„IK BEN DE OMSLAGER Loslaten Dick Bruna: goed voor een miljoen kinderboeken BLAD ZIJ 99 Fuchsia niet meer de „bellenplant" 1 sceptisch Legio mogelijkheden voor bij-verwarming dialoog dialoog dialo ZATERDAG 3 SEPTEMBER 1966 om, trap op, gang hoekje om en dan een kantoorruimte. Een kleine, vriende lijke man een jongensachtig open'gezicht: „Dick Bruna". Weer een trap op en achter de laatste deur zijn atelier: hoog, ruim, licht door een enorm raam. Op de schildersezel staat Ivanhoe, langs de wanden ontwerpen voor affiches, de prenten voor de kinderkamer, omslagen. Nee, het ging niet allemaal zo vanzelf" zegt Dick Bruna. „Oorspronkelijk zou ik in de uitgeverij. Weet je, niemand in de familie tekent en die familie vond het dan ook maar moeilijk dat ik liever tekende dan de zakelijke richting uitging". Tóch drukt hij nu een zeer eigen stempel op de oude familiezaak door de omslagen van de pockets en de kinderboekjes. Als je iets van hem ziet weet je onmiddellijk: dat is Dick Bruna. De prent op het station, de re clame in het spoorboekje, de fol der van het Groene Kruis of van Veilig Verkeer, zij dragen alle maal die eenvoudige lijnen en primaire kleuren waar Dick Bru na dol op is. „Ik ging na het gymnasium eerst naar Londen en Parijs om de talen en het uitgeversvak te leren. Het is allemaal anders gelo pen en ik vind dat natuurlijk heel fijn. Ik zit als omslager in de uitgeverij; dat is mijn dage lijks werk, hier op het atelier. Mijn taak? Het ontwerpen voor Zwarte Beertjes, (hij maakte al meer dan duizend boekomslagen) voor affiches en andere dingen". Dick Bruna is ook samensteller van meer dan twintig kinderboe ken. Zij worden uitgegeven in Nederland, Amerika, Engeland, Duitsland, Italië en Japan en zul len binnenkort ook door Zweedse, Finse, Noorse en Deense kinderen verslonden wor den. „Poesjenel" en „Kerstmis" behoorden tot de vijftig beste boeken van het jaar. Iets vrolijks Illustraties uit het Kerstboekje, simpele en blije voorstellingen. „Waarin hebt t» het meeste pje- r zier?" vroegen we hem. „Nou ja, Een ontwerp begin ik meestal in- hè, ik vind het ontwerpen én het gewikkeld, dan laat ik veel weg maken van kinderboeken allebei om het zo simpel mogelijk te krij- fijn. Bij de omslagen probeer ik gen. Natuurlijk niet té veel, de zo mogelijk iets vrolijks te ma- spanning wordt er in gehouden, ken, met niet te veel figuren, de sfeer van het boekje weergege- VAN BLOEM'EN PLANT Als je op reis gaat, kom je altijd wel ergens iets van Dick Bruna tegen, met in de hoek het kleine duidelijke signet: Dick. „Is het niet gek om steeds je eigen werk tegen te komen?". „Dat klinkt misschien snobistisch, maar ik zie het onmiddellijk als er iets van mezelf in de buurt is" lacht Dick Bruna. „Alsof je een stukje van jezelf tegenkomt?" Hij laat die vraag open en zegt: „Meestal denk ik: dat had ik ook wel beter kunnen maken: vooral bij oud werk". IJ ET ZAL WEL zelden zijn voorgekomen dat een club van plantenliefhebbers reeds in het twee de jaar van zijn bestaan met een tentoonstelling naar buiten treedt! De Neder landse Kring van Fuchsia vrienden heeft dit echter aangedurfd en kwam met een fuchsiashow voor de dag die klonk als een klok. Het afgelopen week end was de oran jerie van de Leid- se Hortus botani cus met de mooi ste fuchsia's getooid. En wie ooit smalend heeft gesproken over die ouderwetse „bellen- plant" zal verbijsterd heb ben gestaan over zo'n uiteen lopende collectie in vorm en Engeland heeft enorm veel gedaan om het sortiment fuch sia's door kruisingen uit te brei den en ze op naam te brengen. Wij spraken vroeger over „de rode met het paarse rokje" en „de rode met het witte rokje" Nu hebben we het over Hen- riëtte Ernst, die de allerbeste fuchsia is voor potcultuur en over Tolling Bell, die als aller mooiste fuchsia van de ten toonstelling bekroond werd en dan ook alle goede eigenschap pen van een houdbare fuchsia voor liefhebbers bezit We horen dat Pink Galore, een dubbelbloemige eenkleuri ge oudrose hangfuchsia, zeer rijkbloeiend en een der beste hangende soorten is. Dat de ou de vuurrode Marinka nog altijd onverwoestbaar is en The Doc tor een der allermooiste trosfuchsia's blijkt te zijn met zalmcrème bloemblaadjes en oranje kroon en dat het goed kweken van Texas Longnorn Voor iedereen Het leuke van fuchsia's is tevens dat het planten zijn voor iedereen, in tegenstel- De bossig groeiende hangjuchsia Marinka met karmijnrode kroon 1 en scharlakenrose kelk verlies haar bloemen niet. ling tot orchideeën, die nog altijd tot de luxe planten be- horen. Het plezier in fuchsia's kweken rolt eigenlijk als een sneeuwbal, want we geven stekken weg en dan ontstaat al de onderlinge rivaliteit daaruit minstens even mooie i planten te kweken als die van de goede gever of liever nog i betere. Fuchsia's staan nu in volle bloei in tuinen en op de bal kons, neem er deze maand stek van of koop eens een paar plan tjes aan een bloemenstalletje. In flesje Stekken van 6 - 10 cm lengte zonder bloemknop wortelen goed in een flesje water voor een zonnig raam. Een enkele blijft gezond, maar vormt géén wortels en in dat geval snijden we er een stukje af, steken ze in een potje met bladaarde en scherp zand en trekken er een plastic hoes overheen. Eenmaal gewortelde stekken potten we op in niet te grote potjes met een stevig grondmengsel b.v. verschijnt. Ja, het lijkt me fijn om eens naar Japan te reizen en in dat land eens te kunnen rond kijken. Voor mijn werk hoef ik niet op stap, alleen tekenen is mijn werk, de rest doet de uitge- Tien jaar geleden startte de uit geverij W. A. Bruna Zoons met een pocket-serie, oorspronke lijk detectives. De opdracht voor Dick luidde: er moet een vignet komen en omslagen. Moet u we ten dat in een oud familiewapen een beer zat; trouwens, Dick werd op school merkwaardiger wijze altijd Bruintje Beer ge noemd. Vanwege die detective werd het ontwerp een zwart beer tje en dat is het tot op heden, u weet wel, lekker lui liggen lezen. Niet ij del Dick Bruna is geen ijdel mens. Hoeveel kinderboeken er van zijn hand verschenen zijn? Weet ik niet! Wacht eens, de boek houder bellen, die moet het we ten uit de cijfers. Boekhouder De Vries duikt in de boeken en komt later stralend het atelier binnen: „U bent miljonnair". Uit bundig gelach, maar de cijfers vertellen: verkoop 880.000; de af rekening van Japan en Amerika moet nog binnenkomen. Japan zet per half jaar 65.000 boekjes om, Amerika per jaar een zelfde aantal, zodat om en nabij één miljoen kinderboekjes van Dick Bruna verkocht zijn. tekst onder de teke ning moest staan. Ergens was ik er op tegen om kinderen alleen woord-beel den te geven. Ik ontdekte dat mjjn elfjarige zoon, die toch een moderne school bezoekt, het abc niet kende! Hoe dikwyls heb je dat in je leven niet no dig. In een telefoon boek, kaartsysteem, muziek, enfin nu heb ik een abc- boek geschreven, het komt in het na jaar uit. „B is een beer", witte omslag met gele béér. Alléén de letters, daarnaast een tekening en achter in een spiekbriefje voor moeder. Die tekst is niet voor de kleuter bestemd al vermoeden wij dat kleuter-lezertjes zich er wél over zullen buigen. Vervolg - boekjes op het kleuter - lees - systeem? Tja, dat is wel een manco in ons land, maar Dick Bruna meent dat althans hij ze niet zal schrij ven, hij heeft er eenvoudig niet genoeg tijd voor. Er komen overi gens wel aanbiedingen met tekst voor die boekjes, maar deze geeft Bruna niet uit. Brunaboekjes zijn die van Dick alleen, geschre ven en getekend. Gordijn Overleg Iets dergelijks vindt hij ook van zijn kinderboekjes waarvan er ook enkele verbeterd werden bij een nieuwe druk. De uitgeve rij en de boekhandel stonden in het begin zeer sceptisch tegeno ver het werk van Dick Bruna. „Dat gaat er nooit in" dachten ze en aanvankelijk hadden de boek jes dan ook een heel kleine op laag. Achteraf, nu Dick Bruna op het toppunt van zijn succes staat, durven ze hem dat wel openlijk bekennen. Waarom die kinderboekjes, op dracht? „Nee, gewoon omdat ik vond dat de meeste kinderboek jes zo vreselijk ingewikkeld geschreven en getekend werden. Ik had het gevoel dat ze zo moesten zijn: zonder moeilijke woorden, met tekeningen die de kinderen haast zelf hadden kun nen maken... Dat was ook fijn, tekenen en daarbij rijmpjes ma ken, op elkaar afstemmen, het is nog steeds heel fijn werk." „De appel" was het eerste kinderboek je. Het kwam uit lang voordat Dick Bruna zelf (drie) kinderen had. Waarom op kinderen ge oriënteerd? Weet ik niet, ik vind het zomaar leuk," zegt Dick. In Japan gaan zijn boekjes het hardst, vooral de Nijntjesserie is er erg geliefd. De hele serie wordt daar in één kartonnen doos verkocht. „Ik heb een heel leuk contact met Japan, de uitge ver schrijft steeds hoe het ermee staat, wanneer er een herdruk bladaarde met oude koemest, wat klei en scherp zand en dan maar verder licht en luchtig kweken. Door de toppen tc nij pen tijdens de groei kunnen we ze laten vertakken en min of meer het model bepalen. Wie ze licht, zonnig en bij 10 gr. C. kan overwinteren zal ze aan de groei kunnen houden, maar wie er geen ruimte voor heeft bewaart ze alleen maar vorstvrij en droog, om ze dan in februari in te snoeien en opnieuw aan de groei te bren- Op zijn Kerstboek kreeg Dick Bruna goede reacties, zowel van gereformeerde als rk zijde. „Het kerstverhaal is moeilijk. Ik heb er stapels bijbels voor doorgele zen. Je mag niets weglaten en je wilt het toch zo simpel mogelijk schrijven. Ik kreeg heel fijne re acties, ook uit andere landen be halve Oostenrijk, dat is pal te gen. Waarom? Ze vinden het spotten, maar zo is het zéker niet bedoeld, ik sta er zelf hele maal achter en heb het heel se rieus opgevat." Veel overleg was er ook nodig voor de Nederlandse bewerking van Doman - Delacato - leesme thode voor kleuters. „Heb samen met Eva Margadant er veel ple zier aan beleefd. Ik was gebon den aan de vorm (mijn eigen boekjes zijn vierkant, ook mijn vorm is simpel) maar „Ik kan lezen" is langwerpig, omdat de Dit najaar komt ook nog een sprookjesboek van hem uit. Zeer binnenkort komt er zelfs een gor dijn In de handel. „Nijntjc gor dijntje" in opdracht van stoom weverij De Nijverheid in Ensche de. Er zijn drie ontwerpen in pri- siaire kleuren. Nijntje, De Boer derij en Sprookjes. Dick Bruna ontving in 1958 en in '60 de jaarlijkse Affiche prijs en in 1960 de Benelux-prijs voor een van zijn affiches. Hij is lid van de Gebonden Kunstenaarsfe deratie GKF, de Vereniging van reclameontwerpers en illustrate-- ren VRI, de Art Directors Club Nederland ADCN en The Autors League of America Inc. en ook nog directeur van A. W. Bruna N.V. te Utrecht. Er zal daar op het hoge atelier in de Brigit- testraat in Utrecht nog genoeg inspiratie gevonden worden. „Ik hoop nog veel te doen" zegt Dick Bruna eenvoudig. Zijn hele oeu vre kunt u tot 12 september be kijken in de Bols Taverne, Rozen gracht 106 Amsterdam, waar dr. L. Gans exposities verzorgt voor Kunstenaars van nu. Affiches, boekomslagen, kinderboeken, de prenten en de gordijnen voor de kinderkamer, ze zijn er allemaal. Wilde u ook zo graag een gevel-kachel in uw koude keuken en kreeg u zoals wij geen toestemming van de huis-eigenaar om gaten in de gevel te maken? Daarom niet getreurd, er zijn nog mogelijkheden tot bij-verwarming, of zelfs centrale verwarming. Goede verwarming van onze woningen is een elementaire eis en het kopen van een bepaalde kachel of het aanleggen van centrale verwarming een belangrijke beslissing. Expositie geeft onpartijdige antwoorden Van elk van deze brandstoffen wordt verteld wat het kost, waar we rekening mee moeten houden (bijvoorbeeld dat bij de „gezelli ge" leef warmte van kolen het min- der gezellige asla-legen hoort en dat de „veilige" olie hoge eisen stelt aan de trek van de schoorsteen) Er zijn modellen, fo to's, folders, brochures; een uitge breide vergelijkende documentatie. Boven dit alles een aantal deskun digen die niet-commerciële en dus objectieve voorlichting geven over toepassingen en eigenschappen van verwarmingssystemen in de wo- Prognose Rechts vindt u de afdeling cen trale verwarming, links de lokale verwarming Wat de prognose voor de toekomst aangaande aard gas is: onlangs werd aangekondigd dat aardgas voor blokverwarming 1 cent per m3 duurder gaat wor den, terwijl hetzelfde aardgas voor wijkgas gelijk in prijs zal blijven. Die éne cent betekent een verho ging van 20 pet. hetgeen niet ge ring is. Het is heel goed mogelijk dat voor blokverwarming het ver bruik van olie zal toenemen, of dat men in de nieuwbouw weer op wijk-verwarming zal overgaan om prijs te kunnen consumeren. Een tweede kachel is erg „in", terwijl in 1965 ongeveer 30.000 bestaande woningen van centrale verwar ming werden voorzien met indivi duele ;nstallatie. De toepassing van centrale verwarming zal zich in de etagebouw voortzetten. Wat uw mogelijkheden zijn. wordt u precies voorgerekend Tijdens de Acccntmaand „Cen trale en lokale verwarming" krijgt u op alle vragen die met verwarming te maken hebben, antwoord in het Bouwcentrum aan het Weena in Rotterdam. Tot 24 september vindt u daar een speciaal ingerichte tentoonstel ling met een groot aantal kachels en verwarmingsapparaten voor kolen, olie, gas, elektriciteit. L^EN van mijn briefvriendin- nen klaagt dat ik de vorige brief ook al met regen begon: kun nen we alleen nog maar over het weer praten? Deze lieve berisping is terecht Het is dom, en het is je mee laten drijven op een stem ming, en het is vooral potsierlijk voor de krant die met het stukje verschijnt als het het prachtigste herfstweer is, milde, zachte mid dagzon, fijn boodschappendoen op zaterdagmiddag, bloemetje mee. Maar kan ik het helemaal laten? Zit het ons op het laatst niet in de botten? Die avond dat 'k de Open Brief schreef het was al nacht, tien voor twee was de brief klaar, overviel het me, dat plenzen in de tuin, dat gieten en lekken en bor relen om een stil, kil en groot huis. LIET geluid hoorde bij „bak ken" huiswerk van de kinde ren, bij het uitlaten 's ochtends in lakregenjassen en zuidwesters, en dat armzalige pakje boterhammen mee omdat je anders viermaal nat wordt, bij alles wat ik een Jaar lang haat er tracht te vergeten door te werken. En dan kun je niet beginnen met schrijven voor je dat in twee woorden gezegd hebt. Maar goed, excuus, het zal voortaan niets dan zon zijn. Het is bovendien allemaal weer wat ge wend en over veertien dagen zul len we gewoon niet anders meer weten. Maar nu we het toch over het weer hebben en briefvriendin daarover ook doorbabbelt, wil ik dit nog even zeggen: door die va kanties die iedereen tegenwoordig hebben moet en mag, door het gesnor 1000, 2000 km ver, is onze generatie er een die bepaald ken merkend veel over het weer praat. Vroeger hadden de mensen geen vakantie, er zullen toch "<0-, 80-jari- gen zijn die dat beamen. Dat was natuurlijk ook niet goed, maar het leven was over de maanden uit gestreken ook veel minder jachtlgv en beslist mooi weer hoefde het dan een paar weken in het jaar ook niet te zijn. Nu zie je tijden uit naar dat stukje rust voor jou, ik zal maar zeggen: niet voor je collega Jan die in Juni gaat, maar voor jou, van 2 tot 16 augustus of wat ook. en dat moet goed zijp. GA. je dan ook nog naar het buitenland dan is het helemaal groen wanneer het buitenland be- woikt of regenachtig durft te zijn, want waarom reed je anders zo ver! Gelderland, de Friese meren, Egmond aar. Zee kunnen het niet helpen, maar de rest zal nota bene noemt spreek; en een opmerking maakt over het weer. Het weer? Hé, hij had er niet op gelet, maar inderdaad, er is wat bewolking Wel lekker zo, en u zult zien over een paar uur is het weer prachtig. O regent het? Ja, zo'n dagje regen is goed voor het land, trouwens ook prettig om in te lopen, vindt u niet? En morgen is het weer mooi, dat zult u zien. En als het dan „morgen" niet mooi is, krijg je het zelfde vriendelijke gesprek met o zien's en dan is het A C. MULLER-IDZERDA Deze week ontvingen wij weer enorm veel brieven. Allereerst de brief van mevr. O. te G.: „Toen mijn man voor zijn huwelijk z'n laatste verjaardag thuis vierde liep zijn moeder met een bedrukt gezicht rond en zei dat het voor haar helemaal geen feestdag was, want haar zoon ging trouwen. Begrijpt u hoe ik me voel de die dag? De schuldige, die haar zoon wegpikte (de ver houding tussen ons was en is goed, dat was de oorzaak niet). Ik was de oudste van elf kinderen, dus thuis was er geen treuren dat er een het nest verliet. Mijn man had nog een broer die het huis al uit was, dus ik kon me wel in mijn schoonmoeders gedach ten gang verplaatsen, al was het voor mij allesbehalve leuk. Volgens mij is de oor zaak dat zij zich teveel op de kinderen geconcentreerd had en de echtgenoot als voor werp van liefde op de achter grond was geraakt. Daarom vind ik dat een goede verhou ding in alle opzichten tussen man en vrouw het loslaten van de kinderen zal verge makkelijken. Dat er een zeke re weemoed zal zijn en een traan om het onherroepelijke van een voorbij tijdperk, kan ik me heel goed indenken. Maar laten we dan met die andere traan onze man aan blikken, in het besef dat we elkaar nog zoveel liefde kun nen geven, nu we de schade die misschien wel eens ontstaan door de drukte en de zorg om de kinderen, heer lijk kunnen inhalen: samen Uitgeschakeld „Het is moeilijk een kind los te laten, vooral als de verhou dingen moeder en kind heel goed waren", schrijft mevr. A.R. te R. Je voelt je, als ze trouwen, wat uitgeschakeld en dan wordt het je wel eens te mach tig, maar het is toch ook weer de vreugde als de kinderen bij je komen, of als je er zelf naar toe gaat. Maar nu is anderhalf iaar geleden mijn oudste ion- grip voor en toch heb ik moe ten vechten om zelfstandig tc worden. Vaak een verkeerd begrijpen van elkaar, kortom een heleboel narigheid die voorkomen had kunnen wor den. Door mijn huwelijk voel de moeder zich erg verlaten, ja zelfs achteruitgcschoven! Daarom aan alle moeders van dochters: Geef ze de vrijheid om zelfstandig tc kunnen worden. Later zijn ze er u dankbaar voor. Ook voor moe der zelf een fijne herinnering en een gevoel van grote dank baarheid." Aanpassen gen overleden, vadei van een groot gezin. Dat is het ergste wat ouders kan overkomen, dit is pas loslaten, want nu is het of hij van ons afgescheurd is. Geen dag gaat er voorbij of ik denk aan mijn kind, want al was hij veertig jaar: het blijft je kind. Al hebben we een gro te troost dat we weten mogen dat onze jongen bij de Heere is. het gemis is er all dagen èn de zorg om zijn gezin. Dit schreef ik u om mijn gedachten eens uit te spreken." Vechten „Ik was nog maar een kind toen vader stierf, ik had nog drie broers boven mij. Het is te begrijpen dat moeder zeer bezorgd was" schrijft mevr H. E. te dH. „Toen ik volwas- «en werd h»d ik daar wel h- „Er is in ieders leven sprake van. loslaten, aanpassen en overschakelen, hetgeen vaak moeilijk is. Ik ben op latere :eftijd getrouwd en we hebben geen kinderen. Wat moesten wij veel loslaten en ons aanpas sen aan de verandering in ons leven. Van een zelfstandig le ven naar een band, die niet hoeft te knellen, maar toch ge voeld wordt. Ik had een druk ke, verantwoordelijke positie. Moest alles loslaten en me aan passen aan een stil leven met z'n beidjes. Mijn man had en heeft het nog moeilijker dan ik. Feitelijk duldt hij niemand naast zich, alleen onder zich. Nu zijn we pas verhuisd, maar mijn man kan het oude niet loslaten Zijn leus blijft dat he' oude beter was. Ook kerkelijk, wij zijn Gereformeerd: geen nieuwe Bijbelvertaling, geen ge- deugt niets. Dat is dunkt mij ook niet kunnen loslaten. En omdat ik wel met de tijd mee- kan, en me in ons nieuwe huis prettig voel, maakt dat voor hem nog moeilijker." „Mijn oudste dochter heeft een vriend, ik voel hoe moei lijk dit loslaten voor mij is" schrijft mevr. G.V. te R. „Toen ik achttien was had ik ook een vriend, die is toen gestorven. Dit loslaten weegt veel zwaar der, dan is daar het nooit weer zien. Al het andere loslaten is slechts het touw vieren: de band is er nog." Eigen benen in him jonge leven iets los te laten. En we ondervinden al vroeg dat ze dat zelf ook !1- len. Niet bij moeder blijven klitten, maar ze lerer op eigen benen te staan. Dit maakt ook voor hen het afscheh makke lijker. Hetzij met een trouw dag, of als ze emigreren, maar ook dat wij ouders weten dat er een afscheid voor goed zal komen." Vorming Loslaten komt in ieder le ven voor, zowel van gehuw den als ongehuwden. Losla ten is een facet van mede menselijkheid. Dit laatste houdt in, dat nooit en te nim mer de persoonlijke vrijheid in gedrang mag komen. Voor ouders hoort loslaten bij de vorming van opgroeiende kin deren. Voor mij en vele ande ren is dit een onderdeel van de opvang van mensen die be grip en bijstand nodig heb ben. Opvoeden, opvangen enz. zijn in wezen begeleiden. Dit begeleiden houdt immer in zelfstandig te zijn en toch te kunnen rekenen op hulp. indien dit nodig mocht zijn. Loslaten houdt in voor een gelovige: de losgelatene door gebed steeds weer bij God te brengen" schrijft mei D. te H op een zomer van zon echt wel een paar dagen motregen gebrui ken kunnen Ze zien het lelijke weer nauwelijks, het i6 immers zo vaak mooi Terwijl wij - die lan ge gezichten, dat geirriteerd-zijn bij weersvoorspellingen, o wat zit het ons hoog Er iets aan doen? Ja, ik geloof allereerst niet zo hangen aan wat vakantie heet. Niet zo al les willen laten gebeuren in die ene tijd in het Jaar. Niet zo hol lands het onderste uit ie kan wil len hebbel.. Ook op andere dagen wat genieten als er 'e genieten valt. In september is ei ook wel eens zon oj. een terrasje. Gewoon overal wat kleine vreugden leg gen, niet alsmaar zwoegen. WIJ zijn slecht in bet genieten, het is net of het een soort zonde is om een uur uit ie werk te stappen. Laatst spiak ik een directeur van een middelbare school, hij vertel de dat ?en collega binnenkort 25 jaar aan df school verbonden zou zijn Een feestje? vroeg lk waarop hij wat bestraffend en tegelijk heel tevredei kijkend tegen me zei: wij hebben hier uiet zoveel feestjes! Nietwaar, dat is iets om trots op te zijn. Geen mens waagt het zo .emand uit te lachen: wer ken is so wie so al goed Het is net aLs met de huisvrouw die haar huis boent en schrobt .-n dan 's a- vonds haai man en kinderen ver biedt erin tc leven, een sigaartje te roken, met blokken te spelen, een paar stoelen te verslepen. Vaak moeten de hulsgenoten ook nog steil achterover slaan van moe ders IJver en gezwoeg. W7ERKEN is heerlijk. Maar *V voor wie zich niet tijdig kan ontspannen wordt het een vloek. Vakantit it een weidaad Maai wie zich elf maanden iver de kop werkt om één maand zijn „schaT' in te halen, wint niets dan ergernis. Dogmatiek is geweldig, wat zich om het waarheidsprobleem en dc vragen omtrent God r-eweegt is dikwijls adembenemend boeiend; maar zonder de rust, de sjaloom, zonder het weten van een klimaat dat ons beloofd ls, waar wij heen leven, is dogmatiseren een gruwel zonder eind En zo maar door. Met de beste voornemens gaan we ver der. En uw ondergetekende met het best- beentje voor Daarmea zal ik nu trouwens even do briel gaan posten: het is droog"

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 15