Demonstraties in Djiboeti eisen vier mensenlevens Gezin roofde meisje (4 j.) wat mbmden n Staking afgelast Relletjes in Kairo Beatrix en Russen lanceren nieuwe Kosmos Claus in Lunar Orbiter heeft Salzburg taak bijna volbracht Instelling algemeen fonds wegenbouw Rustige betoging voor Russen Klopjacht op Roc[e Garde moet Chinezen 1 j Hanoi wijst vredesplan af 5 MAANDAG 2<> AI'GÜSTUS T)66 President Johnson vierde zaterdag zijn 58ste verjaardag. Hij bracht deze feestdag door op zijn ranch in Johnson City. Van de tabak die de president van de medicijnman van de Cherokee Indianen kreeg aangeboden, rolde hij een sigaret •t» ADDIS ABEBA Terwijl president De Gaulle van Frankrijk een bezoek bracht aan de „rustige" Ethiopische hoofdstad Addis Abeba, maakte de Franse staatssecretaris van overzeese gebieds delen, Billotte, bekend dat bij de ongeregeldheden in Djiboeti vier mensen om het leven zjjn gekomen. De relletjes die zich al voor deden toen De Gaulle deze stad de hoofdstad van Frans Somali- land bezocht, zijn zaterdag nog voortgezet. Staatssecretaris Billotte zei er ze ker van te zijn dat de bevolking van Djiboeti is uitgebuit door uit de (na burige) republiek Somalië afkomstige elementen. Hij zegde toe deze zaak te zullen bespreken met de minister van buitenlandse zaken, Couve de Murville. De politie van Djiboeti heeft vrij dag en zaterdag ruim dertig Afrika nen gearresteerd, onder wie de leider van de Verenigde Democratische Op positiepartij, Mohammed Achmed Is- sa. Deze arrestaties lokten weer nieu we reacties uit. Besloten werd voor maandag een staking af te kondigen, maar toen Billotte had bekendgemaakt '^"de k^êsU^Fre^sTmatiland' dat de arrestanten spoedig zullen wor- de agenda te plaatscn van dc Ook in Kairo, de Egyptische hoofd stad, is het tot ordeverstoringen geko men. Vijftig Somalische studenten, die zaterdag bij de Franse ambassade in Kairo hadden gedemonstreerd, zijn in arrest gesteld. Bij de betoging werden ruiten ingegooid en auto's beschadigd. Ongeveer dertig mensen liepen ver wondingen op. De Egyptische staats secretaris van buitenlandse zaken, Fi- ki, heeft later tegenover de Franse ambassadeur zijn leedwezen over het gebeurde betuigd. den vrijgelaten, werd deze staking af- Ontevreden Volgens staatssecretaris Billotte wa ren de betogers voornamelijk mensen die zich wilden verzetten tegen on rechtvaardigheid en die wilden tonen dat zij vrij zijn hun eigen toekomst te bepalen. Deze ontevreden mensen vonden het bezoek van De Gaulle eer goede gelegenheid om te demonstre ren, niet zozeer tegen hem persoon lijk als wel tegen de wijze waarop zij door de eigen overheid worden geregeerd. SALZBURG Duizenden toeschou-T T AMPTON (VER. STATEN) De wers wachtten zondagavond bij het Festspielhaus in Salzburg op prinses Beatrix en prins Claus, die deze dag ir Oostenrijk waren aangekomen vooi een particulier bezoek aan het muziek festival. Toen zij aankwamen, juichte •de menigte beiden hartelijk .toe. Prin- ies Beatrix droeg een turquoise avond japon, die de schouders vrij liet. Zij glimlachte naar het publiek. De direc teur van het Festspielhaus begroette beiden in de foyer. Even later arriveerden koning Bhoe- mibol en koningin Sirikit van Thailand De bezoekers keken, hoe de konink lijke gasten in hun loges zaten, tot de lichten uitgingen en John Pritchard zijn dirigeerstok hief voor Mozarts ope ra „Die Entführung aus dem Serail". Prinses Beatrix en prins Claus loge ren bij prins Schaumburg-Lippe op diens kasteel Pfaffstatt, dat ongever veertig kilometer van Salzburg ligt. Toeristen gevlucht KOPENHAGEN Toen het Poolse passagierschip „Batory", dat dikwijls op tochten over de Oostzee de haven van Kopenhagen aandoet, zaterdagavond na een verblijf van één dag de Deense hoofdstad verliet, waren van de 580 Poolse en 205 Tsjechische passagiers veertien Polen en één Tsjech in Kopen hagen achtergebleven. De Deense politie-autoriteiten deelden mee, dat acht hunner zich bij de politie hebben gemeld met verzoek om politiek Lunar Orbiter die nu twee weken al fotograferend rond de Maan cirkelt, heeft vanochtend een poging gedaan de Survey or 1 te fotograferen. Zoals men weet maak te de Surveyor 1 begin juli de eerste zachte landing op de Maan. De Surveyor 1 heeft tientallen foto's van het maan landschap naar de aarde geseind. De fo to's van de Surveyor worden de laatste foto's van de Lunar Orbiter. Lang haar? Ook jongens dan een badmuts (Van onze correspondent) VENLO Jongens met lang haar zul len met ingang van 12 september in het Venlose sportfondsenbad alleen nog mogen zwemmen met een bad muts op, net als dames. Desgevraagd deelde de bedrijfsleider ons mede dat rekening gehouden moest worden met anderen. Persoonlijk vond hij het een onsmakelijk gezicht wan neer de lange haren bij een man door het water werden gesleurd. Door de maatregel eerst op 12 septem ber van kracht te laten worden, heb ben de langharige zwemmers ruim schoots gelegenheid een keus te doen bij de aanschaf van een badmuts. De bedrijfsleider zei dat lang haar het water kan verontreinigen omdat het vaak met vet is ingesmeerd. Ir. H. D. Prins: a-jarenplan keersbelang gediend, zo betoogde ir. Prins, maar ook het belang van de wegenbouwers. Zij kunnen dan op de meest economische wijze werken. Er zal een continue stroom van werken mogelijk zijn. waarop het produktie- apparaat kan worden afgestemd en waarop een planning kan worden ge bouwd. Daarom is een 5-jarenplan ook zo belangrijk. Kind vermoord Aan politieman in VS SKOKIE 'VER. STATEN) In eez DEN HAAG De voorzitter van de Nederlandse vereniging van wegenbouwers, ir. H. D. Prins, heeft de volgende wensen: 1. Een vijfjarenplan voor de we genbouw; 2. De instelling van een alge- gemeen wegenfonds in plaats van het rijkswegenfonds: 3. Een coördinerend lichaam voor de aanleg van wegen. Ir. Prins sprak vanmorgen in Den Haag de openingsrede uit van de al gemene vergadering van de Verent- v(^,rsta(j yan de Amerikaanse stad Chi ging van wegenbouwers. In zijn toe- cagQi js zaterdag het stoffelijk overschot spraak, signaleerde hij. dat in plaats i gevonden van het twee-jarige zoontje van 120 tot 160 km per jaar (zoals!John van de 28-jarige politieagent Char- de bedoeling was) met de middelen 1 les Jensen. Het kind werd gevonden met het Rijkswegenfonds slechts 40 gebonden handjes en het lykje. dat net duren tot 15 september. Deze lange tijd komt, doordat de Lunar Orbiter bij elke omwenteling maar 45 minuten kan zen- Inmiddels vangt het Britse observatori um Jodrell Bank signalen op van de Russische Luna 11, die in een baan om de maan werd gebracht. Of dit ook een fotosalliet is, hebben de nogal geheimzin nige Russen niet bekend gemaakt. vember te houden ministersbyeen- komst van de Organisatie voor Afri kaanse Eenheid. Ook moet deze zaak behandeld worden door de Algemene Vergadering van de Ver. Naties, zo heeft de regering van Somaliland ver klaard. Ethiopië De Gaulle heeft de afgelopen twee dagen doorgebracht in Ethiopië, waar hij langdurig sprak met keizer Heile Selassi. De president sprak zich daar bij uit voor samenwerking met Ethio pië ter verzekering van het politieke evenwicht in het gebied van de Rode Zee. De beide staatslieden kennen el kaar goed uit de oorlogstijdbelevenis sen in Engeland. Daarna hebben zij elkaar meermalen ontmoet. In Addis Abeba hebben voorts de ministers van buitenlandse zaken van Frankrijk en Ethiopië nog enkele ak koorden gesloten. Zij hebben betrek king op culturele samenwerking, op technische bijstand en op de uitbrei ding van het Frans-Ethiopische ly ceum in Addis Abeba. De echtgenote van de Sjah van Perzië, keizerin Farah Dibah, maakte tijdens het waterskiën een foutieve manoeuvre. Tot vermaak van de toeschouwers viel zij toen in het water. De foto werd genomen in de hoofdstad Teheran. President De Gaulle van Frankrijk in gezelschap van keizer Heile Selassi van Ethiopië. Het Franse staatshoofd is enkele dagen op bezoek in dit Afrikaanse land. Moeder en zoons Canadees meisje van vier jaar. Ook de moeder van Joachim, de 49-jarige An- ni Henschel, is gearresteerd. Naar de 22-jarige Jürgen Henschel, de broer van Joachim, wordt nog gezocht. Audrey verdween vorige week uit net huis van haar grootvader, een rijke anti quair in West-Berlijn. In het huis was een briefje achtergelaten, waarin een losgeld van 35.000 mark werd gevraagd. Vijf dagen later werd Audrey ongedeerd, maar met gebonden handen en voeten in een schuurtje op het terrein van een vakantiekolonie gevonden. Een van de mannen nad een nylon masker gedragen. Audrey's moeder was gechloroformeerd. Audrey vertelde, dat zij goed was ver zorgd. In het huis, waar Audrey werd vastgehouden, was ook een zwarte hond. De politie vond deze hond bij de familie Henschel. Ook de moeder en de twee mannen beschreef het meisje nauwkeu rig. Zondag kreeg een Westberlijnse krant een anoniem telefoontje, waarin Audrey "3 met de dood werd bedreigd, indien Anni L1 Henschel en haar zoon Joachim niet on middellijk zouden worden vrijgelaten. De politie acht het mogelijk dat Jürgen Henschel dit telefoontje had gevoerd. Men zoekt in heel Duitsland naar hem. De politie vermoedt dat hij de hoofdda der is. De gearresteerden geven toe dat het meisje in hun huis is geweest, maar zij ontkennen iets met ontvoering of losgeld te maken te hebben gehad. Zij vertelden dat Jürgen vrijdag in ecu Volkswagen was vertrokken, de politie vermoedt dat hij naar West-Duitsland is gegaan. Van een telefoongesprek, waarin een der ontvoerders losgeld eiste, was een bandopname gemaakt, die in een uitzen ding was afgedraaid. Naar aanleiding van deze uitzending kreeg de politie vele aanwijzingen, onder meer van een man, die Jürgen Henscnel kende en diens stem had herkend. De beide broers hadden als schilder gewerkt in de vacantiekolonie waar het meisje was gevonden- SEMARANG/DJAKARTA De toestand op West-Java is gespannen.! Anti-communistische Mohammedanen hebben in de afgelopen dagen een klopjacht gehouden op Peking-gezinde elementen. Vooral de Chinezen in dit gebied hebben het zwaar te verduren. Militaïré autoriteiten hébben allé Chi-, nezen opdracht gegeven zich voor 3 sep tember bij het dichtstbijzijnde politiebu reau te melden waar zij zullen worden „gescreend". Als zij bij de mislukte staats greep betrokken blijken te zijn geweest, lopen zij de kans uitgewezen te worden. Het Indonesische oppercommando (KOTI) heeft instructies gegeven voor dé regeling van de evacuatie van Peking- Chinezen op Sumatra. Dit is door gene- raal-majoor Mokoginta, de militaire be velhebber van Sumatra, in Medan be kendgemaakt. Hij wees in dit verband op de overbrenging van Chinezen van de ene plaats naar de andere op Sumatra omdat zij vrezen voor intimidatie door de be volking. In Djakarta is dit weekeinde het pro ces begonnen tegen twee leiders van de mislukte coupe. Het zijn de luitenant kolonels Nasir en Maliki. Zaterdag, op de eerste dag van het proces, onthulde Nasir dat generaal-majoor Mokoginta op de lijst stond van personen die op de dag van de staatsgreep moesten worden ver moord Minister Malik heeft verklaard dat voor Indonesië de tijd is aangebroken, tot de Verenigde Naties terug te keren. ENSCHEDE Het ministerie van onderwijs en wetenschappen heeft toestemming verleend aan het bestuur van de gemeentelijke Hogere textiel school te Enschede om de opleidingen uit te breiden met cursussen chemische techniek, fysische techniek, kunst- stoffenbereiding. kunststoffenverwer- king, papier en verven en lakken. Met |de nieuwe opzet zal waarschijnlijk in ®l september 1907 worden begonnen. den aangelegd. Intussen is ook gebleken, dat de door de wegenbouwers in de afgelopen jaren verwerkte bedragen voor niet meer dan een derde betrekking hadden op de aanleg van rijkswegen. De provinciale en gemeentelijke wegenbouw blijken dus twee maal belangrijker dan de rykswegenbouw. Vandaar dat ir. Prins pleitte voor een algemeen wegenfonds. Hij wees erop, dat het rijk alle heffin gen int die op het autoverkeer drukken, een inning van honderden miljoenen meer dan aan rijks-, provinciale en gemeentelijke wegen wordt uitgegeven. Met de instelling van een coördine rend lichaam voor de aanleg van we gen is niet alleen het algemeen ver- De vader heeft zelf deelgenomen opsporingen toen zijn kind uit de tuin van zijn huis was verdwenen. Het lijkje is gevonden nadat er zeven uur lang naar is gezocht. De lagune ligt op verre afstand van het woonhuis van agent Jensen en die acht het uitgesloten dat zijn kind deze af stand alleen heeft kunnen afleggen. Bo vendien is John nog nooit van huis weg gelopen. lagedrukstralen een uitslaande brand bedwongen, die woedde in de parfume riezaak en schoonheidssalon „Estheti- que" van mevrouw H. L. van Akke- ren-Smith. beperkte gebied, waar dagelijks leven en reisjes me gebracht hebben. Nooi: heb ik kunnen begrijpen waarom mensen bang zijn alleen thuis te zijn. of op eenzame wegen te wandelen, laat staan voor een stille straat in stad. Maar nu begin ik toch ook ietwat schichtig rond te zien. En nog wel in de anders zo vertrouwde straten van mijn toch wel heel dier baar Den Haag. Daar gebeuren in de late uren en vooral in de vroege uren van de nacht bijzonder nare dingen Naarder dingen dan de protest marsen en ontevredene rellen, vind ik. Hier is namelijk het geniep en de lafheid in het spel, wat nog wat ders is als de lust te botvieren. Daar zijn in de eerste „auto-oppassers". Eén inst; bij een wagen en als de eigenaar terugkeert wordt hem „verzocht" een i allereerst een schel gefluit roept e en daarna het aanstormen stuk of zes handlangers, die zich als tijgers op hem wierpen. Met bebloede kop kwam hij uit de ongelijke strijd De aanvaller? verdwenen. „Politie" el dacht de man cn liep een café in. De En dat baas vond het best. dat hij telefoneer- Nacht is ontij „Mag ik meerijden?" stopt: ..Voor drievijftig", inzittende. i opstandigheid de: „Maar niet de politie, want dan bij de eerste tik plaats de ligt morgen mijn zaak in diggelen. Maar als ee: illeert zich Belt u maar een taxi en ga daarmee sterker blijkt aar de politie." PI Zo gedaan. Op het bureau diep me- tfe"ntjê"(of meer) te betalen. Weigert delijden en de verzuchting: „Had u hij, dan duikt een groep kameraden maar liever die tien gulden betaald." „Ben je ^ek roept de wandelaar Twee minuten later stopt de auto naast hem. Drie minuten later ligt hij bewusteloos op de keien. Als hij bij komt is de straat verlaten. De politie zegt triest: „Had he« nummer toch opgenomen". Er is machteloosheid tegenover dit geweld en dat juist is het benauwen de. De daders zijn vrijwel nooit op te sporen en dat weten ze maar al te goed. Of het in Den Haag erger is dan in andere steden zal nauwelijks na te gaan zijn, want een groot deel van de slachtoffers doet geen aangif te. Inderdaad zijn er genoeg, die in de eerste schrik maar betalen en zeker laten dc automobilist de keus: betalen of een aframmeling. Een inwoner van Nijmegen kwam dit op het Plein de statige gebouwen rie van Justitie en d Nederlanden op uitzien. De „oppas' beval hem tien gulden te geven vooi bewezen diensten. „Schiet op, jo. ik heb je toch niks gevraagd" aangevallene eens een stevige slag te- rugverkoopt, dan weet niemand wat er komen zal. Een vlucht of misschien een ramp. De politie is bovendien vrij machteloos. Het surveilleren gebeurt bijna alleen per auto en een politie- Zo vertelde de Nijmegenaar het, auto in de buurt is al genoeg om de toen hij ondanks alles weer veilig aanval te voorkomen. Maar het aantal o ironie, thuis was. waar zijn eega onmiddel- straten is groot en het aantal het ministc- lijk een verbod afkondigde ooit nog manschappen klein. Allemaal, wij bra- de Hoge Raad der na donker in Den Haag te zijn. Een ander voorval. Een jongeman wandelt fluitend in de kleine uurtjes J van Scheveningen naar Den Haag. mij het beste. Want krabben zal ik. de Een auto rijdt hem achterop. Even als het mij ooit overkomt! TOKIO/PEKING Het zondag aan gekondigde monsterdefilé langs de Russische ambassade, dat twee dagen en een nacht moet duren, is vanmor gen begonnen. In de omgeving waren honderduizenden Chinezen op de been. De vorige week zo driest opgetreden jeugdgroep Rode Garde had ditmaal de buitenlandse pers uitgenodigd cn het leek een gedisciplineerde demon stratie te worden. dagen zijn duizenden jon geren per dag per trein aangekomen om de betoging mee te maken. De ambassade werd beschermd door een dikke haag militairen, politiemannen en gardisten. Het gebouw zou overi gens verlaten zijn; het Chinese am bassadepersoneel demonstreerde méé. Rusland heeft reeds naar aanleiding van een kleinere betoging hy de ambas sade vrijdagmiddag by de Chinese re gering scherp tegen deze „straatschen derij" geprotesteerd. Terreur Het Volksdagblad (het Chinese partij blad) had de furie van de Rode Garde ingetoomd met een citaat van Mao Tse- toeng: geen geweld gebruiken, geen ver nieling van landbouwprodukten. geen of mishandeling Het werd tijd dat deze vermaning kwam. want de Rode Garde trad steeds driester op. Er zijn zelfs do den gevallen, ook onder de Garde zelf, getuige een bericht van Tass (Rusland) dat acht Rode Wachters door^,.klasse-vijanden" waren ver- Bij het huis van de landeigenaar Li Wen-po werden sieraden geroofd; de volgende dag zou de man een van zijn belagers met een zwaard getrof fen hebben en een meisje dodelijk gewond, waarop het echtpaar Li ge boeid door de straten van Peking werd gevoerd en daarna door gardis ten en de „woedende bevolking" zijn doodgeslagen. IVonnen Terreur ook ten opzichte van buiten landers. Een nonnenschool kreeg opnieuw bezoek van de gardisten. Heiligenbecl- woordigers van het imperialisme" zyn. Daar bleef het niet bi): acht nonnen zijn vandaag wegens „spionage" uit Chi na uitgewezen. Zij zijn afkomstig uit En geland, Canada, Ierland, Frankrijk. Ita lië. Polen, Zwitserland en Griekenland. De school, het enige buitenlandse gods dienstige instituut in Peking, gaf les aan tweehonderd kinderen van diplomaten. e burgers, thuis blijven? Dat is nog gekker. Je nagels laten groeien. Dat lijkt WASHINGTON Naar in welinge lichte kringen te Washington verluidt heeft Amerika onlangs weer eens ge probeerd Noord-Victnam te winnen voor het denkbeeld van onderhandelin gen over vrede of een vermindering van de strijd in Vietnam. Tot dusver heeft Hanoi niet gunstig! gereageerd op dergelijke i» Riatieven j van Washington. Inmiddels meldt dc New York Times dat overwogen wordt de Amerikaanse strijdmacht tot 600.000 man uit te brei den, waarvan de helft of een derde bestemd is voor de burgelyke herbouw in het land. In Saigon wordt gezegd dai de Viet- cong zijn activiteiten verdubbelt. Ken nelijk houdt dit verband md het begin van de verkiezingen in Zuid-Vietnam. Tenminste 23 mensen verlorc» bet le ven bij allerlei incidenten. Zo onder mijnden de terroristen een trein en een autobus; zij vermoordden drie provinci ale bestuursambtenaren en vijf politie-! mannen. Waarheen Het eenvoudige kerklid vraagt: Waar gaan wij heen? De Hervormde Kerk. waartoe ik behoor, zoekt naar eenheid met hen die in Afscheiding en Dpleantie thans naast haar leven. Tegelijkertijd maakt zij dit zelf onmo gelijk daar zij o.m. ook eenheid zoekt met Remonstranten, die in 1618/'19 terecht buiten de kerk gezet zijnf Hier toch versterkt men de vrijzinni- fe invloed. Waarom het niet zo ge- eid, dat Afscheiding cn Doleantie met de woorden van de Akte van Afscheiding konden, ja moesten zeg gen: „Wij zullen wederkeren, want de Hervormde Kerk is teruggekeerd tot de waarachtige dienst van de Heer"? Inderdaad geloof ook ik dat vele voor aanstaande theologen in dit opzicht veel bederven. Het eenvoudige ge meentelid wenst alleen eenheid met hen, die de Here Jezus liefhebben. Numansdorp A Vogelaar Wederdoop slot Ik dacht dat het niet Juist was on derscheid te maken tussen „wederge boorte" cn de „geestesdoop". Er ia volgens de bijbel toch één doop, waar van de waterdoop het uiterlijke teken is: „Ik doop u wel met water maar Die na mij komt zal met vuur en de Heilige Geest dopen" (Johannes). Met andere woorden: net betreft hier vol ledig „dc besnijdenis des harten". Het begraven worden met Christus door de doop in de dood geldt voor hen. die door dc wedergeboorte deel uitma ken van het lichaam van Christus: dat is Zijn gemeente. Het persoon lijke. door Gods geest gewerkte, ge loof „in de weg der wedergeboorte" kan toch niet anders dan de énige grond voor de doop zijn? Den Haag p. de Jongh Onjuist gebalk ouuuciieusmeaia van zg. an- ti-aparthcidsmenscn, die ruime gele genheid krijgen hun mening te uiten over een land. dat ze in de meeste gevallen niet kennen. Er zijn meer dominees in Zuid-Afrika dan dg. Naudé! Ieder splintertje in het oog van Zuid-Afrika moet kennelijk een balk worden, lijken vele kleinzielige cn romantische al of niet christelijke humanisten te vinden. En dezelfde mensen willen geen kwaad meer ho ren van Rusland. Indonesië, etcetera. Pas ,iad ik gedurende vier weken ge legenheid met ongeveer honderd, mij tevoren onbekende. Nederlanders te spreken. Zonder uitzondering waren ze. soms na een kort gesprek, zo nuch- te zijn dat de in Zuid-Afrj- aannemelijke

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 5