Tovenaars maken buikjes van zieke krasjes op kinderen Weekagenda Studium-generale-colleges voor leden van K. O. MEERWERK' kom praten! Bejaarden niet pech onderiveg Mannen alleen met kerstfeest thuis Rijnsburgse verpleegster tussen de Vend a s GOUD VOOR SCHEIDENDE WETHOUDER KRAAN Pim Jacobs en Rita Reys in Leiderdorp ROYAL Kansen voor u NIEUWE LEIDSE COURANT WOENSDAG 31 AUGUSTUS 196# Woensdag Marekerk, 7.30 uur: herdenkingsbijeen komst gymnastiekvereniging Jahn. Voor gangers dr. Sohoonheim en ds. Haver kamp. Pieterskerk, 7.30 tot 7.50 u.: oecume nisch avondgebed. Den Burcht, 2 tot 10 uur: demonstratie gasverwarming Jan de Nie en Zonen. VOORSCHOTEN Kasteel Duiven voorde, 2.30 en 8.30 u.: show van drie eeuwen kleding en juwelen uit de collec tie Canter Cremers. DEN HAAG Koninklijke Schouw burg, 8.15 u.: Haagsche Comedie met „Je kunt het nooit weten" van G. B. Shaw. Lutherse kerk. 8.15 u.: interpretatie- concert door Gerard Akkerhuis, Bert Matter en Arie Keijzer. SCHEVENINGEN Kurzaal, 815 u.: Kunstmaandorkest o.l.v. Anton Kersjes met Loek van der Gaag in Liszts Piano concert nr. 1 in Es en Rachmaninoffs Pianoconcert nr. 2 in c. Verder Rossini's Ouverture De barbier van Sevilla en van Liszt Les Préludes. Donderdag Breestraat 19, 8u.: dhr. C. van der Schans, evangelist te Den Haag. Den Burcht, 2 tot 10 uur: demonstratie gasverwarming Jan de Nie en Zonen. VOORSCHOTEN Kasteel Duiven voorde, 8.30 u.: show van drie eeuwen kleding en juwelen uit de collectie Can ter Cremers (toelichting in het Engels). BOSKOOP Raadhuis, 4 openbare vergadering algemeen bestuur waterlei dingbedrijf De Rijnstreek. DEN HAAG Koninklijke Schouw burg, 8.15 u.: Haagsche Comedie met ,.Je kunt het nooit weten" van G. B. Shaw. Theater Pepijn, 8.30 u.: Opus II van Paul van Vliet. SCHEVENINGEN Kurzaal. 8.15 u.: Concertgebouworkest o.l.v. Bernard Hai- tink met als solist Wladjimir Askenazy in Schumanns Pianoconcert. Verder vier delen uit Prokowjews Romeo en Julia. Vrijdag Den Burcht, 2 tot 10 uur: demonstratie gasverwarming Jan de Nie en Zonen. Levendaal 101, 8 u.: officiële opening gebouw Leidse Hervormde Jeugdraad. DEN HAAG Koninklijke Schouw burg, 8.15 u.: Haagsche Comedie met „Professor Bernardi" van Arthus Schnitz- ler. vovf Zaterdag Old Dutch. 3 tot 5 uur: receptie gym nastiekvereniging Jahn. Stationsplein, 13.18 u.: vertrek voor be zoek tentoonstelling „Duizend jaar bota nische boekillustraties" te Den Haag (Ko ninklijke Nederlandse Natuurhistorische Vereniging). DEN HAAG Koninklijke Schouw burg, 8.15 u.: Haagsche Comedie met „Ik zoek Mioussov" door Valentin Kataiev. Dagelijks in Den Haag Kurhaus Piljoen, 20.30 u.: ABC-cabaret met Wim Kan en Corry Vonk, verdere medewerkenden: Frans Halsema, René Frank en Carry Tefsen (beh. vrijdag). De Nieuwe Komedie, 20.15 u.: (zo. 28 •ug. ook 14.15 u.): „Mama, kijk zonder handen" van Hugo Claus. (Van za. 27 aug. af tot en met wo. 31 aug.). Theater Pepijn, 20.30 uur; ,,Opus II" (van do. 1 sept. af). Films Camera (2.30, 7 en 9.15 uur): Cap# fear (18 jaar). Lido (2.30 en 8 uur): The great race (alle leeftijden). Luxor (2.30, 7 en 9.15 uur): Reeper- bahn bij nacht (18 jaar). Jtex (2.30, 7.15 en 9.15): Kingkong, het achtste wereldwonder (14 jaar). Studio (2.30, 7 en 9.15 uur): Moord voor het voetlicht (18 jaar). Trianon (2.30, 7 en 9.15 uur): Agent 007, operatie Tanger (18 jaar). Films van donderdag af Camera (2 en 730 uur)The bridge over the river Kwai (14 jaar). Lido (2.30 en 8 uur): The great race (alle leeftijden). Luxor (2.30, 7 en 9.15 uur): Mabuse contra Acontas no. 17 (18 jaar). Rex (2.30, 7.15 en 9.15 uur): De een zame revolvervechter (14 jaar). Studio (2.30. 7 en 9.15 uur): Moord voor het voetlicht (14 jaar). Trianon (2.30, 7 en 9.15 uur): Zeventien (18 jaar). Tentoonstellingen Museum VoikenKunde. grote zomerten toonstelling ,JDe mens van toen' (tot emo september open van 10 tot 5 uur zondags van 1 tot 6 uur). De Lakenhal: tentoonstelling van schilderijen van Gabrië) Metsu, tot 5 september 105 u„ zondags 1—5 uur Galerie Walenkamp: zomertentoonstel- ling Leidse kunstenaars 66, tot 8 septem- LEIDEN Om ongeveer 12 uur vertrokken 200 bejaarden uit het Haag- wegkwartier, van de speeltuin Wester kwartier, om het jaarlijkse uitstapje te maken. De tocht voerde via Alphen, Bodegraven, Woerden, richting Utrecht en vervolgens langs Amersfoort naar Hoevelaken, waar door het bestuur een kop koffie werd aangeboden. Het uitvallen van een bus door een licht defect mocht de stemming niet bederven. Er was spoedig een reserve bus aanwezig zodat het tweede deel van de trip normaal werd aangevangen. Dit deel voerde naar de uitspanning De kleine Betuwe, waar een lunch pakket werd genuttigd, gevolgd door een fruitpakket. Om half zeven werd de terugtocht naar Leiden aanvaard. Om half acht stond het muziekgezel schap Concordia gereed om de laatste kilometers vrolijk af te leggen door het Haagwegkwartier. In de zaal van Wes terkwartier werd de bejaarden nog een kop koffie aangeboden en was er nog een gezellig samenzijn met muziek en goochelkunst. In de zaal werd staande een minuut stilte in acht genomen, voor de onlangs overleden mevrouw Schroder, een van de animators van het bejaardencomité. Om half elf kwam er een einde aan deze zeer g slaagde en zonovergoten dag. Hervormde evangelisatie RIJNSBURG Vrijdagavond om acht uur spreekt ds. L. Vroegindewey uit Delft in de zaal achter de chr. ge reformeerde kerk voor de hervormd» evangelisatie. (Van een onzer redacteuren) RIJNSBURG Na drie jaar me- disch tcerk onder de Venda's in A oord-T ransvaal brengt zuster Dith Glasbergen, een aardige en intelligente jonge vrouw, een va kantie in Nederland door. Het treft een beetje slecht dat haar moeder nu net in verband met een gal steenoperatie in het ziekenhuis is opgenomen, maar gelukkig gaat het goed met haar. Zuster Dith: „Aan de andere kont vind ik het toch wel fijn dat het gebeurt nu ik hier ben. Als je alles per brlcJ moet horen maak je je soms on geruster dan nodig is" Zuster Glasbergen heeft in het diaco- nessenhuis te Leiden gewerkt en daarna een jaar als wijkverpleegster te Katwijk. „Als ik aan dat jaar in Katwijk terugdenk lopen de koude rillingen over m'n rug. Het was juist een barre winter en ik ben toch zo kouwelijk. Ik heb er wel met plezier gewerkt, maar dat klimaat hier i» verschrikkelijk". Vergunning f\E RIJNSBURGSE verpleegster vormt met een handjevol blanken onder wie artsen en een predikant de staf van het Siloam-ziekenhuis aan het riviertje de Nzhellele in het Bantoegebied tegen de Rhodesische grens aan. Alleen met een speciale regeringsvergunning worden daar blanken toegelaten. Het ziekenhuis staat er eenzaam in het Venda-rijk, op zeventig kilometer afstand van het dichtstbijzijnde dorp je Louis Trichardt. ,Jn zo'n klein groepje raak je natuurlijk na enige tijd wel wat op elkaar uitgekeken. Wanneer er eens een vreemdeling langs komt. een handelsreiziger of zo, is dat voor ons allemaal een heel evenement". Advertentie yiJSTER GLASBERGEN, uitgezonden door de Christelijke Gereformeer de Kerken, is uitgeleend aan de Zuid-Afrikaanse Geref. Kerk, die eigenaresse van het ziekenhuis ia. „Ik heb dit soort werk eigenlijk al tijd al graag willen doen. Waarom kan ik niet zo precies zeggen. Op een gegeven ogenblik had een kennis van me de oproep om een verpleegster in het kerkblad gelezen en die vroeg me of het niet iets voor mij was. Nu trok Zuid-Afrxka me om de een of andere onbestemde reden niet erg aan, maar toen ik eenmaal een ge sprek met ds. Bikker had gehad cn prachtige kleurendia's had gezien, sloeg zijn enthousiasme op mij over en zo ben ik tussen de Venda's terechtgekomen. Stil T\E VENDA'S zijn een erg primitieve stam. Ze zijn een stuk achter bij de Bantoes. Ze zijn veel stiller en passen zich erg moeilijk aan. Pas had ik een paar vrouwen in mijn spreek kamer en toen het gesprek was afge lopen, bleven ze maar voor de deur staan. Het bleek, dat ze niet in de gaten hadden, hoe je een deur moet opendoen. In hun hutten hebben ze die niet. Je vraagt je ook wel eens af, hoeveel van je woorden blijft hangen. De kindersterfte is er enorm groot, voor een deel door de te eenzijdige voe ding. Je zegt dan tegen die moeders je moet het zus en zo doen en ze cnikken beleefd. Maar wat snappen Negerjongetjes wachten hun beurt af om lekker in het bad te worden gestopt. Het Siloam- ziekenhuis waar zr. Glasbergen werkt, ondergaat thans een gron dige modernisering. Het telt tweehonderd bedden. sters van het ziekenhuis. ,JIet zijn aardige en verstandige meisjes, die hun werk heel goed doen. Eén van hen is onlangs zelfs hoofd van een afdeling geworden. Wij kunnen goed met hen opschieten. Die verhaaltjes over stinkende negers en zo zijn allemaal onzin. Het is hier een droge streek. Maar ondanks het gebrek aan water kunnen ook de patiënten die hier worden binnengebracht het wat reinheid betreft zeker opnemen tegen de mensen die in elk willekeurig Nederlands ziekenhuis komen. De Venda's bijvoorbeeld zullen nooit en te nimmer voor het eten vergeten hun handen te wassen. Geen last PiV LAST met de mannen heb )e ook nooit. Ik ga rustig in m'n dooie eentje op pad en al zijn ze dronken, Vendamannen komen je nooit te na. Wat anders is het in de grote steden. Als je zo'n stel van die dronken kleurlingen op het station in Johan nesburg ziet, ben je toch wel echt bl\j, dat je niet bij hen in de wagon behoeft te zitten. Maar dronken en vervelende mannen heb je in Neder land ook. Dat is geen kwestie van blank of zwart". ZOETERWOUDE De gemeente raad vergaderde voor de laatste maal in oude samenstelling onder leiding van burgemeester J. A. Detmers. Bij de ingekomen stukken was een afwij zing van de minister op het verzoek van B en W een tapvergunning te ver strekken aan Don Bosco. Verscheidene voorstellen van B en W werden goedgekeurd, zoals de ver koop van een perceel grond aan de Lichtfabrieken en een krediet vt~ 1.250.voor verbetering van ambtswoning van de burgemeester. Met algemene stemmen werd beslo- ..n in het kader van de bij De Goede Herder te treffen verkeersmaatregelen aan beide zyden van de laan parkeer verboden in te stellen. Na de rondvraag sprak de voorzit ter de scheidende raadsleden, de heren Zr. Glasbergen begeleidt een parmantige kleuter, die zijn arm heeft verbrand. In oktober hoopt de Rijnsburgse verpleegster, die nu in Nederland met vakantie is, weer voor drie jaar naar het Zuidafrikaanse ziekenhuis terug te gaan. Te laat ~iVER HET algemeen komen ze ook veel te laat naar het ziekenhuis. Ze wachten tot ze geen andere uit weg meer zien. Eerst moet vaak nog het advies van een tovenaar worden ingewonnen. Als die zegt dat ze niet gaan moeten, gaan ze ook niet. We zien altijd meteen welke klachten er zijn ten aanzien van een kindje dat wordt binnengebracht. Als je goed kijkt, zie je heel fijne krasjes op de buik, op de keel of waar dc moeilijkheid ook maar schuilt. Dat hebben die tovenaars gedaan. Daar gaan ze altijd eerst naar toe en proberen op die manier de zere plek te betoveren Vrolijk DEHALVE HOOFD van de kinderaf- deling ben ik dat ook van de man- nenafdeling. Daar is het nogal eens een vrolijke boel. Er zijn in ons zie kenhuis namelijk veel gezonde zie ken. Patiënten die je in Nederland rap naar huis zou sturen, houden wij hier in het ziekenhuis omdat wan neer ze eenmaal weg zijn je maar moet afwachten of :e zich aan de medische voorschriften houden. O ja, ook een oorzaak waardoor de kin deren dikwijls te laat in het zieken huis komen, is dat nogal eens tele grafisch toestemming ran de vader moet worden gevraagd. En negen van de tien vaders werken in de mijnen in de buurt van Johannes burg, een afstand van Rijnsburg Parijs. Dat is een wantoestand. Er zijn hier haast geen mannen, komen alleen met kerstfeest thuis. Het is dan groot feest en prompt negen maanden later volgt de drukte in de kraamkliniek. Praktisch alle kindertjes worden in september ae- o het ogenblik worden wel pogingen gedaan werkgelegenheid voor de mannen dichter bij huis te creëren, maar daarvan is nog niet veel te rechtgekomen". Wassen ZR. GLASBERGEN ,eTI (Van een onzer redacteuren) LEIDEN Zoals wij gisteren al schreven zal de Leidse volksuni versiteit K. O. ook in het komen de seizoen samenwerken met de Com missie voor het Studium generale, waardoor verscheidene colleges van het Studium generale tegen verlaagd tarief toegankelijk zijn voor leden van K. O. Dit geldt ook voor een avondcursus over futurologie, die op 18 oktober begint en die door de Commissie voor het Studium gene rale van het K. O.-programma is overgenomen. De colleges worden overdag gege ven, van half twaalf tot kwart over twaalf. Op het programma staan o.m.: Huwelijksmoeilijkheden als sociaal- psychiatrisch probleem, door prof. dr. N. Speyer; Psycho-analytici over de godsdienst, door dr. H. Faber: Omgang met moderne literatuur, door prof. dr. ~L Bomhoff; De krant en andere media, door dr. M. Schneider, direc teur van de School voor de journalis tiek in Utrecht, en de journalisten Joh. Winkler. P M. Smedts en J. Tijn. Rll-Lcll Van de door K. O. zelf georgani seerde luistercursussen en lezingen noemen wij de „cursus over de functi- en voorlichting van de pers en andere publiciteitsmedia", die op vijf achter eenvolgende woensdagavonden onder de titel „Worden wij op de juiste wij ze door de pers in- en voorgelicht wordt gegeven door dr. M. Schneider, prof. mr. dr. M. Rooij. J. W. Martinet en dr. E. Diemer. Verder staan op het programma lezingen over conflict psychologie, over Griekenland en geologie. In voorbereiding zijn sussen over modern toneel en moder ne muziek. De talencursussen worden uitge breid met een cursus Russisch: als do cente is aangetrokken mevrouw A Philippi-Kempe. beëdigd tolk-vertaal- ster en Russische van geboorte. Behalve talen- worden ook werk- cursussen gehouden; onder leiding deskundigen kan men zich toele; op boetseren, stofontwerpen drukken, fotograferen, schilderen, te kenen, spreken in het openbaar, tim meren etc. Filmclub 16 Ook aan de film besteedt K. O. terecht weer veel aandacht. Er wordt aantal film- en dia-lezingen ge houden, in het Camera-theater wor den twee series van drie films gege- en Filmclub 16 komt met een aan trekkelijk programma, waarmee op de ingeslagen weg wordt voortgegaan. Wie Md is of wordt van Filmclub 16 m in het nieuwe seizoen gaan kij ken naar Zazie dans le métro, de be faamde film van Louis Malle, waar over de cineast Nico Crama het een en ander zal vertellen, naar poppen- films van o.a. de Tsjech Jiri Trnka, neo-realistisch werk uit Italië, films van Duitse expressionisten uit de jaren dertig en naar het werk »n jonge Nederlandse cineasten. De eerste filmserie die in Camera komt wordt gevormd door Le soupi- rant ,(Er moet nü maar eens getrouwd worden) van Pierre Etaix, B'-i van Fe derico Fellini en Salvatore Giuliano (Wie doodde Salvatore Giuliano?) van Francesco Rosi. Rita Revs Ten slotte zullen ook de afdelingen Oegstgeest en Leiderdorp niet stil zitten. In Oegstgeest komt Godfriel Bomans voordragen uit eigen werk. verzorgt de acteur-cabaretier John Lanting een solotoneelvoorstelling en concerteert het Leids jeugdkamer- orkest o.l.v. Henk Briër in de Groene Burgerlijke stand van Leiden LEIDEN Geboren Robert zn v C Koenrades en M Groen'evcld; Eve line Marina dr v L Fontijnc en E M Knaap: Albertus Bernardus zn v A B van den Hoek en W J Otgaar; Pe- tronella Albertina Johanna dr v P H van Amsterdam en J W Blom; Ro berta Lucienne dr v W R Houdtza- gers en L G Wesselman: Peter zn v P Nijgh en J A van Beelen: Geert Jaa zn v G Middelkoop en J G van der Laan: Emmo Ernst zn v W Djjksma en A van Elk. Overleden: E H M Bernard «4 Jr. vrouw: A Huter, 76 jr. man; K W van der Laken, 77 Jr. man; P J R Voi. 3 weken, zoon. P. G. M. van der Zon, J. Vink. A. Paardekooper en L. van der Geest toe. Wethouder J. M. Kraan (AR) kreeg een bijzonder woord van dank. Hij sluit een ambtsperiode van 17 jaar af. Namens het gemeentebestuur bood de burgemeester hem een lederen por tefeuille aan. waarna de voorzitter meedeelde, dat de Koningin de heer Kraan heeft onderscheiden met de eremedaille in goud, verbonden aan de orde van Oranje-Nassau. Hierna spraken nog de heren J. H. van der Ploeg, L. van der Geest en Joh. van Vliet. Dr. Speckmann hoogleraar LEIDEN Dr. J. D. Speckmann is benoemd tot gewoon hoogleraar in da faculteit der socÜalc wetenschappen om onderwijs te geven in de empirische sociologie van de niet-westerse volken. J. D. Speckmann, die deze nieuwe leerstoel zal gaan bezetten, is in 1928 te Padang (Sumatra) geboren. Na het behalen van zijn einddiploma hbs-A en de akte voor onderwijzer studeerde hg sociologie aan de Utrechtse universiteit, waar h(j in 1956 het doctoraal examen aflegde. Na zijn doctoraal examen wericte hij tijdelijke dienst mee aan een emi gratie-onderzoek dat uitging van de REMP (Research Group European Mi gration Problems). Ter voorbereiding van een onderzoek in Suriname in de jaren 1959 tot 1961 studeerde hij da twee daaraan voorafgaande jaren on der meer sociologie der niet-westerse volken, sociale antropologie, metho diek onderzoek ontwikkelingslanden, cultuur en godsdienst van India, Hindi. Na zijn terugkeer uit Suriname werd hij benoemd tot wetenschappelijk amb tenaar le klasse aan het instituut voor culturele antropologie en sociologie dor niet-westerse volken te Leiden. In de jaren 1964 en 1965 was hij met onderzoek belast in Spanje en Nige ria. In laatstgenoemd jaar promoveerde de nieuwbenoemde hoogleraar te Lei den op een proefschrift getiteld „Mar riage and Kinship among the Indians in Surinam". Behalve dit proefschrift heeft prof. Speckmann veel gepubli ceerd in binnen- en buitenlandse vak bladen. Prof. Glastra van Loon weer naar de Leidse universiteit LEIDEN Prof. mr. J. F. Glastra »n Loon, rector van het Institute of Social Studies, is benoemd tot buiten gewoon hoogleraar in de faculteit der rechtsgeleerdheid, om onderwijs te ge- ?n in de rechtsfilosofie. Prof. Glastra van Loon keert met zijn benoeming tot buitengewoon hoog leraar naar de Leidse universiteit te rug, die hij het Afgelopen voorjaar had verlaten in verband met de aanvaar ding van het rectoraat van het Insti tute of Social Studies. Prof. Glastra van Loon. die ln 1920 is geboren, was van oktober 1958 tot september 1961 buitengewoon hoogle raar in de inleiding tot de rechtswe tenschap. en vervolgens tot de aan vaarding van het rectoraat van ge noemd instituut, gewoon hoogleraar in de inleiding tot de rechtswetenschap alsmede de wijsbegeerte van het recht. Bromfietser aangereden LEIDEN Op de Steenstraat werd gistermiddag omstreeks half drie een 19-jarige bromfietser E. M. J. E. aan gereden door een auto, waarvan de be stuurder een file links wilde passeren. De bromfietser liep een hoofdwond op; van de auto werden voorruit en voor kant vernield. Modeshow War mond WARMOND In de open lucht is bij boerderij Meerrust een Fiorani- modeshow gehouden, toegelicht door Teddy Scholten. De hoofdkleuren varieerden van lila tot aubergine, di- aard niet volledie: we eindig" dlar- CaW<!' om zoals we het gisteren deden: met Idwerse tinten rood. De roklengte: de raad bij het bureau van K. O., fan op de knie tot juist erboven. Op Plantsoen 25. een volledig program- jde foto: links een pakje van scheer woljersey met borduurwerk, rechts een japon van hetzelfde materiaal. Dr. Goddijn lector LEIDEN Dr. H. P. M. Goddijn, wetenschiapelijk hoofdambtenaar A aan het Sociologisch Instituut te Lel den, is benoemd tot lector in de facul teit der sociale wetenschappen om od derwijs te even in de empirische so ciologie. Dr. H. P. M. Goddijn, die in 1926 te Leiden is geboren, studeerde sociolo- ie en wijsbegeerte aan de Leidse uni- ersiteit. Na het afleggen van zijn doctoraal examen sociologie in 1956, bleef hij werkzaam op het Sociologisch Instituut te Leiden, waar hg verschil lende wetenschappelijke rangen door liep en thans wetenschappelijk hoofd ambtenaar A is. In 1959 kon hij, dankzij een stage- beurs van ZWO. geruime tijd aan d» Columbia University te New York verblijven. In 1963 promoveerde de nieuwbenoemde lector, die in 1961 reeds een onderwijsopdracht in de ge schiedenis van de sociologische theo rie had gekregen, op een proefschrift getiteld „Het funktionalisme in de so ciologie, met name in de Verenigd» Staten". Behalve zijn proefschrift heeft dr. Goddijn gepubliceerd o.a. „Algemene Sociologie", deel I van Wegwijzer in d« sociologie, tezamen met dr. P. Thoene» (1963), en „Sociologie van kerk en godsdienst" in de Aula-reeks, (1966) tezamen met dr. W. Goddijn. Daarnaast verschenen verschillende publicities van hem in binnen- en buiteland*» vakbladen. Rooseveltstraat 20 Leiden gaat produktie uitbre^T i Kerk. Bijzonder interessant is ook een serie van drie lezingen over „Het onbehagen en de jongere generatie". In Leiderdorp is het Hella Haasse, die uit eigen werk komt voordragen. Verder houdt dr. J. Zeldenrust een le zing over gerechtelijke geneeskunde en concerteert het Utrechts barok- ensemble in de hervormde kerk. Op vrijdag 17 maart zal een avond met het trio Pim Jacobs en Rita Reys wor den georganiseerd een datum on vast te noteren Het bovenstaande overzicht is uiter- aan te vragen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 3