Nieuwe Leidse Courant SMALLENBROEK TREEDT AF Geen uitstel van de belastingverlaging Commentaar Daders inbraak snel gegrepen Kabinet beslist vandaag Verhoging heffing op benzine Na intern beraad met partij Ontslagen door uitblijven reclame-tv Botersmokkelaars kunnen vrij hun pantserivagens kopen Buit, bijna een ton, geheel terug Maandag 20 angustui 1066 47ste jaargang 0>r*et«uri f. OIEMER Hoofdr«dict*un Ot 6. OIEMES CHRISTEIIJK-NATIONAAL DAGbLAD itieh li gh»blev Kantoren Leiden, Abonnementsprijzen p.w. 0,93, p.m. 3,97, p.kw. f 11,90 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur De acties van de ..Rode Garde" in China nemen steeds grotere vormen aan. Hier en daar. voor al in de hoofdstad Peking, wordt zelfs terreur uitgeoefend, die al tot gevolg heeft gehad dat enkele mensen om het leven kwamen. Op de foto zien we enkele jongeren bezig met het opplakken van een papier boven de ingang van een herenmode magazijn in Peking. Het op schrift luidde: „Kleding voor het volk". Ook werden vlug schriften-verspreid. waarin werd opgeroepen deel te nemen aan een betoging voor de Russische ambassade in Peking Aanleiding botsing r c Reden: aanzien ambt Opvolging moeui Respect (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Het kabinet heeft vanmorgen om tien uur zijn zater dagnacht geschorste besprekingen hervat. Gepoogd zou worden als nog een voor alle regeringspar tijen bevredigende dekking te vin den voor de overheidsuitgaven in 1967. Hoewel politieke waarnemers voorzichtiger zijn geworden in hun voorspellingen nemen zij toch aan dat het kabinet vandaag de knopen zal doorhakken. Het af gelopen weekeinde hebben met name de ar-ministers gebruik ge maakt van de gelegenheid om hun politieke achterban te raadplegen over het dekkingsplan. dat het kabinet in overweging heeft. ken door een versnelde inning de inkomsten- en vennootschapsbe-j lasting. Aanslagen die anders in 1968 zouden worden geïnd, zullen nu al broek i (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG - Minister Smallenbroek (Binnen!and- se Zaken) is afgetreden. Na een weekend van druk be raad met partijgenoten en collega's heeft de bewinds man besloten zijn ontslag aan H.M. de Koningin aan te bieden. Vanmorgen om acht uur liet de heer Smallenbroek de volgende mededeling publiceren: „Ongeacht de uitkomst van het justitieel onderzoek in verband met de door mij ver oorzaakte aanrijding op 16 juli jl. ben ik op grond van zuiver heid in de verhoudingen van mening, dat het aanzien van het ambt van minister en van de politiek in het algemeen er mede gediend is. dat ik mijn functie van minister van bin nenlandse zaken neerleg. Ik heb daarom aan H. M. de Koningin verzocht mij van dit ambt te ontheffen en ik heb de minister-president daarvan op de hoogte gesteld. J. Smallenbroek. minister van binnenlandse zaken". Persoonlijk Het aftreden van de heer Smallen- ITEN daad van moed stelt de heer Smallenbroek door zijn ontslag aanvrage als minister van binnen landse zaken. Het moet geen ge makkelijk besluit zijn geweest voor de man. die, groot geworden in het verzet tegen de vijand, zijn levens werk in de Nederlandse politiek heeft gevonden. Zich bewust van zijn medeverant woordelijkheid bij de totstandko ming van een nieuwe coalitie in de Nederlandse politieke verhoudingen, trad hij toe tot het kabinet, wetend dat. zo er kritiek mocht komen, deze zich op zijn persoon zou toe- Zijn positie werd te meer kwets baar door de gezagscrisis in Am sterdam en de zaak van de aanrij ding, in rechts-Uberale kring opge blazen tot een halszaak. Ook in eigen kring werd hij een omstreden figuur. De gebeurtenissen bewijzen, dat het politiek bedrijf hard kan zijn. ook in Nederland, waar wel eens geklaagd wordt, dat gevestigde groeperingen elkaar de hand boven het hoofd houden. De heer Smallenbroek heeft de zui verheid in de verhoudingen, het mi nistersambt en het aanzien van de politiek in het algemeen aangevoerd als redenen voor zijn ontslagaan vrage. Het boetekleed ontsiert de mens niet, maar de konsekwentie daarvan brengt een respect afdwin gende beslissing mee. Dat heeft de minister aangedurfd. Aantal Philips- artikelen duurder EINDHOVEN Met ingang van donderdag. 1 september zal Philips de .prijzen van een aantal huishoudelijke apparaten met gemiddeld zes procent JKJ verhogen. Gestegen grondstof fenprij- zen zijn daar volgens Philips Neder land de oorzaak van. Elektrische de kens gaan zelfs tien procent omhoog. de schatkist vloeien. Dit heeft tot gevolg dat in 1968 voor het rijk een inkomstenvermindering optreedt van 400 tot 600 miljoen gul den. Om dit te compenseren zou het kabinet willen voorstellen om met i zuiver persoonlijke aard houdt geen enkele eonsequentie in voor het kabinet-Cals. Wel zal op zeer korte termijn een opvolger moeten worden gevonden, uiteraard in All- kring. De kans echter dat iemand be reid zal zijn om de resterende tien Na het behalen van de Europese zwemtitel op de 400 meter wisselslag dames steekt Betty Heukels uit Eindhoven uitbundig haar bloementuil in de lucht. Zij nam de titel over van Adri Lasterie. Op vrijwel hetzelfde moment veroverde Eef Dolman uit Rotterdam in Duitsland de wereld titel wielrennen voor amateurs. Daarnaast ging ook het zaterdagvoetbal weer van start. Met veel doelpunten. Zie onze sportpagina's. Voor elektrische dekens zijn er prijs stijgingen o.a. van 79 tot 84. en van 188 tot ƒ152. Het sn elstrijk ijzer is van ƒ32,50 op ƒ34,25 gekomen, ventilator- kachels van 69 tot 73. van 99 tot ƒ104 en van ƒ119 tot ƒ125, de Philips- shave van 46,50 werd 40.25 en van de stofzuigers stegen twee typen: die van ƒ169 werd ƒ179 en die van ƒ189 werd 199. Dit plan zal, wat de fiscale maatre-| gelen betreft, onder meer de volgende elementen bevatten: 1 De verlaging van de loon- en in-, komstenbelasting (tweede tranche) gaat per 1 januari 1967 door; Turkse bus tegen trein: 25 doden o Op die datum zal voorts een ver- West-Duitsland hoging van de accyns op benzine en dieselolie ingaan en zal de vrij stelling van de accijns op huisbrand olie komen te vervallen; o Het dan nog resterende tekort van 500 miljoen gulden over 1967 hoopt de regering volledig te kunnen dek- van 1 januari 1968 de omzetbe- maanden tot aan de verkiezingen het lasting over de hele linie, met 20 pro- moeilijke departement van binnenland cent te verhogen. se zaken te gaan beheren, is klein. Anderzijds lijkt het uitgesloten, dat een van de ar-ministers, mr. Biesheu-j vel of prof. Diepenhorst, zijn eigen por-1 tefeuille met die van binnenlandse zaken zou kunnen combineren. Door oen Vm tor, tmïh dit aftreden i5 liet kabinet-Cak dn, Dc™u ongeveer 250 km ten ru.d- voor grote praktische moeilijkheden oosten van Izmir zaterdagavond een FRANKFORTVorige week is in geplaatst. autobus tegen een trein botste, kwa- Benzineoorlog in Duitsland ISTANBOEL Toen zaterdagavond een overweg in de Turksp plaats Enige regen benzineoor log uitgebroken. De Esso kondigde als eerste prijsverlagingen aan van 1,5 tot 3,5 pfennig, de daarop volgende dag kwam de Deutsche Shell met prijsver lagingen van 0.5 tot 4,5 pfennig. Onmiddellijk daarna kondigde Deut sche Caltex aan. dat zij haar prij- zen in alle gebieden zou verlagen, waar de concurrentie daartoe zou dwingen, j De thans opnieuw uitgebroken prijzen- oorlog wordt algemeen geacht gericht i te zijn tegen de zg. witte benzinepomp-' stations. Juwelenroof Londen LONDEN In de Londense voorstad Hampstead hebben zaterdag twee mannen een juwelier een tas met 'juwelen ontroofd. De waarde van hun DE BILT Gedurende het week- buit wordt geschat op 30.000 pond einde stond het weer in ons land on- (ruim 300.000 gulden). De daders der invloed van een hoge drukgebied wisten met een auto te ontkomen, boven Scandinavië, dat oostelijke win den veroorzaakte. Het zwaartepunt van dit hogedrukgebied verplaatst zich nu West-Rusland. Tegelijkertijd breidt een depressie, waarvan de kern vanmorgen bij Zuid-Ierland lag. zich over de Britse eiland en ook over Frankrijk uit. Een front van deze depressie trekt met regen over Ierland en Engeland. In Frankrijk bracht het front vanmor gen vrijwel geen neerslag. Vanavond kan het in ons land echter plaatselijk buien veroorzaken. Ook morgen blijft i kans op buien tamelijk groot omdat achter het front een randstoring van de depressie volgt. De wind gaat uit zuidelijke richtingen waaien an daar bij zal het morgen koeler weer zijn dan vandaag. DE BILT Half tot zwaar bewolkt met plaatselijk regen of enkele bui-i en. mogelijk met onweer. Matige, tij delijk wellicht vrij krachtige wind uit zuidelijke richtingen. Koeler. Strandweer Een storing boven West-Frankrijk kan een plaatselijk buitje veroorzaken, maar overigens perioden van gunstig strand weer. Zwakke tot matige wind tussen oost en zuid. Temperatuur 20 tot 22 gra-1 den. zeewater 18 graden. Vooruitzichten: Licht onstabiel, maar ook zonnige perioden. Voor vervolg zie pag. 2 men 25 personen om het leven. Er wer den 23 personen ernstig gewond. HILVARENBEEK Her vooralsnog uitblijven van rec.ame op de tv heeft ge leid tot een aantal ontslagen bij Hilva- ria Studio's die zijn personeelsbestand van 25 tot 11 terugbracht Het bedrijf verhuurt studioruimten en accommodatie voor het maken van ty- opnamen en films. De ontslagenen zijn leerling-cineasten, typistes en timmer lieden. allen jonger dan 25 jaar onder 19.33; maan Belgische producenten verwijten Brussel: (Van onze correspondent) BRUSSEL Nu de officier van justitie in Den Bosch openlijk heeft toegegeven, dat hij wat al te krasse uitspraken heeft gedaan over de wild-west- methoden van de jongste lichting botersmokkelaars en het ministerie van Landbouw en Visserij in Den Haag heeft medegedeeld, dat het echt zo'n vaart niet loopt, beginnen de Belgische belanghebbenden de boterproducenten die altijd direct klaar staan om Den Haag te beschuldigen, de autoriteiten in Brussel op de vingers te tikken. Zij verwijten de opsporingsdiensten de douane en de rijkswacht gebrek aan samenwerking. De douane roept veel te laat assistentie van de rijkswacht in en daardoor komt het. dat de meeste botersmokke laars. die door de douane zijn geslipt, niet gegrepen worden. De rijkswacht erkent dit. maar de douane autoriteiten zeggen, dat de rijkswacht, die zelf be voegd is smokkelaars aan te houden by de grens, de douane de schuld geeft, omdat hij zelf in gebreke blijft. De Belgen menen, dat er wel met zware pantser auto's op grote schaal smokkel wordt bedreven. Zij menen, dat het voor de smokkelaars niet meer lonend is met personenauto's illegale boter te vervoeren, om dat het prijsverschil tussen Nederlandse en Belgische boter te gering is geworden. Met de pantserauto's kunnen grotere ladingen worden vervoerd. In Nederland zijn geen pantserauto's te koop. zeg gen de Belgische belanghebbenden, maar in Antwerpen kan ieder ze vrij uit de dumps krijgen. De Neder landers hebben gelijk, wanneer zy stellen, dat het veel eenvoudiger is de verkoop van panterauto's in België onder controle te houden, dan het vervoer van boter in Nederland van producent tot consument aan banden te leggen. Maar van een contróle op de verkoop van pantser auto'* is tot dusverre geen sprake. En door een nauwere samenwerking tussen de douane en de rijks wacht én door *en nauwgezette contróle op dc dumps DEN HAAG De Haagse po-[Dat dc politie er zo snel in geslaagd litie is er zaterdag enkele na het bekend worden van de in-' braak in het bijkantoor van dc Algemene Bank Nederland aan! het Gevers Deynootplein in Schc-l veningen in geslaagd de daders te rekenen. Hierbij werd nauw; nengewerkt met dc politie in Deventer. De twee mannen, de 28-jarige kassier J. K. uit Den Haag en de 26-jarige G. D.. een pompbediende uit Deven- I ter. legden direct na hun arrestatie een volledige bekentenis af. In het huis van de pompbediende werd I vrijwel de gehele buit, een bedrag' van 59.000 gulden aan Nederlands bankpapier en voor ongeveer 27.000 gulden aan vreemde valuta, in be slag genomen. De inbraak werd zaterdagmorgen om drie uur ontdekt. De twee mannen verschaften zich toegang tot dc ruimte die de bank in gebruik heeft door een ruitje in te drukken van het VW-kantoor, dat door een niet! afgesloten deur is verbonden met is de daders op te sporen een niet onbelangrijk deel te wyten aan een tip die de politie kreeg van iemand die getuige was van de inbraak. aangeroerd. Politie zocht hom in Pari j se exprestrein __JiHl BRUSSEL De exprestrein van Pa- deze bank. Zij forceerden vervol- rijs naar Amsterdam is zaterdagavond gens het slot van de brandkast, j in het station Brussel-Zuid uitvoerig Slechts een deel van de inhoud na-onderzocht. De politie van de Noord- men zij mee. De ongeveer 3.500 franse stad Rijssel had namelijk van gulden aan pasmunt lieten zü on-een onbekende de mededeling gekregen dat er zich In de trein een pakket zou bevinden, waarvan de Inhoud kon ex- - oioderen. Na drie kwartier kon de trein de reia j voortzetten: in die tijd was men tot de I overtuiging gekomen dat er géén bom- i pakket in de trein was. Overstroming in C7 India werd ramp CALCUTTA Tien rivieren In het noordelijk deel van India, waaronder de Bramapoetra en vijf zijrivieren van de Ganges rijn na zware regenval buiten hun oevers getreden. Er is niet minder dan vijfhonderd vierkante kilometer overstroomd Vooral de staten Assam. West-Bengaien en Noord-Bihar zijn zwaar getroffen. Ook Philip moei versoberen LONDEN Ook prins Philip heeft zich te onderwerpen aan de beperking op deviezentoelagen voor buitenlandse reizen, welke de Britse Labour-rege- ring heeft ingevoerd. Zo zal hij na zijn komende bezoek aan Argentinië niet langer in dat land kunnen blijven om polo te spelen met de Britse ploeg. Behalve op zakenreizen of op reizen voor gezondheidsredenen mag elke Brit slechts vijfhonderd gulden meenemen naar het buitenland.

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 1