HET POOLSE GIFGAS r HOLLANDS HUIS AL GEREED De Chinese affaire s DINSDAG 30 AUGUSTUS 1966 n DOOR LINK VAN BRUGGEN HARRY VAN SEUMEREN FRITS DE BLAUW HSU TSU-TSAI omstreden dode N Zyrzyn, niet al te ver van de Bug, die de na-oorlogse grens tussen Polen en Rusland vormt, ontwikkelt de uit Poznan afkomstige chemicus prof. dr. Stanislaw Rutkowski na zeven lange jaren van studie een dodelijk zenuwgas, waarvan een kleine hoeveelheid in staat is een gebied totaal te ontvolken. In Langley, aan de oever van de langs Washington stromende Potomac, breekt de Amerikaanse inlichtingendienst, de CIA, zich het hoofd over de likwidatie of de aankoop van het in Polen gewrochte geheime wapen, dat ge acht wordt van grote strategische betekenis te zijn. In Bern, in de Chinese ambassade aan de Kalcheggweg, die als het spio- nagecentrum van Rood China in We6t-Europa moet worden gezien, gaat een koerier naar België onderweg. In Delft wordt een internationaal lascongres gehouden, dat door topdeskun digen uit de hele wereld wordt bezocht, en waarvan een groot aantal deelnemers nauwe banden met leger-, marine- en luchtvaartkringen onderhoudt. In Amsterdam merkt een agent van de CIA dat hij geschaduwd wordt door een V-man van de GRU, de Russische inlichtingendienst. In Den Haag, voor een door de Chinese legatie gehuurd pand aan de Prins Mauritslaan, wordt de 42-jarige ingenieur Hsu Tsu-tsai in ernstig gewonde toe stand op het trottoir aangetroffen. In Rotterdam ligt het Chinese vrachtschip Li Ming, dat zwaar door de ri vierpolitie wordt bewaakt, en ten slotte na een oponthoud van dagen het zeegat kiest. In Den Haag wordt de Chinese zaakgelastigde Li En-chiu tot persona non grata verklaard en binnen 24 uur uitgewezen in verband met de ontvoe ring van Hsu Tsu-tai uit het Rode Kruis Ziekenhuis, en dietos daarop volgende dood in het legatiegebouw. In Peking gijzelen de Chinezen tegen elke regel van het volkerenrecht in de Nederlandse zaakgelastigde aldaar, de heer G. J. Jongejans. In Antwerpen stapt een Belgische zeeman op de trein, die hem over de Nederlandse grens voert. In Warschau verkeert de Poolse geheime dienst in staat van alarm, nadat gebleken is dat er iets heel belangrijks is misgegaan. In Den Haag begint een wekenlang durend beleg van het Chinese legatie gebouw aan de Adriaan Goekooplaan, waarin zich acht lastechnici verborgen houden, die op last van de officier van justitie moeten worden gehoord. In Karatsji boekt een Chinese knokploeg passage op een KLM-toestel, dat via Rome naar Amsterdam vliegt. In Den Haag wordt het hoofdkwartier van de BVD, de binnenlandse vei ligheidsdienst, na ampele overwegingen ingeschakeld. In New York nemen twee CIA-agenten een PANAM-vliegtuig met bestem ming Lissabon. In Den Haag laat het ministerie van buitenlandse zaken de tanden zien zonder merkbaar succes overigens als het, na een verlenging van de visa van de acht lasdeskundigen, tot de conclusie komt dat de heren niet van zins zijn het exterritoriale terrein van hun legatiegebouw te verlaten. In Beiroet lekt uit dat een Chinees, die met de grootste geheimzinnigheid wordt omhuld, hij de Amerikaanse ambassade in Damascus politiek asiel heeft aangevraagd. In Nederland passen drie journalisten de legpuzzel in elkaar, en komen tot de ontdekking dat al deze feiten en bewegingen met een grimmige en zelfs dodelijke spionage-operatie hebben te doen. DE MAN achter het grote bureau in het ?ebouw van de Poolse geheime dienst in Warschau slaat met een hoorbare klap het voor hem liggende dossier dicht. „Een verschrikkelijk wapen',' zegt hij, terwijl hij de wenkbrauwen fronst. „Hoe lang heeft Rutkowski er precies over gedaan?" De bleke figuur, die tegenover hem zit, en die zijn hoogste chef verwachtingsvol gadeslaat, ant woordt snel: „Ja, ik had al zoiets gehoord. Ik vind het maar een lange tijd voor het vinden van één chemische formule. Het feit, dat ik net zoveel afweet van gas als een huisvrouw zal hier wel niet vreemd aan zijn. In orde, Wechsel. De hele zaak verhuist voorlopig naar de kluis. En wat die stalen capsule betreft met een starende blik in de ogen kijkt hij naar het metaal-blauwe buisje, dat voor hem op het schrijfblad ligt weet je zeker dat dat ding zo goed afgesloten is dat er niets mee kan gebeuren?" „Zeker, heel zeker. Ik heb het door onze we tenschappelijke afdeling laten testen. Zelfs als er een bom op dit gebouw zou vallen, zou die capsu le nog in tact blijven." „Dat moet ook. Dat spul is mij veel te gevaar lijk. Laat het ook maar in de kluis opbergen." Wechsel staat op, maar zijn chef gebaart hem nog even te blijven zitten. „Nog iets", begint hij. „Een zaak, die van het grootste belang is. Jij, Wechsel, hebt de leiding gehad bij de afscherming van de professor en diens werk. Ik ben ervan overtuigd dat je me zult kunnen bezweren dat het geheim van de uitvin ding zorgvuldig bewaard gebleven is. En ook dat Rutkowski nooit iets aan de buitenwacht heeft laten blijken van de belangrijke onderzoekingen en proeven, waarmee hij bezig was. Maar is de man, ofschoon hij partijlid is, echt helemaal te vertrouwen? Heb je in je contacten met hem ooit wel eens iets gemerkt wat erop zou kunnen dui den dat zijn basiskennis van dit vreselijke gaswa- pen niet veilig bij hem is?" „Rutkowski is een bijzonder gesloten en zwijg zaam mens", antwoordt Wechsel. „Hij is het type van een kamergeleerde, die al die jaren slechts bezeten is geweest van één idee, namelijk de for mule voor dit gifgas te vinden. Ik heb nooit ge merkt dat hij over de morele kant van de zaak nadacht. Wacht eens ja, toch een keer. Hij zei toen dat een chemische of een mechanische oor log hem lood om oud ijzer was. De A-bom en de H-bom zijn er al, voegde hij er nog aan toe. Waar om dan niet een nieuw wapen, de C-bom, zo als hij het schertsenderwijs noemde, gevuld met gifgas, dat eenzelfde vernietigende uitwerking heeft? Bovendien was hy ervan overtuigd dat men op het gebied van de chemische oorlogsvoering in het Westen ook niet stilzit Van deze uitla tingen heb ik indertijd nauwkeurig rapport uitge bracht. U kunt ze zeker laten opvragen in het archief." De chef van de afdeling technologie van de Poolse geheime dienst lijkt tevreden te zijn gesteld. Toch heeft hij nog een vraag. „Weet je pertinent zeker", zegt hij, „dat in deze capsule hier het enige gas van dit soort zit, dat er op de wereld bestaat? Kan er misschien op een andere plaats, het laboratorium van Rutkowski bijvoorbeeld, niet een tweede, gevulde capsule rondzwerven?" „Het produktieproces is bijzonder ingewikkeld", brengt Wechsel naar voren. „Het neemt boven dien maanden in beslag. De installatie is constant door deskundigen bewaakt. Behalve dit gifgas hier is er niets." Ruim acht maanden voor de ope ning van de Wereldtentoonstelling 1967 in Montreal is het exterieur van het Nederlandse paviljoen al gereed gekomen. Links op de foto (van de maquette) zien we het ten toonstellingsgebouw. Rechts is het marktpleintje, waar Nederland zich nog eens extra kan etaleren. Voor de Nederlandse deelneming aan de Expo is een bedrag van 12 miljoen gulden uitgetrokken door de regering. Het is duidelijk, dat ons land op deze wereldtentoonstel ling zo goed mogelijk voor de dag wil komen, temeer omdat ons land bijzondere banden met Canada heeft. Immers, niet minder dan 13.060 Canadezen sneuvelden voor de vrij heid van ons land. Verder onder vond het koninklijk gezin tijdens de oorlogsjaren gastvrijheid in Canada. Tenslotte vonden ruim 500.000 Ne- Rotterdamse architectenbureau Eii- kelboom en Middelhoek. Dat de bouw 7.o snel is verlopen is een mee vallertje: de lonen van de bouwvak arbeiders in Canada zijn de laatste Terwijl nu op St Helen's eiland in de St Laurens-rivier koortsachtig wordt gewerkt om de 73 landenpa- vlljoens op tijd gereed te krijgen, staat het „Hollands Huis" (18 meter hoog, 2.300 vierk.meter bebouwd op een terrein van 3.523 vierk.meter) al te pronken tussen twee waterfron- Voor het Nederlands paviljoen stroomt de rivier. Naast de entree is een kunstmatig meer gemaakt, waar op een drijvend restaurant wordt gemaakt. Het paviljoen bestaat uit een ,spa- ceframe", waarbinnen de expositie ruimten (wanden, vloeren en daken) als dozen vrij zijn opgehangen. Wan neer het terrein na de tentoonstel ling moet worden opgeleverd, kan het paviljoen eenvoudig worden ge demonteerd om elders weer te wor den opgebouwd. In de kille, horde wereld van spionage en contra-splonage is de „doublecrosser", de man, dia uit geldgewin, af als ondergeschoven figuur een dubbelrol speelt, een geduchte vijand. Hij zorgt voor ontknopingen, die de inlichtingen diensten voor de grootste verrassingen kunnen plaatsen. Hij kan, zoals in politiek Den Haag wel gebleken is, een gespannen sfeer veroorzaken tussen grote en kleine mogendheden. In DE CHINESE AFFAIRE boekt de CIA, de Amerikaanse inlichtingendienst, een duidelijke overwinning, zij 't ten koste van miljoenen dollars. De Nederlandse BVD (binnen landse veiligheidsdienst) verricht ter verkrijging van dit succes waardevolle hand- en spandiensten. De inzet is een vernietigingswapen van de eerste orde, dat in verband met de oorlog in Vietnam en de betrek kingen tussen Warschau, Peking en Hanoi voor de Amert- kanen van 't grootste belang is. gen opnieuw moet maken om slechts één stapje vooruit te komen. Als hij eindelijk de formule vindt, begint hij aan het produktieproces. Daarna experimenteert en experimenteert hij, waarbij hij muizen en honden als proefdieren gebruikt. Zes jaar en zeven maanden de beste jaren van zijn leven. Rutkowski denkt erover na, als hij ontspannen in zijn tuin ligt te zonnen. Voor zijn geestesoog trekt de geschiedenis vEin de che mische oorlog voorbij, waarvan hij alle data, allo hoogtepunten en elk detail op een rijtje kan zet ten. De Spartanen kennen de gasoorlog al. Bij hun belegeringen maken ze van zwaveldioxyde ge bruik: een strijdmiddel, dat totaal afhankelijk is van de windrichting. Zwaveldioxyde wordt ook tijdens de Kruistochten en de Tachtigjarige oor log toegepast. Als wapen betekent dit gas echter weinig. De zwaarden, de lansen, de bijlen, de pekpotten, de pijlen en bogen en de musketten zijn in die eeuwen veel doeltreffender. Bij het beleg van Sebastopol in 1855 stelt Lord Dundo- nald voor het verzet van de vijand te breken door met zwavel geladen granaten op de stad af to vuren. En in 1862, tijdens de Amerikaanse Bur geroorlog, overwegen de Unietroepen de Geconfe- dereerden met verstikkende chloorgranaten te bestoken. Door de snelle opmars van de chemie achten do grote mogendheden het in het laatste decennium van de vorige eeuw noodzakelijk het gebruik van gifgas tijdens een oorlog aan banden te leggen. Op de Haagse Conferentie van 1899 wordt dit onderwerp aan de orde gesteld. Met uitzondering van de Verenigde Staten verbinden de deelnemen de landen zich geen verstikkende of andere voor het lichaam schadelijke gassen tegen het mens dom te gebruiken. Hoe hebben ze zich eraan gehouden, overdenkt Rutkowski, terwijl de bitterheid, die verstande lijk bij hem opkomt door zijn gevoel voor de eigen triomf wordt weerhouden. Tijdens de eerstvolgende grote oorlog, die van 1914-1918, gaat het al mis. Als er in 1915 geen beweging meer in het front zit door de verstarren de, doch veel slachtoffers vergende loopgravenoor log in Vlaanderen, voeren de Duitsers met chloor gas gevulde cilinders aan. Deze hebben weliswaar een kort bereik, maar ze zijn niettemin in staat dood en verderf te zaaien. Op 22 april van dat jaar, als er een gunstige wind waait, worden de geallieerden, die zich bij de Ypres hebben ingegraven, voor 't eerst met dit nieuwe strijdmiddel geconfronteerd. Als gevolg hiervan komen alleen aan Britse kant niet minder dan 6.000 militairen om. Een jaar later wordt aan beide zijden veelvul dig de gasgranaat afgeschoten. En nog een jaar later wordt het gevreesde mosterdgas geïntrodu ceerd, dat ernstige, slechts langzaam helende bz-andwonden veroorzaakt. Na de Eerste Wereldoorlog wordt gifgas als strijdmiddel zowel in Spanje als in China ge bruikt. De snelle opmars van de Italianen in Ethiopië wordt mede toegeschreven aan een va riant op het klassieke mosterdgas, dat op uitge breide schaal wordt toegepast. Rutkowski denkt in chemische termen en for mules. Chloor C12, fosgeen CCC12, dichloor- aethylarsine C2H5AsC12, chloorpikrine C13CN02, mosterdgas (C1CH2CH2)2S, lewisiet C1CH C H A 8 C 1 2, adamsiet C6H4NHAsClC8H4. Hij overweegt ook dat in de Tweede Wereldoor log gifgas praktisch geen rol speelt Geen wonder. Tussen de Asmogendheden en de Geallieerden bestaat een chemisch evenwicht. Aan beide kan ten worden vergeldingsmaatregelen gevreesd. Aan beide kanten is men voorts in staat zich met tegengif in de vorm van andere chemicaliën te wapenen. Zijn pas ontdekt vloeibaar gifgas is niet zo maar een nieuwe, organische arsenicumverbin- ding. Het is uniek en revolutionair; in andere laboratoria op de aarde bestaat het nog niet Het heeft, indien op de juiste wijze toegepast, ten minste dezelfde uitwerking als een A-bom. Hele gebieden kunnen er door ontvolkt worden. Het tast het centrale zenuwstelsel aan en veroorzaakt krankzinnigheid, de dood ten gevolge hebbende. Rutkowski gaat opnieuw bij zijn geweten te raad. Hij heeft dit al vaker gedaan en hij kan zelfs verklaren waarom. Schuldgevoelens bekrui pen elk mens, die aan een uitvinding werkt, waar van hij weet dat er een vernietigende uitwerking op het mensdom van kan uitgaan. Voor de zo veelste keer stelt de chemicus zich gerust. Hij heeft tenslotte hetzelfde gedaan als alle andere mensen, die zich voor hem met wapentuig in de ruimste zin van het woord hebben beziggehouden. Hij acht zich niet verantwoordelijk voor de wed loop, die vooral na de Tweede Wereldoorlog is ontstaan. Op het spanningsveld tussen Oost en West wil men elkaar uit strategische en psycholo gische overwegingen nu eenmaal op elk gebied voor blijven. Wie zegt hem dat er In Engeland, Frankrijk of de Verenigde Staten niet geleerden met de ontwik keling van hetzelfde gifgas doende zijn? Of mis schien wel met nog dodelijker strijdmiddelen? Het kruit werd uitgevonden, het dynamiet, het kanon, de automatische karabijn, de superso nische straaljager, de A-bom, de H-bom en de in militair opzicht bijzonder belangrijke aardsatel- liet. In de loop der eeuwen, der decennia en der jaren is een veelheid van perfecties gevolgd, en het proces van vervolmaking is nog lang niet ten einde. En wat te denken van de auto, grimlacht Rut kowski Dit moderne massavcrvoermiddel moet ledereen een reeks van overpeinzingen waard zijn. Vredelievend? Een statussymbool en een te ken van welvaart? In de misschien zeventig jaar van zijn bestaan heeft de auto zich een groter moordenaar getoond dan alle oorlogswapens te zamen. De gedachten van de chemicus cirkelen steeds verder weg. Als hij langzaam Indut, houdt hij zich voor dat hij als burger van een commu nistische staat een waardige bijdrage geleverd heeft tot het bewaren van het chemisch even wicht in de wereld. Het is zijn gas. zijn werk. Hij dient de we tenschap. waarmee hij zich vereenzelvigt Het onderhoud is ten einde. „Plaats de professor onder voortdurende bewa king", beveelt de chef nog. „Waar hij ook gaat, of staat, al zijn bewegingen en contacten moeten worden gevolgd en gecontroleerd. En jij blijft verantwoordelijk, Wechsel!" De bleke man knikt. „Begrepen", zegt hij afgemeten. Na enige aarze ling voegt hij eraan toe: „Ik heb er natuurlijk niets mee te maken, maar ik neem aan dat deze zaak naar een hoger niveau moet worden gespeeld." „Hoe bedoel je dat?" vraagt de chef, die overi gens precies weet waar zijn ondergeschikte op doelt. „Nou, naar het kabinet, of naar de minister, die met de staatsveiligheid is belast." „Maak je geen zorgen, Wechsel", zegt de man achter het bureau grimmig. „Als het over een zo belangrijk staatsgeheim gaat als dit, weet ik best bij wie ik moet zijn." Prof. dr. Stanislaw Rutkowski voelt de rust als loom makende golven door zijn aderen spoelen. Het is eind augustus 1965. In zijn tuin. die ïan zijn laboratorium in Zyrzyn grenst, ligt hij lui achterover in een stoel, terwijl een milde zon z'n huid verwarmt. Voor 't eerst sinds jaren merkt hij hoe moe hij eigenlijk is. Hij is uitgeput, totaal uitgeput. Rutkowski, 53 jaar, komt uit Poznan, uit het westelijk deel van Polen. Als hij chemie gaat studeren, doet hij dat om z'n hobby: scheikunde, later ook in zijn werk te kunnen uitleven. Tijdens de oorlogsdagen trekt hij met de dappere, doch slecht uitgeruste Poolse cavalerie tegen de over macht van het Duitse pantserwapen op. Hij komt er lichamelijk ongeschonden af, maar zijn land en zijn volk worden in de lange bezettingsjaren, die volgen, onder de laarzen der nazi's verpletterd. Gas heeft z'n speciale belangstelling, al van het eerste jaar van zijn universitaire scholing af. In de oorlog wordt dit oorlogsgas; na de oorlog uitsluitend gifgas. In de tijd van de opkomst van het nucleaire wapen richt zijn aandacht zich op een gifgas, dat dezelfde vernietigende uitwerking moet hebben. Na jaren van studie en experimenten slaagt hij in zijn opzet. Hij ontwikkelt een zenuwgas, waarvan de formule op een verbinding met cyaanwaterstof berust, en dat het dodelijkste is in zijn soort. Als vrijgezel kan hij er al zijn tijd aan geven. Bijna zeven jaar zwoegt en ploetert hi' dag en nacht in het laboratorium, dat de staat hem ter beschikking stelt. Geld interesseert hem niet Wel de wetenschap, of, beter, zijn wetenschap, en de uitvinding die hij eraan toe wil voegen. Dat de veiligheidsdienst hem al die tijd op de ringers kijkt, deert hem niet. En dat hij voortdu rend wordt bewaakt en de gang van zaken steeds met staatsfunctionarissen moet bespreken schudi hij als een noodzakelijk kwaad van zich af. Wat hij presteert, kunnen zijn pottekiikers al leen nooit waar maken. Hij bevindt zich op een spoor, dat hem onherroepelijk naar zijn grote vinding leidt, welke tegenslagen hem ook treffen Die tegenslagen krijgt hij, zelfs meer dan hij verwacht. Er zijn maanden bij dat hij als het ware tegen een duistere muur staat aan te kijken. Hij kent perioden, waarin hij al zijn berekenin IN DE VOLGENDE'** AFLEVERING:, De machtige CIA, Je Ame- kaanse inlichtingendienst, neemt zijh vmaa4regclen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 5