In de ogen van de ander zagen de kerken zichzelf Geref. Evangelisatiecentrurn bestaat 20 jaar Hervormden kopen recreatiegrond in Dordogne Politie zat rap achter rovers al de hielen deze krant behoort tot De vierdemens is niet te vinden Verbond vraagt Veilig Verkeer zes miljoen Een woord voor vandaag Er wordt tegenwoordig veel over de kerk gesproken. De kerk moet dit, en de kerk moet dat. De kerk moet leiding geven. De kerk moet zich inzetten voor de verdrukten. De kerk moet getuigen op politiek gebied. De kerk moet niet getuigen op politiek gebied. De kerk moet sociaal-economisch bezig zijn. De kerk moet niet sociaal-economisch bezig zijn. De kerk steeds weer de kerk. Hoe anders spreekt Christus in de Bergrede. Als Hij gezegd heeft wie in Gods ogen zalig is, voegt Hij er aan toe: „Gij rijt het zout der aarde." Hij zegt niet dat de kerk het zout dep aarde is, maar Hij wijst Zijn discipelen aan, Hij wijst u aan. Juist in onze tijd, nu hartziekten gevaarlijker schijnen te wor den dan kanker, staan veel mensen op een zoutloos dieet. Hun eerste reactie op het zoutloze eten is: „Net een klap in je gezicht." Een wereld zonder gelovigen is een klap in Gods gezicht. En toen de discipelen in het duistere uur van het leven van Christus uiteengestoven waren en niet meer op hun plaats stonden, kwam die klap ook letterlijk aan. Het zout verdwijnt in het eten. maar maakt het smakelijk. Christus riep niet om een grootse en verheven kerk. een machtig instituut. Hij zocht mensen, die de wereld wilden intrekken, en hun plaats in wilden nemen. Hun aanwezigheid zou die wereld voor verderf bewaren. Abraham wist wat hij deed toen hij God vroeg: „Heer, als er dan tien zijn Als wij op onze plaats staan, wentelt God Zijn oordeel weg om Zijn genade te openbaren. We lezen vandaag: Handelingen 26:1-18. VRIJDAG 2 SEPTEMBER 1966 Student en-per- huifkar zijn terug UTRECHT De vyf Utrechtse studen ten die per huitkar een reis naar Rus-! land hebben gemaakt, zijn weer thuis Gisteren kwamen zij in Utrecht aan. ech ter niet in de huifkar maar in een vrachtwagen. De hui/kar was op de te rugreis defect geraakt en daarom wa ren zij in Hamburg maar in een vracht wagen gestapt. Over de medewerking van vele instan ties in Moskou en Leningrad hadden zij niets dan lof. Ook de grote mate van gastvrijheid had grote indruk op hen ge maakt. „Wij hebben in Moskou de toe zegging gekregen dat tijdens ons elfde, lustrum in november 25 Russische stu denten en vier hoogleraren naar de Domstad zullen komen. De Russen blij ven twee weken en zullen onder nèeer bezoeken brengen aan enige faculteiten in de Domstad. Het ligt in de bedoeling een jaarlijks uitwisselingsprogramma tot stand te brengen Over de belangstelling raakten de stu denten niet uitgesDroken: overal waar zij kwamen stroomde het publiek toe en het verkeer liep vaak ernstige vertragingen I op. De studenten zijn vijftig dagen weg-1 Beroepingsiverk NED. HERV. KERK Beroepen te Achterberg: J v.d. Haar te SL Maartensdijk. GEREF. KERKEN Beroepen te Westeremden-Zijldijk: De Stichting Recreatiecentra van de Nederlandse Hervormde Kerk (in Nederland heeft deze Stichting acht centra met omstreeks een mil joen overnachtingen in 1966) heeft een uitgebreid terrein van 47 hec tare gekocht in het Franse gebied Dordogne. dat steeds meer in de vakantiebelangstelling van dc Ne derlanders komt te staan. De recreatie-oorden van de Her vormde Kerk hebben sinds de vijf tiger jaren een steeds grotere vlucht genomen. De Hervormde Kerk treedt nu voor het eerst met eigen recreatiemiddelen buiten de grenzen van ons land. Van het be gin. af heeft als een van de beleids lijnen steeds op de voorgrond ge staan, dat de hervormde recreatie centra open staan voor mensen van alle gezindten Het streven van de Stichting Recrea tiecentra is erop gericht, om in 1967. naast een accommodatie voor tent- en caravanterreinen in de Dordogne. ook reeda enkele bungalows voor de ver huur gereed te hebben. De uiteinde lijke plannen voor dit nieuwe recreatie centrum van de Hervormde Kerk in Dordogne behelsen voor de toekomst de bouw van honderd bungalows, in enkele fasen te bouwen. ging van grenzen optreedt en oo kerken van de Europese landen dich ter bij elkaar komen, blijkt dat de recreatiecentra van de Hervormde Kerk een uniek stuk kerkelijk werk vertegenwoordigen. Dit recreatie- werk van de Hervormde Kerk staat clan ook in de volle aandacht individuele kerkelijke representanten en van studiegroepen in het buitenland. kand. J. R. Dijkema te Hattem. GEREF. KERKEN (vrijgem.) Beroepen te Voorthuizen (accl.): E Zwarteveen te Sliedrecht. GEREF GEMEENTEN Beroepen te Ridderkerk. G. Schipaan boord te Apeldoorn. B_eroepen°SDSlS?enS;:GIEvIan Prooyen j ^!lSika"Lrb\r|fPr; (\an onze kerkredactie) BAARN In september 1946. precies twintig jaar geleden, sprak de gereformeerde synode van Zwolle uit dat evangelisatie de roeping is van de kerk. Dat was niet voor het eerst. In 1923 had de synode ook al hetzelfde gezegd, maar er geen consequentie uit getrokken. Toen was het een conclusie. Maar twintig jaar geleden werd die uit spraak een opdracht. Juist omdat evangelisatie de roeping is van de kerk. moet zij in haar organisatie ook die roeping realiseren. Daarmee werd een begin gemaakt toen er een generaal deputaatschap voor de evangelisatie werd gevormd. Nu twintig jaar later kan de conclusie getrokken worden dat het deputaaschap van meet af aan geen praat- ollege maar een daadcolonne is geworden. Toch zocht dit deputaatschap. (zo he ten de organen van de Gereformeerde kerken, de Hervormde Kerk spreekt van „raden"), het niet in de richting van grote evangelisatieacties. Er werd geen tent gekocht om daarmee het land rond te reizen, er werden geen lande lijke campagnes belegd. Er werd niet geprobeerd om het werk van Jeugd en Evangelie, van IJE in Rotterdam, of van Youth for Christ te dupliceren in kerkelijke vorm. Beseft werd dat evan gelisatie de taak is van de plaatselijke gemeenten, de plaatselijke christenen. werd wel een landelijke c ngeli- W. te Grafhorst. Staartje van overval WOERDEN In verband met de roofoverval in IJsselstein stond ook dc Woerdense politie donderdagmorgen bij de afrit van rijksweg 12 te posten. Zeer verdacht handelde de bestuurder van een gezochte zwarte auto, die in het gezicht van de politie stopte en daar na zo hard mogelijk achteruit weg reed. Direct ging de politie op jacht. Het gelukte na enige tijd de vluchteling op te spo-'n. De man had zwaar pech Hij bleek een Woerdense handelaar tc te hard rijden Wiersinga, maar hij zag zichzelf liet als een Billy Graham. „Mijn taak is", zei hij bij herhaling, „de plaatselijke gemeenten op te jutten." Hij kreeg de leiding over het evangelisatiecentrum om de plaatselijke kerken te helpen hun taak goed uit te voeren. Bovendien werd meteen maar besloten om een opleiding te stichten voor mensen die plaatselijk konden worden ingezet. GEGROEID In 1960 ging ds. Wiersinga met emeri taat. Aan zijn opvolger, ds. P. B. Suur- mond kon hij een werk overdragen, dat enorm gegroeid was. Hij was er in geslaagd het vertrouwen van dc ker ken te winnen. Steeds vaker werd er een beroep op het evangelisatiecentrum - wegens enkele malen i6eda»n voor adviezen. Gemeenten gin- de rijbevoegdheid was Ken aan de slaS en kwamen ontzegd. Hij zou juist "zaterdag a's. zijn blemen te staan. Opnieuw moest dan rnK««. ïic terug krijgen. Hetgeen nu'„Baarn" bijspringen met het verlosscn- .«i j woord. Maar vaak wist „Baarn" niet zo maar een antwoord te geven. Er moest gestudeerd worden, geëxperimen teerd. Er moest gezocht worden naar (Vervolg van pag. I) De politie had de indruk dat de over- I vallers de Fiat bij Klein Scheveningen de Lek in hadden willen rijden om elk spoor uit te wissen. Zij hebben het niet gedaan uit angst voor verdrinken. De eigenaar van de Fiat is nog niet De- kend. Wel weet de politie, dat Van der P. eigenaar is van de kajuitboot. Het terrein ligt ongeveer 10 km ten zuidwesten van Lalinde. circa 25 km ten zuidoostenvan Bergerac. Vanuit Utrecht naar het recreatiecentrum in Dordogne bedraagt de afstand onge veer 1.000 km Op een gunstig punt van het terrein, uitzicht biedend op een prachtig pa- JR norama. ligt een grote boerderij, die mecrd. twaalf minuten na ruimte zal bieden voor recreatieruim- was iedereen gewaarschuwd, te, voor kantoor en receptie, voor Epn belangrijke factor zag majoor kantine kampw.nkel en de woning Buitendijk in het feit dal zijn pers0_ van de directeur. neel mentaal goed is voorbereid op der- Stichting Recreatiecentra heeft gelijke ..akkefietjes": er zijn de laatste ook met de verschuivingen in het soci- tijd zoveel bankovervallen gepleegd aal-toensme te maken. Groepen vakan- dat aue korpsen in het district Utrecht tiegangers die een aantal jaren geleden cxtra waakzaam zijn geworden! Snelheid in de berichtgeving en voortreffelijke samenwerking tussen de verschillende politie-onderdelen, welke samenwerking werd gecoördi neerd in het districtsbureau van de rijkspolitie in De Bilt zijn, volgens ma joor mr. J. W. Buitendijk de belang rijkste factoren voor deze zo snelle arrestaties. De heer Buitendijk is com mandant van de rijkspolitie in het district Utrecht en hij had gisteravond inderhaast een persconferentie belegd om daar de historie van de overval een bijzonder knap en geraffineerd stuk werk van minuut tot minuut nog eens na te gaan. „De daders hadden in feite geen voorsprong, want we zaten ze steeds op de hielen. Wij konden bij wijze van spreken op de kaart hun route volgen," zo vertelde majoor Buitendijk. De rijkspolitie was bijzonder snel ge waarschuwd en even snel werden alle land gealar- de overval Wandelen Gisteren waren we een hele middag op het centrum aan de Amsterdamse- weg. De gehele „braintrust" vön de ge reformeerde evangelisatie was aanwe zig. Ds. Suurmond, ds. H. H. Grosheide, mejuffrouw E. G. van Egmond, Jac van der Waals, mejuffrouw A. P. van Woudenberg en de jongste aanwinst, de socioloog dr. G. Dekker. Eigenlijk vormen zij maar een deel van de „braintrust", want zij kunnen weer tientallen anderen om assistentie vra gen. Toch liet juist deze staf zien hoe het evangelisatiewerk veranderd is. Nog al tijd denken veel mensen bij evangelisa- Het Evangelisatiecentrum van de Gereformeerde Kerken bestaat twintig jaar. Dat zou een aanlei ding kunen zijn om te schrijven over het vele werk dat gedaan is en wordt. Ongemerkt kreeg het gesprek tussen een aantal journalisten en de staf van het centrum gisteren een geheel an der accent. Er kwamen geen ge tallen op tafel waarin de resul taten breed werden uitgemeten. Maar wel werd duidelijk dat wie het evangelie gaan uitdragen zelf in het licht van dat evangelie komt te staan. En vaak is dat een ontdekkend licht. Daarom leggen we in dit artikel de aandacht niet op wat de ander van dit evan gelisatiewerk leerde, maar wat de Gereformeerde Kerken er zelf van leerden. (Zie ook het com mentaar op de voorpagina). ten: Wie is hij eigenlijk en waarom is hij geworden die hij fs? Vroeger meenden we dat evangelise ren voornamelijk bestond uit „woorden spreken". We organiseerden verenigin- en clubjes waar van alles gedaan werd, maar het was allemaal alleen maar lokmiddel. Het werd pas echt als iemand aan het „preken" kon slaan. Nu hebben we geleerd dat we ons moe ten afvragen: In welke situatie bevindt hij zich, wat is zijn nood? Hoe kunnen hem het beste helpen? Zo ontston- er relaties tussen het diakonale en het evangel isatorische werk van de kerk, want die twee kunnen en mogen niet gescheiden worden. En met helpen bedoelen we dan ook echt evangelisch, vanuit het evangelie, helpen. BELEVEN Ook is er een verschuiving in de erkondiging. Vroeger lag dc nadruk op zonde en genade. Dat hoort er nog naar daarbij moet bedacht worden dat het evangelie vele aspecten heeft. In het verleden deden we al tc vaak uitsluitend een beroep op het verstand, r we gaven dc mensen weinig kans tie aan een dominee die preekt, aan jongen die getuigt op een zeepkist in een straat, aan een dame die blaad jes in de bus stopt. Natuurlijk is evan gelisatie nog altijd de blijde boodschap brengen, maar ontdekt werd dat de blijde boodschap ruimer is dan alleen maar vertellen dat de hemel open staat. De blijde boodschap heeft met leven te maken, met het eeuwige leven dat nu al begint, hier op aarde, met echt leven. Toen van der R. werd gearresteerd, had hij ruim veertienduizend gulden by zich. Hij was het ook, die in de bank in IJsselstein over de belie was gesprongen. Zijn maat had 27.000 bij zich. Even was er verwarring rond het bootje, want de signalementen schenen niet te kloppen. Zelfs werd er aanvan kelijk gemeld: „Dit is het bootje niet." Maar later werd bekend dat de overval lers in het bootje van kleding hebben verwisseld. Kleren. tas, maskers, handschoenen en andere bij de overval gebruikte attributen werden, evenals het pistool, overboord gegooid. Grosheide, dachten wij zelf bij evange Speurhond Rik van wachtmeester lisatie nog sterk aan het aanzeggen van Den Breejen uit Soest had de pbats het komend oordeel, het waarschuwen, aangewezen vanwaar het bootje was aan het oproepen tot bekering. We weggevaren. Daar werden handschoe- bestreden een communist of een Jeho- nen in het water gevonden. Even ver-va's Getuige. Nu hebben we ontdekt derop vond men de kleren. dat we er met „aanzeggen" niet zijn. Het is eveneens later gebleken, dat Het is niet voldoende dat we de de drie overvallers de avond tevoren in boodschap laten uitschallen over de da- de buurt van de bank zijn geweest, j ken. We hebben ons echte werk pas Vermoedelijk hebben zij dus voorafgedaan als er een ontmoeting is met ie .Een dosis geluk heeft natuurUjk ook poolshoogte genomen. Toen was ook ander. Vroeger ging het vaak om „moei- ONTMOETING Twintig jaar geleden, vertelde ds. Geluk voor het eerst aan vakantie toekwamen en de hervormde recreatiecentra be zochten, gaan nu naar het buitenland. anderen nemen hun plaats in het bin- - ----- nenland weer in. oen r"' gespeeld." g«' de heer Buiten- het bootje aangekomen. Dat hadden zijilijke gevallen", nu beseffen we dat net Toch zou de hervormde Stichting de- dijk toe. „Want als de daders een gro- afgemeerd tussen het riet. om mensen gaat. We zullen moeten we- ze vraag naar buitenlandse accommoda- terc voorsprong zouden hebben gehad I tie naast zich neer kunnen leggen. alslen als niet dc fout hadden ge- het uitsluitend ging om vakantie-ac- maakt zo lang met het bootje te va- commodatie. Bij dc Stichting Recreatie- ren. had het wel eens anders kunnen centrum golden voor „dc stap bulten j lopen. de grenzen" ook de volgende ove 1. er Is een grote groep van potentiële gasten, die juist vanwege de specifie ke wijze waarop de Hervormde Kerk In haar recreatiecentra inhoud geeft, aan de recreatie, de voorkeur geeft aan een verblijf in deze centra; 2. velen stellen prijs op een vertrouwd opvangadres. waardoor zij geen last hebben van taalbarrières Daarbij komt dat velen in de onmogelijkheid verkeren een vakantie-adres tevoren te bekijken: 3. nu in Westeuropa een zekere verva- Het Kwartet In het Westen veruit grootste prot chr. dagbladpers Reeds gistermiddag één uur waarschuwde de rijkspolitie te Vlaar- dingen de Rotterdamse rivierpolitie,, dat het witte kajuitbootje Rotterdam naderde, vermoedelijk met drie inan i aan boord. Surveillance-auto's van de Rotterdamse politie begaven zich naar de Nieuwe Maas en bij de Schaardijk In Kralingen zagen de mannen het bootje naderen. Via luidsprekers gaf de politie te kennen dat het bootje naar de kant moest komen. Het bootje er bleek inmid dels slechts één man in te zitten voer echter door. De waarschuwin gen uit de politiemegafoons werden af en toe beantwoord met toeteren. Maar de Rotterdamse rivierpolitir beschikt ook over boten en die wa ren al op weg naar de kajuitboot. Met één grote en twee kleine politie- boten werd het kajuitbootje ingeslo ten. Automarkt Van de drie mannen zyn er twee. C. B. en J. van R.. bij de politie bekend. Zij hebbengedrieën dinsdagavond de Ford die het nummer BX 18-23 had op de automarkt in Utrecht gekocht De prijs van het over- j jarige „kneusje" was 275. 1 „Ze deden wat vreemd en zij wilden hun naam niet zeggen." zo verklaarde de autoverkoper aan de politie. Hij kon zich het signalement wel herinneren en j dat klopte met de beschrijving die ie1 mensen van de Middenstandsbank nad- j 1 den gegeven. n het evangelie te beleven. Nu zoe- ;n we vormen en wegen om dat bcle- ■n mogelijk tc maken. Nog een vierde nieuwe gedachte is gaan leven in de Gereformeerde Ker ken volgens ds. Grosheide: Evangelisa tiewerk was vroeger de hobby van en kelen, maar we beseffen nu dat het de opdracht is van de gemeente. Dat wil niet zeggen dat iedereen bij het evange lisatiewerk ingeschakeld moet worden, maar wel dat de gehele gemeente missi onair moet zijn in al haar doen en Jaarlijks komen een duizend mensen op het centrum voor bezinning. Jaar lijks bereikt ds. Suurmond overal in het land een nog groter aantal mensen. Een kwart van de jonge predikanten komt naar het centrum om „Dij- geschoold" te worden. Er komen evan gelisatie-ouderlingen en mensen die op andere manieren worden ingeschakeld. In de loop der jaren, is (blijvend) een contact ontstaan met minstens 210 pre dikanten, die nu vooraanstaande plaatsen innemen, classicaal en provin ciaal, in het georganiseerde evangelisa tiewerk. DANKBAAR In Baarn is men niet tevreden. In de loop van de twintig jaar is Nederland veranderd en zijn de problemen veran derd. Steeds weer nieuwe vragen lui ken op die om een antwoord schreeu- i (Van onze kerkredattie BAARN Tien jaar geleden werd in kringen van evangeli satiemensen ontzaggelijk vaak gesproken over de „vierde mens". Dat was de mens die geen enkele band meer had met de bijbel en de kerk, de post-christelijke mens, de nieuwe heiden van het na-christelijk tijdperk. In de afgelopen drie dagen hebben ive diezelfde uitdrukking op verschillende vergaderingen weer ge hoord. Maar nu in een geheel ander verband Ineens ontdekt men in de verschillende kerken dat hoe onkerkelijk ook die vierde mens vaak intens verlangt naar het geloof. b" De „vierde mens" was een uit drukking van prof. dr. J. C. Hoekendijk. Hij vormde het dis cussie-onderwerp van talloze kerkelijke vergaderingen. Maar. zei mejuffrouw da. E. G. van Eg- mond gisteren, in al die twintig jaar zijn wij in ons werk die vierde mens nimmer tegen ge komen. De socioloog dr. G. Dekker waarschuwde voorzichtig: Dat kan zijn. omdat wij hem niet kunnen bereiken, omdat hij ons altijd weer ontsnapt. En hij kan gelijk hebben. Maar er waren anderen op de vergadering die de tijd gekomen achten om een levensgroot vraag teken achter het bestaan van de ..vierde mens" te stellen. Reacties op televisieuitzendingen maken Ds. C. J. Lasschuit (80) overleden C. J. Lasschuit. emeritus predikant van de hervormde Kerk. Ds. Lasschuit was tot 1964 ziekenhuispredikant te Haar lem. In 1922 werd hij kandidaat in Noord-Holland en aan hel eind van dat jaar bevestigd te Garrelsweer; in 1926 in Hall; in 1930 in Glanerbrug en in 1950 in Urk. In 1954 ging hij met emeritaat, waarna hij bestand verleende in het pastoraat te Metsla wier-Nijawier. In 1957 werd hij ziekenhuispredikant te Haar- De begrafenis is bepaald op maandag 5 september om 12 uur op de Algemene i Begraafplaats te Haarlem. Vooraf wordt een rouwdienst gehouden om elf uur in de kerkzaal van het Diaconcssenhuis te Haarlem. HEER ARENDSKERKE - Op de rijksweg J. Dekker uit duidelijk dat de mens die alle banden met de kerk verbroken heeft toch vaak wil geloven. Hij luistert naar de t.v.-dagsluitingeu en soms beter dan de kerkmens. Hij koopt godsdienstige boeken. Alleen de kerk kan hem niet boei en. Overgeleverd van grootvader op vader en van vader op zoon is een afkeer en wanbegrip die moei lijk overwonnen kunnen worden. Hel kon wel eens zijn dat deze nieuwe visie op de vierde mens. die niet te benaderen zou zijn, om een geheel nieuwe bezinning vraagt. Misschien zelfs is het hele maal niet nodig dat we onszelf in alle mogelijke kronkels draaien om het evangelie voor hem te „vertalen", zoals in het verleden vaak gezegd is. Misschien moet de kerk nog meer dan tot nu toe zelf een blik in de spiegel werpen. Jarenlang was ds. W. A. Wier singa (rechts) de enige evange lisatiepredikant in algemene dienst. Onder zijn leiding werd het werk opgezet en groeide het uit. Nu werkt zijn opvolger, ds. B. Suurmond (links) samen met vijf medewerkers. Samen vormen zij een braintrustom de plaatselijke kerken in staat te stellen hun opdracht te verstaan wen. Maar in Baarn is men wel dank baar. want men begint de resultaten m al dit werk te bespeuren. Maar dit werk naar buiten heeft ook consequenties naar binnen. Als een ge meente gaat evangeliseren komt zij in aanraking met andere mensen, ontdekt zij, hoe die anderen haar zien. Dat kan een schokkende ontdekking zijn. Dat kan de gemeente doen uitroepen: Ben ik zo? En als het een echte gemeente is, zal zij soms misschien wel vaak moeten erkennen: „Zo ben ik". En zo is een onverwachte vrucht van het evangelisatiewerk dat de kerk zelf zich moet gaan bezinnen op haar eigen structuur, haar oganisatorische vorm. Daarover gaat de volgende synode spre ken. Wie anderen wil bekeren, komt tot de ontdekking dat hij zelf nog in veel opzichten bekeerd moet worden. Of, zoals ds. Grosheide het uitdrukte: We hebben geleerd dat evangelisatie werk uiteindelijk betekent dat we sa men op weg zijn om te ontdekken wat God van ons vraagt. Het evangelisatiecentrum van Baarn is nu twintig jaar oud. Maar het wordt geen groots jubileum. Juist het evange lisatiewerk heeft de Gereformeerde Kerken geleerd, dat zij zichzelf niet tevreden op de borst kunnen slaan. In de ogen van dc ander hebben zij zich zelf gezien. Baarn wil noch aan de feestdis, noch bij de pakken neer gaan zitten. We zijn samen op weg, zei ds. Grosheide. Hij had er aan kunnen toe voegen: „en we moeten verder dan kun nen we straks een beter feest vieren." Eerste paal voor de vierde TH HAARLEM Hoewel het interimrap port van de commissie die de minister adviseert waar in de toekomst de vierde TH zal verrijzen, spreekt over uitstel van de bouw tot 1980. gelooft men in Haarlem toch dat eerder met de bouw kna worden begonnen. Dat is ook de re den dat 700 Delftse studenten van SSR tijdens de buitendag op 17 september de eerste paal zullen slaan op de plaats waar de TH moet komen. De paal zal langs de gemeentehuizen van Voorburg, Leidschendam. Voorschoten, Leiden, Oegstgeest, Sassenheim, Lisse. Hillegom. Bennebroek en Heemstede rijden, waar de burgmeesters gevraagd zal worden de paal te „zegenen". 500 studenten en 120 novieten zullen 17 september naar Haarlem trekken, waar de burgemeester dc paal zal slaan (OHIO. V.S.) Twee blanken zijn hier aangehouden in verband met de moord op een neger. De man werd gisteren zwaar gewond in een zieken huis opgenomen nadat hij uit oen rij dende auto was beschoten. Later is hij overleden. DEN HAAG Het Verbond voor Veilig Verkeer wil zes mil joen gulden per jaar hebben in plaats van de 1.9 miljoen sub sidie die het nu ontvangt. Wil het Centraal bureau van het Verbond zijn taak doeltreffend kunnen ver richten, dan moet het uitgebreid worden met ruim 200 medewer kers van hoge kwaliteit. Het Verbona is. er zich van oewust het streefbedrag van zes miljoen gulden over heidssubsidie n<et vandaag of morgen te kunnen verwerver. „Wij hopen daar in bijvoorbeeld vijf jaai naar :oe te krui pen," aldus de Verbondsvnorzitter >ud-mlnister Korthals Het hoofdbestuu. noemt ie nuidige verkeersonveiligheid een .nationale ramp" Vorig jaar vielen ei 2465 ver keersdoden: het aantal ernstige en licht gewoncun bedroeg 61.683 er. er vonden 277 313 verkeersongevallen plaats .-iet Verbonc wijst er verder op dat de verkeersonveiligheid, naast on peilbaar leeo ook erns'ige econo mische sohad' toebrengt. Vorig laar werd al ruim 500 miljoen eulder. aan autoverzekeringsbedragen uitgekeerd. Enkele andere wensen van net Ver- >ond zijn alle de bestaande Krachtig overleg tussen verschillende instanties die zich bezighouden met bestrijdinp van verkeersonveiligheid overleg ovei eer. wetten ik vast te stellen a'cohol-proirillage in hel bloed bij drankgebruik.

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 2