DJIBOUTI ONTRUKT AAN VERGETELHEID Slechts zeer weinig mooie gasapparaten Amsterdam wil eerste metro in '74 laten rijden Lichte brommer lokt felle reactie fabrikanten uit Toekomst Frans Somaliland De Gaulle voor nare verrassing Wie volgt Tliant op? Eén fietsmerk voor de export Lichte fiets wint ook meer veld Uit de Haagse hof geplukt Amerikaanse schrijver: gooi waterstofbommen op Noord-Vietnam WOENSDAG 31 AUGUSTUS 1966 ^ed (Van een onzer redacteuren) De vervelende ervaringen, welke generaal De Gaulle heeft opgedaan tijdens zijn bezoek aan Frans Somaliland, hebben op geruchtmakende wijze een klein stukje Afrika in het centrum van de belangstelling geplaatst. Bij de toekomst van dit gebied heeft Frankrijk slechts zijdelings belang. De strijd er om zal vooral gaan tussen de buurlanden Ethiopië en Somaliland (een republiek die ontstaan is uit de samenvoeging van Brits en Italiaans Somaliland). Onmiddellijke aanleiding tot de ongeregeldheden was ongetwijfeld het voorgenomen bezoek van De Gaulle aan Ethiopië, welk land het grootste belang heeft bij de toekomst van het betrokken gebied. Vorige maand verklaarde keizer Haile Selassie van Ethiopië, dat hij met generaal De Gaulle over de toekomst van Djiboeti wilde spre ken, als de Franse president Addis Abeba zou bezoeken. Djiboeti is de voornaamste haven aan de Rode zee en hoofdstad van Frans Somali land, dat overigens slechts een strook woestijn met wat struikge was is. Het is de laatste Franse bezitting in Afrika. Bij het referen dum van 1958 koos de bevolking de status van Frans overzees ge biedsdeel. Zij kreeg binnenlands zelfbestuur en een assemblee. Dji boeti is ook het eindpunt van de 750 km lange spoorlijn, die geza menlijk eigendom is van Ethiopië en de Franse regering. Deze spoor lijn is de kortste verbinding tussen de hoofdstad van Ethiopië en de zee. Het is een vrijhaven en vreemd genoeg is zijn valuta gekop peld aan de Amerikaanse dollar, zo schrijft de Financial Times. Sinds 1945 heeft de haven een grote bloei beleefd. De Britse exporten naar Djiboeti stegen drastisch. Het belangrijkste van alles is dat ondanks de opkomst van de ha vens Massawa en Assab en de groei van de luchtverbindingen de spoorlijn de levensader van Ethiopië is gebleven. Bevolking" Dit alleen zou al verklaren, waar om de regering van Ethiopië er dikwijls op heeft gezinspeeld, dat het geen andere meester dan zich zelf zou erkennen, als de Fransen zich uit Djiboeti zouden terugtrek ken. Haile Salassie heeft er eens op gewezen, dat de oorspronkelijke inwoners van Djiboeti de Afars of Huurpolitiek Na de oorlog diende de huiseigenaar ;n vermogensaanwasbelasting te beta len. terwijl de huren bevroren werden geen jaren mochten ze worden ver- -rsu| hoogd Bij elke loonsverhoging hadden l® juist omhoog getrokken moeten wor den. Een groot aantal hoog betaalde werknemers wonen in huizen (woning wet) met een lage huur, terwijl de jonge kleine man in een nieuwe woning hoge huur, in het algemeen hoge huisvestings kosten, moet betalen. Weet men wel ter- dat de man met een hoog inkomen uit de totale 'huurcompensaties in de loop der jaren hem verleend wel één, soms tweemaal zijn huur kan voldoen als hij zo goedkoop zit? Niet alleen de kleine man, ook de kleine huiseigenaar is al lange tijd de dupe van een bijna onher- «telbare huurpolitiek. Leiden A. Bernard Nieuwe Kerk De Nieuwe Kerk in Den Haag, staande i een ontvolkte wijk. is een der oudste mooie oorspronkelijke protestantse bede huizen. Kerkvoogdij blijkt weinig willig de restauratie ter hand te nemen, het- jeen broodnodig is. De overheid plaatste lit gebouw op de lijst van Monumenten zorg. De kerkvoogdij zit er min of meer mee in de maag. Getuigt dit laatste niet van een gebrek aan piëteit en historisch besef? ik weet niet wat de inkomsten van de kerkvoogdij zijn, maar mogen deze uitsluitend gebruikt worden voor de «standhouding der gemeente? Hebben de huidige beheerders als ze zo handelen met dit erfstuk dan wel recht op dit Prachtige pand? De Nieuwe Kerk moet voor de ondergang worden behoed. Kerk overheid en particulieren hebben hier *en taak. Ook een passende bestemming «*n mijns inziens met enige goede wil Worden gevonden. Den Haag M. Marijs-Visser. Statenvertaling .Het is onjuist dat de stichting handha ving Statenve-taling de grondtekst bui ten beschouwing laat. Dat doet de stich- list wel, om te kunnen vergelijken vertaling het dichtst bij de grond tekst aansluit. Even onwaar is. dat de meeste leiders dezer stichting incompe tent zouden zijn dit te doen: zeven bestuursleden genoten een wetenschappe lijke theologische opleiding De stichting er zich niet van bewust „talloze bijbel teksten uit hun verband te .lebben ge rukt", zoals tenslotte de heer P Geluk in rijn ..ingezonden" suggereerde Namens de stichting. Dordrecht Ir. L. R. T. Oskam (Bij wijze van uitzondering geplaatst. Discussie hierover gesloten. Bed.) Danahils zijn en niet de Somalis. Hij zei, dat zij altijd nauwe cultu rele en economische banden met Ethiopië hebben onderhouden. De ze verklaring is volgens genoemd blad juist, hoewel de in het verle den bestaan hebbende banden tus sen de Danahils en de bewoners van het Ethiopische hoogland niet altijd even vriendschappelijk zijn geweest. De bevolking van Frans Somaliland bedraagt ongeveer 85.000 zielen. Meer dan de helft woont in Djiboeti, ook de meeste van de 24.000 Somalis, die veelal nog niet zo lang geleden naar het gebied zijn gekomen. Onder de bui tenlanders in Djiboeti vindt men 7.000 Europeanen en 3.000 Arabie ren. Maar meer dan 85 pet. van de 32.000 Afar stamleden leeft in het binnenland. De Afars zijn verre bloedverwanten van de Somalis. Desondanks waren zij steeds el- kaars felste vijanden. Verrassing' Op zichzelf zou Frans Somali land nauwelijks als een eenheid kunnen bestaan. Zijn minerale rijk dom is gering en niet tot ontwikke ling gebracht. Het klimaat is er verschrikkelijk. Maar als een soort Oostafrikaans Tanger en. als opslag plaats voor het grotendeels door land omsloten Ethiopië is Djiboeti van grote waarde. Zoals te ver wachten valt zijn Ethiopië en de Somalirepubliek beide kandidaat voor het bezit ervan, ofschoon Frankrijk tot dusver nog niet te kennen heeft gegeven, zich terug te willen trekken. Een getergde De Gaulle verklaarde vorige week nog waarschuwend, dat over het lot van volken niet wordt beslist met aanplakbiljetten. Hiermee doelde hij op de spandoeken, die „totale onafhankelijkheid" eisten. Niettemin is het bestaan van een krachtige oppositie voor de Fran sen als een verrassing gekomen. Aangenomen mag worden, dat de acties geleid werden van de repu bliek Somaliland uit, die niet al leen Frans Somaliland opeist, maar ook stukken van Ethiopië en Kenia, waar talrijke Somalis wonen. Behoedzaam Bekend was, dat er buiten de grenzen twee bevrijdingsbewegin gen waren: de Djiboeti bevrij dingsbeweging in Dire Dawa op Ethiopisch gebied en het bevrij dingsfront in Mogadiscio in Somali land. De leider van het laatste, Ah med Moebarak, is onlangs in Cuba geweest en heeft beloofd te zullen vechten tot de overwinning is be haald. De regering van Somaliland is veel behoedzamer bij het stellen van haar eisen. De „hereniging van Djiboeti met het Somali-moeder- land" is misschien vastgelegd in de constitutie van de republiek Soma liland en in de symboliek van de vlag. Maar wanneer het tot prak tische politiek komt. legt de Somali- repering er de nadruk op, dat an nexatie van het gebied niet haar voornaamste streven is. Zij geeft ook toe. dat de levensstandaard in Djiboeti hoger is dan in de Somali republiek. Maar daarover zegt zij, dat het niet voldoende is, genoeg te eten te hebben, als er geen politie- SOEDA Twaalf kandidaten NEW YORK - Twaalf mannen wo den genoemd als eventuele kandidaten voor de post van secretaris-generaal der Verenigde Naties voor het geval Oe Thant na terugkeer van zijn reis door Zuid-Amerika meedeelt, dat hij defini tief afziet van een tweede ambtstermijn Oe Thant komt morgen in New York terug, zijn tweede ambtstermijn zou november ingaan. Afrikaanse kandidaten zouden zijn de vroegere Tunesische minister van buiten, landse zaken en eerste Afrikaanse voor zitter der Algemene Vergadering Mongi Slim de uitvoerende secretaris van d< economische commissie voor Afrika Ro bert Gardiner uit Ghana en net hoofd van de Nigeriaanse afvaardiging S. Latijns-Amerikaanse gegadigden zou den kunnen zijn de vroegere Mexicaanse president Adolfo Lopez Mateos, gezondheidstoestand echter ie we overlaat, dr. L.uis Padilla Nervo van het Internationale Gerechtshof, de secreta- -generaal van het Mexicaanse ministe- van buitenlandse zaken Garcia Rob les, de Mexicaanse afgevaardigde dr Francisco Guevas Cancino en de Argen tijnse secretaris-generaal van de VN-con- lerentie voor handel en ontwikkeling dr. Paul Preoisch. Als enige Aziatische kandidaat wordt genoemd Abdoel Rahman Pazhwak uit Afghanistan, die op de nominatie staat van voorzitter van de aanstaande zitting der algemene vergadering. Ook zijn er vier namen genoemd van kandidaten uit twee neutrale Europese landen: president Urho Kekkonen van Finland, de Finse ambassadeur in Zwe den Ralph EnckeU het hoofd van de Finse afvaardiging bij de Verenigde Na ties. de Jood Max Jacobson en de even eens Joodse vroegere Oostenrijkse mi nister van buitenlandse zaken Bruno Krcisky. 4 MSTERDAM De wethouder Amsterdam ..Een zeer groot aan- van publieke werken en stads- J"8da™;°ntwikkel.ng heeft namens B. en iets goeds op de markt te komen", zo zei W. gisteren drie nota s van het Osseien, voorzitter van de bureau stadsspoorweg in de open- *r" baarheid gebracht. Deze nota's raad voor industriële vormgeving, gister middag bij de opening van de expositie „Aardgas plus vormgeving" in de Amster damse beurs. Hoewel een selectiecommissie van de raad voor de industriële vormgeving alle aardgastoestellen op de Nederlandse markt met het „Giveg-keur" heeft onder zocht, werd het merendeel te licht bevon den. Van de 107 aardgashaarden werden er zeventien aan een nader onderzoek onderworpen. Daarvan werden er slechts acht als ..min of meer acceptabel" beoor deeld. Met de boilers en éénpits gascom- foren is het nog erger. De selectiecommis- i De Amsterdamse metro-plannen, die belangrijk hebben het fiat gekregen van B. enW. en zij bevatten het Amster damse aandeel in het gesprek dat het regionale openbare ver voer in en om het Amsterdamse gedeelte van de randstad Holland wordt gevoerd met de Neder landse Spoorwegen heeft op de gehele Nederlandsed j vanzelfsprekend markt daarvan geen enkel voorbeeld ont- aaar,n vanienspreKcna dekt dat de toets der kritiek kan punt zijn. zijn echter nog niet afgerond doorstaan. Die ontbraken dan ook op de I en er is dan ook nog geen sprake van ke vrijheid is. Voorts beweert het, dat Frans Somaliland economisch op eigen benen kan staan, zonder afhankelijk te zijn van Ethiopië. Stappen Het is duidelijk, dat Frankrijk niet in Djiboeti kan blijven. Zijn investeringen zijn er echter groot en er liggen nog grotere mogelijk heden voor de Fransen, als de spoorlijn wordt verlengd naar het zuidwesten van Ethiopië. Realise ring van dit laatste hangt echter af van de toekomstige status van Dji boeti. Alles lijkt er voor te pleiten, dat er een internationale vrijhaven van wordt gemaakt. De „totale on afhankelijkheid", die vorige week op demonstratieve wijze werd geëist, is een totale onmogelijk heid. Het gebied is economisch vol ledig afhankelijk van Ethiopië. Ook kan men de Franse belangen niet over net hoofd zien. Boven dien zou een dergelijke oplossing de Somali-republiek veel wind uit de zeilen nemen. Op korte termijn valt geen rege ling tc verwachten. De Gauiie han delt niet, zolang hij onder druk geplaatst wordt. Dit neemt echter niet weg, dat hij intussen wel stap pen dient te ondernemen, die een definitieve regeling van het pro bleem mogelijk maken, zodra de tijd daarvoor rijp is. CDU-kritiek op Von Hassel BONN Minister Von Hassel (de fensie). reeds door oppositie en pers op de korrel genomen naar aanleiding van de crisis in het leger, heeft nu ook uit eigen par'.ijkring kritiek te verduren ge- De christen-democraat Rommerskir- chen (defensie-deskundige. Bonisdagafge- vaardigde en reserve-officier), heeft gisteren in een persgesprek op reorga nisatie van het ministerie van defensie aangedrongen. Von Hassel moest dan be paalde taken aan de voorzitter van de defensieraad, minister Krone, .(verlaten De defensie-expert van de Vrije Demo cratische partii. Schultz. heeft zich bij de suggestie van Rommerskirchen aangeslo ten. Geen van beiden eist echter, zoals de zijde der socialistische oppositie wel gedaan is he« aftreden van de be windsman. expositie, welke tot stand kwam in sa menwerking met het Verg-Gasinstituut, de Nederlandse Gasunie en het Amster damse GEB. Een deel van de weinige toestellen dat de expositie wel heeft „ge haald". is volgens ir. Van Osseien „met de hakken over de sloot gekomen". Hij ried de fabrikanten, van wie de producten werden afgekeurd, dringend aan meer aandacht te gaan besteden aan de ontwerp-kwaliteit. Ongeveer 78 pro cent van alle Nederlandse woningen is op gas aangesloten en daarvan is thans zestig procent op aardgas overgescha keld. In 1961 was ongeveer drie procent van alle verwarming gasverwarming. Nu is dit tachtig procent. Mr. L. G. Wansink, directeur-generaal voor de energievoor ziening van het ministerie van econo mische zaken, gaf deze cijfers in de rede, waarmee hij de expositie officieel open- (De bovenvermelde kritiek geldt uitsluitend de vormgeving van de gastoestellen. Het Giveg-keur is er garant voor dat alle toestellen die dit keur dragen, voldoen aan redelijke ei sen van deugdelijkheid, rendement en veiligheid. - Red.) een gereed voorstel van B. en W. aa gemeenteraad. Als alles goed gaat, kan de eerste metro-lUn in 1974 in gebruik Amsterdam beschouwt zijn metro-pro ject als een plan van veel wijdere strek king dan ccn oplossing van alleen het gemeentelijke vervoersvraagstuk, stad meent daarom op en belangrijke bijdrage van het rijk te mogen rekenen. Dat zal ook wel nodig zijn, omdat het nu wel duidelijk is geworden dat realisering van alle plannen niet voor het jaar 2000 een feit zal kunnen zijn en dat de kosten van het project tussen de anderhalf twee miljard gulden zullen komen te fier lijnen Het Amsterdamse metro-project voor ziet in een noord-zuid-verbinding die zich in Amsterdam-Noord splitst in een lijn naar Nieuwendam en een lijn naar Oostzaan. Beide lijnen komen bijeen te genover het Centraal Station, waar verbinding onder het IJ doorduikt dan onder het Damrak en Rokin door naar het zuiden zal lopen. Daar is weder- AMSTERDAM De opvallend scherpe prijsdaling van Solex- bromfietsen met 21 procent die pas is bekend geworden, heeft de aandacht gericht op een hernieuw de belangstelling voor de een voudig te bedienen brommer. An dere merken die dit genre brom mers op de markt brengen, zoals Mobylette en Kaptein waren al eerder tot prijsverlaging overge- n. Maar Solex spant met zijn prijsverlaging van 419 tot 329 gul den per 1 september toch wel de kroon. Wie willen dat eenvoudige brommertje dan wel zo graag hebben? In de eers'.e plaats de man. die een auto heeft voor weekerd-ortspar.ning en zijn wagen lie ver thuis laat staan dan er ook elke dag mee naar en van zijn werk te rijden. Parkeerperikelen meer kans op deuken en drukte tijdens spitsuren doen hem naar een bromfiets verlangen, die niet duur moet zijn en simpel hanteerbaar. Ook voor huisvrouwen wordt dit brom mertje steeds attractiever en niet te ver geten voor jonge meisjes, die al of niet met een stalen mar.dje voorop zich or zo'n vehikel W'llen voortbewegen. Ooi zij stellen haar eiser niet hoog: als je ei maar mee kunt „lezen en schrijven" zr.n der debrailleren of ingewikkelde hande lingen dan zijn ze letterlijk en figuurlik verslaggevers duktir van Nederlandse fabrikanten voor wat betreft het eerste halfjaar al weer met bijna 50 procent verder gedaald, ver geleken met de overeenkomstige periode van het vorige jaar Volgens de officiële cijfers rijden land er namelijk 6 miljoen die op mil joen na dagelijks van het verkeersbeeld deel uitmaken. benutten. In Frankrijk kunnen op meeste onderdelen van bromfietsen name lijk veel voordeliger worden eemaakt. Door de verlaagde invoerrechten wordt het nu aantrekkelijk veel meer onderde len uit dat land tc betrekken, in plaats van it zelf te maken Van vervaardiging in licentie gaat men nu meer en meer over tot assemblage van deze bromfietsen. Op deze wijze tracht men zo goed mogelijk te antwoor den op de verschuiving in vraag van zware brommers naar lichte, die tot nu toe in 1966 rond 30 procent bedraagt, vergeleken met de overeenkomstige peri ode van het voorgaande jaar. Minder In totaal is overigens sprake van ver minderde produktic van brommers. Vo rig jaar daalde deze van 172.400 tot 145.000 stuks. Stelt men daar tegenover een (onder nuer ook al vanwege de EEG) behoorlijk gestegen invoer: van 79.200 in 1964 lot 150.000 In 1965, dan wordt het duidelijk dat de Nederlandse brommerproducenten het hoofd hebben r j te bieden aan fors toenemende buiten- mogelijk geworden Invoerfacilitelten te landse concurrentie. Dit jaar Is de pro- Fietsen Ook op het fietsenfront heeft men met toenemende concurrentie te maken. Glo baal genomen worden per jaar een half miljoen nieuwe karretjes verkocht, een vraag, die nogal constant blijft. Er komt echter steeds meer animo voor licht-pe- Ondanks het voortschrijden »'an de geschiedenis is het mij onmogelijk de 31ste augustus als i dag" bele- Was het in de kinderjaren een feestroes, gegarneerd met witte jurk en oranje sjerp, roze roily en lampions-bij-avond; toen ik de gedegen status der volwassenheid had bereikt werd het de aubade voor het stadhuis met feestcommissie in plechtig zwart met hoge hoed, de ringrijderij des middags en de oranjeborrel des avonds. Tot in 1940 ook dat verleden tijd was geworden en er op 31 au gustus worteltjes gegeten wer den als betuiging van trouw. Van al die vele vooroorlogse jaren kan ik me er niet één herinneren of de 31ste augustus was een blakend bete dag. Allemaal verleden en dat geeft wat weemoed. Nu is de 31ste een dag met herfstgeuren, bruinende kastanjes langs de Vijverberg en gelende linden aan het Voorhout. Een dag als de andere. Tot er hoefgetrappel onder mijn raam klinkt. Je buigt je dan gauw gauw naar het venster. Een bruidstoet met voorop het witte koetsje, dat romantische ©aartjes zich nog kiezen? Maar het is dè stoeL De «toet, die -lleen in Den Haag te zien is. Klein voorspel van de grootste dag in onze residentie: Prinjcsdag. Morgen september, de derde dinsdag in het verschiet Iedere ochtend rijdt de stoet uit in de komende weken. Zes zwarte paarden voor een open wagen De koetsiers en de voor rijder in blauw uniform met rode uitmonstering aan de pet. Hoflivrei. Twee ruiters voor het zesspan. Herinnering en voorsnel Het is geen daverend kleuren feest. geen pracht en praal. De donkere paarden draven zoetjes langs geparkeerde auto's. De r"j. dende auto's schieten hun snel voorbij. De hoeven kloppen in de smalle straten, houden even stil voor een stoplicht. Een tram giert langr en de paar- m heffen verwonderd het hoofd Ze mogen niet schrikken. Nu niet van de tram, straks niet van het gezwaai of van de da verende marsen der militaire niet de maar de Straks, wanneer t platte open wagen. Gouden Koets trckkei De mannen op de bok en op de paarderuggen kijken on verstoorbaar ernstig. Zijn het dezelfden, die op Prinsjesdag met pruik en zeemleren broe ken het altijd nieuwe sprookje opvoeren? Prinsjesdag is met meer hele maal wat net vroeger was. Voor de t.v. zie je het immers ook? Ach arme mensen, die dat denken Prinsjesdag is niet te vangen in plaatjes van zwart wit. PrinsiesdaR is zelfs niet alleen de kleur der uniformen en de glans van de Gouden Koets. Prinsjesdag tintelt in Den Haag. Het is net zo goed de afgesloten straten, die autoloos liggen als het snel rennen van het ene plaatsje naar het ande re om de stoet nog even tc Het is de man met zijn wa fels en de Rode Kruishelpster, die flauwvallers bijbrengt. Het is het ogenblik dat de Konink lijke Standaard op het Paleis aan het Voorhout gehesen wordt en de snelle blik op de Koninklijke kledij Vandaag is het nog een gew> n« dag. Maar toch een met her inneringen en een kleine stoet in de schrale zon. om een splitsing geprojecteerd in een lijn Amstelveen on Schiphol en een lijn naar Buitenveldert. Verder zijn er twee oost-west-verbin dingen geprojecteerd, die elkaar twee ma len kruisen en die ook de noord-zuid-ver binding twee maal kruisen. Daardoor komen er vier kruispunten hoofdstations met overstapmogelijkhe den rond de binnenstad te liggen en de binnenstad wordt in een metro-ruit vervat. In oost en west kannen de lijnen zich eveneens vertakken, waardoor kan wor den bereikt dat de maximale afstand tot een station achthonderd meter of tien minuten lopen zal zijn. Maar In tachtig procent van de gevallen Is de afstand slechts vijfhonderd meter of tes minuten liet is de bedoeling dat het tram- en autobussysteem geheel verdwijnt, al sul len er nog onafhankelijke buslijnen ge handhaafd moeten blijven. Aansluiting Het is ook de bedoeling dat het me tro-systeem volkomen aansluit op de regi onale spoorwegverbindingen. De wijze van aansluiting zal echter een zaak van de spoorwegen zijn. Spoorwegen en Me tro zullen elkander zonder stralcke be grenzingen moeten aanvullen. De ver wachtingen zijn dat in de spitsuren tot twintigduizend reizigers per lijn per rich ting zullen worden vervoerd en dat de drukke stations dan twintig- tot vijfender tigduizend reizigers zullen krijgen te ver werken. Het totale aantal overstappers op de kruispunten zou dan vijftien- tot der tigduizend bedragen. Daarvoor is no dig een metro-treinfrequentie van duizend reizigers per trein. De eerste lijn die. onder voorbehoud van overeenstemming met de spoorwe gen en de regering en van instemming van de gemeenteraaad, tot stand zal moe ten komen, zal de lijn moeten zijn tussen het Centraal Station en de Bijlmermeer. Die lijn zal achttien kilometer lang moe ten worden, waarvan 3,3 kilometer onder gronds De kosten daarvan zullen twee honderd miljoen gulden zijn. Voorbereiding en bouw vengen ieder drie jaar en deze lijn zal wellicht in 1974 in gebruik kunnen worden gesteld. Men hoopt daarna met de noord-zuid-lijn te kunnen beginnen. De bouw daarvan zal zes jaar vergen. De andere lijnen staan daarna op het programma. Wilson: Rhodesië niet in de VIS plan is de kwestie-Rhodesië door de Ver enigde Naties te laten behandelen. De Britse eerste-minister liet ook uitkomen dat de verkennende besprekingen met Rhodesische functionarissen vorige week onverwachts opgeschort niet de- finitief zijn afgebroken maar alleen ver daagd. Wilson liet een en ander los in een gesprek met conservatievenleider Ed ward Heath, die op zijn beurt Wilsons wicht fietsen, die lange tiid door de ma kers zijn afgewezen als niet degelijk ge- Het blijft waar, dat de Nederlandse fiets een kwaliteit heeft die zijn weerga bijna niet kent. Maar er komen nu een maal steeds meer liefhebbers die een fiets willen hebben om er een vermage ringskuur mee te beginnen of een gezel lig tochtje op te maken zonder meer. Met andere woorden: als karrepaard. dus als oersterk strijdros waarmee je des noods een half mud aardappelen kunt vervoeren, wordt het befaamde model niet altijd meer gewenst. Nu heeft de Nederlandse fabrikant in middels ook wel een licht-gewlcht fiets aan de markt gebracht, maar de ervaring ermee is nog lang niet zo groot als in Frankrijk, van oudsher de maker van die aan racefietsjes herinnerende rijwie len. Buitenland En wat de buitenlandse fletsenmarkt betreft: Indonesië Is weggevallen, komt misschien nog wel eens ten dele terug, maar op korte termijn zit dat er zeker niet in. Dc VS, waar vroeger altijd een flink kwantum Nederlandse fietsen heen ging lusten ons niet meer omdat Japanse rijwielen er meer In de smaak vallen. In West-Duitsland waai ons land zo aardig steeds zwaarder aan bet worden. En dat alle^, terwijl de Nederlandse 'ietsenproduktie veel groter kan zijn dan ze nu in feite is Prijsverlaging is bijzon der moeilijk omdat reeds zo scherp gecal culeerd wordt Deskundigen zeggen, dat de Neder landse rijwielindustrie we hebben 15 iroducenten met kans van slagen in iet buitenland andere afzetmogelijkhe den kan zoeken Een van de problemen daarbij Is dat men daar toch moeilijk ijftien verschillende merken kan aankomen. Gewenst lijkt een meer geza menlijk. bijv. gecoördineerd optreden, in het buitenland. Bijvoorbeeld met één spe ciaal export-merk dat door de gehele rijwielindustrie kan worden geprodu- Want de Nederlandse fiets is en blijft een produkt waarmee in bepaalde ge bieden buiten de grenzen zeker goede za ken kunnen worden gedaan. Juist van wege zijn kwaliteit en prijs. van het gebied tevoren weten dat er een kernhomaanval on handen ia, aldus hel voorstel van de auteur. Trcgaskia meent dat de VS hierdoor in dezelfde machtspositie zullen komen als president Truman in 1945, toen deze Ja pan dreigde met nieuwe kernbombarde- mentcn. Het Japanse opperbevel capitu leerde direct. Tregaskis meent echter wel, dat een en ander moet worden uitge voerd met de grote bekwaamheid van een eersterangs chirurg die een levcnsge- rrich* New York Een Amerikaanse schrijver heeft er gisteren bü pre sident Johnson op aangedrogen om ter beëindiging van de oorlog in Vietnam maar een of twee waterstofbommen op de Noord- Vietnamese havenstad Haiphong te laten gooien. Tregaskis, schrij ver van het boek Vietnam Diary, zegt in een open brief aan John son, dat de Vietcongoctopus op zijn kop geraakt moet worden en President Johnson zei gisteren ln een niet «n «iin vonoarman toespraak tot de nationale conventie van niet op zyn vangarmen. het Am' ikaanse legioen dat de VS en nun bondgenoten voor een serie crises mïVhi «r *a vsT'i ?,n hrH V zoals in Vietnam zullen komen te staan .».J J S te D ,len ,£en wanneer zij zich niet harder inspannen ^""tofbommen waren voldoende om dc diepste oorzaken van de oorlog Imlrik., JV d® V'l ic 'oclf,n Als grondoorzaak noemde Amerikaanse strijdkrachten bleef dan zo Johnson onder meer oorlog, armoede en klein mogelijk. Wel moest de bevolking beknotting van de menselijke vrijheden. vaarlijke operatie v JOHNSON

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 5