Vakbeweging ziet grote moeilij kheden Parijse mode toch is yam mal eworden 9 1 Loonpolitiek 1967 Werkgevers wijken niet Treinverkeer in Canada ligt lam Geen mars DJOKJA'S SULTAN NAAR NEDERLAND in Chicago Toestand van Tri Kwang is ernstig hij De basis Mantels Lekker gek C 5 ZATERDAG 27 AUGUSTUS 1966 (Van onze sociaal-economische redactie) DEN HAAG „Ik verwacht grote loonpolitieke moeilijkheden". Dit verklaarde de voorzitter van het NVV, de heer A. H. Kloos, gistermiddag na afloop van de vergadering der Stichting van de Arbeid, waarin het door de werkgevers afgewezen spaarloonplan van de vakbeweging werd besproken. Uit de cel in de cel DEN HAAG De 21-jarige F. B. H.. een man zonder beroep cm zonder vaste woon- of ver blijfplaats is, nadat hij enkele dagen geleden uit de gevangenis was gekomen, gisteren weer in gesloten. Donderdag heeft de politie tn Oegstgeest de man in een woon boot aangehouden. Hij heeft in middels bekend begin deze week betrokken te zijn geweest bij een inbraak in een juwelierszaak in Lisse. Daar verdwenen siera den ter waarde van totaal 50.000 gulden. Een deel van de buit met een waarde van 30.000 gul den kwam terecht, toen de poli tie in Den Haag dinsdagavond na een achtervolging van drie kwartier, waarbij zeven schoten werden gelost, de 22-jarige L. S. inrekende. Westduitse vrouw in Rusland gearresteerd Westduitse journaliste gearresteerd, ij zou zich schuldig hebben gemaakt an een samenzwering tegen de staat. Martina Kischke, die al enige malen Is verslaggeefster in Rusland was ge- 'eest. maar nu als toeriste dat land be- ht, was van plan met een Russische snieur uit Alma Ata te trouwen. Hoe aanklacht tegen het meisje precies It is niet bekend. De Westduitse am- ssade won inlichtingen in, toen zij niet Duitsland, terugkeerde na haar vakan- 1 MONTREAL —Nadat een laatste po- i gmg om het geschil over looneisen te 1 regelen was mislukt is gisteren het spoor wegpersoneel in Canada in staking ge gaan. Het treinverkeer ligt vrijwel lam. Duizenden mensen moesten een ander middel van vervoer proberen te vinden. Er werden auto-pools gevormd en extra I bussen ingelgd. Luchtvaartmaatschap- 1 pijen organiseerden extra vluchten en sommige mensen kregen tijdelijk vergun ning voor het besturen van auto's voor het vervoer van levensmiddelen- 1 ''rije huisvesting voor negers De afwijzing van het plan noemde hij „bruusk", vooral, omdat de werkgevers j niet duidelijk hebben gemaakt wat er naar hun inzicht dan wel moet gebeuren om de loonpolitieke moeilijkheden het hoofd te bieden. De wens om alle loon kostenstijgingen volgend jaar binnen het raam van de produktiviteitsstijging te houden noemde de heer Kloos „een fictie". De voorzitter van het CNV, de heer J. van Eibergen, zei dat ook de vrees van de werkgevers dat „gedwon gen sparen" grote spanningen zal oproe pen niet reëel is, omdat in dit geval de werknemers (die daarvoor bij de onder handelingen in de bedrijfstakken eventu eel in aanmerking komen) de keuze hebben tussen spaarloon of 0,0 procent. Niet negatief Van werkgeverszijde werd na afloop van het beraad in de stichting door ir. K. v.d. Pols (vice-voorzitter van het Centraal Sociaal Werkgevers Verbond) gezegd dat er maar één aanvaardbare oplossing voor de moeilijkheden is: de loonkosten volgend jaar niet verder la ten stijgen dan de produktiviteitstoe- neming toelaat. „We moeten niet bij voorbaat een fout maken en daarop een correctie aanbrengen, maar wij moeten de fout voorkomen", aldus ir. v.d. Pols. 'De heer H. H. Wemmers, voorzitter van het Verbond van Prot. Chr. Werkge vers, meende dat de afwijzing van het spaarloonplan Liet als een negatieve hou ding moet worden uitgelegd. ..Het gesprek in de stichting over de loonpoli tieke mogelijkheden blijft volledig open, maar op dit moment varen wc volkomen in de mist. Pas na de derde dinsdag in september kan daarover met kennis van zaken worden gesproken", aldus de heer Wemmers. „De tijd is dan wel weer kort, maar daar is niets aan te doen". Daarmee vertolkte hij het standpunt van de werkgeversorganisaties, dat over de materiële inhoud van de loonpolitiek voor volgend jaar niet eerder dan na de bekendmaking van de regeringsplannen kan worden gesproken. De discussie daar- (Van onze moderedactrice) PARIJS Er mag dan algemeen geklaagd zijn over de koude zomer in Parijs is er een zeer dankbare schare geweest. Dit keer geen flauwvallers en bijna-amech tigen op de gouden stoeltjes (nu ja, verguld, zoals er zoveel klatergoud in de mode wereld is), geen mannequins, die vertwijfeld probeerden te glimlachen terwijl het zweet hen uitbrak. De wintermode is nu eens gepresenteerd in een werkelijke na- jaarslemperatuur en dat heeft ons opgewekt heel wat malligheid laten verdragen. Fokkerproject uitgesteld DJAKARTA De Indonesische minister voor economische zaken en financiën, sultan Hamengkoe Boewono van Djokja, wordt volgende week zaterdag in ons land verwacht. Hij zal met Ne derlandse bewindslieden spreken over hangende financiële vraag stukken en nieuwe financiële fa ciliteiten. Een woordvoerder van Buitenlandse j Zaken deelde gisteren in Den Haag mee dat de sultan zaterdag 3 september zou CHICAGO Na een topconferentie aankomen^ HH veegde eraan toe dat de van leiders in de strijd om gelijke bur gerrechten en de gemeentelijke autori teiten m Chicago is bekend gemaakt, dat er een overeenkomst is bereikt over vrije huisvesting voor negers. Dit betekent, dat de mars op zondag, die met grote spanning was tegemoetge- zien, niet doorgaat Martin Luther King, een van de deel nemers aan de conferentie, heeft be loofd, dat straatdemonstraties achterwe ge zullen blijven zolang de overeen komst wordt uitgevoerd. „Dit is een geweldige stap vooruit", zei hij onder meer, ..om onze goede wil te tonen zullen wij de mars uitstellen." Burgemeester Daley sprak op zijn beurt van een historische dag in de geschiedenis van Chicago. Het gemeen tebestuur heeft toegezegd rassendiscri minatie in de huisvesting zvoeel moge lijk te voorkomen. De burgemeester deed een beroep op de bevolking zich unaniem te scharen achter het ak koord. Het Indonesische kabinet heeft beslo ten de bouw van een Fokkerfabriek voor lopig een jaar uit te stellen. De regering nam dit besluit vanwege de verslechte ring van 's lands economie. Dit betekent echter niet het einde van de overeen komst die vorig jaar om deze tijd tussen de Nederlandse vliegtuigenfabriek en de Massale goedkeuring van kartels in EEG BRTJSSEL De Europese commissie heeft gisteren een ontwerpverordening Gepubliceerd, die tot doel heeft een «root deel van de alleenverkoopover eenkomsten ongeveer 32.000 zonder meer van het kartelverbod van het EEG-verdrag vrij te stellen. De vrijstelling zal tot 31 december 1971 i duren en niet voor begin 1967 van kracht worden. Voorwaarde voor de vrijstelling is, dat de produkten, waarvoor de alleenver- koopovereenkomsten gelden daadwerke met soortgelijke Gaat Nederland over op de 'Gouden Standaard' Sigarenrokers menen van wèl. Zo schreef ons b.v. dc heer Anthing Vogel tc Ellecom: bijzonder fijn van smaak! De nieuwe verpakking komt mij uil oogpunt van beschadiging in actetas enz. - zeer geslaagd voor. Ik zal deze sigaar zeker gaarne gebruiken ga ook over op KARELI GOUDEN STANDAARD Djakarta werd regeringsdele- Indonesische regering gesloten. Volgende maand zal gatie naar ons land komen om met Fok ker over dit uitstel te praten. Voorts zal gesproken worden over de financiering van de aankoop van 20 Friendships, die in Nederland zullen worden gebouwd en bestemd zijn voor de Garuda Indonesian Airways. Dit deelde de heer F. Diepen, commercieel directeur van Fokker, giste ren mee in Djakarta bij zijn terugkeer naar Nederland. Tijdens zijn verblijf van zes dagen heeft hij „zeer vruchtbare besprekingen'' gevoerd met de Indone sische autoriteiten. Mal was het, wat we zagen. De gatenjurken, de minipakjes, de schreeuwende kleuren brutaal tegen elkaar aangesmeten. Een modeker- mis, waarbij de kermis de mode wegdrong. En nu, na een kleine vier weken, komen diezelfde ontwerpers met hun foto's voor den dag. En wat zien we? Een hele rustige, mooie mode met bovendien nog zo veel variatie, dat ieder naar gestal te. leeftijd en smaak kiezen kan. Het minst is er te vertellen over het meest gedragen kledingstuk: de ja pon. Laat die maar eenvoudig en recht zijn. Niet te strak. Geen cein tuurtje of een ceintuurtje waar dat het beste uitkomt. De schouders dik wijls smal, want de pyramidelijn, of A-lijn is erg in trek. Castillo kwam terug met de empirelijn, een poging die telkens weer herhaald wordt. Het moeilijke van deze lijn is ech ter, dat het origineel was uitgevoerd in ragdunne voiles; de dames droe gen er dan ook Pierre Balmaln voetlang. De De Westeuropese groep bij de Ver. Naties, die behalve de Westeuropese lan den Australië. Canada en Nieuw-Zeeland omvat, heeft er vrijdag in een boodschap aan secretaris-generaal Oe Thant, ook op SAIGON Dc toestand van do boed-1 aangedrongen een nieuw mandaat te aan- dhistenlcider Tri Kwang, die al een twee-1 vaarden, cnhalve maand een hongerstaking houdt, is ernstig. Hij kan niet meer spreken J en hij weigert medicijnen in tc ne men, zo zei gisteren het hoofd van de kliniek waar Tri Kwang wordt ver pleegd. President Johnson heeft gisteren ver klaard dat de communisten niet bang moeten zijn voor onderhandelingen met i de VS over Vietnam. Amerika wenst I slechts een „eerlijk vergelijk". Wij Ame rikanen zijn ervaren onderhandelaars. Wij hebben niets te vrezen", aldus de president. Vietcongstrijders hebben gisteren in een buitenwijk van Saigon drie Zujdviet- namese politiemannen en drie Zuidviet- namese mariniers doodgeschoten. De Vietcong-mannen reden in een auto langs een politiebureau in dit stadsdeel Automatisch hellen met Zwitserland DEN HAAG Vanaf 1 september a.s. j zullen de telefoonabonnees te Rotterdam 1 en 's-Gravenhage (incl. Rijswijk en Voor- I burg» hun gesprekken met Zwitserland en Liechtenstein automatisch tot stand kunnen brengen. Hetzelfde geldt vanaf j die datum voor de abonnees in de tele- i foonnetten Alblasserdam. Barendrecht, I Bergschenhoek, Berkel. Capelle a. d. IJs- sel. Dordrecht, Dordtsche Biesboseh, Rusland protesteert Beloning voor vinder i Ambacht, Kethel, Krimpen. Lekkerkerk. 1 Maassluis. Nieuwerkerk a, d. IJssel, Ou- MOSKOU heeft de Chinese ambassadeur een protest-nota overhandigd. In deze ta wordt bezwaar gemaakt tegen de an ti-Russische aspecten van de huidige cul turele omwenteling in de Chinese tolkjrepubllek. De Russische regering' WEST-BERLIJN De 73-jarige rente- Strijen. Vlaardingen, Willemsdorp en Moskou "Ier Wilhelm Reimann, die gistermorgen I Zevenhuizen. het onfvoerde meisje Audrey Kluwerj Voorts wordt voor de telefoonabonnees heeft teruggevonden, zal de beioning van te 's-Gravenhage (incl. Rijswijk en Voor- 4S00 gulden ontvangen. Reimann had burg) automatisch telefoonverkeer mo- gcen kranten gelezen en was dan ookigelijk met de tweede tariefzone in West- klnderrool Duitsland. iitlet op de hoogte van de k enorme sjaals Dij om zich enigszins te gen de koude te beschermen. Bovendien was dat empire-kleed moderne empirelijn mist deze twee bepalende eigenschappen en daar door ook dikwijls de charme. Yves St. Laurent bespijkerde zijn rechte jurken overdadig. Dior. of liever de ontwerper van het huis Christian Dior, Mare Bo- han, heeft de eenvoud van de japon aan de voorzijde gehandhaafd, maar bij de namiddagjaponnen begint hij alle accenten op de rugzijde te leg gen. Hoe later het uur, des te meer versierselen en dan versierselen In het negatieve, want er worden fraaie gaten gemaakt tot fan tastische decolletés. Feestelijke toiletten zijn niet meer, zoals tot voor enkele seizoe nen, geheel geborduurd. Wel glinste ren randjes strass of gitjes langs hals. armen en zoom. Jean Patou gebruikte borduursels om zijn pyra midelijn te accentueren. De stijf ge rende rok wordt dan in horizontale banen met borduursel „doorregen". Na de japonnen de tailleurs. On misbaar garderobestuk voor elke vrouw en zeker voor de vrouw, die met één basisstuk toch variaties wil bereiken. Die tailleur kan een rok (licht ge rend) en jasje zijn. Liefst dan met Yrem Snlnt-I.ai een blouse van hetzelfde mate riaal als de voe ring van het man teltje. Blouse of pullover kunnen variëren, al zal de basiskleur nauwlettend in oog gehouden moeten worden. Het is heerlijk, dat de mode de lengte van het manteltje geheel vrij laat. Een korte bolero bij voorbeeld, zoals Nina Ricci liet zien of vrij lange jasjes, die Pierre Cardin maakte en altijd sierde met rortde lijnen. In plaats van rok-manteltje, kan men ook ja pon-manteltje ne men. Het jasje sluit dan, zonder getailleerd te worden, meer aan. De japon is mouwloos (of een heel kort mouwtje). Over zo'n en semble kan men de wijde (bont)- mantel dragen. In Parijs is zo'n bontmantel dan altijd nerts of oce lot, maar in een volgend artikel hopen we degenen, die geen tien duizendjes te besteden hebben, te troosten met ander bontnieuws. Ook de mantels houden kleine kra gen. Verder is het meest kenmerken de de dubbele knoopsluiting. Bij hele dure majitels is er eveneens een dubbele rij knoopsgaten. Eigenlijk dient een knoop altijd een knoopsgat tegenover zich te hebben. Ook de mantels vallen aan de voor zijde soepelrecht. De wijdte, zo die er is, waait van achteren of op zij uit. Brede, korte martingales hou den de wijdte wat bijeen. Ze kun nen heel hoog. net onder de schou derbladen aangebracht worden of heel laag onder de heup. Dior liet heel bijzondere mantels zien. De ruiterjas, iets getailleerd en dan licht klokkend uitlopend. Eén serie reikte tot de kuit, een beetje mal bij de kniekorte rok van de Als het dan toch kort moet, dan maar consequent wezen! De ritsmantel van Dior mag overi gens niet onvermeld blijven. Die rits zit aan de rugzijde. Voor heeft de mantel alleen een reverssplit. De revers is iets ongewikkelds en wordt a-sy metrisch teruggeslagen. Overigens hadden we dat idee, maar dan met een normale voortge zette voorsluiting, al gezien op de show van de Nederlandse confectio nairs van de Groupe Maitrade. Heel mooi is de mantel van Pierre Bal- main uitgevoerd in een gestreepte zijde met de klein nertskraagje en manchetten. Wie korte rokken koud vindt kan er warme kniehoge laarzen bij dra gen en dan liefst laarzen van het zelfde materiaal als de mantel, zo vindt Lanvin. De materialen zijn prachtig. Tweeds in warme kleuren, veel bruine nuances. Dikwijls wor den de ruiten vervangen door carréweefsel. Voor japonnen wollen crêpes. Voor geklede japonnen komt zwart weer helemaal naar voren en liefst zwarte kant. Deze jurkjes zijn eenvoudig, maar de coupe is bepa lend voor het succes. Voor de dag ook veel rood, paars, groen en oran- jetinten. Voor de avond weer pastel kleuren, maar vooral weefsels met goud en zilver geglitter. Of prachti ge lamé en brocaat. Dat is de mode voor de grote mensen. De jeugd heeft ontegenzeg gelijk een eigen mode. die wisselt met de invallen van ondernemende, meestal ook jonge, ontwerpers. Die mode is korter dan kort, opvallend, kleurrijk. „Lekker gek", zeggen de jongeren. En de ouderen schudden het wijze hoofd. Muqqg Baalt...,» V) la qoudlamfi en nerlm

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 5