Nieuwe Leidse Coniramt BANKROVER BEKENT Morgen start redding Zes bendeleden in de cel Commentaar Niet beveiligd Massale jacht 00K HAVENS BETALEN VAKBONDEN Directie negeerde politie-advies ■KM Staatsmijnen gaven twee mille voor goed idee bewakers op de nek Ontsnapte gevangene wilde weer binnen Bij vliegramp 97 doden Vrijdag 2 september 1966 47(te jaargang Oirecteun P. OIEMER Hoofdredacteur! Or. E. OIEMER CHRISTELIJK-NATIONAAl DAGBLAD «Stantvastich ia gheblevan mtir» tegkanipoet I" Postbii^' 76 Abonnementsprijzen p.w. 0,93, p.m. f 3,97, p.kw. f 11,90 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur Het feit, dat de Middenstandsbank in IJsselstein gisterochtend werd beroofd van 41.000 en dat de overvallers enkele uren later reeds achter slot zaten na een spectaculaire jacht, waaraan politieboten en een vliegtuig te pas kwamen, trok vanzelfsprekend in IJsselstein grote belangstelling. Bjj het politiebureau verzamelde zich gisteravond een menigte. De buit is op enkele rijksdaalders na geheel cosnpleet gevonden. De overval was een goed voorbereid en zeer knap stuk werk. Maar bij de vlucht hebben de daders fouten gemaakt, die hun nood lottig werden. -fe In de ogen van de ander sagen de kerken zichzelf pag. Kernmerk Ter gelegenheid van het 75-jarig bestaan van het wereldconcern heeft de raad van bestuur van de N.V. Philips' Gloeilampen fabrieken te Eindhoven een naar vorm wel zeer merkwaardig gebouw doen optrekken, dat de naam Evoluon draagt. Meer over gebouw en in houd op pagina 5. •fe CIA neemt maatregelen - pagina 9 DEN HAAG De werkgevers in de haven- en aanverwante bedrijven van Rotterdam en Amsterdam, verenigd in resp. de Scheepvaartvereniging Zuid en de Scheepvaartvereniging Noord, hebber zich bereid verklaard gelden beschikbaa te stellen voor de financiering van valt bondsactiviteiten in het algemeen belair De havens zijn daarmee (na de KLM) rt tweede grote niet-industriële bedrijfstal die deze stap neemt. Zoals bekend is de georganiseerde in dustrie met de vakbonden overeengeko men ƒ15 per jaar per vakbondslid bij t dragen in de kosten, die de bonden mc ken voor scholings- en vormingswei e.d. De werkgevers in de havens van Ro terdam en Amsterdam willen ƒ10 pe vakbondslid per jaar betalen, dit, omdat in de haven-cao's reeds vier verlofdagen per jaar ten behoeve van vakbondswerk zijn toegestaan. Het geld wordt niet (zoals in de in dustrie) op een gezamenlijke rekening van de vakbonden gestort, maar zal ten goede komen aan een in het leven te roepen „Stichting voor scholing, vorming en voorlichting", waaraan de vakbonden kunnen declareren. Deze stichting wordt gevormd door de Scheepvaartverenigingen Zuid en Noord en door de drie betrokken vakbonden, t.w. de Chr. Bedrijfsgroepen Centrale, de Nederlandse Bond van Vervoerperso neel en de R. Kath. Bond van Ver voerpersoneel. Deze bonden hebben in de haven- en aanverwante bedrijven van Rotterdam en Amsterdam ongeveer 12.000 leden. Overwogen wordt de mede financiering door de werkgevers met terugwerkende kracht te laten ingaan öp 1 januari 1966. Het bestuur van de stichting zal wor den geleid door een werknemersvoorzit ter, terwijl de secretaris een vertegen woordiger der werkgevers zal zijn. UTRECHT Van de drie mannen, die reeds twee uur nadat gisterochtend de Middenstandsbank in IJsselstein was overvallen en daaruit met 41.500 verdween, konden worden ge arresteerd, heeft de Amsterdamse kelner J. van R., 23 jaar, een half uur na zijn arrestatie een bekentenis afgelegd. Hij werd bij Krimpen aan de Lek aangehouden evenals de auto handelaar C. B., 24 jaar, die ook uit Amsterdam afkomstig is. De derde man is eveneens een Amsterdammer. Hij is de 28- jarige W. van -der P., zonder beroep, die na een spectaculaire jacht met politieboten bij de Van Brienenoordbrug in Rotter dam in een bootje op de Nieuwe Maas werd gearresteerd. Van der P. ontkende iets met de overval te maken te hebben gehad. De middenstandsbank in IJsselstein had geen beveiligingssysteem, al had bevelligingsdeskundige van deze bank gisterochtend aan journalisten en gisteravond voor de televisie verklaard dat zulks wèl het geval zou zijn. Over de aard van het systeem wenste hij zich om veiligheidsredenen niet uit te laten. Maar het is gebleken, dat dit systeem slechts bestond uit een instructie aan het personeel om bij een overval snel de politie telefonisch op de hoogte te stellen. Deze opdracht is prompt uitge voerd. Daardoor kon het politie-appa- raat zo snel in beweging worden ge bracht. De rijkspolitie in IJsselstein had reeds het vorige jaar gewezen op de noodzaak van een alarminstallatie met een directe verbinding met het po litiebureau. Dat geschiedde tijdens een bespreking met de districts-recherche en de plaatselijke bankdirecties. Vanzelfsprekend had de IJsselsteinse burgerij snel in de gaten, dat de over vallers waren ingerekend. Gisteravond zes uur stond het voor het gebouwtje van de rijkspolitie zwart van de mensen. Er is slechts één van de over vallers J. van R.) in IJsselstein, waar de recherche uit Den Haag en Am sterdam hem aan de tand voelde. De beide anderen zijn overgebracht naar Utrecht. De gehele buit is op drie rijksdaal ders na teruggevonden. De overval nam slechts enkele minuten in be De drie mannen kwamen met een zwart-witte Ford, die ze met draaiende motor enkele tientallen meters van ae bank lieten staan. Een van hen sloeg in de bank een cliënt, een vrouw, tegen de grond, een van de beide anderen sprong over de balie. Hij deed een greep in de kas en de drie mai verdwenen onmiddellijk. Een var drie was gewapend, alle drie droegen maskers. Bij het verlaten van de bank werd een. schot uit een klein pistool afgevuurd. Een huls werd gevonden de kogel is echter spoorloos. In de omgeving van Lopik stapten de mannen over in een reeds gereed slaande witte Fiat-600. De Ford werd later leeg aangetroffen. Na nog maals van auto te zijn gewisseld stap ten de mannen in Klein Scheveningen tegenover Lexmond in een witte kajuit boot. Op dat moment steeg een vlieg tuig van de rijkspolitie op om die boot op de Lek in de gaten te houden. De derde vervolgde zijn weg met de boot, maar bracht het niet verder dan de Van Brienenoordbrug. Voor vervolg zie pag. 2 Op deze plaats stapten de bank rovers over op het bootje. Achte loos neergezet staat daar de kleine witte Fiat-600, de tweede vluchtauto die de dieven ge bruikten. Een rechercheur met speurhond onderzoekt de plek nauwkeurig. Passagiers Prins der Nederlanden onderdak (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM De Portugese veer boot Ponta Delgada zal morgenochtend vroeg de 200 gestrande passagiers van het KNSM-schip Prins der Nederlan den, dat op een onderwaterrots van het Azoreneilandje Flores lek stootte, lar Santa Maria brengen. Een DC-7 van Martins Air Charter zal de passagiers, verlofgangers met hun kinderen, en militairen, in twee vluchten naar Curagao vervoeren. Met hetzelfde vliegtuig komt een deel van de bemanning terug naar ons land. De gehele reddingsoperatie zal duren tot volgende week vrijdag. Via het te hulp geschoten KNSM- vrachtschip Ganymedes heeft de direc tie contact met gezagvoerder Ruiter van de Prins der Nederlanden. De schade lijkt mee te vallen; het schip zal door de Griekse sleper Nysis, die er eerder was dan de Clyde van Leen Smit, naar Horta worden gesleept voor noodreparaties. Daarna wordt de Prins der Nederlanden naar Amsterdam ge bracht. De stemming onder de passagiers, die ondergebracht zijn in net enige stadje op het atol, Lajes, is goed. Daar de accommodatie niet toereikend was, is een deel van de schipbreukelingen ingetrokken bij de vissers die ver spreid op het eilandje wonen. Enkele bemanningsleden zijn terug gegaan KIKCFUKACT Zeer fraai ambachtelijk werkstuk in massief eiken 1190,—. INTERIEURKUNST BULTHUIS Botermarkt 23, Showi__- .-|n 25 JEERLEN Bij de Staatsmijnen is een record-beloning van twee mille uit de bus gekomen. Dat bedrag werd uitgereikt aan de heer W. M. Donné, edieningsman bij de veeginstallatie in de nitraatfabriek 2. w Het idee van de heer Donné betrof een verbetering van de vcegmethode. voorsprong van drie kwartier. Hoofdinspecteur Methorst van de Rivierpolitie brengt een van de bank rovers aan wal. Een toevallige voorbijganger zou er niets bijzonders aan hebben gezien. Het lijkt, of beide mannen een gezellig tochtje over het water achter de rug hebben, zo ontspannen loopt vooral de misdadiger (links) erbij. SPECTACULAIRE ONTSNAPPING Jongelui sprongen hun AMSTERDAM In de vroege morgen (omstreeks half twee) z(jn vijf jongelui, die in de rijks inrichting voor jongens verble ven, op spectaculaire wyzc ont snapt. De jongens, die met zijn vijven op een kamer sliepen, heb ben de twee bewakers, die op dat moment dienst hadden, in deze kamer gelokt. Een van hen deed namelijk alsof hij geweldige buik pijn had en misschien een zware blindedarmontsteking. De bewa kers, die op het gekreun van de jongen afkwamen, bogen zich over het bed van de jongeman. Op dat moment sprongen de vier an deren hen op de nek en voor de bewakers goed en wel wisten waar zij aan toe waren, werden zij vastgebonden met beddelakens aan de tralies van het raam van de kamer. De vijf jongens namen hun vervol gens de sleutels af en hadden dus van af dat moment vrij spel. Zij gingen allereerst naar het kledingmagazijn waar zij hun gevangeniskleren verwis selden voor eigen burgerkleding. Daarna wandelden zij rustig het huis van bewaring, het voormalige Lloyd- hotel, uit, de vrijheid tegemoet. Het duurde tot ruim twee uur voor de bewakers er in slaagden alarm te slaan. Toen tenslotte de politie werd ingeschakeld hadden de jongens al een Voor twee van hen mocht dit niet baten. Zij werden vanmorgen om zes uur aangetroffen in de weilanden rondom Duivendrechl. Zij boden bij hun arrestatie geen enkele tegenstand. De andere drie knapen zijn nog voort vluchtig. Een van hen heeft het al ge presteerd 25 keer uit diverse inrich tingen te ontsnappen. De twee arrestanten zijn overge bracht naar het bureau Meyerplein. Het is nog niet duidelijk of de jongens ook geld hebben gestolen uit de in richting. De twee gearresteerde jonge lui waren in ieder geval platzak. Schokkend rapport van Panitzki BONN De ontslagen Westdultse ge-1 neraal Werner Panitzki heeft gisteren een „schokkende" verklaring afgelegd voor de defensie-commissie uit de Bondsdag. Hij zei dat de regering driekwart van zijn rapport over de Starfighter-onge- lukken had geschrapt. De commissie stelt' een onderzoek in naar de oorzaken van de crisis in het leger. Ook minister Von Hassel (defensie) en generaal Trettner, die eveneens is ontslagen, verschenen voor deze commissie. Commissie-voorzitter Schmidt noemde het rapport van Panitzki „schokkend". Hij zei na afloop tegen verslaggevers dat „alle leden bedrukt en geschokt waren door de blijkbare tegenspraken over fei ten en de fundamentele onenigheid over de hele zaak". BIRMINGHAM Woensdagavond belde Thomas Arthur Patrick Cattell, 32 jaar, aan bij de gevangenis in Birmingham. Hij vroeg de verblufte cipiers of zij hem maar weer binnen wilden laten. Cattell is begin deze week uit de gevangenis ontsnapt. Hij had daartoe de gelegenheid toen hij werd ingedeeld bij een werkploeg. De directie van de gevangenis deelde niet mee, waarom Cattell terugkwam. Cattell was wegens diefstal tot een half jaar veroordeeld. Brabant haalt opgelucht adem (Van een onzer verslaggevers) HILVARENBEEK De Brabantse bevolking haalt opgelucht adem: de politie is er in ge slaagd zes leden van een bende, onder wie een van de gedetineerden die vorige week ontsnap ten, te arresteren. Een van de leiders van deze al lange tijd opererende bende, de 37-jarige uit breker P. D., werd gistermiddag in Vlijmen gevaarlijker, gegrepen. Deze man en zjjn mede-ontsnapte, P. L., worden ervan verdacht de hand te heb ben gehad in de roofovervallen in Baarlc- Nassau en Heaukelom. is dag en nacht op de wegen en aan de grens gecontro- Aanvankelijk vermoedde men, dat de beide uitbrekers, van wie L. de gevaarlijkste is. verantwoordelijk waren voor de bankoverval in IJsselstein. Het is gebleken dat dit niet zo was. Vrijwel op hetzelfde moment, dat de recher che. de Amsterdamse bankrovers arresteerde, wist de politie in Vlijmen D. in arrest te nemen. Niettemin gelooft de Tilburgse recherche, die het onderzoek leidt, dat men met D. nog niet de grootste slag geslagen heeft. D. is een meeloper, zo weet men in Tilburg te vertellen; L. is veel NOG VIER Behalve D. en S. zijn ook nog vier andere leden van de bende achter slot en grendel gezet: de 33-jarige W. S., de 51-jarige Van D., die beiden In bet huis van J. S. werden ingerekend. Ook de laatste nam de politie mee voor ver- He, slachtoffer van de roofoverval j„ Baarle-Nassau is inmiddels overleden en het slachtoffer van de roof- Kecrd Eerder op de daR had dr viUmenae politie een auto Tot het scala pen, maar een' van de andere leden van hun bende, de 18-jarige M. S„ werd gearresteerd. ffiTtSTS De politie in Brabant j« 4« U.M, h.nln.ttit SïfiS ?p"iw« JoaE™iSwan door de bende gepleegde misdaden be- poging, tot tweemaal herhaald, om de groepscommandant van de rijkspolitie te Eersel omver te rijden toen deze een auto van de bende aanhield. Voorts met name M. S. betrokken zijn bij een poging tot aan- wie de auto vorige week vrijdag werd klemgeleden onder Den Bosch. Door op jacht geweest naar de twee ontsnapte misdadigers. Maandag werd in Tilburg een vuurgevecht geleverd, langdurig op de claxon te drukken slaagden de meisjes maar toen wisten beiden te ontsnappen. Sinds die dag in de aanvallers op de vlucht te jagen. Te laag aangevlogen LJOEBLJANA De ramp met het Britse Britannia lijnvliegtuig. dat met 110 vakantiegangers en een bemanning van zeven koppen aan boord gisteroch tend even na middernacht bij het vlieg veld van Ljoebljana in Zuidslavië neerstortte heeft tot nu toe 97 doden jekost. Er zijn twintig c-verleven- en, waaronder de beide stewardessen. Zij zijn allen buiten levensgevaar. Van ie doden zijn er negen eerst zwaar ge wond naar een ziekenhuis gebracht, aar zij echter later bezweken. Volgens de Zuidslavische luchtvaart dienst was de Britannia veel te laag binnengekomen boven het bos waarin het vliegtuig neerstortte. De voorgeschre ven hoogte is daar tweehonderd meter. Het vliegtuig was slechts op twintig me ter hoogte. 40 ontslagen bij grindbaggerfirma WESSEM De grindbaggerfirma Dek ker uit Wassem heeft 30 werknemers ontslagen wegens onvoldoende werkgele genheid. De vraag naar grind uit de Lim burgse Maasuiterwaarden is sterk vermin derd. doordat de uitgevoerde Duitse grind op de Nederlandse markt goedko per te krijgen is. Evangelisatie TT ET Evangelisatiecentrum der Gereformeerde Kerken bestaat twintig jaar. In 1923 al werd evan gelisatie opdracht van de kerk ver klaard; maar in 1946 kwam erbij: „En dat moet ook organisatorisch uitkomen". Vanuit Baarn ging een centrum de plaatselijke kerken helpen met ad viezen en voorlichting. Ook het vor mingswerk werd ter hand genomen. Een streep kwam door de opvat ting, dat de kerkdeuren openstaan en ieder kan binnenkomen; de ge meente zélf moest erop uit. Interessant zou zijn na te gaan hoe- velen in deze twintig jaar dank zij de evangelisatie zijn toegetreden; ook, hoevelen er voor de kerk be houden zijn gebleven die anders de weg waren kwijtgeraakt. Maar het opmerkelijkste is, dat door dit werk de kerk zelf óók is veran derd. Dank zij het evangelisatie werk heeft ook de kerk zelf geeste lijke winst geboekt. Ook voor dit goede behoort men oog te hebben. Sociaal VOALS bekend heeft de vakbewe ging moeite met het winnen en binden van leden. Begrijpelijk dat men op middelen ter verbetering zint. Wanneer dan echter gekozen wordt voor methoden die misschien de leden toejuichen, maar die ten koste gaan van de materiële positie van andere groepen, is dat fout. Zo staat het met de verkoop door het NW van artikelen tegen lage prijzen. Hier wordt dc gezonde posi tie van het middenstandsbedrijf aan- Een dergelijke methode is voor een sociale organisatie-zonder-comnier- cieel-doel mogelijk aantrekkelijk, maar getuigt van te weinig sociaal gevoel. Gelukkig hebben NKV en CNV zich nog afzijdig gehouden. De centrale middenstandsbonden zijn terecht in verzet gekomen. Het ontwikkelings- en saneringsfonds voor de middenstand zal het tóch al druk genoeg krijgen, ook zonder dit extra nadeel. Thant WAT zal er gebeuren, nu de Bir- mees Oe Thant geen tweede ambtsperiode wenst als secretaris generaal van de VN? Er zijn twee mogelijkheden. De eer ste is, dat zijn besluit definitief is; de andere, dat zijn herverkiezing er waarschijnlijker door wordt. Misschien geeft Thant er de voor keur aan, niet te vragen maar ge vraagd te wórden. Dit is vaak de beste methode. Zeker geldt dit een secretaris-generaal van de VN. Opvallend is, dat Thant onlangs een bezoek aan Moskou heeft ge bracht en sindsdien uitlatingen heeft gedaan die dc „voorwaarden" kunnen zijn voor het aanvaarden van een tweede termijn. Mocht Thant op verzoek alsnog vijf jaar willen aanblijven, dan zal hij een krachtiger positie innemen dan tot dusver. Krachtiger ook dan een eventuele opvolger. Het blijft dan ook de vraag, of men déze Thant wil aanvaarden. Evenals vijf jaar geleden moet het antwoord uit Moskou komen. Buien DE BILT In de afgelopen nacht trok een regengebied over Nederland met sterk uiteenlopende hoeveelheden regen. In het noordwesten van het land viel plaatselijk ongeveer 12 mm. Op andere plaatsen daarentegen werd soms slechts weinig afgetapt. Het re gengebied behoorde bij het front van een depressie, waarvan de kern over Ierland naar de Noordzee trok. Deze depressie zal het komende etmaal in ons land aanleiding geven tot enkele buien. Verder zal er bij matige tot krachtige westelijke winden iets kou dere lucht worden aangevoerd. DE BILT Wisselend bewolkt met plaatselijk enkele buien. Krachtige tot matige wind tussen zuidwest en west. Iets lagere temperaturen. Strundweer iets te koele zuidwesten wind. Kleine buicnkar.s. flinke opklaringen en een temperatuur van ongeveer 17 graden, zeewater 17 graden. Vooruitzichten: Wisselvallig met op klaringen, maar ook een kleine buien kans. ORGELS - PIANO'S ELEKTRONISCHE ORGELS r\ AAT BODEGRAVEN IK I I I I I Kerkstraat 2-28 V V I Telefoon 01726-2541 inze toonzalen of vraagt brochure.

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 1