verklaring voor hebben. Laat ik er dit van zeggen: wij leven in een technische maat schappij; je hoeft maar een knopje om te draaien of je hebt licht. Maar romantiek en gezellig heid is er haast niet meer bij. Daarom zijn kaarsen zo in trek: die brengen sfeer en warmte." vlak I BV worden de denksporten niet beoefend, hetgeen vooral tijden* de wintermaanden met veel slecht weer voordelen biedt. Bij slecht weer zijn de beschikbare overdekte sportaccom modaties niet n'i'jd beschikbaar en krijgen de leerlingen van de hogere scholen veelal vrijaf, terwijl die tijd benut had kunnen worden voor de denksporten. Het accent lift bij de scholen oJ. nog teveel op het lichame lijke, hetgeen wij herhalen wat wij reeds eerder betoogden een verouderde opvatting is omtrent Het ie vermeldei figuur als dr. C. G. M*. MÏerm zijn dissertatie „Voetbal m Neder land" dat inmiddels een stand- daardwerk is geworden onder sport verstaat. Deze deskundige zegt: „Sport is een vorm van vrijetijdsbe steding. waarbij de krachimeting of wedstrijd, in lichamelijk en/of gees' lijk opzicht, J- zijn afgeleii inslag (het reglementering sport die het m de organisatie." Na kennis 4e hebben genomen van deze definitie kan men slechts hopen. Kruiswoord - puzzel Horizontaal 1. stad in Duitsland. 5. het aantal te drukken exem plaren van een boekwerk. 10. vogel. 12. baan voor balspel. 13. akelig. 15. meisjesnaam. 17. gewicht. 18. plaats in Drenthe, 20. aardsoort. 22. voedsel. 23 lidwoord. 25. water in Friesl. 26. uitroep, 27. opbrengst, winst, 31. gebod, 32. rund, 34. belegsel, 41. bUwoord, 42. luitenant (afk.). 43. en omstreken (afk.), 44. gebod. 45. zwemvogel. 47. meis jesnaam. 49. kleverig door vochtigheid. 51. lichaamsdeel. 53. wier- soort. 55. water In Utrecht, 58. rivier in Engeland. 59. evenmens, 60. hoffelijk. Vertikaal: 1. bos. 2. meisjesnaam. 3. aanloop. 4. voegwoord. 6. ri vier in Italië. 7. plaats ln Italië, 8. vogel. 9. vervallen, wrak. 11. tel woord. 14. ontgonnen land, 15. scheik. element (afk.). 18. pers. voor- naamw., 17. niet een. 19. kippenloop. 21. water in Z. H 24. voor zetsel. 27. vlug. 28. halsdoek. 29. masker. 30. voorzetsel. 33. zeer oud volk ln de W Pyreneeën. 35. overal. 38. sociëteit (afk 37 boom. T8. achting. 39. slaapziekte. 40. verouderd woord voor fluweel, 45. zijtak Wolga, 46. meisjesnaam. 47. bijwoord. 448. meisjesnaam. 50 meisjes naam. 52. koning van Basan. 54. eerste boek van Mozes (afk.), 56. jongensnaam, 57. uitroep. Dag nichten en neven, Hoe gaat het met jullie allemaal? Zijn we het al gewend om weer in het gareel te lopen? Verschillende meisjes en jongens schreven dat ze alweer diploma hebben ge zwommen. Geweldig! Was het moeilijk of viel het nogal mee? Jammer dat het nog steeds een beetje aan de koude kant blijft voor de buitenbaden. De zon Iaat ons werkelijk wel heel erg in de steek. Maarmisschien komt ze ons toch nog een beetje verwennen voor de winter gaat beginnen. We zullen maar moed houden. Hebben jullie nog een mooi gedichtje of versje gevonden? Stuur het maar gerust hoor! Als het geschikt is voor ons hoekje komt het natuurlijk in de krant. Nu nóg wat nichten en neven. Er zijn altijd nog meisjes en jongens die vergeten hun adres op de achterkant van de envelop en onderaan de brief te schrijven. We moeten hier heel goed aan denken hoor! We mogen toch geen kleine anonieme briefschrijvertjes worden? Dat staat helemaal niet netjes. Ja. en nu heeft tante Jos jullie nog iets te vertellen. Volgende week ben ik een weekje met vakantie en kunnen jullie brieven niet worden beantwoord. Er komt een heel mooi verhaal, wat natuurlijk ook erg leuk is. Wel moeten we de brieven verzenden vóór dinsdag 6 septem ber. Zullen we het niet vergeten? We gaan eerst eens kijken naar de oplossing van de puz zel. Hier komt ze; Van links naar rechts staat er: anker, brand, bison, kater, krant, ka non. lijst, leest, tobbe, brood, clown en emmer. Vertikaal, van boven naar beneden, lezen we in de middelste hokjes kastanje boom. dag de nichten en neven. Jij boft maar dat je zo dicht bij de grote zee woont Rein van Delft Katwijk aan Zee. Heer lijk dat je zo dikwijls naar het strand kon gaan. Is het maan dag groot feest geweest? Zijn al je vrienden geweest en zijn al je wensen in vervulling ge gaan? Hoe is het op school? Viel het allemaal wel mee? Bedankt voor je versje Jannc- ke Eikelenboom De Lier. Het is echt niet geschikt voor ons hoekje. Misschien heb jc nog een ander? Prachtig dat jij de druivenprinses nog hebt gezien. Heb je al iets gemaakt voor Petra? school? Jij schreef toen je letter niet aan de beurt was Annemarit de Griend Arnhem. Wil jij nichtje worden? Schrijf je dat de volgende keer? Hoe vind jij het op de „grote" school? Is het allemaal wel meegevallen? Jammer dat jullie niets schre ven Nellie Griffioen Sassen- heim en Ineke Groen Poort vliet. Zo moeilijk is het toch niet? Volgende keer verwacht ik echt een lange brief hoor! Jij moet al héél vroeg naar school hoor Gert den Haan Rijnsburg. Jammer dat jij geen duik.kon nemen in de grote zee. Jij hebt wel genoten hoor! Ga je graag naar de gym nastiek? Wat wil jij later wor den? Schrijf jij voortaan als je let ter aan de beurt is Rietje Harte- veld Scheveningen. Ik verwacht dan een gezellige brief van jou hoor! Fijn dat ik weer een brief van jou kreeg Anneke de Hoog Zuidland. Heerlijk dat jij nog mocht logeren. Voor jou is het al gauw groot feest. Is je ver langlijst al klaar? Wat zal jouw barbie deftig zijn. Heb je al iets voor haar gebreid? Prachtig dat jij op die grote stoel hebt gezeten Marga Klerks Rijswijk. Wat was je 23. met. Ssalm, 27. las. 29, keet. 31. mees. i. tr. 34. et. 35. ge. 36. i.e.. 37. «met. 39. Kent. 41. alt. 43. Regen. 45. opa. 47 Eos. 49 let, 50 dor. 51 lepel. 53. Genua. 55. ed. 56. km. 58. pan. 59. ik. 60. esp. 81. poort. 62. Ems. Vartikaal: 1. als. 2. belet 3 lef. 4 on. 5. eb. 6. rok. 8. Kreta, 9. sar. 11 eng. 13. som. 16 arak. 17. dra. 19. pels. 21. Est. 22.alm. 24. soesa. 25. Peter. 26. Megen. 28. Stcna. 30 Eem. 32. een. 37. stop. 38. tel. 39 kei. 40. toon. 42. Leeds 44. gen, 46. pruim. 48. sek. 50 den. 51. Lee. 52. lip. 53. gat. 54. aks. 57. no. 58. pr INZENDINGEN Inzendingen worden voor don derdag as. op ons bureau ver wacht. Oplossingen mogen uit sluitend op een briefkaart wor den geschreven. In de linker bovenhoek vermelden: „Puzrel- oploasing." Er zijn drie prijzen: een van ƒ5.— en twee van ƒ2.50. SBCBCK»CSc*<C»<ScWK>ScW8CSc*<8<^Ct<8<^Or<#C'%^^ De prijzen krijgen thuisge stuurd Janneke Eikelenboom, De Lier en Anneke de Hoog, Pijnacker. Lang zullen ze leven!!! Martien van Dam, Petra van Erk. Rick Visser, Marian van Vliet en lila Wolters van harte gefeliciteerd met jullie verjaar- Hier hebben we weer eens een leuke zoekplaat. Dat is lang gele den hoor! Wat kijkt die tuinman vreselijk boos. Zou er iets ge beurd zijn? Ik zal het jullie gauw vertellen. Kinderen hebben verschillende voorwerpen van hem verstopt. Hij kan nu niets be ginnen. Gaan jul lie maar eens zoe ken en schrijf maar welke voor werpen het zijn. Tante Jos zal jul lie verklappen dat het er drie zijn. De oplossing moet worden ingezon den vóór dinsdag 6 september. toen wel groot! Is de foto mooi geworden? Geweldig wat was dat een groot feest. Jij ging erg laat naar bed hoor! Oef, wat zal jij deftig zijn in zo'n mooie bruidsjurk. Waarom schreven jullie niets Frans Kooij Oegstgeest en In- grld Kouwer Den Haag. Zo moeilijk is het toch niet? Vol gende keer beter je best doen hoor! ZEVEN MOTTEN Wiedele wintel, wiedele wan- tel, Zeven motten in een man tel, Zeven motten in een mantel van mevrouw. Die twee grote zijn de ou ders En die wonen in de schou ders En de kindertjes zitten in de mouw. Moeder mot zegt: Js het lek ker? Morgen gaan we naar ie jek ker. Naar de jekker van me- En dan krijg je nog als toe tje O zo'n heerlijk vilten hoed je, O zo'n heerlijk vilten hoedje met een veer! Eerst maar zoet die mouw opeten En 't manchetje niet verge ten Als die mouw op is (dat zeg ik jullie vast) Mag je naar het mot- tenschooltje In dat rose camisooltje Op het allerhoogste plankje van de kast. Wiedele wintel, wiedele wan- tel, Zeven motten tel Zeven motten in een mantel van mevrouw Dan gebeurt schrikkelijke ramp Want ze gaan de kleren 'uchten En de motten moeten vluch- $'>J 't Kleinste motje zit te kla Qen, En om ribfluweel te vra gen Maar dan zegt de vader ein delijk tot slot: Blijf maar zitten, eet maar franje, Anders komen ze weei an-je En zo is het leven kind Wat mot, dat mot! Prachtig dat jullie in Giet- hoorn aan het roeien zijn ge- weest Peter Krük, Rijswijk. Tante Jos heeft er van de zo mer nog gepunterd. Leuk hoor! Allemensen wat is de gelaarsde Kat in danst dat hei een lieve lust is. Zijn laarzen grond staan. Wat is er gebeurd' Zijn baas, de wen met de koningsdochter. De koning dacht dat het de rijke Markiet van Carabus was! En dat kwam allemaal door hem, De Gelaarsde Kat. Zijn snorharen zwiepten van trots. Hij mocht uitkiezen wat de brui loftsgasten voor dessert kregen. Mmm, hij zou iets uitkiezen waar hij zelf dol op was. Hij noemde het heel zwierig: Zullen wij hel ook het a CARABASA NOVA. probei vragen of se het lakkei Hier komt hel recept. 250 gr. gedroogde pruimen. 5 dl uater, I eetl. suiker, 1 (gewassen!j citroenschil. 3 eetl. sinaasappelsap, 2 theelepels maïzena 5 dl. melk, 50 gr. (6 afgestr. eetl.) havermout, 50 gr. ruim 3 eetl.) suiker en een mes- 1 Proberen wc het eens? Het is wat lekker! Grappig al die bruggetjes, vind (cijfers die ik nog toegestuurd^ je niet? Prachtig op het lucht- j kreeg. Dag nichten en neven tot i bed in het water. Wat heb jij de volgende keer. ij genoten! Jij bent maar een bof- 'ert hoor! Meisjes en jongens de brie venbus Is helemaal leeg. Zorgen jullie voor een volle? De letters L t/m R zijn aan de beurt. Har telijk bedankt voor de rapport-

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 16