Wachtkamers leeg dank zij goed afspraaksysteem SOS -DRIEHOEK VOOR RAAM: ,KOM TE HULP ROEANDESE PREDIKANTEN HET AMRT BEVESTIGD IN Geen fusie van twee kerken in Nigeria Kabinet vond toch nog compromis Uw probleem is het onze.... Aantal van twee op vijf gebracht Premie eigen woning over jaren verdelen Fraaie opname van drie Delftse orgels WOENSDAG 31 AUGUSTUS 19« Een noord voor vandaag Het ziet er naar uit dat de ambassade van ieder land dat maar de indruk wekt iemand of een bepaalde bevolkingsgroep on rechtvaardig te behandelen een meute jongeren voor zijn deur kan verwachten. Er wordt direct geprotesteerd tegen vermeend of werkelijk onrecht, ook al hebben we wel de indruk dat vervolgden in westerse landen kunnen rekenen op heel wat meer sympathie en vertoon dan die uit de landen van het oostblok. Er heeft nog niemand voor de deur van de Russische ambassade gestaan omdat zes baptisten de gevangenis in gingen. Maar goed. onze tyd citeert met instemming de woorden van Christus: ..Zalig de vervolgden". En toch zei de Heiland het niet zo. Hij zegt dat God de kant kiest van de „vervolgden om der gerechtigheid wil". God spreekt niet alle vervolgden zalig. Hij maakt onderscheid. Hij spreekt alleen zalig wie zich ingezet heeft voor de gerechtigheid, dat wil zeggen, wie zich geschaard heeft aan de kant van God zelf. Hier wordt zalig gesproken wie bewust positie heeft gekozen in de geestelijke strijd. Want ook in onze tijd is het waar dat wie de Heiland wil volgen, door de wereld verwezen wordt naar de Via Dolorosa. Want met alle uiterlijk vertoon van vrijheidsliefde en verzet tegen discriminatie wordt er ook nu gediscrimineerd. De wereld zet zich in voor mensen die zich zelf willen regeren, en maar heel zelden voor mensen die God willen laten regeren. Maar tot hen zegt Christus: „Zalig"! We lezen vandaag: Handelingen 25:1-12 Nu methodisten niet meedoen Q. Wilhelmlna overgedragen aan Nigeria LAGOS «NIGERIA' Nederland heeft het frega* Queen Wilhelmina giste ren officieel overgedragen aan Nigeria De Nederiandse ambassadeur M. J Roser-berger Polak en de permanente geheel LAGOS Nu de methodisten in ken niet zo heel erg groot Nigeria zich voorlopig niet met De eenheidsbesprekingen i TSU .,16C4ia> de anglicanen en presbyterianen' SftSSTifi zullen verenigen tot een christe- juist om op de overeengekomen basis lijke kerk, hebben de beide an- nu verder te gaan zonder de metho- dere gesprekspartners besloten de d,ster? Toch viel niet het besluit dat de geza- eenheid niet op eigen houtje temenUjke commissie ook opgeheven zou worden. Integendeel, de afgevaar digden van de kerken waren van me ning dat de commissie moet blijven bestaan om, als de methodisten hun interne moeilijkheden hebben opge lost, zo spoedig mogelijk de voorbe reiding voor eenheid weer op te kur.- zoeken. Tijdens een vergadering in Onitsha viel het besluit vorige week om van een bilaterale een heid af te zien. Een jaar geleden zou de nieuwe een- heidskerk van Nigeria geïnstitueerd, worden. Alles was klaar, maar plotse- ling bleek dat een vrij groot aantal methodistengemeenten grote bezwa- i ren had en zelfs een rechtszaak aan- hangig maakte tegen""de leiding van de kerk. De methodisten trokken. iitnt zich toen terug, en de eenheid werd Beroepen te Oude Tonge: J. Kortleve cretaris van het ministerie van defensie van Nigeria. Alhaji Moesa Daggash te kenden de papieren van de overdracht, drie kerken. Men achtte het niet Nederland had het schip reeds in septem- J 1 ber 1963 in bruikleen afgestaan aan de Nigeriaanse marine. Hr. Ms. fregat Queen Wilhelmina is in de afgelopen oorlog een persoonlijk geschenk geweest van de toenmalige Amerikaanse president F. D. Roosevelt voorlopig uitgesteld. Een ogenblik leek het er op dat de Anglicaanse en de Presbyteriaanse Kerk zonder de methodisten verder zouden gaan. Maar nu is gebleken dat het enthousiasme in de beide ker- Experiment in Utrechtse polikliniek Geen akkoord over schuld van Indonesië de Indonesische schulden aan Nederland Ambassadeur Tjondronegoro heeft daarbij gesproken met minister Luns van buitenlandse zaken Het is bekend dat Indonesië bereid is 500 miljoen gulden aan schulden te erkennen. Nederland UTRECHT Vroeger stonden de ms voor acht uur al voor het hek dan duurde het soms toch nog ur voordat zij aan de beurt waren. Nu het afspraaksysteem er een beetje in begint te komen, worden de wachtkamers steeds leger. Met leze opmerking illustreert de heer L. Ooms, administrateur van het Ooglijdersgasthuis in Utrecht en lid van de commisie die het af spraaksysteem voor de polikliniek van het gasthuis heeft ontworpen, Brieven dl» niet M)t> vooralen van oud en adrra kunnen nlel In behandeling worden genomen. Geheim bonding ts verzekerd. Vra gen die niet onderling met elkaar tn verband «taan moeten tn al- tonder lljke brieven worden ge itel d Per brief dient een galden aan postzegels to worden tngeslo- Vraag: Ik heb sinds lange tijd een partij welland (los land) in huur met goedkeuring van de grondkamer en heb er nog enige jaren huur van. Wanneer dit land door de eigenaar aan anderen wordt verkocht, voor zandwinning, hoe wordt dan de scha devergoeding voor mij berekend? Is daar een wettelijke norm voor of moot Ik dat met de eigenaar overeen zien te komen? Antwoord: Het betreft hier geen buur maar een pacht. De eigenaar moot voor de duur van de pacht voor instaan dat u behoorlijk gebruik van het door u gepachte land kunt maken. Tijdens de duur van de pacht. kan da eigenaar of de nieuwe eige naar niet tot landwinning overgaan, tenzij daaromtrent een overeenkomst met u gesloten is. De door u te bedin gen ecnadevergocding hangt af van de gchade die u lijdt Als de pachto vereenkomst geen kortere duur heeft dan zes jaar zal de verpachter u bij exploit moeten medelen dat hij geen verlenging wenst en u kan daartegen binnen écn maand bij de pachtkamer in verzet komen. Waarschijnlijk wordt uw verzet dan afgewezen. In dat ge val bepaalt de pachtkamer de schade loosstelling. het succes van het nieuwe sy steem. ■Het Ooglijdersgasthuis in Utrecht is «on „bedrijf' met 30.000 poliklinische consulten per jaar. Zes artsen behande len de patiënten, die tot voor kort maar ..op goed geluk" naar de polikliniek kwa men en dan bijna altijd rekening moesten houden met een uren- en uren lange zit in de wachtkamer. Steeds minder Maar sinds november kunnen alle pa- i 'iënten een afspraak maken, heUij in dei kliniek zelf, hetzij schriftelijk of telefo-1 niscb. Zij krijgen dan een tijdstip te j nortn waarop zij worden verwacht en worden, afgezien van de enkele keer dat de consulten een beetje „uitlopen", vrij wel direct geholpen. Omdat nog niet alle patiënten op de hoogte zijn van het nieu we systeem, wordt tussen de afspraken door wat tijd open gehouden voor mensen die nog op de bonnefooi komen. tionaris van de Indonesische ambassade, zei gisteren te hopen dat de besprekin gen die sulta.i Hamengkoe Boewono maandag zal hebben met Nederlandse re geringsfunctionarissen, zullen leiden tot toenadering van eikaars standpunten. De Sultan vertrekt vrijdag uit Djakarta en wordt zaterdag in ons land verwacht. Beroepingswerk NED. HERV. KERK te Klundert; te Bodegraven (vac. A. den Hartogh): J. J. v.d. Krift te Ermelo; te Marrum-Wester Nijkerk (toez.i: G. J. de Vries te Wons (Fr. Aangenomen naar Eist (Gld.-toez.): J. Jukema te Holwierde, die bedankte voor Dedemsvaart <vac. E. C. Burgstede)naar Vlaardingen (pred. v. buitengew. werk- zaamh.-geestel. verzorg, het Zonnehuis): W. J. Kolkert, ziekenhuispred. aldaar. GEREF. KERKEN Beroepbaarstelling m.i.v. 2 sept.: kand. J, R. Dijkema, Randweg 18, Hattem. CHRIST GEREF. KERKEN i Tweetal te Amsterdam-oost vac. dr. J. de Vuyst): B. Bijleveld te Bussum en H. W. Eerland te Amersfoort. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Woerden: G. Schipaar- boord te Apeldoorn: te Emmeloord: J Karstens te Nieuwerkerk (Z.). die be dankte voor Opheusden en voor Wage- nlngen; voor Klaaswaal: P. Blok te Dirksland. Siciliaanse schiet ex-verloofde dood in de rechtszaal CATANÏë Verleid en verlaten heeft een jonge Siciliaanse haar ex-verloofde in de rechtszaal doodgeschoten terwijl de vrederechter trachtte hen te School voorlichting alcoholmisbruik? DEN HAAG De Vereniging tot be scherming van voetgangers heeft minis ter Diepenhorst gevraagd de voorlichting over de gevaren van het gebruik van alcohol en andere verdovende middelen te doen plaatsen op het rooster van de scholen voor voortgezet onderwijs. De vereniging zegt dat het stijgend aantal verkeersongelukken ten gevolge van alcoholmisbruik in vele gevallen ook voetgangers betreft. In de Verenigde (Vervolg van pag. 1) Als de verhoging van de omzetbe lasting door de Kamermeerderheid niet zou worden aanvaard of niet tijdig zou worden behandeld, is de kans groot dat de a.r. bewindslieden uit het kabinet zul len stappen. Zij (en de ar.-fractie) wensen niet akkoord te gaan met een politiek, die in 1967 de belastingverlaging laat doorgaan en afziet van lastenverzwa ringen, maar het aan het volgende kabi net en de nieuwgekozen Kamer overlaat impopulaire maatregelen te nemen. Van de gang van zaken met de omzetbe lasting hangt het dus af of in de loop van het komende parlementaire jaar toch nog een kabinetscrisis zal ontstaan. In zekere zin kan men zeggen, dat de moeilijkheden gisteren meer uitgesteld dan opgelost zijn Twee fasen Een nieuwe moeilijkheid is. dat de ti-revolutionairen zouden willen probe ren de verhoging van de omzetbelasting in twee fasen ingevoerd te krijgen: de ene helft al met ingang van 1 juli 1967, de overige 10 opcenten per 1 januari 1968. Daardoor wordt enerzijds een extra dekking voor 1967 verkregen, anderzijds voorkomen dat 1 januari 1968 een al te grote lastenverzwaring ineens ontstaat. In de derde en laatste afleve- ring van de artikelenserie van B. Richters, directeur van het gereformeerde zendingscen trum schrijft hij over het hoogte punt van zijn bezoek aan Roean- da. Op zondag 21 augustus wer den namelijk drie Roeandese ledikanten in het ambt beves- Igd. Dit bracht het aantal pre dikanten op totaal vijf. Gisteren en eergisteren publi ceerden wij de andere artikelen. Bovendien zou in dit systeem de Kam» worden gedwongen voor de verkiezinge een beslissing over de verhoging te n» men. Het is niet bekend of deze opa- van de a.r. bewindslieden afkomstig a Mocht echter d? a.r.-fractie bij de benas. deling van het wetsvoorstel betreffend» de o.b. een amendement tot gefaseerd» Invoering indienen, dan zal dit stellig of onoverkomelijke bezwaren bij de sociz listen stuiten. De PvdA wil om electoral redenen de belastingverzwaringen in d» indirekte sfeer zo beperkt mogelijk hou- Als de a.r.-fractle dit scherp zou w spelen, ligt een kabinetscrisis in verschiet. In politieke kringen meen men echter, dat de a.r. Kamerleden nl« nu matiging van hun ministers kunntj verlangen om straks zelf die matiginj (Vai redacteuren) De 18-jarige Rosalia Signorelli was vier jaar geleden door Gaetano Piccito verleid, deze was toen 16 jaar oud. De jongeman ging in militaire dienst. De moeder van het meisje bracht de zaak voor de rechter Op het ogenblik dat Gaetano tegenover de magistraat be vestigde dat hij niet van plan was Rosa lia te trouwen trok het meisje een revol ver en schoot hem neer. Gaetano over leed op weg naar het ziekenhuis. Rosalia is gekerkerd. NEW YORK In New York heeft een rechter twee Fransen en drie Amerika- pen veroordeeld tot gevangenisstraffen variërend van twintig tot tien jaar we gens het smokkelen van 95 kilogram he- roïne uit Frankrijk naar de VS. De he roïne, ter waarde van 100 miljoen dol lar werd in Columbia in de staat Georgia ontdekt, nadat het verdovende middel in een diepvrieskast het land was binnenge bracht. Het was de grootste vondst op dit gebied in de VS. 1 DEN HAAG Wie een rode i driehoek, met daarop een witte reddingboei en driemaal in het zwart de letters S.O.S. voor een raam ziet hangen, weet voortaan wat hem te doen staat: een alleen staande bejaarde of invalide heeft dringend hulp nodig. Dat betekent: aanbellen, zo nodig de dokter of de GGD waarschuwen, medi cijnen (laten) halen of wellicht de gaskraan afsluiten. En wordt er niet opengedaan: de buren waarschuwen of op andere wijze zorgen dat er geholpen kan worden. Het Rode Kruis heeft zoals bekend een buitenlands initiatief overgeno men en stelt de rode driehoeken beschikbaar aan alleenstaande bejaar den en alle anderen die plotseling in een noodsituatie kunnen komen te ver keren. De praktijk heeft geleerd dat vele bejaarden afhankelijk rijn \an het bezoek van een kind. familielid of buur. Het komt vaak voor dat deze mensen een van hun regelmatige bezoe ken, onder welke omstandigheid dan De eigenlijke dat op 21 augustus in Kirinda drie jonge Roeandese predikanten in het ambt zouden worden bevestigd. Dit gebeurde op uitnodiging van de Presbyteriaanse Kerk in Roeanda. Men redeneerde: de zending beeft tot nu toe zoveel geld en mensen gezonden en we waarderen dit beel bijzonder! dat we het ook op prijs zouden stellen, indien iemand uit Europa namens de zending aanwezig zou kunnen zijn bij de bevestiging van onze drie nieuwe predikanten. Graag werd deze uitnodiging aanvaard in België, Nederland en Zwitserland, die samenwerken in de Belgische Protestantse Zendingsraad. De Presbyteriaanse Kerk ln Roeanda had tot voor kort slechts twee predi kanten. Een vermeerdering van twee tot vijf predikanten kon daarom terecht getypeerd worden als een hoogtepunt in de geschiedenis van de Kerk van Roeanda. Dat ook andere Kerken dit zo zagen bijkt uit het feit. dat verschil lende Kerken in Roeanda zich hadden laten vertegenwoordigen. Zo was de Roeandese bisschop van de Angli caanse Kerk in Roeanda present in zijn kleurrijk liturgisch gewaad. Ook zag ik verschillende rooms katholieke missi zend mensen aanwezig, allen gezeten op de grond onder de bomen. Alleen de gasten practisch alle zendingsarbeiders waren present hadden het voorrecht op banken of stoelen te zitten. Rustig was de dienst niet altijd. Zoals te doen gebruikelijk hadden verschillende moeders hun kin deren op de rug gebonden met een geitenvel meegenomen. En het viel voor deze kinderen niet mee. om tij dens de hele dienst, die ongeveer twee uur duurde, stil te blijven. De dienst werd geleid door de beide met grote energie bezig moeten zijn in de Evangelie-verkondiging. Ik richtte me bijzonder tot de drie nieuwe collega's. Ik sprak hen moed. in. Ik herinnerde hen aan het boek fler Handelingen, waaruit blijkt, dat Pau* lus het moeilijk had. maar dat desal niettemin het Evangelie toch werd uit gebreid zelfs tot in Roeanda en Deze drie jonge Roeandezen brachten het aantal van twee op vijf predikanten. Voor het eerst droegen allen een toga. De toga's waren voorzien van een .jtola" in een groene kleur, naar het kerkelijk jaar. Christus overwinnaar bleek te zijn. De grootste indruk maakte mijn medede ling, dat uitgesproken op dit moment op alle kansels van de Gereformeerde Kerken in Nederland voor de drie pre dikanten werd gebeden. Na de dienst gebruikten we in de open lucht op het erf van de familie Hijkoop de lunch. De volgende dag zou het feest in familie-verband worden voortgezet en daarom bood ik de drie predikanten ieder een geit voor de slacht aan, om het feest des te groter te kunnen maken. Tijdens mijn reis door Roeanda heb ik mooie dagen beleefd. Maar de mooiste dag was toch wel de zondag, waarop de drie predikanten in het ambt werden ingeleid. En er zullen meer volgen, gelukkig. D« mond. on kUuwzeerepidemie oie in het begin van dit jaar in West-DuiUland is uitgebroken, is thans vrijwel geëindigd. Ter bestrijding van dc ziekte zijn de afgelopen maanden 47.000 «narissen die met hun witte gewaden „rsle predlkanten van de Presbyter!- fel afstaken tegen de over het alge- aans. K.rk ds Huimlm, d!. meen donkere gewaden van de Roean- oarnfi7, n« „r®»ir «,®r9 dezen. OPEN LUCHT fel afstaken tegen de over het_ alge- gamfizi. De preek werd gehouden door de Zwitserse zendingspredikant ds. Phildius. Het is moeilijk om alles na te vertel len. Het meeste werd gezegd in het -•*» De kerkdienst werd in de openluchtKinyarwanda en zeker de eigenlijke lïlïaZ-h! ^e?veef ^e^tie? miïoS gouden. Het kerkgebouw zou de scha- bevestigings-ceremonie. die een geheel ruVitaen werdeiTgevaccineerd re niet hebben kunnen bevatten. Naar eigen liturgie had en die grote indruk runderen werden gevaceineera. .chatting waren er ongeveer tweedui- moet hebben gemaakt. Want het was muisstil. Indrukwekkend was ook de I stoet van ambtsdragers, die vanuit het j kerkgebouw naar het podium in het Ibos schreed. Indrukwekkend vooral ook daarom, omdat alle Roeandese pre- dikanten voor het eerst een toga droe- I gen. voorzien van een „stola" in een I groene kleur, naar het kerkelijk jaar Veel toespraken werden niet gehou den. Het bleef ook bij één preek. Stelt u zich voor, dat de drie predikanten ook nog ieder een bevestigingspreek I zouden hebben gehouden. We zouden een lunchpauze hebben moeten inlas- sen. Daarom volstonden ze leder met Een tijdelijke opschorting of ver- een kort woord, waarin Suggestie voor minister DEN HAAG De minister van volkshuisvesting heeft een rapport op tafel gekregen, waarin wordt gepleit voor betere voorwaarden voor het ver krijgen van een eigen woning. De opstellers van dit rapport, de „Commissie woningbezit werknemers" wil. dat de rijkspremie over een aantal mindering van hat registratie-recht bü aankoop van particuliere wonin- De invoering van een vervroegde afschrijving voor particulier woning- korte levensbeschrijving gaf öf zyn dankbaarheid uitsprak voor het feit, in dit werk onder de leiding van God te zijn opgenomen en de gemeente opriep om de nieuwe predikant met het nodl- bezit. Deze faciliteit geldt al voorge geduld te omringen, commerciële panden. Zelf mocht ik tenslotte spreken na jaren wordt uitgesmeerd. Dat betekent 3 Een hogere jaarlijkse afschrijving.! mens de Kerken in Europa. Ik herinner. - - afgetrokken mag worden. Het ,te daarbij aan de bevestiging van drie toegestane percentage is nu 15. Spe-predikanten tegelijk in Amsterdam. Dit ciaal voor oudere woningen is deze i waren er echter slechts drie van de meer dan duizend in Nederland. Dit- Ecn tweede suggeestie ts. dat van de zijd® van de overheid een hypotheek garantie wordt verleend van 90 pet van de bruto-atichtingskosten De commissie, die het eigen woning maatregel opportuun. De doorstro ming van oud bezit naar een nieu we investering kan hierdoor worden bevorderd. De commissie doet verder nog aan- berit krachtig wil bevorderen, stelt bevellngen aan het bedrijfsleven om verder de volgende maatregelen voor: het woningbezit te bevorderen. maal werd het getal van twee Roean dese predikanten met drie opgevoerd tot vijf, een veel hoger percentage dus en daarom ook des te indrukwekken der. Ik wees erop, dat volgens de sta- I tisttoken het aantal christenen ln de ook, overslaan. Bovendien kan directe hulp noodzakelijk z:in: er kan een wa terleiding springen, een telegram kan tot direct handelen nopen, een dokter moet dringend gebeld worden er hangt een gaslucht in huis. In die gevallen kan het SOS-teken een uitkomst zijn. Het Rode Kruis stelt, de kaart thans tegen de kostprijs van ƒ0.75 (of ƒ0,50 bij meer dan tien exem plaren tegelijk) beschikbaar aan alle personen en organisaties die het schild willen gebruiken. (Bestellingen recht streeks bij het Ned, Roode Kruis, Prin- sessegracht 27. Den Haag of bij de plaatselijke afdelingen). Aan de achterkant van de driehoek is plaats voor informaties voor diegene die hulp biedt, zoals namen en adres sen van dokter en apotheek, telefoon nummers van GGD, politie en brand- Een handleiding, die bij de driehoek •wordt geleverd, vraagt de gebruikers, I hun familie, buren en kennissen te ver tellen dat zij zo'n driehoek bezitten, zodat men erop kan letten. Voor ka mers die niet uitzien op de openbare straat, doch bijv. op een binnenplaats, wordt aanbevolen de driehoek aan een lang touw vast te maken, zodat hij bijv. voor het raam van de benedenbu ren komt te hangen. Belangrijk is de waarde die me den duur aan dit hulpteken zal gaan hechten. Uitdrukkelijk wordt daarom in de handleiding gesteld dat het teken alléén in een noodsituatie mag worden gebruikt. Wie het teken ziet, moet van overtuigd zijn dat zijn bemidde ling hard nodig is. Geen gratie voor Berkelse arts DEN HAAG De Berkelse arts O. krygt geen gratie. De Kroon heeft zijn verzoek daartoe verworpen, na advies te hebben ingewonnen van de ge rechtshoven te Leeuwarden en te Den Haag, die destijds de zaak van dr. O. behandelden. De Berkelse arts, die tweemaal tot levenslange gevangenisstraf is ver oordeeld wegens moord op zyn echtgenote en wegens vergiftiging van een medegevangene diende vorig jaar een verzoek om gratie in. Hij gaf toen toe de moord op zijn echtgenote te hebben gepleegd en zijn medegevangene te hebben geholpen bij het plegen van zelfmoord. te laten varen. Doorkruist Het kabinetsberaad over het dek kingsplan is afgelopen anderhalve week enkele malen doorkruist door langdurij beraad over regelingen met betrekkiaj tot de speculatiewinstbelasting; en cl grondpoütiek. Op het punt van de grond- politiek bestond ernstig meningsverschil tussen minister Biesheuvel en de s< listische bewindslieden onder leiding minister Samkalden. Ten slotte is ook hierover een compromis bereikt vens voldaan aan de eis van de socialis tische Tweede-Kamerfractie, dat de be trokken wetsvoorstellen nog voor Prins jesdag voor advies aan de Raad yai Staten moeten worden voorgelegd. Premier Cals zei gisteravond, dat hti kabinet nog geen kans had gezien over de opvolging van de heer Smallenbroek te spreken. „Binnen de kortst mogelijke termijn hopen wij in deze vacature te mers achten de kans klein, dat nog vóór voorzien", aldus de heer Cals. Waarn* de derde dinsdag in september een nieu. we minister van binnenlandse zaken zal kunnen worden benoemd. noofdpunton Ten slotte volgt hier nog een herhalint van de hoofdpunten van het dek kingsplan 1967. zoals dat naar alle waarschijnlijkheid over drie weken aan de Tweede Kamer zal worden gepresen- teerd: 1. De verlaging van de loon- en inkomstenbelasting (tweede tranche! gaat per 1 januari a.s. normaal door. 2 Op die datum vindt voorts een verhoging van de omzetbelasting op textiel en schoeisel plaats (waartoe vorig jaar reeds werd besloten); verder een verho- ging van de accijns op benzine en diesel olie met twee opeenten, terwijl de belas tingvrijstelling op huisbrandolie wordt afgeschaft. 3. De tijdelijke verhoging van de vennootschapsbelasting wordt perma- nent gemaakt en de samenloop van divi dendbelasting en inkomstenbelasting blijft gehandhaafd. 4. Het dan nog reste rende financieringstekort over 1967 hoopt de regering volledig te kunnen dekken door een versnelde J i komsten- en venr aanslagen die anders in 1968 zouden wor den geïnd, zullen nu al in 1967 in de schatkist vloeien. 5. De daardoor optre dende inkomstenderving over 1968 zal gecompenseerd worden door de verho ging van de omzetbelasting met 20 opcen ten per 1 januari 1968. Commentaar In een commentaar voor de Radiokrant van de NCRV van vanmorgen weet de anti-revolutionare fractieleider B. Rooi- vink de late eensgezindheid aan interne Fi spanningen in het kabinet. Hij zei hei" een afschuwelijke zaak te vinden dat kans op een crisis bestond, zo kort v< Prinsjesdag, terwijl het Nederlands volk niet op de hoogte is waar het m eigenlijk allemaal om begonnen is. „Moet er een crisis komen, dan liefst zo open baar mogelijk", aldus de heer Roolvink, „niet twee keer in een zittingsperiode een „geheime crisis". Overigens wilde hij niets zeggen de levenskansen van het kablnet-Cals. Dit kabinet is wel dichter bij het eind- punt. aldus de heer Roolvink. maar hij benadrukte dat ministers en fractie hun eigen verantwoordelijkheid hebben. Theo retisch is het dus mogelijk dat de begro tingsbehandeling nog moeilijkheden geeft in de Kamer. Monster défilé in Peking beëindigd PEKING De monsterbetogingen van de Rode Garde voor de Russische ambaj- sade in Peking zijn gisteren beëindigd. Dertig uur lang werden bij de ambassa de leuzen geschreeuwd, gongen en cym- balen bespeeld en werd lawaai gemaakt. Ongeveer een miljoen mensen marcheer den tijdens de demonstratie langs spreekgestoelte bij de ambassade, ue Franse communisten hebben gisteren openlijk het optreden van de Garde ver oordeeld. Opmerkelijk is wel dat Rusland totdusver nog geen commentaar gegeven heeft op de betogingen. De acht nonnen, die door de Rode Garde rijn uitgewezen, kwamen van morgen in het Britse Hongkong aan. Zuster O'Sullivan moest op een baga gewagentje over de grens worden ge reden. Vlak voor de grens was ze flauw gevallen. Vermoedelijk was ze vermoeid van de lange treinreis. De leeftijd van de nonnen varieert van 69 tot 76 jaar. In Canton heeft de Rode Garde zes Europese r.k. priesters ontdekt, die zich 18 jaar hadden schuil gehouden in een kerk. De rode wachters ontdekten in de kerk tunnels en geheime gangen rn zelfs beweerden zij wapens en munitie te hebben gevonden. (Van onze kunstredactie) DELFT De onlangs verschenen grammofoonplaat, waarop organist Jan J. van den Berg de Orgels van de Oude-, Waalse- en Nieuwe Kerk bespeelt, ver dient zeker de belangstelling van de mu ziekliefhebbers in het algemeen en van de bewonderaars van dit instrument in het bijzonder. De kwaliteit van de pna- me is goed. zodat de karakterverschillen van de onderling zeer uiteenlopende or gels goed tot uitdrukking komen, en ver der getuigt het geboden programma van een aantrekkelijke veelzijdigheid. De kritiek betreft dan ook hoofdzake lijk de. overigens fraai uitgevoerde, hoes. Ter verduidelijking voor niet-Ingewijden vermelden we n.L dat de orgelfoto's zonder bijschrift respectievelijk be trekking hebben op de Nieuwe (eerste kant). Oude en Waalse Kerk «tweede kant van links naar rechts). Verder is de volgorde van de tweede plaatzijde an ders dan op de hoes staat: eerst speelt de concertgever de twee stukken van ïlol- lins en Reger in de Waalse Kerk en daarna volgt de reeks in de Nieuwe Kerk. Ten slotte staan in de dispositie van de Waalse Kerk enige drukfouties: voor Rugwerk en Boverwerk dient gele zen te worden Bovenwerk en Pedaal, en Fluit 4' staat abusievelijk twee keer ver meld. Dit zijn echter in wezen onbelangrijke zaken, omdat de vertolkingen van Van den Berg aan zeer hoge eisen voldoen. Op de eerste kant, waarbij door .ie ru'.me nagalm de sfeer van de Oude Kerk goed wordt getroffen, speelt hij met aansteke lijke muzikaliteit een afwisselende Tor a- ta van Dubois, een zangerig Andantino van Franck uitstekend gearticuleerd! en een pakkende Fantasie van zijn leermeester Adr. C. Schuurman over „Geest des Heren kom van boven". Tot de hoogtepunten van deze plaat behoren ongetwijfeld de geliefde ..Trum pet minuet" van Hollins en het sfeervol gebrachte koraal „Wer nur den lieben Gott lasst walten" van Reger. waarmee de tweede kant inzet. De klank van het instrument in de Nieuwe Kerk is opval lend helder in het krachtig gespeelde Preludium en Fuga in C (BWV 545. tweede Petersband no. 1) en het hiermee sterk contrasterende koraalvoorsoel „Wa- chet auf. ruft uns die Stimme" «het eerste van de zg. Schübler-Chorale) van J S. Bach Na een stijlvolle weergave van Jan Zwarts Canonische bewerking van Psalm 84 wordt deze zijde indrukwek kend afgerond met een bewerking van Jan J. van den Berg over Gezang 182 «N. H. Bundel». De plaat, waarvan de opbrengst i» bestemd voor de orgelfondsen van d« drie kerken, U verkrijgbaar bij de firma Hees en Co. (o.a. Choorstraat 1-3).

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 2